IS Z.V.U. veroverde zich een eigen plaats in Zeeuwse gemeenschap N.V.v.h.GEBR. POLAK VLISSINGEN „MENSELIJKE VERHOUDINGEN OP DRIFT" BELANGRIJK JAAR VOOR DE ZEEUWSE C.J.M.V. Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 15 JANUARI 1055 IN TIEN JAAR Belangrijke culturele evenementen dank zij deze instelling DEZE MAAND bestaat zoals gemeld -de Zeeuwse Volksuniversiteit tien jaar. En dat is een jubileum, waaraan niet zonder meer lean worden voorbijgegaan, omdat deze instelling er immers in deze periode In ge slaagd is, een geheel eigen en vooraanstaande plaats in de Zeeuwse ge meenschap te veroveren. Het grote belang van het Z.V.U.-werk kan op ve lerlei manieren worden geschetst, maar het kan wellicht het welsprekendst gebeuren door het noemen van enkele namen: Kathleen Ferrier, Peter Pears, Gerard Souzay, Francis Poulenc, Pierre Bernac, Willem Andriessen, Johanna Martzy, Amadeus-kwartet, Nieuw-Italiaans Strijkkwartet, Alma Misica, Ruth Dra per, Charlotte Kohier, Zweeds Danstheater, Simon Car- miggelt, Godfried Romans, Cruys Voorbcrgh, Cor Ruys, Willem van Otter- loo, Eduard Flipse, Residentie-Orkest, de belangrijke Nederlandse toneel gezelschappen („Elkerlyck"!), Janine Dacosta, Claire Felderin, Portielje, prof. dr. W. H. O. Tenhaeffen zo zou men nog enige tijd kunnen door gaan. Welnu, dank zij de Z.V.U. kwamen deze prominenten en nog vele anderen naar Zeeland, zodat het isolement althans in cultureel opzicht hier minder werd gevoeld. De Z.V.U. ontstond in de na-oor- logse dagen, toen er allerwcge een sterk verlangen merkbaar was naar goede culturele ontspanning, een soort „geestelijke honger", zoals de voorzitter van de Z.V.U., mr F. W. Adriaanse, het formuleerde tijdens een kort gesprek over de afgelopen tien jaar. Bij de oprichting kon men in Middelburg min of meer voortbou wen op twee instellingen, die vóór de oorlog in de Zeeuwse hoofdstad voor treffelijk werk hadden verricht, na melijk het z.g. „Toneelcomité" en de „Concertvereniging", die beide ge durende tal van jaren otf het gebied van toneel en muziek uitmuntende voorstellingen en concerten hadden georganiseerd. In overleg met de nog overgebleven bestuurders van de ze beide organisaties, besloot men in de toekomst dit werk gecoördineerd en breder van opzet aan te vatten. Op 25 Januari werd definitief beslo ten tot oprichting van de Zeeuwse Volksuniversiteit en de eerste activi teit van de jonge instelling was het ^organiseren van een serie lezingen 'over wederopbouwproblemen. De start van de Z.V.U. was zonder meer groots: het stroomde leden toe en voor alle evenementen was een dus danige belangstelling, dat men som tijds had te worstelen met een ruim te-probleem in de diverse zalen, een HET ADRES VOOR IJZERWAREN, GEREEDSCHAPPEN ENZ. verschijnsel, dat toen ook in andere delen van het land merkbaar was. In de volgende jaren werd het werk verder uitgebouwd, waarbij vry'wel de gehele provincie in de Z.V.U.-sfeer werd betrokken. Er werd daarbij steeds aan de centrale gedachte vast gehouden. En onder die centrale ge dachte verstaat mr Adriaanse, dat het uitgebreide Z.V.U.-werk, de orga nisatie dus van concerten, toneel voorstellingen, lezingen en cursussen, alleen dan maar behoorlijk wordt geregeld, wanneer dit centraal ge schiedt. Er is daarvoor immers een staf nodig, omdat de voorbereidende en organisatorische arbeid zodanig is uitgegroeid, dat dit niet meer door functionarissen van hier en daar in him vrjje tijd kan geschieden. Incidenteel is Uit wellicht moge lijk, maar wanneer dit werk ieder seizoen terugkomt, dan is er maar een oplossing: een centraal appa raat. De Z.V.U. heeft deze gedachte conse quent ten uitvoer gebracht en daarop is in de afgelopen tien jaar wel eens critiek gehoord. Maar wanneer men nu de achterliggende periode zuiver zakelijk bekijkt, dan moet toch wor den toegegeven, dat de voordelen de nadelen verre overtreffen. Van over- heidszijde bijvoorbeeld is met name met betrekking, tot de subsidie-poli- Rijkswege het belang van het Z.V.U.