Ckefarine KêPPIE EN DE JUWELENROOF Eisenhowers vrijhandelsboodschap van groot belang voor onze handel Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! ZW1TSARUB KLAM uit de AETHER 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen 'n 4ije doei wonderen NIEUWE ARBEIDSREGELINGEN IN DE LANDBOUW HAGELSTENEN EN LAWINES OP RALLEY MONTE CARLO U snakt naar adem PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 19 JANUARI 1955 EERSTE DEMOCRATISCHE OVERWINNING Minder invoerbeperking verwacht (Door onze economische medewerker). De „vrijhandelyboodschap" die president Eisenhower aan het CJongres heeft aangeboden, is niet alleen voor de Ver.- Staten zelf maar voor ge heel West-Europa en dus ook voor Nederland van het grootste belang. Het voormalige, in meerderheid republikeinse congres wilde van meer vrijhandel niets weten. Integendeel, er zijn voorbeelden te over die duid den op een aanhaling van de teugel, op een beperking van de invoer. W(j noemen de strijd om de invoer van de Zwitserse horloges. Wy noemen ook de pogingen van andere Amerikaanse industrleëlen om de invoerrechten verhoogd te krijgen: de rijwiel-, de lym- en gelatine-, de houtschroeven-, de wollen handschoenen-, de kant- en de draadgaas-industrie en dat alles in 1954. Al deze ondernemers waren er in het land van de vrijheid als de kip pen bij om, toen president Eisenho wer de horlogefabrikanten eenmaal hun zin had gegeven, ook op be scherming van hun bedrijfstak aan te dringen. De overwinning van de democraten had dan ook een ruimere dan alleen Amerikaanse betekenis en de eerste vruchten hiervan zien wij in het pro gramma van de president. Natuurlijk zal alles wat protectio nistisch is, tegen deze voorstellen storm lopen. Want al wil de presi dent het roer niet volkomen omgooi en, het is in de ogen van de pur sang protectionisten al erg genoeg wat hij wil: de bevoegdheid gedu rende 3 jaren om elk jaar de tarie ven met 5 te verlagen en om de tarieven boven de 50- tot dit per centage terug te brengen. Bovendien wil hij het mes zetten in de douane- bureaucratie door een behoorlijke ver eenvoudiging van de douaneprocedu re in te voeren. Ook deze laatste maatregel is voor exporteurs in het buitenland van groot belang. Talloos zijn juist de klachten over de schier hopeloze strijd, die gevoerd moet worden om een artikel door het doolhof van de Amerikaanse douaneformaliteiten te voeren. Nederlandse exporteurs zullen de ontvangst en de behandeling van Eisenhower's program dus met de grootste interesse volgen. Want naar mate de invoerrechten in de V.S. la ger en de douaneprocedure eenvou diger wordt, zal het minder moeilijk worden naar het land van Uncle Sam te exporteren. Maar niet de exporteurs alleen hebben belang bij een grotere vrij handelsgeest. Ook de Nederlandse economie is gebaat bij grotere uit voer, omdat hierdoor meer dollars verdiend kunnen worden. En juist deze hebben wij nodig, zoals wy thans zullen aantonen. Onze invoer uit de V.S. is betrek kelijk groot. ïri de. eerste 10 maan den van 1954 bedroeg hij 994 mil- lioen, zijnde =tz 11% van onze tota le invoer. Hiermee komt dit land na België met Luxemburg en West- Duitsland met ieder 16 op de derde plaats van de rij van leveran ciers. In 1953 was de invoer van de V. S. nog maar 10 van onze totale invoer, zodat wij geleidelijk aan meer uit dat land zijn gaan betrekken. Gezien de grote dollarliberalisatie in Juli 1954 zal dit percentage nog wel meer oplopen. En nu de uitvoer naar de V.S. In 1953 bedroeg die rt 8 van onze to tale export doch in de eerste 10 maanden van 1954 was die export al teruggelopen tot d- Weliswaar is de totale export in 1954 naar de V. S. groter geworden dan in 1953, maar in verhouding is hij toch klei- Advertentie.