PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Voornaamste Sowjet-ambassadeurs naar Moskou geroepen Beperking suikerbietenteelt het komende jaar niet nodig de BILT FAMILIE MAG NAAR GEVANGEN VLIEGERS IN CHINA OUDE MAN EN HUISHOUDSTER TE DOETINCHEM VERMOORD 198e Jaargang - No. 18 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Waarnd. Hoofdred.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 3.85 p. kw.; fr. p. p. 8.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 22 Jan. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—6 regels 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goea, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouw eryrtraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160, telef. 26 NIEUWE KOERS VAN MOLOTOW Laatste maal geschiedde dit in Juni 1953 hij Beria's val De Sowjetrassïsche regering heeft haar ambassadeurs op de drie sleutel- posten in de Westerse landen naar Moskou ontboden voor overleg. Het zijn: de Sowjetrussische ambassadeur te Washington, Zaroebin, de Sowjet-ambassadeur te Londen, Malik en de Russische ambassadeur te Pa rijs, Vinogradof. Vinogradof is het afgelopen weekeinde uit Parijs naar Moskou afgereisd, Zaroebin vertrok Donderdagavond j.I. uit Washingotn en Malik zal vandaag uit Londen naar Moskon reizen. Zaroebin heeft voor zijn vertrek uit Washington verklaard, dat hij voor „normaal overleg" naar Moskou ging. Het terugroepen dezer drie Sowjet- ambassadeurs heeft in Londense di plomatieke kringen onmiddellijk gis singen in het leven geroepen betref fende een mogelijke herwaardering der Sowjetrussische buitenlandse po litiek door minister van buitenlandse zaken, Molotow. Zacht winterweer met regen (Van onze weerkundige medewerker) Na een koude nacht met een paar graden vorst begon Don derdagmiddag de temperatuur al belangrijk te stijgen. In de afgelopen nacht kwam met Zui delijke winden nog zachtere lucht ons land binnen, verge zeld van enige regen. Het ho ge drukgebied boven midden- Europa handhaaft zich nog bo ven Polen en Wit-Rusland. Dit ligt te ver van ons verwijderd om de depressies van de oceaan op veilige afstand te kunnen houden. Koning Winter moest vandaag in het gehele land de aftocht blazen, ook in het Noor den en Oosten van Nederland, waar de sneeuw nog acht tot tien centimeter dik ligt. Daar mede is voorlopig een einde aan het kwakkelweer gekomen. Ook Zaterdag is weer enige re gen te verwachten, wanneer een kou-front, dat gisteravond Ierland naderde ons land be reikt. Het is niet waarschijnlijk dat binnen enkele dagen de kou met vorst en sneeuw terug zal komen. /wwvvww Zwitserse militairen mogen niet liften De Zwitserse autoriteiten hebben het liften van militairen in uniform verboden. Een officiële woordvoerder zei, dat dit besluit was genomen, daar liet „onwaardig" wordt geacht, dat Zwit serse militairen langs de weg staan om aan burgers een lift te vragen. Amerikaans vliegtuig in Korea beschoten. Een Amerikaanse soldaat is gedood en een luitenant-kolonel is gewond bn de beschieting van een klein Ame rikaans vliegtuig in de nabijheid van het centrale front van het Ameri kaanse achtste leger in Korea. Het vliegtuig landde later veilig. Een Amerikaanse woordvoerder, zeide, dat het vliegtuig zich bij de ge demilitariseerde zóne had bevonden De zeesluis te Cadzand is thans ge reed. De laatste hand wordt nog ge legd aan de nieuwe zeedijk, welke aansluit aan het sluizencomplex en die tot een hoogte van 7 meter boven N.A.P. is opgevoerd. Met het spuien