PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Foster Dulles besprak de jongste ontwikkeling in Azië Zeelands bevolking toegenomen met 1156 zielen BILT PRINSES MARGRIET VIERDE HAAR VERJAARDAG IN ZEIST NEGENTIEN GOEDERENWAGONS VERNIELDEN HET SPOOR 198e Jaargang - No. 16 Dagblad uitgave van. de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Waarnd. Hoofdred.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kvv.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 20 Jan. '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie t 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. regels) van 15 regels I 1-Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad'' 25 cent meer. Giro No. 359300 P Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg. Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160, telef. 28 OVERLEG IN WASHINGTON Peking bereid Amerikaanse vliegers vrij te laten Dag Hammarskjöld heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles, gisteren in diens privé-kantoor mededelingen gedaan over zijn reis naar communistisch China en zijn pogingen om vrijlating te verkrijgen van de elf Amerikaanse vliegers, die in de Koreaanse oorlog met hun toe stel omlaag werden geschoten. Henry Cabot Lodge, leider van de Ameri kaanse delegatie bij de V.N. was eveneens aanwezig. Hammarskjöld bleef bij zijn mening, dat vrijlating mogelijk w as, „indien de betrokken partijen met beheersing te werk gaan". Deze bespreking wordt te Washington als een duidelijke aanwijzing be schouwd, dat de regering te Peking althans bereid is over vrijlating der vliegers te onderhandelen. Bijna onmiddellijk daarna sprak Foster Dulles met de thans te Washington vertoevende nationalistisch Chinese minister van buitenlandse zaken, dr. George Yeh. Veronderstelt wordt, dat Foster Dul les thans de gehele Amerikaanse poli tiek ten aanzien van Azië in het licht der jongste ontwikkelingen opnieuw in beschouwing neemt. Eisenhower en de leider de repu blikeinse Senaatsfractie, senator Wil-' liam Knowland, hebben gisteren van gedachten gewisseld over „verschillen de vraagstukken". Knowland mocht na afloop geen enkele mededeling doen over het besprokene. Strijd om Formosa Eisenhower verklaarde op een pers conferentie gaarne te zien, dat de Verenigde Naties zouden bemiddelen om de strijd in de Chinese wateren te staken. Overigens verwachtte hij niet, dat de V.N. daarip zouden slagen omdat beide partijen zich wel op het standpunt zouden stellen, dat het hier een „binnenlandse aangelegenheid" be treft. Toemen gebombardeerd Chinese nationalistische vliegtuigen hebben gisteren het communistische eiland Toemen gebombardeerd. Militaire waarnemers te Hongkong zijn van oordeel, dat thans een groot scheepse invasie op de Tatsjen-groep door de communisten aanstaande is. Er zouden 200.000 soldaten voor klaar staan. Minstens 208 communistische vlieg tuigen hebben het eiland Tatsjen, 300 km ten Noorden van Formosa, zwaar gebombardeerd. Volgens de nationalisten zijn de aan vallende vliegtuigen gestationneerd te Sjanghai, Ningpo en Hangstjou. Voor de nationalisten vormen de Tatsj en- eilanden een strategische waarne mingspost in de strijd tegen de com munistische aanvallers. Uit Taipeh wordt gemeld dat de na tionalistisch-Chinese -autoriteiten vre zen, dat het eiland Jikiangsjan thans geheel in handen van de communis ten is. Woensdagavond zeven uur plaatselq- Nieuwe loonschalen verworpen Voor Britse spoorwegarbeiders De leiders van de Britse vakbond van machinisten en stokers, die 80.000 machinisten, stokers en schoonmakers van lpcomotieven vertegenwoordigt, hebben Woensdag .de nieuwe loon schalen, waarover onlangs langdurig onderhandeld is, van de hand gewe zen. Naar hun mening blijft