Bemanning gestrande Noorse „Gatt" van boord gehaald Liberalisatie wordt aanvaard onder zeker voorbehoud föocit meet een andet Als een lopend vuurtje... LANDENWEDSTRIJDEN VOOR DE TELEVISIE VRIJDAG 14 JANUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE C O O R A N 1 REDDING PER HELICOPTER Bijna aanvaring Omstreek half elf Woensdagavond voer het Duitse schip „Bayernstein" de Nieuwe Waterweg in. Uitgaande was op dat moment het van Rotter dam komende en in ballast varende Noorse s.s. „Gatt" (1550 brt.). Bei de schepen hadden loodsen aan boord. Er was een krachtige WNW.-wind (windkracht 7). Door nog onopge helderde oorzaak veranderde het Noorse schip, toen de „Bayernstein" zeer nabij was, plotseling van koers. Het ging snel naar bakboord. De seinpost Hoek van Holland gaf de „Gat" het sein „U", hetgeen bete kent „uitkijken, u bevindt zich in gevaar. „Door een prachtige manoeu- Advertentie.) TT ET gaat als een lopend vuurtje door ons landvoortaan is de prijs van Castella Parels, Nederlands beste en snelstwerkende" wasmiddel slechts 42 cent per pak. U kent het motto van Castella Parels: U vliegt nu door de was heen! Dat dit geen ijdele praat is bewijzen de stromen van brieven, die geestdrif tige huisvrouwen ons blijven zenden. Wassen met Castella Parels is dan ook iets geheel anders dan wassen met een traditioneel wasmiddel: de millioenen kleine Castella pareltjes geven terstond hun grenzeloze was kracht aan het water af - vlekken vluchten in paniek uit het goed en in het sop - een maal spoelen is genoeg - blauwen en bleken vol maakt overbodig! Zorg, dat u Castella Parels in huis heeft! vre voorkwam de „Bayernstein" een aanvaring. De „Gatt" raakte even wel steeds verder uit de koers en strandde .tenslotte ter hoogte van het Zuiderhoofd. Het schip levert geen gevaar op voor het in- en uitgaande scheep vaartverkeer. Schip als verloren beschouwd Het is gistermorgen voor het eerst in het Nederlandse kustgebied ge beurd, dat een helicopter van de Koninklijke marine, onder zeer ongun stige weersomstandigheden, bemanningsleden van een in nood verkerend schip van boord heeft gehaald. Luitenant-ter-zee vlieger twee'de klasse P. M. van der Wel heeft dit kunststuk uitgehaald. Zijn helicopter steeg op van de „Karei Doorman". Met de helicopter „Delilah" werd de redding- tot een goed einde gebracht, nadat reeds des nachts door de reddings vlot „Directeur A. J. M. Goudriaan" zeven opvarenden waren gered. Kapitein K. Pedersen en zijn 21 bemanningsleden en de binnenloods I. van der Heijden uit Rotterdam kwam en er aldus ongedeerd af. Het schip bevindt zich in eenzelfde positie als destijds de „Spanker", zij het dat het voor het Zuiderhoofd van de Nieuwe Waterweg zit. Het wordt als verlo ren beschouwd. De zeven eerst geredden lieten zich via een touw op de pier zakken. Zij werden daarna door de reddingsvlet aan wal gebracht. Een vertegenwoordiger van de Kon. Zuidhollandse maatschappij tot het redden van drenkelingen nam gistermorgen contact op met de ma rine om te trachten de andere schip breukelingen te redden door een hef- schroefvliegtuig. Besloten werd, dat de helicopter „Delilah" van de „Ka- rel Doorman", die circa 40 a 50 mijl buiten de kust ligt, ingezet moest worden. Op het strand te Hoek van Holland werd eerst een proeflanding ge maakt. Daarna zette de vlieger koers naar de „Gatt". Op een hoogte van ongeveer 15 a 20 meter bleef het toe stel boven het schip hangen. Was de redding door de vlet al een kunststuk, de redding per helicopter dwong niet minder bewondering af. Het bleek zeer moeilijk het toestel boven het schip te houden, daar het door de hevige rukwinden steeds dreigde weggeblazen te worden. Er werden vijf vluchten gemaakt om de zeelieden en de loods te redden. De 36-jarige vlieger Van der Wel is dra ger van het vliegerkruis en van het kruis van verdienste. Aanvankelijk stonden de mannen midscheeps samen gedromd. Door draden en schoorstenen was het ech ter onmogelijk voor de helicopter om hen daar te bereiken. De piloot slaagde er echter in de mannen dui delijk te maken, dat zij zich naar het voorschip moesten begeven, van waar de mannen konden worden opgenomen. Hoogoven Schaaktournooi De resultaten van twee afgebroken partijen uit de hoofdgroep van het Hoogoven-Schaaktournooi luiden: 3e ronde: Prins (Ned.)Czerniak (Israël) 0 1. 