is begonnen. De drie betrokken ambassadeurs zijn het laatst in Juni 1953, toen het toen malig hoofd der Sowjetrussische ge heime politie Beria werd gearresteerd, tegelijkertijd in Moskou geweest. Provincie West-Irian voor Indonesië Op de conferentie van Indonesische provinciale gouverneurs, is besloten, het aantal provincies uit te breiden en een provincie West-Irian in te stellen. Het regeringsgezinde blad „Berita Indonesia' schrijft in een hoofdarti kel, verheugd te zijn over het laatste besluit. „De instelling van een pro vincie West-Irian betekent de comple tering van het Indonesische bestuurs apparaat, aangezien het gebied im mers tot Indonesië behoort", aldus het blad. Vluchtelingenactie 3.172.000 gulden Het comité vluchtelingenhulp 1954 heeft tot en met gisteren in totaal 3.172.000 gulden ontvangen. Begin Januari was de stand nog 2.726.000 gulden. In drie weken tijds is er dus 466.000 gulden bijgekomen. Staking in Duitsland Vannacht ingegaan voor 24 uur Bijna een millioen arbeiders uit de West-Duitse kolen- en staalindustrie hebben, naar gemeld, opdracht gekre gen van Vrijdag te middernacht af deel te nemen aan een staking van 24 uur. De staking wordt gehouden als pro test tegen een verwijzing naar chan tage door de vakverenigingen" door de directeur van één der grootste Westduitse kolen- en staalconcerns. De staking zal de grootste zijn die in West-Duitsland sinds 1933 is ge houden. Bouwen van Russische schepen in Japan Het Japanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekend ge maakt, dat het besloten had aan vier handelsvertegenwoordigers van de Sowjet-Unie toe te staan naar Ja pan te komen, om een contract met Japanse scheepsbouwmaatschappijen te sluiten. Verwacht wordt, dat dit contract de bouw van nieuwe schepen voor de Sowjet-Unie en herstelwerkzaamhe den aan Russische schepen op Japan se scheepswerven zal omvatten. De delegatie wacht te Hongkong op een formele bevestiging. AANBOD AAN HAMMARSKJÖLD State Departement is er tegen Communistisch China heeft aan Hammarskjöld tijdens zijn bezoek aan Peking laten weten, dat het geeen bezwaar heeft tegen familiebezoek aan de gevangen Amerikaanse vliegers. De secretaris-generaal der V.N. stelt zich garant voor de veiligheid dezer familieleden. De bezoekers zullen in China verzorgd worden door het Chinese Rode Kruis. Men acht het in V.N.-kringen niet uitgesloten dat China, indien er familie leden komen, een groots gebaar zal maken en de gevangenen in vrijheid zal stellen. Het State Department verklaarde, dat Washington vanzelfsprekend niet te goeder trouw kan aanraden een gebied te bezoeken, waar hun niet de normale bescherming, die een Ame rikaans paspoort verschaft, kan wor den geboden. Slechts door de weder rechtelijk van hun vrijheid beroofden op vrije voeten te stellen, kunnen de Chinese communisten op overtuigen de iwijze aantonen, gevoelig te zijn voor het leed, dat door hun daad is veroorzaakt, aldus de woordvoerder. T atsjen-eiland en. Volgens nog onbevestigde berich ten zouden de V.S. en nationalistisch China overeengekomen zijn, een eer ste groep van 10.000 verdedigers van de Tatsj en-eilanden af te voeren en geleidelijk aan de rest. De wederzijd se bombardementen duren voort. Foster Dulles heeft aangedrongen op een spoedige ratificatie van het verdrag van wederzijdse bijstand tussen Formosa en Washington. Dit verdrag zou de kans op een belang rijke actie tot een minimum verklei nen. De val van Ji Kjang San wordt thans door de nationalisten toegege ven. Er