PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dorpen in Noord-Schotland van buitenwereld afgesneden G. Ballintijn ten grave ge dragen BILT Kantlijr INFLUENZA B HEERST IN NEDERLAND COMMUNISTEN LANDEN OP EILAND JIKJANGSJAN Indrukwekkende rouwdienst onder zeer grote belangstelling 198e Jaargang - No. 15 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Waarnd. Hoofdred.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSEs VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 19 Jan. '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26 HET WEER IN EUROPA Luchtmacht en Marine werken samen in een grootscheepse hulpactie De Britse marine en luchtmacht hebben Dinsdag de handen ineen gesla gen, om een aantal dorpen en gehuchten in Noord-Schotland, die door de zwaarste sneeuwval in dit gebied sinds mensenheugenis al bijna een week van de buitenwereld zijn afgesneden, van voedsel te voorzien. Duizenden mannen, vrouwen en kinderen in geïsoleerde"delen van Schot land zochten Dinsdag de lucht af, in de hoop vliegtuigen te ontdekken, die hun voedselvoorraden zouden komen aanvullen. De luchtmacht en de ma rine werken op het ogenblik samen in een grootscheepse hulpactie aan de bevolking van geïsoleerde gebieden in Noord-Schotland. De gehele dag door vlogen helicopters met voedsel en medicamenten over dit dun bevolk te gebied. Ook het 13.000 ton metende vliegdeksehip „Glory" is naar Schot land onderweg, om deel te nemen aan de hulpverlening. Van verscheidene dorpen en gehuchten is al sinds bijna een week niets meer vernomen. Men vreest in het bijzonder voor het leven van families, die alleen op afgelegen boerderijen wonen. Het water in de Rijn in Duitsland steeg Dinsdag gedurende de gehele dag en bereikte kort na de middag een hoogte, die slechts een meter ver schilt van het ramppeil'. Men ver wacht, dat het water in de Rijn in de komende nacht of Woensdagochtend vroeg zijn hoogste punt zal bereiken. Eenheden van de Amerikaanse ge nie-troepen in Duitsland hebben Dins dag meer dan 18.000 zandzakken overgebracht naar een aantal be dreigde punten tussen Ludwigshafen en Germersheim. Het water in het Meer van Neuch&tel in Zwitserland is in de afgelopen zeven dagen bijna twee meter gestegen en stond Dins dag bijna 40 cm boven het gevaarlij ke punt. Rondom het meer staan hui zen en wegen onder water. Bedreigde punten In Italië bouwden vrijwilligers en leden van de brandweer Dinsdag mu- Intussen heeft in West-Duitsland het water van de Rijn het parlements gebouw van de Amerikaanse hoge commissie in Bonn overstroomd. Langs de kust van West-Italië heeft de zee verscheidene gebieden in een moeras veranderd en in Frankrijk heeft het water van de buiten haar oevers getreden rivieren opnieuw hon derden personen uit hun huizen ver dreven. Op een koude wintermiddag is Gerard Ballintijn, hoofdredac teur van de Provinciale Zeeuwse Courant, ten grave gedragen en op deze laatste tocht werd hij vergezeld door vele vrienden en medewerkers. Dat was een moeilijke en droeve gang. Het betekende een afscheid van een man, die een eminent journalist was, maar bovenal een voortreffelijk mens. En op deze dag, triest voor allen die hem kenden en hoogschatten, kwam op wel zeer ontroerende wijze naar voren, hoe bemind en gezien hij was in zulk een brede kring. Staande bij zijn stof felijke resten getuigden velen, dat zij er innig dankbaar voor waren hem te hebben gekend en met hem te hebben samengewerkt. Het is moeilijk er in te berusten, dat hij niet langer in ons midden is en dat ook aan hem waar geworden is dat oude woord: „Midden in het leven, zijn wij door de dood omvangen Die dood is niet onverwacht geko men, maar naar menselijk inzicht te vroeg. Er werd nog zoveel van Ballin tijn verwacht, ja, men had hem nog zo nodig, in zijn gezin en bij zijn krant.. Het is vooral in deze kolom, waar in wij hem nu herdenken, dat de lezers van de P.Z.C. hem leerden kennen. Bewogen kon hier