P.T.T. mobiliseert personeel in strijd voor de draadomroep mim föccit meet een anbet DRS. ROOSE BEPLEIT NIEUWE METHODEN VOOR HULP AAN BLINDEN JAC. KLEIBOER IS DE ZIEL VAN TENTOONSTELLING E 55 Kilo's slanker BonKorets dit de AETHER 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 25 JANUARI 1955 RONDSCHRIJVEN VAN DIR.-GENERAAL Georganiseerd bedrijfsleven lieeft ernstige beswaren (Van een onzer verslaggevers) Het hoofdbestuur van de P.T.T. heeft alle 50.000 P.T.T.-ambtenaren In het gehele land gemobiliseerd in haar campagne tot uitbreiding van de draadomroep. Zoals bekend werden de voormalige radiodistributiebedrijven in 1940 door de P.T.T. genaast. Eerst in September 1953 werd de draadom roep definitief bij de wet aan het Staatsbedrijf toevertrouwd. Thans moet de draadomroep rendabel worden gemaakt en in het kader van de daar voor benodigde uitbreiding van het aantal abonnees, waarvoor momenteel een advertentie- en acqnisiüecampagne wordt gevoerd, heeft de directeur- generaal dezer dagen aan alle P.T.T.-ambtenaren een rondschrijven toege zonden, waarin een beroep op aller steun en medewerking wordt gedaan. dat de draadomroep een grote toe komst tegemoet gaat, omdat het ge drang in de aether steeds groter wordt, hetgeen tot aanzienlijk ernsti ger storingen in de directe ontvangst zal leiden". Wij zijn met de exploitatie van de draadomroep belast en dus is het on ze taak de draadomroep rendabel te malcen, is het standpunt van P.T.T. Momenteel kan echter nog niemand zeggen, hoe groot het aantal aan sluitingen zal moeten worden om een rendabele exploitatie mogelijk te ma ken. Uiteraard staat vast, dat de kosten bij uitbreiding van het appa raat verhoudingsgewijs lager zullen worden en daarom is men begonnen te trachten deze uitbreiding te ver wezenlijken. Het zou zelfs niet uit gesloten zijn dat een eventuele ta riefsverhoging, die onlangs in de Staten-Generaal nog ter sprake is geweest, door een sterke groei van 't net achterwege blijft. Dit zal echter niet eenvoudig zijn, omdat het huidi ge tarief van twee gulden per maand nog steeds gelijk is aan het tarief, dat de eerste radiodistribuant hief toen hij in 1924 zijn privé-radiotoe- stel met luidsprekers in de kamers van zijn buren verbond. Ernstige bezwaren. Weliswaar is de draadomroep aan- zienlijk verbeterd sedert de dagen, dat er nog slechts van radiodistribu- Collectieve strijd tegen misverstand. Een van de grootste belemmerin gen voor een succesvolle exploitatie is het feit, aldus dit rondschrijven, dat zovelen van de draadomroep de onjuiste opvatting hebben, dat het maar een tweederangs product is in vergelijking met de andere ontvangst mogelijkheden. Tegenover deze mis vatting kunnen wij met volle over tuigingskracht stellen, dat de draad omroep een ontvangstmogelijkheid van uitstekende kwaliteit is, niet al leen voor de binnenlandse program ma's op Hilversum I en II, maar ook voor de buitenlandse programma's. Maar ondanks het feit, dat ons product goed is, zijn te weinig men sen daarvan overtuigd; te velen zien ten onrechte op de draadomroep neer. Ik doe hierbij een beroep op U om bij uw familie, vrienden en kennissen deze verkeerde voorstelling van za ken te helpen bestrijden. Deze zaak gaat U namelijk ook persoonlijk aan. Er zijn immers veel mensen, die me nen, dat P.T.T. niet in staat zal zijn de exploitatie van de draadomroep tot een succes te maken. Die mensen zullen het bedrijf en al zijn mede werkers er op aankijken als zij gelijk krijgen. Dus ook U. Men spreekt er namelijk zijn twij fel over uit, of P.T.T. het persoonlijk dienstbetoon kan benaderen, dat de vroegere particuliere radio-distribu- ant gaf. Ut geloof echter, dat ons bedrijf daar een bevestigend ant woord op zal kunnen geven. Dit ant woord zal dan moeten komen van het gehele technische en administratieve personeel van de telefoondienst en van 't postincasso, dat met de draad omroep te maken heeft. Deze perso neelsgroep zal de wil moeten hebben echte, vlotte service te geven, hij zal zijn vindingrijkheid moeten aanwen den om de werkwijze te helpen ver eenvoudigen en te versnellen en hij zal daar ongetwijfeld in kunnen sla gen. Deze groep, zo besluit het rond schrijven, heeft echter de morele steun van alle P.T.T.