Afsluiting Haringvliet eist te veel voorbereiding Albert Schweitzer werkt door voor zijn patiënten MAXIMUM-PRIJZEN CONSUMPTIE- MELK VASTGESTELD VRIJDAG 14 JANUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 VIERDE INTERIMRAPPORT DELTA-COMMISSIE Daarom wordt voorkeur gegeven aan Drie-Eilandenplan (Vervolg van pag. 1). De dam in de Zandkreek voorziet in de vaste verbinding tussen Noord en Zuid-Beveland, de dam in het Veeregat in de verbinding van Walcheren met Noord-Beveland, aldus de Delta-commissie in haar vierde interim rapport. Voorts zullen in het tussenliggende water ongeveer-2000 ha land gewonnen lcunnen worden tegen een redelijke prijs. De afsluiting van Veeregat en Zandkreek zal bijzondere voorzieningen eisen voor de afwatering der aanliggende polders, voor de doorgaande scheepvaart, voor de vaart naar de havens langs het te vormen boezem- meer en voor de zuivering van het op de boezem te lozen afvalwater. Bo vendien zal enige schade voor de visserij en de schelpdierkwekerijen in Veeregat en Zandkreek optreden, doch door een juiste keuze van de plaats van de afsluitdam in de Zandkreek zal deze schade kunnen worden beperkt. De bovengenoemde bezwaren, die ook zullen gelden wanneer de Delta werken zijn voltooid, wegen naar het oordeel van de commissie niet op te gen de reeds genoemde voordelen, met name: dat men tijdig ervaring kan opdoen vóór de de bouw van de zeer kapitale afsluitdammen een aanvang neemt, zo hiertoe wordt besloten; dat men plaatselijk een grote veiligheid verkrijgt en dat de drie eilanden onderling vaste wegverbindingen zullen krijgen. De stromen op de Oosterschelde zullen door de werken van het Drie- Eilandenplan nauwelijks worden beïnvloed. Al is spoedige uitvoering van het Drie-Eilandenplan gewenst, zo is de Delta-commissie zich er van bewust, dat in het kader van de maatregelen, die tot verhoging van de veiligheid in Z.-W.-Nederland kunnen leiden, aan de afsluiting van het Haringvliet een grotere urgentie moet worden toe gekend dan aan de uitvoering van het Drie-Eilandenplan. Eerstgenoemd werk vraagt echter nog enige tijd van voorbereiding al eer met de bouw van de daarbij behorende grote uitwateringssluizen kan worden begonnen. De uitvoering van het Drie-Eilandenplan ban dus in deze periode ter hand genomen worden zonder het tot stand komen van de dam in het Haringvliet te vertragen. De studie omtrent de constructie van de in de Oosterschelde en het Brouwershavense Gat te bouwen dammen is nog niet zover gevorderd, dat thans reeds een zodanige con structie voor de dammen van het Drie-Eilandenplan kan wórden vast- festeld, dat met zekerheid de met hun ouw beoogde ervaring zal worden verkregen. Er zal dus nog enige tijd verlopen eer met de opbouw van die dammen kan worden aangevangen, terwijl dit ook eerst zal kunnen ge schieden, wanneer de sluiswerken in de dam door de Zandkreek gereed zijn. Toch is het nodig de periode van proefnemingen en gesynchroniseerde waarnemingen bij de dambouw zo spoedig mogelijk te laten beginnen, omdat de hier opgedane ervaringen de basis moeten leveren voor de nadere ontwerpen voor de dammen in Oos terschelde en Brouwershavense Gat. De proeven met de dammen van het Drie-Eilandenplan zijn dus uiter mate belangrijk en urgent. ZO VER MOGELIJK ZEEWAARTS. Ten einde enigszins vergelijkba re omstandigheden te ontmoeten in Veeregat, Oosterschelde en Brouwershavense Gat is het ge wenst de dam in het Veeregat, die by Westelijke winden de beschut tende invloed ondervindt van het eiland Walcheren, zo ver moge lijk zeewaarts te projecteren. Ook met het oog op een zo groot mo gelijke verkorting van ae kustlyn is dit gewenst. Ten einde nu vertraging in het verkrijgen van de nodige ervaring te vermijden, geeft de commissie de minister van Verkeer en Wa terstaat in overweging thans in beginsel te besluiten tot uitvoe ring van het Drie-Eilandenplan en op zo kort mogelijke termijn over te gaan tot de bouw van de sluis werken in de dam van de Zand kreek. De Delta-commissie