PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eisenhower vraagt volmacht om Formosa te verdedigen Er moet meer waardering de landarbeider komen voor BILT LIJNRECHT TEGENOVER ELKAAR Chinese premier laakt de Amerikaanse inmenging PROCES TEGEN DJILAS EN DEDIJER BEGONNEN DE VERWACHT... 198e Jaargang - No. 20 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde on F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Waarnd. Hoofdred.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 25 Jan. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie I 3. Ing. mededellnger driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven o» adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No, 359300 .Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26 Leiders van twee grote wereldmachten, de Verenigde Staten en com munistisch China, hebben Maandag lijnrecht tegenover elkaar staande verklaringen afgelegd over de toekomst van Formosa. Te Washington verzocht president Eisenhower het Congres om een volmacht tot gebruikmaking van Amerikaanse strijdkrachten indien zulks nodig is ter verzekering van-de veiligheid van Formosa en de Pescado res „In het belang van de vrede", zo zeide de president, „moeten de Verenigde Staten iedere twijfel wegnemen wat betreft onze bereidheid om te strijden, indien zulks nodig is om het vitale belang van de vrije wereld bij een vrij Formosa te bewaren en om ons te begeven in onge acht welke operatie, die nodig zal zijn dit doel ten uitvoer te brengen". zonden verklaring, dat zijn regering „absoluut niet kan instemmen met een staken van het vuren" in het hui dige conflict met Tsjiang Kai Tsjek. De toenemende vijandelijkheden in dit gebied noemde Eisenhower een ernstig gevaar voor de wereldvrede. „Wij menen, dat de toestand een in grijpen van de Verenigde Naties op grond van het handvest wettigt". De communistisch-Chinese eerste- minister, Tsjou En-Lai daarentegen zeide in een door radio-Peking uitge- H' Federalisme In Parijs is een congres gehouden van de Europese federalisten en het opmerkelijkste daarbij was niet de vastbeslotenheid van de federalisten om de strijd voor een verenigd Euro pa voort te zetten, maar dat was de houding van de Franse pers. Die schreef practisch geen letter over deze bijeenkomst, want de federalisten zijn niet meer in tel bij de meerderheid van de Fransen. De federalisten denken aan de eco nomische eenwording^ van Europa door de vorming van één grote Euro pese markt. Zij willen daarbij de Ko len- en Staalgemeenschap als uitgangs punt kiezen. Zij maken voorts propa ganda voor een gekozen Europees parlement, dat boven de nationale re geringen zal staan en ze willen de so ciale toestanden in geheel Europa op een gelijk niveau brengen. Dat zijn hoge idealen, die kort na de, jongste wereldoorlog sterk leef den, maar die moeilijk te verwezen lijken bleken. De glorie van de Europese federa listen was de Kolen- en Staalgemeen schap, die dan toch maar de eerste Europese markt schiep voor kolen en staal r elaas is de huidige Franse pre mier druk doende de betekenis i de Kolen- en Staalgemeen schap sterk te begrenzen. De presi dent van de K.S.G., Jean Monnet, zag zich als warmbloed federalist, al ge noopt ontslag te nemen en naar ver luidt zal hij opgevolgd worden door Paul Ramadier, die een uitgesproken tegenstander was van de Europese Defensiegemeenschap ep die een erg kille houding tegenover de Kolen- en Staalgemeenschap heeft aangenomen. Dat ziet er dus niet goed uit voor de federalisten, en de Franse pers heeft dat blijkbaar aangevoeld. Ook in Nederland heeft het Euro pese federalisme het getij niet meer mee. Kortgeleden heeft