zijn woord soms zijn, bewogen zoals de mens Ballintijn zelf was. Wanneer het ging om de Zeeuwse zaak, verde digde hij die met vuur en élan. Hij ging dan voor niemand uit de weg. En wanneer hij meende, dat er in Zee land zelf iets scheef ging, dan schroom de hij niet de vinger op de wonde plek te leggen, maar nooit ontbrak het hem daarbij aan begrip en inzicht in wat hij verkeerd achtte, zodat zijn te genstanders na het journalistieke tour- nooi zijn vrienden bleven. Hij bezat de gave om zijn gedachten eenvoudig en klaar te formuleren. Dorheid in stijl was hem vreemd. Zijn medewer kers en veoral de jongeren onder hen wist hij te doordringen van datgene, wat hij zag als het ideale beeld van de journalistiek. Het was zijn grootste vreugde, wanneer zij in hun werk er blijk van gaven zijn opvatting te de len. Doch steeds eiste hij van hen, dat zij een eigen persoonlijkheid in hun journalistieke arbeid legden. Imi tatie was hem vreemd en zeker starre navolging van het voorbeeld, dat hij zelf gaf. Zo vormde hij rond zich een homogene groep van medewerkers, die elkaar verstond en waardeerde. Een groep ook, die er een eer in stelde, na zijn ziekte de krant te redigeren op die wijze, zoals hij het zelf zou heb ben gedaan. Ballintijn is niet meer. Op deze plaats zullen zijn ..Kantlijnen" niet meer verschijnen. Vandaag is voor het laatst op de voorpagina het woord „Kantlijn" boven deze kolom afge drukt als een stille, maar toch ook welsprekende hulde aan hem, wiens heengaan door de redactie zo schrij nend wordt gevoeld. Toen de ramp in Februari 1953 over Zeeland was ge trokken, schreef Ballintijn onder de indruk van de ellende, die hij in die schrikkelijke nacht had gezien, een Kantlijn, waarin hij de Zeeuwen voor hield, dat er toch ook weer uitkomst zou zijn. Uitkomst. Dat was het woord, waar mede hij toen zijn artikel besloot en dat was tekenend voor de mens Bal lintijn. Nooit zou de hoop bij hem ge heel verdwijnen, zelfs niet in de don kerste dagen. Deze levenshouding nu is de redactie tot troost in de don kere dagen; die zij door zijn verschei den doormaakt: hij is er niet meer, maar zijn werk wacht en moet worden voortgezet. In zijn geest Wanneer dat gebeurt, wordt het schoonste monument opgericht dat men zich voor de journalist Ballintijn kan denken. Rust in vrede, Ballintijn. Wij zullen je werk trachten voort te zetten en daarbij veel aan je tefugdenken-l ren van zandzakken op bedreigde punten langs de westkust tussen Spezia en Livorno. Huizenhoge gol ven, opgezweept door een zware storm, sloegen over de dijken en zet ten huizen en straten in Marina di Massa en Marina di Pisa onder wa ter. Nabij Lyon trad de Rhöne Dinsdag buiten haar oevers en overstroomde een buitenwijk van deze stad, waar door 186 mensen hun huizen moesten ontruimen. Uit Zweden wordt opnieuw zware sneeuwval gemeld. IJsbrekers probe ren op het ogenblik 30 schepen vrij te krijgen, die op het Vaenernmeer, nabij Gothenburg, zijn ingevroren. „Geen landingen in de Molukken" Volgens Indonesisch oordeel Het lid van de sectie defensie uit het Indonesisch parlement, Sarwono Soe- tardjo, die dezer dagen is terugge keerd van een bezoek aan de Moluk ken, waar hij zich op de hoogte heeft gesteld van de veiligheidstoestand, heeft Dinsdag verklaard, dat infiltra ties in de betekenis van landingen van legereenheden zich in de Molukken niet hebben voorgedaan. Wel is een infiltratie voorgekomen van personen, die van plan zijn de Nederlandse invloed in dit gebied te doen herleven. Deze personen zouden volgens Sarwono Soetardjo voormali ge leden van de R.M.S. zijn. Als bewijs voor deze infiltratie noem de hij het feit, dat de overheid beslag heeft gelegd op documenten, die het karakter van instructies droegen, die door twee gewezen R.M.S.-kolonels zouden zijn gegeven. Het instituut voor praeventieve ge neeskunde en de afdeling voor interne geneeskunde van het academisch zie kenhuis in Leiden delen ons het vol gende mede: De thans heersende influenza in Ne derland wordt veroorzaakt door het virus van het type B. De laatste vrij grote influenza B.