J Pnzzle-rubriek IN ACHTTIENDE EEUW MOCHT MEN TWEEDE NAAM KIEZEN C DE WIJZE RUITER We maken een ronde tafel met twee leunstoelen ZATERDAG 22 JANUARI 1955 PRO V IN O 1 ALE Z E E UW 8 E COURANT 11 ZEEUWSE DUBBELE FAMILIENAMEN (I) Later moest er een gegronde reden voor zijn. Over de oorsprong en de betekenis van familie- of geslachtsnamen zou meer dan één artikel te schrijven zijn. Dr. P. J. Meertens heeft zelfs een boek geschreven alleen over Zeeuwse familienamen en nog zijn er vele echte Zeeuwse namen door hem over "t hoofd gezien. Wij zullen het echter hebben over dubbele familienamen, daar dit arbeids veld meer overzichtelijk is en voornamelijk over Zeeuwse, bij de lezers der P.Z.G. bet meest bekend. Ook is het ons niet mogelijk alle te noemen en bo vendien zijn enkele niet van zuiver Zeeuwse oorsprong, al zijn de tegenwoor dige dragers dier namen in ons gewest geboren en nog wonende. Mogelijk heeft menigeen zich wei eens afgevraagd: Waarom een dubbele familienaam? Is één achternaam niet voldoende? Eerst willen wij de opmer king maken, dat de meeste dubbele na men ontstaan zijn in de. laatste helft der 18de en in de eerste helft der 19de eeuw. In de 18de eeuw was ieder vrij een tweede naam bij de zijne te voe gen. Hij kon toen zelfs een andere naam aannemen. Na de invoering van de Burgerlijke Stand in 1811 was dat niet meer mogelijk. Wilde men later een tweede familienaam aan de zijne toevoegen, dan moest hiervoor een ge gronde reden bestaan. "Verder moest men in de eerste helft der vorige eeuw door B. J. DE MEIJ. toestemming van „den Koning" heb ben en voor die toestemming een ta melijk bedrag aan het rijk betalen. Meestal was de reden tot het aan nemen van een tweede familienaam, dat deze aan 't uitsterven was. Door gaans werd dan de naam van de moe der, soms van de grootmoeder er bij gevoegd. Volgens Betje Wolff en Aagje De ken in hun bekende boek Sara Bur gerhart, waarvan de eerste uitgave dateert van 1782 en dat een typering is van het leven der burgerij in die tijd, kreeg Willem Willis een extra legaat, als hij zich Willem Willis van Zon noemde naar de uitstervende fa milienaam van zijn moeder. Hier kwam de nieuwe naam achteraan. Uit de volgende voorbeelden zullen wij zien, dat de bijgekomen naam eerst genoemd wordt. Predikanten. Opmerkelijk is, dat vooral vele predikanten in de tijd van Betje Wolff een tweede naam, door gaans die van hun moeder, bij de hun ne hebben gevoegd. Niet geheel on mogelijk, dat hierbij ook een weinig ij delheid was, evenals een eeuw vroe ger toen verscheidene predikanten aan hun naam een Latijnse vorm ga ven, b.v. werd De Hond Hondius, Stamper Stamperius, Van Bergen Montanus, De Koning Regius, Jansen Jansonius, enz. Er zijn zelfs predikantenfamilies, die drie namen hebben, zoals Steenbakker Marilyon Loysen en Domela Nieuwen- huis Nijegaard. Het kerkelijk handboek van 1926 b.v. telt 75 dubbele predikantennamen en dat van 1954 maar 45, ofschoon onder de laatsten er vele namen zijn, die in 1926 niet voor kwamen. Ook andere families hebben vroeger een dubbele naam aangenomen om moeders of grootmoeders naam te doen voortleven. Wij geven hierbij een tiental voor beelden. Al komen ze niet alle meer in Zeeland voor, toch zijn zij van Zeeuwse oorsprong. Busken Huet. Ds. Samuel Theodoor Huet, Waals predikant te Vlissingen, huwde 16 Aug. 1798 met Jacoba Adri- ana Busken, dochter van een apothe