meent er voorts op te moeten wijzen, dat de kostbare ervaring, welke zal moeten worden MATTENKLOPPER. Fransen zijn byzonder gesteld op het houden van- enquêtes. Kort geleden vervielen ze er zelfs toe een onderzoek in te stel len naar de middelen, die de Franse huisvaders en -moeders gebruiken, ora onwillig kroost op te voeden. Het bleek, dat vijftien procent van de on dervraagden' nog altijd de voorkeur geeft aan de mattenklopper. BROEDS. George Mac Mïllan In Christclmrch was een verwoed lid van de plaatselijke zeilverenigingdie ernstig leed, onder gebrek aan con tanten. Daarom ging George een wed denschap aan. Hij zou met, zes kip peneieren in een denneboom gaan zitten om de eieren persoonlijk uit te broedenDat zou dan 100 pond ster ling opleveren voor de zeilvereniging. Er ontstond zoveel herrie rondom de denneboom, en de nieuwsgierigen wierpen zoveel geld in de collectebus bij de boom, dat George er opgetogen over raakte. Hij brak drie eieren; de aiidere drie bleken minder fris te zijn. Toen hij eindelijk uit de boom kwam, had hij meer dan elf honderd pond sterling bij elkaar gebroed. PERSCHEF. De heer Paul Jones in Chicago is perschef van de Vereni ging voor Veilig VerkeerHarts tochtelijk heeft hij. altijd de wegge bruikers gewaarschuwd tegen onop lettendheid en onvoorzichtigheid Vorige week stapte hij diep in ge dachten verzonken van een trot toir in een straat van Chicago... hij werd prompt door een taxi tegen de grond geworpenEigen schuld, merkte Paul heel nederig op. NELSON. Een directeur van een Lon- dens Museum verbaasde er zich over, dat in zovele musea en in zovele par ticuliere woning n haarlokken van wijlen admiraal Nelson worden be waard. Vorige week sprak hij de overtuiging uit. dat de haardos van Nelson wel erg groot geweest moet zijn... zo ongeveer het formaat van een landhuisdak!!! opgedaan bij de bouw van de dam in het Veeregat en bij de daarbij te ver richten proefnemingen, volledig tot haar recht dient te komen en ten nut te gemaakt moet worden bij de in een later"* stadium uit te voeren afdam mingen in het Brouwershavense Gat en de Oosterschelde. Daartoe zal deze ervaring te zijner tijd volledig ter beschikking moeten zijn zowel van de ontwerpende en bij de uitvoering lei ding gevende instantie als van de met de uitvoering zelf belaste instantie uit het bedrijfsleven, die gezamenlijk het tot stand brengen van de genoem de grote afdammingen tot hun taak zullen hebben. Een bepaalde continu ïteit is hier vereist. ERVAREN DESKUNDIGEN. De Delta-commissie beseft, dat nog niet voldoende inzicht omtrent de bouw der grote dammen is verkregen om thans reeds aan te geven op welke wijze liet bedrijfsleven by de uitvoe ring zal moeten worden ingeschakeld. Zij dringt er evenwel op aan, dat by het voorbereiden en de uitvoering van de bouw van de dam in het Veeregat en het te voeren overleg over de daarbij te nemen proeven, beschikba re deskundigen op het gebied van dijksbouw en krachten uit het be drijfsleven met erkende ervaring van werken aan open zee, ten nauwste zullen worden betrokken, aldus de Delta-commissie. IJmuiden krijgt een marine-basis. Binnenkort zal te Umuiden met de aanleg van een marine-basis begon nen worden, zo meldt het dagblad „Trouw". Nog dit jaar zal een aan vang gemaakt worden met de bouw van het kampement, de installaties en wellicht ook een aanlegsteiger voor oorlogsbodems. De basis zal ge vestigd worden ten Noorden van de haven. Verscheidene bunkers, die nog uit de oorlogsjaren dateren, zullen verbouwd worden tot magazijnen en onderkomens voor de bezetting van de basis. Het kampement zal, aldus „Trouw", bestaan uit officiersverblijven, op slagplaatsen en bemanningsverblij- ven. Ook zal de nieuwe basis van een radar-station worden voorzien. Ver wacht mag worden, dat de basis be reikbaar zal worden gemaakt door aanleg van een geheel nieuwe weg en dat de bunkers ten Zuiden van IJ muiden, die thans bij de Kon. Marine in gebruik zijn, zullen worden opge ruimd. Hoevezl manschappen