Plaatselijke V.V.V. voor Goes thans öpgericht JIMMY OP HET SLAPPE KOORD WALCHEREN SCHEEPVAART DOOR HET KANAAI TERNEUZEN-GENT NAM AF VRIJDAG 14 JANUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t VOORLOPIG BESTUUR GEVORMD Bevelandse vereniging wordt gereorganiseerd In een Donderdagavond gehouden vergadering in „Slot Ostcnde" werd besloten tot het vormen van een plaatselijke V.V.V. voor Goes, welke straks met de andere plaatselijke V.V.V.'s op Zuid- en Noord-Bcveland zal gaan samenwerken in een streek-V.V.V., om zo de propaganda voor het toeristen bezoek aan dit gebied meer effectief te kunnen voeren, De opkomst voor deze V.V.V .-ver gadering was helaas niet buitenge woon groot te noemen, hoewel geluk kig in vergelijking met de tot dusver getoonde belangstelling voor de ver gaderingen van de V.V.V. in Zuid- en Noord-Beveland, wel verbetering viel te constateren. De voorzitter van de Bevelandse vereniging, de heer E. N. C. van Riesen, kon o.m. de burgemees ter van Goes, mr W. C. ten Kate, ver welkomen. Evenals in overig Zeeland is het wenselijk, dat ook op de Beve- landen het V.V.V.-wezen op andere leest wordt geschoeid. Het is de be doeling om plaatselijke V.V.V.'s op te richten in Yerseke en Wissekerke is dit reeds geschied waarnadeze verenigingen samen een streek-V.V.V. voor Zuid- en Noord-Beveland g, vormen. Dit betekent dus een reorganisatie van de bestaande V.V.V. in Zuid- en Noord-Bevel3nd. Op 19 Januari zal in een vergadering van deze vereniging hierover moeten worden beslist, waar bij dan oók een geheel nieuw bestuur, samengesteld uit de besturen van de afdelingen, moet worden gevormd. In een vlot speeehje zette ook de directeur van de Provinciale V.V.V., de heer Oskamp, de wenselijkheid van deze reorganisatie uiteen. Hoewel hij bewondering had voor het werk dat de Bevelandse vereniging tot dusver heeft verricht, was hij mede van me ning, dat de huidige situatie, waarbij de streekvereniging niet opgebouwd was uit plaatselijke afdelingen, onbe vredigend is. Aan de hand van voor beelden in overig Zeeland, zette de heer Oskamp de waarde van plaatse lijke verenigingen, samenwerkend in streekverenigingen, uiteen. Men zal er van overtuigd moeten zijn, dat Goes het waard is om er pro paganda voor te maken. De huidige tijd van valutaverschil tussen Neder land en België, moet worden benut om een zodanige organisatie op te bouwen, die het mogelijk zal maken van het vreemdelingenverkeer te kun nen blijven profiteren, wanneer deze valutaverschillen mochten verdwijnen. Verder wees spreker nog op de ac tiviteit, welke op het gebied van het vreemdelingenverkeer wordt ont plooid en de mogelijkheden welke er ook voor Zeeland bestaan. Voor Be veland moet bijvoorbeeld de belang stelling. voor de bloesemweelde nog verder worden opgevoerd. Vóór de oorlog was er van de zijde van de Duitse toeristen grote interes se voor Zeeland. Mede door de gun stiger verbindingen naar Noord-Ne derland is dit thans minder. De heer Oskamp, die hierover con tact had opgenomen met het A.N. V.V.-kantoor te Keulen, kon ech ter mededelen, dat er dit jaar zeer waarschijnlijk vanuit West-Duits- land pendeldiensten op Zeeland zullen worden ingevoerd. Naar de Braakman- en Quarlespolder Negen contracten getekend Donderdagmiddag hebben in Goes negen landbouwers en fruittelers de contracten getekend voor de bedrij ven, die door de Dienst der Domeinen in de Braakmanpolder en de Quarles polder beschikbaar gesteld werden voor het Herverkavelingsgebied. De vier gelukkigen, die naar de Eraakmanpolder vertrekken zullen zijn de heren J. v. d. Sluis te Burgh; M. v. d. Sluis te Bruinïsse; A. J. Die- leman te Ellewoutsdijk en J. A. West- strate te Waarde. De heer A. Punt uit Poortvliet was door ziekte verhinderd het contract voor zijn bedrijf in de Braakmanpol der te komen ondertekenen. In de Quarlespolder zijn een vijftal fruitteeltbedrijven beschikbaar ge steld aan de