} waarschuwen tegen Als u geregeld laxeermiddelen slikt, la er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo: Drink ln de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem'de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Inge wanden ln staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tüdeliik Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en ver valt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 62 ner geworden, omdat de export naar andere landen sterker toenam. Globaal gesproken kunnen wh zeg gen, dat onze Invoer uit de V. S. voor 50 gedekt wordt door onze uitvoer. Dit is dus aanzienlijk ongun stiger dan de totale dekking van on ze invoer door de uitvoer, te weten 86 van Januari tlm November 1954. Het is nog een geluk, dat wjj nog andere bronnen van dollar-inkomsten hebben, waarbij wij dan niet eens denken aan de uitverkoop van onze effecten maar wel aan onze diensten en aan de dividenden van in de V. S. belegde kapitalen. Uit een overzicht van onze beta lingsbalans blykt dan ook, dat het surplus van invoer boven uitvoer op andere wijze gedekt kan worden. He laas evenwel op een steeds moeilijker manier. In het 1ste halfjaar van 1953 was er nog een overschot op de lo- fjende rekening van de betalingsba- ans, voor wat de U.S.A. dollars be treft, van 185 millioen. In het 2e halfjaar van 1953 was dit overschot teruggelopen tot 70 millioen maar in het le halfjaar van 1954 was het omgeslagen in een tekort van 32 millioen, grotendeels als gevolg van het verloop van de in- en uitvoer in deze valuta. De minister van Finan ciën neemt zelfs aan, dat dit tekort in de 2 e helft van 1954 nog groter zal worden. Onze dollarinvoer Is gelibera liseerd. Wjj kunnen niet gemak kelijk de klok terugzetten door die liberalisatie weer geheel of ten dele ongedaan te maken. Daar om is Nederland er veel aan ge legen, dat de V.S. de deur voor deze handel wijder gaat open zet ten. Of het inderdaad zover zal komen, moeten wij afwachten. VOETBAL BondselftalHamburger S.V. afgelast. De K.N.V.B. heeft zich genood zaakt gezien de wedstrijd tussen een Bondselftal en de Hamburger Spiel Verein (H.S.V.), welke Woensdag middag in het Feyenoordstadion zou worden gespeeld, af te gelasten. Op het terrein van het Feyenoordstadion bleek 15 cm sneeuw te liggen. De leiders van H.S.V. hebben het feit sportief aanvaard en onmiddellijk erin toegestemd op een later tijdstip, waarschijnlijk aan het eind van deze maand of in het begin van Februari alsnog naar Rotterdam te komen. MOTORSPORT Filmavond K.N.M.V. De Koninklijke Nederlandse Motor rijders Vereniging komt op haar film- tournée ook in Zeeland. Op Vrydag 21 Januari wordt te Middelburg een filmavond gehouden voor motorlief hebbers. De hoofdfilm is de bekende „TT 1954", opgenomen op het circuit van Assen. Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. j EERSTE KAMER AANVAARDT Voor jeugdige personen en vrouwen Van onze parlementaire redacteur) Na vele jaren bulten de wettelijke regeling van de arbeïds- en rusttijden gevallen te zijn, die voor de industrie-arbeiders gelden, zullen nu ook de landarbeiders daaronder gebracht worden. De Eerste Kamer aanvaardde Dinsdagmiddag namelijk een wetsontwerp tot nadere wijziging van de Ar beidswet 1919, waaraan de Tweede Kanier reeds op 13 Juli 1954 haar goed keuring had gehecht. Het ontweip, dat nu tot wet verhe ven kan worden en op een nader te bepalen tijdstip in werking treedt, regelt de arbeid van jeugdige per sonen en vrouwen in de land- en tuinbouw en het onent de mogelijk heid om de arbeids- en rusttijden in de land- en tuinbouw bij algeme ne maatregel van bestuur te rege len en de nodige maatstaven daar voor in de wet vast te leggen. Voorkeur voor verordening Voorkeur zou de Eerste Kamer vrijwel algemeen gegeven hebben aan een regeling van de arbeids- en rusttijden bij een verordening van het bedrijfschap. Men is echter nog niet zo ver en daarom verdiende 't volgens de overgrote meerderheid van de Kamer aanbeveling nu reeds vast te stellen binnen welk raam de nieuwe bepalingen zich dienen te be wegen. De voorkeur voor een veror