zouden 2000 communisten ge dood of gewond zijn. Geen Marshall-plan In Washington verluidt, dat de Ame rikaanse regering de gedachte aan een plan-Marshall voor Azië heeft la ten varen. Het zou nog wel enige tijd kunnen duren alvorens de V.S. een econo misch ontwikkelingsplan voor Azië kunnen lanceren. Het bedrag, dat als economische en technische steun in 1956 wordt uitgetrokken voor Azië zou 250 millioen dollar bedragen. Ook zou een deel van de 1,5 milliard dollar aan niet-militaire hulp zo nodig voor Azië beschikbaar gesteld worden. Specialistenconflict bijgelegd Op een gisteravond te Utrecht ge houden spoedvergadering van de lan delijke specialistenvereniging is een motie ingediend door de drie plaatse lijke afdelingen Den Haag, Almelo en Utrecht, waarin het demissionaire cen trale bestuur van de L.S.V. werd ver zocht zijn taak te hervatten, met gro te meerderheid van stemmen aan vaard. Op deze vergadering waren alle af delingen vertegenwoordigd. Het cen trale bestuur besloot aan dit blijk van vertrouwen gevolg te geven en zal zijn werkzaamheden weer opnemen. Tijdens deze vergadering werden ver schillende bezwaren en wensen naar voren gebracht, waarmee het bestuur ernstig rekening zal houden. Het hoge water der grote rivieren is er de oorzaak van, dat enkele grens posten aan de Nederlands-Duitse grens voor internationaal verkeer gesloten zijn. Foto boven: Douane ambtenaren en leden van de Konink lijke Marechaussee waarschuwen de automobilisten voor het hoge water, dat de weg van Elten naar Emmerik gedeeltelijk versperd. Foto onder: Nabij de grenspost 's-Heerenberg Emmerik wordt door de Kon. Mare- chausee regelmatig gecontroleerd of de rijweg, ondanks het waterberijd baar b.<t. Op de achtergrond ziet men de Duitse douane-post. GRUWELIJKE ONTDEKKING Slachtoffers op hun slaapkamers om het leven gebracht In een woning aan de Rekkense- weg te Doetinchem zjjn Vrijdag de 73-jarige heer G. Beltman en zijn jarige huishoudster, mej. H. H. Rut gers, vermoord in hun bedden op ver schillende slaapkamers aangetroffen. De ontzielde lichamen bevatten ver scheidene steken die zijn toegebracht met een scherp voorwerp. De slacht offers zijn op hun slaapkamers om het leven gebracht. De heer B. was gepensionneerd rentmeester van het in de nabijheid Van Doetinchem gelegen landgoed „De Slangenburcht". Hij woonde se dert enkele jaren in Doetinchem. De woning staat in een bosrijke streek. Het huis vertoont geen sporen van braak. ya§ DAGELIJKS BESTUUR Z.L.M. Plannen voor stichting van een provinciaal onderzoekcentrum Maatregelen tot beperking van de suikerbietenteelt zijn niet nodig, om dat er in het komende jaar wel op natuurlijke wijze een mindere uitzaai tot stand zal komen, zo was unaniem de mening van het dagelijks bestuur van de Z.L.M., bij de bespreking van deze kwestie in haar jongste verga dering. Tevens werd er ten sterkste op aangedrongen, dat het L.EX in zijn kostprijsberekeningen de werkelijk be taalde lonen zal gaan doorbereke nen, zoals die door plaatselijke sociale commissies worden goedgekeurd en waartoe deze commissies in de C.A.O. zijn gemachtigd. Teleurstellend achtte het dagelijks bestuur het, dat bij de verhoging van de suikerprijs voor de oogst 1954, voor de fabrieken niet de verplichting is vastgelegd tot doorbetaling aan de telers, zoals in een vorig jaar is geschied. Zoals bekend, is de garantieprijs voor de suiker verhoogd van f 47.85 tot f 48.20 per 100 kg. Deze verho ging schept voor de bietenverwerken- de industrie de mogelijkheid