heren: C. J. Bosman te Driewegen: P. J. Dobbelaar te Oude- lande; J. Elenbaas te Baai'land; P. Elenbaas te Baarland en J. C. Steyn te Hoedekenskerke. Namens de Herverkavelingscom missie werden de nieuwe Domein- pachters toegesproken door de heer C. Philipse. Deze wees er op, dat het een gelukkig feit was, dat ook de jong ste Zeeuwse polders dienstbaar ge makt konden worden aan de sahe- rSrfg van de te kleine bedrijven in de Herverkavelingsgebieden. Niet alleen behoeven zo de beste Zeeuwse boeren niet de provincie te verlaten, maar ook zijn de aanpassingsmoeilijkheden aan de nieuwe omstandigheden min der groot en de afstand tot de geboor teplaats, waar familie en kennissen wonen, korter. De Rentmeester der Domeinen, ir. J. Kluytenaar, verwelkomde zijn nieu we pachters en zei vertrouwen te hebben in de toekomstige mogelijkhe den, die op de nieuwe bedrijven zul len liggen. De eerste maanden zullen het moeilijkst zijn, vooral nu het nog niet geheel met zekerheid is te zeg gen, wanneer de woningen en schuren afgebouwd zullen zijn. Deze groep pachters zijn de eerste Bewoners van de Braakmanpolder. De Herverkaveüngscommissie hoopt, dat van de in het komende jaar nog uit te geven bedrijven in deze polder er nog een aantal aan boeren uit de Her verkavelingsgebieden zullen kunnen worden toegewezen. Examens Voor het examen drogist slaagden te Amsterdam de heer A. J. van Gas tel uit Zierikzee en de heer M. Muize- laar uit Serooskerke (W.). Tenslotte gaf de heer Oskamp nog enkele waardevolle tips om de voor een goede propaganda-actie nu een maal onontbeerlijke financiële mid delen op te voeren. VOORLOPIG BESTUUR. Daar de vergadering unaniem van mening was, dat tot oprichting van een plaatselijke vereniging moest wor den overgegaan, werd tot vorming van een voorlopig plaatselijk bestuur besloten. Een zevental hiervoor door het bestuur van de oude vereniging genoemde heren, werden zonder stem ming door de vergadering geaccep teerd. Dit voorlopige bestuur zal dan als volgt samengesteld zijn: mr J. F. G. Schlingemann, voorzitter, M. Haas donk, secretaris, en I. Luteijn, S. M. Verwet» M. Huige, J. M. Schipper en C. J. van Asperen Vervenne, leden. Bij de samenstelling van dit bestuur is ervan uitgegaan, dat zoveel moge lijk de diverse groepen van belang hebbenden bij het vreemdelingenver keer vertegenwoordigd dienen te zijn, met als voorzitter een neutrale figuur. Bevolking Oost Zeeuwsch- Vlaanderen nam toe. Met 103 zielen. Het zielental van de gemeenten in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen nam in 't afgelopen jaar toe met 103 of ca. 0,16 Op 31 December 1953 be droeg het aantal ingezetenen 63.168 (31.874 m, en 31.294 vr.). Dit aan tal vermeerderde door geboorte met 1234 (628 m. en 606 vr.) en door ves tiging met 2403 (1074 m. en 1329 vr.), het verminderde door overlijden met 511 (265 m. en 246 vr.) en door vertrek met 3023 (1424 m. en 1599 vr.). Op 31 December 1954 bedroeg het inwonertal dus 63.271 (31.887 m. en 31.384 vr.). F.r werden 472 huwe lijken voltrokken, er werden 10 echt scheidingen ingeschreven. De vermeerdering bedroeg het jaar daarvoor 389 of ca. 0,62 SAS VAN GENT Het zielental van de gemeente Sas van Gent nam in het afgelopen jaar toe met 81. Op 31 December 1953 be droeg het aantal ingezetenen 3947 (1956 m. en 1991 vr.). Dit aantal ver meerderde door geboorte met 82 (38 m. en 44 vr.) en door vestiging met 248 (128 m. en 120 vr.), het vermin derde door overigden met 30 (17 m. en 13 vr.) en door vertrek met 219 (107 m. en 112 vr.). Op 31 December 1954 bedroeg het inwonertal dus 4028 (1998 m. en 2030 vr.). Er wer den 20 huwelijken voltrokken, er wer den geen echtscheidingen ingeschre ven. Middelburg „Op reis naar kunstmest- fabrieken in Zuid-Afrika" Onder de titel „Op reis naar onze kunstmestfabrieken in Zuid-Afrika", organiseerde het district Walcheren van de Zeeuwse Coöperatieve Kunst- mestfabriek Donderdagmiddag