C Kummf) Russisch Kerkkoor uit Parijs zingt in Middelburg Deltaplan is voor de ontzilting niet voldoende MISHANDELING NEDERLANDSE ARRESTANTEN IN INDONESIË NIEUW SCHEEPSBOUWBEDRIJF IN HET BOTLEK GEBIED VRIJDAG 21 JANUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 PROFTHIJSSE VERKLAART Ook Waddenzee moet worden afgesloten Wanneer liet Deltaplan is uitgevoerd, zal het aldus ontstane „Zeeuwse meer" kleiner zijn dan het IJsselmeer. De capaciteit van het Zeeuwse reser voir is derhalve voor de ontzilting te klein en om dit bezwaar op te heffen ls er slechts één oplossing, namelijk van de Waddenzee! Eerst dan is er vol doende ruimte om het zoete rivierwater „op te slaan", dat in droge perioden o.a. voor land- en tuinbouw nodig zal zijn. Dit verklaarde professor Ir J. T. Thysse gistermiddag in de Dierentuin te Den Haag, waar de Nederlandse Tuinbouwraad in vergadering bijeen was. Prof. Tiiijsse behandelde tijdens deze bijeenkomst enige aspecten van het Deltaplan, waarby liy met name stilstond by de voorraadyorming van zoet water. Wanneer deze werken (Deltaplan en Wadden-afsluiting zijn uitgevoerd hetgeen technisch mogelijk en eco nomisch verantwoord is dan be schikt Nederland over de volgende reservoirs: le. de duinen, waarin evenwel slechts een kleine voorraad kan worden opgeslagen; 2e. het IJs selmeer; 3e. het Zeeuwse meer en 4e het Waddenmeer. Het zal geen moeilijkheden ople veren het rivierwater in deze re servoirs te krijgen de eerste stap daartoe is reeds gedaan, namelijk ka nalisatie van Nederrijn en Lek, terwyl bij het gereedkomen van het Wadden bassin de Waal moet worden gekana liseerd. Moeilijker wordt 't echter met het transport van het zoete water uit de bassins naar die streken, waar 't gebruikt moet worden. Deels zal dit transport kunnen geschieden door middel van reeds aanwezige waterwe gen, maar toch is men gr dan nog lang niet. Een groot aantal ingewikkelde, moeilijke en kostbare kunst werken zal nodig zijn en deze wer ken zullen een groot deel van de bruto-revenuen der ontzilting op eisen, zo verklaarde professor Thijsse. Zuiderzee en Delta Tevoren had de Delftse hoogleraar een historische schets gegeven van het ontstaan der Deltaplannen, waar bij hij een vergelijking trok met de Zuiderzeewerken. De plannen daar voor waren reeds lang in de pen, doch pas na 1916 het jaar van gevaar lijke overstromingen in Holland werden zij in versneld tempo onder zocht en uitgevoerd. Een zelfde situa tie ontstond er in 1953 met betrek king tot de afsluiting der zeegaten: plannen, die enkele jaren tevoren nog vaag en fantastisch waren en pas sinds 1948 officieel werden bestudeerd kwamen plotseling door het „heilige moeten" binnen de gezichtseinder. Spreker herinnerde aan de waters nood van 1906, die grote schade in Zeeland teweeg bracht. Men rea geerde toen zoals men tot dusver steeds had reageerd: door verbete ring van de oeververdediging. Men nam toen zijn toevlucht tot een hulpmiddel, namelijk het plaatsen van muurtjes op de dijk, een de fensieve houding dus. Na de vloed van 1916 echter ging men in het offensief en de Zuiderzeewerken waren er het gevolg vanEen rus tige periode brak aan: toen in 1936 een stormvloed optrad, die als twee druppels water leèk op die van 1916, kwam er géén woord van in de krant. Want de zeewe ringen hielden het In 1953 trad de befaamde „super- storm" op, waarvan men berekend had, dat hy slechts eenmaal in de zes mensenlevens voorkomt. Een geluk was het nog, dat deze enorme storm vloed in 1953 kwam en niet in de hon gerwinter van 1944! En inderdaad, de situatie na de ramp leek op die van 1916: opnieuw moest de aanval worden ingezet zoals des- tyds met de Zuiderzee: „Welnu, ik hoop, dat men over 30 jaar even te vreden is over de uitvoering van de Deltaplannen als wij nu zijn over de Zuiderzeewerkenaldus prof. Thijsse. Ervaring De hoogleraar wees er op, dat men intussen grote ervaring heeft opge daan, zowel op het