LEZERS SCHRIJVEN BUISMAN Van terpen naar Deltaplan, een evolutie van eeuwen MEER WAARDERING NODIG VOOR LANDARBEIDER Immv Almanak Agenda a PROVINOLALE ZEEUWSE G U K A N T DINSDAG vo JANUARI iyoa „DE DIJKEN": GESCHIEDENIS VAN DE ACHTSTE DAG ln Zeelands waterstaatsgeschiedenis was Reimerswaal „symbool van onverstand" DE AFSLUITING van de Oosterschelde is een werk, dat in omvang kan worden vergeleken met de afsluiting van de Zuiderzee. Maar de uitvoering zal moeilijker zijn, omdat het getyverschil in de mond drie meter! bijna gelijk is aan vier maal de voormalige getijbeweging bij Wieringen. Do mens ziet zich hier voor enorme krachten geplaatst: één millioen ku bieke nieter water trekt bij vloed de Oosterschelde in. Negen jaren zal het werk moeten duren, negen jaren, die vooraf worden gegaan door een perio de van studie en experiment. Voorzichtig zal worden begonnen met een dam in 't Veer se-gat; daar zal men gelegenheid hebben nieuwe methoden op kleine schaal te toetsen aan de practijk. Grote drijvende betonnen ge vaarten, waarvan de zijwanden uit stalen kleppen zullen bestaan, worden aaneengerijd geplaatst dwars door de invalspoort voor de zee. De stalen kleppen worden voorlopig verwijderd, zodat het water vrij in en uit het zee gat zal kunnen stromen. Doch wanneer dan op een goede dag een goede dag voor de mensen en een Itwade voor het zeegat de dirigent van deze moderne symphonic van staal, beton en klei het teken geeft, dan zullen met één slag alle kleppen worden gesloten. Dan is de zoute zee-arm een binnenwater geworden Het bovenstaande is ontleend aan het pas verschenen boekwerk „De Dijken", dat tot stand kwam onder supervisie van de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir A. G. Ma- ris, en waarvan de tekst werd ge schreven door Max Dendermonde en ir H. A. M. C. Dihbits. Wanneer men deze passage over de afsluiting van de Oosterschelde leest, ochdan verwondert men zich al niet meer. Over het Deltaplan en alies wat er bijhoort, is reeds zoveel geschreven, dat dit plan min of meer gemeengoed is geworden: „Het Deltaplan ligt in ons onderbewustzijn verankerd alsof het daar altijd is geweest", zo wordt in dit nieuwe boek gezegd. Maar tochwoorden als „millioen ku bieke meter", ..getijverschil van drie meter", „betonnen gevaarten", „enor me krachten" zij dwingen wel re spect af, omdat zij enigszins aange ven met welk een durf en vermetel heid de mens van deze lage landen de natuur tegemoet treedt. Maar (leze vermetelheid is niet nieuw, want eigenlijk waren de eerste moerasbewoners, die hier terpen en wierden opwierpen om zich tegen de vloed te beschermen, met hun zeer geringe techniek en wetenschap even grote pioniers als de waterstaatsmannen van thans, die met zoveel beter gereedschap zjjn uitgerust en daardoor meer tot stand kunnen brengen. Ziedaar globaal geformuleerd een ge dachte, die mede ten grondslag ligt aan dit nieuwe, zeer verzorgde boek over de dijken „een nationale uit gave", zoals de uitgeefster het beti telt, li dit kloek opgezette werk worden de Nederlanders geschetst als de „werkers van de achtste dag"De achtste dag, die aanbrak nadat God zijn scheppingsarbeid had verricht en die de grauwe, nederige bewoners van de moerassen aan deze kant van de Noordzee voor de gewel dige opgave stelde, land dat eigenlijk géén land, maar water was, te be houden. De achtste dag: dag van stry'd met de zee, de wind, het wad, de rivier! En in dat nooit aflatende gevecht ging het amphibische volk van de moerassen, héél langzaam iets begrijpen van de wetmatigheid, waar aan ook zee en wind zijn onderwor- pen. Dank zij deze toenemende we tenschap kon hij steeds betere wa- petis smeden voor de harde strijd, zo dat men van het primitieve graaf- werktuig tenslotte kwam tot beton nen caissons. Moeilijk leven Leven en werken in de achtste dag waren en zijn nog steeds moeilijk. Dat realiseert men zich opnieuw bij het doorlezen van dit uitmuntende