"Qzcuivenfiaqina r*. Te weinig huisvrouwen leveren de melkflessen schoon in VAN VROUW TOT VROUW EEN WARM VESTJE VOOR BABY ZATERDAG 15 JANUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE CO U R A N 1 ONTDEKKING IN EEN MELKFABRIEK: Vuile flessen zijn broeïhaarden van bacteriën Wy gaan U een gewetensvraag stellen en wel de volgende: levert U uw lege melkflessen wel altijd schoon in? Met andere woorden: spoelt U de flessen, als U de inhoud daarvan gebruikt hebt, direct daarna even om? Wat zegt U U bent een beetje verontwaardigd en IJ antwoordt: „Maar natuurlijk doe ik dat stel je voor!" Maar daar klinkt ook nog een ander geluid, een beetje weifelend: „Nou, ik doe het niet altijdEn er gaan ook stemmen op, die zeggen: „Fles sen omspoelen? Ik zou je danken, dat doen ze op de fabriek wel!" De Keuringsdienst voor Waren heeft het onlangs al gezegd in een rap port: het feit, dat melk een hygiënische behandeling vergt, is tot tal van huisvrouwen nog steeds niet goed doorgedrongen. Ontstellend groot is het aantal ledige melkflessen, dat ongereinigd aan de melkslijters wordt terug gegeven. Men beseft niet, hoe moeilyk het is, deze vuile flessen weer voor het gebruik geschikt te maken. Pas wanneer de huisvrouw de flessen schoongespoeld inlevert, kan het pasteurisatiebedrijf de zekerheid verschaf fen, dat het publiek een product ontvangt, dat aan alle eisen voldoet! Wij dachten: „Zou het nu werkelijk zo erg zijn? Wordt het niet een beet je overdreven?" en we zijn daarom eens gaan kijken in een melkfabriek, waar "dagelijks duizenden lege flessen binnenkomen en duizenden de fabriek verlaten, gevuld met melk, pap, yog hurt. We stonden er een poosje te kij ken naar de lopende band, waarop de rekken met lege flessen de fabriek binnengaan en we moesten het ons zelf bekennen: „nee, het is niet over dreven, het is zelfs nog veel erger dan we dachten!" U zult het zich misschien niet kun nen voorstellen, maar van de twintig flessen die in zo'n draad-ijzeren rek geplaatst kunnen worden waren er misschien twee of drie behoorlijk om gespoeld. De meeste flessen waren kennelijk alleen maar leeggegoten, en daarbij waren er dan nog, die een dik ke korst van een aangekoekte sub stantie vertoonden. Een willekeurige greep in zo'n rek: een fles met siga rettenpeukjes, flessen met schimmels, met dode wespen...... Flessen, broei- haarden van bacteriën! Men kan zich niet voorstellen, hoe moeilijk het is, ze behoorlijk schoon te maken. Niettemin, dat schoonmaken ge beurt en liet gebeurt zeer grondig bovendien. Maar de flessen met de grootste „rommel" moeten gese lecteerd worden en dat is al een stagnatie, die toch eigenlijk over bodig zou moeten zijn. De flessen zijn niet liet eigendom van de ver bruiker, die heeft ze alleen maar in bruikleen! Nadat ze via de lopende band de fa briek binnengekomen zijn, gaan de flessen waarvan aangenomen mag worden dat ze nog schoon te krijgen zijn, in de reinigingsmachine om daar maar liefst 24 verschillende behande lingen te ondergaan. Dat begint met spoelen met koud, lauw, heet en so dawater,, daarna volgen verschillende „bewerkingen" met desinfectiemidde- len. Tenslotte doorlopen de flessen de behandeling weer gedeeltelijk terug: heet, lauw en koud water. Daarna worden ze nog weer gecontroleerd en iedere fles wordt nauwkeurig beke ken, of er geen ongerechtigheden in achter gebleven zijn. De afgekoelde flessen worden machinaal gevuld en van capsules voorzien. „Vacantie-flessen" Zo gaat dat en aan alle hygiënische eisen die men ook maar enigszins zou kunnen stellen, wordt voldaan. Maar er blijven natuurlijk omstandigheden, waar de fabriek ook niets tegen kan beginnen. Dat is het geval met de „vacantie-flessen", dat zijn die, welke bijvoorbeeld 's zomers, in de vacantie- tijd, weken achter elkaar maar blij ven staan en op die manier een pracht broedplaats vorcnen voor muggen. De larven van deze muggen hebben zuig- napjes waarmee ze zich aan de bin nenkant van de fles vastzuigen. Als de larven nog niet tot ontwik keling zijn, zijn ze wit en voor het