Beierse vakbond wenst verweer met alle geoorloofde middelen In West-Europa staan grote gebieden onder water GEBREK AAN LEIDING OORZAAK VAN EEN AANVARING ENGELAND ZAL STREVEN NAAR BIJEENKOMST MET RUSLAND DINSDAG.18 JANUARI 1955 PROVINCIALE Z E E O W 43 E C O R A N T 8 ACTIE TEGEN HERBEWAPENING Het Wereldgebeuren Een oud huis het woonhuis van de Engelse re gering is een ietsje bouwvallig geworden. Dit is volstrekt niet in overdrachtelijke zin, maar letterlijk bedoeld. Overdrachtelijk gezien zit de Engelse regering in een steviger huis dan het sinds jaren heeft bezeten. Het gaat Engeland goed in economisch opzichter is toenemende wel vaart. Ook wat het Empire betreft gaat het Engeland lang niet slecht. Het heeft minder moeilijkheden in zijn overzeese gebiedsdelen dan bijvoor beeld Frankrijk en het is tamelijk ge lukkig bij het wegnemen» van wrij vingspunten ook al leeft men dan niet zonder geschillen. Internationaal beschouwd is het prestige van Engeland aanwijsbaar toegenomen. Het heeft kunnen bijdra gen tot het versterken van de vrede en tot het verzachten van tegenstel lingen. Wat dit' laatste aangaat moet zeker de verbeterde situatie in het Midden Oosten genoemd worden. Pe Engelse regering zit dus in een stevig huis, maar dat kan niet gezegd worden van het huis Downingstreet 10, waar de Engelse premier Sir Winston Churchill woont. Dat huis sedert eeuwen de woning van de Engelse eerste ministers is kort geleden door Churchill ontruimd. Ogenblikkelijk deden geruchten de ronde,1 dat de tachtigjarige premier eindelijk zou aftreden en nog meer mensen dan gewoonlijk bleven even staan voor Downingstreet 10 om in stille overpeinzing enkele blikken te werpen op de wrakke gevel. Maar het gerucht was onjuist. Churchill treedt niet af. Men wil alleen zijn huis op knappen, omdat het bouwvallig is. De voorgevel toonde tekenen van ver wording en ook binnenskamers was in het oude gebouw nog' wel wat te verbeteren. Zeventien jaar geleden heeft men Downingstreet 10 voor het laatst wat opgelapt en er toen een lift in aangebracht, hoewel het huis slechts drie verdiepingen heeftMaar wat wil men? Premiers plegen nog wel eens bedaagd te zijn en dan is voor hen en voor hun bejaarde echtgeno ten het trappenklimmen een moei zaam karwei. Nu wordt er achter de gevel een betongeraamte aangebracht en de woonvertrekken worden aangepast aan moderne eisen. Helemaal zal dat niet mogelijk zijn, omdat dat huis zich daarvoor niet leent. Historici hebben bekendgemaakt, dat thans 66 Engelse premiers in Downingstreet 10 hebben ge woond. De straat heet niet naar een premier, maar naar een m'neer Geor ge Downing, die in 1660 de zes hui zen liet bouwen, die de straat sieren. Het is de eerste minister Robert Walpoole geweest, die 100 jaar later Downingstreet 10 tot eerste-minis- ters-woning maakte. Nadien betrok ken soms met hevige tegenzin de eerste ministers steeds meer het sombere en bekrompen gebouw. Alleen Palmerston en Gladstone waren niet te bewegen in de donkere kamers te gaan huizen. Om enkele bezwaren te noemen: het huis heeft geen balcon, van waar de premier een menigte kan toespre ken of zich kan laten toejuichen er is geen achterdeur, zodat alle le veranciers zich aan dezelfde voordeur moeten melden, waar de gezanten en regeringshoofden staan te trappelen van ongeduld om door de Engelse pre mier ontvangen te worden. Voor het huis staan altijd wel enige mensen nieuwsgierig te kijken naar wie weggaan en aankomen. Is het al te druk dan zegt de wacht- doende politieman, dat ze moeten doorlopen, en dat doen ze prompt want voor die wachtpost zoekt men de meest gemoedelijke politieman van Londen uit. Wanneer het juist is. dat de ver bouwing langer dan een jaar zal du ren is er kans op. dat Churchill niet in Downingstreet 10 zal terugkeren... Het is heel goed mogelijk, dat hij bij de eerstvolgende parlementairever kiezing zijn post als eerste minister verliest. Het is ook mogelijk, dat hij vrijwillig aftreedt en op dat laatste wacht eigenlijk half Engeland. Niet omdat Churchill iets ingeboet zou hebben van zijn overweldigende popu lariteit, maar vinden vele Engelsen de regeringstaak toch wel erg zwaar voor hem en zg gunnen