PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Russische bijdrage tot vreedzaam gebruik van atoomenergie BILT VOLLEDIG ACCOORD OVER DE SAARKWESTIE Bij het overlijden van onze hoofdredacteur 198e Jaargang - No. 12 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Pl.-verv. Hoofdred.: yf. Leertouwer ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 8.88 p. kw.; fr. p. p. I 6-10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 15 Jan. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie t 3. Ing. mede-ellngen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ,3rlevcn of adres Bureau v. CL Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 5 telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oost burg, Flnlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. VOORSTEL UIT SOWJET-UNIE Gegevens over centrales voor internationale conferentie Op een persconferentie in Moskou Is Vrijdag; bekend gemaakt, dat de Sowjet-Unie bereid is haar kennis op het gebied van atomische krachtsta- tions, die sedert Juli In Rusland in werking zijn, bekend te maken aan de internationale conferentie over vreedzaam gebruik van atoomenergie, die dit jaar gehouden zal worden. Het hoofd van de afdeling voorlichting van het ministerie van buiten landse zaken in Moskou, Djoetsjef, verklaarde dat de Sowjet-Unie dit wil doen in het belang van het vreedzame gebruik van atoomenergie en als bedrage aan internationale samenwerking op dit gebied. van de internationale atoompolitiek te herwinnen. De meeste waarnemers juichen het Russische aanbod toe. Tot op heden zijn de Russen op het gebied van atoomenergie nog terughoudender ge weest dan het westen. Hoewel men gelooft, dat de Russische inlichtingen waarschijnlijk niet veel belangrijke nieuwigheden zullen bevatten, die het Westen niet reeds bezit, geloven de waarnemers, dat de Sowj et-stap mo gelijk kan leiden tot uitwisseling van gegevens tussen Oost en West, het geen op de duur zou kunnen bijdra gen tot vermindering van het weder zijdse wantrouwen en de spanning in de wereld. meldde radio-Moskou, dat sedert drie dagen de eerste eleetrische centrale ln de Sowjet-Unie, die werkt met atoomenergie, in gebruik was. De centrale zou een capaciteit van 5000 kilowatt bezitten. De Sowjet-academicus D. V. Sko- beltsyn is benoemd tot Sowjet-verte genwoordiger in de V.N.-commissie, die op 17 Januari bijeen zal komen ter voorbereiding van de internationale conferentie over vreedzaam gebruik van atoomenergie. Uitwisseling van gegevens In Westelijke kringen in Moskou ziet men in het Sowj et-aanbod een poging om het initiatief op het gebied Nieuwe dooi-aanval met sneeuw (Van onze weerkundige medewerker). Er is gisternacht een flink pak sneeuw gevallen, vooral in Zee land en Brabant. Op Walcheren ligt ongeveer 12 centimeter, in het Westelijke deel van Brabant 14 centimeter sneeuw. Toen het gisteravond helder weer werd, daalde de temperatuur snel. Vooral boven het dikke sneeuw dek werd plaatselijk meer dan acht tot negen graden vorst ge meten. Dicht bij de grond werd zelfs meer dan tien graden vorst waargenomen in ons land. Het is volop winter, maar van middag zal de wind uit het Zuid-Oosten weer toenemen. Gisteravond naderde er uit het Zuid-Westen een nieuwe de pressie van de Oceaan. De neer slag, die ons land nadert, zal opnieuw sneeuw, maar later mogelijk ook regen kunnen brengen. Deze ontwikkeling maakt een prognose voor de eerstkomende dagen zo goed als onmogelijk. Zeeland zal name lijk in het grensgebied van de zachte lucht van de Oceaan en de hier nog aanwezige vorst- lucht komen te liggen. Voor morgen zouden wij dan ook met recht kunnen zeggen: het