PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zuiver defensieve opdracht voor Amerikaanse strijdkrachten Vóórlichting voor polders over plannen met Zeeuwse dijken BILT COMMUNISTISCHE WREEDHEDEN IN NOORD-VIETNAM TWEE BRITSE TREILERS MET MAN EN MUIS VERGAAN 198e Jaargang - No. 23 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Waarnd. Hoofdred.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; tr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 28 Jan. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3.—. Ing. mededellnger driemaal tarlet. Kleine advertentie (max. 8 regels) van 1—6 regels t 1.— Iedere regel meer 20 cent. «Brieven ol adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 f.Z.C- Middelburg Bur. Vllsslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Temeuzen. Brouwerijstraal 2; Zierikzee, N Bogerdstr C 160, telef 26 VERDEDIGING VAN FORMOSA Tsjarig Kai Sjek niet tegen redelijk voorstel V.N. om varen te staken Volgens de „New York Herald Tribune" heeft Tsjang Kai Sjek aan de Amerikaanse regering de verzekering gegeven, dat hij zich niet zal verzet ten tegen een redelijk voorstel van de Verenigde Naties tot het staken van het vuren. Een woordvoerder van de regering verklaarde te Londen, dat Groot- Brittannië geen directe verplichting heeft tegenover Tsjang Kai Sjek en zyn regime op Formosa. Eisenhower heeft besloten zich in do eerstkomende maanden niet verder dan twee uur vliegen van het Witte Huis te begeven. Op een conferentie met burgerlijke en militaire defensie-autoriteiten maakte de president dui delijk; dat de Amerikaanse strijdkrachten in het gebied van Formosa zui ver voor defensieve doeleinden bestemd zijn. Elk besluit om deze strijdkrachten op andere wijze te gebruiken dan voor onmiddellijke zelfverdediging of voor directe verdediging van Formo sa en de Pescadoren zal door de president zelf genomen worden. Deze verklaring had ten doel som mige Congresleden gerust te stellen, die vreesden dat bevoegdheden uit handen zouden worden gegeven, waardoor men geen controle meer over de situatie zou hebben. De Amerikaanse zevende vloot legt de laatste hand aan de voórbereidin- gen tot het wegvoeren van nationa listisch Chinese militairen en burgers van de Tatsjen-eilanden. Aan Amerikaanse en Britse repor ters wordt toegestaan van deze eva cuatie verslag te geven. Op het ogen blik is er evenwel censuur ingesteld voor de berichtgeving betreffende de Amerikaanse zevende vloot. Inmiddels is de Amerikaanse lucht macht op Formosa geducht versterkt. Communistische macht De communisten hebben volgens berichten uit Formosa langs de kust van de provincie Tsjekiang tegenover de Tatsjen-eilanden 120.000 man sa mengetrokken, die de beschikking hebben over 2300 in de Sowjet-Unie vervaardigde vliegtuigen. Er wordt niet verwacht, dat de communisten direct zullen beginnen met een actie tegen de Tatsj en-groep. Voorts be schikken de roden over 5 grotere oor- Twee jongetjes door ijs gezakt en verdronken Twee jongetjes, te Leeuwarden woonachtig, zijn Woensdag door het ijs gezakt en verdronken. De 9-jarige Aalbert Bouma en de ruim 8-jarige Reinder Zwerver, begaven zich op het ijs van de Wirdumer-Vaart, maar dit was te zwak en de jongens zakten er beiden door. Met behulp van een 10-jarig broertje van Reinder hebben ze nog getracht, zich te redden, maar doordat het ijs steeds opnieuw afbrok kelde, is het niet gelukt. Het broertje is toen naar huis gegaan en heeft pas enkele uren nadat het gebeurde, een verward verhaal aan zijn moeder ver teld, waaraan onvoldoende aandacht is geschonken. Men werd pas ongerust, toen de vader van Aalbert kwam in formeren, waar zijn zoontje bleef. Toen is de politie gaan dreggen en na enige tijd heeft men beide verdron ken jongetjes gevonden. Gezag en vreugd Er is een burgemeester van New York geweest, die bijzonder ge steld was op het