PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT V.S. zullen buitenlandse hulp met 400 millioen dollar verhogen BILT Nieuwe regeling aansluiting onrendabele gebieden ontworpen RUSSISCHE ATOOMHULP VOOR „VREEDZAAM GEBRUIK" GROOTSCHEEPSE HERDENKING OP 5 MEI 1955 DE VERWACHT... Ï98e Jaargang - No. 14 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie! F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Waarnd. B[oofdred.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; tr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 18 Jan. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie t 3. Ing. mede-ellngen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. tt regels) van 1—6 regels 1 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. VHsslngen, Walstr. 55-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg, Flnlandatr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstr C 160. telef. 26 EISENHOWER'S BEGROTING Tekort geraamd op 2.4 millioen President Eisenhower heeft gisteren aangekondigd, dat de Amerikaanse regering voornemens is de uitgaven in het komende financiële jaar met 1,1 milliard dollar te verminderen. De buitenlandse hulp zal evenwel worden verhoogd met 400 millioen dollar. De totale uitgaven voor militaire en niet- miiitaire steun zullen dit jaar 4,7 milliard dollar bedragen. De totale uitga ven voor het begrotingsjaar 19551956 worden geraamd op 62.4 milliard dollar tegen vorig jaar 63.5 milliard. De aanpassing van een oorlogsecono mie naar een vredeseconomie is in het afgelopen jaar met succes voltooid. Volgens de president rust de hui dige toenemende welvaart op hechte grondslagen, vrij van oorlog of infla tie. Hij raamde voor '55'56 een be grotingstekort van 2.4 milliard dollar tegen een geraamd tekort van 4.5 milliard dollar voor het lopende be grotingsjaar. Gei'aamd werd, dat de uitgaven voor de gewapende strijdkrachten voor '55'56 34 milliard dollar zou den bedragen, waarvan alleen voor de luchtmacht 15,6 milliard dollar. De uitgaven voor de belangrijke pro gramma's voor nationale veiligheid worden geraamd op 40,5 milliard dol lar. De president raamde, dat een be drag van 4.1 milliard dollar nodig zou zijn voor de tenuitvoerlegging van het huidige programma voor buitenlandse steunverlening en 600 millioen dollar voor nieuwe program ma's. De uitgaven voor de ontwikkeling en het uitoefenen van toezicht op atoomenergie worden geraamd op 2 milliard dollar of 50 millioen dollar minder dan in '54'55. De president wijst er in zijn bood schap op, dat de toestand van vrede, waarin wij thans leven een onzekere vrede vormt en de begroting voor '56 is op dit vooruitzicht gebaseerd. De Amerikaanse economie is krach tig en welvarend, doch wij dienen, al dus Eisenhower, ons er voor te hoe den onze economische krachten te verspillen door inflationaire tekorten en daarom wordt voorgesteld de be staande accijnsrechten en inkomsten belastingtarieven, welke aanvanke lijk 1 April 1955 zouden worden ver laagd met 1 jaar te verlengen. Herbewapening Uit deze begroting blijkt volgens Reuter duidelyk, dat het omvangrij ke bewapeningsprogramma, waarme de begonnen werd na het uitbreken van de Koreaanse oorlog, zijn vol tooiing begint te naderen. De gewa pende strijdkrachten vereisen het Eerste proefvaart atoomduïkboot De Amerikaanse atoomduikboot „Nautilus" is Maandag uit de haven van Groton in de staat Connecticut gevaren voor liaar teclinische proef vaart. De marine deelde mede, dat het vaartuig op de proefvaart door atoomenergie wordt voortbewogen. „Dit is de eerste maal dat een voer- of vaartuig door atoomkracht wordt voortbewogen", aldus een Amerikaan se marine-officier. De proeven zullen worden genomen in de Long Island Sound. De marine deelde mede, dat er ruim honderd mensen van de marine en ruim zestig burgerdeskundigen aan boord van de „Nautilus" zijn. Aan burgers werd niet