PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sowjet-Unie beëindigt staat van oorlog met Duitsland Z.V.U. met vierde tienjarig bestaan avond vol afwisseling HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN VERLEENT MACHTIGING ROEMEENSE VOLKSDANSER ZWIERF DOOR PARIJS Voorbereiding van diplomatiek contact met Bonn Het presidium van de Opperste Sowjet heeft Dinsdag een decreet afge kondigd, waarin de staat van oorlog met Duitsland wordt beëindigd. In het decreet wordt gezegd, dat er tussen de Sowjet-Unie en Duitsland „vreedzame betrekkingen" tot stand zijn gebracht. De Sowjet-Unie was met Duitsland in oorlog sedert de nazi-inval op 22 Juni 1941. Deze verklaring heeft geen invloed op de rechten en verplichtingen van de Sowjet-Unie, welke voortvloeien uit de bestaande internationale over eenkomsten van de vier mogendheden aangaande Duitsland als geheel. In Bonn noemde men dit Sowjet-besluit wel zeer laat vergeleken met de Westelijken, die dit reeds in 1951 hebben gedaan. Ollenhauer zag de verklaring als een nieuwe poging om besprekingen tussen Oost en West over Duitsland tot stand te brengen en ratificatie van de Parijse verdragen uit te stellen. Er wordt aan herinnerd, dat tien dagen geleden Moskou bekend maak te, dat men de Westduitse Bondsre publiek wilde erkennen mits deze plannen tot bewapening binnen de Westelijke alliantie zou laten vallen. In de verklaring wordt gezegd, dat de politiek van de V. S., Engeland en Frankrijk, gericht op de bewapening van West-Duitsland heeft verhinderd, dat er overeenstemming werd bereikt over dë hereniging van Duitsland op vreedzame en democratische wijze en over het sluiten van een vredesver drag met Duitsland. Het presidium van de Opperste Sowjet acht het een ongerijmdheid dat Duitsland nog steeds verdeeld is en geen vredesverdrag heeft en dat het Duitse volk in een toestand van juridische ongelijkheid leeft. Westelijke waarnemers geloven, dat de verklaring de weg opent voor /vwwwvwwvwwwvvw Kans op wind en regen (Van onze weerkundige medewerker). Al bijna drie dagen ligt de scheidingslijn tussen vorst en dooi over het midden van ons land. In Limburg en een groot deel van Brabant komt de tem peratuur nog niet boven het vriespunt, terwijl langs de Noordzeekust twee tot vier gra den dooi wordt gemeten. In de ze Zuidelijke luchtstroom ko men dichte mistvelden voor. Over Engeland komt een front met lichte neerslag naderbij. De wind zal hierdoor wat in kracht kunnen toenemen. Voorlopig blijft nog vrij koude lucht uit Frankrijk aangevoerd. Het is niet waarschijnlijk, dat de vorst nog weer terug zal slaan. Lang zaam maar zeker zal de zachte lucht van de Oceaan de tempe ratuur nog iets verder doen op- lopen.Een nieuwe depressie, die de Golf van Biscaye nadert, zal morgen wind opnieuw doen toenemei^ evenals de kans op enige regen. De sneeuw is in het grootste deel van Nederland verdwenen. In Groningen en Drente ligt echter plaatselijk nog vijf centimeter. Menzies naar ons land De Australische minister-president Robert G. Menzies, zal in de tweede helft van Februari een driedaags be zoek aan ons land brengen. Hij komt op 15 Februari, na afloop van de bij eenkomst van de ministers-presiden ten van het Britse gemenebest, welke in Londen wordt gehouden. De samenwerking tassen Australië en Nederland, met betrekking tot Nieuw-Guinea en de emigratie naar Australië, zullen onderwerp van be sprekingen zyn, naar wordt aangeno men. Tachtig duizend toehoorders waren Maandag in de Parijse Beurs verza meld om hun leiderPierre Poujade aan te horen tijdens de grote demon stratie van belastingbetalers. (Telefoto