K&PPIP EN DE JUWELENROOF De bevolking van Brouwershaven pakt problemen moedig aan LEZERS SCHRIJVEN WALCHEREN HERINNERINGSSTEEN IN WONING VAN „ST. WILLIBRORD" MAANDAG 17 JANUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GESPREK MET BURGEMEESTER VAN LEEUWEN Gemeentehuis moet dringend worden gerestaureerd „Het is niet eenvoudig; op Schouwen en Duiveland met bouwen te begin nen, want uitbreidingsplannen ontbreken soms of eisen en lange proce dure. Toch is er een geregelde verbetering te constateren op woninggebied in Brouwershaven". Dit vertelt ons burgemeester J. L. van Leeuwen, die de mening is toegedaan, dat de bevolking van Brouwershaven door de ramp geen terugslag kreeg en vol moed de problemen onder ogen ziet. Nog van het oude bouwvolume konden onlangs drie mooie woningen in de Polderdijkstraat in huur gegeven worden. Ter vervanging van oude, onbruikbare woningen is de bouw van acht huizen aanbesteed, een vis- afslagplaats met bijbehorende woonhuizen en twee middenstandswoningen. Door het saneringsplan van de krot woningen zullen nog vijftien woning wetwoningen in het dorp verrijzen, wat vanzelfsprekend enige verlichting van het woningvraagstuk betekent, maar vooral een verbetering is op hy giënisch gebied. Ongeveer dertig aan vragen staan nog op de „wachtlijst". Bijzonder voor het onderwijs is de schaarste aan woningen voor perso neel reden tot moeilijkheden; hetzelf de geldt voor politie-beambten. Hoe wel de beschikbaarstelling van grond volgen! het uitbreidingsplan een rol speelt, worden wegen gezocht een achttal woningen voor ouden van da gen te bouwen met behulp van een gift uit Boston. Het gemeentehuis is hard aan res tauratie toe. Bij de laatste sneeuwval was het secretarie-personeel genood zaakt potten en pannen in de raads zaal te plaatsen om verder doorlek ken te voorkomen. Met de dienst Mo numentenzorg zijn nu besprekingen gaande om o.m. aan het dak de nodi ge herstellingen aan te brengen. Ook werd Monumentenzorg gevraagd aan dacht te schenken aan het standbeeld van Vader Cats. Een tegenvaller in de wederop bouw is de openbare school gewor den. Aanvankelijk leek het herstel geslaagd, maar de gevolgen van het zoute water in het schoolge bouw komen overal naar voren. Een prachtig ingericht gymnas tieklokaal staat nu ter beschikking van de jeugd, maar verminderde de vergaderruimte van Brouwers haven. Er komt nu een houten ver enigingsgebouw. Met de restauratie van de Neder lands Hervormde Kerk is dezer dagen een aanvang gemaakt. In Juli hoopt men al flink met het herstel gevor derd te zijn. De herbouwactie is bij zonder geslaagd, maar een algehele revisie van het gebouw is onmogelijk, daar dit een millioenenwerk zou zijn. De schetsplannen voor een sluis zijn aan Rijkswaterstaat voorgelegd. Er Excursie naar N.O.P. Het ligt in het voornemen van de Herverkavelingscommissie op Tholen om op Vrijdag 28 Januari a.s. een ex cursie te organiseren naar de N.O.P. Tijdens deze excursie zal een indruk worden gegeven van deze nieuwe pol der en zullen enkele bedrijven bezocht worden. Grondgebruikers In de gemeenten Stavenisse, Sint-Annaland en Oud- Vossemeer, die minstens 7.5 ha grond in gebruik hebben, kunnen aan deze excursie deelnemen. wordt naar gestreefd in elk geval dit jaar nog met de bouw van deze keer sluis met dubbele puntdeuren te be ginnen. Verbeteringen Naast de herbouw en het herstel zee zal een eenrichtingsverkeer wor den voorgeschreven. De autobussen verlaten dan via de Zuiddijkstraat de dorpskom. Door deze maatregel hoopt men verkeersopstoppingen te voorko men en het gevaar te verminderen. In Augustus komt het sportveld ter beschikking voor voetbalverenigingen en jeugdclubs. Het Slingerbos is