-epidemie deed zich voor in de winter van 1952, en werd waarschijnlijk geïmporteerd uit Duits land. De huidige ziekte, die reeds in December in Engeland eveneens heers te, .werd begin Januari hier het eerst herkend in Den Helder. Influenza B. verloopt meestal lich ter dan influenza A. en complicaties van de zijde der longen zijn er minder veelvuldig bij, hoewel zij wel voorko men. Ook de snelheid van de versprei ding is langzamer dan bij influenza A. tengevolge waarvan B.-epidemieën langer kunnen aanhouden. Witte mieren veroorzaken ondergang van dorp Een dorp in Neder-Egypte zal worden afgebrand en herbouwd y op vroeger grondgebied van ex- koning Faroek nabij Cairo, dat door de staat in beslag is geno- men, omdat grote kolonies witte c mieren de inwoners het leven ondraaglijk hebben gemaakt. Het dorp werd ongeveer vier maanden geleden door grote ko- lonies witte mieren bezocht. Gedurende de laatste paar da gen was de toestand aanzienlijk 1 verergerd. Onder zeer grote belangstelling is Dinsdagmiddag te Middel burg, nadat in de Concert- en Gehoorzaal een rouwdienst was gehouden, het stoffelijk over. schot ter aarde besteld van de heer G. Ballintijn, in leven hoofdredacteur van de provin ciale Zeeuwse Courant". Op weg naar de laatste rust plaats werd enkele ogenblikken vertoefd voor het gebouw van de krant, waar de heer Bal lintijn bijna tien jaren zijn bes te krachten aan schonk. J Geschil tussen Costa Rica en Nicaragua loopt op zijn eind. Weerstand der opstandelingen gebroken. Berichten uit Costa Rica en Nica- ragua, die Maandag te Washington zijn ontvangen, rechtvaardigen het vermoeden, dat het geschil tussen de ze landen op zijn einde loopt. De Costaricaanse regering heeft Maandagavond via haar ambassade te Washington een communiqué uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat de regeringstroepen de weerstand der opstandelingen hebben gebroken en thans de haarden van verzet oprui men. In het communiqué van de Costari caanse legerleiding, dat Maandag avond is uitgegeven, worden geruch ten bevestigd waarin melding was gemaakt van de dood van Teodor Pi- cado, de leider van de opstandelingen. Hij is Zaterdag gesneuveld brj felle gevechten in het gebied van Santa Rosa, aldus dit bericht. Dit is ook bekend gemaakt door de radio van de opstandelingen. STRIJD OM FORMOSA Voorspel voor verdere actie Communistische strijdkrachten hebben Dinsdag een landing uitgevoerd op het nationalistisch-Chinese eiland Jikjangsjan, nabij Tatsjen, ten Noorden van Formosa. De operatie werd uitgevoerd dopr communistische marine-, luchtmacht- en infanterie-eenheden. Het garnizoen van 't eiland heeft geca pituleerd. Het onlangs gesloten nationalistisch-Amerikaanse verdrag heeft geen betrekking op de Tatsjenarchipel. Minister Foster Dalles verklaarde gisteravond op zijn persconferentie te Washington, dat het eilapd Jikjangsjan van geen bijzondere betekenis is. Het was één van de eilanden die in Mei vorig jaar van bezetter verwisseld waren, zonder de bijzondere aandacht der wereld te trekken. Op een vraag of het staken van het vuren tussen de nationalisten en de communisten wenselijk geacht werd, zeide de minister, dat dit een moge lijkheid vormde met vele pro's en contra's. In het algemeen stonden de V.S. sympathiek tegenover pogingen om vraagstukken op vreedzame wij?e op te lossen en niet met behulp van strijd. Wat dit betrof achten de V.S. zich tevens gebonden door het handvest der Verenigde Naties, dat voorziet in vreedzame regelingen. De uitwerking van deze zaak was echter niet zo eenvoudig als de aan vaarding van een algemeen beginsel. Onder meer moest bijv. rekening ge houden worden met het standpunt der Chinese nationalisten, die zich vele jaren loyaal tegenover de V.S. had den betoond. Amerika zou zich niet verzetten, zo