-ers nodig en het is daarom dat ik een beroep op U allen doe. Laten wij ons gezamenlijk achter deze taak stellen; wij Zullen dan kunnen bewijzen dat wij ook met succes kunnen werken, als wy niet door een monopolie beschermd wor den. Grote toekomst. Dit rondschrijven, een uniek feit in de geschiedenis van de bedrijfsrecla me, brengt een nieuw élement in de campagne, waarmee P.T.T. sinds September 1953 de Nederlandse markt bewerkt. Er weiken reeds cir ca 80 acquisiteurs over het gehele, land, in enkele plaatsen o.a. in En schede, zijn bij wijze van proef show rooms ingericht en in de dagbladen wordt de laatste tijd druk geadver teerd voor de voordelen van de draad omroep. Gezien het feit, dat er momenteel reeds ruim 505.000 Nederlanders op het draadomroepnet zyn aangesloten, terwijl het aantal bezitters van ra diotoestellen bijna 2 millioen beloopt, is de draadomroep dus een ernstige concurrent van de particuliere radio- fabricage en -handel. Deze concur rentie neemt nu aanzienlijk toe. „Maar", zegt men by P.T.T., „wij willen de fabrikanten helemaal niet beconcurreren. Wij geloven, dat de draadomroep naast het radiotoestel een plaats heeft, dat de draadomroep uitstekend kan worden gebruikt als aanvulling van de gewone, dikwijls lang niet storingsvrije toestellen en tie, dus zonder directe lijnverbindin gen met de studio's in Hilversum en in Brussel, sprake was. Binnenkort zal nu ook een storings vrije verbinding met de studio's van Radio Parijs en d^ Franse Regionale Omroep worden tot stand gebracht. De verbindingen met Duitsland zijn reeds nagenoeg storingsvrij. Van 't to tale draadomroepnet is tot nu toe circa 90 procent gemoderniseerd, waarvan het overgrote deel over goe de aanvoerlynen beschikt. Slechts en kele aanvoerlijnen, o.a. die naar As sen, laten nog te wensen over. In de streken ecljter, waar men nog niet over het gemoderniseerde 4 pro gramma-net beschikt, kan momenteel nog geen reclame worden gevoerd. Uitbreiding is daar niet mogelyk en zal nog wel enige tyd op zich laten wachten, omdat met de verbetering van de lijnen, gezien de précaire si tuatie op de materialenmarkt, nog jaren zullen zijn gemoeid. In de „gemoderniseerde gtreken" wordt nu dus een reclame-campagne gevoerd, die hier en daar goede re sultaten afwerpt, maar elders soms heftige reacties uitlokt. „Ik laat me niet aan de draad leggen", schreef iemand die een advertentie van P.T. T. gelezen had. „Om 12 uur", was de reactie van een ander, „komt er een olifant met een lange snuit en die blaast het hele programma uit". Feller echter nog was de reactie van een radiohandelaar, die kennis nam van het rondschrijven van de directeur-generaal aan het P.T.T.- personeel. „Ik vind 't schandelijk", was zijn commentaar. Ook in het ge organiseerde bedrijfsleven heeft men ernstige bezwaren, dat deze Staats instelling het vrije bedrijf beconcur reert, temeer nu men dit denkt te ;aan doen met inschakeling van iO.OOO man overheidspersoneel. Over een eventuele officiële reactie wil men zich echter nog beraden. MANDENMAKEN EN STOELENMATTEN TABOE Leerplicht voor de jeugd, voor ouderen revalidatie. In opdracht van de stichting „Het Nederlandse Blindenwezen" heeft de stichtingspsycholoog, drs. H. H. Roose, een brochure samengesteld, waarin de plannen van de stichting ten