Sneeuwstormen en overstromingen bedreigen groot deel van Europa Zeeuwse groenteteelt krijgt bij uitbreiding meer perspectieven COMMISSIE-OUD STELT RIJK NIEUWE REGELING VOOR N.E.S.B.-LEIDERS IN BEROEP TEGEN BESLISSING HAAGSE HOF METAALBEDRIJFSBOND GELAST STAKING TE ROTTERDAM DONDERDAG 20 JANUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 ZESTIEN DODEN IN WEST-DUITSLAND „Operatie sneeuivklokin Schotse rampgebied Duizenden West Duitsers, die langs de oevers van de Ityn wonen, hebben ln allerijl hun woningen moeten verlaten en zijn ondergebracht in veiliger oorden. Het wassende Rijnwater in de streek Koblenz-Keulen heeft tot nu toe zestien slachtoffers geëist. Vele w egen zijn totaal onbegaanbaar ge worden en telefoonverbindingen werden verbroken. Het water van de Rijn bereikte Woensdag bij Bonn een hoogte van 8.35 meter, zes meter hoger dan gewoonlijk. De Britse luchtmacht heeft vlieg tuigen ingezet om de Duitse politie te assisteren bij de reddingspogingen in het Rijndal, dat geteisterd wordt door de ernstigste overstromingsramp sinds vijftig jaar. Het aanstormende water heeft een groot aantal dorpen volkomen geïsoleerd en de evacuatie van de bevolking wordt met kracht ter hand genomen. Tot de duizenden, die huis en haard moesten verlaten, behoort o.m. de Japanse ambassadeur ln de Bondsrepubliek, Shoenitsji Kase, die uit zijn woning in Oberwinter werd verjaagd. Hij heeft een tijdelijk onderkomen gevonden in een club. Oostenrijk Egt eveneens in de wur gende greep van koning Winter. In verschillende delen van het land daal de de thermometer tot 20 graden Cel sius. Stockholm meldde zware vorst, in het binnenland van Zweden werden temperaturen gemeten van 35 graden onder nul. Denemarken meldde 9 gra den Celsius onder het nulpunt, waar door de koude hier heviger was dan in het Zuiden van Groenland. 10 km breed Veel gevaar levert ook de toestand op in het gebied van Parys. Het water van de Seine, dat met het uur in hoogte toeneemt, drong van daag de buitenwijk Passy bmnen, waar het voor de drempels der huizen stilhield. Gevreesd wordt echter dat gedurende het komende week-end de watervloed nog zal ryzen. In de Rhöne-vallei bereikte de ri vier de Rhöne Woensdag een breedte van tienduizend meter en groeide daardoor aan tot een ver woestende stroom. Het gehele scheepvaartverkeer in het district Parijs-Le Havre werd volko men gestremd. Dit is trouwens het geval met het verkeer op alle voorna me waterwegen in Frankrijk. Zeer critiek is de situatie geworden in de Garonne-vallei. De bruisende watermassa bereikte een hoogte van meer dan tien meter! Toestand in Schotland Dertig helicopters vlogen Woensdag in het Schotse rampgebied af en aan om de slachtoffers m afgesneden dor pen en gehuchten hulp te verlenen. Van minuut tot minuut weerklonken van eenzame boerderijen en soms ook wel van hele geïsoleerde dorpen de noodsignalen. In verscheidene plaat sen voerden zij landingen uit om ern stige zieken op te halen. Onder de poëtische naam „Operatie sneeuw- klok" namen vliegtuigen van de ma rine en luchtmacht aan een collectie ve hulpverleningsactie deel. Terwijl onafgebroken door vliegtui gen hooi en stro voor het verdreven vee wordt aangevoerd, constateert men in Schotland dat het weer iets beter wordt. WEGENFINANCIERING Verbetering noodzakelijk. Paul van Tienen en mr. J. Wolthuis 25 Januari voor Hoge Raad. De N.E.S.B.-leiders Paul van Tienen en mr. J. Wolthuis zullen de 25e Januari in vijfde instantie voor de Hoge Raad verschijnen. Zy gaan hier in beroep tegen de beslissing van het Haagse gerechtshof, dat de Nationaal Europese Sociale beweging als een voortzetting van de N.S.B. en dns als een verboden vereniging beschouwde. De beide N.E.S.B.