PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Stakingsparool uitgegeven voor een millioen arbeiders BILT Tragisch vliegongeluk bracht verslagenheid in Biervliet DODELIJK ONGEVAL OP ONBEWAAKTE OVERWEG INDONESISCHE BESCHULDIGING VAN DE HAND GEWEZEN 198e Jaargang - No. 17 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Waarnd. Hoofdred.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. f «.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 21 Jan. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax f regels) van 1—5 regels t.—iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad 2S cent meer. Giro No 359300 Z Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zienkzee. N. Bogerdxtr telef. 26 ONRUST IN WEST-DU ITSLAND Strijd om medezeggenschap in zware industrie Terwijl gistermiddag de Westduitse Bondsregering de In het Roergebied aangekondigde staking der mijnwerkers „onnodig" en „gevaarlijk voor de binnenlandse vrede" noemde, besloten de afgevaardigden der staalbewer- kers in Recklinghausen zich bij de stakingsactie te sluiten. Naast de bijna 600.000 mijnwerkers zijn thans ook de bijna 300.000 staal- arbeiders tot de proteststaking opgeroepen. De arbeiders krijgen geen sta- kingsgeld; zg zullen nooddiensten inrichten teneinde de schade voor de bedrijven zoveel mogelijk te beperken. In Bonn vraagt men zich in toenemende spanning af in hoeverre het mil lioen arbeiders, waarvoor het stakingsparool thans is uitgegeven, de leiding der vakbonden zal volgen. wetsontwerp is ingediend om ook de holdingmaatschappijen er in te be trekken. Volgens de socialisten zou de 50 procent medezeggenschap der arbei ders in de „holdings" een „farce" worden, aangezien zij niet voor kapi taalskwesties zou gelden. Ofschoon de ondernemers de uitla ting van dr Reusch betreuren, stellen zij zich ten volle achter de afwijzing van het recht van medezeggenschap. In het bijzonder de door de vakbon den in de bedrijven aangestelde „ar- beidsdirecteuren" waren volgens het verbond der ondernemers in voortdu rende strijd met de elementairste be ginselen der sociale orde, aangezien zij werkgever en vakbondsleider te gelijk moesten zijn. De president van het federale ver bond der Duitse industrie Fritz Berg, schreef in een brief aan dr Adenauer van mening te zijn, dat de verant woording van de ondernemer niet ge deeld kan worden. Hij verzocht de Bondskanselier de top-vertegenwoor- digers van vakbonden en werkgevers bijeen te roepen om „alle mogelijkhe den voor het behoud van de sociale vrede te behandelen". De vakbond van het spoorwegper soneel heeft zich met de stakende vakbonden solidair verklaard. De Bondsregering verklaart, dat iedere poging om de binnenlandse vrede m gevaar te brengen, slechts die krachten ondersteunt, die een ver nietiging van de democratische orde wensen. Inzet van de staking is het recht op medezeggenschap der arbeiders in de bedrijven en met name de uitbrei ding van dit recht tot de „holding maatschappijen". Zoals men weet heeft dr Hermann Reusch, president directeur van de steenkolenmaat- sehappij „Gute Hoffnungshiitte" ver klaard, dat het recht tot vertegen woordiging in de directie verkregen was door chantage der vakbonden. Volgens de regering is de staking onnodig aangezien de medezeggen schap geldend recht is en reeds een Fauré minister van buitenlandse zaken Wijzigingen in Frans Kabinet De Franse premier Mendès-France die tevens minister van buitenlandse zaken is, heeft laatstgenoemd ambt- overgedragen aan Edgar Fauré, tot nu toe minister van Financiën. De 46-jarige Fauré is lid der radicale partij. Andere wijzigingen zijn: het M. R. P.