Vier Nederlandse vrouwen gaan per auto naar de Sahara! Brittannië begint offensief tegen „rommel" Onze 'Dzouwenpagina VAN VROUW TOJ VROUW EEN GEKLEDE AVOND-BOLERO VAL DA lp voor winterkosijes! ZATERDAG 22 JANUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 DEMONSTRATIE VAN EMANCIPATIE-VERLANGE NS? Echtgenote van Toon Hermans is (met filmcamera) van de partij (Van een onzer verslaggevers) Toon Hermans heeft in zijn artistenloopbaan reeksen grapjes over het voetlicht gestrooid over de vrouwen en haar merkwaardige eigenschappen. Wellicht wordt nu zijn eigen gade het onderwerp van dergelijke grollen, want Rita Hermans eertijds verdienstelijk danseres in de balletgroep van Yvonne Georgy gaat met toestemming van Toon en in gezelschap van drie dames, een waarschijnlijk geruchtmakende stunt in het woestijn zand leggen. Op initiatief van de Amsterdamse journaliste Marijke Vetter zal een quartet wakkere vrouwen gecompleteerd door de 22-jarige Linda van Olffen, telefoniste van het Victoriahotel te Amsterdam en Vera Har brink, artiste in het cabaret van Hermans binnenkort van de hoofdste delijke Dam starten voor een monstertocht, dwars door de Sahara. Vol gens de deelneemsters schijnt dit een toeristisch novum te worden, want in het verleden zou nog nimmer een dergelijke rit zijn gemaakt door een of meer vrouwen zonder de veilige hoede van het krachtige geslacht. Het wordt als het ware een demonstratie van emancipatieverlangens, zoals die op elk ander gebied al eerder aan de openbare mening zijn duidelijk ge maakt. reeds diverse contacten gelegd voor reclame-doeleinden. En ook op ander terrein zijn de voorbereidingen in een vergevorderd stadium. In de Zandvoortse duinen, en soms binnens huis, worden de deelneemsters naar stig getraind voor een zo zuiver mo gelijk schot. Er gaan namelijk gewe ren mee, die oog in oog met een schare leeuwen, natuurlijk niet mo gen missen. Daarnaast heeft mevrouw Her mans les bij Polygoon, omdat is afge sproken, dat Rita met haar 16 mm- camera een reportage zal maken. Buitendien zijn met de AVRO en de televisie voorlopige besprekingen ge voerd voor het verzorgen van uit zendingen. De dames oefenen zich overigens yverig in E.H.B.O.-werk en chaufferen, navigeren en soepele be weging, allemaal voor het geval haar deuk intuïtie en geluk een dei midden in de Sahara. krijgen Linda van Olffen (met brilen Vera Harbrink. diensten zal bewyzen, moet in de thuishaven nog heel wat geschieden. Zo hebben de dames équipe-leid ster Maryke Vetter in het bijzonder De hele tocht duurt twee a drie maanden. Langer is niet gewenst, om dat mevrouw Hermans in Mei met haar man op de boot stapt naar Amerika, waar Toon zijn oude ken nissen weer eens gaat bezoeken en vacantie wil houden na een lange periode „Zaza"-werk. De tour gaat in een speciaal ver bouwd vrachtwagentje, waarin de dames naar hartelust kunnen impro viseren en schuilen, griezelen en ook rijden (waar het uiteindelijk' toch om draait). Via Parijs, Marseille, Al giers en Fort Lamy reist het gezel schap naar Leopoldville in de Belgi sche Congo. Hier is het keerpunt. De terugweg loopt langs de Afrikaan se Westkust naar Gibraltar om door Spanje en Fran rijk te eindigen op de Dam. Enkele maanden geleden werden Mevr. Hermansgetekend door Toon zelf. de eerste voorlopige plannen ge smeed en al gauw groeide een en ander uit tot stunthoogte, temeer waar inmiddels berichten binnen kwamen, dat een Engelse kunstschil deres ook hardnekkige bedoelingen zou hebben om de stoute pumps aan te trekken. In het diepste geheim zijn re gelmatig bijeenkomsten gehou den waarbij raadgever Toon na de voorstelling in de Kleine Ko medie, dikwijls zijn wijze advie zen liet horen. Grote landkaarten verschenen op tafel en allengs scherper werden de voorbereidin gen geprojecteerd. Deze week heeft zich echter een plotselinge complicatie gemeld, die de blonde en donkere kapsels te