kan vriezen en het kan dooien, al zal de vorst zich met hand en tand blijven verzetten. President van Panama gevangen In radioberichten te New York wordt verklaard, dat de residentie van president José Ramon Guizado van Panama door de nationale garde is omsingeld en dat de president gevan gen zit. Guizado, voormalig vice-president en minister van buitenlandse zaken, nam twaalf dagen geleden het pre sidentschap over van president José Remon, die vermoord werd toen hij toeschouwer was bij paardenrennen. Verhoging melkprijs Overleg mei Stichting van de Arbeid Naar aanleiding van het telegram, dat de Stichting van de Arbeid aan minister Mansholt heeft gezonden in verband met de melkprijs-verhoging, heeft de minister het bestuur van de stichting tot een bespreking uitgeno digd op Dinsdag 18 Januari. CONFERENTIE TE BADEN-BADEN Referendum in Saargebied onder toezicht van internationale commissie De besprekingen tussen premier, Mendès-France en Bondskanselier Adenauer te Baden-Baden, zijn Vrij dag kort voor middernacht met volle dige overeenstemming tussen beide regeringen over de moeilijke Saar- kwestie geëindigd. Dit heeft een Westduitse woordvoerder medege deeld. In een communiqué, dat na afloop van de besprekingen tussen premier Mendès-France en Bondskanselier Adenauer te Baden-Baden is uitgege ven, wordt onder meer gezegd, dat beide staatslieden tezamen met hun bondgenoten de pogingen om ont spanning tussen Oost en West teweeg te brengen, zullen voortzetten. Wat de Saarkwestie betreft zijn zij het er over eens geworden, dat het wenselijk is het referendum in het Saai-gebied te laten houden onder toe zicht van een internationale commis- Een schilderachtig hoekje aan de He rengracht te Amsterdam, dat door de sneeuw bijzonder attractief is geworden De ministers besloten zich tot de regeringen der V.S. en Engeland te wenden en deze te vragen het Saar- statuut te garanderen. Roofoverval in Zoetermeer Bijna 10.000 geroofd Drie gewapende mannen hebben Vrijdagavond een roofoverval ge pleegd op de kassier van Brinkers' roomboter- en margarinefabriek N.V. te Zoetermeer. Zij roofden negen tot tienduizend gulden en verdwenen daarna in een gereedstaande auto. Zoals meestal op werkdagen het ge val is, was de 42-jarige kassier van de firma Brinkers, de heer N., ook Vrij dagavond na sluitingstijd van de fa briek nog op het kantoor aanwezig om de door de chauffeurs geïnde gel den in ontvangst te nemen. Omstreeks kwart voor acht was de heer N. bezig met de chauffeur L. af te rekenen. Opeens stormden drie mannen het kantoor binnen. Een hunner was ge maskerd. Twee mannen hielden de kassier en de chauffeur met een re volver in bedwang, terwijl de derde zich meester maakte van het geld. De kassier N. kreeg met een revol ver een klap op het hoofd, terwijl de chauffeur in een hoek van het kan toor werd gedrongen. G. Ballintijn t f t is met grote bewogenheid, dat wij aan de lezers van dit blad een droeve mededeling doen de hoofdredacteur van de Provinciale Zeeuwse Courant, de heer G. Ballintijn, is op 49-jarige leeftijd in het Academisch Ziekenhuis te Leiden overleden. Begin Juli 1954 moest hij zijn arbeid in verband met een ernstige ongesteldheid onderbreken. In October liet zich voorzien, dat hij, dank zij een medische behandeling, zou herstellen, maar enkele weken geleden trad een complica tie op en nu is dan helaas het einde gekomen. Op 15 October 1945 aanvaardde Ballintijn het hoofdredacteurschap van de Provinciale Zeeuwse Courant, toen door de na-oorlogse omstandigheden een krant van slechts 10 pagina's per week. In zijn artikel „Bij den aanvang" publiceerde hij zijn redactie-pro gram, waarvan de