-lidRobert Buron wordt minister van financiën en Jacques Chevallier (onafhankelijk) wordt minister van landsverdediging in plaats van de eveneens onafhankelijke politicus Emmanuel Temple. De 41-jarige radicale Maurice Bour- ges-Manoury krijgt de portefeuille van minister voor de strijdkrachten, een nieuwe ministeriële functie. Raymond Schmittlein, een toege wijd volgeling van generaal De Gaul le en krachtig tegenstander van Eu- ropese-legerplannen, die ook tegen de overeenkomsten van Parijs heeft ge stemd, is tot het kabinet toegetreden als minister van koopvaardij. De re gering hoopt met het ministerschap van Schmittlein te bereiken, dat de Gaullistische afgevaardigden in de Franse nationale vergadering haar volledig zullen steunen. Geen initiatief van Groot- Brittannië Tol hef slaken van de strijd in China. Met „sympathieke belangstelling" volgt Groot-Brittannië pogingen om een einde te maken aan de strijd tus sen nationalistisch en communistisch China. In tegenstelling tot berichten uit New-York wordt van officiële zij de verklaard, dat er geen enkel ini tiatief is genomen om deze zaak voor de Verenigde Naties te brengen. Ook Nieuw-Zeeland zal dit niet doen. Zowel nationalistische als commu nistische Chinese bladen in Honkong hebben zich gekant tegen het Ameri kaanse voorstel voor een bestand in het gebied van Formosa. Een natio nalistisch blad noemde het voorstel „een atoombom tegen vrij China" en een communistisch blad sprak van een „vredesmanoeuvre". Volgens berichten uit Formosa hou den 720 man nationalistische guerilla- troepen nog stand op het eiland Ji Kiang Sjan, het Noordelijkste van de tegenover het Chinese vasteland ge legen Tatsjen-groep. De aanvallers zouden 1500 man verloren hebben en volgens de communisten zijn 1000 na tionalisten gedood. Groot-Brittannië zal bij de nationa listische regering protesteren tegen het tot zinken brengen van het Britse vrachtschip „Edenaale". Dit schip werd Woensdag in de haven van Swa- ton getroffen doordat het volgens de vliegers werd aangezien voor een Russische tankboot. Vijfling geboren in India Een 30 jarige vrouw uit een dorpje nabij Trivandrum in Zuid India heeft Woensdag in een ziekenhuis in Tri vandrum het leven geschonken aan een vijfiing. Vier meisjes waren volledig ont wikkeld maar onder hun gewicht doch het vijfde Irind, een jongen, was nog niet geheel ontwikkeld en werd te vroeg geboren. TREIN GREEP MELKAUTO Liften Wij kunnen ons in Nederland zo knus druk maken over kleine dingen. Enerzijds doet men dat omdat men zich die weelde kan ver oorloven het gaat Nederland tame lijk goed. En anderzijds doet men dat, omdat heftige debatten over kleine zaken heel wat gezelliger zijn dan zwaarwichtige betogen over de grote belangen van ons volk. Daar is bijvoorbeeld het liftverbod voor onze militairen. Half Nederland was geschokt door de vrijheidsbeper king, welke minister Staf oplegde aan „onze" jongens, die door het vervul len van hun dienstplicht toch al een offer brengen aan het vaderland. En men was opnieuw geschokt toen na de protesten een lift-regeling kwam, die aan de lifters geen redelijke kans bood. Het probleem zelf is bepaald klein. Minister Staf zou het in een handomdraai kunnen oplossen. Wanneer hij drie millioen gulden op tafel legde. Dan kunnen alle „jongens" vrij vervoer per spoor krijgen en kan de lifterij rustig worden verboden. Die drie millioen gulden betekenen op een defensiebegroting van 1500 mil lioen gulden per jaar niet zo heel veel. Die moeten ergens in een hoekje nog wel te vinden zijn. Belangrijker echter is, dat de minïf- ter en zijn militaire adviseurs een psychologische misslag hebben be gaan. Jarenlang is er voor geijverd om de strijdkrachten bij het Neder landse volk populair te maken en een zo sterk mogelijke binding te krijgen tussen volk en leger Dat ijveren wierp goede resultaten af. En nu komt daar opeens een maatregel af, welke de grote meerderheid van dat volk niet lust en welke de gelukkig wei nig talrijke lieden, die met anti- militaire gevoelens bezield zijn, toch wel een tikkeltje in de kaart speelt. Dat mag niet en daarom moet de her rie om het liftverbod zo snel