aanzien van de blindenhulp worden uiteen gezet. Dit rapport, getiteld „Help de blinden zich zelf te helpen" is bij de minister voor sociale zaken ingediend, naar aanleiding van het verzoek om voorlichting dat staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhijn onlangs heeft ge daan. Drs. Roose legt er in deze brochure de nadruk op dat bjj alles, wat ten behoeve van de blinden wordt ondernomen, het gezamenlijk belang van maatschappij en blinden tot uitdrukking moet komen. JAC KLEIBOER .superorganisator. „Gezien de bijzondere belangrijkheid van het opvoedkundig personeel ver bonden aan de internaten en scholen voor blinden en de grote verantwoor delijkheid die op deze mensen rust" aldus heet het in dit rapport, „moet er naar worden gestreefd dat binnen afzienbare tijd aan dit personeel een opleiding wordt gegeven, analoog aan die van het onderwijzend perso neel. Een verbetering van de salarië ring zal dan niet mogen uitblijven". Voorts wordt er op gewezen dat er behoefte bestaat aan gespecialiseerde krachten die de blinde kleuters thuis zullen bezoeken, teneinde de ouders voor te lichten en van advies te die nen. Ook de aanschaffing van pas send speelgoed is van belang. Een blindeninstituut moet kunnen beschikken over „buitendienst-amb tenaren", die inlichtingen over het milieu en de ouders van het kind-op- schoolleeftijd kunnen verschaffen. Noodzakelijk acht de plan-commissie, die bestaat uit vertegenwoordigers van de Ned. Blindenbond, de R.K. Blindenbond en de Ned. Chr. Blin denbond, het ook op de duur te ko men tot wettelijke leerplicht van blinde kinderen. Een schoolpsycholoog of -paeda- goog dient verder aan een blindenin stituut verbonden te zijn. Revalidatie-centrum. Er zal een revalidatiecentrum voor volwassenen moeten komen, meent de plancommissie. Daarmede zal een groot aantal punten efficiënt gereali seerd kunnen worden, zoals het vin den van de juiste houding tegenover familie en medemens, het alleen uit- taan, het trainen van het uithou- ingsvermogen, het leren gebruiken van de andere zintuigen en de vrije tijdsbesteding. Ook degenen die ge deeltelik het gebruik van het ge zichtsvermogen moeten ontberen verdienen de aandacht. Het oprichten van een revalidatiecentrum wordt ene onmisbare fase in het revalidatie- proces en een belangrijke voorwaar de voor geslaagde arbeidsbemidde ling genoemd. De blindenscholen wollen naast een algemene vorming beroepsopleidin- Actie tegen Birmaanse opstandelingen Birmaanse troepen zijn een groot scheepse actie begonnen tegen een rebellenleger onder leiding van Bo Soe, die wegens zijn aanslagen op treinen en stations bekend staat als de „meester-treinenkraker." De bende van Bo Soe, die naar schatting 700 man telt, deed onlangs in het gebied van Thaton met behulp van dynamiet een trein ontsporen waardoor 32 personen het leven ver loren. Veertig vrouwelijke passagiers werden ontvoerd. Tegen de stampbeweging bij schepen Dempers voldoen nog niet bij de „Rijndam" Gedurende de laatste paar jaren werden verschillende zeeschepen uit gerust met zg. stabilisatoren, die het rollen bij slecht weer sterk terug brachten. Deze stabilisatoren hebben echter geen effect op het stampen van schepen. Gedurende een jaar werden door de Holland-Amerika lijn zeer uitgebreide proeven genomen met een soort dempers, die, aange bracht aan de kop van het schip, ten doel hadden de stampbeweging terug te brengen. Deze proeven, waarbij de meest bekwame Nederlandse scheeps bouwers incluis het Nederlands scheepsbouwkundig proefstation te Wageningen betrokken waren, leid den tenslotte tot zulke goede resulta ten, dat de Holland-Amerika lijn be sloot de „Rijndam" hiermede uit te rusten. Zowel Lloyds' als de scheep vaartinspectie hechtten hieraan hun volle goedkeuring. Het