5e ronde: Donner (Ned.)Kramer (Ned.) 0—1. De uitslagen van de partijen ge speeld in de zesde ronde luiden: Pilnik (Arg.)Bouwmeester (Ned.) 01 (41 zetten)Milik (Zuid Slavië) Dr. Bergsma (Ned.), afgebroken na 40 zetten; Perez (Spanje)Donner (Ned.), afgebroken na 40 zetten; Czerniak (Israël)Kramer (Ned.) 1 2Vz (35 zetten); Prins (Ned.) Kovacs (Oostenrijk) 10 (door tijd- overschrijding na 28 zetten). Na de zesde ronde is de stand als volgt: 1. en 2. Czerniak en Milik ZVz punt en 1 afgebroken partij; 3. 4. en 5. Bouw meester, Kramer en Prins 3% punt; 6. Donner 2% punt en 1 afgebroken partij7. en 8. Perez en Pilnik 2 pun ten en 1 afgebroken partij; 9. Kovacs 2 punten; 10. Ds. Bergsma 1 punt en 1 afgebroken partij. Autobestuurder aangevallen. Naar eerst thans is bekend gewor den heeft een tot nu toe onbeken de jongeman Dinsdagavond een aan slag gepleegd op een bewoner van het Zuiderpark te Groningen. Deze bewoner stapte om ongeveer half acht in zijn auto en werd, toen hij wilde wegrijden, met een hard voorwerp op het hoofd geslagen. Onmiddellijk verdedigde de aange vallene zich door de aanrander bij de keel te grijpen. Er ontstond een worsteling. De aangevallene verloor het bewustzijn. Dé dader is er van door gegaan en is tot op heden spoor loos. Het slachtoffer maakt het thans redelijk wel. Het motief van de aan slag is vermoedelijk roof, hoewel hieromtrent nog geen zekerheid be staat. Jeugdige misdadigers in Rotterdam „Kraak" van 20.000 gulden In de nacht van 19 op 20 September jX verdween ter waarde van onge veer f 20.000 aan juwelen, horloges, e.d. uit de Zaanlandse zilversmederij te Rotterdam. Daarvoor moesten zich gisteren ver antwoorden de 19-jarige ijzervlechter P. N. H., de 18-jarige metaaldraaier M. van B. en de 20-jarige metaal- draaier R. F. L., allen uit Rotterdam. „En dat is juist het erge", zo merk te de officier van justitie op, „dat hier zulke jonge jongens een inbraak met zo'n all-round vakmanschap gepleegd hebben". De 19-jarige H. noemde de officier de hoofddader en de 20-jarige L. was al eens eerder veroordeeld, maar niet temin wilde de officier allen over een kam scheren. Twee jaar jeugdgevan genis voor ieder was zijn eis. Uitspraak over 14 dagen. Q In Antwerpen zijn Donderdag meer dan 800 diamantwerkers in „taking gegaan, waardoor in 26 van de 35 slijperijen het werk thans stil ligt. Het Noorse s.s. „Gatt" in zyn be narde positie, fLuchtopname A.N.P.-foto) Misdrijven in België Uit statistische gegevens blijkt, dat in de periode 19301952 in België 200.000 personen werden veroordeeld wegens moord en het toebrengen van lichamelijk letsel. Dit betekent een jaarlijks gemiddelde van 9500. Het jaar 1930 vormde een hoogte punt met 16.651 veroordelingen, het jaar 1945 een laagtepunt met 3623 ver oordelingen. Ongeveer 25 procent der veroordeel den zijn vrouwen. In 1952 bedroeg het aantal veroor deelden 8687 onder wie 774 minder- 1 jarigen. MINISTER BEYEN IN PARIJS Bij onvoldoende wederkerigheid de ontsnappingsclausule Minister Beyen heeft gisteren in de ministerraad van de organisatie voor Europese Economische Samenwerking verklaard, dat Nederland de nieuwe voorstellen tot verdere uitbreiding van de liberalisatie van de buitenlandse handel aanvaardt, doch alleen onder zeker voorbehoud. In de eerste plaats wees hij er op dat, als het van de zijde der andere landen aan voldoende wederkerigheid zou ontbreken, Nederland gedwon gen zou zijn gebruik te maken van de ontsnappingsclausule, die leden-landen van him nieuwe verplichtingen ontheft „om redenen van nationaal belang en billijkheid". Van