ker te Vlissingen. Koosje moet een zeer ontwikkelde vrouw geweest zijn. Naar haar is de Koosje Buskenstraat genoemd. De kinderen uit dit huwelijk noemden zich later Busken Huet. Een kleinzoon C. Busken Huet (18261886) was een zeer bekend letterkundige. Van Benthem Jutting. Ds. Lamber- tus Jutting diende de gemeenten Baar land, Hoofdplaat, Breskens, Zand- voort, Jisp en sedert 1820 Nieuw- en St. Joosland. Hij overleed 28 Dec. 1841 na 40 dienstjaren, oud 63 jaar. Zijn twee de vrouw heette Elisabeth Petronella van Benthem. Zij overleed in 1851. Hun zoon Christiaan Hermanus. Jut ting ging in de boekhandel van zijn oom Salamon van Benthem te Middel burg. In 1829 nam hij de naam Van Benthem bij de zijne aan en aldus ont stond de boekhandel Van Benthem Jutting. Six Dijkstra. Ds. Jullius Dijkstra geb. 1734, overl. 1794, is.predikant ge weest te St. Anna ter Muiden, Kats, Wolfaartsdijk en Kruiningen. Hij was gehuwd met Jacoba Six. Hun zoon noemde zich Pieter Six Dijkstra en is predikant geweest te Kapelle en Ter- neuzen. Thans is een 50-jarige Ds. P. Six Dijkstra predikant te Breukelen. Snouck Hurgronje. Mr. Jacob Hur- gronje, raad en oud-Burgemeester van Vlissingen, huwde in 1734 met Erken- raad Snouck, dochter van Adriaan Snouck uit Dordrecht. Hun zoon Ste ven Matthys Hurgronje voegde in 1762 de naam van zijn moeder bij de zijne, toen zijn oom, de laatste mannelijke Snouck, was overleden. Van Adrichem Boogaert. Jan Boo- gaert (1772—1819) woonde te Middel burg. Zijn zoon Charles Jacques huw de met Anna Maria Elisabeth van Adrichem. Hun zoon Hendrik Albert (18431927) en zijn nageslacht noem den zich Van Adrichem Boogaert. Berdenis van Bcrlekom. Daniël Ale xander Berdenis van Berlekom (1767 1803), advocaat te Middelburg en griffier van het Depart. Gerechtshof in Zeeland, noemde zich naar zijn grootmoeder Cornelia Berdenïs ge huwd met Daniël van Berlekom (1693 1769) directeur van de commercie- compagnie te Middelburg. Schuurbeque Boeye. Ook de Zierik- zeese advocaat Johan Schuurbeque Boeye (17811847) nam de naam van zijn grootmoeder Anna Schuurbeque bij de familienaam aan. Fak Brouwer. De Middelburgse koopman Jan Brouwer (17751839) voegde in 1793 de naam Fak bij de zijne. Deze naam was afkomstig van zijn grootmoeder. Hij heeft gewoond op de buitenplaats Vluchtenburg te Oost-Souburg. In 1828 kocht hij de bui tenplaats Ter Linde ten einde haar te doen afbreken en het omringende bossage in bouwland te herscheppen. Duraon Tak. De familie Tak, in Zee land zeer verbreid, is afkomstig uit Brabant. Anthony Tak, overleden in 1776, had zich te Aardenburg als bier brouwer en wijnkoper gevestigd. De kleinzoon van zijn broer, Pieter (1802 1868) rentmeester te Middelburg, kreeg als tweede naam de familienaam van een overgrootmoeder van moe derszijde, Maria Dumon. Van Voorst Vader. Willem Lodewijk Vader was gehuwd met Johanna Eli sabeth van Voorst. Hun zoon Pieter Johannes Vader (18051859) rechter te Goes, noemde zich Van Voorst Va der. Ds. P, J, van Voorst Vader geb. 1886, em. predikant te Middelburg, is zijn kleinzoon. Bovenstaande tien Zeeuwse dubbele familienamen geven duidelijk te zien hoe de tweede naam er bij is gekomen. (Slot volgt). Maak Uw eigen PASPOP! Aan de hand van een serie dui delijke tekeningen in Libelie van 29 Januari knnt U nu Uw eigen paspop maken. Een niet te onder schatten voordeel bjj het passen van Uw zelf-genaaide