- werk wordt ingezien, blijkt onder meer uit de subsidie, die de minister van O.K. en W. ook dit jaar weer op zijn begroting voor de Zeeuwse Volks universiteit heeft uitgetrokken. Daarnaast is het ook voordeliger en voor de kunstenaars, gezelschap pen, sprekers enz. eenvoudiger, wanneer één instantie de contrac ten afsluit en ook hier Is het her haaldelijk gebleken, dat In de af gelopen 10 jaar de Z.V.U. een gro te goodwill heeft gekweekt. De be roemde violiste Johanna Martzy kwam bijv. voor één enkel concert uit Zwitserland over, omdat zij de Z.V.U. niet wilde teleurstellen... Er was nog een- ander uitgangspunt, dat het handelen van het Z.V.U.-be- stuur in de afgelopen jaren heeft be- VAN 'JOU1 TOT Rijdend badhuis voor Schouwen-Duiveland De gemeente Amsterdam heeft het voornemen de gezamenlijke gemeente besturen op SchouwenDuiveland een rijdende badinrichting aan te bie den. De exploitatie zal moeten geschie den door dié gemeenten, welke geen badhuis bezitten of er geen bouw plannen voor hebben. Amsterdam wil door dit geschenk de bevolking begrip bijbrengen voor de waarde van rein heid voor de volksgezondheid. Men wil bijvoorbeeld scholen, zowel lagere als middelbare, massaal van. dit bad huis" gebruik doen maken. Deze voor Nederland tot dusver unieke dou che-inrichting bestaat uit een tractor met treiler, waarop acht douche-cel len zijn gebouwd, een warmwaterketel en een boiler. TONEELVERENIGING. Reeds enige tijd was men in Zon- nemaire van plan een toneelvereniging op te richten en dezer dagen is dit zeer toe te juichen denkbeeld tot waarheid gebracht. Onder leiding van de heer H. J.Dame, hoofd van de lil REACTIE De reactie, die wij nu al weer eni ge lijd geleden ontvingen op de ge ïllustreerde bijlage van ons Oude- jaarsnummer, menen wij ti niet te mogen onthouden. Ze is afkomstig van een abonné uit Waardenburg (Betuwe), die zijn waardering voor de fotolcrantals volgt onder woor den bracht: ,Miju dank voor 'l extra-blad tvoord- en beeldenschat Van 't afgelopen jaar. Heel Zeeland boeit mijn oog Zijn geestkracht acht ik hoog 't Herstelt zich wonderbaar. Mijn wensen bied ik nu - Voor Zeeland en voor U, Nu 't Nieuwe Jaar begint. Gaat saam eendrachtig voort En steunt met daad en woord Elkander welgezind."5 Een even keurige als originele nieuwjaarswens.' openbare lagere school te Zonnemaire heeft men een stuk ifi studie genomen, dat omstreeks het einde van deze maand op een propaganda-bijeenkomst van de vereniging „Volksonderwijs" ten tonele gebracht zal worden. Het ligt in de bedoeling voor verschillende verenigingen, ook buiten de gemeente, opvoeringen te verzorgen. BRANDWEERCONTACT. De leden van alle brandweercorpsen op het eiland Tholen zijn deze week tijdens een contact-avond feestelijk bijeengeweest in hotel ,.Mees" te Oud- Vossemeer. Het initiatief tot deze bij eenkomst was genomen door de brand weercommandant van Oud-Vossemeer, de heer Hage. Alle burgemeesters van het eiland waren met hun dames aan wezig, evenals de raadsleden van Oud- Vossemeer. De gezellige sfeer van de ayond kwam voor een groot deel voor rekening van de rederijkersvereni ging, welke de klucht „Muggen om de kaars" opvoerde. Men wil nu ieder jaar een