PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Franse wapenpool-plannen stuiten op grote bezwaren In Vlissingen en in Terneuzen gingen schepen te water PRESIDENT VAN PANAMA DROEG KENNIS VAN MOORDAANSLAG S0WJET-UNIE WIL NORMALE BETREKKINGEN MET DUITSLAND 198e Jaargang - No. 13 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Fagter. Waarnd. Hoofdred.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 17 Jan. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent por mm. Minimum p. advertentie 1 3. Ing. mede-ellngen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels 1.Iedere regel meer 20 -ent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. VUssingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 3M); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zlenkzee, N. Bogerdstr C 160. telef. 26 VRIJHEID VAN PRODUCTIE GEWENST Mendès-France had te Bonn slechts beperkt succes Premier Mendès-France is Zaterdag per trein te Parys teruggekeerd na zijn reis naar Rome en Baden-Baden, waar hij besprekingen heeft gevoerd. Berichten uit Rome wijzen uit, dat zijn plan voor het stichten van een Westeuropese wapenpool daar niet met onverdeelde instemming is ont vangen. Men wilde een oordeel voorlopig nog opschorten. Uit Bonn kwamen Zaterdag en Zondag berichten en commentaren, welke in dezelfde richting wezen. Na de besprekingen tussen Adenauer en Mendès-France werd een communiqué uitgegeven, dat betrekkelijk vaag is. Uit het communiqué blijkt, dat wat het Saarvraagstuk betreft enige vorderingen zijn gemaakt. West-Duitsland en Frankrijk zullen aan Amerika en Engeland vragen het Saar-statuut te garanderen. Het referendnm over het statnut zal in het Saarland gehouden worden onder toezicht van een internationale commis sie. De eerste commissaris voor het Saarland zal een Brits diplomaat zyn. Uit het communiqué blijkt voorts, dat een Frans-Duitse Kamer van Koophandel zal worden ingesteld en dat een driejarig handelsverdrag ge sloten zal worden, waarbij Frankrijk grote hoeveelheden tarwe aan Duits land gaat leveren. Over de samenbundeling van de wa penproductie zegt het communiqué slechts, dat de ministers het eens wa ren over 't standaardiseren van 't ma teriaal en het uitwisselen van elkaar's bewapeningsprogramma's opdat te gen zo laag mogelijke kosten gewerkt zou worden. Tot zover het commu niqué. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Parys voelt de Franse re gering zich gesterkt „doch enigszins teleurgesteld" ovèr het uitblijven van overeenstemming over de wapenpool, hoewel Duitsland zich in beginsel er mede eens verklaard had. De eerste commentaren in Bonn be oordelen het resultaat van de confe rentie van Baden-Baden met zeer grote reserve. Terwijl inzake de Saar- kwestie de conferentie de weg voor verdere stappen heeft vrijgemaakt, booft zij wat de wapenpool betreft slechts een voorstel geleverd, dat duidt op de grote tegenstellingen, die in deze tussen de Franse en de Duitse opvattingen bestaan. Tot in de nacht en met herhaalde verlengingen hebben de ministers moeten confereren om dit resultaat in een communiqué samen te vatten. Voor zover het de wapenpool betreft vestigt dit communiqué de indruk van een voorlopige Duitse overwinning. De Duitse minister Erhardt heeft zyn plan om ook voor de wapenpro ductie de vrijheid zoveel mogelyk te handhaven als een leeuw verdedigd Gasolie en huisbrandolie worden duurder In verband met de stijgingen van de wereldmarktnoteringen worden de prijzen van gasolicn en huis brandoliën, ingaande vandaag a.s. met 0.6 cent per liter verhoogd. Voor de soort autogasolie, geleverd uit pompen en in vaten, wordt de verhoging 1 cent per liter. Op de werven van de Koninklijke Maatschappij De Schelde" te Vlis- singen werd Zaterdag de turbinetan ker Schelpwjkte water gelaten. Het was het eerste brede schip, dat op de verbrede Zuidhelling te water liep. tegenover pogingen van Mendès- France om toezeggingen te krijgen, die de Franse raad der republiek by de ratificatie der verdragen in een goed humeur zouden kunnen brengen. Uit Brussel kwam het bericht, dat ook de Belgische regering niet gepor teerd is voor verdeling der wapenpro ductie. De Belgische minister van buitenlandse zaken heeft aan zijn Ne derlandse en Luxemburgse ambtgeno ten doen weten dat België de Franse voorstellen