kern werd gevormd door de woorden „inlichten, voorlichten, stimule ren, contact leggen, pleiten, ijveren en die nen". Hij legde zichzelf een zware taak op en hij deed dat in het belang van de pro vincie Zeeland, die toen nog bloedde uit vele wonden. „De wederopbouw moet en zal leiden tot het volledig herstel", zo schreef hij en daarvoor was moed nodig, want op het nog geïnun deerde Walcheren zag het er in 1945 bij zonder tragisch uit. Met de wederopbloei van Zeeland groeide, mede door zijn energieke redactionele lei ding, de Provinciale Zeeuwse Courant uit tot wat zij thans geworden is. Daarmee kreeg onze provincie voor het eerst een waarlijk „provinciale" krant en het is Ballintijn ge weest, die als journalist deze krant heeft op gebouwd. Zijn journalistieke gaven en de diep menselijke gevoelens, waarmede hij fei ten en gebeurtenissen wist weer te geven, stempelden hem tot een journalist van for maat, wiens artikelen steeds gaarne werden gelezen. Zijn veelzijdige kennis en zijn hel der oordeel, dat hem in staat stelde ten op zichte van vele problemen het juiste stand punt in te nemen, verleenden aan zijn woord als hoofdredacteur gezag. Nu zijn levens-einde kwam, is het ons een be hoefte te getuigen van de grote dankbaar heid, die wij jegens hem gevoelen. Zijn nagedachtenis zal bewaard blijven in de dagbladgeschiedenis van Nederland, maar bovenal in de herinnering van de zeer velen, aan wie hij zijn warme vriendschap schonk Moge hem-thans de rust gegeven zijn, die hij zich in zijn leven nimmer heeft gegund. Directie Provinciale Zeeuwse Courant. Hammarskjöld over zijn reis naar De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, heeft op een persconferentie in New York verklaard, dat geen van beide partijen een ruilovereenkomst heeft voorgesteld met betrekking tot de vrijlating van de elf Amerikaanse vlie gers. Er werd voorts gesproken over andere vraagstukken in verband met de huidige internationale spanning. De secretaris-generaal kon niet zeg gen, wat nu de volgende stappen zul len zijn. Hij gelooft, dat de deur ge opend is en als beide partijen zich bedwingen, kan deze ook geopend blij ven. Overigens gaf Hammarskjöld ontwijkende antwoorden op de vele vragen, die hem gesteld werden. President Eisenhower heeft in een verklaring meegedeeld, dat de Ver enigde Staten voor het ogenblik geen enkele vergeldingsmaatregel moeten nemen tegen communistisch China we gens het gevangen houden van de elf Amerikaanse vliegers. Eisenhower achtte het natuurlijk, dat de eerste reactie op het falen van Hammarskjöld, teleurstelling was. „Het zal voor ons niet gemakkelijk zijn ons te onthouden van het uitspre ken van onze gedachten of van vergel dingsmaatregelen. Doch dat is wat wij juist niet moeten doen", aldus de pre sident. Verdere liberalisatie van het handelsverkeer Ministerraad van O.E.E.S. nam belangrijke besluiten De bijeenkomst van de ministerraad van de O.E.E.S. is Vrijdagavond om half acht geëindigd, nadat er over verschillende agendapunten overeen stemming was bereikt. Dit was met name het geval ten aanzien van de liberalisatie van het handelsverkeer. Het percentage van de liberalisatie van de handel zal op 90 procent wor den gebracht. De ministerraad aanvaardde het voorstel van de regeringen, die aan het werk van de z.g.n. „landbouw- pnol" hebben deelgenomen (inclusief Spanje), om dat werk in het kader van de O.E.E.S. voort te zetten. Ook werd besloten het bestaan van de E.B.U. te verlengen tot 30 Juni 1956. Transmigratie in Zuid-Afrika De Zuid-Afrikaanse regering is van plan alle 178.000 Afrikaanders in het Zuidwestelijk gebied van de Kaappro vincie, het traditionele gebied van de „Kaapse kleurlingen", naar andere gebieden over te brengen, aldus ver klaarde de minister voor Afrikaanse zaken, W. Eilsen, Vrijdag in Stellen- bosch. EEN RUSTELOOS WERKER GING HEEN Omvangrijke arbeid op journalistiek en organisatorisch gebied. Gerard Ballintijn, hoofdredacteur van de Provinciale Zeeuwse Courant, is gisteren op 49-jarige leeftijd overleden. Voor zijn familie, zyn vrienden en zijn medewerkers kwam dit overlijden niet onverwacht, want hij is lange tijd ernstig ziek geweest. Maar het bericht van zijn dood was er niet minder ontroerend om. Hy had voor zichzelf nog een grote taak uitgestippeld, die hy hoopte te verrichten en hij wist, dat hij onmisbaar was in de kring van zijn gezin. Dit alles hield hem op zijn ziekbed tot het laatste toe bezig en wan neer een van zijn medewerkers hem bezocht, dan vielen steeds de woorden „Werk voortwerk voort." Nu de pen aan zijn hand is ontval len, past het een overzicht te geven van zijn zo rusteloze arbeid, die hem snel op een vooraanstaande plaats in de Nederlandse journalis tiek heeft gebracht. Na het verlaten van de H.B.S. te Breda ving hij op nog geen achttien jarige leeftijd zijn journalistieke loopbaan aan als volontair bij de Bredase Courant. Hij publiceerde als zovele jongeren gedichten en novellen in tijdschriften. De kwali teiten van dat werk vielen op, maar zelf placht hij glimlachend daarover te praten als „jeugdzonden". Nadat hij als redacteur buitenland had gewerkt bij de Alkmaarse Cou rant en het Twents Dagblad Tu- bantia, trad hij in 1930 op als buiten landse reporter voor de groep dag bladen, die zich verenigd had in ae „Grote Provinciale Dagbladpers." Reeksen opvallende en uiterst knap pe reportages verschenen van zijn hand. Bovendien schreef hij tal van artikelen in dagbladen en tijdschrif ten. Daarnaast vond hij nog gelegen heid lezingen te houden over lite raire onderwerpen en over zijn rei zen in het buitenland. Naar Zeeland Bégin 1945 kreeg hij de leiding van de „TrouW-edities voor Zwolle, Apeldoorn en Deventer. Dat duurde slechts een half jaar, want hij aan vaardde een aanbod vai^ de directie der Provinciale Zeeuwse Courant om per 15 October 1945 de hoofdredac tie van dit dagblad op zich te ne men. In het zo zwaar getroffen Zeeland vond de uiterst dynamische en ener gieke mens, die Ballintijn was, han den vol werk. Niet alleen stortte hij zich op zijn dagbladtaak, maar hij speelde ook een actieve rol in tal van organisaties, welke Walcheren en Zeeland naar nieuwe welvaart poog den op te stuwen. Terwijl mede door zijn gestadig zwoegen de Provinciale Zeeuwse Courant uitgroeide van 10 pagina's per week in October 1945 tot bijna 65 pagina's per week in het jaar 1954, vond hij toch nog tijd als se cretaris van „Nieuw Walcheren" het omvangrijke werk te doen, dat met de machtige manifestaties van deze vereniging gemoeid was. In het bijzonder de Stichting „Nieuw Walcheren" en de herbeplan ting van het eiland, hadden zijn hart. Enkele van zijn andere activiteiten mogen hier niet onvermeld blijven. Hij was een enthousiast secretaris van de V.V.V. Middelburg, lid van 't Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, bestuurslid van het Zeeuw se Oorlogsmuseum, bestuurslid van Veilig Verkeer te Middelburg, lid van de Stichting „Herrezen Middelburg" en lid van de Zeeuwse Culturele Ad viesraad. Van zijn journalistieke functies noemen wij: perschef bij de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, bestuurs lid van de Zeeuwse Journalistenver eniging tevens oud-voorzitter hoofdbestuurslid van de Nederlandse Journalistenkring, lid hoofdredacteu ren-commissie van de „Regionale Dagbladpers", lid van dc landelij