antwoordde de minister op een desbetreffende vraag, tegen mogelijke pogingen der Verenigde Naties oih tot een staken van het vu- {-r ERE ORGELTONEN BEVESTIGDEN een droeve werkelijkheid, toen Dinsdagmiddag even na twee uur het laatste koraal uit Bach's Mattheus Pas sion de met weemoed geladen stilte verbrak, welke op dat tijdstip heerste in het tot rouwkamer ingerich te gedeelte van de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg. De lichte geruchten, zonder welke een kleine me nigte onmogelijk bijeen kan zijn, verijlden, losten schier op in de tot inkeer en gedachtenis dwingende klanken van het wijdingsvolle „Wenn ich einmal soil scheiden", dat ten gehore werd gebracht bij het af scheid voor altijd van onze hoofdredacteur, wijlen de heer G. Ballintijn. Het is een indrukwekkend, telkenmale diep ontroe rend afscheid geworden, waarin zowel de mens als de journalist Ballintijn op vaak aangrijpende wijze door de vele sprekers recht is gedaan. Waarin de dy namische persoonlijkheid, de grote geestkracht van de mens, wiens stoffelijk omhulsel lag opgebaard in een met overweldigende bloemenpracht getooide chapelle-ardente, eerbiedig hulde werd gebracht. Zoals tientallen hem in de namiddag, na de laat ste, trieste gang door zijn geliefde Middelburg, eer biedig en vaak sterk bewogen, een laatste groet brachten aan de geopende groeve op de winterse do denakker in het wijde, Walcherse land. Het Zeeuwse land, dat zijn hart had Nadat in de rouwkamer in de Con cert- en Gehoorzaal te Middelburg des middags familieleden en de vele be langstellenden hun plaatsen hadden ingenomen en organist Jan Rijn zijn spel had beëindigd, trad als eerste spreker naar voren de heer F. B. den Boer, die het woord voerde namens de directie van de Provinciale Zeeuwse Courant. De heer Den Boer memoreerde, dat in 1943 de redactiestaf van de P.Z.C. aanmerkelijk was gedimd en dat toen oproepen werden geplaatst voor de functie van 2de redacteur. Onder de sollicitanten bevond zich de heer Bal lintijn. De directie had met hem een bespreking in Roosendaal en zijn be noeming volgde. Bij nadere overwe ging zag de heer Ballintijn er toen echter ran af naar Zeeland te komen. Toen de P.Z.C. na de bevrijding weer verscheen, gaf het de directie grote moeilijkheden om een hoofdredacteur te vinden. Aanvanke lijk gelukten de pogingen niet totdat men zich het contact herinnerde, dat er met de heer Ballintijn was geweest. Dit contact werd hersteld en de heer Ballintijn werd bereid gevonden de fimctie van hoofdredacteur te aan vaarden. „Aan ons blad was toen alles te verbeteren", aldus de heer Den Boer. „Hier lag de kans voor een journalist, de kans van zijn leven. Ballintijn bouwde aan zijn redac tie, hij bouwde aan zijn krant en hij bouwde voor Zeeland. Hij werd spoedig een Zeeuw onder de Zeeu wen en stond onwrikbaar op de- bres voor de belangen van onze provincie. Zo groeide hij uit tot een journalist van formaat, tot een hoofdredacteur, zoals wij er niet vele hebben gekend", zo zeide spreker, De heer Den Boer betoogde verder, dat de overledene door middel van zijn boeiende artikelen het gezamen lijk gedragen leed of de gezamenlijk ondergane blijdschap op zijn lezers wist over te dragen. „En het eerste waar men in de P.Z.C. naar greep was de „Kantlijn", verklaarde spreker met nadruk. „Zijn woorden hadden in en buiten Zeeland gezag. Hij was een dynamisch mens, alom geacht door zgn lezers en door zijn collega's. Daarnaast was hg een uiterst bemin nelijk mens". De heer Den Boer constateerde ver volgens, dat de heer Ballintijn in Zee land veel en goed werk heeft verricht, waarvoor de directie van de Provin ciale Zeeuwse Courant hem grotelijks dank is verschuldigd; een dank, die spreker hier wilde brengen. „De heer Ballintijn had, toen hg in Juli van het vorig jaar het werk moest neerleg gen, nog vele plannen en menig initia- tief voor de toekomst. De uitvoering daarvan is hem niet meer gegeven". Zich