nnnuiyriAi c 7cciiwce rnnnAUT President Eisenhower wil taak van Amerikaanse vloot beperken Mooiste tanker van Nederland werd Zaterdag opgeleverd BILT Vandaag... WATERSNOOD IN FRANKRIJK GROOTSTE DEEL ARBEIDERS VOLGDE VAKBONDSLEIDING Provinciale Zeeuwse Courant ^^B B^H B B M I B^B fi H O kj B |3| fl fl HH fl B B fl fl gLJflj jgiJgi jfl^fK H mm. Minimum p. advertentie 3.—. Directie: F. van de Velde en F. B. |jr" LtójflP 9_fl wÊ 9 fl HJB fl iW 9 f| Hl fl V M H H H H II B m HS? jif^B fl T| fl Ing. mededelLngen driemaal tarief, den Boer. Adjunct: W. de Pagter. fl. R W B 1 W Ifl flUlHfli IBB BI BB HMP V V HSfl HB BHr HB HKV |«l BB 1 B Kleine advertentie (max. 8 regels) Waarnd. Hoofdred.: W. Leertouwer. van 1—5 regels tl.Iedere regel p. TteTo WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Ë"L„fv.To£"'TJÜt m.«7 per kw. Losse nummers 10 cent. Giro No. 359300 t'JZ.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, teleL 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26 DE STRIJD NABIJ HET EILAND FORMOSA Ontruiming van Tatsj en-eilanden wellicht reeds begonnen Keuter's medewerker, Paul Rankine, meldt uit Washington dat president Eisenhower het Amerikaanse congres heden zal verzoeken hem te machti- gen de Amerikaanse strijdkrachten op te dragen niet slechts Formosa en de eilandengroep der Pescadores te verdedigen, wanneer deze door strijd krachten van communistisch China zouden worden aangevallen, doch deze bescherming ook uit te strekken tot de ter hoogte van de Chinese kust gele gen eilanden Quemoy en Matsoe. Van gezaghebbende zijde wordt te Washington vernomen dat de president het congres in een speciale boodschap zal verzoeken goed te keuren, dat een bepaald, nauwkeurig omschreven gebied door Amerikaanse vloot- en lucht strijdkrachten zal worden beschermd tegen communistisch-Chinese aanval len. vrede betekent dan enig andere ge beurtenis op het huidige ogenblik. Daarom is er in diplomatieke kringen in Londen grote belangstelling voor een mogelijke ontruiming van de Tat- sjen-eilanden. Naar Reuter meldt zijn de Ameri kaanse vliegdekschepen i.Yorktown", „Kearsarge" en „Essex", die alle drie 30.000 ton meten, Zaterdagmorgen uit de baai van Manilla vertrokken met him volledige uitrusting. Ongeveer tegelijkertijd is de 13.000 ton metende Amerikaanse kruiser „Helena", met een escorte van twee onderzeebootjagers, plotseling uit de haven van Hongkong vertrokken. De ze schepen zouden oorspronkelijk nog drie dagen in Hongkong blijven. Volgens waarnemers in Hongkong zouden de vliegtuigen van de vlieg- Eisenhower heeft reeds verklaard dat de hoofdzetel der nationalistisch- Chinese regering, namelijk Formosa en de groep der Pescadores, „van, vi taal belang is voor de verdediging der Verenigde Staten", zodat dit gebied reeds de bescherming geniet der Ame rikaanse zevende vloot. De Tatsjen-eilanden, die na de val van het eiland Ji Kiang Sjan meer rechtstreeks door de communisten worden bedreigd, zullen niet onder de bescherming der Amerikaanse strijdkrachten vallen. Dit feit zal, in dien het gepaard gaat met heviger wordende communistische aanvallen, mogelijk leiden tot het wegvoeren der zich op de eilanden bevindende na tionalistische verdedigers. Men verwacht in gezaghebbende Washingtonse kringeh daarom, dat de president het congres ook zal verzoe ken machtiging te verlenen tot het ge bruik van eenheden van vloot en luchtmacht der Verenigde Staten, om een eventuele evacuatie dezer nationa- listische-Chinese militairen te dekken. Dit zou dan geschieden in het kader ener algehele hergroepering dezer strijdkrachten. Te Londen vestigt men er de aan dacht op, dat de Britse minister van buitenlandse zaken, Sir Anthony Eden, van mening is, dat de huidige strijd in de Straat van Formosa een ernstiger bedreiging voor de wereld- ...vertrekt Hr. Ms. fregat „Van Zijll", onder commando van kapt. luit. ter zee F. G. H. van Straaten," uit Japan naar Nederland; ...begint de uitgestelde na jaarszitting van de Generale Synode, der Ned. Herv. Kerk, welke tot Zaterdag zal duren. Auto van Griekse legatie verongelukt Twee doden Een auto van de Griekse legatie is Zondagavond op de Rijksweg Am sterdamDen Haag tussen de Lis- serweg en de Venneperweg door de gladheid