m ■h uoxv?.., Kleding van acht meisjes vatte vlam op receptie te Middelburg BEZOEK INFORMATEURS V.V.V. AAN SCHOUWEN-DUIVELAND 4/ Werkelijk scherpe mesjes zijn nodig om de gehele dag goed geschoren te zijn. En Blue Gillette mesjes, de scherpste ter wereld, zijn nodig als U het ook nog 's-avonds wilt zijn. JEUK DR. SANDERS SPRAK TE GOES OVER ZIJN EIGEN „DELTAPLAN" Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 20 JANUARI 1955 INSTRUCTIE- EN ORIËNTATIEREIS Tweedaagse trip met bezoek aan Goes besloten. Een twintigtal informateurs en informatrices van de Algemene Neder landse vereniging voor vreemdelingenverkeer hebben op een instructie- en oriëntatiereis een bezoek aan Sehouwen-Duiveland gebracht. De toekom stige raadgevers op de verschillende reisbureaus hebben door dit twee daagse bezoek zich persoonlijk kunnen overtuigen van de schoonheid, wel ke het eiland deze zomer aan de toeristen kan bieden. Bij deze voorlich tingstrip, geleid door de stadsarcliivaris van Zierikzee, de heer P. van Be- veren, waren de directeur van de Zeeuwse V.V.V., de heer G. W. Oskamp en de directeur van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij, dr. H. J. van Zuylen mede aanwezig. Na per auto de tocht vanuit Rot terdam naar het Anna Jacobaveer te hebben gemaakt, ging de groep cur sisten naar de Westhoek, waar Burgh en Haamstede werden bezocht. Jhr. A. van Citters en jhr. R. J. H. Q. Röell toonden zich hier de vriende lijke gastheren. In het stadhuis van Zierikzee werd het gezelschap door het college van B. en W. ontvangen. De burgemeester van Zierikzee, jhr. mr, J. Schuurbeque Boeye wees op 't leed dat bij een rondrit op het eiland op sommige plaatsen nog duidelijk wordt gezien, maar eveneens wordt de bezoeker een land in' opbouw ge toond. De heer Oskamp resumeerde tydens de ontvangst in de raadzaal het pret tige contact dat in de excursiedagen is ontstaan en sprak de hoop uit, dat veel goeds de bezoekers bij zal blij ven. Dr. van Zuylen had goede verwach ting, dat tussen de verschillende V. V.V.'s een goede samenwerking zal ontstaan. Het gezelschap maakte daarna nog een rondgang door het raadhuis van Zierikzee en het gemeentemuseum. Op de terugweg naar Breda moest het jeugdige gezelschap in Goes over stappen, waarbij de gelegenheid om dit centrum van Zuid-Beveland niet een kort bezoek te vereren, gretig werd aangegrepen. Gezellig babbelend trok de stoet door de besneeuwde straten naar hotel de „Korenbeurs". In de gezellige foyer vertelde de heer M. Haasdonk, bestuurslid van de af deling Goes van de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer, op onge dwongen wijze iets over de belangrij ke positie welke de stad Goes in het fruit:- en landbouwcentrum inneemt. In het bijzonder wees hij op de aan trekkelijkheid van Zuid-Beveland in het voorjaar, wanneer de vele boom gaarden in bloei staan. Onder leiding van de heer S. Verwer werd hierna een rondwandeling door het hotel ge maakt, doch spoedig brak het tijd stip van vertrek aan en moest af scheid genomen worden van de reis leider, de heer G. W. Oskamp en van Gereformeerde Gemeente Zierikzee blijft apart In een langdurige ledenvergadering heeft de Gereformeerde Gemeente van Zierikzee zich Dinsdagavond beraden over de te volgen kerkelijke procedu re: aansluiten bij de. synodale gemeen ten of toenadering zoeken bij andere uitgetreden gemeenten. Waar ter ver gadering bleek, dat er bij de leden grote verschillen in kerkelijke opvat tingen bestonden en stemming onher roepelijk een scheuring van de Zierik- zeese kerk ten gevolge zou hebben, be sloot men de tegenwoordige toestand te bestendigen n.l. apart te blijven staan en geen groot kerkelijk verband te zoeken. (Advertentie.) Natuurkundig gezelschap. Lezing dr. Voute HEDENAVOND