in de Sociëteit „De Vergenoeging" in Mid delburg een bijeenkomst voor aan deelhouders en belangstellenden. Tij dens deze middag heeft de heer G. M. F. Bom, bestuurslid van de Eerste Nederlandse Coöperatieve ICunstmest- fabriek, een causerie gehouden over zijn indrukken van een zakenreis door de Unie van Zuid-Afrika en door Rho desia. In het eerste land bezocht hij de kunstmestfabriek in Durban en in het tweede die in Salisbury, beiden dochterondernemingen van de Vlaar- dingse fabriek. Op vlotte en boeiende wijze vertelde spreker van zijn erva ringen tijdens deze bezoeken. Voorts passeerden de revue ~--o.a~ van lichtbeelden en een film de steden Pretoria en Kaapstad, de boe renbedrijven in de Unie, de wijncultu res, het Kruger Wildpark en de Zuid- Afrikaanse naturellen. Bovendien bleek, dat de heer Bom nog enkele Zeeuwen had ontmoet, namelijk Mien- tje Minderhoud uit Westkapelle, die nu de naam draagt van een timmer manszoon uit Colijnsplaat. Zij wonen in Nelspruit. Het talrijke publiek, waaronder Z. L.M.-ers, C.B.T.B.-ers, leden van „Eiland Walcheren", de veiling „Wal cheren" en vele anderen uit agrari sche kringen van het eiland, toonden zich uiterst tevreden. De distriets- voorzitter, de heer F. J. Castel, maakte zich tot zijn tolk door de lieer Bom te danken voor zijn uiteenzet tingen. Zevende lustrum „Excelsior". De Middelburgse Muziekvereni ging „Excelsior" bestaat Zaterdag 22 Januari a.s. 35 jaar. Dit zevende, lustrum zal worden gevierd met een receptie op die dag in de Concert en Gehoorzaal van 15.30 tot 17 uur. Daarna is er een feestavond in het Schuttershof. Successen konijnenfokkers. Dezer dagen werd te Bunde (L.) de grote N.K.B.-tentoonstelling gehouden waar ruim 2000 konijnen waren geëxpo seerd. Leden van „Nut en Sport" te Mid delburg hebben daar de volgende succes sen behaald: W. Pluijmers met Wit VI. reuzen ram jong G. voedster jong GG; L. Adriaanse met Eng. Hangoor voedster jong le GG. met Zilvervoskonijn voedster jong ZG; A. A. Clement met Havanna en voedster jong 2 maal G; A. A. Fransooi met Havanna ram oud 3e GG, jong GG, voedstersjong le ZZG, 5e ZZG, ZZG en GG met 7 ereprijzen voor mooiste; P. J. den Hollander met Havan na's rammen oud le ZG, 2e ZG en 2 maal GG, met voedstres oud le ZZG en 2e ZG; met rammen jong le ZZG, 2e ZG, 4e ZG en GG; met voedsters jong 3e ZZG, 4e ZG, 6e ZG en GG met 7 ereprijzen; L. J. Jans- se met zwart russen ram oud 2e ZG. met zwart russen voedster oud GG en met am jong GG. Slotles spreekcursus In één der zalen van restaurant „De Eendracht" in Middelburg werd Donderdagavond de slotles gehouden van de tweede cursus spreken in het openbaar van het Instituut Beket voor welsprekendheid en persoonlijk heidsvorming uit Den Haag. Achter eenvolgens liet een elftal cursisten 't vrij talrijk publiek horen en zien wat het tijdens de cursus had op gestoken. Na deze, stuk voor stuk op vlotte wijze gehouden, causerieën, sprak de cursusleider, de heer P. Wil- derom, een slotwoord. Tenslotte voer de de heer J. Goedbloed namens de cursisten het woord om de heer Wil- derom dank te brengen voor het ge- feven onderricht, zulks onder aanbie- ing van een herinnering. Oostkapelle Mutaties P.T.T. De hulpbesteller der P.T.T. te Oostka pelle, de heer J. de Voogd, is benoemd tot besteller in vaste dienst. Ais hulpbe steller werd aangesteld de heer J. Paarde- kooper. Vlissingen Lezing over schilderkunst In het Concertgebouw te Vlissingen hield de kunstcriticus Jul. J. A. Jon- genelen uit Utrecht Donderdagavond een causerie met lichtbeelden over het onderwerp„Moderne schilderkunst (kunst of kolder?)". De bijeen komst was georganiseerd door de kunstkring „Het Zuiden". De voor zitter van de kring, burgemeester mr B. Kolff, sprak een openingswoord, waarin hij er op wees, dat men deze avond kon beschouwen als een expe riment. De kring legt zich namelijk hoofdzakelijk toe op het organiseren van tentoonstellingen. De