van het wegdek geslipt, van de berm geraakt en op. zijn kop in 'n sloot terecht gekomen.' Bij dit ongeval zijn de secretaris van de Griekse legatie, tevens vice- consul uit Rotterdam, de heer G. Vardas, alsmede de Haagse journa liste mej. I. Adema, om het leven ge komen. In de auto zaten in totaal vier per sonen. Twee hunner zijn door ver drinking om het leven gekomen. Bij mej. Adema is nog getracht kunstmatige ademhaling toe te pas sen, doch zonder succes. De beide stoffelijke overschotten zijn naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. De twee andere inzittenden wisten zich uit de auto te redden en zijn on gedeerd. dekschepen, met hun gemiddelde snelheid van ongeveer 600 mijl per uur, uitstekend geschikt zijn om de Chinese troepen op de Tatsjen eilan den bij een eventuele evacuatie af doende te beschermen. Militaire waarnemers in Hongkong zijn van mening dat de evacuatie mo gelijk al begonnen is, zelfs al hebben de nationalisten zelf verklaard dat zij zwaar gekant zijn tegen zulk een eva cuatie. In totaal zouden zich op de Tatsjen eilanden ongeveer 20.000 man troepen bevinden. Geen bemiddeling Volgens het „Volksdagblad" te Pe king is spreken over gebruikmaking van de goede diensten van de Verenig de Naties om tot een staken van het vuren in het gebied van Formosa te komen, slecht „een poging tot inmen ging in de binnenlandse aangelegen heden van China en tot uitbreiding van agressie onder de vlag van de Verenigde Naties". Aldus meldde ra dio-Peking Zondag. „Indien de Ver enigde Staten werkelijk bezorgd zijn over de vrede in het Verre Oosten, moeten zij onmiddellijk hun strijd krachten uit het gebied van Formosa terugtrekken". Dit is het eerste gezaghebbende com mentaar van communistisch China op berichten over bemiddeling van de Verenigde Naties om tot een wapen stilstand tussen de twee China's te komen. Volgens het „Volksdagblad" heeft alleen de aanwezigheid van de Ame rikaanse zevende vloot de „bevrij ding" van Formosa voorkomen. DUIZENDEN WONINGEN IN HET WATER Alle rivieren traden buiten de oevers Het water in de Seine is Zondag te Parijs tot boven het peil van zeven meter gestegen. Maar deslomdigen verklaarden, dat het water Maandag (heden), wanneer het de hoogste stand zal bereiken, niet tot het peil ran 1924, 7.32 meter, zal komen. De meeste schade werd in de voor steden aangericht. Ofschoon in de stad ook bewoners van dure wonin gen by het Bois de Boulogne en in kelders wonende werkloze Noord- Afrikanen hinder van overstromin gen ondervonden. De zwaarst getroffen voorstad is Creteil aan de Marne, waar 3000 wo ningen in het water staan en 1757 personen officieel als „overstro mingsslachtoffers" zijn genoteerd. De toestand was Zondagavond nog critiek in het nabijgelegen Saint Mau en Choisy-le-Roi. In de Noordweste lijke voorsteden Asnières en Coube- voie zijn 800 huizen overstroomd of geïsoleerd. In het centrum van Parijs werd de pont des Invalides Zondag voor het verkeer gesloten met het oog op scheuren in een steunboog. Grote aantallen ratten verlieten hun holen aan de oevers van de Seine en dron gen nabijgelegen huizen binnen. Uit de provincie werd gemeld, dat door overstromingen van de Rhone Aan boord van de turbinetanker .Mijdrecht", die Zaterdag in de Vlis- singse buitenhaven door de Kon. Mij. „De Schelde" werd overgedragen aan de rederij N.V. Plis. van Ommeren te Rotterdam, onthulde de burgemees ter van Mijdrecht, de heer J. v. d. Haar met koord in de hand) het wapen van de gemeente Mijdrecht. Geheel links op de foto ir. C. Kapsen- berg, directeur van de Kon. Mij. ,JDe Schelde", geheel rechts de heer J. W. Hupkes, eveneens directeur van „De Schelde". Naast hem kapitein A. Door en de Jong, van de Mijdrecht en daarnaast mr. J. J. Oyevaar die het schip aanvaardde namens de di rectie van de N.V. Phs. van Ommeren het Zuidelijk stadsdeel van Avignon is geïsoleerd, terwijl de Garonne een gebied bij Toulouse dreigt te over stromen Vrijwilligers militairen, brand weerlieden, arbeiders, en padvinders werken thans aan een versterking dér dijken op de meest bedreigde punten langs de rivieren Seine en Marne. Vele fabrieken moesten sluiten, waardoor duizenden werknemers bui ten werk geraakten. Hieronder be vond zich