-leiders werden destijds door dit Hof veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, over eenkomstig de tyd, die zij in 1953 reeds in voorarrest hadden doorge bracht. Als raadslieden voor de beide N.E.S.B.-leiders treden ditmaal op mr. Van der Poel en mr. Willems. Dezelfde raadslieden verdedigden des tijds ook Meïne Pot en Colson in de zaak Hardjono. de begroting van de minister van justi tie te verwerpen. Paul van Tienen citeert in een uit voerige brochure onder de titel „Wet breekt nood", een aantal artikelen uit de Nederlandse pers, waaruit volgens hem een andere publieke opinie spreekt dan die, waarop minister Don ker zich bij de aankondiging van de door hem voorgestelde maatregelen tegen de N.E.S.B. ingeval de rech ter de N.E.S.B.-leiders zou vrijspreken heeft beroepen. Hij constateert op grond van de door hem geciteerde artikelen,.dat een verbod van de N.E.S.B. onvermijdelijk ook tot een verbod van C.P.N. zou moeten leiden. Van Tienen voegt daaraan toe, dat hij in een dergelijk verbod enerzijds een bekroning zou zien van zijn strijd tegen het commu nisme. Inmiddels hebben de beide N.E.S.B.- leiders zich ieder met een adres tot de Eerste Kamer van de Staten-Generaal gericht. Mr. J. A. Wolthuis betoogt in zijn adres, dat minister Donker geen gehoor heeft gegeven aan de vraag van de volksvertegenwoordigers om de statenloze oud-politieke delinquenten zo spoedig mogelijk in hun rechten als Nederlander te herstellen, doch door nieuwe maatregelen het aantal staten- lozen in het afgelopen jaar heeft ver groot. Hij vraagt de Eerste Kamer om De commissie in zake het herstel van de financiële zelfstandigheid van de gemeenten en provinciën (commis sie-Oud) heeft dezer dagen een rap port aan de regering aangeboden, waarin wordt voorgesteld te komen tot een geheel nieuwe regeling met betrekking tot de bijdragen van het ryk voor de kosten der wegen. Het rapport zal binnenkort in druk ver schijnen en verkrijgbaar zijn bij de staatsdrukkerij. De commissie wijst er in haar rap port op, dat de huidige regeling om vele redenen, o.m. verband houdende met de snelle toeneming van het ge motoriseerde wegverkeer, niet meer voldoet. De voorgestelde nieuwe rege ling komt in grote trekken op het volgende neer: In een in te stellen wegenfonds wordt jaarlijks gestort 20 pet. der opbrengst Van de motorrijtuigenbelasting en van WEDDEN. In Engeland bestaan bureaux waar men weddenschappen kan afsluiten voor de paardenren nenEen van die bureaux gaf onlangs een groot dansfeest voor zijn cliënten... Er werd champagne ge schonken en men at caviaaralles cadeau, omdat het bureau bij de meeste weddenschappen aan het langste eind had getrokken en de cliënten aan het kortste LIED. Wanneer het volgende ver haal waar is, dan zou dat vei'bazing- wekkend zijn, maar omdat het voor een radiozender in Montreal is ver teld, krijgt men de neiging het te ge loven. Voor die zender werd achttien maal achter elkaar de gramofoon- plaat gedraaid van het lied „I gotta fet my baby"De omroeper deed at, omdat hij tureluurs was gewor den van de vele aanvragen voor het draaien van die plaatDe tele foon was er zo overbezet door ge raakt, dat er geen verbinding meer met de radio-studio was te krijgen... De politie kwam toen kijken, omdat ze de zaak niet vertrouwdeDat deed bij de omroeper de maat over lopen: hij smeet in wanhoop de veel gevraagde gramofoonplaat kapot. SNUITJE. Bij de