Geen belasting meer betalen en boeken gesloten houden Ollenhauer wil rechtstreekse onderhandelingen met Moskou JAPANSE RIJKSDAG DOOR REGERING ONTBONDEN DINSDAG 25 JANUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ADVIES VAN PIERRE POUJADE Franse demagoog wint veel aanhangers Dc „Poujade-beweging" voor de bescherming van de kleine middenstan ders in Frankrijk heeft haar aanhangers aangeraden geen belasting meer te betalen en dc belastinginspecteurs geen inzage van de boeken te geven. Dit advies is door Pierre Poujade, een 34-jarige gewezen boekverkoper, gegeven aan ongeveer 100.000 zeer enthousiaste aanhangers, die gisteren op een terrein in een der buitenwijken van Parijs bijeen waren gekomen. De beweging zou 300.000 leden en nog veel meer sympathïserenden tellen. Men wil de regering nog tot van middag tijd geven om aan de voor naamste eis van de middenstanders te voldoen. De beweging wil bereiken, dat voor kleine handelaren dezelfde belastingbepalingen gelden als voor loontrekkenden, coöperaties en grote zaken. Gouden jaren Om het opvallende succes van de heer Poujade te kunnen begrijpen, zo schrijft onze Parijse corr. Jan Brusse, is het goed te weten dat alle winke liers en de meeste kleine handelaars sinds de oorlog enorm veel geld heb ben verdiend. De slagers de bakkers, de kruideniers, zij hadden allemaal hun eigen auto, hun buitenhuis en een vrouw met veel goud. Aan deze gul den tijden, waar de andere catego rieën van de Franse samenleving zich vaak terecht aan geërgerd hebben, is een jaar of drie geleden een einde gekomen. Wanneer men weet, dat 80 pet. van de winkeliers en kleine handelaars heeft opgegeven in 1954 niet meer dan 300 gulden per maand verdiend te heb ben dan is het voor iedereen duide lijk dat hier op een grote schaal ge fraudeerd wordt. Vandaar dat de mi nister van Financiën besloten had dat de winkeliers strenger gecontroleerd moesten worden. Zo kwamen de ,.poly- voleurs", zoals de vliegende inspec teurs genoemd worden, ook op een kwade dag bij meneer Poujade. Deze had stellig wat te verbergen want hij weigerde hen te ontvangen. Daarbij bleef het niet. Als gemeenteraads lid blies hij uitermate hoog van de to ren. „Wij aanvaarden niet meer dat de belastingcontroleurs zich als Gestapo- agenten misdragen. De polyvo- leurs zijn moordenaars. Er kleeft bloed aan hun vingers", verkondigde hij. V erdedigingscomité's In vele steden en dorpen heeft hij verdedigingscomité's opgericht, die zich zo nodig met geweld verzetten tegen de controle van de polyvoleurs. Hierdoor is het reeds herhaaldelijk tot Twee-en-een halve cent weer terug Verzoek van ouden van dagen De te Rotterdam gevestigde Neder landse bond voor ouden van dagen heeft de Tweede Kamer verzocht te willen overwegen het geldstuk ter waarde van 2'/2 cent'weer in te voe ren. De bond heeft dit in 1952 ook gevraagd. Het verzoekschrift is toen alleen ter inzage van de Kamerleden gelegd. Het bestuur van de bond grondt zijn hernieuwd verzoek op de omstan digheid dat minister Mansholt on langs in Dordrecht heeft gezegd, dat de melk in feite met 2% cent in prijs verhoogd had (kunnen) moeten worden. Als men aanneemt, dat per dag 3 millioen liter melk wordt ver bruikt, aldus de bond voor ouden van dagen, maakt deze halve cent ver schil per jaar een niet onaanzienlijk bedrag uit, dat de consumenten ei genlijk niet hadden hoeven uit te ge ven. Rekent men daarbij nog de vele andere artikelen, waarbij de halve cent nog altijd een rol'speelt, dan is het zeker noodzakelijk het 2%-cent stuk weer in te voeren. HOUDEN ZO. De redactie van één onzer Nederlandse weekbladen was volkomen ingelicht toen ze een brief uit de buurt van Zwolle kreeg, waar in de ondertekenaar ook zijn beroep opgaf. Hij schreef onder zijn naam wet- en veehouder. IRIS. De achttienjarige Iris Gos- sélin in Canada is koningin geworden in een heel klein wereldje. Namelijk het wereldje van de vrouwendie nog lange haren dragen. Ze werd lange- harenkoningin met. een haardos, wel ke