dening van de bedrijfschappen is in de Tweede Kamer bij amendement van de heer V. d. Ploeg vastgelegd. Bij de regeling van de arbeids- èn rusttijden bij algemene maatregel van bestuur zal in acht genomen moeten .worden, dat een arbeider öp Zaterdagmiddag na één uur en op Zondag geen landarbeid mag ver richten, behoudens het verzorgen van dieren, planten onder glas of andere bij die algemene maatregel van bestuur aangewezen arbeid. Evenjvel kunnen ook wat deze toe gestane arbeid aangaat beperkingen Ook Engeland heeft te lijden onder overstromingenin het graafschap Kent zijn gróte stukken land over stroomd door buiten hun oevers ge treden rivieren, die het dooiwater niet konden verwerken. Deze foto werd gemaakt in Wateringbury bij Yeal- ding: op sommige plaatsen staat het water 80 cm hoog. KERKNIEUWS. Intrede ds. C. B. Boere te Driel. Te Driel deed ds. C. B. Boere zijn intrede in de Ned. Herv. Kerk, nadat hij was bevestigd door ds. Hooistra uit Elden, een collega van ds. Boe re, met wie hij in Indië heeft samen gewerkt. Na het zingen van Ps. 65 vers 1 en 2, Volgde schriftlezing uit de Romei nenbrief hoofdstuk 1 vers 8 tot 17. Uit dit schriftgedeelte koos hij als tekst vers 16: „Want ik schaam mij des Evangelies van Christus niet; want het is een kracht Gods tot za ligheid een iegelijk die gelooft". Na de preek werd gezongen Ps. 138 de eerste helft van vers 4 en het laat ste gedeelte van vers 5. Na de toe spraken werd ds. Boere toegezongen Gez. 117. Ds. Boere was zeer erkentelijk voor de aanwezigheid van enkele leden uit zijn oude gemeente te Groede. NED. HERV. KERK Ds. J. H. Hofman, predikant te Baard wijk, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Koudekerke aangeno- NEDERLANDERS BLIJVEN OPTIMIST Twee Nederlandse équipes legden het loodje „Het leek wel of de wegen bezaaid waren met stukken glas,, zo zwaar waren zij beijzeld", verklaarde Dinsdag de befaamde Engelse Rally-rijder Appleyard, die tezamen met zijn vrouw in Glasgow is gestart voor de 25e Rally de Monte Carlo, die door hem de zwaarste van zijn leven werd ge noemd. Als men bedenkt dat de Engelsman, die houder is van de gouden beker hij heeft driemaal achtereen de internationale Alpenrit gewonnen en beschikt over een grote Rally-ervaring deze opmerking heeft gemaakt, krijgt men een Indruk van de enorme krachtsinspanning die deze monster rit dit jaar van de deelnemers vergt. Twee Nederlandse équipes moesten reeds dc strijd staken. Het zijn de teams DikMoggre met Fiat 1100 en HarlaarPijper met Panhard 54. Niet aan start verschenen de Hagenaar J. M. Beekman en de heer II. P. Ver kammen van Keulen uit De Bilt. Ondanks de slechte weerstoestand, die in byna geheel Europa het weg verkeer bedreigt, lieten de Neder landse deelnemers een optimistisch geluid horen. Gatsonides, die met zrjn teamge noot Becquart als 15 e in Madrid arri veerde, bleek de zaak nogal van een luchtige kant te bekijken. Hij noemde de temperatuur tussen Lissabon en Madrid „aangenaam" en zag geen moeilijkheden omdat „hij dit traject als het ware kon dromen". De jeugdige debutanten Wim van Zyll en Jan Bleeker hadden eveneens schik in de rit en spraken de hoop uit dat zij zonder strafpunten in Monte Carlo zullen aankomen. De onderne mende Hollanders zijn in München van start gegaan en kwamen tijdig bij de contrölëpost te Frankfort aan. Ook de equipes Hulsker-Duyzings en Van 18. „Alle duivels I Ze ko men wéér hierheen!" hijgde Bas de Kruik, toen hij Kap- pie en Jellie Kniep de trap naar de stuurhut zag op gaan. „Hou je koest. Peu- kie, we moeten weer voor pop spelen I" Nauwelijks hadden de bel de boeven weer de starre houding van étalagepoppen aangenomen, of Kappie en de veldwachter kwamen de hut binnen. „Niets bijzonders hier", zei de veldwachter, rond kijkend, „Uw stuurman heeft zich natuurlijk weer aangesteld." „Hm", zei Kappie, Bhs de Kruik bekijkend, „maar hij had gelijk toen hij zei, dal een van de poppen