dr. H. M. Hirschfeld voor een gezelschap van leidende figuren uit het bedrijfsleven in Amsterdam zijn visie gegeven op de uitgebreide Europese samenwer king, welke de federalisten voorstaan. De heer Hirschfeld meende, dat bij het intensiever worden van de interna tionale gedachtenwisseling, de tegen strijdigheden der nationale belangen eerder toe dan afnamen. De eenvou dige weg van de volledige economi sche integratie kan zeker niet gevolgd worden en de Kolen- en Staalgemeen schap zal een uitzondering moeten blijven, zo zei hij. Dr Hirschfeld zag wel een vooruit gang van de samenwerking in West- Europa, maar de hooggestemde idea len kunnen niet op korte termijn ver wezenlijkt worden en men moet er zelfs op letten, dat die idealen geen verwarring stichten. Dat is dan de opinie van een zaken man en men zal er goed aan doen daarmee rekening te houden, ook in Nederland. Het is niet overdreven, wanneer geconcludeerd wordt, dat het federalisme in West-Europa bin nen afzienbare tijd slechts zeef be perkte mogelijkheden heeft. De ge droomde „gemeenschappelijke markt" zal er zeker niet komen en een su pranationaal orgaan als een „Europees parlement" zal nog vele jaren een il lusie blijven. Aan de federalisten het goed recht latende om voor hun voor treffelijke idealen propaganda te ma ken, zal men voor het ogenblik re kening moeten houden met een on verkort voortbestaan van de econo mische, sociale en andere tegenstellin gen tussen de Weseuropese landen. Of om het eenvoudiger te zegg de belangenstrijd zal voortduren. Elke regering ook de Nederland se heeft de plicht om in die belan genstrijd de beste resultaten te beha- Inmenging In een aanval op „de Amerikaanse inmenging" op Formosa zeide Tsjou, dat China herhaaldelijk tot de we reld heeft gezegd, dat het vastbeslo ten is Taiwan (Formosa) te „bevrij den". De Chinese minister van binnen landse zaken, Hsieh Tsjoeeh Tsjai, zeide in een andere door radio-Pe king uitgezonden verklaring, dat zijn land binnen een jaar Formosa hoopt te veroveren. Eisenhower zeide, dat de maatr-e- gel waarom hij-verzocht geen vervan ging zou zijn van het onderlinge vei ligheidsverdrag tussen de Verenigde Staten en nationalistisch China. Hij drong er op aan het verdrag zo snel mogelijk te bekrachtigen „als een plechtig bewijs van onze vastbeslo- Ook verdediging van Quemoy en Matsoe Op bovenstaand kaartje is de situatie rond Formosa aangegevendat thans weer in het middelpunt der belang stelling staat. Volgens een officiële woordvoerder uit Washington wil Eisenhower ook bevoegdheid om de eilanden Matsoe (M.) en Quemoy (Q.) te verdedigen, die dicht bij het vasteland liggen (Quemoy tegenover Amoy (A.) en Matsoe tegenover Foetsjou (F.). Van deze eilanden uit zouden de na tionalisten eventueel een commu nistische aanval van uit Foetsjou en Amoy kunnen afweren. Misschien zouden de Amerikanen er zelfs toe overgaan die Chinese havens te bom- barderen, die als bases zouden dienen voor een aanval op Formosa. De Tatsjen-eüanden (T.) worden thans door de nationalisten ontruimd Ten Zuiden van Formosa bevinden zich de Pescadores (P.). len. Zonder zich daarbij te laten weerhouden door de gedachte, dat haar activiteiten soms wel lijnrecht in strijd zijn met de idealen van de Europese samenwerking. Dat was vermoedelijk hetgene, waarop dr. Hirschfeld doelde, toen hij het had over idealen, welke verwar ring kunnen stichten. Voor de federalisten is dat bitter, maar ze behoeven de moed niet op te geven.... misschien krijgen ze nieu we kans over tien of twintig jaar. Voor het ogenblik echter heeft de Franse pers in Parijs het juiste ant woord gegeven. tenheid niet te wijken uit het ver- dragsgebied