dergelijke contact-avond hou den. RUÏNE MET TUIN. De gemeente Baarland heeft dezer lagen een koopje gehad. In café Traas te Baarland werd ten overstaan van notaris Van Dissel uit Goes met ge- rechterlijke machtiging ten behoeve van de erven M. Haasdonk, verkocht het pand aan Zuidstraat A 41, in de aankondiging betiteld als „ruïne met tuin". Burgemeester Van Liere deed namens de gemeente een bod van vijf gulden en kreeg bet pand toege wezen. paald: namelijk dat alles wat werd georganiseerd zo goed mogelijk moest zijn. Het culturele niveau stond dus op de voorgrond en ook deze „stelre gel" werd consequent uitgevoerd. Daardoor had men de belangstelling van allen, die dit streven begrepen en er volkomen achter stonden, omdat zij wisten, dat Zeeland zonder Z.V.U. be langrijke culturele evenementen moest missen. En mede dank zij de steun van de overheid (naast het Rijk steunden ook provincie en verschil lende Zeeuwse gemeenten het Z.V.U.- werk) kon het Zeeuwse publiek en niet te vergeten de Zeeuwse jeugd, waarop de Z.V.U. een belangrijk deel van haar aandacht heeft geconcen treerd deze manifestaties bijwo nen, terwijl de kosten veelal niet hor ?;ei' en dikwijls zelfs belangrijk lager agen dan in de grote culturele cen tra. „Maar we moeten niet vergeten, dat het werk van een instelling als de Z.V.U. alleen maar kan worden gedaan, wanneer het wordt gedra gen door de sympathie en de me dewerking van allen, die ons stand punt delen", zo zei ons mr Adri aanse met nadruk. „Na tien jaar heeft de Z.V.U. dat mag wel worden gezegd haar bestaans recht bewezen. Verheugend is daarbij, dat er de laatste tijd in de diverse werkgroepen in de provin cie allerlei eigen activiteiten wor den ontwikkeld. Het spreekt trou wens vanzelf, dat de werkgroepen bij de samenstelling van de pro gramma's een belangrijke rol spe len en dat niet dan ha zorgvuldig overleg met hen de definitieve keu ze centraal wordt bepaald. Dit overleg leidt veelal tot verrassend goede resultaten en coördinatie. Zo worden cursussen gehouden en er komen suggesties voor bepaalde concerten en lezingen. Dat alles geeft ons moed om met het Z.Vu.-werk verder te gaan!" Mr. Adriaanse deelde ons tenslotte nog mede, dat er plannen bestaan om de Z.V.U. in te scha kelen in het Holland-Festival. Tien jaar Z.V.U. Wanneer men terug blikt op deze periode, dan zijn er voor het bestuur ongetwijfeld redenen tot dankbaarheid. Maar die zijn er zeker ook voor het Zeeuwse publiek, want dank zij de Z.V.U. was men hier in staat kennis te nemen van grote arti stieke prestaties en van allerlei stro mingen op velerlei terrein. Deze dank baarheid zal op de jubileum-avond zeker tot uitdrukking komen. Emigranten op de bodem van de zee Onder dit opschrift leest U ln Libelle van 22 Januari een ont hullende reportage over het leven van de vrouwen in Neêrlandfe twaalfde provincie: de Noordoost- polder. U zult ervaren hoe weinig U eigenljjk weet van dit leven in de polder en in de groeiende stad Emmeloord. In datzelfde nummer wordt U uit genodigd mee op bezoek te gaan bij het gezin van de dichter Bertus Aafjes, dat een kasteel be- woont in het Zuid-Limburgse heu velland, terwijl Scheherazade een boekje opendoet over de vrouwen bladen van de vorige eeuw, de prille voorloopsters van Libelle. Elke week opnieuw verrast Libelle U met opvallende reportages en hoogst interessante artikelen uit ...hoogst interessai de wereld van de vrouw! Las U in het nummer van 15 Januari al de reportage over de baby's met twee moeders? Libelle - Nasaauplein 7 - Haarlem Jeugddag kazerne Bergen op Zoom Donderdag was een honderdtal leerlingen