ook de reusachtige auto mobielfabriek van Rénault, die op 'n eiland in de Seine is gelegen. Het Chinees Nationalistische steun punt Tatsjen waar alles wordt ge reed gemaakt om een eventuele aan val van de Chinees^communistischc troepen af te slaan. Op de achter grond wazig zichtbaar en aange duid door een pijl een door de com munistische troepen bezet eiland. Spoorwegongeluk bij Veertien doden en talrijke gewonden Veertien personen zijn om het le ven gekomen, toen Zondagavond een sneltrein te Sutton Coldfield bij Bir mingham uit de rails liep. De trein was op weg van York naar Bristol. Veertig reizigers zijn gewond. Van de tien wagons van de trein zijn er zes gekanteld. Goederenwagons ontspoord Het treinverkeer tussen Boxtel en Den Bosch is gestremd als gevolg *van het ontsporen in de nacht van Zaterdag op Zondag van twee wa gons van een goederentrein onmiddel lijk ten Noorden van het station Box tel. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Het reizigersver keer werd omgelegd via Tilburg. STAKING IN WEST-DUITSLAND Zonder incidenten verlopen Rond 800.000 mijnwerkers en staalarbeiders hebben Zaterdag volgens een mededeling der vakbonden deel genomen aan een, zonder ernstige in cidenten verlopen proteststaking, waartoe de vakbonden hadden opge roepen om de wil der arbeiders voor een volledig behoud der sedert vier jaren bestaande medezeggenschap in de bedrijfsleidingen te demonstre ren. Dr. Adenauer heeft zijn bemiddeling aangeboden in de om de mede zeggenschap ontbrande strijd tussen de vakbonden en de ondernemers. De leiding der vakbonden beschouwt de eendaagse staking als een volle dig succes, aangezien het stakings parool door verreweg het grootste gedeelte der 860.000 arbeiders van de kolen- en staalindustrie is opgevolgd. Ook berichten van de zijde der on dernemers maken slechts melding van incidentele gevallen van werk willigheid. Deze grote deelneming aan de demonstratie werd bereikt on danks het feit, dat aan de stakenden geen vergoeding voor loonderving in uitzicht was gesteld. PLECHTIGHEID IN VLISSINGSE HAVEN Mist belette helaas het uitvaren van de „Mijdrecht" De dichte mist heeft Zaterdag een werkelijke teleurstelling bezorgd aan de vele genodigden, die zich aan boord bevonden van Nederlands nieuwste en mooiste turbinetanlcer „Mijdrecht", welke in de buitenhaven van Vlis singen lag. Omstreeks elf uur zou het schip, dat die dag door de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen werd overgedragen aan de rederij N.V. Phs. van Ommeren, een vaartocht aanvangen naar Vlaardingen, vanwaar het dan Zondag zou vertrekken naar de Perzische Golf. Kapitein A. Looren de Jong zag het echter al direct somber in. Toen de extra-trein gearriveerd was, waarmee een groep gasten uit Den Haag en Rotterdam was aangekomen, nam de mist zo mogelijk nog in dichtheid toe en spoedig daarna moest het besluit vallen: de „Mijdrecht" verlaat de Vlissingse haven niet. Het bleek namelijk, dat ook de Nieuwe Waterweg potdicht zat en dat de Bilt geen hoop kon geven op beter weer. Terwijl de misthoorns op de Wes- terschelde loeiden werd daarom in de Vlissingse haven het ceremonieel van de overdracht en d" vlagwisseling verricht. In de kapiteinshut nam de direc teur van de Kon. Mij. „De Schelde" de microfoon ter hand om met een korte rede het schip aan de N.V. Phs. van Ommeren aan'te bieden. Hij heette de talrijke gasten wel kom al was er dan enige spijt over het niet-varen. Spr. dankte de federij Van Omme ren voor de bouw-opdracht, welke na de bevrijding de eerste opdracht was van een Nederlandse rederij voor „De Schelde". De „Mijdrecht" is een schip gewor den met vele nieuwigheden en een constructie, die afwijkt van hetgeen tot nog toe gebruikelijk was. Spr. memoreerde de prettige sa menwerking met allen, die bij de bouw meehielpen en noemde in het bijzonder de technische dienst van de N.V. Van Ommeren onder leiding van ir. J. W. v. d. Valk, voorts de officië le toezichtinstanties en de R.D.M. De laastgenoemde maatschappij ver richtte het gehele tekenwerk. Bij de opdracht voor het schip in Augustus 1952 werd gecontracteerd, dat het in Maart 1955 opgeleverd zou worden, maar dat men het uiterste zou doen om de tanker eind 1954 ge reed te hebben. De