in Schuttershof, Middelburg. VAN HOOG WATER. In (le kreken en afwateringskana len van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen die voor het belangrijkste deel water uit de Belgische polder afvoeren, is het water door de neerslag, welke (1e laatste dagen vrij intensief is ge weest, hoog gestegen. Op verschillen de plaatsen bereikte het een hoogte van twee meter boven normaal. Een de heer M. Haasdonk. Het was een vermoeiende dag geweest. Maar met de overtuiging dat Zeeland en vooral Schouwen-Duiveland de toeristen veel aantrekkelijks te bieden heeft, keerde het gezelschap weer naar huis terug. Viel meteoorsteen in schorren van Saaftinge? Meldingen bij de Sterrenwacht te Utrecht. De meteoorsteen, waarover reeds enige malen in ons blad werd ge schreven, blijkt Maandagavond door vele Zeeuwen te zijn opgemerkt. Zo deelde ons een Nederlandse rivier- loods mede, dat hij het verschijnsel van zeer nabij had gadegeslagen, toen hij zich aan boord" bevond van een Noors schip in de vaargeul naar Ant werpen. Naar zijn mening kwam de steen indien nog l\eel terecht in de slikken bij Saaftinge ter hoogte van de schaapskooi. Hij schatte, dat het licht verdween toen het voorwerp nog 500600 meter van de grond was verwijderd. Wij hebben ons in verbinding ge steld met de Sterrenwacht te Utrecht, waar men echter mededeelde, dat er ook meldingen waren binnengekomen uit Drenthe en Utrecht. Daar zou de steen ook gevallen zijn Over het algemeen stond men dan ook sceptisch tegenover dergelijke mededelingen, hoewel men geneigd was aan het oordeel van een loods meer waarde toe te kennen dan aan die van anderen. Een loods heeft immers ervaring in het schatten en is door zijn werk gewoon op de ster renhemel te letten. Toch kunnen de meest ervaren schatters nog grove fou ten maken, die vaak liggen in een or de van 50 tot 100 km, zo verklaarde men. Het blijft dus de vraag, of de steen inderdaad in Saaftinge terecht is ge komen. Men wees er nog op, dat in 1925 reeds eerder in Zeeland een me teoor neerkwam, namelijk tussen Serooskerke en Ellemeet. Deze steen prijkt nog altijd in de Utrechtse ster renwacht. Zeesluis bij Cadzand in gebruik. Naar wij vernemen verlopen de werkzaamheden aan de nieuwe zee sluis bij Cadzand geheel volgens plan. Nadat Dinsdag reeds een weinig ge spuid kon worden, was het Woens dag mogelijk de sluisdeuren te ope nen, waardoor men flinke hoeveel heden water kon spuien, hetgeen ook met het oog op de huidige, vrij hoge waterstand vanzelfsprekend temeer welkom was. Moeilijkheden door opeenhoping van zand voor de zeesluis hebben zich niet voorgedaan, zo vernamen wij van bevoegde zijde. Telefoonverkeer met Zwolle. Met ingang van gisteren (Woens dag) werd het voor de abonné's van de geautomatiseerde netten van het telefoondistrict Zwolle mogelijk hun gesprekken met de aangeslotenen op de geautomatiseerde Zeeuwse net ten langs automatische/weg tot stand te brengen. TOT AGENT.... Het tijdens de lesuren binnentreden van een agent van politie in een schoollokaal, voorspelt over het alge meen weinig goeds! De leerlingen van een der hoogste klassen op een school in een der Zeeuwse steden, werden dan ook opvallend rustig, zéldzaam braaf, tóen daar een geüni formeerd 'wetsdienuar het schoollo kaal betrad. De onderwijzer zag sommige harten als het ware sneller kloppen Maar ach, men vergeet wel eens, dat ook een 'agent van politie niets menselijks vreemd is en dat zij er zijn om U en mij terzijde te staan, om U en mij zoveel mogelijk voor verkeers ongevallen te behoeden en om des nachts te waken over het welzijn van burgers, boeren en buitenlui. En ook, uiteraard, om er voor te waken, dat orde en rust gehandhaafd blijven in deze maatschappij. Dat alles echter wordt wel eens