het hui dige verschil tussen de lonen van de minst betaalde spoorwegmannen en de treinenbesturende „aristocratie" niet behouden. In regenjas en zonder hoed, (r.) komt de 17-jarige Spaanse prins Juan Car los, oudste zoon van Don Juan, die pretendent is voor de Spaanse troon, hier vanuit Lissabon aan in het De- licias Station te Madrid, vergezeld van zijn gouverneur It. gen. Martinez Campos Duke de la Torre, chef van het militaire huis. In het voorjaar zal de Prins een studie aanvangen aan de militaire academie te Saragossa. ke tijd werd een radiogram der ver dedigers ontvangen, waarin zij mede deelden nog steeds stand te houden, doch een uur later was de radiografi sche verbinding verbroken. In een officiële mededeling wordt gezegd dat Foster Dulles Hammar skjöld heeft medegedeeld dat er een sterke Amerikaanse stroming bestaat die een rechtstreeks optreden der Ver enigde Naties tegen communistisch China, i.v.m. het gevangen houden der elf Amerikaanse vliegers, wenst. Hij voegde hier evenwel aan toe dat president Eisenhower behandeling de zer aangelegenheid voorlopig aan de Verenigde Naties wil overlaten, waar bij de Verenigde Staten zich van elk optreden, dat de internationale orga- satie in moeilijkheden zou kunnen, brengen, zullen onthouden. Frankrijk opent grens voor peren. Met ingang van vandaag is in Frank rijk, waar tot nu toe geen buitenlands fruit werd toegelaten, de invoer toe gestaan van 650 ton peren. De heffing, die de Belgische rege ring verlangt van Nederlandse expor teurs van goudreinetten is bepaald op negen gulden per hónderd kilogram. Voor andere appelen en peren wordt generlei heffing verlangd. Grote actie in het Auresgebergte Franse troepen zijn Woensdag in het Auresgebergte slaags geraakt met groepen Algerijnse opstandelingen. In dit eerste gevecht in een nieuwe cam pagne van het Franse leger om het bergland van opstandelingen te zui veren zijn aan beide zijden zes man ge sneuveld. Aan Franse zijde sneuvelden twee officieren, terwijl de Fransen Dins dag op een verkenningspatrouille reeds zeven parachutisten hadden ver loren. Woensdagmorgen trok ongeveer 5000 man Franse troepen het gebergte in om een aanval te doen op een groep van ongeveer 600 rebellen ten Zuiden van Toefane. De Fransen zijn er zeer op gebrand de hand te leggen op Ben Boelaid Moestafa, die de leider zou zijn van opstandelingen, die tot dusverre aan de Fransen zijn ontsnapt. Over 't al gemeen wordt aangenomen dat Moes tafa zich met 200 volgelingen in het Zuidelijke deel van het gebergte be vindt. Hij wordt er van verdacht in direct contact te hebben gestaan met de Arabische nationalistische leiders in Cairo. Westduitse mijnwerkers m Het Westduitse vakverbond van mijnwerkers heeft bepaald dat zijn le den a.s. Zaterdag in staking zullen gaan als protest tegen een verklaring van een Westduitse industrieel, die zij „beledigend" achten. De betrokken industrieel, dr. Her mann Reusch, president-directeur van de steenkolen- en staalmaatschappij „Gute Hoffnungshütte", had op 'n ver gadering van aandeelhouders gezegd, dat de arbeiders in de Westduitse steenkool- en staalbedrijven het recht tot vertegenwoordiging in de directie hadden verkregen door chantage hun ner vakbonden. Deze uitlating van Reusch is later onderschreven door de persdienst van het Westduitse industriegenootschap, die verklaarde, dat dr. Reusch „slechts een waarheid heeft verkondigd, die niemand tot nu toe openlijk heeft durven uitbrengen". In de mijn van de „Neue Hoffnungs hütte" werd Zaterdag reeds gestaakt. In de geschiedenis van de scheep vaart en van het vervoer in het alge meen is Maandag 17 Januari een nieuw hoofdstuk geopend door de Amerikaanse atoomonderzeeboot jfNautïlus" welke op die dag haar eerste