in het kam pement gelegerd zullen worden en welk type oorlogsbodem er zou wor den gestationneerd, staat vooralsnog niet vast. Gezien de bijna volledige uitrusting verwacht men echter een grote vaste bezetting. Besluit van het Bedrijfsschap Het bestuur van het bedrijfschap voor zuivel heeft maximumprijzen voor consumptiemelk vastgesteld, gelijk aan de prijzen die op 12 Januari golden, dus na de recente prijsverhoging van 9 Januari. In die gevallen waarin de consumptiemelkprys met meer dan 3 cent per liter is verhoogd, wordt een heffing opgelegd gelijk aan de verhoging boven 3 cent. Deze hef fing wordt opgelegd aan de desbetreffende melkinrichtingen r disatiebedrijven. Op korte termijn zal het bedrijfs- schap voor zuivel onderzoeken of voor een prijsverhoging met meer dan drie cent voldoende aanleiding bestaat. Is dit niet het geval, dan wordt de prijsverhoging onmiddellijk ongedaan gemaakt door vaststelling van een lagere maximumprijs en vloeit de reeds opgelegde heffing in het landbouw-egalisatiefonds. Blijkt de prijsverhoging wel, of ten dele, redelijk, dan zal" de heffing worden terugbetaald of dienovereenkomstig wordeh verlaagd. Het besluit van het bestuur van het bedrijfschap voor zuivel heeft de goedkeuring van <3© minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening. De desbetreffende verordeningen worden afgekondigd in het voedsel- voorzi eningsblad. Tot aftreden gedwongen Bij de Nederlandse Consumenten bond is geïnformeerd naar zijn stand punt inzake de hogere melkprijs. De ze vraag werd ook voorgelegd aan het lid van het dagelijks bestuur, de heer B. Buitendijk, werkzaam op het ministerie van landbouw. Deze heeft hierop geantwoord, dat het bestuur zich nog moest beraden over een de finitief standpunt, doch dat de maat regelen bepaald teleurstellend werden geacht. Minister Mansholt heeft hierin aanleiding gevonden aan de heer Buitendijk de eis te stellen op staan de voet ontslag te nemen als be stuurslid van de Nederlandse Consu- standaard- mentenbond. Reeds eerder, nl. in April 1954, had de minister de heer Buitendijk verboden het voorzitter schap van deze bond te bekleden. Het bestuur van de Nederlandse Consumentenbond tekent hierbij aan, dat de heer Buitendijk werkzaam aan de afd. tuinbouw van het ministerie van landbouw, ambtshalve geen en kele bemoeienis heeft met de zuivel, zodat van het geven van inside-in formation geen sprake was of zelfs kon zijn. Het bestuur betreurt het zeer, dat critiek vanwege de Consu mentenbond op zijn beleid de minis ter heeft gebracht tot deze stap, daar de Nederlandse Consumenten bond er nl. grote prijs op stelt goede betrekkingen met de regering te on derhouden. Goedkoper witbrood. Coöperaties vragen een cent minder. De centrale der Nederlandse ver bruikscoöperaties heeft de bij haar aangesloten verbruikscoöperaties ge adviseerd, overeenkomstig het advies van de Nederlandse Bakkerij Stich ting, de prijs voor witbrood op 17 Januari te verlagen met één cent per 800 gram, behalve in de enkele plaatsen waar die prijs reeds uiterst laag is. De daling komt overeen met de daling van de meelprijs. Voor de andere broodsoorten wordt thans geen prijsverandering geadviseerd. Nu er een geheel vrije prijsstelling is gekomen, zou het bedrrjfs-écono misch verantwoord zijn ook de prijs voor volksbrood op een normale ren- tabiliteitsbasis te brengen, hetgeen dan een verhoging van 1 cent per 800 gram zou betekenen. De coöpe ratie acht echter op dit ogenblik een stijging van de prijs voor volks brood ongewenst. Indien binnenkort de op handen zijnde nieuwe loonregelingen voor de bakkerij, en eventuele wijzigingen in de meelprijzen, de kostprijs van het brood belangrijk zouden veranderen, zuleln de verbruikscoöperatoies zich uiteraard opnieuw beraden. Herhalingsoefeningen in 1955. In 1955 zullen de volgende dienst plichtigen van de Kon. Landmacht voor herhalingsoefeningen in werke lijke dienst worden geroepen: Onderdelen van de 5e divisie voor 31 dagen, een aantal legerkorps- en