toegestaan het uitvaren gade te slaan. Een sleepboot van de mailne met journalisten aan boord bleef op vrij grote afstand van de atoomduikboot. Deze droom van een vrachtwagen met voorxoielaandrijving is door Ge neral Motors ontworpen. Hij is ge schikt voor alle doeleinden en uitge rust met een motor van 180 P.K. De wagen zal de naam L'TJniverselle krijgen. Hij is bijna 30 centimeter la ger dan de gebruikelijke, maar heeft toch evenveel laadruimte. Foto: Een beeld van de nieuwe vrachtwagen in experimenteel stadium. grootste deel der regeringsuitgaven voor het financiële jaar per 30 Juni 1956. Van officiële zijde werd opge merkt, dat men verwacht, 'dat de mi litaire uitgaven in '57 en '58 op het zelfde niveau zullen blijven. Bij de militaire en economische hulpverlening zal de nadruk meer op Azië dan op Europa liggen. Van of ficiële zyde weigert men mede te de len hoeveel middelen besteed zullen worden voor het programma voor steunverlening aan Azië. De luchtmacht zal in Juni '56 over 40.000 vliegtuigen, bijna alle met straalmotoren, beschikken. De begro ting voor de marine voorziet o.m. in de bouw van een vliegdeksehip van 60.000 ton en atoomduikboten. De militaire bijstand aan de Geal lieerden voorziet in hulp bij de uit rusting en opleiding van in totaal meer dan 180 divisies, 551 oorlogs schepen, 278 luchtmachtescadrilles en ondersteuningseenheden. In de af gelopen 5 jaar hebben de V.S. aan hun bondgenoten o.m. 6000 vliegtui gen, bijna 900 schepen, 36.000 tanks en ttjUjfi vracl m tingsstuk'ken geleverd. Eisenhower hoopt, dat men binnen kort bepaalde uitrustingsstukken aan de nieuwe Duitse strijdkrachten zal kunnen leveren. Voorzover dit mate riaal niet door Duitsland zelf zal kun nen worden gefinancierd, zal het wor den betaald uit de toewijzingen van het programma voor de wederzijdse bijstand. pantserwagens, bijna 200.000 chtwagens en vele andere uitrus- Stilstand in de strijd in Costa Rica In de jongste berichten van de Cos- taricaanse regering wordt gesproken van een stilstand in de strijd, nadat „zware verliezen" waren toegebracht aan de opstandelingen rondom Santa Rosa, nabij Liberia. In het jongste communiqué van het hoofdkwartier van de staf van het Costaricaanse leger wordt gezegd, dat uit het op de opstandelingen buitge maakte materiaal de „medeplichtig heid van buitenlandse regeringen blijkt en dat zich onder het materiaal onder meer dekens bevonden met het kenteken van de Nicaraguaanse na tionale garde. President Somoza van Nicaragua heeft, na het, besluit van de organisa tie der Amerikaanse staten om de le vering van vier Amerikaanse vlieg tuigen aan Costa Rica toe te staan, aan 'de V.S. gevraagd dergelijke toe stellen ook aan zijn land te leveren. Volkswagenfabriek wordt verkocht De West-Duitse regering heeft Maan dag te kennen gegven, dat zij voor nemens is de Volkswagenfabriek in particuliere handen te doen overgaan. De Volkswagen-maatschappij is geheel eigendom der Westduitse regering. Amerikaans marinevlieg tuig verongelukt Een viermotorige Constellation van de Amerikaanse marine is ten Zuid westen van New-Foundland in de At lantische Oceaan gestort. Van de 13 inzittenden heeft men geen spoor ge zien. Het ongeluk is aan motorstoring te wijten. AAN VIJF COMMUNISTISCHE LANDEN In ruil voor grondstoffen De Sowjet-Unïe heeft Maandag bekendgemaakt, dat aan vijf commu nistische landen atoomhulp voor vreedzaam gebruik zal worden geleverd. De landen die „wetenschappelijke, technische en industriële hnlp" zullen krijgen „bij de ontwikkeling van het onderzoek naar vreedzaam gebruik van atoomenergie" zijn China, Polen, Tsjecho-Slowakije, Roemenië en O. Duitsland. De hulp zal bestaan uit steun bij het maken van plannen, bij de uitrus ting en de bouw van experimentele atoomzuilen van 5000 kilowatt het vermogen van de Russische atoom- centrale voor industrieel gebruik. Het splijtbare materiaal voor atoom