schip vertrok van Rotterdam naar de Verenigde Staten met enke le technici aan boord, die gedurende de reis naar Southampton bijzonder gunstige rapporten over het resultaat uitbrachten. Na Southampton echter kreeg het schip te kampen met bijzonder slecht weer, waarbij zich geheel onverwacht en ook niet te voorzien, ernstige tril lingen voordeden bij hoge golven, die recht van voren kwamen. By ietwat zijdelingse golven deden zich deze trillingen niet voor. Teneinde geen enkel risico te lopen, werd prompt besloten het schip naar Southampton te dirigeren, waar deze dempers verwijderd werden. Hier is geen sprake van het nemen van een proef, doch slechts het toe passen van een nieuw denkbeeld na uitgebreide onderzoekingen, waaraan in de practijk enige bezwaren verbon den bleken te zijn, zonder dat alsnog vaststaat waaraan deze trillingen te wijten zijn. gen verzorgen. De huidige opleidin gen tot stoelenmatter en mandenma ker raken uit de tijd. Zij waarborgen slechts ten dele een onafhankelijk bestaan. Andere wegen moeten wor den ingeslagen, opdat de blinde een zo groot mogelijke kans krijgt een geschikte plaats op de arbeidsmarkt te veroveren. In het bizonder wordt hierbij gedacht aan de arbeid in de industrie en op kantoor. Inmiddels is door particulieren het initiatief genomen tot het oprichten van een revalidatie-centrum. Staats secretaris Van Rhijn heeft de stich ting „Het Nederlands Blindenwezen" voorgesteld met de desbetreffende instantie contact op te nemen, opdat men eventueel tot coördinatie der plannen kan komen. GELD LIGT OP STRAAT „Wereld tonen dat wij er nog zijn!" E. 55, de veelbelovende manifestatie te 'Rotterdam van Neerlands ener gie in al haar boeiende facetten, zal op 18 Mei a.s. haar poorten openen. Reeds nu tekenen zich op de lommerrijke terreinen links en rechts van de Westzeedijk de contouren af van de gebouwen, waarin aanstonds het levendige beeld van onze nationale industrie zal zijn geconcentreerd. Daarmede nadert de vormgeving van de .denkbeelden, waarvan eind 1950 reeds de kiem werd gelegd, snel haar voltooiing. Wie is dez iel van dit alles? Dezelfde man, die in 1950 Rotterdam-Alioy tot een succes maakte, die in 1948 zyn naam verbond aan het vlifegfestijn in Socsterberg, die voor de oorlog de „Luto" in Amsterdam en Den Haag op touw zette en die zijn beste krachten schonk aan „Prima Vera", „Ibex" en zovele tentoon stellingen, die in een lcwart eeuw de aandacht vroegen. Jacques Kleiboer, 56 jaar en Deven- ternaar van geboorte, heeft thans met zijn echtgenote, de dochter van de Overijsselse landschapschilder Paul Bodifé, zijn tenten in de Maas stad opgeslagen. Het is moeilijk de heer Kleiboer te spreken te krijgen. Altijd heeft hfl wel een vergadering of bespreking1. Hij doorkruist het land in alle richtingen en heeft soms een dozijn vergaderingen per dag. Nu is hij bezeten van de komende E. 55. In zijn lunchtijd heeft deze dynami sche persoonlijkheid ons iets over zijn werk verteld. „De grondslag van de E. 55 is, dat het Nederlandse volk er na tien jaar inspanning en wederopbouw behoefte aan heeft, eens even te applaudisse ren. Dat noodzakelijk, zogoed als het noodzakelijk is de wereld nog weer eens te laten zien, dat we er noj zijn. De E. 55 zal geen „gewone' tentoonstelling zijn, maar een mani festatie. Alle groeperingen tezamen zullen een logisch verhaal opleveren over onze totale energie en de veel vormige activiteit van Nederland. Dat verhaal zal de jeugd inspireren. Het zal de geschiedenis zijn van een energiek man, die even opziet van zijn werk en tot de jongeren zegt: „En nu gaan we verder. Straks is het jullie beurt. Dan zal het aanko men op jullie energie." We hebben de heer Kleiboer ge vraagd, hoe een mens ertoe kan ko men .professioneel organisator