van Zeeuwse ULO-scholen te gast bij het regiment „Prins Hen drik" te Bergen op Zoom in dê Cört Hetjligers-kazerne. Omstreeks 10 uur kwamen de groe pen aan en werdén door de zorg van de adjudant-instructeur Bennier naar de mansehappen-cantine geleid waar him een kop koffie met sprits werd aangeboden. Hier sprak overste J. Hussem, regiments-commandant, een welkomstwoord. Na deze toespraak waarin de over ste in het kort het leven van de mili tair beschreef en aanhaalde waarom het leger nodig is, kregen de leerlin gen de film „Wij leven Vrij" te zien. Hierna volgde een kort overzicht van de opleiding en over de dienst Welzijnszorg Leger door de adjudan ten Bennier en Ver Web. In groepen werd de kazerne bezocht en kregen de scholieren een warme maaltijd in de eetzaal van de soldaten. Des mid dags woonden zij de instructielessen bij een bezichtigden zij de modellen- kamers en de home-trainer voor de chauffeurs. In de manschappen-cantine werd weer een afscheidswoord gesproken door overste Hussem onder het nut tigen van een kop thee en sprits. Noors schip bij TerneHzen aan de grond gelopen Positie van de „Sirenes" hoogst ongunstig Vrijdagavond omstreeks kwart over acht is op de Westerschelde ter hoog te van Terneuzen, tussen de Nieuwe- en de Oude Haven, het 5046 brt meten de Noorse stoomschip „Sirenes" aan de grond gelopen. Het schip was met een lading erts op weg van Narvik naar Gent. Sleepboten zijn ter assis tentie uitgevaren. Pogingen om het schip weer vlot te krijgen bleven tot dusver zonder resultaat. De „Sirenes" is bij vrij ho ge waterstand met de voorkant aan de grond gelopen, waardoor het in een zeer ongunstige positie kwam te ver keren. Deskundigen achtten het ge vaar, dat het schip zal breken, niet denkbeeldig en zijn van mening, dat met het zakken van het water de po sitie van het schip slechter zal wor den. Hedenmorgen omstreeks zeven uur zouden wederom pogingen in het werk gesteld worden om het schip vlot te trekken. (Advertentie.) Dames! Vooral nn Hamea-Gelei voor Uw banden PROFRUTTEN OVER Bijeenkomst departement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel Voor het departement Zeeland van do Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel sprak Vrijdagmiddag tijdens een lunchbijeenkomst in hotel „De Nieuwe Doelen" in Middelburg prof. F. J. Th. Kutten over „Menselijke verhoudingen op drift". In zijn boeiende en belangwekkende rede vroeg spreker aandacht voor enkele aspecten van het probleem der evolutie van de verhouding mens tot mens, niet alleen in het bedrijfsle ven, maar ook in zyn algemeenheid. Prof. Rutten wees daarbij op een on derzoek, dat de Amerikanen hebben ingesteld, naar do huidige situaties van de „human relations", speciaal in de Industrie. De bevindingen daar van worden thans toegepast in de ondernemingen over geheel de Verenig de Staten. Maar ook voor Nederland is dit vraagstuk thans aan de orde. Tn dit verband richtte prof. Rutten een waarschuwend woord tot het be drijfsleven om niet te wachten op de veranderingen, daar deze zich thans reeds aan het voltrekken zijn. „Als wij onszelf willen blijven, dan dienen wij ook te veranderen en deze materie ter hand te nemen", zo verklaarde prof. Rutten. Deze bijeenkomst, die druk bezocht was, werd o.a. bijgewoond dojor de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Cascmbroot. Prof. Rutten stelde de waag of van deze Amerikaanse ervaringen reeds in het Nederlandse bedrijfsleven ge bruik wordt gemaakt. Het antwoord liiidt, dat zulks inderdaad op enkele plaatsen geschiedt in een aantal van de grootste industrieën. Wat men daar doet is