Verbetering sociale verzekering dit jaar aan de orde li /Vwit JIMMY op het onbekende eiland Dameshanden BEVREDIGENDE RESULTATEN IN AFGELOPEN BOEKJAAR RED BA NIEUWE VERMINDERING VAN DE BUITENLANDSE STAATSSCHULD Ealetgï) 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 22 JANUARI 1955 ONTWERP ZIEKENFONDSWET Verhoging van sociale uitkeringen De vaste commissie voor sociale zaken en volksgezondheid uit de Twee de Kamer heeft onlangs in een vergadering met minister Suurhoff de wenselijkheid onder ogen gezien, van een door de minister by de Tweede Kamer in te dienen nota met betrekk ing tot punten van socaile verzeke ring. Deze punten zjjn aan de orde gekomen by de schriftelijke voorbe reiding van zeven wetsontwerpen, betreffende verhoging loongrenzen, verhoging van uitkeringsbedragen en inkomensgrenzen volgens de nood wet ouderdomsvoorziening en verhoging van andere sociale uitkeringen. De commissie bleek van oordeel, dat, gezien de nadere mededelingen van de minister in de memorie van antwoord, verscheidene in het voor lopig verslag aangesneden proble men hetzij in studie zijn gegeven aan de daartoe bij uitstek geëigende organen, hetzij zich niet lenen voor een onmiddellijk ingrijpen door de regering, aan een op korte termijn in te dienen nota geen behoefte ont stond. De minister deelde naar aanleiding van hem gestelde vragen mede te verwachten, nog in de loop van 1955 een wetsontwerp nopens een kinder bijslagregeling voor zelfstandigen bij de Kamer te kunnen indienen. Vrijwel algemeen bleek men ern stig verontrust over de recente be richten betreffende yerhogingen van de premies voor de vrijwillig verze kerden, hetgeen vooral voor de zelf standigen moeilijkheden dreigt mede te brengen. Vanuit de commissie werd voorts de suggestie geopperd, de subsidie ten bedrage van 8.500.000 voor 1955, uitgetrokken ten behoeve van de vrijwillige ziekenfondsverzekering Advertentie. ten einde premiereductie mogelijk te maken, te verhogen. De minister was van oordeel, dat een eventueel voorstel zijnerzijds aan de ministerraad tot aanzienlijke ver hoging van de subsidiëring der vrij willige ziekenfondsverzekering, zou dienen vergezeld te gaan van con crete inlichtingen omtrent het toe komstige ziekenfondsenbestel ten on zent. De minister verklaarde voorts, weinig heil te zien in een nota, wel ke door hem op langere termijn, doch vóór de indiening van het de finitieve ontwerp-ziekenfondswet, aan de Kamer zou moeten worden voorgelegd. Vrijwel alle aangesneden problemen, welke in een zodanige nota behandeling zouden dienen te vinden, zullen uiteindelijk hun op lossing moeten vinden in de nieuwe ziekenfondswet. De minister sprak de stellige ver wachting uit, nog dit jaar het ont werp-ziekenfondswet bij de Kamer aanhangig te kunnen maken. Hij uitte de vrees, dat een aan die in diening voorafgaande nota, gevolgd door een discussie daarover in de Kamer, de voorbereiding van het wetsontwerp zou doorkruisen en tot een aanzienlijke vertraging zou kun nen leiden. Diefstallen op Schiphol berecht De rechtbank te Haarlem heeft gis teren uitspraak gedaan inzake de diefstallen op Schiphol van goederen, die afkomstig waren uit de magazij nen en uit aangekomen vliegtuigen. Vier brandwachten werden conform de eis veroordeeld tot ieder drie maanden gevangenisstraf wegens he ling, drie magazijnbedienden kregen wegens verduistering respectievelijk heiing, zes maanden (eis een jaar), vier maanden (tien maanden) en vier weken (conform). Terzake het zich toeëigenen van spij zen en dranken uit gelande vliegtui gen werden vier expeditieknechten veroordeeld tot respectievelijk tien dagen (eis twee weken), drie weken voorwaardelijk en 50 boete (eis een week) en twee maal 50 boete (con form) Wegens het verduisteren van een kist gouden horloges uit de cockpit van een geland vliegtuig legde de rechtbank aan vier magazijnbedien den straffen op van respectievelijk drie maanden (conform),.vier maan den (conform), vijf maanden (eis vier maanden) en vier maanden (con form) Ten slotte werd een andere K. L.M.