theoretische ter rein der waterbeweging als op dat van de practische waterbouwkunde. Dit laatste dank zij Walcheren, Briel- se Maas en niet te vergeten de „drie vreselijke avonturen" Kruiningen, Schelphoek en Ouwerkerk Tuinbouw Na professor Thijsse sprak dr ir F. P- Mesu over de betekenis van het Deltaplan voor de tuinbouw. Min of meer door professor Thijsse uit zijn tent gelokt, bereed dr Mesu zijn stok paardje: „Het is te betreuren, dat de OP SKI'S. In het Oostenrijkse ski- plaatsje Seefeld praat men op het ogenblik erg druk over een dame uit Wenen. Ze is de vrouw van een be kende Weense fabrikant en ze ski-de voortreffelijk met een jongeman op wie ?.e nu.... ja een beetje verliefd wa's. Totdat ze ontdekte wie de jongeman was: een loopknecht uit het bedrijf van haar man JURK. In een warenhuis in Welling ton (Nieuw Zeeland) kwam een dame een jurk ruilendie te groot was. De winkelbediende keek verbaasd naar de jurk en hij keek ook even in het verkoopboekDe jurk was drie dagen tevoren uit het warenhuis ge stolen. Door de dame, die de jurk kwam ruilen!' KAMPIOEN. M'neer Robert Cohen is in een bepaalde klasse wereldboks kampioen. Bewonderaar (tot Cohen): „Doet dat geschreeuw van de toe schouwers bij een boksmatch je wat, Robert?" Robert: ,,Als het in mijn voordeel is doet het me niks, als het in mijn nadeel is wordt ik des dui vels!'; Deltacommissie geen opdracht kreeg om na te gaan of ook de Waterweg en de Westerschelde konden worden af gesloten". Hij wees daarbij nogmaals op de voordelen, die hieraan ook voor België zijn verbonden. Vervolgens behandelde ir Mesu een aantal gunstige gevolgen voor de tuinbouw, die uitvoering van het Del taplan met zich mee zou brengen. De ze punten werden reeds eerder door ir Mesu naar voren gebracht en des tijds uitvoerig in ons blad vermeld. Daarbij wees hij er nog op, dat de landaanwinning 10 tot 20.000 ha niet in de eerste plaats komt. Be langrijker is de zoetwatervoorziening van de bestaande land- en tuinbouw streken. Spreker gaf een overzicht van de mogelijke verbeteringen der verkeersverbindingen, die met een be tere zoetwatervoorziening verdere ontwikkeling van de fruitteelt-gebie den mogelijk maken. Er komen daar door ook „uitwijkmogelijkheden" voor tuinders, die om de een of andere re- WWWAVWA Vijfde interimrapport Deltacommissie De Deltacommissie heeft haar vijfde interim-rapport voor de minister van verkeer en water staat gisteren, Woensdag vast gesteld. Prof. ir J. T. Thijsse deelde dit mede tijdens een be spreking over het Deltaplan in de Nederlandse Tuinbouwraad. Het rapport handelt o.m. over de „zouttong" van de Nieuwe Waterweg. Prof. Thijsse zeide, dat het Deltaplan in ongeveer 17 jaar verwezenlijkt kan worden. De Deltacommissie en de minister van waterstaat zullen bij de behandeling van de Deltawet de veilige kant nemen en de ter mijn op 20 k 25 jaar stellen. Het ligt aan de belanghebben den om zoveel druk uit te oefe nen, dat het project versneld zal worden uitgevoerd. yVW*/S/WVVVWVWSAA<VVVV Marguerite Marty werd vrijgesproken Aan het slot van een der meest opzienbarende rechtzaken in Frank rijk van de laatste jaren, heeft een jury te Perpignan de 30-jarige Mar guerite Marty onschuldig bevonden aan de dood van haar nicht Jeannet- te Candela, met wier echtgenoot zy een verhouding had. Volgens de ten lastelegging zou de beklaagde haar nicht met vergif uit de weg hebben geruimd. De vrijspraak van Marguerite Mar ty werd door het publiek met applaus begroet. De jury had een uur en twintig minuten nodig om tot haar beslissing te komen. De openbare aanklager had le venslange" gevangenisstraf geëist. Marguerite heeft altijd volgehou den, dat zij onschuldig was. Zij be schuldigde- de politie er evenwel van, dat men gepoogd had, haar met ge weld tot een bekentenis te brengen. Een arts, die door de verdediging als getuige was opgeroepen, bevestig de, dat hij bij beklaagde sporen van mishandeling had