berge deed rijzen. De auto-importeur, met wie een voorlopige afspraak was ge maakt voor de levering van de vrachtwagen, heeft laten weten, dat een en ander niet doorgaat. Aldus zal op korte termijn een andere bron worden aangeboord voor een vervoer middel. Het quartet zoekt thans naar stig naar een geschikte contactfi guur. Artis-gediertev In Toons knusse flatje tegen de Zandvoortse boulevard, zijn de dui zenden kilometers door 't gloeiende woestijnzand en brokken oerwoud op de kaart nagemeten en besproken, waarbij aan de hand van ter zake doende boeken en geschriften aan het licht kwam, dat de rit inderdaad niet zonder gevaar zal verlopen. Na Al- fiers en Biskra over de oneindige etonweg met zijn regelmatig ver spreide posten van het Vreemdelin genlegioen komen in de buurt van Abhangarit de eerste andere dan huis- (of minder venijnige) dieren aan de orde. Slangen niet meegerekend, ver schijnen bij Tauout dikwijls leeuwen en dergelijke beesten. Rond Fort La my worden niet zelden olifanten ge signaleerd, om maar te zwijgen van schorpioenen, hyena's, krokodillen, neushoorns en meer van zulk Artis- fedierte. Vooral het laatste deel van e rit belooft onheilspellend voor de vrouwen te worden, want dan verzei len zij voor ettelijke honderden kilo meters in de jungle, zij het via een goed-begaanbare autoweg. Het is niet uitgesloten, dat het on getwijfeld donker-gebronsde viertal in Leopoldsville ontvangen zal wor den door de autoriteiten. Zulks is ook het geval kort na de start in Parijs. Alvorens echter ergens tussen de Toearegs, het onmisbare ijskastje zyn Om meer plezier te hebben van uw feestelijke avondjaponnetje, doet u verstandig er zo'n geklede bolero bij te maken, die armen en rug bedekt, maar de voorkant vrij laat. Zo kunt u het kledingstuk ook voor andere gelegenheden gebruiken. Bij gebruik van stof, die men te gen elkaar in kan leggen, heeft u nodig 70 cm van 140 breedte of 1 m van 90 breed. In het laatste geval moet u middenachter een naad ne men. U stikt mouw-, schouder- en zijna den dicht en brengt in de rughals de figuurnaadjes aan. In het midden van de okselstukjes geeft een figuur naadje een kleine ronding. De oksels worden ingeknipt en de stukjes in gezet. De bolero wordt of geheel ge voerd of u werkt de randen af met m de vorm geknipte biezen van en kele cm breedte. ELLA BEZEMER. Hadden wij niet afgesproken, nu en dan eens over de kinde ren te praten? Praten, hoor zo maar gewoon, voor het va derland weg, zonder citaten of „laten-ioij-eens-zien-wat-doc- toranda-Zus-van-Zo-ervan- zegt Let wel: ik héb niets tegen een doctoranda, als ik dat zo mag neerschrijven. Ik gun haar graag een goed stuk brood, mede dank zij de vakkundige stukjes die zij op gezette tijden over diverse bladen uitstrooien. Het lijkt mij een bezigheid wél ke van een onvoorstelbare men- senmin getuigt. Of wat d&cht u: altijd maar over kinderen pra ten, een leven lang, steeds weer over andere kinderen met an dere complexen en verdringin gen en ontgelaatbare neigin gen. Wat een toewijding, wat een onuitputtelijk reservoir van aartsengelengeduld, en dat nog wél met andermans kinderen... D&dr héb ik het. De zeer deskundige schrijfsters hebben meestal zélf geen kinderen En daarmee is voor mij altijd de aardigheid er meteen af. Want zoudt u, eerlijk, niet wantrouwend worden bij de re cepten van een dame, die nog nooit een pan te vuur gezet of een aardappel gekookt had? Nee, als ik het voor het zeg gen had, dan zou geen doc toranda, hoe superpaedagogisch geschoold ook, geen pen op pa pier mogen zetten in enig blad, alvorens zij tenminste één, maar liefst zeven kinde ren van de luiermand naar het lyceum gesleept had. Ja zeker: gesleept. Want maakt u mij niet wijs dat élke rechtge aarde moeder, hoe bezield ook met de onbaatzuchtigste min en het nobelste idealisme, niet minstens één keer per loeek het gevoel heeft, niet een kind aan de