vergeten en zeker door knapen in de „baldadige jaren", zodat het sneller kloppen van de harten der knapen m die schoolklas 'alleszins begrijpelijk was. Maar 't was volslagen overbodig De agent kwam slechts voor zn zoon, van wie hij een vulpen wilde lenen Noord-Westen wind bemoeilijkte de afvoer naar de Westerschelde bij Ter- neuzen. Nu echter de wind uit een an dere hoek waait, zal men het overtol lige water spoedig geloosd hebben. RUIMTEVAART. Neen, men gaat in Tholen nog niet aan de practijk van de ruimtevaart beginnen, maar toch wil men vast enige theoretische kennis hierover vergaren. Daarom spreekt Vrijdag a.s. voor het Nutsdepartement Tholen in het „Hof van Holland" de heer J. J. Raimond over de mogelijkheden en de problemen, welke aan de ruimte vaart kleven. GOUDEN FEEST. In Poortvliet werd gisteren een gou den feest gevierd. Cornells W. Bijl en Elizabeth Goudswaard verhonden zich namelijk op 19 Januari 1905 in de echt. Het gouden paar heeft niet over gebrek aan belangstelling te klagen "gehad. OVERGEPLAATST. De postcommandant der Rijkspoli tie te Sint-Annaland, wachtmeester C. Koster, zal in het vervolg zjjn plicht in Stavenisse gaan vervullen, waarheen hij werd overgeplaatst. TONEEL. Johan Fabricius' boerenspel „Leen- tje Marteyn begint liaar leven" werd iii Het Centrum to Axel op de plan ken gebracht door de toneelgroep Herman Bouber. De leden van het Cultureel Arbeiders Spaarfonds geno ten van (lit op, hoog peil staand spel en getuigden Hiervan door vele „open doekjes" te verlangen. Zowel Herman Bouber en de zijnen als liet Spaar fonds legden met deze voorstelling- veel eer in. GESLAAGD. Mejuffrouw N. van der Schaaf uit Oostkapelle slaagde te Amsterdam voor het examen doktersassistente. Zoals alles wat karaktervol is, is ook Roxy trouvfcv Trouw aan de roker, die de zekerheid zoekt van een onveranderlijke sigaret. Door zijn standvastigheid, geur en bijzonder zachte smaak, maakt Roxy zich meer vaste rokers dan welke andere Amerikaan ook. n Karaktervolle sigaret voor karaktervolle mensen! 3 Roxy Rook Redeneni k Dubbel gefermenteerd k Dubbel gezuiverd Standvastige melange Geen wonder dat iedereen zegt: GOOIDE JONGEN MET BRANDENDE LUCIFERS Noodlottige gebeurtenis in Bogardzaal In de Middelburgse Bogardzaal hebben Dinsdagmiddag de kleren van een achttal meisjes vlamgevat, toen daar een jongen zo wordt althans ver moed uit baldadigheid met brandende lucifers gooide. Het eerst werd de kleding van één der meisjes aangetast, doch toen dit slachtoffertje als sprin gende trachtte deze kleren te doven, deelde het vuur zich mede aan de jurkjes van nog zeven meisjes. Alle acht meisjes bleken brandwonden te hebben opgelopen. Zij wer den naar het Middelburgse Gasthuis vervoerd. Vier van hen konden, na behandeling, huiswaarts worden gebracht, de anderen werden in het Gast huis opgenomen. Eén en ander' gebeurde omstreeks- 15.30 uur .bij de aanvang van een brui loftsreceptie, die in één der zalen van' het gebouw zou worden gehoudép. Daar het hier het huwelijk van één< der onderwijzeressen van de openba re kleuterschool aan de Vlasmarkt be trof, waren haar leerlingen mede aan wezig. Drie en twintig kleuters had den zich bij dé ingang van dé zaal op gesteld in een erehaag om het bruids paar na de huwelijksvoltrekking té verwelkomen. De noodlottige gebeur tenis voltrok zich toen het echtpaar, mevrouw M. v. IJ.