-employé wegens verduistering en heling veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf (eis twee maanden). (Advertentie.) ruw of schraal? nniEfl geeft handen om trots op te zijrh ROTTERDAMSCHE BANK Dividend: 10 procent Voorkom risico! Neem toch Poging tot omverwerpen van regering Guatemala mislukt In Guatemala-stad is Donderdag avond een poging om de regering van koldnel Armas omver te werpen, mislukt. Bij een aanval op de kazer ne „La Aurora" werden minstens acht personen gedood en verscheide ne gewond. Meer dan honderd perso nen werden aangehouden. Voor on bepaalde tijd werd de staat van be leg afgekondigd. Volgens de minister van binnen landse zaken, Guillermo Vides, werd de beweging „zeker door communis ten geleid". Officiële kringen te Guatemala-stad noemen in dit ver band de naam van kolonel Francisco Cosenza, die nauwe betrekkingen onderhield met het bewind van Ja- cobo Arbenz, de links-georiënteerde president, die vorig jaar door kolo nel Armas werd verdreven. Kolonel Armas, die zich aan de kust van de Stille Oceaan bevond, is direct naar de hoofdstad terugge keerd. Het vliegveld aldaar was af gezet door gemotoriseerde troepen. De Rotterdamsche Bank N.V. te Rotterdam is der traditie getrouw we derom de eerste van onze grote bank instellingen, die verslag uitbrengt over het afgelopen boekjaar. De re sultaten worden bevredigend ge noemd ondanks de door twee nieuwe loonronden veroorzaakte stijging der onkosten. Het bedrag aan debiteuren is aanmerkelijk gestegen (van 217,1 millioen tot 317,4 millioen). De. nog steeds te hoge belastingen blijven de toeneming van de eigen middelen van het bedrijfsleven be lemmeren. „Wij ztjn ons bewust van de geva ren, die een langdurige hoogconjunc tuur met zich brengt en houden hier mede met onze credietgeving reke ning", aldus het verslag. Met enige bezorgdheid verwacht de directie, dat de prijsverhogende wer king >der loonronden de export zal doen dalen. Het is van belang, dat de belastingverlaging op korte termijn effectief wordt. Het verslag memoreert het „gen tlemen's agreement" der handelsban ken met de Nederlandsche bank. Ver wacht wordt, dat indien de goud- en deviezenvoorraad zal dalen, speciaal in verhouding tot de bankbiljettencir- eulatie, de verplichte kasreserves bij de Nederlandsche bank zullen worden verlaagd. Voor een belangrijk bedrag werd deelgenomen aan de inschrijving op de 5-jarige schatkistcertificaten. Het totaal der baten heeft bedra- Sen 40.915.012 36.402.980), de be ryfsonkosten beliepen 19.655.125 f 18.359.924). Na diverse voorzienin gen wordt een dividend voorgesteld van 10 procent (9 procent). Men achtte het gewenst de inner lijke kracht van de Rotterdamsche Bank ook naar buiten te doen bltfken. Zo is het kapitaal door het declareren van een stockdividend 2 jaar geleden tot 50 millioen verhoogd. De open reserve werd op 25 millioen ge bracht. Daar een verdere verhoging van het kapitaal niet gewenst werd geacht, is gedurende een reeks van jaren de vrije stille reserve, geboekt onder crediteuren, consequent opge bouwd. Deze reserve is thans zodanig tóegenomen, dat na dotéring van de open reserve uit de winst over 1954 met 5 millioen, het volkomen ver antwoord wordt geacht bovendien ten gunste van deze open reserve een bedrag van f 20 millioen aan de vrije stille reserve te onttrekken. De open reserve paraïsseert thans op de ba lans met 50 millioen. Het totaal aan eigen middelen wjjst een bedrag aan van 100 millioen. Het resterende bedrag aan vrije stille reserve is hierna dusdanig, dat daar mede ten volle thans nog onvoorziene risico's zijn gedekt, aldus de directie. Bovendien staat onder crediteuren een aanzienlijk bedrag aan bouwre- serve geboekt, dat de bouw- en ver bouwingsplannen volledig dekt. Economische boodschap van Eisenhower Verlaging invoerrechten aan Congres voorgesteld In zijn jaarlijkse economische bood schap aan het Amerikaanse Congres heeft president Eisenhower gisteren opnieuw een beroep gedaan een meer liberale internationale handelspolitiek te volgen. Hij vraagt aan het Congres liem volmacht te geven de invoerrech