PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de BILT Geweld niet de oplossing van problemen rond Formosa de Boerderijbouw in de Braakman vordert gestaag NATIONALISTEN BEREID OM DE TATS JEN-GROEP TE ONTRUIMEN EGYPTE STELT GEZAMENLIJK OPPERBEVEL VOOR 198e Jaargang - No. 22 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Waarnd. Hoofdred.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; £r. p. p. 1 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 27 Jan. '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentl-s (max. 8 regels) van 16 regels t 1.— Iedere regel meer 20 cent. „Briex-en ol adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 fZ.C„ Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N. Bogerdstr C 160. telef. 26 EDEN IN HET LAGERHUIS Veiligheidsraad waarschijnlijk volgende week bijeen Minister Eden verklaarde gisteren in het Lagerhuis dat de eerste zorg van Groot-Brittannië in de crisis over Formosa, het doen beëindigen van de gevechtshandelingen is. Eden werd luide toegejuicht toen hij zeide, dat geweld niet de oplossing is van deze delicate en moeilijke problemen. De commissie voor buitenlandse betrekkingen en de strijdkrachten van de Amerikaanse Senaat hebben gisteren de resolutie, waarin Eisenhower gemachtigd wordt de strijdkrachten te gebruiken om Formosa, de Pesca- doren en andere „verwante" maar niet nader genoemde eilanden voor de Chinese kust te verdedigen, goedgekeurd met 26 tegen 2 stemmen. De resolutie verkreeg in de Senaat zelf niet de eenstemmigheid, die zij in het Huis had gehad en het schijnt, dat er fel en mogelijk lang over zal worden gediscussieerd. Het debat begint vandaag. Waarschijnlijk zal de Veiligheidsraad begin volgende week bijeen komen ter bespreking van de kwestie van een staken van het vuren in de Straat van Formosa. Volgens Eden heeft de president zich niet uitgesproken over uitbrei ding van de verplichtingen jegens Formosa en de Pescadoren. De En- f'eisen weten, aldus de Britse minis- er, dat Eisenhower het gebruik van Amerikaanse strijdkrachten met zeer grote tegenzin zal goedkeuren. De Britse regering is er van over tuigd, dat het probleem van de voor de kust van China gelegen eilanden op vreedzame wijze kan worden op gelost, indien alle betrokkenen maar aan een vreedzame oplossing willen werken. Attlee Inmenging De leider der socialistische opposi tie, Attlee, zeide dat in de kwestie van Formosa en de andere eilanden sprake is van inmenging in een bur geroorlog. Hij noemde Eisenhowers optreden duidelijk een actie van de Verenigde Staten en niet van de Ver enigde Naties. Nogmaals vroeg hij aan rood China een plaats in de V. N. te geven. Eden antwoordde, dat het hem had verrast, dat Attlee Formosa eh de eilanden voor de kust in één adem noemde. In de tijd toen Attlee eerste minis ter was, werden deze ook als afzon derlijke kwesties behandeld. Formosa was in deze eeuw nooit als een deel van China beschouwd en zijn status is geregeld in het verdrag van San Francisco. „De eilanden voor de kust zijn al tijd, en worden ook thans door ons als deel van China beschouwd. Het uitstel van de toelating van commu- Op zoek naar horloge Genietroepen van het Britse legeruitgerust met mijnenzoe kers, zochten gisteren rondom het koninklijke kasteel in San- dringham naar één van de kleinste horloges ter wereld. Het horloge is begin Januari door koningin Elizabeth op een ivandeling in de omgeving van het kasteel verloren. Het hor loge werd véle jaren geleden door de vroegere president van Frankrijk, Albert Lebrun, ge schonken aan het kleine kroon prinsesje Elizabeth, die nu ko ningin is. De koningin is on troostbaar over het verlies. Benzinestations tot liftplaatsen Voorste! aan minister Staf In een bespreking van de minister van oorlog en marine, ir C. Staf, met vertegenwoordigers