-J. en de héér M. IJ., arriveerde. Uit het onderzoek, dat de politie die eerst geruime tijd na het gebeurde werd gewaarschuwd -heeft ingesteld;, tot dusver het volgende gebleken: Vermoed wordt, dat de dader een on geveer 10-jarige jongen is, die waar om is nog niet bekend zich in de Bogardzaal-bevond. Deze knaap hield zich bezig waarschijnlijk uit balda digheid met het werpen van bran dende lucifers. Eén van deze bran dende houtjes heeft het meisje getrof fen, dat toen in haar radeloosheid de kleding van haar medeleerlingen deed vlam vatten. Doortastend optreden van het hoofd der school en enkele van de andere onderwijzeressen, die eveneens de re^ ceptie bijwoonden, heeft groter onheil voorkomen. Deze dames doofden na melijk het vuur met hnn mantels. De leerlingen, die de erehaag vorm den, waren verkleed als sneeuwpop pen. Zij droegen daartoe linnen jur ken, die gegarneerd waren met wat ten, een geheel, dat uiteraard zeer brandbaar is, De politie zet het onderzoek naar de nauwkeurige oorzaak van deze wel zeer droeve gebeurtenis voort. Door dat zij laat van het voorgevallene op de hoogte werd gebracht, kon nog mand in verhoor worden genomen, zo dat het bovenstaande onder enig voor behoud moét worden medegedeeld. Auto kwam in vest terecht te Middelburg Dinsdagmiddag is ter hoogte van de Noordbrug in Middelburg een auto tengevolge van de gladheid van de weg geslipt en in de vest terecht ge komen. De wagen, die werd bestuurd door A. W. B. uit St. Laurens, kwam van de Seissingel en reed in de lich ting van de Noordweg. In de bocht tegenover de brug slipte de auto, de bestuurder kon het voertuig niet meer in zijn macht houden, zodat dit om draaide 'en achteruit over het trottoir en de wallekant het water in reed. B. bleef droog en kon ongedeerd de wa gen verlaten. De auto is later door een takelwagen uit zijn netelige posi tie verlost. Proefvaart van de „Mijdrecht". Het turbine tankschip „Mijdrecht", dat is gebouwd door de N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissinigen en is bestemd voor de N.V. Phs van Ommeren te Rotterdam zal Zaterdag 22 Januari een proefvaart van Vlissingen naar Rotterdam ma ken. (Advertentie.) Niet krabben. De helder 'vloeibare D.D.D. kal meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziek tekiemen en geneest tot diep in de huidporiëh. irnn.il. KUNST Concert Jan Odé De pianist Jan Odé, die gisteravond in Goes een concert voor de Z.V.U. gaf, was een beklagenswaardig man: hij moest werken van Bach, Franclt, Éscher en Chopin spelen op een daar voor totaal ongeschikte vleugel. Door onverwachte omstandigheden was men er niet in geslaagd een behoorlijk instrument voor dit concert te krij gen, zo deelde de heer W. J. J. Vroo- me namens de plaatselijke werkgroep van de Z.V.U. mede en hij riep daar om de clementie in van de hoorders. Die clementie werd gaarne gegeven, vooral waar het een pianist van zulk een uitstekende reputatie gold als Jan Odé. Maar daarnaast rees toch wel de klemmende vraag of een concert op deze wijze verantwoord was en he laas, een bevestigend antwoord kan niet worden gegeven Het zal duidelijk zijn, dat hier elke critiek op de pianist volkomen mis plaatst zou zijn. Integendeel, er kan thans slechts getuigd worden van grote waardering, omdat Jan Odé on danks de vleugel er in slaagde de mu ziek recht te doen wedervaren. Zijn technische kwaliteiten zijn groot en evenredig aan zijn muzikaliteit, zodat hij zonder twijfel raag ge rangschikt .worden onder Nederlands beste reproductieve kunstenaars. Dit is alles wat in de gegeven om standigheden kan en mag worden ge zegd. Hopelijk blijft een herhaling van een dergelijke avond in de toekomst achterwege. De opkomst was gering. de K. BINNEN ZEVEN JAAR Dijk van betonsegmenten. „Bouw buitengaats tussen Westka- pelle en Rockanje een grote dijk van betonsegmenten en met veel minder kosten en in zeven jaar tijd zijn de zeegaten voor de Zeeuwse en Zuid- Hollandse eilanden afgesloten." Zo is in enkele woorden liet plan verteld van de Rijswijkse dr. ing. L. A. San ders. Na een lezing voor de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen :n Noord- en