ontvangen van beroemdheden. Het kon hem weinig schelen of dat nu filmsterren, geleer den of wat dan ook waren, als ze maar met hem wilden paraderen door New York's hoofdstraat. Hij liep dan met zo'n leuke filmdiva aan de arm zwierig vooraan en alle toeschouwers hadden samen met hun burgemeester pret. In Nederland zou dat niet wel mo gelijk zijn. Men is hier wat het samen gaan van gezag en vreugde betreft, heel wat terughoudender. Er zijn zelfs Nederlanders, die menen, dat gezag en vreugd niet te verzoenen zijn. Hun stem klonk deze week door in de Eerste Kamer, waar men zich heeft beklaagd over de stoutig- heidjes van onze burgervaders. Die stoutigheidjes dan waren: het ontvangen van Sinterklazen en van bloemen- en andere koninginnen. Onder zulke gebeurtenissen moest het gezag van de magistraat, die toch een burgemeester is, wel erg lijden! Voorlopig kunnen onze burgemees ters het daarmee doen! Voor hen is wel heel laat toch nog een „roede", via de Eerste Kamer uit de zak van Zwarte Piet gekomen. Maar er is voor deze burgerva ders een troost. Duizenden Ne derlanders zijn het helemaal niet met het Eerste Kamerverwijt eens. Ze vinden het integendeel alleraar digst wanneer burgemeesters aan de ontvangst van Sinterklaas ook voor de lieve jeugd! een officieel tintje geven. En ze vinden het een uiting van gepaste opgewektheid als een burger vader een bloemenkoninginnetje ont vangtof een feestende vereni gingof een jubilerend muziek corps. Daarmee bewijzen die burge meesters dat gezag en vreugde zeer wel kunnen samen gaan. Alle zwartkij kers ten spijt! logssehepen en over ongeveer 30 ka nonneerboten, acht motortorpedobo ten en enkele gemotoriseerde jonken. Overigens is de communistische ma rine in de laatste tijd niet versterkt. Geen familiebezoek Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft aan de familieleden van zeventien Amerikanen, die in communis- tisch-China gevangen zitten, mee gedeeld, dat zij geen bezoek aan de gevangenen kunnen brengen. Tot dit besluit was men „met te genzin" gekomen. Op een vergadering van het bestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer is de heer K. J. Schummel-Ketel benoemd tot directeur van dit verbond. Zionisten in Egypte ter dood veroordeeld Twee vermeende leden van een Zio nistisch spionnagecomplofc in Egypte, dr. Moessa Marzoek en Samuel Azar, zyn Donderdag in Cairo ter dood ver oordeeld. Marzoek, een 28-jarige huisdokter van Franse nationaliteit, die in het Joodse ziekenhuis in Cairo werkte, en de 26-jarige leraar Azar, bevonden zich onder een groep van 13 personen, die, verdacht van spionnage, voor een militair gerechtshof terechtstonden. Een van de beklaagden, de 37_jarige Max Bennett, werd op 21 October 1954 met doorgesneden polsen levenloos in zyn cel aangetroffen. Twee anderen werden bij verstek veroordeeld. In de tenlastelegging werd gezegd, dat de beklaagden van plan waren ge weest brand te stichten in openbare gebouwen in Egypte, waaronder het gebouw van de Amerikaanse voorlich tingsdienst, of deze gebouwen op te De doodvonissen zijn door premier kolonel Nasser, als militeir gouver neur, bevestigd. Twee beschuldigden werden vrijgesproken. Anderen kre gen straffen variërend van zeven jaar dwangarbeid tot levenslang.e gevan genisstraf. Russische nota verworpen Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, Nederland, België en Luxemburg zul len de Russische nota, waarin zij be schuldigd worden van schending van het internationale verbod op gas- en bacteriologische oorlogvoering, als „ongerijmd" van de hand wijzen, al dus werd Donderdagavond in diplo matieke kringen te Londen verklaard. SCHENDING VAN HET BESTAND Gewonde boeren levend begraven Op basis van nadere inlichtingen, die in Haiphong zyn ontvangen over de jongste incidenten tussen de katholieke bevolking en het communisti sche volksleger in het dorpje Lundi, ongeveer 