deze clausule zou Nederland ook gebruik maken als de voordelen van de liberalisatie in érnstige mate te niet zouden worden gedaan door overmatige invoerrechten. Voorts behield Nederland zich het recht voor om na een redelijke perio de zijn standpunt ten aanzien van de voortzetting van de nieuwe regeling te herzien. Minister Beyen zeide, dat hij de voorstellen, die neerkomen op invoer- liberalisatie tot minimaal 90 procent, liberalisatie van elk der drie afzonder lijke categorieën van goederen tot minstens 75 procent en een extra libe ralisatie van 10 procent van het tot dusverre aan beperkingen onderhevi ge deel van de invoer, als een belang rijke vooruitgang beschouwde. Vooral, aldus de minister, omdat het verband tussen de problemen van liberalisatie enerzijds en van invoerrechten ander zijds er duidelijk in tot uiting komt. Wat de positie van Benelux betreft sprak de minister de hoop uit, dat de gemeenschappelijke liberalisatielijst van April 1954, volgens welke 87h: procent van de invoer van Benelux geliberaliseerd is, in de naaste toe komst op 90 procent kan worden ge bracht, waardoor de drie landen hun nieuwe verplichtingen gezamenlijk zouden nakomen. Tevoren had de Belgische minister voor de buitenlandse handel, Victor Larock, een verklaring in dezelfde geest afgelegd. De grote lijnen van beide verklaringen waren Donderdag ochtend vóór de zitting van de mi nisterraad vastgesteld in onderling overleg tussen Nederlandse, Belgische en Luxemburgse delegaties. De na druk, die in de beide verklaringen op het voorbehoud .werd gelegd, moet vermoedelijk worden toegeschreven aan het feit, dat België zijn liberali satie vooral op landbouwgebied niet op het door de O.E.E.S. gewenste peil zal kunnen brengen zonder grotere invoer van Nederlandse landbouwpro ducten toe te laten, dan waartoe "het onder het Benelux-landbouwprotocol verplicht is. Hoewel dit probleem niet voor Ne derland geldt, is, toen dit Belgische bezwaar naar voren kwam, blijkbaar besloten, dat Nederland zich hetzelfde recht als België zou voorbehouden om van de ontsnappingsclausule gebruik te maken. STADION MOET GEHEEL ZIJN UITVERKOCHT Ook wil men competitiewedstrijden uitzenden De Nederlandse Televisiestichting heeft van de K.N.V.B. toestemming gekregen om de in dit seizoen te spe len landenwedstrijden in zijn geheel en rechtstreeks uit te zenden. Het be treft hier de ontmoetingen Nederland Denemarken op 13 Maart, Neder land—België op 3 April en Nederland Zwitserland op 19 Mei. Van de zijde van de K.N.V.B. deelt men ons nog mede, dat aan deze toe stemming enkele voorwaarden zijn Samenwerking C.N.V.— K.A.B. niet verbroken. Naar aanleiding van een bericht als zou de verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond in principe besloten hebben de samen werking met de Katholieke Arbei ders Beweging te beëindigen, ver neemt het A.N.P. van de zgde van het C.N.V., dat een dergelijk besluit niet genomen is. Het C.N.V. heeft voorts geen com mentaar op dit bericht, evenmin als het verbondsbestuur van de K.A.B. De voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis deelde mede ver wonderd te zijn over dit bericht, om dat hem van dezijde van het C.N.V. niets over verbreking van een sa menwerking bekend is. De vroegere president van Guatemala, Jacobo Arbenz, zal geen aanvraag indie nen voor het verkrijgen van de Zwitser se nationaliteit. Naar Arbenz zelf ver klaarde heeft hij nooit een aanvraag in gediend voor een Zwitsers paspoort of voor het verkrijgen van de Zwitserse bur gerrechten. verbonden. Op de eerste plaats moet het stadion voor deze drie landen wedstrijden geheel zijn uitverkocht. Voorts dienen de ingenomen plaatsen in het stadion te worden vergoed. Ten slotte is een bedrag vastgesteld als vergoeding voor het recht de wed strijden rechtstreeks uit te zenden, via de televisie-zenders in Nederland. Ook is als conditie gesteld, dat noch voor de wedstrijd, nog in de rust daar van, noch na de wedstrijd reclame zal worden gemaakt, in welke vorm ook, of politieke propaganda. Zou het v/el in de bedoeling liggen, aan een uitzending een reclame te verbinden, dan zou het noodzakelijk zijn nog maals een bespreking te organiseren. Tenslotte vernemen wij dat de Ne derlandse Televisie-stichting ook ver zocht heeft om competitiewedstrijden uit te zenden. Binnenkort zal de com missie betaald voetbal van de K.N. V.B. zich met deze aangelegenheid be zighouden. KERKNIEUWS. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Deventer, M. Drayer te Drachten en D. Coppoolse te Kornhorn. Bedankt voor St. Thomas (Canada) (Free Chr. Rei. Church), D. Slagboom te Middelburg. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Gouda (vac. H. M. Cnossen), H. Huting te Vreeland, die be dankte voor 's-Gravenhage (als jeugd- predikant). Bedankt voor Koudum (toez.), S. Kool stra te Welsrijp; voor Rhenen (toez.). L. v. d. Neut ie Eist (U.); voor Katwijk aan Zee (vac. P. Pras), Ph. Loggers te Nigtevecht; voor Wezep R. W. Steur te Ouddorp (Z.H.). ZWANENBERG's vleesconserven glas FEUILUION. 35 „Bewijs heb ik niet nodig; het ligt er dik bovenop. Wie kon die brief heb ben geschreven, als de heren Kerris het niet gedaan hadden Alleen maar Elsie". „Alleen Elsie?" „Cliff zeker niet. Bedrog is niets voor hem. Bovendien aanbidt hij El sie; dat kan ieder zien". „Als we Clifford niet meetellen, klftf jij in elk geval nog over", zei Monlt schouderophalend. „Ik? Verdenk je mij, dat ik die ver valste brief heb geschreven? Stel je met aan, alsjeblieft! Hoe zou ik aan dat papier zijn gekomen en dat z.g. misverstand tussen Cliff en Elsie hebben bewerkt?" vroeg Sharon ver ontwaardigd. „Bovendien had ik geen enkel motief om mijzelf in zulk een onaangenaam parket te brengen". „Heus niet?" ,Heus niet?" herhaalde ze, hem ver wonderd aanstarend. „Denk je soms, dat ik gaarne zou worden betrokken in een verzoek tot echtscheiding?" „Och, je zou het misschien niet graag willen, maar het in dit geval de moeite waard achten". „Ik zou nooit aan zoiets denken!"' riep Sharon verontwaardigd. „Zo, dus daarom ben je tussenbeide gekomen! Niet om Cliff's gevoelens te sparen, maar omdat je dacht, dat ik de schul dige was?" „Neen, maar omdat ik het onver standig vond, beschuldigingen te ui ten zonder een schijn van bewijs. Vooral in tegenwoordigheid van een advocaat". Sharon overwoog even in stilte dit antwoord en vroeg toen wanhopig: „Geloof je me of geloof je me niet?" ..Heeft mijn oordeel voor jou enige betekenis?" „Neen, natuurlijk niet. Het kan me niet schelen, wat je denkt". „Dan stel ik voor, dat we de vraag in petto houden tot het antwoord je wèl belang inboezemt''. Nu had hij haar schaakmat gezet, want ze kon ze wilde niet toe geven, dat ze enig gewicht hechtte aan wat hij van haar dacht. Stijfjes zei ze: „Zoals je wilt. Ik vroeg het maar zo". „Waarom?" „O, enkel uit nieuwsgierigheid! Ik ...ik wilde alleen ma ar weten, of El- door JAN TEMPEST sie jou ook voor de gek had gehou den". „Juist, ja. O, is dit de beek? Wat aardig! Zijn er hier ook forellen?" „Ik geloof van wel". „Dan moet ik zien, een hengel te lenen. En hoe is het met de visserij op het meer?". „Ze zeggen, dat er veel snoek zit", antwoordde ze toonloos. O, wat was Monk een kwelgeest! Waarom had hij geweigerd ronduit niet „ja" of „neen" te antwoorden? Misschien omdat hij zich nog geen be paalde mening over haar gevormd had? Maar als hij haar liefhad, zou hij haar toch zeker kunnen vertrou wen. Ja, als... maar misschien gaf hij niet echt om haar, misschien amu seerde hij zich alleen te haren koste. Wie zou het zeggen? TIENDE HOOFDSTUK „Tien gesorteerde schetsen in olie verf, groot vier-en-twintig inch bij vier-en-twintig inch" las Ian Kerris voor. Toen hield hij op en zei met ge fronst voorhoofd: „Schildergen kun nen maar niet zo op één hoop, naai gelang van de grootte worden ge gooid. De gewone methode is om het onderwerp van een schilderij