tot mevrouw Ballintijn en de twee oudste dochters van de overlede ne wendend, wenste de heer Den Boer hen de kracht toe om verder te gaan. Aan het slot van de toespraak, be toogde spreker nog, dat de heer Bal lintijn steeds veel van zijn medewer kers vroeg, maar hen immer als mens tegemoet trad. „Wij zullen hem mis sen als hoofdredacteur, als mens en als vriend. Hij ruste in vrede", zo be sloot de heer Den Boer. Staande in de storm Het woord was vervolgens aan de heer W. Leertouwer, waarnemend hoofdredacteur van de P.Z.C. die een afscheidswoord sprak uit naam van de redactie, maar die er op wees, dat het is, alsof Ballintijn nog leeft. Zó sterk was zijn levenskracht, dat de redactie nog niet verzoend is met de gedachte aan zijn dood. „Zijn inspira tie bezielt ons thans nog", aldus spr. De heer Leertouwer noemde drie grote eigenschappen van Ballintijn: zijn leiderstalent, zijn journalistieke begaafdheid en zijn warme menselijk heid. Deze laatste eigenschap kwam steeds weer naar voren in de omgang met zijn medewerkers. „Door een redactiebureau", aldus spreker, „waait eigenlijk altijd een storm, een storm, die door dat bu reau een deel van de vreugde maar meer nog het leed ran de wereld jaagt. Staande in die storm is Bal lintijn geen hard mens geworden. Hij bewaarde de teergevoeligheid van zijn jeugdjaren". „Ballintijn", zo besloot de heer Leertouwer, wilde zich geheel in dienst stellen van zijn medemens. Hij gaf van zijn vermogens soms meer dan hij kon en hii nam de zwaarste taken op zich. Hij leeft voort in zijn en ons werk. Tot me vrouw Ballintijn en haar kinderen zeide spreker: „Hij rust nu in Gods hand". .(iVervolg op pag. 2), ren tussen genoemde partijen tc ko men. Het was de minister niet bekend of er stappen in die richting waren ondernomen. Ook Amerika zou niet het initiatief daartoe nemen, althans niet zonder overeenstemming met zijn verbondenen in die regionen. Amerika zou zich echter nooit ver zetten tegen mogelijke stappen van de zijde der Verenigde Naties, tegenover welke organisatie het bij verdrag ver plichtingen heeft. Agressie De toestand in het gebied van For mosa is gedurende vijf jaar „rustig" geweest, doch de Chinese communis ten hebben na het beëindigen van de vijandelijkheden in Korea en Indo- China de actieve strijd opgevat. Dit toont, aldus minister Dulles, een agres siviteit aan de zijde der Chinese com munisten, die bezorgdheid verwekt bij alle landen, die vrede in die streken van de wereld wensen. De Tatsjen-eilandengroep beschouwt minister Dulles als van geen essentieel belang voor de defensie van Formosa en de Pescadoren. Minister Dulles heeft de secretaris-generaal der V.N. Dag Hammarskjöld en de Amerikaan se permanente vertegenwoordiger bij de VN., Cabot Lodge, naar Washing ton genodigd voor een bespreking over de pogingen om vrijlating te bewerk stelligen van Amerikaanse en andere onderdanen van de Geallieerden uit Chinese communistische gevangenis- Slagen de V.N. er niet in deze ge vangenen te bevrijden, dan zon Ame rika zich rechtstreeks met deze kwes tie moeten bemoeien. De missie van Hammarskjöld naar Peking ban vol gens Foster Dalles geen succes ge noemd worden, zolang de gevangenen niet terug zijn. Overigens was de minister niet van mening dat de Chinese communisten de gevangenen als „ruilobjecten" wen sen te gebruiken. Mogelijk wensen de Chinezen „hun gedwongen verklarin gen" voor binnenlandse propaganda te gebruiken. Hans Hervarth von Biltenfeld Is be noemd tot „hoofd van de diplomatieke Duitse missie in Londen met de persoon lijke rang van ambassadeur". DE VERWACHT... OM HET VRIESPUNT Wisselende bewolking met enkele buien, maar aanvankelijk flinke op klaringen. Overwegend matige wind, krimpend naar Zuidelijke richtingen. Temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. ZON EN MAAN. 20 Januari I Zon op 8.37 onder 17.05 Maan op 6.07 onder 13.35

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1