gevonden. Pyromaan gearresteerd Eerst na zeven jaar is het de Rijks politie in de Friese gemeenté Het Bildt gelukt enige klaarheid te bren gen in een aantal branden, welke in 1947 ontstonden in boerderijen. Met de 56-jarige H. de J., die in de Noord- Oost Polder, waar hij werkzaam was, is gearresteerd, meent de officier van justitie te Leeuwarden de dader te hebben gevonden. Men neemt aan, dat hij heeft gehandeld uit wraak gevoelens tegen de maatschappij. In het nieuwe koelhuis van de Coöp. Koelhuisvereniging Kamperland ont hulde Donderdagmiddag opzichter F. G. van der Stoep een door het Cen traal Bureau aangeboden gedenk steen. (Foto P.Z.C.) den hun bedrijf elders moesten verla ten. Deze mogelijkheden zijn er op Goeree-Overflakkee en Schouwen Duiveland, aldus spreker. „De tuinbouw in vrywel geheel Ne derland, niet alleen die in het Zuid westen van ons land of in het West- land, heeft belang bij het Deltaplan", zo besloot tenslotte ir Mesu zijn uit voerige rede. In de middagvergadering sprak ir S. Herweijer, directeur van de cul tuur-technische dienst over „Ruilver kaveling in de tuinbouw". Hy kwam daarby tot de conclusie, dat verkave ling in de toekomst voor de tuinbouw een grote rol van betekenis zal gaan vervullen. Productieverhogende en kostprijsverlagende factoren zijn daarby: radicale grondverbetering; steeds betere waterbeheersing; doel treffende ontsluiting; mogelijkheden tot verplaatsing en sanering en be vordering van een streekontwikke- lingsplan. ADVOCATEN PROTESTEREN Ondermijning van de eerbied voor het recht De raad van toezicht voor de orde van advocaten bij de Hoge Raad der Nederlanden heeft in een brief aan de leden van de Eerste. Kamer der Staten Generaal medegedeeld, dat hij met verontrusting heeft kennis ge nomen van de mededelingen, door de regering gedaan, over de behande ling van Nederlandse arrestanten in Indonesië. In het schryven wordt voorts het volgende opgemerkt. „Reeds het onthouden van rechts bijstand aan verdachten, die zich ge durende lange tijd in voorlopige hechtenis bevinden, en omtrent wier schuld of onschuld dus nog geen uit spraak is gedaan, strijdt tegen de beginselen, waarop een behoorlijke strafvordering gebaseerd behoort te zijn. Het uitoefenen van druk op ge detineerden, in welke vorm ook en zeker wanneer dit geschiedt door bedreigingen of mishandelingen teneinde hen te bewegen tot het af leggen van verklaringen welke met de waarheid in strijd zijn, verdient onder alle omstandigheden de scherp ste afkeuring. Hetgeen hieromtrent bekend is geworden wettigt de con clusie, dat inderdaad gehandeld is op een wijze, die met de meest ele- mentraire menselijke rechten ten enen male onverenigbaar is. De advocaten zijn geroepen aan de verwezenlijking van het recht mede te werken, met name door de verde diging van de verdachten, tegen wie strafvervolgingen zijn ingesteld. Zij kennen en beseffen dientengevolge Overeenstemming bij Britse spoorwegen De directie der genationaliseerde Britse spoorwegen (de z.g. „vervoers- commissie) en de werknemers in dit staatsbedrijf hebben overeenstemming bereikt over de lonen, die in het ver volg voor ongeveer honderdduizend spoorwegarbeiders zullen gelden. Het huidige aantal van acht loon- klassen wordt tot zes ingekrompen. Talrijke categorieën spoorwegarbei ders krijgen loonsverhoging, die wis selt tussen twintig en zestig pond sterling (is ongeveer 10.60) per jaar en die in bepaalde gevallen zelfs nog hoger komt te liggen. by uitstek de gevaren die verbonden zijn aan een handelwijze als door de regering is gesignaleerd. Derge lijke gevaren dreigen steeds, zodra de politie in de strafvervolging een eigen rol gaat spelen, naast of soms ook tegenover het openbaar ministe rie, en, vooral, de rechterlijke macht. In de oorlogsjaren heeft de balie dit verschijnsel hier te lande van nabij kunnen gadeslaan. De gevaren zijn zelfs van wijder strekking dan de veroordeling van een of meer