zuilen en wetenschappelijk onderzoek zal worden geleverd in ruil voor grondstoffen. Geleerden en deskundigen uit de 5 genoemde landen zullen het onder zoek van de Sowjet-Unie op het ge bied van vreedzaam gebruik van atoomenergie kunnen bestuderen. Deze hulp zal de genoemde landen in staat stellen „op ruime schaal wetenschappelijk onderzoek op het gebied van de kernphysica te ontwik kelen", aldus de bekendmaking. (Drie dagen geleden bood de Sow jet-Unie aan een verslag over een Russische atoomcentrale voor vreed zaam gebruik te zenden aan de ko mende internationale conferentie over atoomenergie, die onder auspiciën van de Ver. Naties zal worden gehouden) De Sowjet-Unie onderzoekt nog, of het aantal landen, dat deze hulp krijgt, kan worden uitgebreid, aldus het communiqué. CONFERENTIE OVER ATOOMENERGIE Een commissie van de Verenigde Naties, die belast is met het organise ren van een internationale weten schappelijke conferentie over het ge bruik van atoomenergie, heeft Maan dag eenstemmig besloten, dat de con ferentie in het gebouw van de Ver enigde Naties te Genève zal worden gehouden. Aanstaand echtpaar verloor 3000. Het buiten de oevers getreden wa ter van de rivieren de Maritza, Arda en Tunca, een gevolg van de zeer zware regenval, heeft de stad Adria- nopolis, die bij de Grieks-Bulgaarse grens gelegen is, overstroomd. Meer dan 600 huizen kwamen onder water te staan: de bewoners werden naar drogere gebieden in de naaste omge ving geëvacueerd. Foto: Een overzicht van een van de overstroomde delen van Adrianopolis. Verdacht van aanslag op automobilist Naar aanleiding van de aanslag, die de vorige week Dinsdagavond in het Zuiderpark te Groningen is gepleegd op een automobilist, is door de Gro ningse recherche een arrestatie ver richt. Het onderzoek duurt nog voort. Vlucht zonder piloot Een waarnemingsvliegtuig van he type L 19 van het Ame rikaanse leger heeft Maandag in Oostenrijk in een storm een vlucht zonder piloot gemaakt. Opgenomen door de wind, be- i-eikte het toestel een hoogte van ongeveer 70 meter en maakte een vlucht van bijna drie kilometer over twee dor pen alvorens op bijna onberis pelijke wijze weer te landen. Het toestel bleef nagenoeg on beschadigd. Een officier van de lucht macht zeide, dat het toestel met een piloot geen betere so lovlucht had kunnen maken In die harde wind zou een pi loot nog grote moeite hebben gehad om het toestel even vei lig en gemakkelijk weer aan de grond te zetten", zo meende hij. VWS*WW**W\<W\*VWA'V Het verlies van een plastic porte feuille met erin een bedrag van 3000 heeft een eind gemaakt aan de zolang gekoesterde plannen van de heer A. P. W., P.T.T. ambtenaar te Amsterdam en zijn verloofde, mejuf frouw G. K., die werkzaam is bij de cultuurtechnische dienst te Utrecht. De drie duizend gulden werden met moeite bijeengespaard en toen 't aanstaande echtpaar eindelijk de toe wijzing kreeg voor twee kamers ln Amsterdam, rtak dc heer W. het geld in zijn zak en zou met zijn aanstaan de echtgenote enig meubilair en an der huisraad kopen. Hij verliet het kantoor van de P. T. T. aan de Hobbemakade te Am sterdam op 12 Januari met veilig ge borgen in zijn zak de portefeuille met de drie duizend gulden. In de Zijlstraat ontdekte hij evenwel dat zijn portefeuille zoek was. Hij moet deze op weg naar huis verloren heb ben. De politie is er tot nu toe niet in geslaagd de portefeuille op te spo ren. Maar het aanstaande echtpaar, dat zeer gedupeerd is en van trouw plannen voorlopig af moet zien, ge looft notr steeds in het bestaan van de eerlijke vinder. De 40-jarige inwoner van Doorn de heer D. van der Waard is gisteren tijdens het vissen op de IJmuldense Zuid-pier door een onverhoeds aanrollende golf van zijn zitplaats gesleurd en te water geraakt. Naburige vissers probeerden hem nog te grijpen, maar moesten de man loslaten. TIEN JAREN BEVRIJD Nationaal comité maakt de plannen bekend