mogelijk geliquideerd worden, natuurlijk zon der de krijgstucht te schaden maar met een paar miligrammen meer poli tieke handigheid dan minister Staf en zijn militaire adviseurs konden op brengen. Zij zijn bepaald niet geluk kig geweest en dat is jammer. Chauffeur op slag gedood Op de onbewaakte overweg in Wes- terdijkshora onder de gemeente Be- dum is Donderdagmorgen om vijf over tien een diesel-electrische trein, een zgn. „Blauwe Engel", die van Groningen in de richting Delfzjjl reed, in botsing gekomen met een melkaulo, bestuurd door de 42-jarige Klaas Westerhof uit Zuidwolde. De chauffeur werd vrijwel op slag ge dood. De auto werd totaal in elkaar ge drukt en ongeveer veertig meter door de trein, die ontspoorde meegesleurd. Het treinverkeer tussen Groningen en Delfzijl werd gestremd. De reizigers moesten met bussen worden vervoerd. Er was een dichte mist. De treinbestuurder zag de melk- auto aankomen. Hij remde sterk, maar kon een botsing niet meer ver hinderen. De vrachtauto was eigen dom van de bestuurder en reed voor de melkfabriek „De Ommelanden". De wagen werd in het midden gegrepen en meegesleurd. Hij kwam ongeveer veertig meter verder in de spoorsloot terecht. „De Blauwe Engel" was voor al aan de voorzijde zwaar beschadigd. Alleen de achterste wielen stonden nog op de rails. Enkele treinpassagiers kregen door glassplinters lichte verwondingen. Ongeval te Soest Omstreeks elf uur is gisteren een vrachtauto van een fouragehandel te Soest in botsing gekomen met een trein op de onbewaakte overweg in de stadskom van Soest. De twee in zittenden Van G. uit Soest en Van V. uit Nijkerk, werden hierbij gewond. Reeën ontvluchtten f over het ijs Nagenoeg de gehele bevolking van het hertenkamp bij" het nieuwe plantsoen te Deventer is Woensdagmiddag ontsnapt. De reeënfamilies, die in het plantsoen altijd veel bekijks hebben, hadden kans gezien over het ijs van de vijver te ont komen. Ze hadden ook de af rasteringen weten te ontwijken. De plantsoenendienst en een groot aantal manschappen van de gemeente-politie hebben des nachts, met behulp van lan taarns, in de wijde omtrek een oogje in het zeil gehouden, waardoor de kans op verdere ontsnapping tot een minimum werd beperkt. Des ochtends is men handelend gaan optreden. Geen enkel dier van de vrij omvangrijke kudde heeft bij het vangen letsel op gelopen. De reeën kregen wat extra lekkere hapjes voor de schrik vwwwvwwwwwwww Beiden werden overgebracht naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort. Hun toestand baart geen zorgen. De vrachtauto passeerde de over weg, die voorzien is van knipperlich ten, juist op bet moment, dat de trein, die om 10.28 uur uit Utrecht naar Baarn was vertrokken, voorbijging. Of de chauffeur de trein te laat heeft opgemerkt, of dat de knipperlichten geweigerd hebben is nog niet bekend. Het onderzoek wordt bemoeilijkt doordat geen getuigen aanwezig wa ren. De knipperlichten hebben nor maal gewerkt. Zowel de vrachtwagen als de trein werden beschadigd. Een beeld uit het tehuis van het MargrietfondsWitte Huilte Zeist, waar H.K.H. Prinses Margriet die Woensdag 12 jaar werd, samen met de kinderen van het fonds haar twaalfde verjaardag feestelijk vier de. Het feestje werd bijgewoond door Koningin Juliana. V.l.n.r.:. Sieplce Boerma, een van de kinderen; H.M. de Koningin en de jarige prinses, die zich een stukje van de verjaardags taart best laten smaken Lijst opneemplaatsen werd herzien De Nederlandse territoriale bevel hebber heeft gisteren met de vijf ter ritoriale bevelhebbers de kwestie van de opneemplaatsen besproken. De ge hele lijst van opneemplaatsen werd zorgvuldig nagegaan, waarbij bleek, dat meer dan de helft der opneem plaatsen aan de grote wegen is gele gen. Waar mogelijk werden verbete ringen aangebracht. In verscheidene garnizoenen kon de opneemplaats dichter bij de grote wegen of langs een grote weg wor- an