80 kilometer ten Noord-Oos ten van Vinh in Noord-Vietnam, heeft het Franse opperbevel Donderdag opnieuw een protest ingediend bij de internationale bestandseommissie en dringend verzocht een mobiele missie van onderzoek naar het gebied te zenden. Uit andere kringen is vernomen, dat zich ook in Het dorpje Tho Ninh, in de provincie Ha Tin, ongeveer 50 kilometer ten Zuiden van vinh, een ernstig incident tussen katholieken en communistische soldaten heeft voorgedaan. Een mobiele groep van de interna tionale wapenstilstandscommissie is Donderdag per hefschroefvliegtuig naar de provincie Ha-Tinh gevlogen. Volgens één van de laatste vluch telingen uit dit gebied, die in Hai phong zijn aangekomen, zijn zestig katholieken om het leven gekomen van wie er twee levend werden be graven en werd een groot aantal gewond. In totaal zouden 180 katho lieken zyn gearresteerd. Op 9 Januari zouden de eerste ka tholieken in Lundi zijn gearresteerd. Twee katholieken, die aan de autori teiten de wens van ongeveer 3000 in woners van Lundi, om naar het Zui den te evacueren, kwamen overbren gen, werden plotseling gearresteerd. Tegelijkertijd werd, evenals te Ba- lang is gebeurd, het dorpje door troe pen omsingeld. In de nacht van 12 op 13 Januari gingen de soldaten tot de aanval over. Met vuurstoten uit mitrailleurs dood den zij de dorpswachten en na een kort gevecht, waarbij de boeren stre den met stokken, lansen en messen, werden ongeveer 300 arrestaties ver richt. Zestien boeren werden in het gevecht gedood, terwijl twee boeren, die gewond waren, levend werden be graven. A/W\*VWVWWWWWWW Tocht van zestig meter onder het ijs Een vijfjarig knaapje heeft tot nu toe de gevaarlijkste tocht van' zijn leven gemaakt name lijk een reisje van 60 meter on der het ijs door. Met een neefje was Winv Rengelink uit Meppel gaan spelen op het ijs van het riviertje de Reest, ondanks waarschuwingen van zijn ouders. Het jongetje zakte door het ijs en werd door het snel- stromende water onder het ijs meegevoerd. Twee spoorwegemployé's, die een 60 meter verder nabij de spoorbrug aan het werk wa ren, werden gewaarschuwd door het geroep van een meisje. Zij konden de jongen opvangen in een wak, dat door het stro mende water was gevormd na bij een bocht. Hij werd een seinhuisje bin nengedragen. Na geneeskundige hulp kon hij naar huis worden gebracht. Het kind schijnt van z'n merkwaardige tocht geen nadelige gevolgen te hebben ondervonden. vwvwvwwwwwwww Steeds meer gaat Breskens een be langrijke rol spelen als aanvoerhaven voor haring. De activiteit rond de haven is dan ook vaak zeer groot en niet zelden kan men in de vissers hoven een groot aantal haringloggers aantreffèn. Bij het overladen in vrachtauto's van het zilte zeebanket worden tienduizenden kilo's haring „verplaatst". (Foto: P.Z.CJ Degrelle zou zich in Tanger bevinden Vals Spaans paspoort Het Belgische persagentschap ^el- ga" meldt uit Madrid, dat de gewe zen Rexïstische leider Léon Degrelle zich thans te Tanger bevindt. Hij zou daar verblijven met een vals Spaans paspoort, op naam van Martin San chez. Volgens de correspondent zou Degrelle sedert 1945 in Spanje ge woond hebben. Van daaruit maakte hij reizen naar Portugal en Tanger. Hij was zeer populair in bepaalde Spaanse kringen en men zag hem dikwijls op mondaine recepties en zelfs bij officiële plechtigheden. Degrel le was een intieme vriend van de bur gemeester van Madrid, de graaf V. de Mayalde. Inmiddels heeft het „comité beroep op het land", het overkoepelend or gaan van de bonden van oud-strijders en gewezen verzetslieden, een com muniqué uitgegeven, waarin wordt verklaard dat de publieke opinie niet bevredigd is na de briefwisseling tus sen de Belgische en Spaanse regerin gen over het geval-Degrelle. Het verbond heeft besloten een wit boek uit te geven, waarin de misda den van Degrelle zullen worden ver meld. Dit