boek. Het woord „voltooiing" bestaat in Nederland niet, want altijd is alles anders: heeft men eindelijk het wa terpeil stevig in de hand dank zjj de gezegende stoomkracht, diezelfde kracht maakte de havens te klein en de toegangswegen te ondiep. Heeft men de haven in orde en bloeien han del en welvaart, dan groeit plotseling de bevolking in de drift der tijden en komt men weer land te kortEn bovendien: in de loop van deze moei lijke dag, die eeuwen en eeuwen om spant, teisterden gruwelijke vloeden de kusten. Zo verdronken in de nacht van de 14e December 1287 niet min der dan 50.000 mensen tussen Stave ren en de Eems, in de nacht van 18 op 19 November werden 65 dorpen van de kaart gespoeld en'10.000 man nen, vrouwen cn kinderen kwamen om. Wij weten het uit eigen ervaring, meermalen was de achtste dag een dag van grote droefheid Langzaamaan pas ontstonden er regelmaat en orde. Sluizen werden geregeld nagekeken, afwateringsslo- ten op vaste tjjden uitgebaggerd en zwakke plekken in de dijken hersteld. Mannen vergaderden volgens de orde der reglementen van gemeenschap en gemeenschappelijk belang. Maar dat gemeenschappelijk belang was een begrip, dat de individuele Hollander slechts met moeite en niet al te vlug- heelt geleerd, ook -in het water schapswezenEn onbarmhartig maar helaas maar al te waar wordt in dit verband bjj de behande ling van Zeelands waterstaatsge schiedenis de stad Reimerswaal het „symbool van onverstand" genoemd. De mens De geschiedenis van de dijken is tevens die van de mens in de lage landen. De mens, die wikt, werkt en waakt in de achtste dag, maar die tenslotte niet beschiktMen kan plannen maken en plannen uitvoeren, het gaat toch altijd anders dan men denktzo constateren de schrij vers terecht, een vaststelling, die in boek eenvoudig niet mocht ontbre ken: 's mensens vermetelheid en durf op de achtste dag kan en mag hem niet de zeven voorgaande doen ver geten! Uit het bovenstaande zal men be grijpen, dat wij „De Dijken" een ge slaagd boek achten. Het is inderdaad een „gezlnszoek", zoals de samenstel lers zich hadden voorgesteld. Uiter aard neemt Zeeland in dit werk een ruime plaats in zowel met betrekking tot het verre verleden als tot een meer recente periode die van de ramp. „De Dijken" herinnert er op nieuw aan welk een grote waakzaam heid het Nederlandse volk is opge legd. Mede dank zij uitstekende foto's en een directe, begrijpelijke taal is deze „geschiedenis van de achtste dag" in een boek samengevat; dat iedere Nederlander zal interesseren. (Uitgave: De Bezige Bij). - neen móet Boerderij brandde uit Maandagmorgen brak door tot nog toe onbekende oorzaak brand uit iu de schuren en stallen van de land bouwer S. Jansen in de polder nabij de Platluis te Ossendrecht. Doordat het vuur snel om zich heen greep, viel er weinig meer te blussen toen de brandweer met groot materiaal arri veerde. Het ontbreken van bluswater maakte de taak van de brandweer vrijwel ondoenlijk. De gebouwen brandden dan ook uit. Een zestal varkens werd een prooi der vlam men, alsook veel pluimvee. Mede door het verloren gaan van landbouwgoe- deren en machinerieën loopt de scha de in de tienduizenden. Deze wordt echter door verzekering gedékt. Examens Aan de landbouwhogeschool te Wa- geningen zijn dezer dagen geslaagd: Voor het ingenieursexamen tuin bouw: J. A. D. Zeevaart, Baarland; voor het ingenieursexamen Neder landse landbouw: C. D. Voogd, Mid delburg. Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam slaagde voor het Ker kelijk examen de heer W. S. Duve- kot uit Goes. Voor het te Middelburg gehouden examen voor Franse Handelscorres pondentie van de Nederlandse Asso ciatie voor Practijkexamens slaagde de heer J. J. Ph. den Hartog uit Goes. Beeldjes in stadhuis van Middelburg VAN in TOT Wijfie PAROCHIEHUIS In Clinge heeft men een origineel vijfjarenplan opgesteld en het doel er van is de bouw van een parochiehuis. Iedere inwoner van de gemeente zal ter gelegenheid van zijn verjaardag een bijdrage voor het gebouw leveren. Hoeveel die bijdrage is? Ieder betaalt evenveel centen als hij jaren telt, ten minste, dal is het minimum; men mag ook meer geven. SAMENWERKING Eendrachtig is ook de samenwer king der Clingenaren, wanneer het er om gaat de plaatselijke muziekvereni ging „Weldoen door Vermaak" van uniformen' te voorzien. De 'kaartclub „Harten Aas" organiseerde tot dit doel een prijsbaarting en moest bijna de inschrijving stopzetten wegens overstelpende belangstelling: niet minder dan 102 kaart-cracHs maten STUURLUI Welgisteren was het dan weer zo ver. 't Mistte, Weshalve „ae boot" en dat is in dit geval dan de veerboot op het traject VlissingenBreskens de strijd, in de voormiddag staalcte. In Breskens en in Vlissingen groeide weer t. vertrouwde beeld: files, twee tot drie rijen dikwachtende auto's be mand door ongeduldige reizigers. De koffiehuizen aan de Selieldeka- de in Breskens liepen langzaam maar zeker vol met mannen van wie men pleegt te zeggen, dat ze bij de weg" zijn en in één van die huizen traden er twee binnen, diede Schelde waren overgestoken! „Met vissers", verklaarden ze ach teloos. ,&ij mankeerde geen meter". Welke laatste opmerking sloeg op de zeemanskunst van de visser, die z'n schuit bij bijzonder weinig zicht „op nog geen meter", de Breskense haven had binnengeloodst. De bewondering was oprecht en algemeen. Ditmaal stonden de beste stuurlui, na een persoonlijke erva ring, bij wyze van uitzondering eens uitsluitend letterlijk aan de wal! hun krachten. Dat het uniformfonds hierdoor werd gespekt, is natuurlijk „opgelegd pandoer". IN ZILVER Vijf en twintig jaar lang heeft de heer J. Geerards als kassier de finan ciën van de Boerenleenbank te Koe wacht beheerd en hopelijk zal hij dit nog lang blijven doen. Dit jubileum werd onder grote belangstelling ge vierd en namens de Raad van Toe zicht en het Bestuur ontving de ju bilaris een fraai geschenk. BONTE AVOND De vereniging „Tremola Thalia" uit Axel gaf in bet patronaatsgebouw te Graauw onder leiding van haar direc teur, de heer J. Mannaert uit Hulst en met medewerking van de Roosen- daalse conferencier H. Jorigenelen een geslaagde Bonte Avond. De baten waren voor de plaatselijke fanfare. „Tremola Thalia" oogstte met dit op treden voor een volle zaal veel succes. EXAMENS Een aantal ZeeuwschTVlamingen gaf tijdens een in Hulst afgenomen examen blijk van zijn kunnen op het gebied van machineschrijven, De ge slaagden waren de dames R. Kint, Hontenisse, W. Sehillemans, Graauw, D. de Bakker, Graauw, W. de Graaf, Hulst, A. de Schepper, St. Jansteen, T. Penneman, Terhole, T. Neve, KIoos- t.erzande, en de heer A. Reyns te St. Jansteen. Voor het examen steno slaagden de lieren A. v. Laere, Wals oorden en E. de Potter, St. Jansteen. Op een zolder van het Middelburgse stadhuis staat deze gevarieerde groep figuren rustig te wachten tot de tijd aanbreekt, dat z\j in de openbaarheid kan optreden. Velen zullen zich on getwijfeld herinneren, dat de Middel burgse stadhuistoren op hele en halve ■uren een geliefde attractie bood in de vorm van achtereenvolgens ruiters en voetknechten, die als onderdeel van het speelwerk een spectacu lair spiegelgeveolit leverden. Bij de brand kwamen ook deze krijgers en hun dieren er niet zonder kleerscheu ren af. Er moesten dan ook nieuwe beeldjes vervaardigd worden. Men ziet ze hier afgebeeld, bestaande uit teakhout, statig poserend. Voordat zij hun oude bezigheden weer kunnen opvattenzullen nog wel enkele jaren verstrijken.... (Foto: P.Z.C.) Oude man raakte bekneld Ongeval bij haven te Kortgene Maandag gebeurde te Kortgene een ongeluk, tengevolge waarvan de vijf enzestigjarige heer A. M. Post ernstig werd gewond en met inwendige kneu zingen naar het ziekenhuis te Goes moest worden vervoerd. Een ander slachtoffer, de heer D. Abrahamse, werd licht gewond. Toen omstreeks het middaguur een geladen Belgische