hem een rus tiger leven op een van zijn beide land goederen. Op die landgoederen heeft Churchill zich overigens thans nog niet terug getrokken. Hij heeft zich in een huis te Londen gevestigd, omdat hij een nauw contact met zijn ministers wil bewaren. Zelfs volksstemming geëist De radicale vleugel van het Westduitse Vakverbond (D.G.B.) heeft een poging gedaan om het zes millioen tellende verbond in zijn geheel in te scha kelen in de tegen een Westduitse bewapening ingezette campagne van de socialistische partij. In Beieren heeft de organisatie zelfs besloten een volks stemming over de bewapening te eisen. Het is de eerste maal, dat zulk een stemming door een niet-communistische organisatie in de bondsrepubliek wordt verlangd. Een volksuitspraak in Beieren wordt mogelijk, wanneer 25.000 kiezers haar wensen en het tiende deel der kiezers zich er voor uitspreekt. Daar het Beierse vakverbond bijna een millioen leden telt, heeft het de mogelijkheid zijn wil door te zetten. De anti-militairisten, die in de Bei erse vakbonden de boventoon voeren, hebben gedreigd zich niet te zullen neerleggen bij de naar hun mening te slappe houding, die het algemene be stuur van de D.G.B. inzake de bewape ning aanneemt. Men eist, dat de D.G.B. alle wettig geoorloofde maatregelen te baat zal nemen om in het uur van de beslis sing tegen de bewapening te velde te trekken. Slechts met algemene staking wordt niet gedreigd. Men wil evenwel in alle negen landen der bondsrepu bliek een volksuitspraak forceren. Voorts wensen de Beierse vakbonds leiders zoiets als een opmars naar Bonn te organiseren. Zij prediken een buitengewoon congres in Bonn met het uitsluitende doel tegen de bewapening te protesteren. Binnen de vakbonden willen zij voorts een geheime stem ming over de bewapeningsplannen uitlokken. Voorts eisen zij onder meer dat de D.G.B. 'zijn millioenenbezit in de schaal zal werpen, teneinde een voor lichting van het^ volk over de gevol gen der militairisatie mogelijk te ma ken. Vanzelfsprekend wil men daar naast de medewerking van het vak verbond aan alle voor de bewapening nodige wetten onthouden. De felste tonen werden op een con gres te München aangeslagen door één van de theoretici van de D.G.B., dr. Victor Agartz, die alle bewape ningsplannen uit den boze achtte, om dat de Sow jet-Unie er niet aan zou denken een militaire overval op West- Europa te plegen. Volgens Agartz moesten de vakbon den zich met alle macht tegen de bestaande plannen te weer stellen, aangezien deze een vermindering van de levensstandaard met zich zouden brengen en daarom de Westelijke voorsprong op de Sowjet-Unie nog zouden verminderen. Bovendien zou den volgens Agartz de Duitse militai- Minister Cals weldra weer aan het werk. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, die reeds geruime tijd ziek is, zal vermoedelijk aan het eind van de ze maand zijn werkzaamheden kun nen hervatten. Hoogstwaarschijnlijk zal hij op 15 Febr. en volgende dagen in de Tweede Kamer de begroting van zijn departement kunnen verdedigen. De voorzitter der Tweede Kamer zal daarom voorstellen deze begroting op 15 Febr., eventueel met onderbreking van de agenda, aan de orde te stellen. Protest tegen arrestatie van tolk in Oostenrijk. De burgemeester van Wenen en vele andere gemeentelijke functionarissen hebben Maandag geprotesteerd tegen de arrestatie van de Russische tolk van de Weense gemeenteraad, dr. Al fred Sokolowski. De burgemeester, Jonas, zeide, dat alles in het werk zal worden gesteld om de invrijheidsstelling van Soko lowski te bewerkstelligen. Dr. Sokolowski, een Oostenrijker, was Zaterdag haar het Russische hoofdkwartier te Wenen gegaan en niet teruggekeerd. Hij is van Poolse afkomst. re leiders het gevaar voor een „feu dale" ontwikkeling der verhoudingen in de industrie nog vergroten. Deze ontwikkeling was, aldus de spreker, reeds ingeleid door de vele vrijwilli ge sociale zorgen der bedrijven voor hun personeel, door de bouw van fa- briekswoningen enz., waardoor de ar beiders dreigden van hun vakorgani satie vervreemd te raken. De Beierse actie, die nog bekrach tigd werd door de overdracht der lei ding van het landelijk verbond in ra