blo te oog onzichtbaar. De boven beschre ven reinigingsmethode helpt in dit geval niet afdoende, alleen door be vriezing worden de larven gedood. Wanneer de flessen dus op de gewone manier schoongemaakt zijn, kan het best gebeuren, dat zo'n larfje daarin achterblijft. Wordt de fles met melk gevuld, dan ontwikkelen die larven zich en worden bruin en groot. Als de huisvrouw zo'n fles leegschenkt, is de consternatie in de meeste ge vallen groot! De fabriek krygt de schuld en de narigheid had heel eenvoudig voorkomen kunnen wor den, als de verbruikers van fles- senmelk maar wat meer sociaal gevoel hadden en de flessen na ge bruik even omspoelden Men heeft wel eens voorgesteld, om het omspoelen van flessen verplicht te stellen, of in elk geval de verbruikers te doordringen van de noodzaak, schone flessen in te leveren by de melkslijters. In Engeland is dat al verplicht. Daar komt 's morgens heel vroeg de melkboer langs de deuren en als hem blijkt, dat de lege flessen die op de stoep staan, niet m behoorlijke staat verkeren, laat hij ze eenvoudig staan. In Nederland gaat zoiets (nog) niet, al was het alleen maar vanwege de concurrentie. Er zijn evenwel melk slijters, die weigeren vuile flessen te accepteren. Maar ook al doet uw melkboer dat niet, dan nóg lijkt het geen overbodi ge weelde de huisvrouwen dringend te verzoeken de flessen om te spoelen na gebruik. En dat behoeft heus geen kwestie te zyn van zeepsop of afwas- kwast. Als de fles even onder een krachtige waterstraal wordt gehou den, flink omgeschud en leeggegoten, is de zaak al bekeken. De rest, het desinfecteren, gebeurt op de fabriek. Er wordt van de verbruikers alleen maar een beetje meer begrip ge vraagd voor wat wél en niet met die flessen gedaan kan worden. Het zyn geen asbakken, geen prullemanden, geen bloemvazen. Het zijn alleen maar voorwerpen, die U in bruikleen hebt, en die uitsluitend bestemd zijn voor voedsel! Een charmant en muzikaal viertal Deze vier charmante jonge vrou wen vormen tezamen het „Diana Mil ler kwartet", een klein ensemble dat moderne muziek brengt („small com bo" luidt de vakterm voor een derge lijke combinatie), en dat deze week voor het eerst via de Nederlandse radio te beluisteren viel, namelijk in Avro's „Radioscoop" van jongstleden Maandagavond. Diana Miller (op de foto tweede van links) is de leidster en de ziel van dit ensemble. Deze hoogblonde Engelse in Engeland noemt men haar wel „Strawberry Blonde" is artiste tot in haar vingertoppen. Dat is ze altijd geweest blijkens een uit spraak van naar ouders: „Ze zong en praatte dl voordat ze liep!" Haar moeder die zeer muzikaal was maar E>e Franse ontwerper Pierre Balmain heeft een origineel costuum ge maakt, dat geheel uit bont bestaat. U ziet het links op bovenstaande teke ning; het materiaal is zwarte breitschwanz, en het jasje van het costuum is met sneeuwwitte nertz gevoerd. De draagster van ditbijzondere pakje zal beslist geen last van de winterse koude hebben! De andere creatie is men raadt het gemakkelijk bij het zien van de laaggeplaatste taille! van H-lijn-specialist Dior. Met heel eenvoudige lijnen heeft Dior hier iets smaakvols weten te scheppeneen bruin middag toilet met op het lijfje een dubbele rij knopen. Er wordt een klein sierlijk hoedje bij gedragen. Daar kom je mij opgewekt op mijn dak vallen met een trouwkaart, mijn beste en eerlijk gezegdligt die mij wat hinderlijk in het gezichtsveld. Dat is een lastige situatie, en de beste oplossing is dan altijd, naar mijn ervaring: schrijf alle reacties maar eens uit op het geduldige papier. Daar voegen de stukjes zich dan vanzelf tot een mozaïek en beide par tijen kunnen er profijt uit trek ken. Waarom ik nu precies met die Imwelijksaankondiging van jou zit? Voor het blote oog ligt de kwestie toch zo simpel en vanzelfsprekend. Je laat mij weten, dat een zeker heer die ik niet ken en jij, mij vrij vertrouwde persoontje, van plan zijn op die en die datum klokke halfeen de echtelijke staat binnen te treden, onder het wakend oog van een amb- tenaar-ten-stadhuize