vrachtauto met aanhangwagen, ko mende uit de richting Torendijk, de toegang tot de haven wilde passeren, om zijn lading te wegen op de weeg brug, stonden bij deze toegang vier mensen. De chauffeur stopte, verzocht hen zich te willen verwijderen en wees daarbij op zijn aanhangwagen. Twee van de omstanders gaven aan deze waarschuwing gehoor. Daar ook de twee anderen aanstalten hadden gemaakt om weg te gaan, reed de autobestuurder door. Toen de vracht wagen de doorgang gepasseerd was en de geladen aanhanger volgde, raakten evenwel genoemde heren be kneld tussen de auto en de kademu ren. De ruimte tussen auto en muur bedroeg ongeveer twintig centimeter. De slachtoffers waren vermoedelijk van gedachte, dat er ruimte genoeg zou zijn, zonder er mee rekening te houden, dat met een dergelijk autor stel deskundig moet worden gema noeuvreerd en dat de bestuurder de doorgang geheel moet kunnen benut ten. Dokter H. Janssen verleende eer ste hulp. Onderzoek naar verloop Zeeuwse bevolking De sociologische afdeling van het Instituut voor Praeventieve Genees kunde bereidt een onderzoek voor naar de oorzaak van het verloop der Zeeuwse bevolking. Ter voorberei ding hiervan" zal op Donderdag 17 Februari a.s. in het A.N.M.B.-gebouw te Vlissingen een soort „ronde-tafel- conferentie" worden gehouden tussen een vertegenwoordiger van dit insti tuut en vertegenwoordigers van or ganisaties, welke bij de Vlissingse Be- stuursbond zijn aangesloten. De Mattheus-Passion- uitvoering te Aardenburg In verband met bezwaren van Pro testantse zijde tegen uitvoering van Bach's Mattheus-Passion op Palm zondag (Belijdeniszondag), is deze uit voering thans definitief bepaald op Zondag 27 Maart. Begonnen wordt om half twaalf, het tweede deel om 3 uur. Faillissement Uitgesproken werd het faillissement van J. Kloet, aannemer in Middel burg. Rechter-commissaris is mr, J. A. E. Rink, curator mr. H. Bruin, beiden te Middelburg. (Slot van pag. 1) specifieks van de landarbeider alleen. Procentueel bestonden bij het L.E.I.- onderzoek de bezwaren uit: 38 te lage beloning, 11 geen waardering van anderen voor het beroep, 16 regelmatige seizoenwerkloosheid, 8 geringe promotiekansen en 4 klachten over verhouding tussen werkgever en werknemer. Verder zijn er de bezwaren van het ontbreken van vakonderwijs en de huisvesting. Maatregelen Er moeten dus maatregelen ge nomen worden om het concurre rend vermogen van het iandarbei- dersberoep tegenover andere be roepen te verhogen. Spr. was van mening, dat al deze maatregelen gezien dienen te worden tegen de achtergrond van de sociale posi tie. Er zal gewerkt moeten wor den voor toeneming van het maat schappelijk aanzien van het be roep van landarbeider. Bij de uitwerking van zijn in de aanvang reeds opgesomde punten om dit beroep meer aantrekkelijk te ma ken, wees dr. ir. Van Beekom o.m. op de grote waarde van een zo groot mogelijke vaste kern op de bedrijven. Spr. dacht daarbij ook aan de moge lijkheid om eventueel een vaste kern door combinaties van boeren aan te houden. Ook dienen evenwichtige bouwplannen te worden samenge- steld. Het is bepaald uit den boze, bijv. 50 van het bouwplan uit sui- Z.V.U. en Holland- Festival GEMEENTE MIDDELBURG NAM HET INITIATIEF. Mr. F. W. Adriaanse, voorzitter van de Zeeuwsehe Volksuniversiteit, schrijft ons: In uw verslag van de op Donder dag 20 dezer gehouden persconferen tie in de Provinciale Zeeuwse Cou rant van Vrijdag j.l. wordt naar mjjn smaak voor wat uw mededelingen omtrent het Holland Festival betreft aan de Zeeuwsehe Volksuniversiteit wat te veel en te positieve eer toege kend. Ik heb in elk geval niet meer be doeld dan te releveren, dat deze zo mer, als de bestaande plannen door gaan. ook Middelburg in het Holland Festival zal worden betrokken en dat de Zeeuwsehe Volksuniversiteit bij de verwezenlijking dezer initiatieven een belangrijke rol speelt. Ik zal het op prijs stellen indien gij deze» kleine, maar