geprojecteerd. De mogelijkheid van verdere ver betering in de ligging der opneem plaatsen zal worden onderzocht in overleg met gemeentebesturen en rijkspolitie. Voorts is bepaald, dat niet meer in colonne zal worden teruggen marcheerd naar de kazerne. Zij die niet langer op de opneemplaatsen wil len blijven wachten, kunnen, na zich afgemeld te hebben heengaan. GEEN INFILTRATIE OP AMBON Wnd. Hoge Commissaris bij minister Luns ontboden Het ministerie van buitenlandse zaken heeft gisterenmiddag het volgen de medegedeeld „In de Indonesische pers zijn gedurende de laatste weken herhaaldelijk berichten verschenen over infiltraties van opstandige elementen op Ambon en omliggende eilanden. De elkaar overigens vaak tegensprekende berich ten vermeldden, dat zich bij de infiltranten ook Nederlanders bevonden en dat Nederlandse onderzeeboten bij het transport betrokken waren. Som mige woordvoerders in Oost-Indonesië uitten soortgelijke beschuldigingen. Van de zijde der Indonesische regering ig door Nederland echter nimmer enige klacht hieromtrent vernomen. Volgens het persbureau, P.I.A. heeft de Indonesische minister van defensie op 13 Jan. j.l. echter aan de pers verklaard, dat „het zeker waar is, dat Nederlanders infiltreren in 't gebied der Zuid-Molukken". Tezelf dertijd ontkende deze minister wel dat ooit op grote schaal Nederlandse infiltraties en landingen zijn uitge voerd, maar hij zeide dat „dit in het klein zeker verscheidene malen is ge beurd". In verband met deze ernstige be schuldigingen, geuit door een lid van de regering der republiek Indonesië, heeft minister Luns gistermiddag de GLOSTER METEOR STORTTE NEER De 23-jarige Belgische piloot ivas geboren en getogen in Biervliet Vele inwoners van het Zeeuwsch-Vlaamse dorp Biervliet zijn Donder dagmiddag de machteloze getuigen geweest van een vliegtuigongeluk, dat aan de 23-jarige vroegere inwoner van Biervliet, Theo F. Blomme, hét leven kostte. Blomme, die van geboorte Belg was, diende als sergeant-vlieger bij de Belgische luchtmacht, waarbij hij werd opgeleid tot straaljagerpiloot. Donderdagmiddag moest hij een verkenningsvlucht uitvoeren tussen Kam penhout en Vogelsang in België. Hij zag daarbij de gelegenheid schoon om aan zijn in Biervliet woonachtige ouders de zogenaamde „vliegersgroet" te brengen. Enkele malen cirkelde hij boven het dorp en vloog vervolgens uit Noordelijke richting aan over het ouderlijk huis. De piloot trachtte een horizontale rol uit te voeren op vry geringe hoogte. Een der vleugels raak te daarbij de dijk, welke de Maria- en de Magdalenapolder scheidt. Het vliegtuig explodeerde en de wrakstukken werden honderden meters ver in het rond geslingerd. Het stoffelijk overschot van de vlieger werd op onge veer 250 meter van de plaats, waar het vliegtuig neerstortte, gevonden na bij de dijk tussen de Magdalena- en de Koninginnepolder. Dit tragische on geval gebeurde des middags om omstreeks half vijf, terwijl in de omgeving van Biervliet een ijle mist hing. De jonge vlieger was in October van het vorig jaar in het huwelijk ge treden met een meisje uit Cadzand en woonde met zijn echtgenote sedert kort nabij de Belgische vliegbasis Beauvechin (Bevekom) bij Brussel. Een ander tragisch aspect van 't onge val is, dat de ouders voor wie de zo dramatisch afgelopen groet was be stemd, niet in het dorp aanwezig wa ren, doch zich in Breskens bevonden. Een ooggetuige, mevrouw Dijk, ver klaarde, dat de straaljager type Gloster Meteor op een hoogte van naar haar schatting ongeveer 300 m. vloog. Zij zag, dat het vliegtuig bij het maken van de rol afgleed. Een daverende slag weerklonk. Doordat zij zich achter het huis bevond, zag zij het toestel niet neerkomen. Een andere ooggetuige, de heer K, van Vooren, meende, dat de machine niet hoger dan 200 tot 300 meter vloog. Hg werd door een panische schrik bevangen, toen hij zag, welk een gevaarlijke stunt de piloot ging