één meter 60 lang was... AUTOMAAT. Er is alweer een nieuwe automaat uitgevonden. Dit maal niet voor stukjes chocolade, bio scoopkaartjes of pakjes sigaretten. De Oostenrijker, die het ding uitvond, plaatste de automaat in een ski-oord. Ski'ers. die koude voeten hebben wer pen een aantal penningen in de auto maat cn dan kunnen ze op een plaat gaan staan, die gedurende een kwar tier warmte afgeeft PROFESSOR. Dit zei professor Hen ri Mondor (natuurlijk in Parijs): „Het is waar, dat de menselijke knie niet mooi gevormd is, maar bij danseres sen komen toch erg veel uitzonderin gen voor". WITTEBROODSWEKEN. Het hele leven wordt tegenwoordig samenge perst in statistieken. Amerikanen heb ben nu ook al statistieken gemaakt van de wittebroodsweken. Het bleek, dat ze gemiddeld elf en en halve dag duren en dat ze (ook al weer gemid deld) 1290 gulden kosten. zeer ernstige vechtpartijen gekomen, waarbij de Poujadisten, zijnde in de meerderheid, het meestal wonnen. Het werk van de vliegende brigades is nagenoeg onmogelijk geworden. Waar zij ook opduiken, bijna overal stuiten ze op een groep fanatiekelin gen, die er voor zorgen dat zij het huis van de te onderzoeken belastingbeta ler niet binnen kunnen komen. De controleurs worden nu vergezeld door politieagenten, maar de gemoederen zijn zo verhit dat het steeds op rel letjes uitloopt. „Voor ieder bestuurs lid van mijn beweging dat gear resteerd wordta zullen wij een parle mentslid gevangen nemen", dreigt Poujade die zichzelf thans minstens even belangrijk vindt als de presi dent van de republiek. Beschuldigingen Intussen gaat het Poujade persoon lijk niet erg naar den vleze. Zijn oud ste medewerkers beschuldigen hem dat hij niet wil of kan vertellen waar drie millioen guldens contributiegel- den zijn gebleven. Op alle vragen van zijn penningmeester geeft hij geen ant woord. Wel rijdt hij in een mooie auto en in zijn winkeltje ziet men hem niet m eer. De beweging heeft hem zeker geen windeieren gelegd. Wanneer zijn ster gaat verbleken zal hij zich wel rustigjes uit het zakenle ven kunnen terugtrekken. Maar eerst zal deze gladde en dynamische knaap (34 jaar oud) proberen om op de één of andere manier tot parlementslid gekozen te worden. Arrestaties in Perzië Ir» een villa: 12.000 handgranaten Perzische veiligheidstroepen heb ben Maandag een dertigtal personen gearresteerd na de ontdelcking van een voorraad van 12.000 handgranar ten achter dubbele muren in een kel der van een alleenstaande villa, on geveer vijf kilometer ten Noorden van Teheran. Onder de gearresteerden bevindt zich een wouw, die in de villa werd aangetroffen. De voorraad handgra naten zou zijn aangelegd door de on dergrondse beweging van de pro- communistische Toedeh-partij. De nieuwste handgranaten bij de voorraad droegen het datumstempel „Juli 1954". In die maand begonnen Perzische veiligheidstroepen met de arrestatie van 500 officieren, op be schuldiging van deelneming aan een pro-communistisch complot tegen de staat. Van deze officieren werden er later 21 doodgeschoten. In totaal zijn sinds Juli 1954 meer dan 1000 perso nen gearresteerd. De Franse treiler „Michel Anick" uit Lorient wordt als verloren beschouwd. Het vaartuig, dat zeven man aan boord had. was vorige %veek het laatst gezien in de golf van Gascogne. Zaterdag werd bij Kaap Ferret een reddingboot van de treiler gevonden. Op 27 Febr. verkiezingen De regering-Hatojama heeft Maan dag de Japanse Rijksdag ontbonden en bepaald, dat 27 Februari a.s. algemene verkiezingen zullen worden gehou den. De regering was gemachtigd de ont binding te gelasten op grond van een eind 1954 tussen de democratische en de socialistische partij gesloten over eenkomst. De socialisten hadden Rijksdagont binding en het houden van nieuwe verkiezingen tot een voorwaarde ge maakt voor deelneming aan de rege ring-Hatojama. De huidige Rijksdag werd samenge steld aan de hand van de uitslagen der KoSendampver gif tiging in bioscoop te Neede Oorzaak nog onbekend Een aantal