on- schuldigen, hoe ernstig dit op zich zelf al moge zijn. Er dreigt onder mijning van de eerbied voor het recht en voor de menselijke persoonlijk heid, welke de grondslagen der sa menleving aantast. De Nederlandse minister van sociale zaken, mr. J. G. Suurhoffdie vorige week in Australië arriveerde, werd op het Mascot-vliegveld nabij Sydney verwelkomd door Eric Harrison (op de foto links), als vertegenwoor diger van de Australische regering. „Queen Elizabeth" krijgt dempingsvinnen De Cunard Steamship Company heeft bekend gemaakt dat de 83.673 ton metende Queen Elizabeth" met dempingsvinnen zal worden uitge rust. Het passagiersschip het grootste ter wereld zal tien weken uit de vaart blijven voor het jaarlijkse on derhoud en de „voorjaarsschoon maak" en voor het aanbrengen van de dempingsvinnen (stabilisatoren). De „Queen Elizabeth" gaat in dok en zal op 30 Maart weer naar New York vertrekken. De vier dempingsvïnnen bevinden zich aan beide zijden van het schip en zijn ieder ongeveer 4% meter lang en meer dan twee meter breed. Onderhandelingen met gemeente Rotterdam Uit Rotterdam wordt gemeld, vol gens het „Algem. Dagblad", dat de plannen om in het Botlekgebied een groot scheepsbouwbedrijf te vestigen thans een vastere vorm hebben ge kregen. Opgericht is de Verolme. dok- en scheepsbouwmaatschappij n.v. -te Rotterdam met een maat schappelijk kapitaal van 30 millioen gulden. Met liet gemeentebestuur van Rot terdam worden nog onderhandelingen gevoerd over de plaats van vestiging, binnen het Botlekgebied. Het nieuwe bedrijf zou voorlopig behoefte hebben aan een terrein ter grootte van 50 ha. De N.V. stelt zich ten doel het bou wen, verbouwen, dokken, repareren, installeren enz. van schepen, machi nes, ketels en scheepsinstallaties. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt dertig millioen gulden, verdeeld in duizend preferente en 29.000 gewone aandelen, elk groot duizend gulden. De plannen gaan uit van het scheepsinstallatie-, scheepsbouw- en reparatiebedrijf Nederland, hetwelk deelneemt met duizend preferente en 4900 gewone aandelen. De werf Jan Smit Czn. te Alblasserdam zou 100 gewone aandelen nemen. Alle preferente aandelen zijn in contanten volgestort, terwijl de ge wone aandelen voor 40 in contan ten zouden zijn volgestort. De heer C. Verolme maakt deel uit van de raad van beheer van de nieuw opgerichte n.v. en commissarissen zijn de heren prof. mr. P. S. Gerbrandy, J. A. de Monchy, mr. H. J. Sjollema, A. Vinke en E. Vinke. Wat de terreinkwestie betreft zou voorkeur gegeven worden aan de Noordzijde van de kop van Rozen burg, die door het diepe vaarwater van de Nieuwe Waterweg wordt be grensd. Naar verluidt zou de in het Botlekgebied t. vestigen scheepswerf in de naaste toekomst aan ruim 5000 arbeiders werkgelegenheid kunnen bieden. Metaalbedrijfsbond gedagvaard De N.V. Machinefabriek Hensen heeft de Algemene Nederlandse Me taalbedrijfsbond gedagvaard om in kort geding te verschijnen voor de president der rechtbank te Rotter dam teneinde van de president een bevel aan de Metaalbedrijfsbond te vragen om de aangesloten leden, welke bij Hensen ïn dienst zijn, te gelasten aan het werk te gaan. Bij niet voldoening aan dit bevel wordt een dwangsom van f 50.000 per dag gevraagd. De vordering'ls gebaseerd op de onrechtmatige daad in verband met de wet op de onder nemingsraden. STEMMEN UIT DE KERKEN Hun liederen getuigen van een groot en diep geloof Het zal in October van het jaar 1937 geweest zijn, dat wij, in een van de Noord-Oostelijke wijken van Parijs, terecht kwamen in de Russisch Orthodoxe Kerk van de Rue de Crimée. We hadden van deze kerk gehoord door het koor dat daaraan verbonden is en ook toen reeds een zekere ver maardheid had. Een van onze kennissen had ons geraden daar eens heen te gaan. Midden in de hoofdstad van Frankrijk een stukje Rusland; een stukje Russische religiositeit en mystiek! Het viel niet mee die kerk te vinden. Maar, we