de kos tenstijgingen, voortvloeiende uit de 6 loonsverhoging, in de vorm van een hogere bietenprijs aan de telers ten goede te doen komen. De garantieprijs van de tarwe voor de oogst 1955 is om dezelfde reden verhoogd van f 25.op f 25.60 per 100 kg franco pakhuis handelaar. Op het ogenblik zijn er verschil lende voorstellen voor een nieuwe tarweregeling voor de oogst 1955 in bespreking. Gedacht wordt aan het teruggeven van de import aan de particuliere handel. De dorsbriefjes zouden dan afge schaft worden, doch wel blijft regis tratie, o.a. in de vorm van geleide- biljetten, nodig, gezien het prijsver schil tussen de buitenlandse en de in landse tarwe. De ingevoerde goedko pe voedertarwe zou onmiddellijk in de havens gedenatureerd moeten wor den en er zou een monopolieheffing opgesteld moeten worden tot aan de gegarandeerde gerstprijs. De tarwe die Nederland importeert ingevolge de internationale tarweovereenkomst, ligt thans nog hoger in prijs dan de binnenlandse. Het ligt wel in de be doeling het A.V.A. in stand te hou den. Met de regering wordt gesproken over een verhoging van de koolzaad- prijs in verband met de loonsverho gingen. Geen loonsverhoging In de afdeling werkgeversbelangen van het K.NX.C. was het punt van een eventuele loonsverhoging in de landbouw per 1 Mei a.8. aan de orde gekomen. Besloten werd hierop van werkgeverszijde niet in te gaan, al vorens meer klaarheid is gekomen in de plannen van de regering inzake huurverhoging, belastingverlaging en Ioonronde. Bovendien zijn de economische re sultaten in de landbouwsector niet van dien aard, dat hogere lonen ge makkelijk betaald kunnen worden. Er zou in ieder geval doorbereke ning in de prijzen mogelijk moeten zijn. Het blijkt echter, dat het steeds moeilyker wordt van de Overheid een vastomlijnd landbouwbeleid t.a.v. dit punt toegezegd te krijgen. Ook zal opnieuw getracht worden, enkele vereenvoudigingen in de loon administratie doorgevoerd te krijgen, zoals het verwerken van de compen satietoeslag werkloosheidwet en het opnemen van de lonen in de C.A.O.'s excl. het werknemersaandeel in de pensioenpremie. Schade en herstel Nog steeds wordt getracht voor de zgn. dubbel-getroffenen regelingen te treffen, waardoor hun schade wordt beperkt. Het is minder eenvou dig hiervoor geschikte uitgangspun ten te vinden. Over de herstelbewer- kingskosten 1954 zijn de besprekin gen in volle gang. Voor de gipsver- strekking wegens slechte structuur, zullen vermoedelijk vóór 1 Maart door de Directie van Landbouwherstel na dere stappen ondernomen worden. De vergadering sprak tevens nog over de noodzakelijke voorzieningen, die aan verschillende dijken getroffen die nen te worden, zulks mede in verband met de reeds zeer hoge polderlasten. Ond erzoekcentrum De voorzitter van de Raad voor de Voorlichting in Zeeland, de heer J. Kakebeeke ga een toelichting op een verzoek om medewerking aan het stichten van ëen provinciaal onder zoekcentrum Een dergelijk centrum zal in de eerste plaats moeten die nen als coördinatiemiddel van de ver schillende onderzoekingen op land en tuinbouwgebied in Zeeland. Men /iVervolg op pag, 2), Toen het dienstmeisje, mej. E. A. Vrijdagmorgen geen gehoor kreeg, heeft zij de buurman V. gewaar schuwd, die met haar meeging om een onderzoek in te stellen. De buur man, die op zijn bellen geen gehoor kreeg, stond juist op het punt een schoonzoon van de heer B. te waar schuwen, toen deze met zijn auto kwam aangereden. De schoonzoon had de vorige avond ook een bezoek willen