kleine overschrij ding, aldus ir. Hupkes, is hopelijk niet zodanig, dat getwijfeld kan worden aan het ernstig pogen om het schip eind 1954 op te leveren. Het is aan de scheepsbouwers in het algemeen opgevallen, dat van re- derszyde wordt gesproken over de hoge kostprijs van nieuwe schepen. Spr. erkende, dat het prijsniveau ver geleken bij dat van voor de jongste oorlog enorm hoog is, maar hetzelfde kan van de vrachten gezegd worden (gelach). Wij weten, aldus spr., dat het onze taak is de prijs binnen redelijke gren zen te honden. De inspanning voor efficiency en kortere bouwtijden is daarom groot. De verkregen besparing in dit ver band ligt tussen de 15 en 25 De heer Hupkes hoopte, dat de „Mijdrecht" voor de reders een goed schip zou zijn en ook een gelukkig schip voor de kapitein en de opva renden. De aanvaarding Namens de directie van de N.V. Phs. van Ommeren aanvaardde mr. J. J. Oyevaar de „Mijdrecht". Na gewezen te hebben cp het goe de teamwerk, waardoor dit schip tot stand kwam, verklaarde mr. Oyevaar dat de maatschappij „De Schelde" met dit. schip haar allerbeste beentje heeft voortgezet. De „Mijdrecht" is de mooiste tan ker, welke wij ooit gehad hebben. Nieuwe snufjes zijn in ruime mate aanwezig. Naast enkele technische nieuwigheden noemde spr. ook de hobbykamer, die aan de bemanning gelegenheid biedt voor zinvolle vrije tijdsbesteding. Aan het in de vaart brengen van nieuwe schepen is risico verbonden, aldus spr. Zal men er 20 jaar plezier van hebben? In dit verband herinnerde spr. er aan, dat men in de Verenigde Staten reeds spreekt over dc bouw van een 20.000 tons tanker met atoom-voort stuwing. Daarnaast is men vermoe delijk over 8 jaar zover, dat de voort stuwing via een gasturbine tot de economisch verantwoorde mogelijk heden zal behoren. (Vervolg op pag. 4) In verreweg het grootste gedeelte van het Ruhrgebied lagen de mijnen en staalfabrieken stil. Slechts de werkzaamheden, die noodzakelijk wa ren om schade aan de bedrijfsinstal- laties te voorkomen, werden uitge voerd door noodploegen, die op ini tiatief van de vakbonden waren inge steld. Alleen in de bruinkool-industrie in het Ruhrgebied bij Bochum en in het bekken van Aken kon de productie op kleine schaal worden gehand haafd. In Aken, waar de onderne mers zich zeer nadrukkelijk hadden gedistaneieerd van de verklaring van de Ruhr-indusfrieel Reusch, die aan leiding tot de staking is geweest, heeft ongeveer een vierde gedeelte der mijnwerkers niet aan de oproep der vakverenigingen gehoor gegeven. Het productieverlies wordt voor de mijnen geschat op ongeveer 400.000 ton. In de staalfabrieken bleef in het gehele land het werk beperkt tot het aanhouden der vuren der hoogovens. Het verlies aan staalproducüe wordt op 60.000 ton geschat. Bondskanselier Adenauer wees in een rede de omvangrijke actie dei- vakbonden af. „Ik kan er geen be grip voor hebben, dat thans 800.000 mensen een dag niet werken zonder dringende reden", aldus de kanselier. Uit alle in de staking betrokken gebieden zijn slechts onbetekenende incidenten gemeld, die door stakings- posten aan de fabriekspoorten wer den veroorzaakt. Toen de middagploegen hun werk moesten beginnen, was het aantal stakingsposten overal reeds sterk af genomen. Ook het aantal werkwilli gen was in de namiddag nog gerin ger dan bij de ochtendploegen. De vakbonden hadden bij voorbaat aangekondigd, dat zij zich zouden verweren tegen pogingen van com munisten. om de staking voor politie ke doeleinden te misbruiken. Opperste Sowjet bijeengeroepen Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat de opperste Sowjet (raad) der Sowjet-Unie voor drie Februari bij eengeroepen is. De laatste vergadering van de op perste Sowjet werd in April van het vorige jaar gehouden. De opperste Sowjet het parlement der Sow jet-Unie heeft meer dan 1300 af- §evaardigden. De vergaderingen wor- en gehouden in het grote paleis van het Moskouse Kremlin, de oude Tsa- renvesting. VERWACHT. RUSTIG en VRIJ ZONNIG. Droog weer en overdrijvende wol kenvelden. In de ochtend hier en daar mist. Weinig wind. In de middag temperaturen om het vriespunt. ZON EN MAAN. 25 Januari Zon op Maan op onder 17.14 onder 19.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1