ke commissie vakopleiding-journalis ten en medewerker aan het blad „De Paladijn" (Bescherming Bevol king). Publicatie*s Naast zijn journalistieke publica ties, die uiteraard een tijdelijk ka rakter droegen, verschenen ook enkele boeken en brochures van zijn hand. In 1935 publiceerde hij zijn brochu re „De pers in de dictatuurstaten", in 1945 zijn boek over de „blinde ziener van Ambon", Rumphius, de bekende zeventiende eeuwse bioloog, die in Nederlands Indië werkte. Het boek „Data-Feiten- en Docu menten". dat in 1Ö45 verscheen en een chronologisch overzicht gaf van de oorlogsgebeurtenissen, werd in duizenden exemplaren verkocht. Ook voor de brochure „De Meida gen van '40" bleek grote belangstel ling te bestaan. In Zeeland publiceerde hij „Walche renepos van een klein eiland" L(Vervolg op pag, 3). KORTE PREDICATIE Laatst las ik twee boeken, die alle bei bewust anti-Christelijk waren. Er was een merkwaardige overeenkomst. In beide werden schijnheilige of be krompen Christenen ten tonele ge voerd, die van God een caricatuur maakten. Op deze caricatuur v:erden de aanvallen gericht. Van het Evan gelie zélf geen spoor. Over de figuur van Jezus Christus geen wóórd. Hoeveel caricaturen van God zou den er niet bestaan Caricaturen die, soms met veel bijbelteksten, als dc wdre God worden aangeprezen. Het ligt blijkbaar in de aard. van gemeen schappen van mensen om zich goden te maken naar eigen beeld en gelijke nis, goden, waarin him idealen, be geerten of angsten zich weerspiege len. Misschien is het jammer, dat we in Nederland van oftze goden geen beel den maken: We zouden het daarin zo productieve Oosten wel eens concur rentie aan kunnen doen. We stellen ons al het beeld voor van een donder god, die hel en verdoemenis bliksemt, het strenge gelaat van de wettische god van de plicht, of de god der wre kende gerechtigheid, omgeven door de attributen van rampen en allerhande onheilen. Moeilijker voor te stellen, maar in wezen zeer machtig, de be schermgod van het kapitalisme, in wiens naam ook Christenen hun strijd voeren tegen het socialisme (en vóór hun eigen belangen), of het tot god heid verheven socialisme, die tiendui zenden de kerk uitdreefomdat ze daarin al hun idealen en begeerten, hun liefde en hun haat belichaamd vonden. Toen de apostel Paulus door Athe ne wandelde, werd hij getroffen door de véle godenbeelden, maar het meest door een beeldloos altaar ,,voor de on bekende god". Zou. temidden van zo vele zichtbare goden. God naar de horizon ictjken als De Grote Onbeken de? Zouden we door de vele goden Göd niet meer zienZeggen velen niet God te verwerpen, terwijl ze van God niet meer kennen dan enkele (inderdaad verwerpelijke) caricatu ren Geestelijk is onze tijd verwarrend om in te leven. Jezus zegt: IK ben de weg, de waarheid en het leven. HIJ de weg om uit de verwarring te ge raken? HIJ de waarheid temidden van zovele waarheden Maar dan moet men ook inderdaad lezen wat hij gesproken heeft, wat hij gedaan heeft, hóe en waarom hy gestorven is. Dan is daar de mogelijkheid dat wij steeds meer in Hem -en andere v;e- réld gaan ontmoeten, dat in Hem Gods wereld voor ons openbloeit. Zélfs is daar de mogelijkheid, dat Zijn macht over ons zó groot wordt, dat loij, zoals één Zijner discipelen deed, voor Hem neerknielen en uitroepen Mijn Heer en mijn God! Burgh J. Swaak DE VERWACHT. VORST. In de ochtend plaatselijk mist. Ove rigens geleidelijk van het Zuid-Wes ten uit, toenemende bewolking met later in het Zuiden kans op sneeuw. Aanvankelijk weinig wind. later ma tige Zuid-Oostelijke wind. In de och tend matige, in de middag lichte vorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1