her steld en deze zomer zullen er duizen den tulpen in bloei staan. Het ge meentebestuur heeft zich voorgeno men aan onderhoud en uitbreiding van dit voor Brouwershaven unieke plantsoen aandacht te blijven schen ken. Delta-plan Hoewel over het Delta-plan weinig gepraat wordt er hangt nog erg veel in de lucht laat het zich be grijpen, dat uitvoering van de plan nen Brouwershaven als vissersdorp uitschakelt. Deze gang van zaken treft dan niet alleen de vissers, maar wordt door 't gemeentebestuur aller- ook de arbeiders die bij de versche- wege aandacht aan verbeteringen ge- ping, afslag, vervoer e.d. betrokken schonken. Zo zijn b.v. zwaardere lam- I zijn. „Wij blijven echter optimistisch pen bij de straatverlichting aange- voor de toekomst", merkt burgemees- bracht en komen er binnenkort nieu- ter V. Leeuwen nog op, „en zullen de we straatborden en huisnummers. Op i gevolgen van de laatste jaren zeker de weg vanuit Schouwen naar Zierik- te boven komen". Middelburg De Vlissingse Brug bracht „Een baby van 1000 weken" De toneelclub van de buurtvereni ging „De Vlissingse Brug" heeft Za terdagavond in het Schuttershof te Middelbui'g een opvoering gegeven van het blijspel in drie bedrijven „Een baby van duizend weken" door Hans Nesna. De kluchtige en pretentieloze geschiedenis speelt zich af in een pensionnetje, waarvan eige naren, een echtpaar, de broer van de mannelijke helft, die in Amerika rijk geworden is, jarenlang hadden bedro gen dpor de schijn te wekken, dat zij een kind bezaten. Leiden is in last, wanneer de broer komt logeren en dan uiteraard het bedrog zal ontdek ken. Het 21-jarig dienstmeisje wordt bereid gevonden de rol van het 12- jarig dochertje te vervullen en zie daar de baby van 1000 weken. De „schelmeryen" van het echtpaar komen toch aan het licht, maar niet nadat de nodige verwikkelingen voornamelijk amoureuze zich heb ben voorgedaan. Daai-in worden on der meer de gasten betrokken. Uit eindelijk vindt ieder zijn of haar toe komstige levenspartner (in), zodat het slot tot tevredenheid stemt. De toneelclub kan op een alles zins verdienstelijke opvoering terug zien, onder regie van de heer M. van Wijngen. Vrijwel alle medewerkenden wisten de hun toebedeelde rollen aan nemelijk en enthousiast te vertolken. Bijzondere vermelding verdienen me vrouw Van Schelven als de pension houdster, mèj. Passenier als „de ba by" en de heer V. d. Made in zijn rol van broer uit Amerika. Het talrijke publiek heeft zich met één en ander uitstekend vermaakt en beloonde spelers en speelsters navenant. Besloten werd met een geanimeerd bal onder leiding van de heer W. M. J. Meeuwse en op de muziek, ver zorgd door een band. die werd aan gevoerd door Frans Bliek. Leegzuigen van Zeeland. Naar aanleiding van Uw artikel in - de P.Z.C. van 28 December j.l. moge ik het volgende opmerken. lo. Na de oorlog verdwenen uit Hol land veel kleinere industrieën naar Noordbrabant"; de lonen waren er la ger en voorts waren er meestal in dustriehallen en woningen beschik baar! 2o. De burgemeesters der grote ste den gingen er zelf op uit om in 't bui tenland te wijzen op de gunstige mo gelijkheden voor vestiging van doch ter ondernemingen in hun stad. 3o. Een zeer grote defensie order ging naar één fabriek; had niet een gedeelte der nieuw gebouwde, zeer grote fabriekshallen bijv. in Goes ge vestigd kunnen worden? 4o. Economische factoren en gunstige ligging spelen ook een zeer belang rijke rol. Na het uitvoeren van het Delta plan zou Zeeland economisch een veel gunstiger ligging krijgen. 5o. Elke Maandagmorgen rijden treinen vol met vaklui (meestal me taalindustrie) uit de randstad o.m. naar Z.-Limburg en.... Vlissingen I Leegzuigen van mensen? 