Het nationaal comité viering bevrijdingsdag 5 Mei 1955 onder hoge patronage van H.M. de Koningin en Z.KJI. Prins Bernhard samenge steld uit vertegenwoordigers van alle geledingen en richtingen van het Ne derlandse volk, is gisteren met het werk naar buiten begonnen. De voorzit ter, de heer M. A. Reinalda, sprak in een rede, welke werd uitgezonden over de beide radiozenders. De werkgevers hebben voor deze 5de Mei een vrije dag aangeboden, waarvan de waarde op c.a. 30 millioen gulden moet worden getaxeerd. De militaire bevrijding wordt op grootse wijze herdacht met een bij eenkomst in hotel „De Wereld" in Wageningen, waar indertijd de capi tulatie werd ondertekend. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Cana dese luit.-generaal Charles Foulkes, aan wie de Duitse bevelhebber Blas- kowitz zich overgaf, zullen bij deze herdenking tegenwoordig zijn. Er wordt o.a. een grote parade gehouden van internationale legereenheden. De viering der geestelijke bevrij ding culmineert in een herdenkings manifestatie in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Omlijst door geëigende muziek zullen redenaars van de R.K., Prot. Christ., buitenkerkelijke en Joodse bevolkingsgroepen de beteke nis der bevrijding belichten. Aan alle burgemeesters en bekende comité's is een samenvatting gezon den van de richtlijnen en suggesties voor de viering van de a.s. bevrij- VOOR DE HERVERKAVELINGSGEB1EDEN Waarschijnlijk neemt het Rijk een aanzienlijk deel voor zijn rekening Naar wij vernemen is men thans vergevorderd met een nieuwe regeling voor de aansluiting van onrendabele gebieden aan het electriciteitsnet van de P.Z.E.M. Deze regeling zal uitsluitend gelden voor de herverkavelings- gebieden, maar de verwachting bestaat, dat voor onrendabele percelen buiten het herverkaveiingsblok een soortgelijke regeling zal worden ont worpen. In overleg met de Herverkavelingscommissie is bepaald, dat de belanghebbende zelf per aansluiting 400 dient bij te dragen, alsmede 40 per ha. Deze bedragen worden voorlopig gefinancierd door de Herverkave lingscommissie, die ze op de gewone wijze met de betrokkenen zal verreke nen. Uiteraard vormt deze bijdrage slechts een deel van de kosten de gemiddelde aansluitingskosten worden zeer globaal geschat op 3500 per aansluiting zodat het resterende bedrag op andere wijze dient binnen te komen. Gedacht is aan een bijdrage van de gemeenten ten bedrage van 10% van de aanlegkosten en van 5% van de P.Z.E.M. Het dan nog over blijvende deel, dat in vele gevallen een aanzienlijk percetage zal blijken te zijn, zal waarschijnlijk geheel voor rijksrekening komen. Voorgesteld zal verder worden, dat de provincie de helft van de P.ZJEM.-bijdrage (2>/2%) voor haar rekening neemt. De directeur van de P.Z.E.M., ir T. Michielsen, deelde ons in een onder houd mede, dat het in de bedoeling ligt om van diegenen, die gebruik van deze regeling zullen maken, een be paald stroomverbruik als garantie te vragen. Dat geschiedt ook by de thans bestaande regeling voor de on rendabele gebieden, waaraan de P.Z. E.M. jaarlijks een niet onaanzienlijk bedrag ten laste legt. Daardoor kon-" den in de loop der jaren diverse on rendabele percelen worden aangeslo ten. Van de P.Z.E.M.-ambtenaren werd daarby vaak veel tact, overleg en persoonlijke ijver gevraagd bij de voorbesprekingen, vooral wanneer het ging om aansluiting van een groep percelen, waarbij een kostenverdeling voor de betrokkenen moest worden opgesteld. Ir Michielsen wees er op, dat zijn bedrijf wel degelijk het sociale ele ment erkent by de kwestie van on rendabele gebieden, maar daar naast mogen en moeten bedrijfs economische motieven niet uit het >og worden verloren. Juist dank ij deze zienswijze konden jaarlijks iedragen in het fonds onrendabe- e gebieden worden gestort en me- le als gevolg daarvan kwamen im mers de niet rendabele aansluitin gen tot stand. Deze