hand, maar een onwil lige hond aan de lijn te heb ben. Van „ik lus geen levie- traan" via „ik wil die gekke kousen niet aan" tot „ik ver kies niet dat u zich mei de kinderen bemoeit" snijdt de riem van de verantiooordelijk- heid ons een striem in de hand. Wou je dan zo krom als een hoepeltje worden? Wou je dan beslist rheumatiék krijgen Zie je dan niet dat.die schapen véél te laat naar bed gaan? Het is één lange, wanhopige dialoog van kleine wilde met ervaren volwassene, van zorge loosheid met bezorgdheid, van Jantje Contrarie met Jantje Penarie. En de enige die ons daarbij helpen kan is niet een stukje paedagogisch dictaatca hier maar een professor met grijs haar, een brede schort en een nog breder glimlach: „Dacht je dat jij de enige was Als de struiken praten konden, je zou eens horen schreeuwen bij het snoeien." Want dilt is opvoeden eigen lijk alleen: vakkundig snoeien. Dat kun je ook niet alleen uit een boekje leren, zelfs niet uit het allergeleerdste Boskoopse of Wageningse boekje. Dat moet je toch óók op het le vende hout proberen, en al doende krijg je daarbij ook met liefde, aandacht en voor zichtigheid een vaste hand en- een geoefend oog. Met liefde, ja zeker: héb ik mij niet eens laten vertellen dat een goed tuinman met zijn struiken en De tvezkelijke Uefjbe planten, zijn bloemen en bo men praat Wij moeten het dus allereerst maar wagen met een flinke dosis liefde mits gezeefd van alle sentimentaliteit of, nog erger, van fraai aangekle de eigen-liefde. De jonge moe der,. die mij eens, pruilend, over de wieg van haar eerst geboren zoon toevertrouwde, dat zij veel liever een meisje had gehad: „die kon je zo leuk aankleden" diezelfde moe der zag ik by het bedje van haar mazelende dochter met zo'n ellenlang gezicht zitten zwartepieten, dat ik er zelf rillerig van werd. Een kind is zomin een speelpop als een ver lengstuk van ons eigen onvol dane of onvolgroeide ik, dat onze onvervulde verlangens of geknotte eerzucht nu eens met een handomdraaien moet la ten vervallen. Arme zoons, die beslist een graad moeten halen omdat va derlief alleen maar Ulo gehad heeft. Arme dochters, die be slist vioolles moeten hebben omdat juist dctt instrument zo flattéért. Ik heb beide voor beelden uit het malle volle le ven geput, dat kan ik u op een briefje geven. Heus, men moest sommige ouders een tijd je veroordelen tot de kwellin gen die zij hun kinderen aan doen, altijd, natuurlijk, tot het bestwil dier lieve kleinen en dus uit onversneden ouderlief de. Maar zou iemand hun met het mes op de keel hun wer kelijke motieven dwingen te biechten, dan kwam onder het dunne vliesje liefderijkheid een heel raar brouv:séltje van min- derwaardige drijfveren te voor schijn, variërend van ijdelheid en gekrenkt zelfgevoel tot machtsmisbruik en wreedheid. Liefhebben is werkelijk niet zo'n gemakkelijke bezigheid, hoezeer het woord véle ouders ook vóór in de mond ligt. Het is nog iets anders dan knuf felen of aanhalen, iets moei- lijkers dayi kleertjes naaien of cadeautjes uitzoeken. Het eist zelfdiscipline, vooral van de moeder wélke reeds vóór de ge boorte van het kind begint. Wanneer zij dan al van haar „blijde verwachting" een ca.ru catuur maakt door élk pijntje te voélen en élk ongemakje zwaar te tillen, doet zij niet alleen haar gezondheid een slecht dienst, maar loopt alle kans weer met een humeurig evenbeeld van zichzélf de sa menleving te verrijken. En daarna blijft liefhebben een wet met vele artikelen. Een klein kind dat zichzélf nog am per redden kan, niet 's avonds alleen laten liggen in een ver laten huis, waar een kachel brandt. De strenge hand hou den aan een voorgeschreven diëet dat de kleine patiënt niet belieft te slikken. De fruit schaal gevuld houden en de snoeptrommél leeg. Een eeu wigdurend voorbeeld van goe de manieren, beschaafde taal, netheid en stiptheid handhaven tegenover het kleine slimme aapje, dat zo vlug