boek zal in het bijzonder in Spanje worden verspreid. Het co mité spreekt de verwachting uit, dat de Belgische regering alles in het werk zal stellen'om de hand te leggen op Degrelle en deze door een Belgische rechtbank te doen veroordelen. TIJDENS ZWARE STORM BIJ IJSLAND Acht en veertig mensen omgekomen Naar Reuter verneemt zijn de twee Britse treilers „Lorealla" en „Poderi- go" bij een zware storm bij LJsland omgeslagen en met man en muis ver gaan. De schepen, die 40 man aan boord hadden, bevonden zich Woens dag ongeveer 50 mijl ten Noor-Oos ten van Cape Horn, aan de Westkust van IJsland. Woensdag zonden de tTeilers voor het laatst S.O.S.-seinen uit. De „Lo realla" meet 559 ton en „Roderigo" 810 ton. Aanslag op president van Paraguay Naar'uit het grensplaatsje Formo sa, Paraquay, wordt gemeld, zouden de leiders van het complot tegen pre sident Alfredo Stroessner, waarvan de ontdekking Woensdag in een door het ministerie van Binnenlandse Za- kpn uitgegeven communiqué werd be kendgemaakt, het plan hebben ge koesterd de president te overmeeste ren bij een bezoek, dat hij zou bren gen aan een militaire opleidingsschool in Asuncion. Onder de aanstichters bevinden zich de leider van de Coloradopartij. Eulo- gio Estigarribia, en de generaals Rol- dan en Santiviagio. Generaal Santi- viagio was de man, die de eigenlijke gevangenneming van president Stroessner zou verrichten. CRITIEK NEEMT TOE Voorstellen verkeren in vergevorderd stadium van voorbereiding DE CRITIEK OP de toestand van de Zeeuwse dijken neemt de laatste tijd hand over hand toe. Vooral op Schouwen-Duiveland wordt allerwege ge klaagd en de algemene indruk is, dat de bevolking zich onbehaaglijk voelt en met angst en beven hoog water en storm afwacht. Toch wordt de situatie menigmaal ernstiger voorgesteld dan zy in werkelijkheid is waarschijn lijk mede een gevolg van het feit, dat men in de lagere organen niet geheel op de hoogte is van de plannen, die Rijks- en Provinciale Waterstaat thans met betrekking tot de dijken ontwerpen. In verband daarmede wordt zo vernamen wij van bevoegde zijde overwogen op korte termijn een bijeen komst te beleggen van de Zeeuwse waterschappen in overleg met de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond waar van officiële zijde een nadere uiteenzetting kan worden gegeven over de huidige situatie en over de plan nen voor de toekomst. Het is begrijpelijk, dat men zich niet helemaal veilig voelt op Schouwen- Duiveland, temeer omdat in Decem ber j.l. het water opniéuw een ern stige bedreiging bleek en vooral bij Scharendijke calamiteiten veroor zaakte. Maar anderzijds is het geens zins zo, dat de betrokken diensten in Zeeland in de afgelopen tijd stil heb ben gezeten. Er was echter en er is nog veel en voorbereidend werk te verrichten, waarmede een groot aantal technici is heiast. Men zal zich herinneren, dat destijds door mi nister Algera is uiteengezet, hoe de gang van zaken bij het herstel zou zijn: na het eigenlijke dijkherstel kwamen eerst de zwakke plaatsen aan de beurt. Voor Zeeland is er toen een lijst op gesteld van deze zwakke plaatsen, waarop er ruim 40 voorkwamen. Maar deze lijst is min of meer a pri ma vista gemaakt, o.a. op grond van mededelingen door plaatselijk be kende autoriteiten, zonder dat daarby evenwel een grondig en verantwoord voor-onderzoek aan vooraf is gegaan. Dit onderzoek diende alsnog te ge schieden en dezer dagen is men daar mede gereed gekomen. Men heeft daarbij de gehele Zeeuwse kust als het ware geïnventariseerd, ook al omdat exacte cijfers over de toestand van de Zeeuwse dijken veelal ontbraken, en op grond van deze reële gegevens is men overgegaan tot het maken van plannen. Deze plannen zyn vaak in grijpend en veelomvattend en verke ren in een zeer ver gevorderd stadium van voorbereiding. Zoals bekend is er dit jaar op de rijksbegroting een be drag van