van het Natio naal Katholiek Thuisfront, de Konink lijke Nederlandse Automobiel Club en de Koninklijke Nederlandse Toe ristenbond A.N.W.B., is naar voren gekomen, dat door de nieuwe vrij- vervoer-regeling voor militairen wel iswaar de behoefte aan meerijden be langrijk is verminderd en zelfs voor de parate troepen van de landmacht in het geheel is verdwenen, maar dat toch een aanvulling van deze ver- voermogelijkheid (voorlopig voor het week-einde) wenselijk is, Deze mogelijkheid zou, zo deelt ons de A.N.W.B. namens genoemde orga nisaties mede, vermoedelijk gevonden kunnen worden indien de medewer king verkregen, kan worden van een aantal benzine verkopende maatschap pijen. Deze medewerking wordt aldus gedacht, dat bepaalde daarvoor in aanmerking komende benzine-stations aangewezen worden als plaatsen, waar automobilisten, die militairen willen meenemen, deze kunnen opha len. Hierbij is voorts gedacht aan een speciale vlag, welke bij de benzine stations zal worden geplaatst, ten te ken, dat zich daar militairen voor dat doel bevinden. De genoemde organisaties hebben de verzekering gekregen, dat de be trokken militaire instanties gaarne accoord zullen gaan met zulk een re geling. Indien deze maatschappijen hun principiële medewerking aan dit denkbeeld geven, zullen de details in onderling overleg en in samenwerking met de Nederlandse Territoriale Be velhebber worden uitgewerkt. nistisch China tot de Verenigde Na ties schreef de minister toe aan „agressie van de Chinese communis ten in Korea". Attlee zeide hierop, dat op een con ferentie tegen het einde van de oor log Formosa tot een integrerend deel van China was verklaard. Vergissing De Amerikaanse minister van de fensie, Charles Wilson, heeft ver klaard dat de toestand rond Formosa „niet meer is dan een rimpel in de zee" en niets is om zich over op te winden. De minister, die dit verklaarde voor de militaire commissie van het Huis van Afgevaardigden, maakte kort daarna zijn excuus voor de uit lating. Hij zei bedoeld te hebben, dat de kwestie-Formosa niet van onmid dellijke invloed was op het militaire program van Amerika. Formosa was wel belangrijk, zei hij. De democraat Herbert had be zwaar tegen de term „rimpel" ge maakt. Hij vond dat het meer op een vloedgolf begon te lijken. Russische stap onvoldoende Bonn verlangt vrije verkiezingen West-Duitsland juicht de Russische verklaring, waarbij de staat van oor log wordt beëindigd, toe. Maar tekent daarbij aan, dat het pas een practïsche stap naar normale betrekkingen zal zijn als Rusland tevens bereid is in te stemmen met vrije verkiezingen en een vredesverdrag door vrije onder handelingen. De waarde van de Russische stap wordt aanzienlijk beperkt, aldus de verklaring van de Westduitse rege ring, door het feit dat de Sowjet- Unie, in tegenstelling tot al de an dere verklaringen die tot dusver zijn gedaan door voormalige vijandelijke landen, zich alle rechten voorbehoudt die voortvloeien uit viermogendhe- den-overeenkomsten, in het bijzonder die van Jalta en Potsdam. Het Westduitse kabinet hoopt, dat Rusland spoedig alle Duitse krijgsge vangenen en burger-geïnterneerden zal vrijlaten. M. Nijhoff-vertaalprijs In de raadzaal van de raad van de gemeente Den Haag is gisteravond aan Bertus van Lier en aan mevr. Aleida G. Schot de M. Nijhoff-vertaalprijs van het „Prins Bernhardfonds" uitge reikt. Bertus van Lier heeft deze on derscheiding ontvangen voor zijn ver taling van „Antigone" van Sophocles. Mevr. Aleida G. Schot is de prijs toe gewezen voor haar gezamenlijk ver taalwerk uit de grote negentiende eeuwse Russische schrijvers zoals Poesjkin en Lermontov. In de raadzaal was o.a. aanwezig H. K. H. Prinses Beatrix. Onafhankelijkheidsfeest in India Meer dan één millioen Indiërs ston den Woensdag langs een bijna acht kilometer lange