Holland-festival brengt Zeeland a.s. zomer viertal evenementen MUNHARDT'S imn ZEEUWSE SCHOLIEREN WAREN BIJ MILITAIREN TE GAST ZEESLUIS TE CADZAND WERD OFFICIEEL IN GEBRUIK GENOMEN Agenda P R O V 1 N O I AL E ZEEUWSE O O U RA N 'i VRIJDAG 21 JANUARI 1955 TIEN JAAR Z.V.U.-WERK Ledencijfer van Z.V.U. nam belangrijk toe. Zoals gemeld, bestaan er plannen om de Zeeuwse Volksuniversiteit en daarmee derhalve Zeeland voor het eerst in te schakelen bij het „Holland- festival", dat deze zomer in de maanden Juni en Juli wordt gehouden. Vol gens deze plannen, die wel door zullen gaan, zullen dan in onze provincie twee voorstellingen van „Ds Spieghel der Salicheijt van Elckerlyc" worden gegeven, één instrumentaal concert waarschijnlijk in de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis, en een vocaal concert in één der daarvoor in aanmerking komende kerken. Mr. F. W. Adriaanse, voorzitter van de Z.V.U., heeft dit medegedeeld tijdens een persconferentie, die in Middelburg werd gehouden, naar aanleiding van het tienjarig bestaan op 25 Januari van deze Stichting. Naar men zich herinneren zal, werd over het werk, dat de Z.V.U. in de verstreken tien jaren verrichtte en de eigen plaats, die zij daardoor in de Zeeuwse gemeenschap heeft verkregen, reeds uitvoerig be richt in ons blad van Zaterdag 15 Januari j.l. Op deze persconferentie, hebben mr. Adriaanse en secretaris A. A. Stern- heim ontstaan en ontwikkeling van de Z.V.U. sinds 1945 op uitgebreide wijze belicht. Uit hun mededelingen bleek onder meer nóg, dat de bijeenkomsten, die deze instelling organiseert, volgens een statistiek van alle volksuniversi teiten in Nederland, gedurende 1953 op de derde plaats kwamen, wat betreft het bezoek. Ook het ledencijfer geeft gedu rende de laatste maanden zeker geen reden tot klagen. Er is een voortdurende aanwas van ledenï Het aantal ligt momenteel boven de 2700. In 1945 werd gestart met 600 leden, die voornamelijk in Mid delburg woonachtig waren. Een belangrijk onderdeel van het Z.V.U.-werk in de laatste jaren^was en is zelfs nu nog enigszins de arbeid in de rampgebieden. In 1953 en 1954 werden met name op Schouwen- Duiveland vele evenementen georga niseerd, die tegemoet kwamen aan de behoefte aan geestelijke ontspanning van de inwoners. Belangrijk is van het begin af ge weest het jeugdwerk, zoals dat o.a. door middel van de Jeügdboekerij in Middelburg werd ontplooid. Naar mr. Adriaanse verklaarde, voorziet deze boekerij in een zeer grote behoefte, de voorzitter sprak van een „bloeiend bedrijf". Een moeilijkheid. Een grote moeilijkheid, waarmee de Z.V.U.. steeds kampt en waarin wei nig verbetering kan worden aange bracht, is de keuze der toneelstukken. Eén der oorzaken hiervan is het feit, dat men zeer vroeg in September reeds - de contracten met de be trokken gezelschappen moet afslui ten. Later komt dan pas de definitie-., ve keuze der stukken aan de orde. Advertentie. voor kinderen,mei-Thijm en Honing HOEST SIROOP Deze wordt o.a. bemoeilijkt door de samenstelling der gezelschappen in twee groepen en de beperkte mo gelijkheden, die de Zeeuwse zalen bie den. Mr. W. F. Adriaanse heeft tenslotte enkele interessante cijfers verstrekt, die een goed beeld geven van de acti viteit, die de Z.V.U. gedurende de af gelopen 10 jaar ontplooide. Zij hebben betrekking op de periode van de op richting, op 25 Januari 1945, af tot September 1954. In die tijdsduur orga niseerde men169 toneelvoorstellin gen, 37 solotoneelvoorstellingen en de clamaties, 46 opera-, cabaret- en ma rionettentheatervoorstellingen, 16 or kestconcerten, 152 kamermuziekavon den, 321 lezingen, 153 jeugdconcerten en jeugdvoordrachten en 9 dansavon den. Deze cijfers omvatten' dit zij vermeld niet alle gebeurtenissen, die de Z.V.U. organiseerde. Programma van feestelijke bijeenkomst in Middelburg Viering „tien jaar Z.V.U." De Z.V.U. heeft het programma be kend gemaakt van de feestelijke bij eenkomst, die zoals gemeld Dins dagavond 25 Januari a.s. ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van deze stichting in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal zal worden gehouden. Voorzitter mr. W. F. Adriaanse zal bij de aanvang van de bijeenkomst- een korte rede houden, waarin hij in het kort enkele aspecten van „tien jaar Z.V.U." zal belichten. Daarna spreekt dr. L. de Jong, die in 1945 één van de eerste sprekers voor de Z.V.U. was. Mr. J. A. Abbing, piano en Jo Juda, viool waren de eerste mu sici, die voor de Z.V.U. optraden. In dit programma komen zij aan de beurt na dr. De Jong. Na diens rede is er discussiegelegenheid. Na dit muzikale gedeelte zal een „stem uit de Werkgroepen" spreken, gevolgd door Willem Andriessen met „humor in de muziek". Voor de piano hoort men nog „een stem uit de le den" en de. stem van Wim lbo. Gelegenheid tot. het uitspreken van gelukwensen is er na de pauze. Daar op treedt Wim lbo nogmaals op, met- Cor Lemaire. Het geheel wordt be sloten door Thomas Magyar, viool en Willem Hielkèma, piano. Leerlingen van de hoogste klas van de Christelijke U.L.O. school te Goes hebben Donderdag een bezoek ge bracht aan de legerplaats te Ossen- dreclit. Een demonstratie met lucht doelgeschut trok vooral de belang stelling. (Foto P.Z.C VAN TOT ZWEMBADEN. De kring Zeeland van de Konink lijke Nederlandse Zwembond wil in Zeeland een propaganda-actie gaan voeren voor de bouw van meer zwem baden, het oprichten van zwemver enigingen en de opvoering van het aantal verenigingsleden. De heren ir Geerling en Slabber voerden reeds besprekingen met de heren Dick van Rijn en S. Kabach der propaganda- commissie van de K.N.Z.B. In ver schillende Zeeuwse plaatsen zullen films worden vertoond en ook de schooljeugd zal in deze actie nauw worden betrokken. NOGAL BRUTAAL. Een Belg, die Sluis bezocht, ont vreemdde in de manufacturenwinkel van de heer O. B. een leren jekker. De volgende dag haalde de Zuider buur het nogal brutale staaltje uit om het kledingstuk te komen ruilen te gen een van een andere maatDit ging toch werkelijk te ver; de politie, nam de man mee naar het bureau, TOEGEPAST ■'t Knaapje, dat zich in Sluis on ledig hield 'met het gooien van sneeuwballen, ging volledig op in de ze voor kinderen zo veirukkelijke bezigheid. Zó volledig, dat hij de voorzichtigheid wél een weinig uit het oog verloor,- hetgeen groot ge vaar opleverde voor enkele ruiten in zijn directe omgeving Een schooljuffrouw, uit hoofde van haar beroep toegerust met op voedkundige talenten, greep in. Ze sprctk'de jongeling vermanend toe en wierp daarbij een flink brok toege paste psychologie in de prdctijk, ..Als jijeen ruit breekt, dan kost je 'dat je hele spaarpot", zo voegde 'ze de knaap toe. - 't Was een elegant dreigementdat akelige visioenen diende op te roe pen. Akelig genoegin ieder geval om het - enthousiasme voor' sneeuw ballen- gooien te -bekoelen Meende de 'juffrouw. Maar 't ging niet op. 't Knaapje beschouwde aandachtig de bedreigde ruiten, mompelde iets onduidelijks, dacht nog eens even diep na, en sprak toen: „M'n spaarpot? Daar zit zoveel in! Genoeg om m'n hele leven zulke ruit jes stuk te gooien" De zorgvuldig, toegepast psycho logisch opgebouwde vermaning viel de&rlijk in het water. waar hij na enkele uren door de tra ditionele mand viel. Nadat de Belg een bekentenis had afgelegd, werd hij wederom in vrijheid gesteld. VLAGGETJES. De leerlingen van de Christelijke en van de Openbare bewaarschool te Axel maakten op de verjaardag van H.K.H. Prinses Margriet weer de ge bruikelijke wandeling door de ge meente. De kleuters, die op de wan deling allen een vlaggetje meedroe gen, konden hun vaderlandse liedjes ditmaal geiukkig bij zacht weer door de Axelse straten doen klinken. GOUDEN FEEST. Onder grote belangstelling vierde het echtpaar D. Lindhout-la Grande te Hoedekenskerke Woensdag zijn gouden huwelijksfeest. NIEUW TERREIN? Naar