brengen aan zijn schoonvader, doch evenmin gehoor gekregen. Dr. Hulst uit Leiden heeft sectie op de lijken verricht. Het misdrijf is naar alle waarschijnlijkheid in de late avonduren van Woensdag geschied. De beide slachtoffers stonden goed bekend. Zij hadden weinig omgang met anderen en omdat er weinigen waren, die aan de deur kwamen, werd aanvankelijk niets bemerkt. Toen de politie Vrijdagmorgen aan kwam waren alle deuren gesloten. Ook binnen in de woning waren alle deuren op slot gedraaid. Melkverbruik in Nijmegen gedaald Een officieel onderzoek heeft uitge wezen, dat het melkverbruik te Nij megen, na de jongste prijsverhoging, met 4 procent is verminderd. Eisenhower negeert Senator McCarthy President Eisenhower heeft deze week met opzet de naam van Sena tor Joseph McCarthy weggelaten van de invitatielijst voor twee belangrij ke diners op het Witte Huis. Men had zich afgevraagd waarom de Senator en zön vrouw op beide diners niet aanv. ig waren geweest. De secretaresse .tn mevrouw Eisen hower, Mary Jane McCaffree, ver klaarde dat de senator en zijn vrouw voor beide diners niet waren uitge nodigd als gevolg van „een beslissing van dc president en zijn echtgenote Zij weigerde te zeggen wat de reden was van deze beslissing. KORTE PREDICATIE VERKWANSELD. hij verkocht aan Jacob zijn eerstgeboorte. Gen. 25 SS b. Waarschijnlijk kent u deze geschie denis uit het Oude Testament. Ezou, de oudste, is oppervlakkig. Jacob, de jongere, geniepig. Onze sympathie ligt bij de eerste. De Bijbel zegt dat God de laatste heeft verkoren. Die oppervlakkigheid van Ezau blijkt uit de hierboven aangehaalde tekst. Hij is thuis gekomen van de jacht, moe en hongerig. Jacob is be zig met het bereiden van een gerecht, waar Ezau zo op aan zou willen vlie gen. Jacob wil het wel geven, maar.„ voor v:at, hoort wat? Ezau dat smake lijk gerecht en hij, in ruil daarvan, de eerstgeboorte. En warempel.' Ezau doet het.' Voor een maaltijd verkwan seld hij zijn eerstgeboorte. Hoe kan het bestaan! Wij willen ronduit erkennen dat de kerk wél eens te weinig oog en hart voor de stoffelijke dingen heeft ge had. Men kwam met een bijbeltekst aandragen of sprak van berusting, in plaats van versterkende middelen te geven. De Heiland had ook oog voor de stoffelijke nood. Maar het lijkt ons dat nu de geeste lijke dingen steeds meer moeten wij ken voor de stoffelijke. We hebben voor allerlei dingen tijdalleen vaak niet voor catechisatie en kerkeioerk. We geven heel wat uit voor sigaret ten en bioscoopbezoek, voor brom fietsen en buitenlandse reisjes. Maar er wordt dikwijls geklaagd dat er al weer gebedéld wordt voor een of an der menslievend werk. We zijn volop bezig met de dingen van elke dagons werk en ons bedrijf, de politiek en de wereldvrede. Hoe weinig zijn we bezig met de bood schap van het evangelie, met de komst van het Koninkrijk Gods. Wy lezen en horen telkens van hoogcon junctuur en ondertussen kwijnen ker kelijke gemeenten bij gebrek aan con tanten langzaam weg. Het leven wordt oppervlakkig. De geest van Ezau is nog lang niet dood. Laten we biddend waken, want vóór we het weten, geldt ook van ons dat we ons eerstgeboorterecht ver kwanseld hebben. Kamperland. A. POSTMA. VERWACHT... DOOI Zwaar bewolkt met tijdelijk regen n plaatselijk mist of nevel. Overwe gen'' matige wind uit Zuidelijke rich tingen. Dooi. ZON EN MAAN. 23 Januari 8.34 onder 17.10 8.29 onder 18.05 Zon op Maan op 24 Januari ZonOp Maan: Op Onder 17.12 Onder 18,05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1