route dwars door Nieuw Delhi om getuige te zijn van de jaarlijkse grote, kleurrijke para de ter gelegenheid van het vijf-jarig bestaan van de republiek India. Onder de toeschouwers bevonden zich de president van India, dr. Fad- jendra Prasad, en de gouverneur ge neraal van Pakistan. Ghoelam Mo hammed. Aan de parade werd deel genomen door ongeveer 5000 man troepen van de verschillende afdelin gen van de Indiase strijdkrachten, arbeiders en schoolkinderen. De pa rade werd opgeluisterd door een aan tal versierde wagens, één voor iedere staat van de Indiase unie. Voor het eerst reed in de parade ook mee een versierde wagen van de vroegere Franse kolonie Pondichery, die thans deel uitmaakt van India. Storing in treinverkeer Den Haag-Rotterdam Het doorgaand treinverkeer tussen Den Haag en Rotterdam werd gister avond kwart over zeven gestagneerd als gevolg van het defect raken van de electrische bovenleiding boven een der beide hoofdsporen tussen Delft ën Schiedam. Het defect werd veroorzaakt door een stroomafnemen van de electrische locomotief van een goederentrein, die juist het station Delft had verlaten met bestemming Oldenzaal. De trei nen op de lijn AmsterdamDordrecht reden van het Noorden uit slechts tot Den Haag en gingen van het Zuiden tot Rotterdam. Tussen Den Haag en Schiedam werd over enkel spoor een pendeldienst onderhouden. Kort na negen uur was de boven leiding hersteld. Het treinverkeer over dubbel spoor werd daarna hervat. De eerste van de acht moderne land- bouwschuren, behorende bij de eerste acht boerderijen in de Braakmanpol der, is vrijwel gereed. Nog slechts het leggen van de pannen, waarmede de bouwvakarbeiders bijzonder handig jongleren, rest. Op de voorgrond, v.l.n.r. hoofduit voerder René de Waal, architect W. Voogt en bouwkundig ambtenaar N. Lenselink, tijdens een bespreking „op het werk". (Foto: P.Z.C.) TEGEN STAKEN VAN HET VUREN Versterking voor vloot van V.S. Het nationalistïsch-Chinese kabinet heeft zich op een spoedbijeenkomst met algemene stemmen uitgesproken tegen een door de Verenigde Naties geïnspireerd staken van het vuren in Straat Formosa. Wel is men bereid de bezetting der 200 mijl ten Noorden van Formosa gelegen groep der Tatsjen-eilanden terug te trekken. Met het uitvaardigen van de desbetref fende order wordt gewacht, totdat opheldering is verkregen over Eisenho wers boodschap. Vlootversterkiiig Op acht Februari zullen drie Ame rikaanse zware kruisers, de „Balti more", de „Rochester" en de „Los Angeles" en acht torpedobootjagers uit Long Beach in Californië naar het Verre Oosten vertrekken. De schepen, zullen zich voegen bij het Amerikaanse eskader in de wate ren van Formosa. Volgens het communistische pers bureau „Nieuw China" bevinden zich thans vier vliegdekschepen van de Amerikaanse zevende vloot in de wa teren voor de Oostchinese kust, nabij de Tatsjen-eilanden. Verder zijn daar twee Amerikaan se kruisers en ruim tien torpedoboot jagers. Dinsdag hebben driehonderd vlieg tuigen van Amerikaanse vliegdek schepen een vlucht uit machtsvertoon ten Noorden van de Tatsjen-eilanden gemaakt. Verscheidene golven nationalisti sche vliegtuigen nebben communisti sche stellingen en schepen in het ge bied van het eiland Ji Kiang Sjan, dat vorige week door de communis ten werd veroverd, met bommen be stookt. Het hoofdkwartier op het ei land werd volgens een nationalisti sche woordvoerder vernietigd. Boven dien werd een schip, waarschijnlijk een oorlogsschip van ongeveer 1500 ton, beschadigd. Pannen, pannen en nog eens pannen. Ongeveer tachtigduizend dakpannen zijn er nodig om de acht bedrijven in de Braakman „onderdak" te brengen! Maar opgewekt worden ze (over kleine afstandenper luchtband kruiwagen aangevoerd! (Foto: P.Z.C.) Nederlandse schepen aan de grond Vyf Nederlandse zeelieden en hun hond zijn