bioscoopbezoeksters is Zondagavond te Neede (Gld) door gas bedwelmd. Bij het uitgaan van de bioscoopzaal vielen enkele dames bewusteloos en ook uit de zaal moes ten enkele bezoeksters naar buiten gedragen worden. De geneeskundige dienst, die hulp verleende met zuurstofapparaten, liet zeven dames naar een ziekenhuis te Enschede overbrengen. Aanvan kelijk leken deze gevallen niet erns tig, doch het verdere verloop dient nog afgewacht te worden. Wel ver wachten de artsen, dat zich nog meer gevallen zullen voordoen. De oorzaak is nog niet bekend, doch moet waarschijnlijk gezocht worden bij de centrale verwarmingsinstalla- tie, die met kolen wordt gestookt. De politie stelt een onderzoek in. Conferentie kernenergie begint 8 Augustus De onder auspiciën van de Verenig de Naties te houden internationale conferentie over een vreedzaam ge bruik der kernenergie zal acht Au gustus a.s. te Genève beginnen. in April 1952 gehouden algemene ver kiezingen. Het is de vierde maal sinds het ein de van de tweede wereldoorlog, dat de Japanse regering besloot de Rijksdag te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De vorige drie ontbin dingen werden gelast door de liberale regering-.Josjida. Van de 467 rijksdagzetels worden er thans 183 door de liberalen, 134 door de verenigde sociaal-democratische partijen, 122 door de democraten en 20 door onafhankelijken en vertegen woordigers van kleine partijen inge nomen. Acht zetels zijn onbezet. Japanse politici verw.achten, dat de democraten met 180 afgevaardigden, de liberale partij met 120 vertegen woordigers en de socialisten met 160 volksvertegenwoordigers in de Rijks dag zullen terugkeren. Verwacht wordt, dat de democraten na de ver kiezingen zullen pogen een coalitie regering met de liberalen te vormen. De verkiezingscampagne is al sinds enige tijd aan de gang. Bezorgde Parijzenaren slaan vanaf de bekende Pont de l'Alma het stijgen van Seine gade. Foto: de Pont de l'Alma, ih het mid den de beroemde Zouaaf. Een millioen migranten in Australië Thans 65.000 vacatures Australië hoopt dit jaar de millioen- ste immigrant sedert het einde van de oorlog te verwelkomen, aldus deel de de heer W. D. Borrie, hoofd van de afdeling demografie van de school voor onderzoek van de sociale we tenschappen van de Australische na tionale universiteit, Zondag voor zijn vertrek naar Parijs mee. Be heer Borrie, die vier dagen in Nederland verbleef, zeide dat Austra lië werkt aan een plan om de bevol king, die thans 9 millioen zielen be draagt, te doen toenemen tot 11.400.000 personen in 1967. Er was volgens hem geen reden te veronderstellen, dat dit streven niet zou kunnen worden bereikt. De economie van Australië is ge zond en de industrie breidt zich snel uit. In alle bedrijfstakken zijn vol doende goede betrekkingen, op het ogenblik zelfs meer dan 65.000, be schikbaar. De heer Borrie gaf als zijn mening te kennen, dat tegen 1956 bijna 100.000 Nederlanders naar Australië zullen zijn geëmigreerd. Gedurende zijn verblijf in Neder land had de heer Borrie een onder houd met de Australische ambassa deur, de heer A. Stirling. Ook be sprak hij migratieproblemen met Ne derlandse autoriteiten. Ontploffing in Turkse mijn eist vele slachtoffers In de nacht van Zondag op Maan dag heeft zich in een steenkoolmgn te Zonguldak, een havenstad aan de Zwarte Zee in Noord-Turkije, een mijngasontploffing voorgedaan, die aan 36 mijnwerkers het leven heeft gekost. Twintig mannen werden ge wond. Er worden nog tien mijnwer kers vermist. Nasleep van de zaak Van Meegeren Geschil tussen verzamelaar en kunsthandelaren De rechtbank te Zwolle heeft gis teren een interlocutoir vonnis gewe zen in de civiele procedure die daar aanhangig is tussen de Utrechtse kunsthandelaren, de gebroeders K. en de heer D. G. van B. te Vierhouten. Dit vonnis houdt in dat op 3 Maart a.s. getuigen gehoord zullen worden. De eisers, de gebroeders K., moeten dan tevens de boeken en stukken over leggen van hun zaak over de periodes 1948—1952. Zestien