totstandkoming betekende ech ter tevens dat de resterende gevallen tot de moeilijkste behoren. Ir Michiel sen schatte, dat er in het herverka veiingsblok en daarbuiten in totaal nog ca 2.500 onrendabele aansluitin gen zijn te verzorgen, waarbij de ge middelde aansluitingskosten op 3.500 worden begroot, zodat in to taal een kleine tien millioen gulden nodig is De laatste tijd zijn er enkele com missies werkzaam, zowel op provin ciaal als op landelijk niveau, om sa men te zoeken naar een snelle oplos sing van dit moeilijke vraagstuk. Zo werd er één door de Z.L.M. ingesteld, terwijl voorts werkzaam is de com missie financiering electriciteits- en wateraansluitingen herverkavelings- gebieden, die door de Herverkave lingscommissie werd ingesteld en reeds een interim-rapport samenstel de over deze aangelegenheid. Op dit rapport heeft thans de landelijke subcommissie electriciteitsvoorzie- ning platteland, waarin o.m. ir Mi chielsen zitting heeft als deskundige, voortgeborduurd en men mag hopen, dat het resultaat daarvan de hier boven genoemde nieuwe regeling zal worden aanvaard. Ir. Michielsen wees ons er nog met nadruk op, dat men nu niet moet den ken, dat op grond van deze regeling elk huis in Zeeland kan worden aan- fesloten. Een pand ergens ver weg in e duinen van Westen-Schouwen ge bouwd bijvoorbeeld, kilometers van kabels verwijderd, zal vanzelfspre kend niet in aanmerking komen. Elk object, waarover twijfel bestaat zal door het P.Z.E.M.-bestuur met de her verkaveling worden bekeken. Tenslot te verklaarde ir Michielsen, dat 't ge hele probleem veel eenvoudiger zou komen te liggen, wanneer het totaal Men kan zijn dankbaarheid daad werkelijk tonen door alle baten ten goede te laten komen aan de stich ting 1940-1945. Deze stichting ver trouwt in de komende maanden de laatste bijna 5 millioen te zullen ont vangen, die haar in staat zullen stel len zich uit alle collecte-acties terug te trekken. Initiatieven Er zijn verschillende initiatieven genomen. De raad van volkszang met de federatie van zangersbonden po gen tijdig een nieuw bevrijdingslied te publiceren. Het gehele bakkersbedrijf (c.a. 16.000 bakkers) zullen, gedach tig de aan de bevrijding voorafgaande droppings, gedurende twee dagen Zweeds wittebrood (met een toeslag voor de stichting '40-'45) verkopen. Aanbevolen wordt als reëel element der viering en tegelijk ter ontlasting van de huisvrouw op de feestdag een bijzondere, eenvoudige bevrijdings maaltijd te houden. De gezinsraad be reidt een brochure hierover voor. Het comité, dat beschikt over een bureau onder directie van de heer B. L. W. Foppen, gevestigd Gallerij 21, Amsterdam-centrum, telefoon 65690, houdt zich aanbevolen voor ideëen en wenken van wie ook. die kunnen bij dragen het gewenste doel bereiken. Shape accoord met benoeming ir. J. Piket Naar A.F.P. in bevoegde kringen in Parijs verneemt heeft de Shape haar goedkeuring gehecht aan de benoe ming van de Nederlander ir. J. Piket tot technisch directeur van het in Ne derland te vestigen internationaal technisch centrum voor de luchtverde diging. Ir. Piket is thans onder-directeur van het physisch laboratorium van de rijksverdedigingsorganisatie T.N.O. verbruik in Zeeland omhoog zou gaan. Wanneer men rekent, dat het lande lijk gemiddelde 193 kwh p.p. bedraagt voor huishoudelijke doeleinden en men stelt daar het Zeeuwse verbruik van slechts 126 tegenover, dan blijkt in derdaad, dat in Zeeland nog een aan zienlijke stijging mogelijk is. Om van het industriële verbruik nog maar niet te spreken, want hier zijn de cij- fers helemaal deprimerend: landelijk 299, Zeeland 97 ONBESTENDIG Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Matige tot krachtige Noordwestelijke wind. In de middag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. ZON EN MAAN. 19 Januari Zon op Maan op onder 17.03 onder 12.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1