echter slechts een deel van de noodzakelijke verandering, die er zal moeten komen. Bovendien is er het gevaar, dat deze „stukjes vernieuwing", zoals spreker het uit drukte, alléén zullen blijven staan, wanneer niet de overige bedrijven eveneens van houding veranderen. In dit verband betoogae prof. Rutten, dat het hier niet gaat om een bepaal de methode, maar om veel meer: om het invoeren van nieuwe verhoudin gen, om de wijze waarop men het menselijk bestaan ziet. Wijzende op het samenvallen van de belangen van werkgever en werknemer op dit stuk, zei spre ker, dat het wenselijk ware, dat men ln kringen van de vakbonden spoedig gaat beseffen wat hier aan de orde is gesteld. ACCENT VERSCHUIFT. Prof. Rutten toonde aan, dat de mens niet alleen in het geschreven woord, maar evenzeer in het ge sprokene, in de uitingen ten opzich te van elkaar aanmerkelijk vrijmoe diger is geworden. Contacten worden veel gemakkelijker gelegd dan vroe ger als voorbeeld gebruikte de spreker het liften. Meer en meer kameraadschappelijker wórden de De sneeuwdie in de nacht van Don derdag op Vrijdag in Zeeland viel, betekende voor de jeugd een .welkome speelgelegenlieid. Overal werden sneeuwballen-gevechten geleverd, waar het af en toe „koud" toeging. Bovenstaande foto werd genomen voor het gebouw van de R.H.B.S. te Vlïssingen tijdens een „slag" tussen M.Ö.L. O.-scholieren en H.B.S.-ers. (Foto: P.Z.C.) Opleiding voor gezinsverzorgster Zoals enige tijd geleden werd ge meld heeft het Nationaal Rampen fonds besloten gelden beschikbaar te stellen voor de opleiding van gezins verzorgsters, wanneer deze gezins verzorgsters zich bereid verklaren minstens een jaar in het rampgebied te gaan werken. Dit betekent dat de leerlinge in dit geval geen cursusgeld behoeft te betalen en de instelling die haar in dienst neerrit, niet behoeft bij te dragen in de opleidingskosten. De toelatingsleeftijd is 19 jaar. Van deze mogelijkheid is reeds een druk ge bruik gemaakt. Op het ogenblik zijn nog zeven beurzen beschikbaar voor Zeeland. Behalve de vijftigste Provinciale Bondsdag, welke op Tweede Paasdag te Kapelle zal worden gehouden, valt enige weken later Zeeland de eer te beurt, de Nationale Bondsdag te mo gen verzorgen. Daar de opzet van de ze manifestatie gewijzigd is, bestaat thans de mogelijkheid deze bijeen komst in iedere provincie te houden. Dit jaar heeft Zeeland zich bereid verklaard op 18 en 19 Mei de C.J.M.V.- ers te ontvangen. Het Bondsbestuur had de wens te kennen gegeven Mid delburg, als Zeeuwse hoofdstad, tot plaats van samenkomst aan te wijzen. In de bondshistroei is dit de 3e maal, dat deze dagen in Zeeland worden ge houden. De eerste keer geschiedde het in 1890 te Goes, in 1933 kwamen Vlis- singen en Middelburg aan de beurt en nu 22 jaar later is de keus weer op Middelburg gevallen. Bij de samen komst te Goes waren er 28 afdelingen aanwezig, waaronder 9 Zeeuwse. In 1933 waren er 300 afdelingen met 3000 bezoekers. De eerste keer werden de vergaderingen gepresideerd door de Advertentie, j I Zó boeiend is nu PANORAHA „Bondsvader", de heer W. van Ooster- wijk Bruijn, en de tweede maal trad ds P. Veen als voorzitter op. Inmiddels heeft het Bondsbestuur de regelings-commissie voor deze komen de dagen reeds benoemd en in Octo ber 1954 werd met het voorbereidings- werk een aanvang gemaakt. Verschei dene oud-C.J.M.V.