in wezen be langrijke, correctie in uw blad zoudt willen publiceren en daarbij tevens gewag zoudt willen maken van het feit, dat het bestuur, der gemeente Middelburg in deze aangelegenheid het initiatief heeft genomen voor het openen van besprekingen, die een door vele Zeeuwen en uiteraard dus ook door de Zeeuwsehe Volksuni versiteit jarenlang gekoesterd verlangen tot een concrete mogelijk heid maakten. Of de plannen, die thans bestaan, inderdaad zullen kunnen doorgaan hangt uit uw verslag blijkt dit trouwens reeds dus van verschil lende. op het ogenblik nog onzekere, organisatorische en financiële facto ren af. Weekend C.J.V.F. en C.J.M.V. Uitgaande van de Ringen Sehou- wen-Duiveland en Oost-Zuid-Beve land van de C.J.V.F. en C.J.M.V. werd gedurende het weekend voor een 100-tal leden van beide organi saties een bijeenkomst gehouden op de Ernst Silemhoeve, het buitencen trum van het C.J.M.V. te Lage Vuursche. Op geanimeerde wijze werd deel genomen aan het zeer gevarieerde programma. De Zaterdagavond werd besteed aan zang, spel en volksdan sen, waarna een forum een aantal vragen over liet zgn. gemengde werk behandelde. Na Zondagsmorgens kerkdienst in Den Dofder te heb bijgewoond, werd de middag benut voor het uitspelen van verhalen en liederen. In de avonduren hield een deskundige een causerie over klas sieke en moderne muziek. Een en an der werd afgewisseld met gramo- foonmuziek. Maandagochtend keer den allen voldaan huiswaarts. kerbieten te doen bestaan en dan maar te denken, voor de top in de ar beid, losse krachten te kunnen vin den. Orn de onvermijdelijke arbeid- stoppen op te vangen zal een verdere mechanisering nodig zijn, bijv. met bietenrooimachines en machinaal op één zetten van de bieten. Hierdoor zal seizoenwerkloosheid zoveel mogelijk beperkt kunnen worden. Ook zal de mechanisering er op ge richt moeten zijn, om het zware werk van de landarbeider te verminderen. Met eenvoudige middelen als bijv. het plaatsen van schuilhutten, schaftlo kalen in de schuur en kapjes op de tractoren, kan het werk van de land arbeider- verder worden veraange naamd. Voor de opleiding van de land arbeiders zag spr. een mogelijk heid door theoretisch onderricht in de wintermaanden. Voor het verkrijgen van de benodigde leer krachten is het wellicht mogeltfk, kadercursussen te vormen, waar op de leei-krachten uit de landar beiders zelf kunnen worden opge leid. Wat betreft do verhouding tussen boer en landarbeider, pleitte spr. voor binding aan het bedrijf. De landar beider moet meer gezien worden nis een medewerker dan als onderge schikte. Laat men een opdracht aan de arbeider toelichten, zo merkte spreker op. Vroeger waren er na de oogst feesten, doch is het nn niet te overwegen, elk jaar met het perso neel en de vrouwen een uitstapje te malïen? Is het ook niet de overwe- g waard, dat do boer eeri cursus in moderne bedrijfspsychologie en het leiding geven gaat volgen? Na de lezing ontspon zich een ge animeerde bespreking, waaraan zo wel landbouwers als enkele vertegen woordigers van de landavbeidersbon- den deelnamen. Uit de opmerkingen van beide partijen bleek de oprechte wil om gezamenlijk dit vraagstuk op te lossen. Daarbij werd veel belang stelling getoond voor de gedane sug- ffostie over de vakopleiding van de andarbeider, terwijl ter verbetering van de huisvesting ook gewezen werd op de noodzakelijkheid van méér bouwvolume voor de platte landsgemeenten. Pastoor C. A. Ouwendijk verlaat Vlissingen Pastoor C. A. Uuwcntjljk, die sectert 1949 de parochie va Onze Lieve Vrouwe van de Hei!;;, lozenkrans en de Heilige Jacobu: e Vlissingen diende, gaat deze pa: urine Vrijdag 4 Februari a.s. verlaten in verband met zijn benoeming tot pastoor te Rjjp- Wetering. Pastoor Ouwendijk werd in 1894 geboren en in 1918 tot priester gewijd. Hij wordt in Vlissingen opge volgd door pastoor J. N. Kossen, ka pelaan in de parochie van de Heilige Antonius van Padua te