ten te verlagen de buitenlandse inves teringen te vergroten en de techni sche en andere vormen van hulpverle ning uit te breiden, teneinde de eco nomische kracht van de onontwikkel de gebieden, vooral in Azië te vergro ten. In zijn boodschap voorspelt de pre sident, dat met wijs beleid de V.S. hun nationale productie kunnen verhogen van het huidige niveau van 360 mil liard dollar per jaar tot 500 milliard dollar of meer in 1965. Hij voegt hier aan toe, dat het jongste herstel-tempo na de inzinking van 1954 doet veron derstellen, dat de economische expan sie zich vermoedelijk gedurende de komende maanden zal handhaven. Hy wijst er opnieuw op, dat het van het allergrootste belang is, dat het tongres een verlenging van de wet inzake handelsovereenkomsten op ba sis van het wederkerigheidsbegïnsel met drie jaar zal goedkeuren met vol macht tot verlaging der invoerrech ten op bepaalde artikelen met maxi mum 15 procent in die periode. Bekende Franse, Nedei'landse en Zwitserse wielergrootlieden hebben elkaar in Arosa, het Zwitserse win tersportcentrumgevonden en bren gen daar onbezorgd de dagen zoek met sleeënskiën en schaatsen. Foto: een massale afdaling in volle gang: op de eerste slee vooraan de Zwitserse amateur-kampioen Alcide Vaucher met achter zich Wout je Wagtmans. De tweede slee ziet men het zoontje, André, van Ferdi Kübler. Chemische fabriek in Rotterdam „The Low Chemical Company", gevestigd in Midland (Michigan, V. S.), één van de grootste chemische fabrieken in de V. S. en de grootste fabriek ter wereld in mag nesium, heeft van de minister van economische zaken vergunning ge kregen om een dochteronderneming in Nederland te vestigen. Van de gemeente Rotterdam zal een terrein worden gehuurd van 20 ha, bij de derde Petroleumhaven. Verwacht wordt, dat het terrein half 1955 zal zijn geëgaliseerd, waarna met de bouw van de fabriek waarvoor een jaar is uitgetrokken kan worden begonnen. (Advertentie.) Bescharmt togan Poert. 1 bij-iadere wearsgaiteldhei» \2 SÏtteifo's SUe'n paar keer per daQ vooikomen-veraocrvlen- Ui, beit'ijden hoos», keelpijn «n kv catcrrh! Vervroegde aflossing Het ministerie van financiën deelt mede: De Nederlandse regering is met de internationale bank voor herstel en ontwikkeling overeengekomen voor de tweede maal een vervroegde aflos sing te verrichten op de in 1947 4'A- lening (3Vi% rente en 1% commissie) van oorspronkelijk 195 millioen dol lar. In Aug. j.l. werd reeds ruim 50 mil lioen dollar op deze lening vervroegd afgelost. Het betrof toen de langst lo pende termijnen die in 1970, '71 en '72 zouden vervallen. Op 2 Febr. a.s. worden de nu nog langst lopende termijnen van de le ning afgelost, n.l. die termijnen, die van 1 Oct. 1966 tot en met 1 Oct. 1969 vervallen. Het hiermede gemoeide bedrag be draagt 50.472.000 U.S. dollars en 12.017.500 Belgische francs. Na deze vervroegde aflossing zal het nog uit staande bedrag van de lening 85.517.000 U.S. dollars bedragen. De buitenlandse staatsschuld zal van het hoogtepunt op 30 Juni 1950 ad f 3.4 milliard na deze aflossing ge daald zijn tot 2.0 milliard. Deze aanzienlijke vermindering van de buitenlandse schuld weerspiegelt het herstel van de Nederlandse econo mie in de periode na de laatste we reldoorlog Voor deze vervroegde aflossing heeft de regering dezelfde redenen als voor de vervroegde aflossing in Aug. 1954. Het omzetten van een 4SA buiten landse lening in een 3'/i binnenlandse lening levert voor de staat een aan zienlijk rentevoordeel op, terwijl de deviezen, die anders voor rentebeta ling zouden moeten dienen, thans be spaard kunnen worden. Ook deze aflossing kan gezien wor den als een wederom besteden in de kapitaalsfeer van de convertibele va luta, die werd verkregen door de ver koop van effecten naar het buitenland. 