op Bas de Kruik leek. Het kan toeval zijn, maar deze hier lijkt sprekend op die juwe- lendief". „Tja. dat is wel een toe vallige gelijkenis", gaf Jelle Kniep toe terwijl hij naas! K-. -> iing staan en de „pop aandachtig be- Bas de K.uik kreeg het warm. Het is al moeilijk genoeg om roerloos te blijven staan, maar als je bovendien nog scherp werd aangekeken, is het haast onmogelijk om een strak gezicht te blijven trekken. Bas voelde, hoe zijn neus begon te kriebelen; hij kreeg een haast onbedwingbare neiging om te niezen. „Dat is geen pop!" riep Jeile Kniep p!otselin> Hij trok met zijn neusl Dat is Verder kwam hij niet, want een zware vuist daal de op zijn sjako neer en sloeg hem dit hoofddek sel over de ogen worden opg' worden gesteld. of voorwaarden Kind er arbeid Van een jongen beneden zeventien jaar of een meisje of vrouw, niet zijnde een bij het hoofd of de be stuurder van de onderneming inwo nend arbeidsltracht, zal tussen ze ven uur 's middags en zes uur 's mor gens geen landarbeid gevergd mo gen worden, behalve melken voorzo ver dit gebeurt na half vijf 's mor gens en in de gevallen bij algemene maatregel van bestuur bepaald. De arbeidsduur voor een jongen beneden zeventien jaar of een meis- jé of vrouw mag niet langer zijn dan tien uren per dag en 55 uren ter week en voor de andere arbei- Iers niet langer dan elf uren per lag, behalve in de gevallen voor beide groepen bij algemene maat- - Tl van bestuur bepaald. 'oor de heren Molenaar (V.V.D.) en Mertens (K.V.p,) werd een en ander overschaduwd door de door breking van de P.B.O.-gedachte. Deze afgevaardigden gaven verre de voorkeur aan de vaststelling van de arbeïdsttijden door het bedrijfs leven zélf, dus door de bedrijfschap pen. Zij achtten de situatie in de landbouw niet zo ernstig, ook van mistanden bij de kinderarbeid had den zij weinig of niet gehoord, dat de regeling met op een verordening van het bedrijfschap zou kunnen wachtén. Regeling urgent De andere sprekers daarentegen achtten de regeling urgent. De drijfschappen, zo vonden zij, krij gen later nog wel degelijk hun kans en met de kinderarbeid is het niet zo rooskleurig gesteld, als sommi gen wel menen. Zij waren niet voor uitstel. Nadat ook de Staatssecretaris van Sociale Zaken een aantal argumen ten voor aanneming van het wets ontwerp had aangevoerd, bleken de heren Mertens en Molenaar nog niet overtuigd. Zij kregen dan ook, toen de Kamer- het wetsontwerp zonder hoofdelijke steming aannam aante kening dat zij tegen waren: prof. Molenaar ook voor zijn fractie. Gesprek over melkprijs Ten departemente van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft Dinsdag een bespreking over de ver hoogde melkprijs plaats gehad tussen minister Mansholt en staatssecretaris Van Rhijn enerzijds en het bestuur van de Stichting van de Arbeid ander zijds. Naar wij vernemen zijn uit de dis cussie enige punten naar voren geko men, welke het wenselijk maakten, zo mogelijk nog deze week een verdere bespreking te houden op breder vlak en een grotere vertegenwoordiging uit de ministerraad. Vorden-van Lammeren waren vol f oede moed. Dinsdagmiddag reden ze ijdig de contróle in Nisj (Zuid Sla- vië) binnen. Zwaargewicht Blansjaar, die voor de zevende maal aan de stemt deel neemt, liet weten dat hij er niet aan denkt de moed op te geven. Het traject München-Frankfort in welke plaats hij tijdig aankwam, had voor hem geen bijzondere moei lijkheden opgeleverd. De weggedeel- l bijzondere moei ten die beijzeld waren nam hij maar op de koop toe. TUKIJN-BRIANCON VERSPERD. Dinsdagmiddag kwam er een somber bericht uit Briancon. De weg tussen Turijn en deze stad, die door de Alpen voert, waarbij o.a. de geduchte Mont Genevre moet ge nomen worden, blijkt onbereidbaar te zijn geworden. Een ernstige wine heeft de weg bij Cesena (Ita lië) volkomen geblokkeerd. De Ita liaanse autoriteiten zijn bevreesd, dat zij het deel, dat door de lawine is getroffen, niet