wij uit Axel vernemen zal de Axelse Zaterdagmiddagvoetbalvereni ging „A.Z.V.V." waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd op een ander ter rein gaan spelen. Een nieuw terrein zou voor deze vereniging waarlijk een uitkomst betekenen. I Advertentie.) Weet U een ander woord voor een zindelijk roofdier? Dat is een wasbeer. Nu heeft een wasbeer in de werkelijkheid niets met de was te maken. Maar U wel. En wat ziet U om U heen, als U op wasdag rondkijkt? Overal, overal ziet U nu Castella Parels gebruiken, nu de nieuwe prijs (slechts 4-2 cent per pak) dit modernste aller wasmiddelen let terlijk onder ieders bereik brengt! Wassen met Castella Parels verschilt hemelsbreed van wassen met gewo ne wasmiddelen. Millioenen kleine pareltjes, stuk voor stuk geladen met onbeperkte waskracht, geven bij aan raking met het waswater direct een snelreinigend sop. Vlekken vluchten voor uw ogen uit het goed. Eenmaal spoelen is genoeg. Profiteer toch ook van deze enorme stap vooruit, van het beste wasmid del, dat in Nederland te koop is! Haal nog vandaag Castella Parels in huis! Vergoeding stormschade kan aangevraagd worden Zoals reeds eerder gemeld, heeft het bestuur van het Nationaal Ram penfonds besloten degenen, die als gevolg van de stormvloed in Decem ber 1954 waterschade hebben gele den, op dezelfde wijze tegemoet te komen als de. slachtoffers van de wa tersnood in Februari 1953. Dit betekent, dat het Nationaal Rampenfonds ide schade aan particu liere inboedels met inbegrip van die aan kleding en textielgoederen, door de stormvloed van December 1954 ontstaan, zal vergoeden. Zij, die voor een dergelijke vergoe ding'in aanmerking wensen te ko men, zullen een aanvrage moeten in dienen op speciaal daartoe verkrijg bare formulieren. Deze formulieren kunnen met in gang van 14 Januari a.s. worden af gehaald of schriftelijk worden aan gevraagd. Waar spoedige hulp geboden is, kunnen voorschotten worden ver strekt. Deze kunnen mondeling zowel als schriftelijk hij de indiening van het aangifteformulier worden aan gevraagd. Voor Zeeland is het Ramp- schade-bureau gevestigd in Middel burg, Koepoortstraat 6. (Advertentie.) SNERT EN SINAASAPPELEN Bezoek aan legerplaats te Ossendrecht Ruim tweehonderd scholieren van Zeeuwse en Brabantse Uloscholen heb ben Donderdag op uitnodiging v het Ministerie van Oorlog een bezoek gebracht aan de legerplaats Ossen drecht. Een dag lang hebben zij het leven in een militaire opleidingskazer ne mogen meemaken, echte soldaten- „snert" gegeten en gevechtsoefenin- gen in de sneeuw bijgewoond. Op waarlijk uitnemende wijze heeft de leiding van hét le depot luchtdoelar tillerie zich van de taak als.'-gastheer gekweten, waarbij hen, dié op de drempel van de dienstplicht staan, de realiteit van het soldatenleven zeker niet werd gespaard. Om tien uur draaiden de bussen met de leerlingen van de Christelijke Ulo scholen uit Goes, Krabbendijke, .Mid delburg en de Openbare Ulo te Krui- ningen het temidden van berijpte den nenbossen gelegen kazerneplein op en was het aantreden geblazen. Na een korte verwelkoming in de filmzaal, al waar de regels van het -kamp op be sliste wijze werden medegedeeld, werd de gelegenheid gegeven in de cantine een kopje koffie met gebak te nutti gen. En terwijl de jeugd wat onge duldig op de tafeltjes trommelde en zich afvroeg waar de koffie bleef, kre gen zij hun eerste order te verwerken. „Liefhebbers voqr koffie moeten zich melden bij de kók", klonk het uit de mond van de overste en de wanorde, welke toen even ontstond, bewees dat er nog heel wat geleerd moet worden. Nadat iedere klas een' luitenant 'als OVERDRACHT VOLGT LATER Onverwachte plechtigheid Geheel onverwacht is Donderdag te Cadzand de nieuwe zeesluis officieel in gebruik genomen. De waterstand in het afwateringskanaal was namelijk zo hoog geworden, dat men tot spuien moest overgaan. In allerijl werd de dijkgraaf van het waterschap „Het vrije