japonnen! Dit nummer bevat voorts een aan tal charmante, deels, exclusieve opnamen van onze jarige Kroon prinses, waarbij een onzer mede werksters 'n beschouwing schreef over de taak die prinses Beatrix wacht, wanneer zij over een jaar voor de wet meerderjarig wordt. Libelie keek achter het rode circus- gordijn, wat een boeiende repor tage opleverde over jeugdige artis tes, de romantiek van de piste en de zwierige dressuur van edele volbloeds. Tien stewardessen van tien natio naliteiten vertellen in dit als altijd zeer gevarieerde nummer over haar ervaring als vliegende gast vrouwen! Libelie - Nassauplein 7 - Haarlem romantiek van de piste Amateurwedstrijden K.N.V.B. gaan niet door Alle voor Zondag 23 Januari door de K.N.V.B. vastgestelde wedstrijden voor het amateurvoetbal (tweede, der de, vierde en reserve klasse) zijn in verband met de gesteldheid van de terreinen afgelast. Omtrent het al of niet doorgaan van de wedstrijden van de eerste klasse van de KJJ.VB. zal vandaag, Zater dag 22 Januari een beslissing worden genomen. SCHAAKCOMPETITIE. Zierikzee startte met een overwinning op V.U.K. Voor het eerst in dit seizoen speelde Zierikzee een competitiewedstrijd voor de eerste klasse van de ZSB. Het begin was goed, want in Goes werd met 6%3% van VUK uit Ka pelle gewonnen. De uitslagen waren: J. J. v. d. Endedr. Facee Schaeffer dr. J. Westendorp Boerma A. Quakkelaar 01; ds. C. J. van RooyenJ. Karelse 10; J. van Vliet M. Heyboer 10: L. M. Siliakus C. Heyboer 1—0; O. E. Vleeshouwer J. Burger 01; J. de RaayJ. Coppoolse J. Almekinders— A. Hasman 10; A. HendrikseW. Burger 10; A. van 't LevenJ. Cabboort De stand is nu: Middelburg I 1 1 0 0 2 9 Goes 110 0 2 7 Zierikzee 1 1 0 0 2 6% Middelburg II 1 0.0 1 0 1 VUK 2 0"0 2 0 6% Vlissingen 0 0 0 0 0 0 In de tweede klasse A kreeg Sou burg in eigen huis een stevige 2% 7% nederlaag te slikken van Koude- kerke, dat hierdoor met een iets be ter bordgemiddelde dan Vlissingen II aan de kop kwam. De uitslagen wa ren: NiemarktA. v. d. Heyden n.o.P. J. Wismeyer 01; n.o. D. J. Joziasse 01; KenseJae. de Witte 10; A. BruynogeChr. Schipper 01; J. KemelingA. Ma- rinusse 01; W. J. GoorM. v. d. Heyden 01; M. EssersG. Klap 0 1; de RijckeJac. Janse KoppejanJ. Wielemaker De stand is: Koudekerke 3 3 0 0 6 20% Vlissingen H 3 3 0 0 6 19% Souburg 3 1 0 2 2 10% Vlissingen Hl 2 0 0 2 0 6% Middelburg 3H 3 0 0 3 0 9 In de tweede klasse B werd niet gespeeld, maar in de tweede klasse C wijzigde de situatie aan de kop zich. Landau zag zich in eigen huis de beide punten ontnomen door Zuidzan- de (46) en daardoor kon Oostburg dat Terneuzen 31 in eigen huis een stevige 28 nederlaag bezoi'gde, de leiding overnemen. VSV deelde eerlijk met Breskens (55). De stand is hier: Oostburg 4 3 1 0 7 28 Landau I 5 3 1 1 7 30 VSV 4 2 2 0 6 22% Zuidzande 4 2 2 0 6 21% Breskens 5 1 2 2 4 22% Terneuzen II 4'0 0 4 0 13% Landau n 4 0 0 4 0 12 De prijswinnaars zijn: A. Salomé, Rijksweg O 85, BRESKENS; me vrouw Dl. Francke, Scheldestraat 127, GOES; W. H. Ooms, Geersdijkse- weg 14, POST KORTGENE; mevr. Van Gemerden, Turfkaai 29, MID DELBURG; mevr. P. L. RegoortRoks, Vissersdijk D 510, ZIERIKZEE; A. Both, Burgemeester Hagelaan 8, BRUINISSE. De oplossingen moeten geadresseerd zijn: REDACTIE P.Z.C., VLISSIN GEN, met in de linkerbovenhoek van de briefkaart of de enveloppe het woord PUZZLE-RUBRIEK. De oplossingen kunnen door abonné's worden