en een do mmee, na wellte vermoeiende plechtigheden je ook nog de moed kunt opbrengen voor een receptie van een uur. Al deze dingen zijn volstrekt normale zaken, en komen in de beste families herhaaldelijk voor. Maar nu is de consequentie van dit stukje geschept papier, dat ondergetekende, zijnde de vrouw des huizes, het moet beantwoorden. Mannen zijn in dit opzicht ook weer zulke ge luksvogels. Wanneer die zo'n feestelijke enveloppe openma ken, leveren zij hoogstens enig commentaar, waarna zij het do cument aan hun vrouw doorge ven met de kanttekening: ,JDaar schrijf jij wel even een briefje heen zeker Ik zou niet weten wat ik er in moest zet ten Alsof de vindingrijkste sec retaresse dat altijd weet! Maar zij knikt geruststellend en be gint op haar pen te knabbelen. Vooral wanneer zij een gewe tensvol vrouwspersoon is. Want kijk, je kunt als ant woord op zo'n geijkt stukje aankondiging een éven geijkt kattebelletje krabbelen. Zo met een aanhef van: Gunst wat leuk met veel uitroeptekens, een ernstig entrefiletje over de ouwelui, die dit hadden moeten beleven, een schuddend wijsvin gertje, dat aan de doornen tus sen de roosjes herinnert, en een hoeraatje voor het bruidspaar tot besluit. Dit alles geflan keerd door een theelepeltje met een wapen, en alle partijen zijn gelukkig voldaan. Maar wat hèb je daar eigen lijk aan, mijn beste? Wat neem je er.van méé, zogezegd? Zo'n stukje cliché kon je net zo goed bij honderd tegelijk laten druk ken en voor twee cent verzen den bij alle mogelijke festivitei ten. Met een beetje soepelheid in de redactie kan het bij groe. nekoperen, eventueel zilveren bruiloften, geboorten, promo ties en zelfs bij jubilea dienst doen. Dan konden wij ze des noods ook wél kant en klaar bij een winkel voor feestartikelen inslaan. Maar daar vlieg ik niet in, beste kind. Jij mag dan al angstvallig de afgebakende wegen bewandelen ik wil het niet op mijn geweten hebben, dat jij over tien jaar zucht: ,J3ad niemand mij nu eens kun nen waarschuwen, toen ik trouwde? Theelepeltjes bij het dozijn, maar goede raad ho maar!" Want je maakt mij niets wijs met je keurige geschepte papier en je staande receptie. Wij kennen elkaar langer dan vandaag, al waren wij dan niet direct tweeling-zielen. En alle ambtenaren en dominees ter wereld strijden mij niet af, dat je daar op het punt staat een héél stoutmoedige stap in het ongewisse te doen. Het bootje is zo wankel, het is zo rank en smal, weet je nog wél? En al neem ik dadelijk aan, dat die heer met hoge hoed en jaquet aan je zijde een bedreven roer ganger is: ik, die wuivend over de brugleuning hang, heb er toch wel een zwaar hoofd in. Laten wij eerlijk zijn: je bent niet zo piepjong meer. Je hebt zelfs in je baan al een behoor lijk jubileum achter de rug. En dat is nog het ergste niet. Ba nen veronderstellen altijd een zekere mate van zelfstandig heid, van maatschappelijk ver keer, van leven en laten leven. Maar jouw baan ivas er een van besloten knusheid, van veilig isolement, van lief gepeuter. En je beide ouders hebben je altijd met averechts goede be doelingen beschermd, beschut, bemoederd en bevaderd, de pan toffeltjes bij de haard gezet als je thuis kwam en de banden opgepompt eer je wegging. Je hebt dan ook, na hun verschei den, een tijdlang hulpeloos rondgefladderd als een uit het nest gevallen jonkje, je hebt geen raad met jezelf geweten en van pure onwennigheid ieder weekeind je voeten, waarvoor geen slofjes meer klaar ston den, onder andermans tafel ge stoken. En nu wil je daar op je receptie gaan staan straks, van vijf tot zes, met een hups hoed je op je nieuwe permanent en een corsage op je taïlleurtje? Omdat nu alle leed geleden is, en deze heer aan je zijde verder alle lasten en verantwoordelijk heden wél op zich zal nemen? Och arme: ik gun het je zo van ganser harte, maar ik houd dat zelfde hart tegelijk met beide handen vast. Want laat ik je dit kunnen verzekeren, lieve bruid: het houwéüjck is nim mer een einde, maar altijd een begin. En xcie getweeën door het leven wenst te