dicale handen, heeft in Bonn groot opzien gebaard. Men wacht met span ning af welke invloed zij zal hebben op de stemming in de overige lande lijke bonden, die in de komende twee maanden hun congressen zullen hou den. Slachtoffers bij treinbotsingen Op het station van Hannoversch Münden (Nedersaksen) is Maandag ochtend een passagierstrein ingere den op een lege goederenwagon. De locomotief, bagagewagen en slaapwagen van de trein ontspoorden. De conducteur van de slaapwagen kwam om het leven, verscheidene passagiers liepen verwondingen op. De machinist en de stoker bleven on gedeerd. Een passagiers- en een goederen trein zijn Maandagochtend bij Goël- lersdorf in Neder-Oostenrijk op el kaar gereden. Achttien personen wer den gewond. De uitvoer van Zwitserse horloges. Verleden jaar heeft Zwitserland voor een bedrag van 1.039.900.000 frs. aan horloges uitgevoerd. Dit is ver geleken met 't jaar daarvoor een ver mindering van 6 procent. Dit resul taat werd bereikt ondanks het feit, dat de export naar de Verenigde Sta ten met 25 procent verminderde, als gevolg van verhoging der Ameri kaanse invoerrechten ter bescher ming- van de Amerikaanse industrie. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART Ingewikkelde situatie op Nieuwe Waterweg „Een cumulatie van grensgevallen" noemde gisterenmiddag de inspecteur Generaal voor de Scheepvaart, de heer J. Metz de omstandigheden waar onder in de middaguren van de 8e Oc tober 1954 een aanvaring plaats had tussen de grote Noorse stoomboot „Aslaug Roganaes" die tengevolge van machineschade stuurloos door een viertal sleepboten de Nieuwe Water weg werd opgesleept en de uit tegen overgestelde richting gesleepte tan ker „Batavia". Hiermede doelde de heer Metz op de schuldvraag. Alhoewel er voldoende sleepboten en deskundigen aanwezig waren niet minder dan zes sleepboten ver- ezelden de Noor waarover onder- avenmeester P. Kooren van de Rijkshavendienst vanuit zijn eigen havenboot een wakend oog liet gaan, bleek op de zitting van de Raad voor de Scheepvaart wel dat er aan de leiding nogal wat haperde. De rijks- loods eerste klasse A. H. J. Amsen- ga, vergezeld van een collega uit de Maasstad waren op de Noorse stoom boot aanwezig, doch tussen beide loodsen werd niet voldoende overleg gepleegd, zodat zij onafhankelijk van elkaar een opdracht gaven met het bovengenoemde gevolg. De verschillende getuigen waren het niet eens over de lengte van de tros. Sommigen meenden dat deze 100 meter lang was, anderen schatten de lengte op circa 270 meter. De deskun digen waren het er wél over eens dat deze lengte onverantwoord was. Twee slepers, de „Ebro" en de „Goeree" trokken de Noor „in span" de Water weg op. Ternauwernood kon een aan varing met de zojuist zee kiezende „Nieuw Amsterdam" worden voorko men, en daarmee werd, naar inspec teur J. Metz meedeelde, een onover zienbare ramp afgewend. Bij het overgeven van de sleep aan de sleepboten „Pernis" en „Dregt" liep de zaak echter mis. De voorste MINISTER EDEN VERKLAART Na in werking treden van Parijse verdragen De Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, heeft Maandag verklaard, dat Engeland, na het in werking treden van de Parijsa verdra gen, zal streven naar een „nuttige bij eenkomst" met Rusland. Hij zei in een radio-uitzending te ge loven, dat er dan mogelijkheden zou den zijn voor onderhandelingen met de Sowjet-Unie. Eden vervolgde: „De Duitse kwestie ligt. Europa na aan het hart. We zijn altijd van mening ge weest, dat Duitsland herenigd moet worden. Maar Duitsland kan alleen worden herenigd door eenheid van de westelijke wereld, omdat alleen nut tige besprekingen met Rusland kun nen worden gevoerd, als de eenheid van de Westelijke wereld verzekerd Voor 10.000 uit auto gestolen. In de late avond van j.l. Zaterdag zijn uit een auto, die geparkeerd stond in de Plantage Prinsenlaan te Am sterdam, nadat een ruitje was ver broken, een aantal o.a. gouden hor loges, een autojasje, een plaid, een sjaal, een actentas, tezamen 'voor een waarde van ca. 10.000, gestolen. Diplomaten in Londen beschouwen deze verklaring van minister Eden als een krachtige afwijzing van de recen te Russische voorstellen