4. Het had nog heel wat voeten in de aarde gehad, voordat Miebet aan boord van de „Voorspoed" was ge raakt. De brave vroüw durfde namelijk niet over de loopplank. Aan boord stonden kapitein Brulboei en Jackie haar moed in te spreken en op de wal riepen Piet Potlood en Jimmy haar allerlei goede raad toe, maar zij had geen voet durven verzetten. Eindelijk was dat Jimmy beginnen te vervelen. Hij was met gro te stappen over de loopplank heen gelopen, had Miebet voordat zij besefte wat er met haar gebeurde, opgepakt en in zijn armen genomen, en toen had hij haar zon der een spier van zijn gezicht te vertrekken, over de loopplapk gedragen om haar aan boord op haar voeten te zetten, bleek en helemaal uit haar doen. De anderen hadden zich slap staan lachen om dit tafereel, maar kort daarna hadden zij afscheid van Piet Potlood ge nomen, die op de wal was blijven wachten totdat de „Voorspoed" wegvoer. Kapitein Brulboei had iets in de spreekbuis geroepen en geen twee tellen later begon de pijp van het schip vieze zwarte rook uit -te braken. Het schip begon te trillen en te schudden en daaruit maakte Miebet, die onmiddellijk in de kombuis was verdwenen, op, dat de tocht was. begonnen. „Lieve help, wat maakt die stoommachine een kabaal", zei ze tegen zich zelf. „Ik hoop maar, dat ik m'n slaaptabletjes niet vergeten heb in te pakken." (Advertentie.) Ons'eerïijfc te zijn beste kerel, bad ik je juist een Raleigh willen aanbieden. Sinds ik die in Amerika heb gerookt, lijkt bet wel of geen andere sigaret mij meer smaakt. America's Popular Cigarette In Nederland 85 Ct. pér pakje Straaljagers kunnen thans Ypenburg gebruiken De nieuwe startbaan op het vlieg veld Ypenburg is thans gereed. Zoals bekend is, zal dit vliegveld in de toe komst als militaire basis in gebruik worden genomen, doch de minister van oorlog heeft thans toegestaan, dat militaire vliegtuigen er gebruik van maken.' FEUILLEïü. meet een andez .door JAN TEMPEST „Een heel eind vooruit dan -naar een huis ruim genoeg om er de massieve stukken van nicht Charlotte in te kunnen bergen." „Och, je kunt nooit weten!" zei Elsie luchtig. „Maar nu de schilde rijen. Clifford heeft ze gerangschikt naar de grootte. Zijn erbij, waar je bijzonder op gesteld bent?" „Ja, één van het huis en één van het meer. Er moeten ergens een paar van zijn. O, ik weet het al: twee aquarellen." „Dan neem ik deze twee olieverf- stukjes: de kerk en de oude smede rij. Ze kunnen mooi een paar natte plekken op de muur van de huiska mer bedekken. Het huis is zo voch tig, dat het behang in die kamer er in stukken afbladdert en ik pro beer maar aanhoudend, het er weer op te plakken. O, maar ken jij de persoon, die dat portret moet voor stellen?" voegde Elsie er vlug aan toe. „Ze lijkt een beetje op jou." Ik geloof, dat het een oudtante van miin vader was. In elk geval een van de Speys." „Zou jij het willen hebben?" „Als jij er geen aanspraak op „Clifford zou misschien die schil derij met grazende koeien wel willen hebben, maar waarschijnlijk zou hij beweren, dat het toch geen stam boekvee is", zei Elsie, even glim lachend. „Intussen is het groot ge noeg om een flink stuk .van dat ake lige behang te bedekken en ik denk niet, dat Clifford het zal opmerken. Als hij soms 's avonds eens vermoeid en modderig binnenkomt, verdwijnt h\i meestal met zijn afrekeningen, zijn „Farmers' Weekly" of zijn mellc- lysten naar de keuken." Bij het horen van die paar koele zinnetjes kreeg Sharon een zonder ling neerdrukkend gevoel. Was dit nu ten slotte alles wat van een hu welijk overbleef nadat de romantiek van de eerste tijd was verdwenen: een vrouw, die klaagde over afblad derend behang en een man, voor wie mooie melklijsten boven alles gingen Zou Elsie wel eens op Clifford's knie zitten en met de hand door zijn don kere haardos woelen? Zou hij haar wel ooit een compliment maken voor haar uiterlijk in plaats van voor haar kookkunst? Bepaalde hun conversatie ziqh tot huishoudelijke of boerderij-aangelegenheden? Speel de geld in hun samenleven een be langrijker rol dan liefde? Was, ten slotte, hier nog van echt geluk sprake of- hoogstens van matige te vredenheid „Erg opwindend klinkt je verhaal niet", zei Sharon, om Elsie uit haar tent te lokken. „Op een boerderij verleert de vrouw al spoedig, nog wat opwin- winds van het leven te verwachten. Tenzij, natuurlijk, ze zich opwindt