Zuid-Beveland over zijn »lan, heeft hij er een en ander aan Je Zeeuwse pers over medegedeeld, waarbij de vitale 88-jarige ingenieur vrij felle critiek over het Deltaplan liet horen. „Een deskundige, doch uo- partijdige deskundige, moet nu maar eens uitmaken of mijn plan uitvoer baar is". Van de Rijkswaterstaat verwacht de heer Sanders geen me dewerking. Hij heeft zijn plan nu toegezonden aan de Regering, de le den van de Staten-Generaal en de Deltacommissie. Als voordelen van zijn plan noemt de heer Sanders o.m„ dat zijn dijk slechts 58 km lang zou behoeven te zijn, tegen 180 km volgens het Delta plan. Zijn dijk zou zo te construeren zijn, dat het ondei'houd uiterst goed koop zou worden. De aanleg zou slechts 7 jaar vergen, tegen 17 tot 20 jaar voor de Deltadijken. Boven dien zou uitvoering van het plah- Sanders volgens hem ook veel goed koper zijn, nl. ca. 550 millioen, terwijl hij de kosten van aanleg van de dijken volgens het Deltaplan op zeker 1750 millioen berekende. Een constructie in gewapend beton, kan volgens de heer Sanders wel 2000 jaar mee. Moeilijkheden bij het dichten van sluitgaten jzijn er bij zijn plan ook niet, zo meent hij. De heer Sanders zou zoals gezegd, de dijk willen bouwen uit los van elkaar staande segmenten, zodat eventuele zetting van het dijklichaam niet ge vreesd behoeft te worden. Op de dijk had hij zich een verkeersweg van 30 m„ een fietspad van 6 m en een voet gangerspad van 3 m gedacht. Ver der zou de dijk, die bij Westkapelle 12 Yü en bij Rockanje 11 m hoog zou moeten worden, ook gemakkelijk bebouwd kunnen worden. Er is nog meer. Voor een verbin ding tussen de eilanden Schouwen- Duiveland en Goeree met de dijk, zou de heer Sanders gewapend beton- bruggen willen bouwen. Ook zou hij Noord-Beveland en Walcheren, N.- Beveland en Zuid-Beveland en bo vendien Zuid-Beveland en Tholen jjA door bruggen met elkaar willen ver binden. Er zouden stroomloze bin nenwateren komen, waardoor een veiliger scheepvaart mogelijk zou zijn. Materiaal voor de dijkbouw heeft ons land zelf: De Enci kan de ce ment en de Hoogovens kunnen het ijzer leveren. Ook zand en grint is er voldoende, terwijl de rijswerkers en de dijkbouwers beschikbaar zouden kunnen blijven voor vernieuwing en onderhoud van de bestaande dijken. WERKHAVEN. Voor dat met de bouw van de dijk, die over de voor de kust liggende zandplaten zou moeten lopen, kan worden begonnen, moet er eerst ten Noorden van Westkapelle een vlucht- haven voor het grote materieel ge maakt worden. In twee maanden zou deze haven klaar kunnen zijn, zegt de heer Sanders. Het eigenlijke werk zelf zou dan moeten beginnen met een dam tussen de vaste wal van Walcheren en de plaats van de toe komstige dijk. Wanneer het plan uitgevoerd zou zijn, zou Rotterdam voor het eiland Voorne een nieuwe zeehaven hebben. Bij Walcheren zouden eventuele oes terputten gemaakt kunnen worden en verder zou het zoetwaterbassin een derde jjrotcr worden dan dat van het Deltaplan. „Reeds een halve eeuw geleden had ik een dergelijk plan in mijn hoofd", verklaarde de heer Sanders, „Wat de aannemers ervan denken? Die voelen er erg veel voor". Middelburg Electro: „Het hemelbed", (18 jr.), 19 en 21.15 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie oude muziekinstrumenten, 918 uur. Vlissingen Alhambra: „Stel je voor, dat ik. de dominee trouwde", (18 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Havenwijk", (18 jr,), 20 uur; Concertgebouw: „Toneel avond Arbeiders Kunstkring", 20 uur. Goes Grand: „Rene clair's les belles de nuit", (a.l.), 20 uur; „Slot Ostende": vergadering aquariumvereniging, 20 uur. Zierikzee Huis van Nassau: Bijeen komst Stichting „Nieuw Schouwen Duiveland", 15,30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2