A.N.P.) verdere Sowjet-mededelingen met be trekking tot Duitsland. In Duitsland is voorts de hoop uit gesproken, dat een en ander de vrij lating van Duitse krijgsgevangenen in de Sowjet-Unie ten gevolge zal hebben. Franse reactie Franse functionarissen zijn van mening, dat het Sowjet-decreet tot nog toe de doeltreffendste manoeuvre der Russen tegen de Parijse verdra gen is. Men ziet het als de eerste se rieuze poging, welke de meerderheid van het parlement te Bonn kan be- invloeden ten nadele van de ratifica tie van de Parijse overeenkomsten. Van deze ratificatie was men tot dus ver in Parijs zeker. Men denkt, dat de Sowjet-verkla- ring de weg voorbereidt voor de ac creditering van Westduitse diploma ten in Moskou en Sowjet-diplomaten te Bonn en bijgevolg een toestand wil scheppen, waarin Moskou en Bonn direct over hereniging van Duitsland kunnen spreken, zonder deelneming van de Westelijke mogendheden. Minister Mansholt over het melkprijsbeleid Wanneer de regering de drie cent, waarmee de melk thans verhoogd is, voor haar rekening zou nemen, dan betekent dit een extra subsidie van 45 millioen en dan zou de totale overheidssubsidie alleen op het pro duct melk bij de huidige zuivelwaar- de reeds 150 millioen gulden bedra gen. Dit deelde minister Mansholt Dins dagmiddag mede op een buitenge wone algemene vergadering van de katholieke boeren- en tuindersbond, welke in Utrecht werd gehouden. De minister zeide, dat het doorbe rekenen van de kostprijs in de con sumentenprijs een moeilijk punt is geweest. Het zou voor de regering heel gemakkelijk geweest zyn om enerzijds wel de garantieprijs te doen stijgen en de consequenties hiervan voor haar rekening te nemen. Maar, zo zeide de minister, dan zouden er geen grenzen meer zijn. Het vorige jaar werd reeds op het artikel melk een subsidie verleend van 80 millioen gulden en we staan thans voor de noodzaak, door de toeslag op de zandgrondbedrijven deze subsidie te verhogen tot 105 millioen gulden. Als deze drie centen, die de con sumenten thans betalen, er ook nog bijkwamen, dan zou de overheid een bedrag van 150 millioen gulden voor haar rekening nemen. Dit zou volko men in strijd zyn met het voornemen van de regering de subsidies over de gehele linie te verminderen. Voorts zeide de minister dat dit zekere moei lijkheden zou opleveren met betrek king tot de subsidiepolitiek welke ge voerd wordt met België. f De ministers Beyen en Luns hebben Dinsdagmiddag de eerste spaden gesto ken in de grond, waarop het gebouw van de kanselarij der Canadese ambassade in Den Haag zal worden opgetrokken. VERZOEK VAN EISENHOWER Resolutie thans naar de Senaat Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft president Eisenhower Dinsdag machtiging verleend tot gebruikmaking van Amerikaanse strijd krachten voor de verdediging van Formosa, de Pescadoren en „verwante posities" in dat gebied. Ook machtigt de resolutie de president „tot het nemen van zodanige an dere maatregelen als hy vereist of geschikt oordeelt ter verzekering van de verdediging van Formosa en de Pescadoren". De resolutie werd aangenomen met 409 tegen drie stemmen. Na aanneming werd de resolutie naar de Senaat gezonden, waar er Woensdag of Donderdag over zal worden gestemd. De kwestie van een staking van het vuren in de straat van Formosa zal zeer spoedig voor de Veiligheids raad worden gebracht, zo wordt van bevoegde zijde te Londen verklaard. De toestand is zó dat er iets aan ge daan moet worden. Niet naar vasteland Hoge Amerikaanse regeringsamb tenaren, maken het het congres en de pers duidelijk, dat zij de