Duitsland te herenigen, indien de verdragen van Parijs worden geannuleerd. sleepboten minderden vaart, waar door de „Aslaug Rogenaes" begon te „gieren", omdat de tros, die men ge durende de enerverende tocht angst vallig strak gespannen had gehou den, nu begon te verslappen. De uit de richting Rotterdam komende sleep boot „Zijpe" met .een tweetal lichters achter zich, waaronder de „Batavia", gaf, volgens de verklaring van de ka pitein van de „Zijpe" C. Baay, twee korte stoten, de waarschuwing „wijk uit naar bakboord". De lange tros speelde hem echter bij deze manoeuvre parten, en alhoe wel de sleepboot aan een aanvaring met de gierende Noor ontkwam, werd een van diens sleepboten, de „Batavia", de dupe. Gelukkig deden er zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade was echter zeer groot. Ter zitting constateerde de Inspec teur-Generaal dat de leiding had ont broken, en dat het overgeven van het toezicht door de loods aan de haven loods niet overeenkomstig de regels had plaatsgevonden. Kapitein Baay ging echter vrijuit. Eveneens laakte de heer Metz het „in span" slepen van de Noorse zeestomer. Hij vroeg des ondanks tegen niemand enige beris ping of straf. De Raad zal binnenkort uitspraak doen. Prins de Ligne terug naar Madrid. Prins Eugene de Ligne, de 'Belgi sche ambasadeur in Spanje, zal bin nenkort naar Madrid terugkeren, al dus is Maandag uit gezaghebbende bron in Brussel vernomen. De ambassadeur was voor overleg naar Brussel ontboden en hij zou in Brussel blijven totdat van de Spaan se regering antwoord zou zijn ont vangen op een Belgische nota over de verblijfplaats van Leon Degrelle, de voormalige Belgische Rexistenleider, die volgens persberichten in Madrid was gezien. Verleden week antwoordde de Spaanse regering, dat men in Spanje vergeefs naar Degrelle had gezocht. Baron Louis de Rothschild overleden „The Times" meldt het overlijden van de internationale bankier baron Louis de Rothschild. Hij is 72 jaar ge worden. De laatste tijd woonde hij op Jamaica. Vroeger stond hij aan het hoofd van de Oostenrijkse bankiersfirma S. M. von Rothschild. Bij het faillisement van de „Credit Anstalt" in 1931 ver loor hij een groot deel van zijn for tuin. Toen de nazi's Oostenrijk binnen vielen werd hij gearresteerd. Na een gevangenschap van ongeveer 14 maan den werd hij in Mei 1939 vrijgelaten, nadat zijn familie een losgeld had betaald, dat op 80 millioen gulden wordt geschat. Hij woonde korte tijd te Londen en vestigde zich daarna in de Verenigde Staten, waar hij het staatsburgerschap verkreeg. BRITS VISSERSVAARTUIG VERMIST. Het Britse radiostation Northfore- land heeft de scheepvaart verzocht uit te zien naar het vissersvaartuig „Gipsy Queen" uit Lowestoft, dat over tijd is. Het is voor het laatst op 12 Januari gezien, ongeveer 90 mijl benoorden Ameland. Een Aerobe,e-raket foto links) is ge bruikt om deze foto (rechts) van de aarde te maken van een hoogte van ongeveer 160 kilometer. Het was de eerste maal dat een rakel een derge lijke hoogte heeft weten te bereiken. De raket werd afgevuurd door de re- search-afdeling van de Amerikaanse Marine op het White Sands proefge bied in New-Mexico, V.S.. De camera in de raket bevestigdheeft bijna voortdurend in Zuidelijke richting ge wezen, beneden links (op de rechter- foto) ziet men de Rio-Grande val lei; de Golf van Mexico is de don kere streep rechtsboven en de donke re ruimte boven de horizon is de lucht. Van onder tot boven de foto wordt een afstand van ruim 11/00 ki lometer uitgebeeld. De afstand langs de horizon bedraagt ongeveer 2700 ki lometer. De foto is een vergroting van een enkel 16 mm beeldje en opgeno men met een standaard camera, nor maal gebruikt voor controle van schietoefeningen in vliegtuigen. Premie vrijwilligers reservepolitie Het Tweede Kamerlid de heer Pe ters heeft de ministers van binnenland se zaken en justitie schriftelijk de vol gende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de ministers van binnenlandse zaken en van justitie na ampel overleg besloten hebben me de gelet op het ter zake uitgebrachte advies van de interdepartementale commissie reserve organenniet over te gaan tot het toekennen van een pre mie van 100 voor elke periode van twee jaar trouwe dienst aan de vrij willigers van de reserve-politie en van de reserve-gemeentepolitie? 2. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, zijn de ministers dan bereid mede te delen door welke overwegingen zij zich hierbij hebben laten leiden. Er wordt voorts op gewe zen, da^ aan de vrijwilligers der mili taire reserve-diensten deze premie wel is toegekend. RIVIEREN BUITEN HUN OEVERS Geheel Noord-Duitsland ligt onder een dik sneeuwdek In Duitsland en Oostenrijk zijn Maandag ten minste 10 personen om het leven gekomen als gevolg van stormen die in sommige gebieden tot een orkaan aanzwollen. In verschillende delen van West-Europa staan grote gebieden onder water en tengevolge van de hoge waterstanden in de rivie ren is de gehele binnenscheepvaart in West-Duitsland in de war. Uit laaggelegen Franse dorpen zijn door overstromingen honderden men sen geevacueerd. In Parijs stijgt het water van de Seine nog steeds en men vreest, dat het water in deze rivier tegen het eind van de week het peil van de overstromingen van 1807 zal bereiken. Ook in Zuid-Engeland heeft de smeltende sneeuw overstromingen ver oorzaakt. In Zwitserland wordt de wintersport in vele centra ernstig be nadeeld door aanhoudend warm weer, maar uit Noorwegen worden zeer la ge temperaturen gemeld. In Denemarken en Noord Schotland is veel sneeuw gevallen. Ook geheel Noord-Duitsland ligt onder een dik sneeuwdek. In Bonn dreigt het water het parlementsgebouw te overstro men. De politie heeft zandzakken rondom het gebouw opgestapeld. In Frankrijk staan vele hoofdwegen meer dan een meter onder water. Vrijwilligers zijn bezig de dijken langs de rivieren de Rhöne, de Saöne en de Ain te versterken. Het wijngebied bij Bordeaux is on dergelopen doordat een zware storm, met windsnelheden van 140 km p.u., het water in de monding van de Ga ronne over de dijken joeg. Intussen genoten vacantiegangers in Nice aan het strand van de warme zonneschijn. Kopenhagen meldt de zwaarste sneeuwval van laatste 30 jaar. Sneeuwhopen va,, twee meter hoogte stagneren het verkeer in de Deense hoofdstad en ook het treinverkeer kampt met grote vertraging. Brandweerlieden bezig met de éva~ cuatie van de bevolking van 't Fran se plaatsje Scy-Chazelles. dat door overstroming bedreigd wordt, nu de Moezel buiten haar oevers is getreden In Zweden zijn Maandag tengevolge van het slechte weer vier personen om het leven gekomen. Acht personen liepen verwondingen op. In Luik werden Maandagavond over stromingen gevreesd. Het water van de Maas steeg als gevolg van smelten de sneeuw snel. Uit Luxemburg wordt gemeld, dat als gevolg van het buiten de oevers treden van de Moezel ver scheidene dorpen gedeeltelijk zijn overstroomd. IN ONS LAND. Tengevolge van de Noordwester storm zijn in de nacht van Zondag op Maandag in de haven van Rotterdam twee schepen losgeslagen. Ook in de Amsterdamse haven zijn twee sche pen losgeslagen. Van de zijde der Spoorwegen ver namen wjj, dat zich in de treinenloop vertragingen enkele zelfs van en kele uren hebben voorgedaan. Door het kort op elkaar volgen van dooi, vorst en sneeuw werd Zondag in Groningen de stroomlevering ver stoord. Startbaan vliegveld kruist een spoorweg In Sept. a.s. zal het vliegveld van Visby op het Zweedse eiland Gotland uitgebreid worden en volgens „D3gens Nyheter" zal dan de enige kruising ter wereld tussen een startbaan en een spoorweg tot stand komen. Er komt namelijk een twee kilome ter lange en zestig meter brede start baan, die het mogelijk zal maken het vliegveld het gehele jaar open te hou den. De grasmat, waarop men thans nog is aangewezen, is iedere lente en herfst een tijdlang onbruikbaar. De betonnen baan zal een spoorweg krui sen en van de verkeerstoren van het vliegveld af zullen straks, behalve vliegtuigen, ook de vijf treinen, die daar per dag passeren, worden gediri geerd. OPNIEUW SCHERPE KOERSDALING Als gevolg van twee verkoopgolven is de marktwaarde der te New York genoteerde aandelen Maandag met ruim 3 milliard dollar gedaald. De koersdaling was bijna even groot als die van twee weken geleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5