voor het vormen van een West-Europese wapen-„pool" aan vaardbaar acht, zolang de doeleinden slechts zijn: 1 standaardisering der bewapening; 2 rationalisering der wapenproductie; 3 verlaging van de kosten der wapens. Elfjarig meisje dodelijk verongelukt Het elfjarig meisje H. L. S. uit Den Haag is in de Laan van Meer- dervoort door een tramstel van lijn 7 gegrepen, waarbij het ernstig werd gewond. Enige uren later overleed het slachtoffertje in het Juliana-kin- derziekenhuis. Gevechten in Costa Rica namen in hevigheid toe Stad Liberia in brand De regering van Costa Rica heeft Zaterdag versterkingen gezonden naar de plaats Liberia op ongeveer 60 kilometer afstand van de grens met Nicaragua. Liberia werd door een (Nicaraguaans) vliegtuig ge bombardeerd, dat brandbommen wierp. Er zouden vele slachtoffers zijn en ernstige branden zouden woe den. Ook werd gemeld, dat de op standelingen in de buurt van Libe ria opereren met (Nicaraguaanse) gevechtswagens. De raad van de „Organisatie der Amerikaanse Staten" is Zondag op verzoek van Costa Rica te Washing ton bijeen gekomen, om over de toe stand in Costa Rica overleg te ple gen. Costa Rica verzocht om doeltref fend toezicht op de grens tussen Ni caragua en Costa Rica, omdat via deze grens oorlogsmaterieel naar opstandelingen in Costa Rica wordt gebracht. Ook verzocht Costa Rica om toezending van luchtdoelartille rie en vliegtuigen. Later werd gemeld, dat de raad van de „Organisatie der Amerikaan se Staten" aan de Verenigde Staten volmacht verstrekte om vier jacht vliegtuigen en elf transporttoestel len aan Costa Rica te leveren. De prijs voor de geleverde jagers draagt 1 dollar per stukEen re solutie werd goedgekeurd, waarin aan alle aangesloten staten werd verzocht hulp aan Costa Rica te ver lenen. De besluiten werden door de raad met algemene stemmen genomen, waarbij Nicaragua en Costa Rica als belanghebbenden niet aan de stem ming mochten deelnemen. De Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, heeft Woensdag in een Amerikaans militair ziekenhuis te Seoel een buik operatie ondergaan, aldus werd Zaterdag avond te Seoel medegedeeld. De toestand van de president was Za terdag nog steeds ernstig. MINISTERSZETEL ALS BELONING Advocaat kocht een machinepistool In Panama waar enkele dagen ge leden de president van de republiek J. A. Remon werd gedood hebben zich Zaterdag opzienbarende gebeurtenis sen afgespeeld. De vroegere vice-pre sident thans president Guizado werd gevangen genomen op beschul diging dat hij op de hoogte was van de aanslag, die op zijn voorganger ge pleegd zou worden. De Nationale Vergadering van Pa nama wees vervolgens Ricardo Arias Espinosa aan als president. Deze vormde een nieuwe regering, waarin A. Remon, een broer van de vermoor de president minister van justitie werd. Volgens New Yorkse radiozenders heeft de Panamese advocaat Ruben Miro bekend, dat hij president Remon doodschoot. Deze bekentenis werd voorgelezen in de Nationale Vergade ring. Miro ontwierp het plan voor de aanslag zelf, maar hij deelde zijn plan mede aan Guizado en diens zoon Ro- dolfo. De student Eduardo Teja, die ont kende iets van de aanslag te weten, gaf wel toe, dat hij voor 150 dollars een machinepistool aan Miro had ver kocht. Miro verklaarde dat Guizado hem na de dood van Remon minister van justitie zou maken. Guizado wordt thans bewaakt in het presiden tiële paleis en zijn zoon bevindt zich in arrest op het hoofdkwartier van de nationale garde. Prinses Beatrix steekt enthousiast haar bouquet omhoog bij het aflopen van het tanlcschip Vasum (Voor verslag zie pag. 5). Hilrersumse zenders gestoord Luisterend Nederland heeft Zondag avond, voor zover het had afgestemd op de Hilversumse zenders, enkele uren een zeer gestoorde ontvangst ge had. Omstreeks kwart over negen begon het geluid met snelle onderbrekingen door te komen, hetgeen een borrelend effect had en het luisteren hinderlijk maakte. De oorzaak van het onaangename en wonderlijke verschijnsel moet in Lo- pik worden gezocht. Daar trok over het zenderpark een laaghangend, zeer geladen wolkendek, dat zich op de be sneeuwde tuien van de masten ont laadde. Het gevolg hiervan was, dat de electrische energie niet regelmatig de aether inging, doch via de tuinen weer naar de aarde terugkeerde. De masten waren „versierd" met