van Sluis" gewaarschuwd, die zich juist te Middelburg ter vergade ring bevond. Bij de opening werd het woord ge voerd door dijkgraaf C. M. van dén Broecke en de hoofdingenieur-direc teur van de rijkswaterstaat in de di rectie Zeeland, ir. J. H. v. d. Burgt. De heer Van den Broecke gaf uiting aan zijn grote voldoening voor het ruime standpunt, dat minister Algera heeft ingenomen ten opzichte van een zwak ke plaats in de waterkering van het waterschap. Ook de wijze, waarop dit werk tot stand kwam, verdiende, alle lof en in dit verband noemde de heer Van den Broecke met name de tech nisch ambtenaar, de heer Heestra. Benoeming De heer Ch. Verswijvelt uit Hil versum is met ingang van 1 Febr. benoemd tot psycholoog bij de dienst van de geestelijke volksgezondheid van de Provinciale Zeeuwse Bond van het Wit-Gele Kruis. Ir. v. d. Burgt verklaarde, dat deze sluis een voorbeeld er van. is, hoe de Rijkswaterstaat zich voorstelt de Zeeuwse kust te beve'iligen. Hij hoop te, dat zijn dienst in staat zou zijn voor de gehele Zeeuwse kustlijn een dergelijke veiligheid te bereiken. De sluis werd opengedraadi door de heren Van den Broecke en Van der Burgt en door de gezworenen van het waterschap, die eveneens aanwezig waren. De korte plechtigheid werd voorts bijgewoond door ir. J. P. Nee- teson, hoofdingenieur van de Rijks waterstaat te Terneuzen. Het ligt in de bedoeling op een later tijdstip het werk officieel aan het waterschap over te dragen. AWM\vvvsM\\wyvvvvvy Auto voor de zuster De wijkzuster van het „Wit- Gele Kruis" in Koewacht heeft sinds kort de beschikking over een auto. Gén schokkende me dedeling, maar 't wordt wel in teressant wanneer men weet, dat zij deze auto ten geschenke kreeg van de inwoners van Koewacht! Spontaan bracht de bevolking gelden bijeen om de zuster, die een uitgebreid rayon heeft, een auto te kunnen schenken. Een mooi en royaal gebaar WWS^VWVWWWWVWWV rondleider toegewezen had gekregen, werd een wandeling gemaakt door de kazernegebouwen en recreatiezalen waarbij alle facetten van de militaire dienst in ogenschouw genomen kon den worden. Speciaal ten gerieve van de vrij tal rijke jongedames in het gezëlschap, werd de enorme keuken bezocht, waarbij zij zich er van konden over tuigen, dat ook de mannen van orde in de huishoudelijke gang van zaken weten. Kris kras ging het verder door de opleidingszalen voor vliegtuigherken ning, waarneming, terwijl ook een de monstratie met radiozenders en ont vangers bijgewoond mocht worden. Voor de mannelijke jeugd bestond de hoofdschotel uit een bezoek aan het wagenpark, de schietbanen en het luchtafweergeschut. Tegen hét middaguur begon de honger zich te laten voelen en daar in het eerste stadium van de militaire dienst alles in looppas dient te ge schieden, ontkwamen ook de jeugd en de leerkrachten hier niet aan. In ge strekte draf begaf men zich in de rich ting van de eetzaal, waar de warme maaltijd reeds wachtte. In de grote dampende ketels stond de snert, be reid volgens het oude soldatenrecept, te pruttelen. Wijs geworden door de les van des morgens, nam ieder een etensblik van de stapel en maakte de rondgang langs de glunderende koks. Een pollepel snert, twee boterhammen zonder bo ter en een sinaasappel was het een heidsmenu van deze dag. „Als je het niet lust, dan eet je vanavond thuis maar dubbel", adviseerde een luite nant. In snelle pas ging het hierna naar het exercitieterrein, waar een com pagnie gehelmde soldaten hun beste beentje voorzetten bij een exercitie demonstratie. Daar het einde van de middag naderde, werd de excursie be ëindigd met een stormloop voor de geoefende militairen. Brand op bruiloftsreceptie in Middelburgse Bogardzaal Daders nog niet gevonden De aanstichters van de brand in de Middelburgse Bogardzaal, waar over Donderdag uitvoerig werd be richt en waarbij de kleding van acht meisjes vlam vatte, zijn nog niet ge vonden. Zoals bekend, betrof het hier leerlingen