te om schrijven; b.v.: „Gezicht op Ipplewa- ter door..." en dan de naam van de schilder". „Dat spreekt vanzelf", beaamde Elsie, met een verontschuldigend glimlachje. „Ik ben bang, dat mijn man helemaal niets van schilderijen afweet en ze dus maar, op zijn prac- tische manier, heeft nagemeten". „Dat schijnt zo. Drie vogelstudies, tien inches bij twaalf inches, vijf aquarellen, acht bij veertien inches. Neen, dat gaat niet", zei Ian beslist. „We moeten de namen van de makers erbij zetten. De schilderijen zgn toch zeker van handtekeningen voorzien?" „Als dat zo is, geloof ik toch, dat die handtekeningen niemand wat zul len zeggen. Ik vermoed, dat ze bijna allemaal amateurwerk, afkomstig van vroegere Visby's zijn", bracht Elsie in 't midden. „De dingen zullen wel niets waard zijn; gelooft u dat ook niet?" „Ja, ik kan me moeilijk anders voor stellen", verzekerde Ian. terwijl hij met critische blik de salon fond-" keek. Aan elke wand hingen een do zijn of meer schildergen in olie- of waterverf. Bij de meeste maakten de lijsten nog de beste indruk. „Enkele ervan zijn wel aardig", zei Elsie, terwijl ze de richting van zijn blik volgde. „Ik denk, dat Sharon er wel enige van het huis en 't meer zal willen hebben. En ik kon er wat in onze zitkamer op de boerderij han en. Er hangt daar erg weinig aan e muur, want nu het meubilair zo veel geld kost, konden we ons de luxe van schilderijen niet veroorloven. Natuurlgk zg'n sommige van deze din gen erg onbeholpen, nietwaar?" „Ja, echt werk van amateurs. Ik betwijfel, of ze bij een veiling meer dan enkele shillings per stuk zouden opbrengen. Maar om er zeker van te z\jn, zouden we een kunsthandelaar kunnen vragen, er eens naar te ko men zien". „Nauwelijks de moeite waard, vindt u niet? Ik bedoel, dat ze uit handels oogpunt kennelijk geen waarde heb ben", zei Elsie onverschillig. „Maar deze twee stoelen konden wel eens iets waard zijn. Chippendale-styi, als ik me niet vergis". „Of goede namaak", hernam Ian. „Ik had niet gedacht dat er zoveel meubilair en andere rommel in dit huis zou zijn. Nu begin ik de opmer kingen van juffrouw Spev te begrij pen. Het zal uiterst moeilijk zijn, om tot een ietwat bevredigende verdeling te komen. Weet u zeker, dat uw echt genoot niet zou willen toestemmen in een veiling Dan zou u kunnen terug kopen waarop u speciaal prijs stel de". „Ja. maar u zult het misschien erg sentimenteel vinden we ach ten het geen prettig idee, dat de be zittingen van die arme vrouw in het publiek verkocht zouden worden. Naar ons gevoelen zou ze graag nog hebben geweten, dat we ons aandeel zelf gebruikten en de dingen dus in de familie bleven. Het schijnt ons wat harteloos, ze allemaal te verkopen", zei Elsie meewarig. „Clifford was erg aan zijn tante gehecht en zij aan hem. Als Sharon Spey geen onenigheid tus sen hen had veroorzaakt...'" Hier zweeg ze en slaakte een veel betekenende zucht. Ian keek haar even vol sympathie aan, maar zei niets. Dat was zo vervelend met die advocaten, dacht Elsie ontstemd; ze waren zo bang, zichzelf te compro mitteren. O, ze wist best, dat Ian heel erg op haar gesteld was, maar hij had nooit iets gezegd, waaraan Clifford aanstoot zou kunnen nemen. Ian was zo wanhopig bescheiden en correct; het scheen onmogelijk, hem uit zijn evenwicht te krijgen. Als ze vrij was, zou daaraan twijfelde ze nauwe lijks Ian graag met haar willen trouwen, maar hij had het haar nim mer met zoveel woorden verteld en ze wenste wel, dat ze helemaal zeker van hem zou zgn. Stel je voor, dat hij, wanneer ze met veel moeite een scheiding met Clifford had doorge dreven, toch eens voor de eer zou be danken. De jonge man was zo gewel dig vormelijk en misschien zou hij er tegen opzien, te trouwen met een vrouw, wier voormalige echtgenoot in de nabijheid woonde. En toch... als zg, Elsie, nü niet haar kans greep, zou ze allicht voor altijd aan Clifford gekluisterd blijven. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7