en alle aanvallen die er op zijn gericht, af te slaan". President Eisenhower verwees in zijn boodschap niet naar de eilanden Quemoy en Matsoe. Zowel de democratische als de re publikeinse leiders in Huis en Senaat hebben als hun mening te kennen ge geven, dat het verzoek van Eisenho wer met grote meerderheid door het Congres zal worden ingewilligd. In Britse ambtelijke kringen te Londen is men er verheugd over dat Eisenhower de bescherming van nati onalistisch China wil beperken tot Formosa en de Pescadoren. Uitbrei ding van de garantie tot Quemoy en Matsoe zou alle hoop op een beëindi ging van de vijandelijkheden de bo dem hebben ingeslagen, zo meent men te Londen. De oudste broer en de jongste zus ter van Steven Kiba, een van de in China veroordeelde elf Amerikaanse vliegers, zullen him gevangen broer bezoeken. De reis van de twee leden van de te Akron wonende familie Ki ba, zal worden betaald door een be drijf te Kansas City. Kiba's 64-jarige vader zeide, dat hij en zijn vrouw te oud waren om de reis te maken. Egypte wil niet toetreden tot Turks-Iraaks verdrag Egypte heeft het voorstel van Tur kije om toe te treden tot het Tnrks- Iraakse verdedïgïngsvedrag van de hand gewezen. Het Turkse aanbod was Zondag ge daan gedurende een bespreking tus sen de Turkse ambassadeur Rifky Zoerloe en de Egyptische minister van buitenlandse zaken, dr. Fawzi. De ambassadeur had de minister voorts meegedeeld, dat de. Turkse pre mier Menderes bereid was zijn Egyp tische ambtgenoot Nassar te Cairo, Ankara of in een andere stad ter keu ze van Nassar te ontmoeten. De conferentie van Arabische eerste- ministers te Cairo eindigt Vrijdag a.s. Dr. Fawzi deelde de Iraakse ambas sadeur mee, dat, als de Iraakse pre mier, Noeri es Said, wegens ziekte niet naar Cairo kan komen, deze^ dan een speciale afgevaardigde moet 'sturen. Volgens diplomatieke kringen heb ben de delegaties van Libanon en Jor danië verklaard, dat naar haar me ning Irak niet het Arabische verdrag heeft geschonden door een overeen komst met Turkije te overwegen. Drieling geboren in Oudenbosch Maandagmorgen is de heer H. de Kroon in het gemeentehuis in Ouden bosch de geboorte komen aangeven van een drieling, die in zijn woning Havendijk 1, in de nacht van Zater dag op Zondag het levenslicht aan schouwde. Twee dochters van 4 pond en 2 ons en een zoon van 5 pond vorm den de onverwachte aanwinst van het gezin, dat al vijf kinderen telde. Me vrouw De KroonRoks en haar ba- bies verkeren in blakende welstand. Opgestuwd tot ongekende hoog te, heeft de Franse rivier de Garonne in de streek van Mar- mande door overstromingen niet minder dan 2000 daklo zen gemaakt. De rivier trad over een lengte van tien kilo meters buiten haar oevers. Een luchtopname van het ge- mislukt In conflict bij machine fabriek Hensen De pogingen, gedaan door de Stich ting van de Arbeid, om tot bemidde ling te komen in het conflict bij de N.V. macliine-fabriek Hensen te Rot terdam, zijn niet geslaagd. Van de zijde der A.N.M.B. deelt men ons het volgende mede: Door de Stichting van de Arbeid werden po gingen ondernomen partijen bij elk aar te brengen. De A.N.M.B. was aanvankelijk be reid om op verzoek van de Stichting van de Arbeid het personeel te advi seren het werk te hervatten en de be middelingspoging te aanvaarden. Als gevolg van zekere berichtgeving van bepaalde zijde, tijdens de voorberei dingen gedaan, heeft de A.N.M.B. aan de Stichting van de Arbeid be richt gezonden, bereid te blijven be middeling te aanvaarden, mits daar aan vooraf geen voorwaarden wor den verbonden. Jongen door ijs gezakt en verdronken Maandagmiddag is een 13-jarige jongen tijdens het schaatsenrijden