-ers van de afde ling Middelburg en ook enkele tegen woordige leden uit andere plaatsen van Walcheren zullen bij deze organi satie daadwerkelijk hun steun verle nen. In het bestuur hebben thans zit ting de heren C. Leunis uit Terneu zen, voorzitter; C. J. de Jonge uit Yerseke, penningmeester en J. Lorier uit Middelburg, secretaris. Er is een commissie voor logies sa mengesteld, welke tot taak heeft de afgevaardigden een goed onderdak te versohaffen, en verder is er een com missie voor ontspanning, een con- sumptiedienst en 'n technische dienst. De eerste plannen zijn reeds gemaakt en het programma staat in grote lij nen vast. Helaas moest worden afge zien van het plan om met alle bezoe kers aan de bondsdag, een boottocht over de Westerschelde te maken, daar dit onuitvoerbaar bleek. In de plaats hiervan hoopt men een ander Zeeuws evenement te organiseren. Benoemingen bij het Landbouwschap Het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap heeft benoemd resp. tot gewestelijk secretaris en adjunct secretaris voor Zeeland, de heren mr. J. F. G. Schlingemann en W. Goe man, beiden te Goes. Verder werd als secretaresse aan gesteld mej. R. M. Romer te Vlissin gen. verhoudingen, men treedt elkaar te gemoet en men vertrouwt elkaar. Daarbij verschuift het accent van de functionele factor naai' de persoon lijke factor, dus van de functionaris naar de persoon. Aan het gezag wordt niet getornd, maar de houding ten opzichte van de gezagsdrager verandert. Het opgelegd autoritair gezag maakt plaats voor een inner lijk aanvaard .gezag. Door de grotere ontwikkelingsmo gelijkheden, die een ieder geboden worden, zyn de individuen, zo rrteende prof. Rutten, dichter bij elkaar komen te staan. De sfeer van het dagelijks leven in al zijn geledingen verandert volkomen, er ontstaat grotere gelijk heid. Dit proces onderstreept, zo con cludeerde spr., de gelijkwaardigheid van de mens. Deze verschuivingen manifesteren zich op alle gebieden van de samenleving, maar hét duide lijkst in het bedrijfsleven en in het openbare leven. In het algemeen, zo betoogde spr. tenslotte, zijn wij meer gaan hande len onder invloed van ae gedachte, dat „de ander" een mens is, zoals wij, die denkt en voelt zoals wij voelen. Het besef voor de ander leeft. Deze ontwikkeling van de menselijke ver houdingen voltrekt zich natuurnood zakelijk en is niet tegen te houden. Naar aanleiding van deze rede werd nog een aantal vragen gesteld, waarna de voorzitter, ir. M. de Vink, prof. Rutten dank bracht. Bij de aanvang van de bijeenkomst herdacht de voorzitter van net depar tement in enkele treffende bewoor dingen het heengaan van het lid der maatschappij, de heer G. Ballintyn, die, zoals spreker zei, door middel van zijn journalistieke arbeid veel voor de belangen van het Zeeuwse bedrijfsle ven heeft gedaan. Staande wijdde de vergadering daarna enkele ogenblik ken van stilte aan de nagedachtenis van de overledene. (Advertentie.) VANDAAG Middelburg Electro: „Dombo" (a.l.), 15.30 uur. „Moord in de Rue Morque", (18 jr.), 19 en 21.15 uur: Schouwburg: „Het begon in Shanghai", (18 jr.), 20 uur; Kunstzaal van Benthem en Jut ting: Expositie oude muziekinstru menten, 1518 uur; Graanbeurs Dam: Postzegelruilbeurs „Philatelica", 14— 17 uur. Vlissingen Alhambra: „Demetrius en de gladiatoren", (18 jr.), (cinema scope), 19 en 21 uur; Luxor: „Fernan da! weet 't te verkopen", (a.l.), 19 en 21 uur. Goes Grand: „Mensen zoals jij en ik", (14 jr.), 19 en 21 uur. MORGEN Middelburg Electro: aTs vandaag, 15.30 uur en als vandaag, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als vandaag, 14.30 en 20 uur. Vlissingen Alhambra: als vandaag, 15 19 en 21 uur; Luxor: als vandaag, 15, 19 en 21 uur. Goes Grand: als vandaag, 19 en 21 uur, „Jungle Jim in de koppensnel lers vallei", (14 jr.). IS uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2