gaan, moet eerst heb ben geleerd alléén te staan. Ge loof mij, niets verveelt een man, ook de aller goedigste, zo ang stig gauw als een vrouw die zwaar op hem leunt. Daarom, in plaats van een theelepeltje, één regeltje advies uit ervaring om boven je bed te hangen: Wie gélukkig getrouwd wil zijn, moet allereerst leren zich onmisbaar te maken. In alle opzichten en dat zijn er nog al wat, dat kan ik je verzeke ren. Op je koperen bruiloft kom ik dan wél eens verhaal halen! SASKIA nooit beroepsartiste geworden is, zag iets in haar dochtertje. Daarom kreeg Diana op driejarige leeftijd al dans lessen, met als resultaat dat ze. ze ven jaar oud, een gouden medaille won met tapdansen. In de jaren voor de oorlog trad Di ana Miller in vele grote Londense za ken op als vocaliste. Ze zong bij de orkesten van Jack Hylton, Geraldo en Harry Roy. Tijdens een tournee door de Scandinavische landen over viel haar de oorlog en ze moest tot 1945 in Zweden blijven. Haar terug keer naar haar geboorteland Enge land werd zo'n teleurstelling voor haar, dat ze de eerste boot naar De nemarken terug nam. Ze vormde daar een eigen or kestje, waarbij ze zelf zong. Toen haar slagwerkster haar in de steek liet, zei ze „Dj ga zelf wel drummen'. En dat ze deze kunst verstaat, hebben de Neder landse luisteraars deze week kunnen constateren Haar drie collegae Zweedse meis jes, alle drie met gitzwarte haren spelen nu twee jaar met Diana sa men. Siv Kareisen is bassiste, Inger Lindberg pianiste en Gullie Forslund vibrafoniste. Tezamen bespelen deze vier jonge vrouwen acht instrumenten en zij doen dit op originele, vaak ge durfde wijze, getuige haar versie van het bekende „Tea for two" dat zij tij dens haar optreden voor de Avro- microfoon speelden. Tegen de koude een „alles-in-één" ensemble Januari en Februari zijn wel de twee koudste maanden van het jaar. Ge lukkig echter kunnen wij ons in deze tijd van vorst, sneeuw, regen en wind, tegen de koude wapenen door wol te dragen! In vele Franse „bou tique's" vinden we een „alles-in- één" ensemble, dat van de vroege ochtend tot de late avond gedragen kan worden. Het kan bestaan uit een nauwsluitende pantalon en een wijd- kloklcende rok van geruite wollen jersey, waarbij een dikke wollen sweater en een paar met schapenbont gevoerde pantoffels. Zulk een en semble mag wat luxueus in aanschaf zijn, maar men is er dan ook de hele dag comfortabel in gekleed. Voor de avonden bij het vuur brengt maison Fath een wijde aan- gerimpelde rok, een sweater en een bolero van een wat ruwharige wollen stof. Het resultaat is verrassend: het geheel kan zelfs dienst doen als avond-ensemble Renée Collard prefereert een pan talon van wollen gabardine en een blouse van wollen jersey, waarin een apart vest werd gezet. Ook dit ge heel kan te allen tijde zelfs wan neer er bezoek komtthuis worden gedragen. Madeleine de Rauch brengt ook vele pantalons voor de ochtend en voor de avonden thuis. Naast dikke handgebreide sweaters brengt zij daarbij dunne wollen jersey pullo vers, die worden gecompleteerd met een sportief huisjase van lichtge wicht wollen tweed. Duizend-en-één combinaties zijn op dit gebied mogelijk. Benodigd is een goed gesneden pantalon van een zuiver wollen materiaal. Daarbij wat truitjes, een handgebreide wollen sweater, of een wollen jersey pullo ver en de koude kan ons niét meer deren! „De vrouw en haar huis". Het Januarinummer van 't maand blad „De vrouw en haar huis" vormt wederom het tastbare bewijs van het hoge peil, waarop dit tijdschrift voor de ontwikkelde vrouw, zowel qua in houd als qua typografische verzor ging staat. Er zijn weer interessante bijdragen op het gebied der binnen huis-architectuur, verduidelijkt door fraaie foto's; de actuele „problemen der alleenwonenden" worden nog eens onder de loupe genomen; liefhebsters van handwerken en van tuinieren vinden vele wetenswaardigheden in de voor haar bestaande rubrieken. Dit zrjn uiteraard slechts enkele gre pen uit de inhoud van „De vrouw en haar huis", uitgegeven door Van Hol- kèma en Warendorf