Woensdag nabij Cahore Point (Ierland) van hun schip, waar schijnlijk de uit Groningen afkomsti ge kustvaarder „Minorca", naar de kust gewaad, nadat het aan de grond was gelopen. Geen van de mannen is gewond. Het anker was gaan krabben, toen het schip een beschutte plaats had opgezocht tijdens een storm. De 200 ton metende Groningse kustvaarder „Oldambt"' uit Nieuw Scheemda, is ten Noordwesten van het Deense eiland Seeland aan de grond gelopen. Het Nederlandse m.s. „Erasmus" uit Rotterdam, circa 500 ton groot, is Woensdag bij dichte mist ten Zuiden van Funen aan de grond gelopen. Franse Ireiler op mijn gelopen Vijftien slachtoffers De Franse treiler „Abraham Du- quesne" uit Dieppe is Dinsdagmiddag ten Noorden van Le Havre op een mijn gelopen en vergaan. Alle vijftien opvarenden zijn om het leven geko men. De treiler „Edmond Marie" eveneens uit Dieppe, heeft twee lijken geborgen. CONFERENTIE TE CAIRO Turks-Iraaks verdrag afgewezen Alle Arabische premiers die te Cairo in conferentie bijeen zijn, heb ben goedgevonden dat hun landen niet toetreden tot het Turks-Iraakse ver drag of enig ander defensief verhond buiten het inter-Arabische beveili gingsverdrag. Men kwam voorts overeen de hui dige conferentie niet te slniten alvo rens zich te hebben uitgesproken over het Egyptische voorstel om het inter- Arabische collectieve beveiligingsver drag in werking te doen treden. Dit vedrag voorziet in een gemeenschap pelijk opperbevel. Bende rampokt in N.O.-Celebes Philippijnse rovers hebben de vori ge week een dorp bij Ogoamas (Noord-Oost-Celebes) gerampokt, al dus wordt uit Makassar gemeld. Het hoofd van de criminele recherche van Celebes, die de berichten van een ge wapende overval bevestigde, ver klaarde. dat de rovers mogelijk vol gelingen zijn van de Philippijnse ben deleider Kamlon, die uitgeweken zijn met prauwen, omdat de Phillippijnse regering het Kamlon en de zijnen te moeilijk maakt. Het was ook moge lijk, zo meende hij, dat men te ma ken had met wraak, daar de Philip pijnse copra-smokkelaars thans door een scherper toezicht niet meer de vrije hand in het smokkelen hebben. NOG DIT JAAR IN BEDRIJF Eerste landbouwschuur prachtig voor beeld van efficiency In de verlatenheid van het wijde, winterse polderlandschap van Zeeland's jongste landbouwgebied de Braakman werkt gestaag een bescheiden legertje bouwvakarbeiders aan de eerste acht boerderijen. Acht, overwe gend gemengde bedrijven zullen hier nog in de loop van dit jaar in gebruik genomen kunnen worden en de toekomstige eigenaren kunnen er van ver zekerd zijn, dat zij de beschikking zullen krijgen over uitstekend geoutil leerde bedrijven! De landbouwschuren (met afmetingen van gemiddeld 18x20 meter en met een hoogte van circa 9 meter) worden gebouwd volgens de modernste be grippen, waardoor de gebruikswaarde aanzienlijk hoger komt te liggen, dan bij de nu over het algemeen nog in gebruik zijnde schuren het geval is. De woningen, die alle op het Zuiden gebouwd worden, worden zeer effi ciënt en comfortabel ingedeeld. Met de werkzaamheden is 17 Augus tus 1954 begonnen en volgens de plan nen zouden de schuren acht, en de woningen twaalf maanden na deze datum opgeleverd moeten worden. Of deze streefdata aangehouden kun nen worden, valt nog niet met zeker heid te zeggen, daar men met enige tegenslagen te kampen heeft gehad. Zo veroorzaakte het wisselvallige winterweer reeds enige stagnatie in de bouw en voorts had men in het be gin nogal te kampen met moeilijkhe den in de levering van de materialen. Deze laatste bezwaren zijn intussen overwonnen. Tenslotte vormt de ar beidsvoorziening, vooral in de zomer, ook nog een probleem. Onder de ar beiders valt dan een zekere trek naar elders, met name naar Schouw en-Dui- veland, waar te nemen. Ondanks deze belemmerende fac toren echter vorderen de