tal loze blauwe vlammetjes. ..Het lijkt wei kerstmis hier" rapporteerde een der technici uit Lopik, naar de stu dio's in Hilversum. Een dergelijk samenspel van de na tuurkrachten is voorzover men zich in Hilversum kan herinneren, nog nim mer voorgekomen. Uitvinder stofzuiger overleden Vrijdag is te Londen de uitvinder van de stofzuiger, Hubert Cecil Booth, overleden. Hij is 83 jaar ge worden. Zijn uitvinding dateert van 1901. Zijn eerste machines waren op een door een paard voortgetrokken wagen gemonteerd. Het hanteerbare model is van 1905. In 1914, toen Booths patenten afliepen, begon over al ter wereld de productie op grote schaal. NIEUW RUSSISCH 'NBOD Maar Parijse accoorden ontmoetten critiek Het Sowjetrussische ministerie van buitenlandse zaken heeft Zaterdag avond op een persconferentie een ver klaring uitgegeven, waarin aan West- Duitsland normale betrekkingen met de Sowjet-Unie worden aangeboden. In de verklaring wordt gezegd, dat het herstel van de Duitse eenheid een der belangrijkste vraagstukken is en dat daarvoor een viermogéndheden- conferentie bijeengeroepen moet wor den. Mochten echter de accoorden van Parijs getekend worden, dan zou zo'n conferentie zinloos worden. Volgens berichten uit Londen zou de Sowjet-verklaring ook de voor waarden bevatten, waaronder Rus land verkiezingen in geheel Duitsland wil toestaan. Gevraagd wordt „vrij heid voor alle democratische partijen" om deel te nemen aan de verkiezingen en „passend internationaal toezicht", waarmee de regeringen van Oost en West Duitsland accoord zouden moe ten gaan. Opmerkelijk Is, dat Rusland thans internationaal toezicht wil aanvaar den. De Westerse mogendheden stel den destijds echter voor als eis, dat de Grote Vier een kieswet zouden uit vaardigen, die volledige meningsui ting en bewegingsvrijheid voor alle carididaten door geheel Duitsland zou waarborgen. In Washington, Parijs en Londen ziet men overigens in de Russische verklaring slechts een poging om ter elfder ure een ratificatie van de Pa- „SCHELPWIJK" EN „CITY OF DUBLIN" Een belangrijke dag voor de Zeeuivse scheepswerven HET WAS ZATERDAG de „dag der tewaterlatingen", niet alleen in Amsterdam, waar II.K.H. Prinses Beatrix de tanker „Vasum" het ruime sop deed kiezen, maar ook en vooral in Zeeland, waar zowel in Vlissingen als in Terneuzen een schip de gladde helling van een werf afliep. In Vlis singen was het de 18.000 ton metende turbinetanker „Schelpwïjk", die pre cies om half één hét carillon van de Jacobstoren speelde op datzelfde moment in het water gleed en in Terneuzen de 1300 ton metende „City of Dublin". Zoals gewoonlijk bestond er te Vlissingen grote belangstelling voor de tewaterlating. Op de officiële tribune bevonden zich tientallen genodigden, voornamlijk uit reders- en scheepvaartkringen uit Rotterdam en langs de hellingen en kaden stonden vele toeschouwers, die het altijd weer span nende ogenblik niet wilden missen. En spannend was het ditmaal zeker, want de „Schelpwijk" was het eerste brede schip, dat op de verbrede Zuid helling van de Koninklijke Maatschappij „De Scheld" afliep. Er waren spe ciale maatregelen genomen, zoals het aanbrengen van extra brede rijshout- bedden, maar gelukkig ging alles naar wens. Onder het geloei van vele scheepssirenes en het gejuich van de belangstellenden gleed de „Schelp- wijk" rustig in het water. Tevoren was het schip, dat ge bouwd wordt voor de N.V. Stoom vaartmaatschappij Oisterwijk (direc tie firma Erhardt en Dekkers) te Rotterdam, op de traditionele manier gedoopt door mevr. J. M. M. Er hardtVismans. Zij was het ook, die met het doorhakken van een kabel de laatste beletselen wegnam. Onmid- delyk daarna begaven directie van de Koninklijke Maatschappy „De Schel de" en de genodigden zich naar het „Scheldekwartier", waar zowel na mens „De Schelde" als namens de re derij het woord werd gevoerd. Namens de bouwers sprak ir. C. Kapsenberg, directeur van de K.M.S., die er aan herinnerde dat er reeds jarenlange relaties bestaan tussen zijn maatschappij en de N.V. Oister- wyk. Hij hoopte, dat deze relaties tot in lengte van dagen zouden voortbe staan. Aan mevrouw Erhardt bood de heer Kapsenberg het bijltje aan, waarmede zij de laatste beletselen had weggenomen, alsmede een ju welen speld als souvenir aan deze dag. De heer Kapsenberg wees er op, dat