6o. Indien de lonen in Holland hoger zijn dan moet men ook rekening hou den met de veel hogere huishuren al daar en bijv. de kosten van fietsen stalling en het trammen in de steden zélf eens berekenen. 7o. Waar is de woningnood groter dan in de randstad? Vergelijkt U eens 't aantal toegewezen woningen en het aantal inwoners van elke provincie.' De Leeuwarder Courant schrijft: „In Holland liggen betere kansen en men krijgt er ook nog gauwer een woning". De redacteur van dat blad zou eens de zolderwoningen en de zeer grote aantallen samenwoningen moeten gaan bekijken 8o, Zijn de Noordelijke provincies en Zeeland wel actief genoeg? Vermel denswaard is bijv. de eventuele vesti gingsplaats van de (m.i overbodige) tweede Technische Hóge School. Het overgrootste deel der studenten komt uit het Westen, uit de Noordelijke pro vinciën en Zeeland. Zeeland maakl niet veel kans, gezien zijn excentri sche ligging, maar de Noordelijke en Oostelijke provincies (Friesland, Gro ningen, Drente, Overijssel en Gelder land) wèl. Waarom dan niet krachti ger geageerd? Het Is nu nog niet te laat! Zeeland had indertijd m,i, ook nog krachtiger kunnen ageren tegen het onverdiende overplaatsen van de „Zee- land"-boten. 9o. Wordt men overgeplaatst naar Friesland, dan kom je in 'n mooie pro vincie met intelligente en hardwer kende bewoners, maar je dient dan toch zeker wel de Friese taal te leren, wil je er „in komen". Middelburg. R. W. de G. Noot van de redactie. Het bezwaar van Zeeland en Friesland is, dat de minister van wederopbouw voor de bouwvolume-toewijzing een formule heeft bedacht, waarin het wegtrekken van de Zeeuwse en Friese bevolking wordt doorberekend. Was dat wegtrek ken vroeger vrijwillig, thans is het door het onthouden van bouwvolume een soort dwang geworden. En dat juist nu dat wegtrekken door uit breiding van de industrie enz. veel minder nodig en dus ook veel minder aantrekkelijk is dan vroeger!. Vlissingen „De beste jaren van ons leven" in goede vertolking De toneelgroep van de personeel- vereniging del* N.V. Kon. My „De Schelde" gaf Zaterdagavond een uit voering. Voor de opvoering sprak de voorzitter van de personeelsvereni ging, de heer W. F. L. Korffeen welkomstwoord. Vervolgens was het woord aan de toneelgroep, die haar uitstekende naam wederom eer aan deed met „De beste jaren van ons leven". In dit toneelstuk worden de ontwrichting van uit de oorlog te rugkerende Amerikaanse soldaten en de huichelachtigheid van hen, die „thuisbleven" op schrijnende wijze getekend. De scherpe contrasten waarop dit gehele stuk gebouwd is, vereisen van de spelers een maxi mum aan dramatische ontplooiing. De toneelgroep voldeed aan deze eisen ruimschoots. De spelers gaven zich volkomen en zonder gêne, het geen voor dillettanten vaak zeer moeiiyk is. Aan de andere kant tre den daardoor echter ook de onvol maaktheden duidelijker op de voor grond. Al met al mag men echter zeggen, dat hier een hoog peil werd bereikt. De bekwame regisseur was kennelijk van de gedachte uitgegaan, dat ook de kleinste rolletjes tot in de puntjes moeten worden verzorgd, wil een stuk gaaf voor het voetlicht komen. En inderdaad, dit is gelukt. Zwakke rollen waren er niet bij en er wordt dus niemand tekort gedaan, als wy een speciale vermelding ma ken van de dynamische Al Stephen son en zijn charmante dochter Peg gy. De moeilijkste taak had zeker wel Homer Wermels te vervullen. Hy deed dit met overgave en natuurlijk heid. Hoogst beschaafd en zindelijk was het optreden van de toneelpoes. Na afloop dankte de heer Korff namens de aanwezigen de regisseur en zijn medewerkers. Na afloop bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Oost- en West-Souburg Uitvoering „Vlijt en Volharding" Zaterdagavond gaf de muziekver eniging „Vlijt en Volharding" te Sou burg in „De Zwaan" een zeer geslaag de uitvoering, welke o.a.11 werd bijge woond door de burgemeester, de heer A. H. S. Stemerding en echtgenote en wethouder J. de Priester. De voorzitter, de heef L. Kasteleijn, dankte in zijn openingswoord allen, ook van buiten de gemeente, die het hadden mogelijk gemaakt, dat de le den van „Vlijt en Volharding" voor het eerst in nieuwe uniformen waren gestoken. Vervolgens sprak de burge meester een kort woord, waarin hij de muziekvereniging feliciteerde met de prachtige uniformen. Voor de pauze werkte „Vlijt en Volharding" een aan trekkelijk programma af van liederen. Uit het spontane applaus na afloop van elk hummer bleek, dat de talrij ke aanwezigen het gebodene zeer op prijs stelden. Na de pauze voerde de toneelver eniging „STEC" op het spel „Een vriend komt over", een klucht in drie bedrijven door Jan Timmer. Dit to neelspel werd door de leden van „STEC" op verdienstelijke wijze voor het voetlicht gebracht. Tenslotte was er een gezellig samenzijn. C. Rotraans overleden Op 36-jarige leeftyd is overleden drs C. Rotmans, leraar staathuis houdkunde en staatsinrichting aan de R.H.B.S.-en te Vlissingen en Mid delburg. De heer Rotmans werd op 1 Fe bruari 1918 te Rotterdam geboren, waar hij middelbaar onderwijs ont ving en de Economische Hogeschool bezocht. Daarna was hjj gedurende enige tijd verbonden aan het depar tement van economische zaken om tenslotte per 1 September 1948 als leraar naar Vlissingen te gaan. Het middelbaar onderwijs verliest in hem een leraar op wie de leerlin gen bijzonder gesteld waren. Enige jaren lang beijverde hij zich by het geven van leiding aan kleine excur sies op biologisch gebied. Hij wist het schoolschaken tot een succes te maken en als tafeltennisser genoot hij een erkende reputatie. De heer Rotmans was competitie leider van de afdeling Zeeland der Nederlandse Tafeltennis Bond. De crematie van het stoffelijk overschot zal Donderdag a.s. ge schieden op Westerveld. RAAD MELISKERKE Sluitende begroting voor dienstjaar 1955 aangeboden Tijdens de eerste vergadering in 1955 van de gemeenteraad van Me- liskerke heeft burgemeester A. J. Huijsman zij beste wensen voor raad en gemeente uitgesproken. In zijn rede memoreerde de voorzitter ver der de totstandkoming van 10 nieu we woningen en de voltooide her bouw van het gemeentehuis. Hoogte- fmnten van 1954 waren het Konink- ijk bezoek op 25 Juni en de opening van het gemeentehuis. Wethouder J. Franke (S.G.) beantwoordde deze rede met een wederkerige heilbede. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van het ministerie van financiën, inhoudende de mede deling, dat het basisbedrag voor de uitkering uit het gemeentefonds is vastgesteld op 32,46 per inwoner. Tijdens deze vergadering werd ook de gemeentebegroting voor 1955 aan- f;eboden. Zy toont de volgende cij- ers: gewone dienst, ontvangsten 90.938,65 en uitgaven 89.386,96; kapitaalsdienst, ontvangsten 418.034,80. De heer A. F. Romeijn uit Middel burg werd benoemd tot tijdelijk amb tenaar ter secretarie; hij zal nog dit jaar zijn dienstplicht moeten gaan vervullen. In principe werd verder besloten mee te werken aan een gezamenlijke regeling voor de afvoer van rioolwa ter naar Westkapelle met de ge meenten Biggekerke en Zoutelande, zulks in afwachting van nadere plan nen, die aan de raad zullen worden voorgelegd. Sint Laurens A.R. kiesvereniging bijeen De A.R.