uitvoeren. Ook hij zag de machine uit de rol afglijden en wrakstukken tien tallen meters hoog wegslingeren. Hoewel op dat ogenblik velen reeds vermoedden, dat de verongelukte pi loot de heer Blomme was, had men hierover nog geen zekerheid. Het lichaam van de vlieger was dermate verminkt, dat herkenning onmogelijk was. De identiteit van de overledene kwam eerst vast te staan, toen de jonge wednwe haar ouders in Cad zand van het ongeluk op de hoogte stelde. Zij had bericht ontvangen van I de commandant der basis te Beau vechin. Zoals reeds gemeld, hing in de om geving van Biervliet een zeer lichte mist, doch het is niet aan te nemen, dat deze het zicht van de jonge vlie ger heeft belemmerd, omdat vanaf de grond het toestel reeds op honderden meters afstand was waar te nemen. Aangenomen moet worden, dat de piloot Blomme het slachtoffer is ge worden van een uitermate gevaarlijke manoeuvre. De Belgische vlieger was reeds eerder met een vliegtuig boven zij'n geboortedorp verschenen, doch dit was de eerste maal, dat hij met een straaljager een groet wilde brengen. Velen in Biervliet, die de jongeman lange tijd gekend hebben, waren ge tuige van dit tragisch gebeuren, dat nief heeft nagelaten in het dorp diepe verslagenheid te brengen. Begische Kamer keurt Parijse verdragen goed De Belgische Kamer van volksver tegenwoordigers heeft gisteren de Parijse verdragen goedgekeurd. De drie voornaamste partijen R. K., socialisten en liberalen had den tevoren al aangekondigd, dat zij het betrokken wetsontwerp zouden steunen. De uitslag was 181 voor, 9 tegen, bij 2 (R.K.) onthoudingen. Nu moet de Belgische Senaat nog over de verdragen stemmen. Dit zal wel niet gebeuren voordat Frankrijk en West-Duitsland ze hebben goedge keurd. De negen tegenstemmers wa ren vier communisten, vier socialis ten en een liberaal. wnd. hoge commisaris der republiek ontboden. Minister Luns heeft de ge uite beschuldigingen met kracht van de hand gewezen. De minister heeft tijdens het on derhoud met mr. Susanto wederom nadrukkelijk verklaard, dat zich geen Nederlandse duikboten in de wateren van Indonesië, van de Indische Oce aan of van de Grote Oceaan bevin den en daar ook sedert jaren niet meer zijn geweest. Tenslotte heeft minister Luns her haald, wat hij reeds eerder tegenover de vertegenwoordiger van Indonesië verklaarde, n.l. dat aan Nederland elke agressieve bedoeling ten aanzien van Indonesië vreemd is. Bij herha ling heeft de Nederlandse regeling trouwens haar bereidheid geuit om aan Indonesië alle gewenste garan ties te geven met betrekking tot de veiligheid van 't Indonesische grond gebied". Metro wordt bedreigd door Seine-water Parijs bereidt zich voor op de hoog ste waterstand van de Seine, die dreigt een groot deel van het onder grondse spoorwegnet in de Franse hoofdstad onder water te zetten. De spoorwegstations die dicht bij de ri- -vier staan zijn al gesloten. Verwacht wordt dat het water in de Seine met het komende weekeinde een hoogte van 7 meter boven het normale peil zal bereiken. Het water in de Moezel en de Rijn valt op het ogenblik snel, maar in ons land is de Rrjn nog wassend. Helicopters en vliegtuigen maak ten gisteren meer dan 300 vluchten over de woeste sneeuw- en ijsvlakten in Noord-Schotland. Ook de Ameri kaanse luchtmacht in Engeland doet thans mee aan de hulpactie. Nieuwe besprekingen over de melkprijs De reeds aangekondigde nieuwe be sprekingen tussen de Stichting van de Arbeid en een brede vertegenwoor diging van de ministerraad over het prijsbeleid in verband met de ver hoogde melkprijs zal Dinsdagochtend plaatshebben. DE VERWACHT... MEER WIND Nevelig, en tot de avond droog weer met plaatselijk mist. Lichte vorst tot temperaturen om het vries puntOverwegend matige wind tus sen Oost en Zuid. ZON EN MAAN. 22 Januari Zon op 8.35 onder 17.08 Maan op 7.34 onder 15.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1