over de melkopbrengst van Daisy, Pansy of Buttercup gedurende het afgelopen jaar", merkte Elsie een tikje bitter op. „MaarCliff dan?" „O, misschien zou 't anders ge weest zyn als hij met jou getrouwd was", zei Elsie met een wrang glim lachje. „Waarom? Waarom zeg je dat?" „Ik kan het mis hebben, maar ik had altijd het gevoel, dat hij, zon der 't zelf te weten, eigenlijk op jou verliefd was." „Maar waarom ben jij dan met hem getrouwd?" „Om de gewone reden; ik werd verliefd op hem. Hij is erg knap", antwoordde Elsie kalm. „En ik be sefte natuurlijk niet, dat ik geen kans had, met zijn ene grote harts tocht zyn hartstocht voor het boerenwerk te wedijveren. Ik weet niet of alle boeren hetzelfde zijn, maar wat Clifford betreft, is z\jn vrouw enkel een deel van de le vende have." „O, neen, dat zeker niet". tlIk geloof het wel. Hij beschouwt me nooit als een zelfstandig mens, met sympathieën en antipathieën. Ik ben eenvoudig zijn vrouw en hij waardeert me uitsluitend terwille van mijn nuttige eigenschappen. Ik kan koken en het huis in orde hou den, dus ben ik een vrouw die hem voldoet. Erg romantisch, nietwaar? Ik kan een nieuwe japon dragen tot ze versleten is, voör hij er iets van bemerkt. Ik zou myn haar anders kunnen opmaken of myn „make-up" veranderen, zonder dat hy er notitie van zou nemen." „Maar hy is erg op je gesteld; toen je gisteravond niet verscheen, was hij buiten zichzelf." „Jawel, maar hij is evenzeer of meer buiten zichzelf als een van zijn vaarzen er vandoor is. Hij beschouwt me als bezit, omdat dit in zijn aard ligt, maar dat is geen liefde", viel Elsie eensklaps uit. „Soms heb ik jou by'na gehaat, Sharon, omdat jij niet met hem getrouwd bent." „O!" riep Sharon ontsteld. Sprak Elsie de waarheid of behoorde deze ontboezeming tot haar spelletje?, vroeg ze zich af. „Heb je daarom geprobeerd, me gisteravond te com promitteren?" Indien Sharon gehoopt had, Elsie te verrassen, had ze zich ten enen male vergist, want Clifford's echtge note staarde haar stomverbaasd aan. „Ik begrijp niet wat je bedoelt, kind lief", zeide ze. „Je herinnert je toch wel vanmor gen en je dramatische optreden toen?" „O, bedoel je dÊlt? Ja, dat was nogal gek, Vind je niet?" zei Elsie berouwvol. „Ik geloof, dat ik altijd jaloers op je geweest ben omdat ik voelde, dat Clifford in 't geheim jou boven mij stelde. En al is je echtge noot ook nog zo lauw, toch hindert je de gedachte, dat hij een andere vrouw de voorkeur zou geven." „Och, als een vrouw van haar man af wil, moet ze er eigenlijk blij om zijn." Als verschrikt door deze idee sper de Elsie haar bruine ogen w|jd open. „Maar Sharon", riep ze, „waar doel je op? Wil je soms laten doorsche meren, dat er iets tussen jou en Clif ford bestaat en verwacht je, dat ik daar blij om zou wezen? Ik kan wel zien, dat je nog nooit getrouwd bent geweest." „Hm, maar een feit is, dat ik hier ben gekomen naar aanleiding van een vervalste brief, die eruit zag, alsof hy van de oude meneer Kerris kwam." „Heus? Wat vreemd!" zei Elsie verbaasd. Toen liet zij or, met ietwat saamgeknepen ogen, op volgen: „Zeg, Sharon, geloof je, dat Clifford het gedaan heeft?" „Geloof jy dat?" „Ikik weet het niet. Zou hij tot zoiets in staat zijn, hoezeer hij ook naar je mocht verlangen? Ener zijds lijkt het niets voor hem, maar aan de andere kant: Wie kan het dan hebben gedaan? En 't was zeker tamelijk vreemd, dat hy onze af spraak zo in de war had gestuurd. Hij kon toch moeilijk vergeten zijn, dat we van plan waren, hier van daag te komen. J i, hij heeft zelfs heel beslist gezegd, dat hij geen twee nachten kon wegblijven." De van ontsteltenis getuigende toon, waarop Elsie sprak en haar gefronst voorhoofd gaven Sharon een onaangename schok Ze was overtuigd geweest, dat Elsie voor die vervalste brief verantwoordelijk was, maar nu begon ze ondanks zichzelf, te twijfelen. Elsie's houding was zo volkomen natuurlijk. Iedere vrouw, die. vreesde in haai' man te leurgesteld te worden, maar het niet wilde geloven, zou zo gesproken .hebben. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 6