territoriale onderdelen voor 31 da gen, een aantal territoriale afdelin gen luchtdoelartillerie voor 17 dagen, een aantal afdelingen lichte lucht doelartillerie voor 31 dagen, een aan tal onderofficieren en specialisten van de nationale reserve voor 10 da gen,'een aantal onderdelen van 102 verbindings bedienings-bataljon voor 14 dagen, onderofficieren en nader aan te wijzen categorieën korporaals en soldaten van een} aantal leger korpsonderdelen voor 59 dagen, de soldaten en korporaals daarvan voor 45 dagen. Tenslotte radargroepen en radarpelotons van een aantal divisie- en legerkorpsonderdelen voor de tijd van 59 dagen. Bespreking van premiers van India en Pakistan De premier van India, Djawaharlal Nehroe, en zijn Pakistaanse collega, Mohammed Alï, zullen midden Maart bij elkaar komen, teneinde hangende disputen tussen beide landen op te ruimen, zo is officieel in New Delhi, de hoofdstad van India, medegedeeld. De leden van het muziekcorps „Vlijt en Volharding" te Souburg waren Donderdag voor het eerst in uniform. Zaterdag a.s. zullen zij, gekleed in de nieuwe uniformen, een concert geven. Verdrag met V.S. Geen aanval op Rood China zonder toestemming Volgens een in het Amerikaanse Con gres bekend gemaakte nota-wisseling tassen Amerika en nationalistisch China heeft dit zich schriftelijk ver bonden om niet zonder de toestem ming van de Verenigde Staten over te gaan tot een aanval op het Chinese vasteland. Volgens de desbetreffende nota's, gedateerd 10 December, betreft een gewapend optreden zowel nationalis tisch China als Amerika. Een moge lijk gebruik van geweld dient dan ook slechts met wederzijds goedvinden te geschieden „tenzij het een duidelijk geval van zelfverdediging betreft". De nota's vormen een toelichting op het AmerikaansFormosaanse verdrag, waarbij Amerika de veiligheid van Formosa en de Pescadoren garandeert. OHenhauer naar Oslo Ollenhauer, de leider der Duitse socialisten, is Donderdag naar Oslo vertrokken, waar hij een onderhoud zal hebben met de Noorse minister van buitenlandse zaken, Lange. Voorts wordt in socialistische krin gen de verwachting uitgesproken, dat Ollenhauer in Mei naar Londen zal reizen om met Nehroe te spreken. Ollenhauer heeft voor zijn vertrek nog eens verklaard, dat hij geen grote waarde hecht aan de betekenis van de toezeggingen der Westelijke lan den, dat zij voor Duitslands eenheid in het 'vela zullen treden. Eerder is, volgens Ollenhauer, het gevaar voor een voortbestaan der verdeling van het land nog nooit zo groot geweest als thans. Aanslag op vrouw te Groningen. In de nacht van Woensdag op Donderdag heeft de 40-jarige A. V. in de Sledemennerstraat te Gronin gen een aanslag gepleegd od een vrouw van middelbare leeftijd. De man had zich al de hele avond in de buurt van het huis der vrouw onge houden en poogde in contact te ko men met de dochter. Toen moeder en dochter zich om half één op straat begaven, stoof V. op hen toe en stak de moeder met een mes in het bo venlichaam. De dader is door de po litie gegrepen en opgesloten. De vrouw werd naar het academisch zie kenhuis gebracht. Zij kon. na behan deld te zijn, naar huis terugkeren. De recherche stelt een onderzoek in. VANDAAG: TACHTIG JAAR Heroïsch leven avontuur der liefde De Nobelprijswinnaar en zendeling-arts, dr Albert Schweitzer, die zich thans bij zijn Afrikaanse patiënten te Lambarene bevindt, wordt vandaag tachtig jaar. Dr Schweitzer zal weinig tijd besteden aan de viering van zijn verjaardag en zoals gewoonlijk zestien tot zeventien uur werken voor de leprozen en andere patiënten in zijn ziekenhnïs. Te Bonn werd Donderdag bekend gemaakt, dat dr Schweitzer het lid maatschap is verleend van de hoogste West-Duitse orde, „Pour le Merite". Van deze orde kunnen hoogstens dertig Duitsers en dertig buitenlanders lid zijn. ALBERT SCHWEITZER-, voor de lijdende mensheid Het Zwitserse Rode Kruis heeft dr Schweitzer ter gelegenheid van diens verjaardag 5000 franken geschonken voor het ziekenhuis te Lambarene. Het