op de Ringvaart te Amsterdam door het ijs gezakt en verdronken. ACHTER GESLOTEN DEUREN Buitenlandse pers geweerd Maandagochtend is te Belgrado het proces begonnen tegen Milovan D,ji- las en Wladimir Dedijer, indertijd vooraanstaande Joego-slavische commu nisten. Djilas was eens één der vice-presidenten van Joego-SIavië cn voor malig lid van het politieke bureau der Joego-SIavische communistische partü. Deilijer was lid van liet centrale partijcomité. Hij schreef een officiële le vensbeschrijving van president maarschalk Tito, getiteld: „Tilo spreekt", Beiden hebben- in de -afgelopen- maand een onderhoud toegestaan aan buitenlandse persvertegenwoordigers. Zij worden thans beschuldigd van het bedrijven van „vijandelijke propagan da ten nadele van Joego-SIavië. Dedijer heeft zich beklaagd over het ondergaan van een „ondemocra tische behandeling" en over „per soonlijke druk", welke de leiding der Joego-SIavische communistische par tij op hem zou hebben uitgeoefend. Djilas' vrouw mag de terechtzit ting bijwonen, doch zijn bejaarde moeder niet. Bij de opening van de terechtzit ting las dc president van 't gerechts hof, rechter Milivoje Seratlic, een verklaring voor, waarin hij zeide „Er is om twee redenen geen ver- gunnning verleend aan buitenlandse persvertegenwoordigers, om de te rechtzitting bij te wonen. De eerste is de campagne, die deze journalisten reeds met betrekking tot deze zaak hebben gevoerd en de tweede dat wij er niet van overtuigd zijn, dat zij een waarheidsgetrouw verslag van de loop van het proces zouden geven". HET LANDARBEIDERSVRAAGSTUK Dr. ir. Van Beekom gaf visie op actueel probleem Het probleem van het toenemend tekort aan landarbeiders komt steeds meer in het brandpunt der belangstelling te staan. Dit kwam ook Maan dagmiddag tot uiting op een vergadering van de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting „Noord Beveland" in „de Korenbeurs" te Kortgene, waar de rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, ir. C. W. C. van Beekom, zijn persoonlijke visie op dit vraagstuk gaf. Een visie, welke blijkens de ge dachtenwisseling, door zijn toehoorders werd onderschreven, zowel door de landbouwers als de landarbeiders. Er zullen maatregelen moeten worden genomen om de vlucht van arbeiders uit de landbouw af te remmen. Dr. ir. C. van Beekom gaf hiervoor een zevental punten in overweging: 1. Handhaving van de principiële gelijkstelling van de Ionen in de land bouw met die in andere takken van het bedrijfsleven. 2. Streven naar een zo groot mogelijke vaste kern, met daarbij een even wichtig bouwplan. 3. Verdergaande mechanisering moet er op gericht zijn om de onvermijde lijke arbeidstoppen af te zwakken. 4. Veraangenaming van het werk van de landarbeider, door bijv. het zwa re werk zoveel mogelijk door machines te laten verrichten. 5. Opleiding van de landarbeider door theoretisch onderricht in de winter maanden. 6. Verbetering van de verhouding tussen bóer en landarbeider. Meer aandacht besteden aan de huisvesting van de landarbeider. zich uitvoerig bezig met het zoeken naar middelen om de seizoenarmoede te bestrijden. Het vraagstuk is er nog, doch het accent is veranderd. Op heldere wijze besprak inleider achtereenvolgens de vraag of de vrees voor een tekort aan landarbei ders gegrond is, de oorzaken van het 7. Dr. ir. Van Beekom, die mede aan de hand van het B.E.I.-rapport een vrij uitvoerige studie van dit pro bleem had gemaakt, begon met een terugblik in de historie. Het landav- beidersvraagstuk is er namelijk altijd geweest, want bijv. reeds in 1845 hield een commissie uit de Z.L.M. tekort, terwijl hij tenslotte objectief enkele maatregelen aangaf, welke z.i. overwogen dienen te worden om het gevaar van het tekort te keren. Aan de hand van het L.E.I.