te worden, een soort super-organisator. „Och, zoiets groeit vanzelf. Van het een rol je in het andere. En als je met het een bezig bent, denk je alweer aan het volgende. In m'n jonge jaren werd ik gegrepen door de luchtvaart. Die luchtvaart schoof me in de organisatie van de „Elta." Voor nog geen duizend mark kon je kort na de oorlog van 19141918 in Johannestal, het vliegveld in Oost-Berlijn, een opleiding krijgen tot vlieger. Daar heb ik een beetje geliefhebberd, maar ook contacten gekregen met oorlogsvliegers, die hun kunst in Nederland wel wilden komen demonstreren. Dat heeft me na nog drie jaar wervingswerk voor vrachtgoederenvervoer van de K. L. M. van lieverlee in het tentoonstel- lingswerk gebracht en ik heb het ge luk gehad, dat ik een vrouw trouwde, die over het geduld beschikte om dat te kunnen verdragen." MET MENSEN OMGAAN. Overigens moet je een klein beet je met mensen kimnen omgaan. Ik werk nu, met de E. 55, voor 400 di- Advertentie) Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u In enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. BonKorets werken volgens het principe van dehy- dratie - veilig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, loomheid en verstopping maken plaats voor een opgewekt en monter gevoel - veroverende charme straalt van u af - u is een ander mens. Be gin een nieuw leven, begin nog vandaag met BonKorets, f. 3.30 per flacon. VERMAGE RINGS DRAGEES De bisschop vail Nice heeft desgevreagd meegedeeld, dat Abé Pierre, de priester, die vorige winter een grote actie ten be hoeve van de Franse daklozen op touw zette, ernstig ziek is. Hij wordt verpleegd in een klooster bij Nice. De abbé zou overwerkt zijn en volstrekte rust moeten houden. recteuren, en tot nu toe heeft dat feen moeilijkheden opgeleverd. Alleen oor overleg, samenwerking en be grip is er iets te bereiken. De moei lijkheid bij dit werk is, zich aan te passen aan het dynamische tempo. Bent u het er mee eens, dat het geld, voor iedereen op straat ligt?*' „Ja en nee: Als de Nederlandse producent zijn artikelen niet laat zien, vooral aan het buitenland, of als economisch onweer de straten on begaanbaar gemaakt heeft wel dan ligt het geld niet meer op straat. Nederland moet zijn artikelen en zijn kunnen étaleren. Dat is nog niet ons sterkste punt. Een goede „étalage" kost kaplta- len. Daar zijn de Nederlanders nog wat schuw voor. Ze willen aanstonds een sluitende rekening hebben. Maar ze moeten een sluitende rekening in het jaar 2000 verwachten. Zö reke nen de Italianen op het ogenblik. Geen offer is hun te groot om zich te vertonen. Maar daarom heeft hun Triënnale in Milaan ook een enorme goodwill kunnen kweken. Jac. Kleiboer, de door en door zakelijke organisator van de E. 55, is een organisatie-kunstenaar. Ne derland heeft hem leren kennen als een man van formaat. Wij zyn er van overtuigd, dat de E. 55 onder zijn leiding succes zal hebben, even als de andere experimenten, waar hij reeds zijn schouders onder gezet heeft. WOENSDAG 26 JANUARI HILVERSUM L 402 m. 746 kc/s. 7.00 VA RA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VP RO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 „Even opkrikken". 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de huisvrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Piahoduo. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Pro menade ork. 14.00 Medische kr'on. 14.10 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Gram. 17.00 Accordeonork. en solist. 17.50 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen Overzee: B. Krij ger: „Vijf jaar Nieuw Guinea bewind". 18.00 Nws. eri comm. 18.20 Gitaarens. 18.35 Act. 18.45 Instr. kwint. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 „Cultuur in het geding", caus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol. comm. 20.15 Gevar. progr. 