B.B.C. in Londen werken vele aardige mensen, maar één is toch wel bijzonder aardig. Dat is de heer, die de persmensen en an deren te woord stond toen ze (eniger mate opgewonden) kwamen vragen waarom de 29-jarige miss Scott, die het leukste snuitje van Londen heeft, als televisieomroepster gedaan had gekregen, „Miss Scott", zo zei hij„is zo leuk en zo levendigdat de mensen meer aandacht hebben voor haar dan voor het nieuws, dat ze voorleestdaar door luisteren ze niet en dat is hele maal niet de bedoeling". het bijzonder invoerrecht op benzine. De aldus afgezonderde gelden worden aangewend tot gehele of gedeeltelijke dekking van de kosten van onderhoud en van rente en afschrijving van ka pitaalsuitgaven voor de aanleg van alle niet bij het rijk in onderhoud zijn de secundaire, tertiaire en nietplan- wegen. De laatste, voor zover berijd baar voor motorrijtuigen, met dien verstande, dat de kosten van de se cundaire wegen voor 100 pet. die van de tertiaire wegen voor 75 pet. en die van de niet-planwegen voor 50 pet. worden bestreden. De gelden van het wegenfonds wor den volgens een geheel nieuwe en in het voorstel uitvoerig gemotiveerde formule over de provincies verdeeld, welke op haar beurt zorg dragen voor de verdeling onder de betrokken on derhoudsplichtigen in haar gebied, naar rato van de behoeften. Voornaamste verbetering. Enige der voornaamste verbeterin gen, welke volgens de commissie wor den bereikt, indien haar voorstel wordt overgenomen, zijn: 1. Behalve de secundaire en tertiai re wegen worden ook de niet-planwe gen in het bijdragenstelsel betrokken, hetgeen noodzakelijk geacht wordt, daar ook de laatste in steeds sterkere mate dienstbaar worden aan de be langen van het landelijke wegverkeer. 2. Er wordt meer eenheid gebracht in de wijze, waarop in de verschillen de provincies de bijdragen onder de onderhoudsplichtigen worden ver deeld en in de wijze van besteding dezer gelden. 3. Jaarlijks komt een groter bedrag voor deze bijdragen beschikbaar. Op deze wijze wordt meer overeenstem ming bereikt met de gestegen be hoeften. Het totale beschikbare be drag wordt bovendien mede afge stemd op de opbrengst van het bij zonder uitvoerrecht op benzine. 4. De formule ter verdeling der gel den van het wegenfonds over de pro vincies wordt verbeterd. Krijgt Roosendaal een atoomschuilkelder? Als de gemeenteraad van Roosendaal een desbetreffend voorstel van B. en W. aanvaardt zal Roosendaal in 1956 een atoombom-schuilkelder krijgen, die tevens beveiliging tegen gasaanval len zal bieden. In de vroege ochtend van Woensdag arriveerde de eerste Nederlandse ploeg van de Rally de Monte Carlo aan het Amsterdamse ApoTlopavil- joen. Het was de équipe van W. J. J. Tak uit de hoofdstad, die we hier bij de aankomst aan de contrölepost zien Amerikaanse leiier van havenarbeiders vermoord De 45-jarige Walter Smith, voor aanstaand organisator van de inter nationale vereniging van havenarbei ders, is te New York in „gangsters- stijl" vermoord. Zijn lijk werd aan getroffen in een auto in een gedeelte van New York, dat misdadigers ple gen te gebruiken om zich van de stoffelijke overschotten van him slachtoffers te ontdoen. Bedrijfspensioenfonds notarisklerken. Op verzoek van de broederschap van notarissen en van de bond van notarisklerken heeft de staatssecre taris van sociale zaken met ingang van 1 Febr. a.s. het deelnemen in d( stichting bedrijfspensioenfonds voor notarisklerken verplicht gesteld voor mannelijke notarisklerken van 21 tot en met 64 jaar en voor vrouwelijke ongehuwde notarisklerken van 30 