spoedig kunnen vrijmaken, zodat de deelnemers, die van Athene en Palermo zijn ver trokken, in ernstige moeilijkheden zullen komen. Hieronder bevinden zich onze landgenoten Hulsker van Voorden. Men hoopt door het maken van een omweg Cap toch nog te kunnen bereiken. School voetbalwedstrijden in Zeeland in Paasvacantie. De Commissie voor Schoolvoetbal van de afdeling Zeeland van de KNV B is voornemens om ook in de ko mende Paasvacantie weer schoolvoet- balwedstrijden te organiseren, dit maal in geheel Zeeland. De provincie is daartoe verdeeld in de volgende zes districten: Walcheren, Schouwen-Dui- veland en Tholen, Zuid-Beveland, Noord-Beveland, Oost Zeeuwsch- Vlaanderen en West Zeeuwsch-Vlaan deren. Het ligt in de bedoeling, zowel voor de lagere als voor de middelbare scho len wedstrijden te houden. Verder zul len de districtskampioenen van de af delingen A., B. en C. elkaar op 31 Mei in Goes ontmoeten voor het verspe len van het kampioenschap van Zee land. Voor de afdeling D. zal de titel verspeeld worden op 15 April te Oost burg. Indien mogelijk en by voldoende deelname zal in de volgende vier af delingen gespeeld worden: Afdeling A: uitsluitend lagere scholen (tot de leerplichtige leeftijd). Afdeling B., C. en D.: voortgezet lager onderwijs en middelbare scholen (afdeling B. voor spelers van 12 tot en met 14 jaar, af deling C. voor spelers van 15 tot 16 jaar en afdeling C. voor spelers van 17 tot en met 22 jaar)Alle leeftyden worden bepaald naar de datum 1 April 1955. Spelers van een te jonge leeftijd in een hogere afdeling plaatsen zal wor den toegestaan. Dispensatie voor een of meer spelers van te oude leeftijd in een lagere afdeling zal echter niet worden verleend. Aavertentie.j Uw luchtwegen zijn door slijm verstopt. Los dat gevaarlijke slijm op met de krachtig werkende SIROOP) IAKKER (Advertentie.) Verkouden kinderen? Genezende warmte door wrijven met DONDERDAG 20 JANUARI. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AV RO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.00 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Lichte muz. 11.45 Voordr. 12.00 Orgelspel. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het Bedrijfsleven. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Koersen, 14.00 „De Verdwenen Koning" hoorspel, 14.45 Blok fluit, clavecimbel en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Lichte muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: „De Nederlandse landbouw en de buiten landse handel" door Mr. Ch. M. Pool. 18.00 Nws. 18.15 V. d. jeugd. 18.30 Am. m. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Cabaret. 19.30 Klankbeeld Raad voor de Luchtvaart. 19.45 Buitenlands overz 20 00 Nws. 20,05 Journ, 20.15 Radio Philharm. ork, en so list, 21.30 „Do twee millionairs", hoorspel. 22.20 Hammondorgel en zang 22.40 Sport- problemen. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H. 298 m 1007 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—2.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 1.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws., weerber. en kath, nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huls vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gr. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor, 12.00 Angelus. 12.03 Lunchcone (Om 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33—12.40 Voor de boe ren). 12.50 Rally v. Monte Carlo. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Planovoordr. 13.45 G-am. NCRV: 14.00 Gram. 14,45 Voor de vrouw 15.15 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Radio Philharm. sextet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Pianospel. 18.00 Kamerork. en sol. 18.45 Gram. 19.00 Nws.- en weerber. 19.10 Gr. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr, 22.00 Pe riodieken parade. 22.10 Gram 22.20 Or- gelconc. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8