werkzaam heden gestaag en zo is thans de eer ste landbouwschuur vrijwel onder de kap; een tweede zal weldra volgen en voor alle landbouwschuren en wo ningen werden funderingen en riole ring reeds voor het invallen van de winter gereed gemaakt. Een juweel De eerste landbouwschuur, naar het ontwerp van architect W. Voogt uit Terneuzen vervaardigd (zoals de ge hele bouw van deze acht bedrijven onder architectuur van de heer Voogt, in overleg met de Technische Dienst der Domeinen geschiedt), de eerste landbouwschuur is waarlijk een ju weel Alle voor een boerderij benodigde bedrijfsruimten zijn hier in één, zorg vuldig uitgebalanceerd bouwwerk on dergebracht. Men vindt er de „ber ging" (bergruimte voor landbouwge reedschappen, eventueel wagens e.d.) en voorts de tasruimte, een trekker box (voor het onderbrengen van een tractor), de paardenstal voor twee paarden, plus een koestal. Zowel in paarden- als in koestallen worden automatische drinkbakken aangebracht, terwijl de koestallen worden uitgerust met z.g hangkettin- gen. Een nieuw snufje in de paarden stal wordt gevormd door de „grondruiven", waardoor de paar den, zoals ze dat in de wei ge wend zijn, jiaar beneden" de maaltijd kunnen nuttigen. De „berging" kan ook worden benut voor het onderbrengen van jong vee en kan desgewenst door het weg breken van een daarop geconstrueer de muur worden verbonden met de /.Vervolg op pag. 2) Dit zou het Egyptische antwoord zijn op Iraks voornemen om een ver drag met Turkije te sluiten. Egypte acht dit schadelijk voor de eenheid der Arabische staten. Het nieuwe Egyptische legerplan zou worden ingepast in de keten van Westerse verdedigingsstellingen, wel ke van Europa tot Zuïd-Oost-Azië loopt. Indien het Egyptische plan wordt uitgevoerd, zou het hoofdkwartier van het verenigde Arabische leger in de Suez-kanaalzöne worden gevestigd. Men zou dan tevens tot een geregeld overleg met Westerse militaire leiders willen komen. De Aarabiffche landen zouden hopen van het Westen de wapens ïe ontvan gen, die zij zelf niet zouden kunnen vervaardigen of betalen De Israëlische premier. Mosje Sja- ret, heeft Woensdag in het parlement verklaard, dat het voorgestelde Turks- Iraakse verdrag de politieke en mili taire krachtverhouding in het Midden- Oosten ten nadele van Israël wijzigt. Hij zeide, dat Israël bezwaar maakt tegen het bewapenen van een Arabi sche staat, die Israël vijandig gezind Hoog water in Frankrijk Op het ogenblik staan in Frankrijk 314.300 hectaren land onder water als gevolg van overstromingen. 43.221 huizen zrjn ondergelopen. 51.176 per sonen moesten worden geëvacueerd en 1.347 fabrieken moesten gesloten wor den, waardoor 48.389 personen tijde lijk werkloos zrjn. Aldus heeft de Franse minister van binnenlandse za ken, Mitterrand, Dinsdagavond op een kabinetsvergadering bekendge maakt. Feestversiering op 5 Mei a.s. Het nationaal comité viering be vrijdingsdag 5 Mei 1955 zal, met gel delijke steun van het Prins Bernhard fonds, aan alle Nederlandse gemeen tebesturen vier werkbladen over ver sieringskunst toezenden. Deze werkbladen, uitgaven van de vereniging voor handenarbeid in sa menwerking met de werkgemeen schap voor vernieuwing in handenar beid worden getekend en geschreven door mej. Hit Bottema, en bevatten een groot aantal voorbeelden en sug gesties voor straat- en gevelversie- - ring. Veel aandacht is besteed aan werkstukken, die door schoolkinderen, leden der jeugdorganisaties en ook door zieken en invaliden met zeer goedkoop materiaal kunnen worden uitgevoerd. VERWACHT... PLAATSELIJK OPKLARINGEN. Droog weer. Plaatselijk opklaringen met hogere middagtemperaturen. El ders bewolkt met lichte dooi. Matige Zuidelijke wind. ZON EN MAAN. 28 Januari Zon op 8.27 onder 17.19 Maan op 9.42 onder 23.16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1