zullen dat bezoek nooit weer vergeten. Er was die mor gen juist een dienst, wat we in het geheel niet hadden verwacht. Als we het wel begrepen hebben, was het een soort allerzielen. Toen we binnen kwamen waren zware bassen aan het zingen. Het ging je door merg en been. Later werd ons verteld dat deze zware stemmen moesten vertolken het zuchten van de mensheid na de zondeval, toen het paradijs was geslo ten.. Tenslotte eindigde de dienst in een machtig jubelende lofzang. Door het offer van Jezus Christus op Golgotha gebracht, was de toegang tot God weer geopend en het paradijs ontsloten. Deze onverwachte belevenis hebben we altijd gerekend als een van onze allerbeste reiservaringen. Trouwens, zijn het niet altijd de van te voren niet berekende die op een reis voor de ware verrassingen zorgen? zantijnse stijl, nog al pompeus. In vergelijking daarmee is de kerk aan de Rue de Crimée een heel simpel gevalletje. Maar toch zal deze laat ste een beter plaatsje in ons hart behouden. Bij de Are de Triomphe hebben we iets gezien van de buiten kant van de Russische Kerk. In de Rue de Crimée hebben we iets ge proefd van de ziel van de Russische Kerk. In de Franse hoofdstad hebben er altijd Russen gewoond. Welke natie is hier niet vertegenwoordigd? Maar Behalve deze Russische kerk in Pa- rys. is er ook nog een andere, n.l. in de buurt van de bekende Are de Triomphe. Misschien zijn er nog wel meer, die we niet kennen. Die ande re Russische kerk staat in een van de deftige wijken van Parijs, in tegen- stelling tot de eerstgenoemde. Ze is gebouwd ïn het midden van de vorige eeuw, toen een Russische Czaar van plan was een officieel bezoek aan Frankrijk te brengen. Aan alles is te zien dat die kerk uit een ruime beurs gebouwd is in een soort By- na de eerste wereldoorlog is er een hele toevloed gekomen van de Wit- Russen, die uit hun vaderland had den moeten vluchten. Deze mensen hebben in Parijs werk moeten zoe ken en zijn dikwijls beland in de slechtst betaalde baantjes. Zij heb ben zich meestal afzijdig gehouden van hetgeen er in Parijs bestond aan officiële Russische Kerk. Onder lei ding van de metropoliet Eulogius hebben zij zich als een zelfstandige Russische Orthodoxe Kerk georgani seerd. Zij hebben oecumenische ban den aangeknoopt. Een centrum is aangekocht en „omgeschapen tot een typisch Russisch Godshuis, met prachtige muurschilderingen." Aan deze kerk is verbonden het Russisch Orthodoxe Semina rie. Daar worden de priesters op- feleid voor de Russische Kerk uiten Rusland. Uitnemende ge leerden zijn aan dit seminarie verbonden. Hoewel desrenen die daar studeren, op een enkele uit zondering na. Rusland nooit heb ben gezien, hopen ze daarheen nog eenmaal te kunnen gaan. Het Russisch is en blijft hun moeder taal. „Het is de taal van hun Kerk, van de liturgie, van de pre diking, van hun Bijbel." Het is ook de taal waarin zij hun prach tige liederen zingen, die ook Za terdag a.s. in de ruimte van de Nieuwe Kerk te Middelburg zul len klinken. Merkwaardig eigenlijk dat er sinds 1925 altijd mensen bereid zijn gevon den om aan dit seminarie te stude ren, want de omstandigheden waar onder ze daar moeten leven, zijn zeer armoedig en de vooruitzichten voor het latere leven zijn niet royaal. Het (Vervolg op pag. 4) Het Wereldgebeuren Gebelgd man De dictator van Egypte, kolonel Nasser, loopt rond met een ge belgd gelaat. Hij is bepaald boos op generaal Noeri es Said uit Irak. De generaal was uitgenodigd voor de conferentie van de Arabische landen, waar Nasser uit de doeken zou doen hoe deze landen onder leiding van Egypte tot een hecht defensiegebied aaneengesmeed konden worden. Generaal Noeri es Said, die pre mier van de staat Irak is, liet het afweten. Toen de Iraakse gezant in Cairo dat behoedzaam kwam mede-' delen en daarbij de verzekering gaf dat de generaal „ziek" was, kreeg hij te horen, dat die zieke generaal dan maar een plaatsvervanger moest stu