ingezonden en moeten uiterlijk Woensdag 26 Januari a.s. in het bezit van de redactie zijn. Vermeldt U er ook bij of U dame of heer bent? Voorts zouden wy onze puzzelaars willen verzoeken niet de ingevulde puzzle uit de krant op te sturen, maar de oplossing op een vel papier te schrijven. De oplossing was: Horizontaal: 1 snik, 5 bus, 9 Avro, 11 lik, 13 uk, 15 meteoren, 18 Rio, 20 M.T.S., 21 ere, 22 Enka, 25 n.v., 26 adept, 28 hol, 30 U.S., 31 para bool, 33 hes, 34 Mozes, 35 An, 38 terp, 39 Mei, 41 out, 43 nou, 44 pe destal, 47 si, 48 Lee, 49 saus, 51 mat, 52 kwal. Verticaal: 2 na, 3 Lm.v., 4 krem, 6 U.L.O., 7 sire, 8 bureaulamp, 10 Otto, 12 kern, 14 kinds, 16 es, 17 nevelspuit, 19 oké, 23 appel, 24 ro bot, 27 tas, 28 ham, 29 lozen, 32 oeros; 36 Neel, 37 muts, 40 idem, 41 os, 42 taak, 45 e.e.a., 46 luw, 50 s.a. Afkeuringen Afdeling Zeeland der K.N.V.B. De afdeling Zeeland van de KJJ.V.B. (vroegere Zeeuwse Voetbalbond) heeft alle voor Zaterdag, 22 en Zondag, 23 Januari vastgestelde wedstrijden af gelast. Voetbalprogramma EERSTE KLASSE A. AmsterdamExcelsior; Veendam Emma; LongaGo Ahead; Den Haag/R'damMVV; Stormvogels Roda Sport; Zwolse BoysDOS; LeeuwardenNAC. EERSTE KLASSE B. DWSSparta; ElinkwijkHeeren veen; Fortuna '54EDO; Rigters- bleekADOBrabantiaSittardia; HeraclesSW; WageningenWil lem n. EERSTE KLASSE C. PSVAlkmaar; Hermes DVS Ensched. Boys; Rapid JCNoad; VitesseNEC; HaarlemLimburgia; Fey enoordEBOHGVAV—Blauw Wit. EERSTE KLASSE D. De VolewijckersHVC; VW '03 -Be Quick; RBC—VSV; AGOW- Eindhoven; DFCDe Graafschap; XerxesEnschede; BW—Ajax. De nieuwe opgave luidt: Horizontaal: 1 vlug, 4 jongensnaam, 7 vrucht, 10 schimmel, 11 vaarwel (dialect), 13 terrein, 14 vaste regel, 15 voordat, 16 jongensnaam, 19 soortelijk gewicht, 20 in de geest, 24 zitruimte, 25 stuk, 27 slim, 30 lengtemaat, 32 lidwoord, 33 insect, 35 plas, 36 zonder inhoud, 37 meis jesnaam, 39 mengsel, 40 dweper, 43 door, 44 wanneer. Verticaal: 1 vogel, 2 behoeftig, 3 gedagtekend, 4 ter plaatse (afk.), 5 familielid. 6 ook, 7 wezen, 8 duide lijk, 9 plant, 10 insnijding, 12 daar om, 17 groot aantal, 18. muts, 20 grap, 21 ontkenning, 22 klooster voogd, 23 afval, 26 kledingstuk, 28 naarstig, 29 Europeaan, 31 gebla derte, 32 hond, 34 deel van huis, 36 echt, 38 plaatsje in Overijssel, 39 in houdsmaat, 41 politieke party, 42 dierengeluid. jongste. Juist toen ze zo in ge dachten naast elkaar voor de boerderij zaten, kwam een ruiter in galop over de weg. Toen hij de drie zoons met sombere gezichten zag zitten, hield hij zijn paard in en riep: „Zijn er zorgen he ren, of heb ik het mis?" Hij liep op hen toe en luisterde vol aandacht Boer de Jong werd oud. Hij zou nog zo graag la ten zien dat hij niets on der deed voor de jonge ren, maarhij moest wel en hij vond het bij nader inzien ook wel goed dat de anderen het werk eens gingen doen en hij een rustige oude dag kreeg. Daarom liet hij op ze kere dag zijn drie zoons bij zich komen en sprak: ..Jongens, ik heb besloten eens wat kalm aan te doen en jullie het beheer over de boerderij en al les wat daarbij hoort over te dragen. Van nu af aan moeten jullie op eigen benen staan. En om jullie te laten zien dat het my ernst is lijkt het mij het beste wan neer ik mijn bezittingen onder jullie verdeel. Ieder kan dan zelf laten zien wat hy kan en ik hoop van harte het te kunnen beleven dat jullie het net zo ver zullen bren gen als