van de openbare kleuter school aan de Vlasmarkt die een re ceptie bijwoonden ter ere van bet hu welijk van een van hun onderwijze ressen. Zjj waren gekleed in uiterst brandbare jurkjes Uit de verklaringen, die deze meis jes tegenóver de politie hebben afge legd, is gebleken, dat gezocht dient te worden naar twee jongens waarvan één zich bezighield met het afsteken van lucifers. Deze knapen zijn echter spoorloos verdwenen, zonder dat één van de aanwezigen hen in het ontsta ne tumult heeft kunnen herkennen. De politie zet het onderzoek in de ze zaak voort, maar heeft tot dusver geen spoor van de daders kunnen vinden. De toestand van de vier meisjes, die zoals wij Donderdag meldden in het gasthuis moesten worden opgenomen, is redelijk wel. De won den hoofdzakelijk aan het gelaat blijken minder ernstig te zijn dan aanvankelijk werd gevreesd. KUNST „Geld te geef" Concertgebouw, Vlissingen; „De Toneelvereniging". DE AUTEURS Walter Black en William Mendrek schreven onder de aanlokkelijke titel „Geld te geef" een vederlicht blijspel in vier taferelen; een bijzonder „zeepbelachtige" histo rie, die dan ook weinig of geen spe ren nalaat, maar waarmede men zich enkele uren uitstekend kan verma ken. 't Draait allemaal om een char mante opa, gep.ensionneerd graveur van de Rijksmunt, wiens liefde tot zijn beroep zo ver gaat, dat hij louter voor zijn privé-genoegen bankbiljet ten blijft produceren. De familie Eliot, (het gezin van zijn zoon), is reeds lang gewend aan de hobby van opa en daarmede aan de aanwezigheid in hun huis van dui zenden dollars aan bankbiljetten. Opa is een prima vakman en de biljetten zijn vrijwel niet van geldige te on derscheiden. Hoewel het leraarssala ris van papa niet bepaald overdadig is, zal niemand het in zijn hoofd ha len opa's biljetten te gebruiken en mama kostelijke tegenstelling moet dan ook moeizaam rekenen om de eindjes aan elkaar te knopen. Ter- wijl ze, bij wijze van spreken, op de bankbiljetten zit Narigheid komt er pas, wanneer de biljetten in handen van misdadigers raken; narigheid, welke overigens erg opgewekt wordt ondergaan en waar bij de hoofdschuldige, opa, een ver rukkelijk kwasi-kinderlijk spelletje speelt, met een (eveneens kwasi philosophisch ondertoontje, 't Blij spel wordt dan wel eens al te kluch tig, zó vederlicht, dat het alle ge wicht verliest, hetgeen de lach nogal eens tot een grimas maakt. Maar dat is dan ook het enige bezwaar. Met een kostelijke hoofdrol van Frits van Dijk, die van de ondeugen de opa een ware creatie maakte, gaf „De Toneelvereniging (regie A. De- fresne) gisteravond in het Concertge bouw te Vlissingen, onder auspiciën van de Stichting Arbeiders Kunst kring, een geslaagde opvoering. Jo- han Elsensohn gaf overtuigend ge stalte aan een hersenloze gangster, waarbij hij zich een waardig tegen speler van Frits van Dijk toonde. Het zeer naieve psychologisch eigen lijk onaanvaardbare leraarsecht paar vond in Mary Smitshuysen en Ben Groenier goede vertolkers en ook de bijrollen bleken' goed bezet, waar bij met name Bé Schenk excelleerde als de zwarte dienstmaagd. Pretentieloos, maar plezierig amu sement, waarvan de leden der Arbei ders Kunstkring, die gisteravond niet aan bod kwamen, hedenavond kun nen genieten. v. B. VANDAAG. Middelburg Electro: „De koning der Zuidzee", (14 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „De verdedigers van de Duivelsrots", (14 jr.), 20 uur; Kunst zaal Van Benthem en .Tutting: Eposl- tie Oude muziekinstrumenten, 918 uur, rondleiding 19.30—21.30 uur; Soc. „De Vergenoeging": filmavond K. N.M.V., 20 uur. Vlissingen Alhambra: „A. en C. als waaghalzen", (a.l.), 19 en 21 uur; Lu xor: „Saskatchewan" (14 jr.), 20 uur; Concertgebouw: „Toneelavond Arbei ders Kunstkring", 20 uur. Goes Grand: „De drift in het bloed", (18 jr.), 20 uur. Zierikzce - „Huis van Nassau": Bazar voetbalvereniging MEVC, 19 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2