20.50 „II Trovatore", opera. (Ie en 2e bedrijf.) 20.05 Gram. 22.13 „Psychische invloeden van het geluid", caus. 22.30 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.15 Soc. nws. in Esperanto. 23.20 Orgelspel. 23.40—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00— 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 „Een vaste burcht", caus. 7.13 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9135 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.25 „Tinnen sol daatjes", hoorsp. 12.10 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. '2.33 Gram. 12.37 Gereformeerde Kerkdienst. 13.00 Nws. 13.15 Vocaal ens. 13.40 „Messiah", orato rium (I en II.) 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Marinierskapel. 17.40 Beursber. 17.45 Or- gelsp. 18.15 Viool, clavecimbel en cello. 18.45 Spectrum v. h. Chr. Organ.- en Ver enigingsleven. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Kamermuz. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Concert- geb. ork. 21.10 Gram. 21.30 „Het Chris tendom in de eerste eeuwen", caus. 21.50 Geestelijke liederen. 22.20 Intern. Evange lisch Comm 22.30 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram, FEUILLETON_ 44 Ja, ja, Elsie vond, dat ze de kunst van organiseren, onopval lend wat op touw zetten, toch maar uitstekend machtig was. Ze had Clifford en Sharon laten voortgaan met het opmaken van de inventa ris en Monk handig uit Sharon's buurt verwijderd. Nu had ze met een een prachtige gelegenheid, om Monk eens onderhanden te nemen. Voor zover ze wist, speelde geen enkele man graag de tweede viool in liefdesaangelegenheden en als ze Monk eenmaal aan het verstand had gebracht, dat hij enkel en al leen werd gebruikt om Sharon's „verhouding" tot Clifford te dek ken, zou hij geen belangstelling meer voor haar koesteren! „Dank je wel", zei ze poeslief, toen Monk de autodeur voor haar opende. „Ik hoop, dat je moeder beter is?", vroeg hij beleefd. Elsie had de reden, die zij voor haar telefoongesprek had opgege ven, bijna vergeten, maar ze knik te en wist in haar blik iets van ge weldige opluchting te leggen. „O, ja, dank 3e zeer! Achteraf beschouwd, schijnt het niets ern stigs geweest te zijn, maar de brief van mijn stiefzuster had me erg bezorgd gemaakt. Nu zei mijn zuster, dat moeder weer op de been is en haar best een paar dagen kan missen. Joyce komt ons dus een kort bezoek brengen". „Zo, zo? En wanneer als ik vra gen mag?" „Morgen, naar ik hoop. Ze is al dikwijls van plan geweest, eens hier te komen, maar steeds was ze op het laatste ogenblik verhin derd. Als ze nu niet komt, krijgt ze geen kans meer, Ippleside House nog te zien voor het verkocht is". „Logeert ze dan in het huis of op de boerderij „In het huis, als Sharon er niets tegen heeft. Ten minste zolang als ik daar ben. Joyce kon toch moei lijk alleen met Clifford op de boer derij verblijven, nietwaar Of hecht ik al te veel aan de conven- door JAN TEMPEST ties?" „Dat zou ik je niet kunnen zeg gen. Ik weet niet veel van conven ties af". „De meeste mannen niet", her nam Elsie vrolijk. „Zelfs meisjes schijnen er tegenwoordig weinig meer om te geven. Daar heb je b.v. Sharon! 