proefvaart maakte en met suc ces, als het allereerste vervoermiddel, voortbewogen door atoomkracht. De „Nautilus" vaart, een nieuw won der werd werkelijkheid EEN ECHT KINDERFEEST Koningin nam deel aan een polonaise Prinses Margriet, het petekind van de Nederlandse koopvaardij, heeft Woensdagmiddag met 25 kinderen van het naar haar genoemde fonds haar verjaardag gevierd in de „Witte Huil" te Zeist, liet vacantïe- en re creatie-oord van dit fonds. Het was een echt kinderfeest, met limonade, koekjes, opblazertjes, mut sen, een poppenkastvertoning en een verjaardagstaart met 12 kaarsjes. „Blazen, Margriet", zei de koningin toen de taart midden in het zaaltje prijkte. En de jarige blies, met bolle wangen, tot onder luid gejuich liet laatste kaarsje was gedoofd en Mar griet met een groot mes de taart be gon aan te snijden. Voorzichtig begon ze aan het moei lijke werk, keurig driehoekjes ma kend in het kostelijke gebak. Maar op de hoek kwam het driehoekje er niet meer uit. „Ik kan niet verder" zei ze, opkij ken naar haar moeder. „Als ik door ga wordt het zo gek". „Snij dan maar naar rechte stuk jes", adviseerde de koningin en toen ging het vlot en zat al spoedig ieder kind met een heerlijk stuk taart op zijn bordje. De kinderen van het Margrietfonds werden ontvangen door de voorzitter van het algemeen bestuur van het Prinses Margrietfonds, de heer C. J. Baron van Asbeek. Tot slot van het feest volgde een grote polonaise door het gebouw, de jarige voorop en achter de kinderen H.M. de Koningin en de ouderen, die dit zeer geslaagde kinderfeest mee maakten. De heer Vermeer zal weer interpellatie aanvragen Over wijze, waarop bepalingen van liftverbod worden uitgevoerd. (Van onze parlementaire redacteur). Woensdagmorgen heeft de fractie van de P.v.d.A. zich beraden over de vraag, of de gebeurtenissen rondom het liftverbod aanleiding geven tot 't aanvragen van een nieuwe interpel latie. Naar wij menen te weten, had de lieer Vermeer van de P.v.d.A. al in formeel aan de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Kortenhorst, medegedeeld, dat hij het voornemen koesterde om direct, wanneer de Ka mer na het Kerstreces op 1 Februari weer bijeen komt, verlof te wagen voor een interpellatie, gericht tot de minister van Oorlog en van Marine, ir. Staf. In de fractievergadering van de P. v.d.A. was men Woensdag van oor deel, dat er voldoende reden voor de ze interpellatie bestaat. De heer Ver meer heeft nu definitief aan mr. Kortenhorst medegedeeld, dat hij op 1 Februari verlof zal vragen om de bewindsman te interpelleren en wel over de wijze, waarop de bepalingen inzake het liftverbod wórden uitge voerd. We vestigen er de aandacht op, dat dus niet over 't liftverbod zelf wordt geïnterpelleerd. Het hestaan van dat verbod dient uiteraard te worden er kend. 6 De oudheidkundige dienst van Bagdad die sinds twee maanden opgravingen doet op de plaats van het oud? Niniveh, heeft een beeld van Hermes in wit marmer ge vonden, dat waarschijnlijk door de Grie ken is meegevoerd na de inval in As- syrië door Alexander de Grote. ERNSTIGE TREINONTSPORING Lijn Maastricht-Sittard versperd Tussen Maastricht en Bunde zijn Dinsdagavond van een in de richting Sittard rydende goederentrein de laatste negentien wagons ontspoord. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De goederenwagons waren beladen met rollen plaatijzer, bestemd voor Beverwijk. Door de ontsporing werd het spoor tussen Maastricht en.Bun- de over een afstand van 250 nieter vernield. De bovenleiding bleef intact, doch werd plaatselijk afgebroken om het opruimingswerk mogelijk te maken. Achter de 19 ontspoorde wagons liepen nog 21 wagons, die in het spoor bleven en werden teruggebracht naar 3Iaastricht. De wrakstukken van de 19 wagons, i raakt, waardoor het laatste treindeel gekraakt, in elkaar geschoven en als het ware werd afgescheurd. verwrongen en in de spoorwegberm fekanteld, vormden een grote chaos, wee grote kranen van de N.S. wa ren nodig bij de opruimingswerk zaamheden. De meeste wagons komen uit Frankrijk en België. Het vermoeden bestaat, dat de la ding van een der wagons, .bestaande uit een buitenlandse zending brede rollen plaatijzer, is gaan schuiven. Hierdoor zou de wagon zijn gaan hel len en in de bocht uit de rails ge- „Gezicht paste niet bij de sterren De Zutphense politierechter heeft een fabrieksarbeider uil Eefde veroordeeld tot 25,— boete subs, vijf dagen hechtenis. De man had zich onbevoegd in de uniform van een tweede luitenant gestoken. Hij deed dat om. meer indruk te maken op een meisje. Toen hij aldus uit gedost naar het meisje liep te zoeken, botste hij op een kor poraal, die vond dat 's mans ge zicht niet bij zijn sterren paste Zo werd de zaak ontdekt. Maai de jongeman heeft het meisje toch gekregen. De boete scheen hij er wel voor over te hebben. vv\*<vv\<vvwvvwvv\**vvvvv ACHTERSTAND VAN NA RAMP INGEHAALD In 51 van 101 gemeenten teruggang De bevolking in Zeeland is in het afgelopen jaar in aantal toegenomen. Van 274.241 steeg zij tot 275.397, d.i. 1156 zielen. De teruggang van na de ramp, over 1953 dus, is daardoor geheel te niet gedaan, want in dat jaar nam de bevolking in Zeeland af met 1067 zielen. De toeneming van de be volking is te danken aan een geboorte-overschot. Liep in 1953 in 61 Zeeuwse gemeenten het bevolkingscijfer terug, in 1954 was er een achteruitgang in 51 van de 101 gemeenten. Eén gemeente bleef gelijk (Overslag) en 49 gemeenten toonden een vooruitgang. De te ruggang is hoofdzakelijk te constateren op het platteland. Op 31 December 1953 bedroeg het aantal ingezetenen 274.241 (137.698 m. en 136.543 vr.). Dit aantal ver meerderde door geboorte met 5500 (2840 m. en 2750 vr.) en door vesti ging met 13.424 (6549 m. en 6875 vr.) het. "verminderde door overlijden met 2354 (1236 m. en 1118 vr.) en door vertrek met 15.504 (7681 m. en 7823 vr.). Op 31 December 1954 bedroeg het aantal ingezetenen 275.397 (138.170 m. en 137.227 vr.). Er wer den 2113 huwelijken voltrokken (be halve Zierikzee, van welke plaats de ze cijfers niet bekend zijn), er werden 66 echtscheidingen ingeschreven (ex clusief Zierikzee). Opvallend is weer het grote vertrelc- overschot; er vertrokken namelijk 2080 personen meer uit Zeeland, dan zich hier vestigden. Het geboorte overschot bedroeg 3246, waardoor de toename van 1156 zielen is te verkla ren. Merkwaardig is, dat in Duivendijke en in Serooskerke (Sch.) geen huwe lijken werden voltrokken, Nu als laatste gemeente ook de be volkingscijfers van Middelburg be kend zijn, was het totaal van Wal cheren en daarmede van geheel Zee land samen te stellen. De Walcherse cijfers bedroegen aldus: Het zielental van de gemeenten op Walcheren nam in het afgelopen jaar toe met 1126 of ca. 1.48 pet. Op 31 December 1953 bedroeg het aantal ingezetenen 75950 (37824 m. en 38126 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 1617 (781 m. en 836 vr.) en door vestiging met 4975 2581 m. en 2394 vr.), het verminder de door overlijden met 665 (351 m. en 314 vr.) en door vertrek met 4801 (2482 m. en 2319 vr.). Op 31 Decem ber 1954 bedroeg het inwonertal dus 77.076 (38.353 m. en 38.723 vr.) Er werden 587 huwelr .en voltrokken, er werden 32 echtscheidingen ingeschre ven. Het jaar daarvoor nam het zielen tal toe met 276 of ca. 0.37 pet. Wij publiceerden reeds afzonderlijk de overzichten van Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen, de beide Beve- landen, en Tholen en St. Philipsland. Hieruit bleek, dat Zuid- en Noord- Beveland in inwonertal afnam van 67.312 tot 67.195, West-Zeeuwsch- Vlaanderen van 27.604 tot 27.571; O.