ren. Uiterst beleefd wees de gezant dit voorstel af want, zo zei hij, de uit nodiging was gericht aan de premier persoonlijk. Diezelfde avond slingerde een om roeper van Radio Cairo in de Arabi sche taal hevige verwijten de aether in aan het adres van Irak. Noeri es Said bracht, aldus de aether-man, rampen over de 'Arabische landen door het Turks-Iraaks defensiever drag uit te voeren. Er is wel enige reden voor deze Egyptische verontwaardiging. Nog maar een maand geleden verklaarde Noeri es Said, dat hij ge heel instemde met de politiek van de Arabische Liga om eerst de defen sie van de Arabische landen te ver sterken. Pas daarna zou men met Westerse of andere landen onderhan delen over inschakeling in een gro ter defensiesysteem. Irak mocht echter wel proberen met Engeland een accoord te treffen over de aftocht van de Britse troepen in dat gebied. De Britten zouden Irak moeten verlaten onder beding, dat ze de militaire bases enz. weer ter beschikking zouden krijgen als Perzië werd aangevallen. Dit beding vertoont veel overeen komst met de voorwaarde, waaron der de Britten de Suez-kanaal-zone zullen ontruimen. Daarbij ging het ook om bases, die weer ter beschik king van de Engelsen zouden ko men, maar dan als Turkije wordt aangevallen. Aangenomen moet worden, dat de Engelsen wel voor 't Haakse plan ge voelen en dat zij het ook wel eens waren met kolonel Nasser's mening over de voorrang, die verleend moet worden aan de versterking van de defensie der Arabische landen. Het zijn echter niet alleen de Engelsen, die in het Midden-Oosten internatio nale politiek bedrijven, ook de Ver enigde Staten houden een vinger in de pap. Het is kennelijk deze Amerikaan se vinger geweest, die Turkije en Irak er toe gebracht heeft de inleidende maatregelen te nemen voor het sluiten van een defensie overeenkomst. Voor Amerika gaat het er daarbij om een defensieketen te construeren, die loopt van Turkije tot aan Pakis tan en die als „eerste linie"-ketcn beschouwd wordt. De meeste Arabische landen en met name Egypte liggen in de twee de linie. Zij zijn uit een oogpunt van defensie wel heel belangrijk, maar toch van minder betekenis dan de eerste linie-landen. Vandaar de Ame rikaanse voorkeur voor Irak. Premier Menderes van Turkije heeft intussen nog de hoop. dat hij andere Arabische landen kan overhalen met het Turks-Iraak- se verdrag mee te doen. Hij vertoef de deze week in de hoofdstad van de republiek Libanon, waar een woeden de menigte hem duidelijk trachtte te maken, dat zijn bezoek niet gewenst was en dat men trouw wilde blijven aan de afspraken met Cairo. Het gerucht wil echter, dat de pre mier van de republiek Libanon er anders over denkt dan de woedende menigte. Hij vindt de Turks-Iraakse overeenkomst nog zo dwaas niet en hij wil Zaterdag, als de Arabische landen in Egypte vergaderen, bemid delingspogingen doen. Dat zal niet gemakkelijk zijn, want voor premier Nasser van Egypte gaat het om niet meer of minder dan de leiding over alle Arabische staten. Hij meent, dat ar- Egypte die lei dende plaats toebehoort én hij is be ducht, dat Turkije zich van de lei ding wil meester maken. Het is jammer voor Nasser, maar het kan inderdaad wel eens op dat laatste neerkomen. Turkije staat heel wat steviger op de benen dan Egypte en als het zich een leiderspositie verwerft, dan weet het zeker, dat het daarbij op de steun van de Verenigde Staten kan reke nen, terwijl Engeland ook welwillend tegenover Turkije staat. Premier Nasser kan daartegenover geen invloedrijke vrienden stellen vandaar het gebelgde gelaat, waar mee hij thans in Cairo rondloopt NOERI ES SAID zo ziek, dat hij niet naar Cairo kan reizen. Bij werkzaamheden in een pijler van de mijn „Oranje Nassau III" te Heerlen- heide is de 25-jarige sleper J. Wetzels dodelijk gewond door vallend gesteente. Hij overleed ter plaatse. W. was onge huwd en woonde te Sehaesberg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3