West-Duitse Jeugd-Rode Kruis bracht ruim 5000 mark bijeen voor ge neesmiddelen. Ds D. A. Werner te Zweeloo schrijft j.m. in een beschouwing over de per- ;oonlijkheid van de 80-jarige: Albert Schweitzer, die in 1905, als dertigjarige, op het toppunt van zijn wetenschappelijke roem stond, heeft die roem dienstbaar gemaakt aan de lijdende mensheid. Hij heeft zijn roem opgegeven in het besef, dat hij in de wetenschap de eenvoudige mens van hart tot hart niet kon bereiken. Bij zichzelf nam hij de beslissing van zijn leven; hij wilde zijn kunnen in dienst stellen van de armsten der armen, dus de negers in Afrika, die stierven aan allerlei ziekten bij gebrek aan medi sche hulp. „Dan zal ik er heengaan", zo zei dr Schweitzer. Hij ging op der tigjarige leeftijd medicijnen studeren, om in 1913 voor de eerste maal naar Lambarene te gaan. Een moeilijk be gin wachtte hem daar met zijn vrouw. Maar hij zette door, ondanks de oorlog, die in 1914 roet in het eten gooide. Hij werd geïnterneerd. Hij leed aan een maagkwaal, waaraan hij geopereerd moest worden. Maar niets hield hem van zijn ideaal af. Na de oorlog ging hij wéér, om op nieuw te bouwen voor zijn zieke men sen. Nu is hij 80 jaar, maar zijn wils kracht is nog even sterk als vroeger. Zijn bekend werk in Lambarene bezorgde hem de vredes-Nobelprijs, niet als sluitstuk, maar als nieuw be gin. Met die prijs zwoegt hij voor zijn leprapatiënten, voor wie hij betere woningvoorwaarden wil scheppen. Ook dit werk komt klaar, al kost het Schweitzer veel inspanning en nacht rust, al groeit de stapel correspon dentie bij de dag, al ligt zijn manus cript van zijn laatste boek op hem te wachten. Eerst de negers, zegt Schweitzer, dan ik. Daarom is hij zo vlug uit Europa weggegaan, na zijn Nobelprijsrede in Oslo. Ik moet daar zijn, waar mijn hulp het meest nodig is!" HEROÏSCH Heroïsch is dit leven, één avontuur der liefde. Er is veel over geschreven en er zal nog veel over geschréven worden. Maar al dat geschrijf vermag niet de betekenis tot uiting te bren- gen van wat Schweitzer op de huidige dag voor de wereld is. Alles wat hij voor de kunst, voor de wetenschap en de religie heeft tot stand gebracht, is in hoge mate inte ressant en waardevol. Maar duurza mer en waardevoller is, wat hij door de kracht van zijn persoonlijkheid en door zijn ethisch willen tot uiting brengt. VOL GOEDE MOED Albert Schweitzer is vol goede moed. Toen hij op 7 December voor de elfde maal naar Lambarene ging, zei hij: „Ik ben nu zowat tachtig, maar ik ga weer aan het werk in Afrika. Een verblijf in Europa ver moeit mij meer dan het werken. Ik wilde vijf jaar in Afrika blijven en dan voor een half jaar terugkeren maar myn dokter vindt dat niet goed. Ik wil weer gaan schrijven, want mis schien heb ik daar in Lambarene meet tjjd voor dan in Europa". Wij hopen, dat hij de tijd zal vinden. Indien men dr Schweitzer eveneens wil feliciteren dan is het gironummer van de penningmeester van het Al- bert Schweitzerfonds 143643 te De venter, onder vermelding „verjaardag dr Schweitzer". Veertienduizend Nederlanders naar Australië Nederland is van plan dit jaar bijna 14.000 landverhuizers naar Australië te zenden, aldus heeft de minister van sociale Z3ken, J. G. Suurhoff, Donder dag in Melbourne verklaard. De minister brengt op uitnodiging van de Australische regering een be zoek aan Australië om zich persoon lijk op de hoogte te stellen van de vestiging der Nederlandse immigran ten in het land. Sedert de oorlog zijn meer dan 50.000 Nederlanders naar Australië geëmigreerd. Het Wereldgebeuren Een toneelstuk Het is weinig waarschijnlijk, dat in Noordeuropcse landen grote op schudding verwekt zou worden door een toneelstuk. Er zijn in deze landen we! eens toneelstukken ge schreven en opgevoerd, die maat schappelijke misstanden hekelden, maar zij ontketenden geen grote volks bewegingen. Anders ligt dat in Zutdeuropese lan den. Werner Schulz, een medewerker van de Frankfurter Zeitung, heeft cr in dat blad de aandacht op