mogelijkheid van een herstel van de nationalis- tisch-Chinese regering op het Chine se vasteland door de gewapende macht hebben afgeschreven, aldus meldde de Reutercorrespondent Scott Rankins Dinsdagavond uit Washing ton. Dit besluit, dat blijkt uit gezagheb bende uitleggingen van Eisenhowers boodschap van Maandag, is mis schien de voorbode van een grote om zwaai in de politiek van de Verenigde Staten ten opzichte van Oost-Azië in de richting van een voorlopig aan vaarden van een „vreedzaam naast elkaar bestaan" van de communisti sche en de nationalistische regering van China. Verder blijkt er uit, dat de Vere nigde Staten de bevoegdheden die zij ontlenen aan hun wederzijdse verde digingsverdrag met nationalistisch China, zullen gebruiken om een gé- wapende invasie op het vasteland te verbieden. Nieuw-Zeeland zal binnenkort voor stellen de kwestie tussen Formosa en communistisch China voor de Vei ligheidsraad te brengen. Van gezag hebbende zijde wordt vernomen, dat Amerika dit voorstel zal steunen. Te Middelburg werd in de Con cert- en Gehoorzaal het tienja rig bestaan gevierd van de Z. V.TJ, Een keur van artisten werkte hieraan mede. Boven staande foto werd genomen tijdens de pauze. Van links naar rechts:de violisten Thomas Magyar en Jo Juda, nog juist zichtbaar mr. J. A. Abbing, de pianist Willem Andriessen de kleinkunstenaar Wim- lbo en mevr. H. A. de VinkOlthof, bestuurslid van de Z.V.U. Geen opneemplaatsen voor parate eenheden Thans niet meer nodig In een gisteren gehouden conferen tie tussen de minister van oorlog en van marine, de staatssecretaris var. oorlog, vertegenwoordigers van de A.N.W.B., de K.N.A.C. en het R.K. thuisfront en de Ned. territoriale be velhebber is de kwestie van het ver voer van militairen nogmaals onder ogen gezien. Gezien het toekennen van vervoer van rijkswege eenmaal per 14 dagen werd het 'handhaven van opneem plaatsen ten behoeve van de parate eenheden voorshands niet meer nood zakelijk geacht. Wat andere dan parate troepen be treft zullen de drie genoemde organi saties zich beraden op welke wijze aan de vervoersbehoefte van militai ren nog zou kunnen worden tege moetgekomen. De vertegenwoordigers der drie or ganisaties bleken van oordeel dat de ze regeling zich voorshands zou kun nen beperken tot de weekeinden. Of uitbreiding tot de overige werkdagen gewenst is, zal te zijner tijd nader worden bezien. Met het oog hierop heeft de Neder landse territoriale bevelhebber be paald, dat de aangewezen opneem plaatsen voor de parate eenheden zijn opgeheven, terwijl voor de overige eenheden de opneemplaatsen blijven ;ehandhaafd voor de Vrijdag, Zater- ag en de Zondag. Ten aanzien van de Kon. marine zyn overeenkomstige maatregelen uitgevaardigd. Ruzie gemaakt om bij politie te komen De Roemeen Rozsa, die deel uit maakt van een troep Roemeense volksdansers, doch in feite violist is, heeft in Parijs om politiek asyl ge vraagd. Urenlang zwierf hij in zijn nationaal costuum door Parys, niet in staat om zyn wens kenbaar te maken in een andere taal dan Roemeens of Hongaars. Uiteindelijk bedreigde hy iemand met een dólk teneinde de aandacht van de politie te trekken. Adalbert Rozsa, die 39 jaar is, zwierf eerst urenlang langs de straat en slaagde er uiteindelijk in een taxi chauffeur duidelijk te maken dat hij zich naar de Amerikaanse ambassa de wenste te begeven. De receptionist op de ambassade dacht echter dat de man met zijn witte boerencostuum en Fireflies van M.L.D. naar Nieuw Guinea Een aantal fireflies van de Marine Luchtvaartdienst zal binnenkort naar Nieuw-Guinea vertrekken en inge schakeld worden in de