-Kiesvereniging in St .Lau rens vergaderde Vrijdagavond onder voorzitterschap van de heer P. Boon Sr, De heer J. de Wolf uit Seroosker- ke besprak tijdens deze bijeenkomst op uitvoerige wijze het reorganisatie rapport van de partij. Hierop volgde een drukke discussie. Het referaat van de heer J. Riemens aangaande de gemeentefinanciën werd uitgesteld tot de jaarvergadering, die op 18 Fe bruari a.s. wordt gehouden. Tijdens de rondvraag werd geïnformeerd naar de mogelijkheid, dat de geza menlijke Walcherse gemeentebestu ren aandringen op Zondagssluiting van „Miniatuur Walcheren". De heer De Wolf sloot met dankgebed. Grijpskerke Jubileum C.B.T.B. De afdeling Grijpskerke van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond vierde Woensdag onder grote belang stelling haar 25-jarig bestaan. Nadat de voorzitter, de heer A. Poppe, een openingswoord had ge sproken, volgde een voordracht door de heer L. Francke en een overzicht van de geschiedenis der vereniging door de secretaris, de heer J. H. Ge- schiere. Drs. J. J. Knibbe, secretaris van de afdeling Zeeland der CBTB, voerde vervolgens het woord. Hij wees op de vooruitgang op velerlei gebied en de voordelen niervan voor de landbou wende bevolking, doch ook op de ge varen die van deze zijde dreigen. Hy hoopte, dat de Bond deze gevaren terdege onder het oog zou zien. Nadat de heer P. Ton namens de gewestelijke afdeling zijn gelukwen sen had uitgesproken, voerden de le- r,nri der Christelijke Jonge Boeren- en 'lersbond een aantal schetsjes op. i slotwoord werd gesproken door i J. Goumaire, Geref. predikant te Grijpskerke. VOOR DE SECRETARIS Klein ceremonieel in Vlissingen De heer A. J. Kuipers, secretaris van de R.K. Woningbouwvereniging „St. Willibrord" te Vlissingen, heeft Zaterdagmiddag een herinnerings steen gemetseld in de gevel van de in aanbouw zijnde winkel en twee wo ningen aan de hoek HogewegFrans Halslaan. De vereniging had daartoe besloten, omdat de heer Kuipers dit jaar zijn functie als secretaris zal neer leggen en omdat men zijn naam aan „St. Willibrord" wilde verbinden. Op de steen waren vermeld de naam en de functie van de heer Kuipers. De voorzitter van de R.K. Woning bouwvereniging, de heer F. Schets, sprak een kort openingswoord, waar in hij o.a. welkom heette de wethou der van volkshuisvesting, de heer M A. van Popering en de gemeente-secre taris, de heer A. de Beijl. Spr. herin nerde er aan, dat de heer Kuipers op de dag der steenlegging zijn 71e ver jaardag vierde, terwijl hij reeds meer dan 17 jaar de functie van secretaris van ,,St. Willibrord" vervult. Vervol gens ging de heer Kuipers over tot het aanbrengen van de steen in de ge vel. In hotel „Noordzeeboulevard" was er daarna gelegenheid tot het houden van toespraken. De heer Schets wees er op, dat het gemeentebestuur de woningbouwverenigingen steeds ter wille is, hetgeen hij zeer op prijs stel de. Spr. sprak de hoop uit, dat Vlissin gen spoedig uit de impasse van de wo ningnood zou geraken en meer bouw volume zou krijgen. Wethouder Van Popering zeide ojn. het niet prettig te vinden geen toezeg ging voor bouwvolume te kunnen „Sirenes" weer vlot Het Vrijdag bij Terneuzen aan de grond gelopen Noorse stoomschip „Sirenes" is Zaterdagmorgen om streeks zes uur door vyf sleepboten vlotgetrokken. Het schip heeft zyn reis naar Gent voortgezet. Burgerlijke Stand. VLISSINGEN Bevallen: J. P. v. Belzen-De Ridder, z.; Rijnberg-Bogert, z.; M. Ova-Visser. z.; J. C. P. de Boer-Visser, z.; J. A. de Put- ter-De Fouw. d.; S. H. Pel-Millenaar, z.; A. J. Nauta-Theune, z.; J. Baas-v. Eenen- naam, z.; A. Vermeulen-v. Eekeien, z,; P. Louwerse-Uiterlinden. z.; C. de Vlle- ger-Jonker, d.; J. Swint-de Bree, d.: J. Kribbe-Smit, z.\ W. de Weerd-v. d. Est. J. H. Hofman-Dlederik, d.; C. H. Wiegman-Schong, d. Ondertrouwd: W. P. Woittiez 27 Jr. en M. P. Zegwaard 20 Jr.; J. Weststrate 25 jr en J. A. E. v. Gessel 23 jr.; W. Luwerr.a 24 jr. en J. A. Ardewjjn 20 jr.; H. J. Uij! 29 ;r. en T. P. Schroever». 