f 30 millioen uitgetrokken voor de verbetering van de zwakke plaatsen en het laat zich aanzien, dat een groot deel van dit bedrag zal wor den besteed ten dienste van de Zeeuw se zeeweringen. AANLOOPPERIODE De situatie lijkt enigszins analoog aan de moeilijke periode kort na de ramp in 1953 op Schouwcn-Duivcland, toen allerwege felle en ernstige cri- tiek werd gehoord op de Dienst Zui derzeewerken, die schijnbaar heel weinig deed om de toestand meester te worden. Maar in feite werd er dag en nacht gewerkt om de moeilijke aanloopperiode van het herstel zo kort mogelijk te houden en daarbij risico's moesten worden genomen. Deze risico's zijn er ongetwij feld ook nu, want daarover be hoeft geen twijfel te bestaan de dij ken zijn nog lang niet wat ze zijn moeten. Doch men mene niet, dat wa terstaat de toestand maar zo laat om dat afsluiting van de zeegaten in het verschiet ligt. Geenszins, want zodra de voorbereidingen achter de rug zijn wonden, de zwakke plaatsen aange pakt En daarbij baseert men zich op een veiligheid voor 25 jaar. Mochten regering en volksvertegenwoordiging niet tot afsluiting besluiten, dan zul len de dijken in hun geheel moeten worden opgehoogd, maar in dat geval moet toch dezelfde weg worden be- De IJslandse treil er „Egill Rau- di" is Woensdagavond bij de kust van IJsland ter hoogte van Graenahlid aan de grond gelopen. Acht van de 34 bemanningsleden van de IJslandse treiler zijn omgeko men, aldus werd Donderdagavond uit Reykjavik gemeld. De andere 26 opvarenden werden door middel van lijnen van het wrak gehaald, waarvan alleen de bru» en de masten nog boven water uitstar ken. De bemanning bestond uit vijftien LJslanders en negentien bewoners van de Faroer. Amerikaanse financier vermoord Rubinstein veelbewogen leven De Amerikaanse financier Serge Ru binstein is Donderdag dood in zijn flat in New York aangetroffen. Hij was gebonden en had een prop in zijn mond. Rubinstein, die in Rusland is gebo ren, bracht gedurende dc tweede we reldoorlog twee jaren in de gevan genis door wegens het ontduiken van de Amerikaanse dienstplichtwet. Eind 1952 werd opdracht gegeven tot zijn deporatie, maar het uitvoeren van de ze opdracht werd door juridische ma noeuvres vertraagd. Rubenstein, die 45 jaar oud werd, was voor de oorlog een bekend figuur in Londen en Parijs. Sinds zijn aankomst in de Verenigde Staten in 1938 had hij fortuin ge maakt. Zijn familie vluchtte gedurende de revolutie in Rusland en kwam de Ver enigde Staten van Canada uit binnen op een Portugees paspoort. De politie acht een opzettelijke moord of beroving mogelijk. Rubinstein erfde zijn financiële ga ven van zijn vader. Dmitri, die parti culier raadsman was van de Tsaar en financieel raadsman van de „razende monnik" Raspoetin. wandeld: eerst de zwakke plaatsen. En een aanloopperiode kan daarbij niet worden vermeden. Het ziet er evenwel naar uit, dat het grootste deel van deze periode achter de rug is. Nu de Noodwet Dijkherstel niet meer van kracht is en deze kwestie niet meer in de eerste plaats een rijksaan gelegenheid is, wordt over deze zaken binnenskamers intensief overlegd, waarbij zowel Rijks- als Provinciale Waterstaat zijn ingeschakeld. Voor de dijken langs de Wester- schelde is bepaald, dat de zwakke plaatsen hier onmiddellijk op een hoogte worden gebracht, zoals door de Deltacommissie zal worden aangege ven. Het is hier dus geen kwestie van voorlopige voorzieningen, maar van de definitieve hoogte, waarop in de komende 25 jaren alle dijken langs de Westerschelde worden gebracht. DE VERWACHT... WEINIG WIND. In de echtend plaatselijk mist, voor al in het Noorden van het land. Ove rigens droog weer met opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Weinig verandering in tem peratuur. ZON EN' MAAN. 29 Januari Zon op 8.26 onder 17.21 Maan op 10.01 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1