verdediging tegen infiltratiepogingen. De „Karei Doorman" zal niet naar Nieuw-Guinea gaan, zodat de fireflies aangewezen zullen zijn op de vlieg velden Hollandia, Biak en eventueel Sorong. De vliegtuigen zullen naar de Oost vertrekken als overbrugging voor de tijd dat de Martin mariner-vliegboten, die de Koninklijke Marine in de Ver enigde Staten heeft besteld, naar dit gebiedsdeel zullen kunnen worden ge zonden. Op het ogenblik opereren Catoline- vliegboten van de M.L.D. in Nieuw- Gunea, maar hun aantal en mogelijk heden zijn niet voldoende voor de af doende beveiliging. GELUKWENSEN VOOR JUBILARESSE Keur van Nederlandse artisten werkten aan deze jubileumviering mede Het tienjarig bestaan van de Zeeuwse Volksuniversiteit is Dinsdag avond op buitengewoon genoeglijke wijze gevierd met een feestelyke bij eenkomst in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg, waarbij een keur van artisten medewerking verleende. En iedere medewerker aan dit uiterst gevarieerde programma begreep in welk een plezierige sfeer deze jubileum viering verliep en ieder op zijn wijze leverde aldus een geslaagde bijdrage tot het welslagen van deze avond. Aan officiële waardering ontbrak het evenmin: namens het provinciaal bestuur en namens de gemeentebesturen werd getuigd van de grote belangstelling, die er van overheidszijde bestaat voor het werk van deze instelling, die op cultureel terrein voor en in Zee land zoveel tot stand bracht en brengt. De voorzitter van de Z.V.U., mr. F. W. Adriaanse, gewaagde op zijn beurt met dankbaarheid van de grote steun,, die de overheid verleent aan de arbeid van de jubilaresse. op velerlei terrein. Maar het moment van de start bleek psychologisch juist gekozen. Toen de, jonge stichting in Februari 1945 haar eerste spreker professor Bokhorst, hoogleraar in de geschiedenis aan de Universiteit van Pretoria en verzeild geraakt bij het Militair Gezag te Middelburg aan het publiek voorstelde, bevolkten 600 dicht opeen gepakte Middelburgers de Concert- en Gehoorzaal, Die zaal was toen nog volkomen onttakeld en in gebruik bij de Engelsen, die zich hier Mr. Adriaanse herinnerde er in zijn herdenkingsrede aan, dat het juist tien jaar geleden was, dat een kleine schare geestdriftige lie den ten huize van de tegenwoordige Groningse hoogleraar, dr P. J. Bou- man te Middelburg, bijeen kwam om de laatste hand te leggen aan de tekst van de stichtingsakte en van het eer ste inschrijvingsformulier-met-toe- lichtmg. In enkele woorden schetste mr Adriaanse hoe de situatie in Zee land in die dagen was ontredderd intensief met zaalhockey bezig hiel den. De 24-jarige Town-Major gaf dan ook alleen maar toestemming met de mededeling, dat „hij "nergens voor in stond. Mr Adriaanse vertelde op humo ristische wijze over de moeilijke begin-periode. Hoe de generaal Kruis over het Militair Gezag zou komen spreken, maar op het laat ste ogenblik verstek moest laten gaan, omdat dringende militaire redenen hem naar het Zuid-Oosten van het land riepen. „Volgens bo ze tongen prefereerde de gene raal de dood op het slagveld bo ven een executie in de zaal....", merkte mr Adriaanse op. TEGENSLAGEN. Tegenslagen bleven evenmin uit. Mr Adriaanse herdacht in dit verband het overlijden op 8 December 1951 van de heer R. F. H. J. Sondag te Oostburg, lid van het Centraal bestuur, en her innerde er aan hoe de aiede-oprichter, mr P. C. de Jonge, wegens ernstige ziekte zijn plaats in het Centraal Be stuur moest verlaten. Eens moest het Prins Bernhardfonds bijspringen om de stichting te redden uit de financiële impasse, waarin zij in een jaar. waarin letterlijk