tot en met 64 jaar, beide voor zover zij op 1 Febr. nog geen 61 jaar waren. Het aantal deelnemers in het be drijfspensioenfonds voor notariskler ken zal vermoedelijk circa 1200 be dragen. Met dit bedrijfspensioenfonds is het aantal pensioenfondsen, dat op grond van de wet betreffende ver plichte deelneming in een bedrijfs pensioenfonds verplicht is gesteld, gestegen tot 17. CONFLICT OM ONDERNEMINGSRAAD Bemiddelingspoging mislukt. Bij de N.V. Machinefabriek Hen- sen te Rotterdam is op bevel van de Algemena Nederlandse Metaalbe- drijfsbond gisteren om kwart voor acht het 500 man sterke personeel in staking gegaan. Een bemiddelings poging van de voorzitter van het col lege van rijksbemiddelaars is mis lukt. Het betreft hier geen loonconflict maar een verschil van mening om trent het instellen van een onderne mingsraad. De N.V. is lid van de contactgroep van werkgevers in de metaalnijverheid, welke contactgroep op erkenning als representatief or gaan wacht. Hangende deze erken ning hebben de 120 daarbij aange sloten bedrijven ontheffing gevraagd van het instellen van een onderne mingsraad op grond van de wet op de ondernemingsraden. Daarmede is de A.N.M.B. het niet eens. Tijdens de bespreking met mr. J. A. Berger, voorzitter van het college van rijksbemiddelaars, werd o.a. ge sproken over de volgende punten: 1. erkenning van de directie van de N.V. Hensen, dat het vraagstuk van de representativiteit en de instelling van een ondernemingsraad los van elkaar moeten worden gezien; 2. het herstellen van de verbroken betrek kingen tussen de onderneming en de organisatie tijdens een bespreking, die in de loop van deze week zou moeten plaats vinden; 3. toezegging van de directie, dat deze zo spoedig mogelijk zou overgaan tot het instel len van een ondernemingsraad. Omstreeks 1 Maart zou het regle ment bij de bedrijfscommissie moe ten zijn ingediend. Volgens de bond wenste de directie niet met deze kern te onderhandelen. BELANGWEKKENDE CAUSERIEËN Studiecommissie voor teelt van glasproducten in overweging „Uitbreiding voor wat betreft enkele specifieke producten, die niet te duur aan de markt gebracht worden en in grote partijen vervoerd kunnen worden, kan perspectieven openen voor de Zeeuwse groenteteelt, die thans niet veel verder komt dan de plaatselijke markt". Deze conclusie trok ir. J. J. van Hennik, Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West-Brabant, ter vergadering van de Zeeuwse groentetelers Vereniging, in zijn samenvatting van hetgeen tevoren in belangwekkende causeriëen door deskundigen te berde was gebracht. Deze uitbreiding kan gelden voor producten als aardbeien, witlof, waspeen, spruiten en misschien augurken, zo meende ir. Van Hennik, die overigens verklaarde op dit stuk niet optimistisch gestemd te zijn. Naar aanleiding van enkele opmerkingen uit de vergadering, zei de consulent, dat uitvoering van het Delta-plan ze ker voor de Zeeuwse telers gunstiger voorwaarden zal scheppen. Men dient echter niet uit het oog te verliezen, dat onze provincie dan beter be reikbaar wordt voor de telers uit het Westland. Reeds thans is een trek van deze bedrijven zuid-westwaarts merkbaar. Als gevolg van een tijdens de discussie gedane suggestie, besloot het Z.G.V.