21 Jr.; J. M. Dunnes, 24 Jr, en J. M. E'osschaart. 19 Jr.; J. Tijmstra 33 Jr. en J. H. Menkveld 25 jr.; P. Bosselaar 27 Jr. en J. O. v. d. Bergen 22 Jr.; G.. v. Kortenhof 18 Jr. en M. d. Nooijer 17 jr. Getrouwd: A. Muller 29 jr. en E. C. v. d. Velde 25 Jr. Overleden: D. Zeijlemaker 81 Jr. e.v. T. Bruijn; J. C. Leuvellnk 67 jr. e.v. S. de Voogd; M. Sinn 66 jr., e. v. A. Kip. VROUWENPOLDER Bevallen: S. Wouters-De Regt, d. Getrouwd: F. de B'ree 43 Jr. en A Witte 45 Jr. Overleden: J. van den Bosse 82 jr.; C. Ftancke 68 jr. BIGGEKERKE Bevallen: P. E. Klemens-Sturm, d.; K. L Verstraate-Wijkhuli, z. ZOUTELANDE Bevallen: E. Verhage-Francke, z.; M. J. Koets-Nieuwenhuize, z. MELISKERKE Bevallen: L. Boogaard-Wisse, d. doen. Het stemde hem evenwel tot genoegen, dat de besturen van de wo ningbouwverenigingen begrip tonen voor de situatie. De heer Van Pope ring dankte de heer Kuipers voor de prettige samenwerking met het ge meentebestuur. De gemeente-secretaris, de heer De Besjl, bracht felicitaties over aan zijn collega-secretaris van „St Willibrord", waarna namens de Federatie van Vlis singse Bouwverenigingen de heer J. Marijs, voorzitter, het woord voerde en de heer Kuipers geluk wenste met deze dubbele feestdag. Hij sprak er zijn bewondering over uit, dat de nog betrekkelijk jonge bouwverenging reeds zoveel tot stand heeft gebracht. Ook prees spr. de goede «amenwer- king in de Vlissingse woningbouwver enigingen. Voorts spraken nog de heren E. An- driessen, ere-voorzitter van „St. Wil librord", J. v. d. Berg, directeur van het Nationaal Bouwbedrijf te Den Haag, J. van Velzen, architect en J. Moll, directeur van gemeentewerken te Vlissingen. De heer Kuipers dankte alle spre kers voor hun waarderende woorden. Officiële publicaties VLISSINGEN. WET AUTOVERVOER PERSONEN. B. en W. van Vlissingen, gelet op arti kel 40, 2e lid, van de Wet Autovervoer Personen, brengen ter openbare kennis, dat door hun college bij hun besluiten van 30 December 1954 de aan M. Kloet, J. J. Peters, F. W. van Veenendaai, Fa. Schout. L. Goedbloed, F. C. van der Hout, P. de Kam en H J. Smits verleende vergunnin gen voor het vervoer van personen met huurauto's binnen de gemeente Vlissin gen, zijn verlengd tot en me: 31 Decem ber 1959. Vlissingen, 12 Januari 1955. 18 Januari Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierlkzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER U.+N.A.P Ü.+N.A.k U.—N.A. 9.11 9.37 9.58 10.15 10.35 1.34 1.52 1.70 0.96 1.15 .01 22.27 22.53 23.07 23.24 1.32 1.50 2.57 3.21 3.51 1.37 1.49 1.67 1.16 1.39 U.—W.A.P 15.42 1.57 16.07 10.34 16-36 16.35 1.69 1.87 1,40 1.65 16. Bevend deinsde dé Maat achteruit. Had die pop, die zo griezelig veel op Bas de Kruik leek, werkelijk ge sproken? Of had hij zich dit ln zijn angst verbeeld? De pop stond nu weer even roerloos, als toen de Maat in de stuurhut kwam, maar toch vertrouwde deze het zaakje niet. „Ik vind het eng. doodeng!" mompelde hij, „als ik weer iets hoor, krijg ik het op mijn zenu- HiJ deed nog een stap achteruit en trapte daarbij op de tenen van een klei ne, dikke étalagepop, die achter hem stond. Maar inplaats van om te vallen.. Uitte deze pop een verwen sing en greep met een pijn lijk gezicht naar zijn voet! De Maat gaf een gil. die de ruiten van de stuurhut de den trillen en sprong wild vooruit, Hierbij kwam hij met zijn hoofd precies in de maagstreek van de gro te pop terecht en nu kreeg de nieuw e" om, maargreep met een benauwd „ÖEFI" naar zijn maagl Dit was teveel voor de Maat. Krijsend Belangwekkende expositie onde muziekinstrumenten In Middelburg geopend door directeur Prov. Muziekschool