de „Schelpwijk" het eerste schip was, dat op de verbrede Zuidhelling te water werd gelaten en dankte in dit verband de betrokken ingenieurs voor hun initiatieven en de vele zor gen, die zij hieraan hadden gewijd. Namens de rederij voerde het woord ir. C. L. W. Dekkers, die in een humoristische toespraak even eens de oude relaties met „De Schel de" releveerde en vervolgens uiteen zette, dat de exploitatie van schepen de reders in de tegenwoordige tijd voor vele zorgen stelt. Di het bijzonder richtte ir. Dek kers zich tot twee Engelse gasten van de Shell-groep, de heren J. E. Pugh en P. R. Drew, waarbij hij zin speelde op de overeenkomst tussen de Engelse naam „Shell" (schelp) en de naam van het schip (Schelp wijk). Tenslotte sprak hij woorden van dank tot de directie van de Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde". „Geen stoute dingen Mevrouw J. M. M. ErhardtVis mans dankte in een sympathiek toe spraakje voor de attentie van Schel- de-directie. Zij hoopte, dat de „Schelpwijk", die zij „een lieve baby" noemde, zou opgroeien tot een flinke dochter, die het vertrouwen, dat thans in haar wordt gesteld, niet zou beschamen. Hopelijk zal zij geen stoute dingen doen, zoals het varen tegen een brug in 't Suez-kanaalTenslotte wens te mevrouw Erhardt onder de in stemming van de vele genodigden de Schelpwijk een „goede vaart en een behouden thuiskomst!" Namens het provinciaal bestuur voerde de heer A. Schout, lid van Ged. Staten het woord. Hij wenste zowel de bouwers als de reders geluk en noemde de tewaterlating een feest, ook voor Vlissingen en voor de provincie. Tenstlotte sprak de heer J. Verschoor namens de rederij een kort dankwoord. Vermeld zij nog, dat onmiddellijk na de tewaterlating de kiel werd ge legd voor bouwnummer 280, een 7200 ton metend motorvrachtschip, dat de naam „Kinderdijk" zal krijgen en dat gebouwd wordt voor de N.V. „N.A.- S.M." te Rotterdam. /.Vervolg op pag. 2) rijse accoorden te verhinderen. Deze poging kwam, nadat Adenauer en Mendes-France door het bereiken van overeenstemming over het Saarge- bied een laatste beletsel voor de rati ficatie door West Duitsland hadden weggenomen. De regeringspersdienst te Bonn deelde Zondagmorgen mede, dat West Duitsland het Sowjetrussische aanbod voor het onderhouden van normale kou een vertegenwoordiger van Oost en een van West Duitsland naast elk aar kunnen werken. Onderhandelingen met Rusland kun nen slechts met succes gevoerd wor den, nadat de eenheid van het Wes ten haar beslag heeft gekregen, aldus de regeringspersdienst die meent te kenen opgemerkt te hebben, dat ook na de ratificatie van de Parijse ac coorden de Sowjet Unie bereid is te onderhandelen over de hereniging van Duitsland. Winter geeft ach nog niet gewonnen (Van onze weerkundige medewerker) Er viel gisteren overdag vrjj veel regen. Tot gisteravond werd hier en daar al meer dan 15 mm gemeten. De kern van een diepe depressie, die de ba rometer de gehele dag snel deed dalen, trok over ons land naar Duitsland. Gisteravond drong, achter deze depressie met stormach tige Noordelijke winden, koude lucht ons land binnen, verge zeld van flinke sneeuwval. De temperatuur daalde in de afge lopen nacht weer tot om het vriespunt. De winter geeft zich nog niet gewonnen, al leek het daar gisteren met temperatu ren van acht tot tien graden Celcius, wel veel op. Het blijft de eerste dagen zeer guur, met wind uit Noordelijke richting, waarbij af en toe sneeuw- en regenbuien verwacht kunnen worden. Drie kinderen gegrepen door oplegger Twee ernstig gewond Zaterdagmiddag zijn op de Meers- senerweg te Maastricht bij 't druk ke kruispunt te Limmel drie meis jes van respectievelijk 7, 5 en 4 jaar gegrepen door een truck met op legger. De drie kinderen moesten naar een ziekenhuis worden over gebracht. Het 7-jarig meisie M. A. H. Voncken verkeert in levensge vaar. Het 5-jarige meisje M. Ch. "an Hijste werd zeer ernstig ge- vond. terwijl het 4-jarig meisje Th. van Hijste na behandeling in het ziekenhuis naar huis kon ferugke- VERWACHT... SNEEUWBUIEN. Wisselende bewolking met sneeuw buien. Krachtige tot matige, maar langs de kust aanvankelijk nog harde Noordoostelijke wind. Temperatuur om het vriespunt. 18 Januari Zon op Maan op 9.39 onder 17.02 4.07 onder 12.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1