-bestuur de instelling van een commissie ter bestudering van de glasteelt in overweging te nemen. Deze jaarvergadering werd gehouden in de afmijnzaal van de Middelburgse veiling. Ais eerste inleider trad op de heer K. Ton, hoofd economische afdeling van het Bedrijfsschap voor Groenten en Fruit te Den Haag. Zijn onder werp luidde: „Enige vooruitzichten voor de Zeeuwse groenteteelt". In het begin van zijn causerie behandelde spr. de afzetmogelijkheden. Hij meen de, dat de Nederlandse groenteteelt in de eerstkomende jaren nog geen rekening met Europese integratie be hoeft te houden. Ook de liberalisatie komt hier nog niet aan de orde, of anders meer formeel dan materieel. De heer Ton behandelde vervolgens Negentien jeugdige informateurs en informatrices van de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer brachten gis teren een bezoek aan Schouwen en Duiveland. Op de terugweg werd Goes nog even aangedaan, waar de heer M. Haasdonk tijdens een korte wan deling door de binnenstad iets over de geschiedenis van de Maria Magdalena kerk vertelde 'uitvoerig de afzetmogelijkheden in 'r aan tal landen. De export naar Duits land een conjunctuurgevoelige markt wordt beïnvloed door mini mumprijzen, die naar België door het betrokken protocol. In Engeland gaan de consumenten steeds hogere eisen stellen. Frankrijk kan misschien op de duur een gevaarlijke concurrent worden en Italië is dit reeds lang. Spr. merkte op, dat de Zeeuwse groenteteelt, in Nederlands verband bezien, behalve voor enkele produc ten, eigenlijk onbetekenend is. Hij schetste daarop onze positie van de teelt in onze provincie ten opzichte van die in overig Nederland. Daarbij stipte spr. aan, dat de exporteurs van bederfelijke producten in hoofdzaak in de Randstad Holland woonachtig zijn. Zij betrekken Zeeland niet in hun be drijven, daar de markt hier niet vol doende mogelijkheden biedt. Naast deze factor is uiteraard de ongunsti ge geografische ligging van mvloed op de Zeeuwse groenteteelt. De heer Ton zag voor Zeeland meer mogelijkheden in de toekomst, in dien voldaan wordt aan de voorwaar de, dat van bepaalde producten volle dige wagonladingen naar buiten de provincie kunnen worden verkocht. Van groot belang is ook de vestiging van handelaren, maar dan moet er voor hen „iets te doen" zijn. In dit verband gaf spr. als zijn mening, dat uitbreiding van de glasteelt niet aan te bevelen is. Voor aardbeien is er over het algemeen zeker een plaats, evenals voor witlof. Aan het einde van zijn causerie, vestigde de heer Ton nog de aan dacht op de tendens, dat de industrie meer zekerheid omtrent de prijzen van de te verwerken producten wil hebben. „Aardbei in teeltplan De heer M. Wattel uit Middelburg, hoofdassistent van de Rijks Tuin bouw Voorlichtings Dienst, sprak in de middagvergadering over „De aard bei in het Zeeuwse teeltplan". Met enkele cijfers toond° spr. het verloop van de aanbod van aardbeien aan op de Zeeuwse veilingen gedurende de periode 19291938. Uitvoerig be- Het Wereldgebeuren Duistere zaak Veldmaarschalk Papagos is al eni ge jaren premier van Grieken land en onder zijn bestuur is het land tot rust gekomen. Hij heeft uit rustigheid kort geleden de moed geput om een aantal Europese landen te bezoeken, waar hij aandacht heeft gevraagd voor de mogelijkheden, die Griekenland biedt op het stuk van kapitaalbelegging. Zelf beschikt Grie kenland over te weinig kapitaal en daarom wilde hij buitenlandse bedrij ven en buitenlandse beleggers voor zijn land interesseren. Daarom is het jammer, dat er thans toch weer enige tekenen van onrust zjjn in Grieken land. Er wordt zelfs gezegd, dat de Griek se strijdkrachten overgeleverd zijn aan „duistere krachten". De (Engelse) Times bracht daarover enige mede delingen. waaruit blijkt, dat de rege ring Papagos instabiel dreigt te wor den. r e kwestie kwam in het Griekse parlement en in de pers aan de