imiteert. Een stilzwijgend achteruittre den en gestadig loslaten: om een beroepskeuze, die de onze niet is, om een loopbaan, die ons misschien van veel huiselijk genoegen berooft, tot wie weet, een glimlachend afscheid ne men, dapper wuivend aan een verlaten kade voorgoed. Dat, en- nog veel meer, eist die ongenadige ouderliefde en de kinderen hébben er recht op. Want wij zijn enkel als rentmeesters aangesteld en het leven presenteert ons de afrekening! SASEIA. LONDEN, Januari. Groot-Brit- tannië heeft thans een commissie, waar iedere huisvrouw-met-klachten terecht kan, wanneer zy meent, dat- zij niet de kwaliteit heeft gekregen, welke industrie en winkelier beloven. Men zou dit instituut, dat is ge sticht door het British Standards Institution (B.S.I.) een door de re gering gesteund normalisatie en standaardisatie-raad, kunnen verge lijken met de bij ons na de oorlog ingestelde en inmiddels weer gro tendeels verdwenen pryzencommis- sies. Er is echter dit verschil, dat niet zozeer te hoge prijzen ten op zichte van de kwaliteit zuilen wor den bekeken, maar dat men klachten over kwaliteit, ongeacht de prijs van het artikel, in behandeling neemt. Kousen, die na één dag ladderen, meubels, die veel te gauw verslijten, „wasechte" stoffen, die onmiddellijk by de eerste keer wassen doorlopen,. waardeloos speelgoed, al dit soort dingen zal de commissie in behande ling nemen. Zij zal zelf niet optre den, maar gerechtvaardigde klachten doorgeven aan het B.S.I. dat dan een proces aanhangig kan maken te gen de fabrikant van de waardeloze rommel. Het adviescollege is samen- festeld uit vertegenwoordigers van e industrie, de groothandel, de klein handel en de consumenten. Het klachtenbureau-voor-huïs- vrouwen zit dus klaar. Zullen de huisvrouwen nu ook werkelijk met hun klachten komen en zal de instelling van dit hureau op den duur tot kwaliteitsverbete ring leiden van tot nu toe onge- contróleerde goederen? De „Times", die een vrij uitvoeri ge beschouwing wijdt aan deze zaak, betwijfelt het. Het blad wijst erop, dat al vroeger pogingen in deze rich ting zyn ondernomen. Dit nieuwe college is in wezen een adviescolle ge voor de B.S.I. en geeft geen di recte voorlichting aan het publiek, zoals dit in Amerika geschiedt, aldus de „Times". Daar bestaan de z.g. „Consumers' Reports", publicatie van de beoordeling van goederen ten behoeve van de consument. Deze on afhankelijke, door de consumenten bonden gefinancierde, publicaties vergelijken bijvoorbeeld tien radiotoe stellen in dezelfde prijsklasse, of broodroosters, strijkijzers, wasmachi nes enz. Vóór men dus iets koopt, kan men uit deze rapporten al enigs zins vaststellen, wat voor een be paald doel het meest gewenste artikel is. Deze manier van werken gaat dus veel verder, dan wat nu in En geland gebeurt en is veel effectiever. Waarschijnlijk zal veel van het succes afhangen van een actieve hou ding van de Britse koper. Het is de moeite waard, de ontwikkeling in het oog te houden, ook in verband met Nederland. De eerste wankele schreden op het pad der huisvrouwen voorlichting en invoering van kwali teitsmerken zijn ook hier gezet en waarschijnlijk is er een veel groter overeenstemming tussen het Britse en het Nederlandse volk in zijn instel ling tegenover dit soort dingen, dan tussen deze beiden en de Amerikanen met hun sterk ontwikkeld gevoel voor publiciteit. Naar dorado van sneeuw en zon Naar de wintersport? Maar dan niet zonder een practisch en tege lijk elegant sportcostuum dat zowel tegen koude als tegen nattigheid be schermt! Zoals dit vlotte ensemble, naar een ontwerp van de Parijzenaar Andree Ledoux uit geruite stof ver vaardigd, en afgewerkt met een handgebreide halsboord en dito man chetten. Een klein ceintuurtje met een gesp zorgt ervoor dat het jasje stevig om de heupen sluit. Van batik tot moderne textieldruk Een ingewikkelde weefmachinerie en een wever uit de Goudkust