alles tegenliep was terechtgekomen, een andere keer Vervolg op pag. 2) viool met een feest mee wilde doen dat in een nabijgelegen bar werd ge vierd. Daar werd hij dan ook heenge- stuurd. De feestvierders dachten dat hij een zwervende Italiaanse violist was. In zijn wanhoop, kwam Rozsa ver volgens tot het idee een overtreding te begaan zodat de politie zou wor den geroepen. Daarom trok hij zijn dolk die bij zijn costuum hoorde en bedreigde een klant aan de bar. Prompt werd hij door twee politie agenten gearresteerd en naar een po litiebureau overgebracht. De volgende morgen vervoegden zich op het politiebureau tien com munistische bewakers van de troep, die hem hadden gezocht, en zijn uit levering eisten. Rozsa vertelde: „Ik. kroop in een hoek achter een Franse politieagent en riep om hulp, terwijl ik me er op voorbereidde één van de politieagenten zijn revolver te ontfut selen en zelfmoord te plegen als ik zou worden overgeleverd". Rozsa werd echter niet uitgeleverd. Emigratie naar Australië Volgens minister Suurhoff een succes De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suur hoff, heeft gisteren op een persconfe rentie in Canberra verklaard, dat de Nederlandse emigratie naar Australië een groot succes is. De immigranten, aldus de minister, hebben snel werk gevonden en worden zonder moeilijk heden .Nieuw Australiërs", hoewel er enige teleurstelling is geweest over het gebrek aan woonruimte. De minister zeide, met de Austra lische minister voor immigratie H. Holt een plan van de Nederlandse re gering te zullen bespreken betreffen de het geven van financiële steun aan Nederlandse immigranten bij het ko pen van eigen huizer of winkels. Dc Australische voorlichtingsdienst in Nederland is goed, aldus de heer Suurhoff, maar de beste propaganda voor Australië zijn de bemoedigende brieven van emigranten aan familiele den in Nederland. In het algemeen zeide de minister zeer tevreden te zijn met wat hij van de resultaten van de emigratie in Australië had gezien. Anti-smog voorstellen aanvaard De Britse regering heeft besloten, anti-smog voorstellen van een door haar benoemde commissie in begin sel te aanvaarden. De voorstellen beogen, in tien tot vijftien jaar de hoeveelheid rook, die in dichtbevolkte gebieden in de lucht voorkomt, met ongeveer tachtig pro cent te verminderen. Smog is een mengsel van mist en rook. Twee jaar geleden zijn bij een hevige mist in Londen ongeveer vier duizend men sen in vier dagen tijd om het leven gekomen. De aanbevelingen voorzien onder meer in „rookloze zones", die door plaatselijke autoriteiten kunnen wor den ingesteld. Uit fabrieksschoorste nen mag, behalve in bepaalde geval len. geen zwarte rook meer opstijgen. HETZELFDE WEERTYPE. Overwegend zwaar bewolkt en ne velig weer. met hier en daar wat motregen. Zwakke tot matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Tempe ratuur om het vriespunt tot lichte dooi. ZON EN MAAN. 27 Januari Zon op 8.28 onder 17.17 Maan op 9.25 onder 21.57 198e Jaargang - No. 21 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Waarnd. Hoofdred.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 26 Jan. '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3. Ing. mededelinger driemaal tarief. Kleine advertent!-.t (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.- Iedere regel meer 20 cent. „Brieven ol adres Bureau v. d. tllad" 25 cent meer. Giro No 359300 i E.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 1; Zlerikzee, N. Bogerdstr. C ICO, telef. 26 MANOEUVRE TEGEN PARIJSE VERDRAGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1