-rap- port wees dr. ir. Van Beekom op de Tang, welke in het aantal land- Iers valt te bespeuren. Oorzaken Als oorzaken van de mindere be- voor het beroep van noemde spr. in de eer ste plaats de sociale positie van deze werker, welke lange tijd geen gelijke tred heeft gehouden met de economi sche ontwikkeling. Tot het eind van de 18de eeuw werd het platteland ge kenmerkt door patriarchale verhou dingen tussen hoer en arbeider Om streeks 1850, toen het vrije spel van maatschappelijke krachten kwam, is er een moeilijke tijd voor de landar beiders gekomen. Gelukkig zijn deze toestanden thans voorbij, doch het verleden leeft nog voort. Vooral in de geest van de landarbeider zelf. Bij het L.E.I.-onderzoek onderschatte de landarbeider zelf de waarde van zijn arbeid, terwijl daarentegen de boer zijn arbeider hoger klasseerde op de beroepsladder. De zgn. milieukenners bij dit onderzoek dus mensen bui ten de landbouw, klasseerden de landarbeiders echter het laagst. Te vaak wordt nog gedacht, dat men voor landarbeider niets behoeft te kennen. Meer waardering voor dit beroepswerk zal daarom noodzakelijk zijn. Als bezwaar van hun beroep wordt ook door vele landarbeiders de seizoenwerkloosheid gevoeld. Voorts de geringe promotiekansen, de ver houding tussen boer en arbeider en de onvoldoende beloning. Dit laatste bezwaar zag spr. echter niet als iets ^Vervolg op pag. 2) „VERRADER". Toen Djilas het gerechtsgebouw be trad, werd hij omringd door een vijf tigtal „verrader" schreeuwende en vuistenballende jongelieden. Velen werden daarop, op vertoon van toela tingsbewijzen, tot de' rechtszaal toe gelaten. Voordat rechter Seratlic de gerechts zaal betrad, werd hem door buiten landse correspondenten gevraagd, of zij kennis konden krijgen van de in houd der tenlastelegging. „Neen", antwoordde de rechter, „en ik heb geen tgd om met de buiten landse journalisten te spreken". Joego-SIavische journalisten moch ten het begin van het proces de voorlezing van de tenlastelegging bijwonen, doch daarna moesten ook zij de rechtszaal verlaten. Slechts familieleden der beklaag den en de Joego-SIavische commu nistische schrijver Dobrica Cosic, die verleden maand het te Moskou ge houden congres van communistische schrijvers heeft bijgewoond, mochten de verdere loop van het proces vol gen. Het is niet bekend waarom Co sic mocht blijven. De openbare aanklager, Aleksander Stanaekovic, heeft het hof verzocht het proces verder met gesloten deu ren te doen hóuden, omdat betrek kingen van Joego-SIavië met andere landen ter sprake zouden komen. De verdedigers van Djilas en Dedij er, Velrjko Kovacevic en Ivo Politeo, hadden tegen deze gang van zaken geprotesteerd, doch het hof had be sloten het verzoek van de openbare aanklager in te willigen. West Melbourne Stadion door brand verwoest Het West Melbourne Stadion, het grootste uitgaanscentrum van de stad, waar o.m. de meeste belangrijke bokswedstrijden worden gehouden, is Maandagmorgen door brand ver woest. Dit stadion, dat 41 jaar gele den gebouwd werd en 1.200.000 gul den heeft gekost, was aangewezen voor de Olympische bokswedstrijden in 1956. De brandweer deed alle mogelijke moeite om het gebouw te behouden, terwijl de vlammen huizenhoog op schoten, maar in minder dan een uur was het in de as gelegd. OM HET VRIESPUNT. Zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte motregen en vooral aanvanke lijk op vele plaatsen mist. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Zon op Maan "op onder 17.16 n-éler 20.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1