gevestigd, dat vrijwel heel Spanje zich op het ogenblik bezig houdt mei praten over een toneelstuk Dat stuk werd geschre ven door Calvo Sotelo en het heet „De muur". Het beschrijft het gewetens conflict van een vroom-Katholiek man, die zich met allerlei weinig fraaie middelen opwerkte tot grote rijk dom en die daarvan last krijgt..,. Hij voelt, dat hij bij het jagen naar rijkdom zijn geloof geweld aangedaan heeftMaar als hij met zijn gewe ten in het reine wil komen door de rijkdommenlos te laten, verzet zich zijn familie heftig. De familie wi! het goede leven niet prijsgeven. Tenslotte sterft de gekwelde man voordat hij zijn voornemens heeft uitgevoerd en., de familie houdt de duiten. Een oplossing geeft de toneelschrij ver, Calvo Sotelo, dus niet. maar hij stelt we! een probleem aan de orde. dat in Spanje heel sterk speelt. De bevolking van dat land kan ver deeld worden in een rijke bovenlaag, die in weelde baadten een uiter mate arme onderlaag het werken de deel van de bevolking die nau welijks gevoed en gekleed kan wor den. Gewoonlijk identificeert men in Spanje de rijke bovenlaag ook met de Katholieke kerk en het is daartegen, dat juist door het toneelstuk van Sotelo een aantal bisschoppen in verzet is gekomen. Daarmee werd een soort volksbeweging geboren. De bis schoppen betogen, dat de kerk er is voor allen, maar dat het huidige maatschappelijke bestel iri Spanje er toe geleid heeft, dat een belangrijk deel van de armoeleidende bevolking de neiging heeft om weinig meer te vertrouwen op de kerk. Daarom keren de bisschoppen zich tegen de maatschappelijke bovenlaag, die haar plicht zou verzaakt hebben om ook aan de „onderlaag" een rede lijke welvaart te verschaffen. Bovendien zochten de bisschoppen nauwere samenwerking met de vak bonden. n een dictatoriaal geregeerd land als I Spanje getuigt dat ongetwijfeld van moed en het dient nog afge wacht te worden of generaal Franco deze beweging lang zal laten voortdu ren. Voorlopig echter groeit de bewe ging en is er dus kans op enig succes. Het Spaanse Katholieke episcopaat heeft nog een andere moedige daad verricht, waarover een medewerker van New York Times vorige week schreef. Het heeft bezwaar gemaakt tegen de scherpe censuur op de pers en gevraagd om nieuwe voorschriften, die grotere vrijheid garanderen en de mensenrechten wat minder schen den. Stelling werd genomen tegen een uitspraak van de Spaanse minister van voorlichting, G. A. Saigada, die te Barcelona had verklaard, dat degenen, die roepen om persvrijheid „zeer ach terlijke mensen" zijn. In het katholieke Spaanse weekblad Ecclesia werd daartegenover opge merkt, dat men voorstander behoort te zijn van een verantwoordelijke pers- vrijheid in overeenstemming met een Christelijke en beschaafde maatschap pij. Uit dit alles blijkt, dat er in Span je toch iets in beweging is, al gaat het langzaam en moeilijk en ook al is generaal Franco er de man niet naar om aan de democratie een grote kans te laten. Wel zint ook generaal Fran co op wijzigingen in het tandelijk be stel, maar hij zocht het in een geheel andere richting. Hij heeft de 18-jarige Juan Carlos, zoon van de Spaanse kroonpretendent, naar Madrid laten komen om aan de ze knaap een Spaanse opvoeding te laten geven. Daaruit kan afgeleid wor den, dat Juan Carlos over enige jaren door Franco op de Spaanse troon ge zet zal worden en dat Spanje dan weer een echte monarchie wordt Uiterlijk verandert er dan wel wat in Spanje, maar daarmee is men er niet. Spanje moet, met of zonder mo narchie, omgevormd worden tot een democratische staat op een behoorlijk sociaal-economisch niveau. Zolang Franco een vinger in de pap heeft kan dat doel nooit bereikt worden en dat is droevig voor Spanje.... Juan Carlos toekomstig Spaans koning Nasporingen gestaakt De R.AFheeft Donderdag, tenge volge van het steeds slechter worden de weer boven de Atlantische Oceaan, de naspeuringen naar twee vermiste R.AF.-toestellen stopg..zet,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5