van Afrika, die aan zijn primitief ge touw de smale banen weeft, waaruit later kleding samengesteld wordt; kantklosters uit België, borduur sters uit Zwitserland en Oostenrijk; een kousenbreimachine, een Brabant se linnenwever met zijn handgetouw uit 1730 en een moderne rouleau- drukmachine; die vond men bij elk aar op de vierde jaarlijkse Federa tieve Textiel Grossiers Beurs, welke deze week in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam werd gehouden. De grossiers, die hun collecties tijdens bezoeken aan fabrieken in vele landen samenstellen en zo de detaillist (en uiteindelijk het publiek) een grote sortering en variatie aan goederen aanbieden, wilden het In ternationale karakter van hun be drijf ditmaal eens onder de aandacht brengen. Bovendien wilden zij de be zoekende detaillist nog iets anders bieden dan het gespannen wikken en wegen van wat voor zijn zaak de juiste artikelen zullen blijken. Deed de detaillist zelf ae grote en wijde ervaring van de grossier op bij het inkopen, dan zou hij zijn klanten duizend en één dingen kunnen ver tellen over de waren, die hij ten ver koop biedt. In de hoop, de detaillist deze ervaringen tot op zekere hoogte te doen meebeleven, confronteerde men hem op genoemde beurs met een aantal demonstraties van textieltech nieken. De leidraad daarbij is ge weest te laten zien hoe, bij een grote overeenkomst van grondtechnieken over de gehele wereld, ieder land, ja vaak iedere streek, zijn eigen vor men heeft gevonden, zowel in weef sels als in versieringen. Er werd daarbij niet gestreefd naar volledig heid, doch wel gezocht naar zulke voorbeelden, dat de bezoeker een kleurig beeld kreeg van wat de pri mitieve mens heeft bereikt, wat ho ger ontwikkelde volken ervan maak ten vóór het industriële tijdperk en hoe de moderne textielmachines er uitzien. (Advertentie.) BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTI LLES ONTSMETTEND-VERZACHTEND In deze Januarimaand met zijn koude en sneeuw -orden de echte winterkostjes, zoals de peulvruchten schotels en stamppotten in de mees te gezinnen enthousiast begroet. De moeilijkheid is echter voor de huis vrouw wel eens het vinden van een passend „toetje" na zo'n dikwijls wat machtige maaltijd. Het voorlichtings bureau van de Voedingsraad heeft een aantal combinaties op dit gebied bedacht, welke niet alleen smakelijk zijn, maar bovendien qua voedings waarde verantwoord. Na erwtensoep kan als dessert worden gegeven: drie-in-de-pan (van zelfrijzend bakmeel) met appelschijf jes, of griesmeelpudding met bessen sap. Karnemelksepap en yoghurt vormen eveneens een geschikt toetje. Na capucijners of bruine bonen (waarbij wat appelmoes of een slaat je van rauwe andijvie en aardappe len goed smaakt): griesmeelpap, of wentelteefjes en een appel. Na witte bonen, welke gegeven kunnen wor den met tomatensaus of met kerrie, kan het toetje bestaan uit vanillevla met een appel, havermoutpap of cho- chocoladevla. Vanillepudding en yog hurt kunnen na een stamppot gege ten worden, evenals fruit. Temperamenten botsten in een kapsalon... De Italiaanse mevrouw Lucia Fer- rero had een permanent-wave nodig en begaf zich daartoe niet erg verstandig, naar later bleek naar een kapper aan wie zij kort tevoren de hand van haar dochter geweigerd had. Uit wraak hierover liet de don- kerogige Figaro toen de haardos van zijn cliënte schroeien! Het uiteinde lijk gevolg van een en ander was, dat mevrouw Lucia voor het gerecht moest verschijnen omdat zij, in woe de ontstoken over haar bedorven lok ken, een parfumfles had gegrepen en daarmede de man die zo graag haar schoonzoon wilde worden, deerlijk had toegetakeld (Advertentie.) Zenuwrust. Zwaarmoedige gedachten, tobbergen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTA BLETTEN. Versterken het zelfver trouwen en stemmen U weer moedig en rustig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 11