December van het vorige jaar werd het eerste deel van deze ci viele procedure te Zwolle voor de rechtbank behandeld. De heren K. heb ben in opdracht van de kunstverza melaar, de heer Van B., in 't buiten land speurwerk verricht om er achter te komen of Han van Meegeren in dertijd de bekende doeken „De Em- mausganges" en „Het Laatste Avond maal" heeft geschilderd. Na een onderzoek van drie jaar, o.a. in België, Frankrijk, Italië en Cana da, meenden de gebroeders K. het be wijs gevonden te hebben, dat beide doeken niet door Van Meegeren zijn vervaardigd. De heren K. eisen nu van de heer Van B. een bedrag van 300.000 gulden als honorarium voor de aan hem bewezen diensten en voor gemaakte onkosten. De kunshande- laren hebben reeds een voorschot ge had van ongeveer honderdduizend gulden. De heer Van B. wil daar nog een bedrag aan toevoegen van f 31.000 maar verder wil hij niet gaan. Hij houdt vol, dat de gebroeders K. veel te hoge onkosten hebben gemaakt op hun reizen. Naar zijn mening kan er niet meer dan ongeveer een ton zijn uitgegeven. Een Frans-ltaliaanae expeditie, die precies dezelfde route wil volgen als Marco Polo destijds op zijn reizen naar het Verre Oosten, is te Nieuw Delhi aan gekomen. De volgende halte is Peking. Twee leden van de groep overhandigden president Rajendra Prasad, van India, de eerste uitgave van de originele tekst van het boek van Marco Polo. „DUITSE EENHEID IN VRIJHEID" Brief aan Bondskanselier De Westduitse sociaal democratische partij heeft haar actie tegen de verdragen van Parijs een nieuwe climax gegeven door zich rechtstreeks tot bondskanselier Adenauer te richten, met het concrete verzoek de Weste lijke mogendheden er toe te bewegen nog voor de ratificatie van de verdra gen, onderhandelingen met de Sowjet-Unie te beginnen. Doel dezer onder handelingen moet, zo heeft Ollenhauer in een brief aan dr. Adenauer ge schreven, zijn, „eindelijk een ernstige poging te ondernemen om door mid del van vierzijdse onderhandelingen de eenheid van Duitsland in vrijheid te herstellen". Dr. Adenauer heeft het socialisti sche verzoek op zijn vacantieverblijf in het Zwarte Woud ontvangen, waar hij weinige dagen geleden het vaste voornemen aankondigde, ondanks de Russische verklaring, voort te gaan met een politiek, die de Westelijke landen met inbegrip van West-Duits- land zal verenigen. Dr. Adenauer had daarbg de mening geuit, dat de Rus sen door hun verklaring hadden doen blijken, dat zij in feite een voortzet ting van de verdeling van Duitsland zouden nastreven. De Bondskanselier zal Donderdag in Bonn terugkeren, doch het wordt niet onmogelijk ge acht, dat hij nog voordien een ant woord wil geven. Hereniging Ollenhauer heeft in zijn brief op nieuw gevraagd, dat alle krachten der bondsrepubliek op de nationale hereniging zullen worden gericht. „Zonder zulk een inspanning blijft in het buitenland de vergissing bestaan, alsof men in Duitsland de hereniging in vrijheid niet als het meest op de voorgrond tredende doel beschouwt", aldus Ollenhauer. Nevenstaade foto toont het Duitse schip ,Jjudwigshafen". dat bij een aanvaring op de rede van Vlissingen ernstig werd beschadigd. De Lud- wigshaven" is de haven van Vlissin- gen binnengesleept. (Foto: P.Z.C. De verklaring der Sowjet-Unie van 15 Jan. maakt volgens de socialist de indruk, dat onderhandelingen thans meer kans op succes zouden hebben dan tijdens de Berlijnse confe rentie, een jaar geleden. In elk geval kan men, aldus Ollenhauer, alleen door zulke onderhandelingen uitvin den of de Russen hun aanbod van in ternationaal gecontroleerde verkie zingen ernstig hebben gemeend. Ook in de Westduitse liberale par tij zijn in de laatste dagen stemmen opgegaan, die voor onmiddellijke on derhandeling met de Sowjet-Unie op komen. Bestuurslichamen landbouwschap Het landbouwschap heeft thans voor alle provincies gewestelijke raden in gesteld. De gebiedsgrenzen dezer ra den vallen samen met de provincie grenzen, behalve ten aanzien van het land van Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen. Deze streken zijn bij Noord-Brabant gevoegd. Het bestuur van het landbouwschap heeft een afdeling voor griend- en rietcultuur ingesteld, evenals com missies voor melk en zuivel en voor vee en vlees van de hoofdafdeling vee houderij. Prof. ir. W. de Jong uit Wa- geningen is tot adviserend lid van de hoofdafdeling veehouderij benoemd Voorts zijn een commissie voor bui tenlandse en internationale agrari sche aangelegenheden en een belas tingcommissie ingesteld. De heer H. J. Muntinga te Noord- broek is voorzitter geworden van de hoofdafdeling akkerbouw en de heer R. Visser te Onderdendam zal de hoofdafdeling veehouderij presideren j De hoofdafdeling tuinbouw zal wor- den voorgezeten door de heer M. Prins te Holselersdijk. Dr. ir. W. J. Droe- sen te Roermond is voorzitter van de commissie grondgebruik van het land bouwschap geworden. Het Wereldgebeuren Togliatti in moeilijkheden As de vele andere communistische partgen heeft ook de Italiaanse, de grootste aan deze zijde van het IJzeren Gordijn, de leus ..vrede" aan geheven. Maar in die partij zelf wordt die vrede danig in het nauw gebracht door de moeilijkheden tussen de par- tgleiders onderling. Daarover kan Togliatti meepraten, die in de laatste tijd wel wat tc veel schandalen te verwerken kreeg. Daar is Giuseppe Sotgiu, die bepaald gecompromitteerd werd en zich voor de politie moest verantwoorden in verband met zijn exploitatie van het zwakke geslacht. Een schok voor de ware communis ten, die zo prat gingen op de zuiver heid van hun handel en wandel. Niettemin is het Moskou's zetbaas, Togliatti, op de jongste partijconfe- rentie in Rome gelukt de stem van de oppositie voorlopig het zwijgen op te leggen. Een niet eenvoudige taak. omdat hg stond tegenover o.a. de 51-ja- rige dogmaticus Pietro Seccma, geestelijke vader van de slogan „Een communistische cel naast iede re kerktoren in Italië". Hard en bitter is de strijd tussen Togliatti en Secchia. Hard en bitter als het leven van deze Italiaanse communist zelf. die tijdens het fascis tische regime acht jaar in de gevan genis doorbracht. Hg verwierf de re putatie van de man, die nooit glim lacht. Persoonlijke vrienden heeft hg niet, maar dat kan hem ook weinig schelen. Hij is gevreesd om zijn scher pe meedogelozen crïtiek. Kenmerkend voor deze partijman is zijn harde hol le lach, die allen doet sidderen. De beschuldigingen van Secchia aan het adres van Togliatti zgn niet mis. „Burgerlijke afwijkingen, politiek opportunisme en despotis me". Het is een grove fout, zo schreef hij, om steeds zoveel mogelijk leden te winnen zonder daarbij te letten op de kwaliteit van de nieuwe leden. Er moet ook volgens Secchia veel meer aandacht worden besteed aan de vak bonden. Daarmede legt hij de vinger op een wonde plek. Het rode syndi caat verloor in 19o4 niet minder dan 160.000 leden en de partij zelf 25.000. De communistische actie, aan het hoofd waarvan Secchia en zijn poli tieke volgelingen staan, was van een dergelijke kracht, dat Togliatti er on aangenaam door verrast werd. De tegenzet was duidelijk en onont koombaar voor Togliatti. Secchia werd bij de jongste reorganisatie van de partij uit de partijleiding ge zet en benoemd tot onvolger van Co- lombi. regionaal secretaris van Lom- bardije. Daarmede wordt hij gedegradeerd tot een van de 25 van deze functio narissen. Bovendien wist Togliatti te bereiken, dat een ieder van deze se cretarissen een contróleman krijgt, die in directe verbinding staat met 't partijbestuur. Secchia algemeen beschouwd als een vertrouwensmannetje van Be- ria is nu zelf een gevallen man. be schuldigd ook van verduistering van partijgelden. Misschien slaagt Togliatti er aldus in deze ..communistische actie" in de grootste rode partij in het Westen lam te leggen. De toekomst zal uit wijzen of dit van lange duur is. Een splitsing in deze partg lijkt niet on mogelijk. TOGLLATTT: geen vrede in eigen huis

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3