Dordrecht. De. zeereerwaarde heer Kossen werd. in 1907 geboren en in 1931 priester gewijd. De nieuwe secretaris van Sas van Gent Dijkleger (Van redactiewege bekort) Een dezer dagen ontving ik en ve len met mij een kennisgeving van de polder Walcheren dat ik ben inge deeld bij het dijkleger en in geval van nood wordt opgeroepen. Alsdan moet ik mij, voorzien van een schop of spade, melden bij een bepaald adres. Geadviseerd wordt regenkle ding, laarzen en proviand mede te ne men. Het schijnt, dat het bovenstaande voortvloeit uit het bijzonder regle ment op het bestuur van de polder Walcheren. Ik ben verplicht de aan wijzingen van de leiding op te volgen. Als ik niet aan de oproepen, bevolen diensten etc., voldoe, moet ik twaalf dagen brommen of vijf en zeventig gulden boete betalen. Vermeld wordt. •Us grote koffieliefhebbers zijn beiden dol op Buisn )ok zij hebben ervaren, dat men minder koffie nm leeft en nog lekkerder koffie drinkt met BUISM/- )ok hij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie d, beetje "BUISMAN" wonderen! dat tegen indeling bij het dijkleger be roep openstaat bij de Gedeputeerde Staten. Onder uitdrukkelijke vermelding dat ik natuurlijk bereid ben, als de nood aan de man komt, de handen uit de mouwen te steken, moet het mij toch wel van het hart dat ik de gebe zigde methode weinig gelukkig vind. Heett een polderbestuur de macht om over de polderbewoners te beschik ken Waaruit blijkt de rechtsgeldig heid van dit inlrjvingsbevel Daar over had ik toch gaarne ook iets gele zen in het bewuste schrijven. Verder vraag ik mij af hoe ik aan die spa en die laarzen moet komen. Kunnen die op kosten van de provin ciale staten worden aangeschaft of kan ik de kosten „straks" terug-vor deren! Het derde punt dat om toe lichting vraagt is gelegen in al die verplichtingen. Ik neem aan dat de leiding deskundig is en in voorko mend geval redelijke orders geeft. Dat is trouwens in ieders belang, want aan een dijkleger dat insubor dinatie pleegt en dientengevolge in de petoet belandt, heeft men niets. Dan spit ik toch maar liever met een ge- eende schop of een spa-op-de-pof. Ik zou gaarne willen weten waar aan toe ben. Verdienste interesseert me niet, ïaar wel of de provinciale staten er ekening mede gehouden hebben dat en leek bij dergelijke karweitjes van illes kan overkomen en hoe is dan Je ongevallen-regeling vastgesteld? Is er wel zoiets als een ongevallen regeling of behoort dat ook tot de „bevolen diensten"? M. BODE, Vlissingen. Zoals gemeld, heeft de raad dei- gemeente Sas van Gent in de vaca ture ontstaan door het overlijden van de heer B. J. Lammens, met zes te gen vijf stemmen tot gemeente-se cretaris van Sas van Gent benoemd de heer G. A. van den Hemel. De heer van den Hemel heeft zijn spo ren op het gebied der gemeente-ad ministratie reeds ruimschoots ver diend. Na enige tijd werkzaam te zijn geweest ter gemeente-secretarie van Philippine zijn geboorteplaats werd hij met ingang van 1 Juli 1929 in vaste dienst ter gemeente secretarie van Sas van Gent be noemd. Bij raadsbesluit van 17 De cember 1940 werd hij benoemd tot gemeente-ontvanger en onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Met ingang van 1 November 1950 werd hij tevens tot ontvanger der gemeenten Koewacht en Overslag aangesteld. Bovendien is hij kassier van de Boerenleenbank en secretaris- penningmeester van de Woningbouw vereniging „Vooruit". De heer van den Hemel, die geboren is te Philip pine op 22 December 1910, is ge- nuwd en heeft 3 kinderen. VANDAAG Middelburg- Electro: „De koning der Zuidzee", (14 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „De verdedigers van Ge Duivelsrots". (14 jr.), 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Morphine-smok- kel" (18 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „De stad zonder wet" (14 jr.), 20 uur. Goes Grand: „De duivel van Diablo", (14 jr.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2