De directeur van de Provinciale Zeeuwse Muziekschool, de heer Henk Siam. heeft Zaterdagmiddag in de kunst/aal van de Middelburg se boekhandel Vein Beo them en Jut ting een tentoonsteling van oude muziekinstrumenten geopend. De heer Stam wees er daarbij op, dat de muziek-geachiedenis niet be gint met J. S. Bach, maar dat inte gendeel een groot deel van de ont wikkeling in de Europese muziek zich reeds daarvoor voltrok. In de laatste halve eeuw, zo merkte spr. verder op, is de wetenschap er in geslaagd steeds meer naar voren te brengen van de feiten en toestanden uit de muziekwereld van het verle den. De instrumenten, die in deze zaal geëxposeerd worden en bij ie der waarvan de heer Stam een- in teressante toelichting gaf, geven beelden uit die wereld van vroeger. De heer B. P. Carrière, directeur van de boekhandel, sprak woorden van dankaan het adres van de heer Stam. Spr. stond tevens jBtil bij het overlijden van de heer G. Bal- iintijn, die, zoals de heer Carrière zei, hem steeds had gestimuleerd met het houden van verantwoorde exposities door te gaan. Dank ging ook uit naar de directie van het Haagse Gemeentemuseum, uit welks bezit het tentoongestelde afkomstig Hiermee was de expositie geopend. In de grote zaal worden snaarin strumenten getoond, in de kleine zaal blaasinstrumenten. Een en an der wordt toegelicht met platen en boeken, terwijl uit een verborgen gramofoon sfeervolle muziek klinkt. Op deze belangwekkende tentoon- steling, die een bezoek van ieder muziekliefhebber verdient. komen wij nog nader terug. Laatste kaderdag C.J.B.T.B. in Goes Drs M. Verburg besprak hel Delta-plan (,e kaderdag van de Christelijke Jonge Boeren, en Tuin ders Bond, afdeling Zeeland, welke in restaurant „De Opril" te Goes werd gehouden, heeft drs M. O, Vèr- burg, dirpctonr van liet Economisch Technologisch Instituut, Zaterdag morgen een uiteenzetting gegeven over het Delta-plan. Dit was de eer ste maal. dat drs Verburg deze le zing hield voor hen, die in het agra rische bedrijfsleven werkzaam zijn. In zUn openingswoord heette de voorzitter, drs J. J. Knibbe. het ad viserend hestuursllid van de Zeeuwse i.'T'B-. de heer P Ton, hartelijk welkom en wees daarna op het -rrote belang, dat het komende Delta-plan speciaal voor de landbouw betekent. Hierna gaf drs Verburg eerst een .geologisch overzicht van het ont staan der Zeeuwse en Zuid-Holland se eilanden en de inpoldering hiervan. Momenteel bevindt men zich in een gunstig stadium om over te gaan tot de verwezenlijking van het Drie eilanden-plan. waardoor tevens een ideale toestand ontstaat voor het Delta-plan. Uitvoerig ging spreker in op de vele verbeteringen, welke het Delta-plan voor Zeeland met zich mee zou brengen. Voor de landbouw zag spreker een opheffing van de steeds toenemende verzilting en de mogelykheid om de Zeeuwse binnenmeren te gebruiken voor.de irrigatie van droge gebieden in Zeeland en Oost N'oord-Brabant. Tesstu+te behandelde spreker de maatschappelijke veranderingen.- wel ke door het tot stand komen van het Delta-plan. de Zeeuwse samenleving zouden beroeren. Op deze uiteenzetting volgde een uitvoerige gedachten wisseling, waar bij het Delta-plan vooral uit het oog. punt van de landbouw werd bespro ken. Na een gemeenschapnelyke kof fiemaaltijd werd deze tweedaagse kaderbijeenkomst gesloten. KERKNIEUWS. NED HERV KERK. Door de iierkeraad de« Ned Herv. Ge meente te Tholen werd een beroep uit gebracht op ds. M. Ottevanger te Lelden. GEREF GEMEENTEN. Beroepen te St. Annaiar.d: H. Ligtenberg te Rotterdam-W. OtJD-GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Sint Philipeland: ds v. d. "Poel te Giessendam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7