orde. toen commodore Margaritis benoemd werd tot chef van de lucht machtstaf. Die benoeming was onge woon, aangezien Margaritis volgens de rangorde geen recht had op die post. Dus werd de minister van defensie, Kanellopoulos, in het parlement door de oppositie gekapitteld. Hij ging ech ter niet op de kwestie in, want hg beweerde, dat de regering geen re kenschap behoefde af te leggen van haar leger-benoemlngen. Een generaal, die in het parlement zitting heeft en die tot de partij van maarschalk Papagos behoorde, dacht daarover blijkbaar anders. Hij deed 'n boekje open over bepaalde toestanden bij de luchtmacht. Er zou in de Griek se strijdkrachten een „kliek" bestaan, die de Griekse luchtmacht beheerste en die zelfs bepaalde officieren liet schaduwen om na te gaan wat zij uit voerden. Gehoorzaamde men niet aan de ver langens van de kliek, dan werd men prompt uitgekreten voor communist en dan duurde het niet lang of men werd uit het leger verwijderd. Dc generaal kon zelf mededelen, dat hijzelf ook geschaduwd was en wel in de tyd, toen hg optrad als on derstaatssecretaris voor de lucht macht. Dat gaf toen weer het (links-de- mocratisc'ne) parlementslid Gri- goriou aanleiding om te vertel len. hoe Papagos aanvankelijk de vi- ce-luchtmaarschalk Doukas had wil len benoemen tot stafchef bij de lucht macht. De „duistere krachten" had den echter ingegrepen door maar schalk Papagos verkeerd voor te lich ten. Ze hadden daarvoor een vertrou welijke Navo-waarschuwing mis bruikt. Die waarschuwing hield in, dat een sabotage-organisatie. welke haar hoofdkantoor in Oost-Duitsland had, gereed stond, om direct na het in wer king treden van de Parijse accoorden in Frankrijk een zwerm van sabo teurs aan het werk te zetten. Er zou dan sabotage gepleegd worden op vliegvelden en in de Franse havens. Aan Papagos maakten de „duistere krachten" wijs, dat de Navo-medede- ling op Griekenland sloeg en dat men zich vervolgens afvroeg of vice-maar- schalk Doukas wel betrouwbaar ge noeg was om naar rangorde be noemd te worden tot stafchef lucht macht. Tevoren was reeds via een dagblad argwaan gewekt tegenover Doukas. Dit alles bijeen bracht Papagos er toe, Margaritis te benoemen tot chef luchtmachtstaf. En daar mee was de lont in het kruitvat ge worpen. Nagenoeg de gehele Griekse pers staat thans op haar achterste be nen. Talrijke politici ook van de re geringspartijen dringen aan op het ontslag van de minister van defensie Kanellopoulos, die blijkbaar aan de „duistere krachten" een goed hart toedraagt, want hoewel hij die krach ten kende, heeft hij daartegen geen enkele maatregel genomen. Er zou een nieuwe minister moeten komen, die de strijdkrachten zou moe ten bevrijden van de „kliek" en om dat zo'n zuivering erg moeilijk zou zijn, vreest men. dat grote onenigheid 3n het kabinet Papagos daarvan het gevolg zal zijn Ook in het buitenland is men daar om bepaald nieuwsgierig hoe maar schalk Papagos dit politiek geschil zal oplossen. Maarschalk Papagostegen de duistere krachten in het Griekse leger? sprak hij de eisen, die aan de aard beienteelt gesteld mogen worden en de verzorging, die het product nodig heeft. De aardbeienteelt in Nederland loopt terug door het gebrek aan personeel om deze vruchten te plukken. Dit geldt niet voor Zeeland, meende de heer Wattel, daar hier nog wel een voldoende arbeidsreserve aanwezig is. Overigens merkte hij op, dat men het telen van aardbeien gedurende enkele jaren moet volhouden, om de resultaten te bemerken. (Vervolg op pag. 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3