N.V. te Amster dam. Voor voorstandsters van „de slanke lijn7 In „De Telegraaf" lezen wij het volgende bericht dat ongetwijfeld ie dere voorstandster van de slanke lijn zal interesseren: In een hotel te Oostende serveert men speciaal voor mensen, die aan leg hebben om dik te worden, het vol gende menu: Ontbijt: zeer hete thee, 1 of 2 ge kookte eieren, 100 gram koud vlees, 25 gram toast. Om tien uur: een groot glas heet water. Luncheen ge bakken tong, gebraden runderlapje, rauwe paddestoelen, fruit, wijn, wa ter. Om vier uur: heet water. Diner: bouillon, rauwe groenten, gekookte tarbot, vruchtensla. De lezeressen die tot elke pry's haar slanke figuur willen handhaven en tot dusver bij Hauser en zijn discipe len geen baat hebben gevonden, kun nen het wellicht nog eens met dit menu proberen! Martine Wittop Koning vijfentachtig jaar. De bekende voedingsdeskundige, Martine Wittop Koning.is deze week vijfentachtig jaar geworden. „Sober en gezond eten", is altijd de stelregel geweest van deze ondanks haar ho ge leeftijd nog bijzonder vitale vrouw, wier naam de meeste Nederlandse huisvrouwen wel bekend is. Zij schreef diverse kookboeken en ver handelingen over voedingsleer en nu, op vijfentachtigjarige leeftijd werkt zij nog steeds: ze schrijft artikelen, stelt kookboeken samen en houdt af en toe lezingen. Zou zij haar hoge leeftijd en haar vitaliteit danken aan de toepassing van haar stelregel, wel ke wij hierboven aanhalen? Pasteitjes als voorgerecht Wanneer U een gezellig etentje organiseert ter gelegenheid van een of ander feestelijk gebeuren, en U vindt een bordje soep niet voldoen de als voorgerecht, dan kunt U be halve de soep ook nog een pasteitje serveren. Dat staat feestelijk, het is lekker en U heeft er weinig extra werk van, want de pastelkorstjes leunt U bij de banketbakker bestel len. U hoeft alleen de vulling zelf te maken. Deze vulling bestaat uit een ragoüt van 2 dl. melk, 15 gram bo ter, 15 gram bloem, 100 gram fijnge sneden kaas, ham of vlees, zout, a- roma en peper. Met deze ragoüt (voldoende voor 6 pasteitjes) vult U de pasteikorstjes, welke eerst in de oven zijn warm gemaakt. Dacht II, dat babies niet even graag zo'n beeldig gebreid vestje dragen als Mammie? Het is lekker warm voor hun ruggetje, het staat snoezig en het betekent heus niet zoveel werk voor u! U hebt nodig ca. 50 gram 5-draads babywol, naalden nr. 2!*: en drie kleine knoopjes. Twaalf gebreide ste ken moeten een breedte van 4 cm heb ben. Voor de randen breit u in ribbel, dat is alle naalden recht; voor het ge deelte ertussen is het patroon 1 recht 1 averecht, om de 2 naalden versprin gen. U begint bij de onderkant van het rugje met het opzetten van 56 steken voor het boordje. Dat breit u 1 r. 1 a. tot het 5 cm hoog is. Dan gaat u als volgt verder: 5 st. in ribbel, 1 st. recht, 44 st. in patroon, 1 st. recht, 5 st. rib bel. Binnen de recht gebreide steken meerdert u aan beide kanten in iedere 4e naald 1 steek. Dat doet u 20 maal, zodat u dan 96 st. hebt. Bij een totale hoogte van 17 cm breidt u de middelste 34 st. in ribbel met aan weerskanten daarvan I st. recht. Bij een hoogte van 18 cm de middelste 24 st. afkanten en ieder deel afzonderlijk verder breien. De voor kanten net eender als de armsgaten, dus 5 st. ribbel 1 st. recht. Binnen de twee randen meerdert u aan de kant van de voorranden in iedere 4e nld. 1 st., en aan de kant van de armsgaten mindert u 1 st., totaal 18 maal meer deren en 20 maal minderen. Bij een totale hoogte van 32 cm breit u 1 r. 1 a. voor het 5 cm hoge tailleboordje. Bij het begin hiervan maakt u aan het rechtervoorpand 3 st. vanaf de kant een knoopsgat over 3 st. De andere 2 knoopsgaatjes maakt u elk 2 cm verder. Na het afkanten de zijnaden van het boordje dichtnaaien, waarna u de armsgaten, voorranden en rughals omhaakt met één toer vas te. Desgewenst kunt u hiervoor een andere kleur gebruiken. Nu nog even oppersen en de knoopjes aanzetten, en baby kan zich laten bewonderen ELLA BEZEMER.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 11