't Leek wel, alsof 't haar absoluut niet kon schelen, het weekeinde alleen met een man te zijn". „Eèn man? Bedoel je mij of Je echtgenoot?" „Ik weet het nirt, maar zou het wèl graag weten", antwoordde El sie. „'t Is allemaal ellendig. Ik ben bang, dat Sharon en Clifford een afspraakje hadden om elkaar hier te ontmoeten, maar ik kan niet uitmaken, van wie het plan is uitgegaan". „Kun je dat niet?" „Neen. Ik wil liever niet. gelo ven, dat het Clifford was, maar wie kon Sharon die vreemde brief heb ben gezonden M.i. niemand dan hij. Waarom zou hij anders onze afspraken opzettelijk in de war hebben gestuurd?" „Heeft hij dat werkelijk?" „Zeker! Hij had pertinent ver klaard, dat hij niet langer dan een nacht van onze boerderij kon weg blijven. Toen is hij hierheen gegaan en heeft er die nacht geslapen, of schoon hij moet hebben geweten, dat ik hem met het avondeten thuis verwachtte. Kon ik er maar zeker van zijn, dat Sharon niet met hem onder één hoedje heeft gespeeld! Leek ze verrast toen ze hem op haar vond wachten?" „Dat weet ik niet. Ik was er niet bij toen ze elkaar ontmoetten". „Niet? Hoe kwam dat dan?" ,Ik was niet van plan, in het huis te logeren, want ik dacht wel een kamer in de herberg te zullen krij gen". „O, juist. Dus Sharon had je niet voor het weekeind uitgenodigd?" „Neen". Elsie had wel gewenst, dat Monk wat mededeelzamer was. Evenals Sharon vond ze Monk een merk waardig, raadselachtig personage. Voor een schrandere vrouw waren de meeste mannen als een open boek, doch Monk vormde de uitzon dering. Hij was een meester in het verbergen van gedachten en aan doeningen. „Misschien had Sharon dan het plan gevormd om Clifford te ont moeten", zei Elsie met een laatste poging hem uit zijn tent te lokken. „Misschien". „Lieve hemel, dat is om gek te worden! Natuurlijk is ze nog altijd wanhopig verliefd op hem en hij schijnt te denken, dat hij verliefd op haar is. Ik weet niet wat te doen". „Bij twijfel, onthoud u", klonk Monk's kort maar krachtig advies. „Alles goed en wel, maar het is mijn man en moet ik nu lijdelijk toezien, dat hij het aanlegt met Sharon Dat zou noch tegenover mezelf noch tegenover Sharon eer lijk zijn. Ik bedoel, dat hij tussen ons zal moeten kiezen, want ik ben niet van plan, hem met een ander te delen", riep Elsie verontwaardigd „Natuurlijk niet en voor zover ik haar ken, zou Sharon evenmin met zulk een deling genoegen nemen. Ze is erg jaloers", verzekerde Monk. „Alle vrouwen zijn jaloers als ze verliefd zijn". „Mannen ook. Is je echtgenoot niet jaloers op je knappe vriendje?'' „Mijn... wat zeg je?" klonk het verwonderd en ditmaal veinsde El sie niet, want op Monk's pertinente vraag was ze nief" bedoel je"" liet voorbereid. „Wat „Die knappe jonge advocaat; dat spreekt van zelf. Heb je niet be merkt, dat je bij hem een verove ring hebt gemaakt? Ut dacht, dat een vrouw zoiets altijd ontdekte". „lan Kerris? Nu praat je onzin" lachte Elsie, maar het was wat een gedwongen lachje. „Hij was erp hulpvaardig en oplettend, maar dat is dan ook alles. Advocaten maken in de regel geen jacht op vrouwen van him cliënten. Dat durven ze niet". „Je begrijpt me niet goed. Ik twijfel geen ogenblik, of meneer Kerris heeft zich volkomen correct gedragen, maar een man kan bij het zien van de vrouw die hij lief heeft onmogelijk zekere glan3 in zijn blik. verbergen.Heeft je echtgenoot het niet bemerkt?" „Lieve hemel, neen! Het zou niet bij Clifford opkomen, dat een ande re man op me verliefd zou raken en als het wel bij hem opkwam, zou het hem koud laten" antwoordde Elsie wrevelig. „Zijn belangstelling in mij heeft maar enkele maanden geduurd; ik geloof, dat het slechts een voorbijgaande bevlieging was. En na die tijd heeft hij steeds naar Sharon verlangd". „Dat is al te mal, want Sharon is niet voor Clifford, wat je ook met hem van plan mocht zijn", gaf Monk koeltjes te kennen. „Ik wil haar hebben". „O! En krijg je wat je wilt?" „Gewoonlijk wel. Jij dan niet? Ik denk toch van wèl". Wat bedoelde hij daarmee? vroeg Elsie, niet helemaal op haar ge mak, zich af. Misschien had ze hem niet moeten aanklampen; hij was een te goed opmerker. Ze kon ziln gedachten niet lezen, maar had het onbehaaglijke gevoel, dat hij het wèl de hare kon. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 4