- Zeeuwsch-Vlaanderen nam toe van 63.168 tot 63.271, en Tholen en St. Philipsland van 17.500 tot 17.535. Het zielental van de gemeenten op Schouwen-Duiveland nam in het afge lopen jaar toe met 42 of ca. 0,18 pet. Op 31 December 1953 bedroeg het aantal ingezetenen 22.707 (11.417 m. en 11.290 vr.). Dit aantal vermeer derde door geboorte met 496 (256 m. en 240 vr.) en door vestiging met 1537 (788 m. en 749 vr.), het vermin derde door overlijden met 229 (132 m. en 97 vr.) en door vertrek met 1762 (874 m. en 888 vr.). Op 31 December 1954 bedroeg het inwonertal dus 22.749 (11.455 m. en 11.294 vr.). Er werden 109 huwelijken voltrokken, er werden geen echtscheidingen inge schreven (exclusief Zierikzee). Het jaar daarvoor nam het zielental met 1220 af of ca. 5,11 pet. Middelburg Het zielental van de gemeente Middelburg nam in het afgelopen jaar toe met 94. Op 31 December 1953 be droeg het aantal ingezetenen 21.805. (10.661 m. en 11.144 vr.). Dit aan tal vermeerderde door geboorte met 414 (195 m. en 219 vr.) en door vesti ging met 1262 (625 m. en 637 vr.), het verminderde door overlijden met 192 (98 m. en 94 vr.) en door vertrek met 1390 (692 m. en 698 vr.). Op 31 December 1954 bedroeg het inwoner tal dus 21899 (10.691 m. en 11.208 vr.). Er werden 161 huwelijken vol trokken, er werden 15 echtscheidin gen ingeschreven, Door de werking van de automa tische luchtdrukrem is het voorste treindeel vrij spoedig tot stilstand gekomen. Wonder boven wonder is de electri- sche bovenleiding niet geraakt, hoe wel twee in elkaar gewrongen wa gons rakelings langs een der palen van de bovenleiding in de berm te recht kwamen. De remmer, die in de laatste wagon van de trein zat, heeft geen letsel gekregen doordat deze wagon niet in de botsing is be trokken geraakt. Men verwacht, dat vanmorgen het linkerspoor weer vrij komt, zodat het verkeer tussen Sittard en Maas tricht dan over één lijn kan worden geleid. Valt Annie's „honeymoon" in 't ivater? De huwelijksplannen van de charman te Tilburgse Annie Meurs, die onder de hoede van minister Suurhof naar Australië vloog om daar haar verloof de Henk Sorel, 24 jaar en fabrieksar beider, te ontmoeten, dreigen wreed verstoord te worden. En daarmee komt een einde aan een modern sprookje, waarover heel de wereld rorak. Ondanks hel roman tische begin van Annies tocht, dat men zich nog wel zal herinneren. Dadelijk bij haar aankomst in Ada- laïde begonnen de moeilijkheden. De 20 jarige Tilburgse. bleek nog vast te houden aan de Hollandse degelijkheid en ze verbood haar Henk een glas bier te drinken. Ze had er ook hele maal geen oren naar een tape-recor der aan te schaffen, op afbetaling nog wel! Henk ziet de toekomst donker in. „Ik weet niet wat ik tegen de gees telijke en mijn vrienden moet zeggen. Alles wordt in het werk gesteld om er een reuze bruiloft van te maken, maar ik zie er weinig van terecht ko men. In de zes maanden dat Annie en ik elkaar niet gezien hebben is er veel veranderd. Té veel. blijkbaar. Wij vielen van de ene kibbelpartij in de andere". Annie zelf wilde zich over de zaak niet uitlaten. Als zij en Henk elkaar niet spoedig terugvinden, ziet het er dus naar uit dat zij beiden de (hu welijks) boot zullen missen. Zielig, ook voor minister Suurhoff... DE VERWACHT... DROOG WEER Aanvankelijk weinig, later wat meer bewolking. Droog weer, maar aan vankelijk plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind, draaiend naar richtin gen tussen Zuid en Oost. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. ZON EN MAAN. 21 Januari Zon op 8.36 onder 17.07 Maan op 6.55 onder 14.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1