ik." Toen kreeg ieder van de zoons een lijst van die bezittingen die zijn ei gendom werden. Bij alle maal stond er echter een regel onder die erg de aandacht trok, n.l.: „Het is mij niet mogelijk de paarden onder jullie te verdelen. Het zijn er to taal 17 en ik wil dat de oudste 2/3 deel hiervan krijgt, de middelste 1/6 deel en de jongste 1/9 deel. „Het kan nooit" zei de oudste, „ik kan toch heus wel rekenen... als ik 2/3 deel van 17 paar den kryg dan is dat 11 4/10 paard! Maar ik kan toch niet een paard ii stukken gaan snijden!" „Zo is het" beaamde de middelste. „Ik zou, bij juiste berekening 2 7/10 paard krijgen!" „En ik 1 9/10" riep de naar het verhaal van de oudste over de verdeling van de zeventien paar den. „Ik weet de oplossing wel!" zei de ruiter toen. „Waar zijn die paarden. Haal ze maar eens hier!!" De zoons, blij dat er tenminste iemand wilde helpen, haalde alle ze ventien paarden uit de stal en zetten ze op een rij voor het huis. „Kyk", de ruiter. „Als het jullie het zelfde is ben ik zo vrij mijn eigen 'aard er ook bij te zet- en. Zo zie je wel, nu staan er achttien paar den. Hoeveel krijgt de oudste zoon er nu? „Ik krijg 2/3 deel!" zei de oudste zoon snel. „2/3 deel van 18" rekende de ruiter voor, „dat zijn 12 paarden, is het niet? En de middelste krygt 1/6 deel? Goed, dat zijn dan 3 paarden. En de jongste krijgt 1/9 deel van achttien paarden is 2 stuks! Klopt dat he ren?" De drie zoons schudden heftig van ja. „Prach tig" lachtte de ruiter „12 3 2 17 paarden dus blijft precies mijn eigen paard weer over, waar ik maar weer gauw op verder ryd!" Toen verdween de rui ter uit het gezicht nage staard door drie broers, die sprakeloos waren over zóveel wijsheid. Mies keek laatst op de kalender. „Hé", riep ze „goed dat 'k 't zie... twee en twintig Januari. Dus verjaart mijn nicht Marie!" En ze schoot gauxo in haar jasje, ging een bloemenwinkel in, en zag daar tien witte ro zen, die waren naar haar zin. ,/K ga direct maar naar Marie toé", dacht de muis en liep gezwind straatjes lang en straat jes kort door, maar.... er stond een sterke wind. En zo goed, zo kwaad het ging hield ze de bloe men bij elkaar. Eindelijk, na een half uurtje was het huis van nichtje daar „Heel veel jaartjes nog!", riep Miesje en hield nicht de ruiker vr Maaroch arm... g i bloem, geen blad meer. Enkel stengels, treurig hoor!! Trek op stevig papier ruitjes van 1 cm. hoog en 1 cm breed. Daarna neem je de hierbij afge drukte tekening 2 maal precies over. Denk er om dat je de linkerhelft van de tafel er zelf nog bijtekent. Je krygt dus twee stukjes papier waar de tekening op staat en die mag je allebei langs de buitenste lijnen keurig netjes uitknippen, (het vakje A. in de stoel kun je er voorzichtig uitsnij den). DE TAFEL: Zoals je ziet staat op de helft van de poten een streepje. Van éen der tafelbladen mag je bij dit streepje de poten af knippen. Zoals je op de tekening ziet heeft de ta fel een hoven en een on derblad. Het onderblad heeft de korte pootjes die tegen de lange poten van het bovenblad wor den geplakt. DE LEUNSTOEL: Deze stoel is één ge heel. De poten moet je langs de rand van de zitting naar beneden buigen. De rugleuning en de armleuningen naar boven. Als je dit gedaan hebt zie je het model al in de stoel ko men en je behoeft dan nog maar 5 keer te plak ken óm de stoel af te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 9