heer Jongenelen begon zijn cau serie met er op te wijzen, dat de mo derne schilderkunst veel stof doet op waaien. Dat komt vooral, omdat velen er vreemd tegenover staan. De ge schiedenis van de kunst is de geschie denis van de menselijke geest, aldus ■spreker; die daarvan talrijke voor beelden gaf. Dit'blijkt al" iri" de" late middeleeuwen, toen vooral religieuze onderwerpen werden geschilderd, niet direct om de kunst, maar meer uit opvoedkundig oogpunt. In de 16e en 17e eeuw ging de schilderkunst hand in hand met de literatuur. De schilder werken drukten een verhaal uit, zoals bijvoorbeeld de werken van Jan Steen. Weer later legden de schilders dik wijls hun persoonlijkheid in hun wer ken, zolas we dat van Vincent van Gogh kennen, aldus de heer Jongene len. Uit de hedendaagse schilderwerken komt vooral naar voren de druk waar onder de mensen leven. Aan de hand varï diverse lichtbeelden werd dit de vrij talrijke aanwezigen duidelijk ge maakt. Spreker sprak tenslotte de hoop uit. dat in de toekomst meer en meer ta ferelen uit het dagelijks leven zouden worden geschilderd, daar uit de mo derne werken veelal de onrust van deze tijd spreekt. Burgemeester Kolff was de tolk van de aanwezigen, toen hij de heer Jon genelen dank bracht voor zijn inte ressante causerie. Oogst van de straat. Op het politiebureau te Vlissingen zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen: Diverse wanten en handschoenen, zwart kindermutsje, gekleurd' kihdermutsje, br. linnen boodschappentas, rode sjaal, teddy muts, lipssleutel, bidboekje, oorbel met blauw steentje, touwtje met vijf sleu teltjes, groen gebreid kindermutsje met bruine punt, gebreide halsdoek, rode step op luchtbanden en twee lipssleutels aan een touwtje, huissleutel, lipssleutel, rood gebreide muts, geblokte das, siga rettenaansteker, zakdoek, witte porte- monnaie, wit sjaaltje, bruine portemon- naie met inhoud, muntbiljet, ballpoint, regenbroek,- rieten mandje, padvinders- riem en oude bruine portemonnaie met inhoud. Knaap ernstig gewond door auto bij oversteken weg Op de Oude Vlissingseweg onder Middelburg heeft zich een ongeluk voorgedaan, tengevolge waarvan een zevenjarige knaap, A. J.t ernstig werd gewond. De jongeman liep met twee er de i jfiij 3 vriendjes over de weg in de richting Middelburg achter een bespannen voertuig. Dicht bij zijn huis gekomen, wilde de jeugdige J. oversteken, waartoe hij van achter de wagen kwam. Op hetzelfde moment naderde uit de tegenovergestelde richting een bestelauto met geringe snelheid. De knaap stak over zonder op het ver keer te letten, de chauffeur van de bestelauto kon hem niet ontwijken, met het gevolg, dat A. J. tegen het linkerportier van de wagen liep en ten val kwam. Het slachtoffertje werd met ern stige verwondingen naar het Middel burgse Gasthuis overgebracht. Hij heeft waarschijnlijk een schedelbasis- fractuur. De bestuurder van de auto, C. de B. uit St. Laurens, treft geen schuld. L. Roggeveen sprak over jeugdlectuur Onder auspiciën van „Het Groene Kruis" hield Donderdagavond de be kende schrijver van jeugdboeken, Leo nard Roggeveen, in gebouw „Concor dia" te Vlissingen een lezing over jeugdlectuur, waarvoor veel belang stelling bestond. De heer Roggeveen gaf op humoristische wijze een over zicht van de jeugdliteratuur der laat ste eeuwen, vanaf Hieronymus van Alphen tot het moderne, in alle op zichten verantwoorde jeugdboek, waarbij hij vele interessante bijzon derheden wist te vertellen. In de pauze werden de toehoorders in de gelegenheid gesteld, kennis te nemen van het werk van de heer Rog geveen door middel van een kleine expositie, die door de gezamenlijke Vlissingse boekhandelaren was inge richt. Na de pauze behandelde de heer Roggeveen de boeken voor de ver schillende leeftijdsgroepen: de baker rijmpjes, kindergedichtjes, sprookjes en de jongens- en meisjesboeken voor de ouderen. In dit verband legde spre ker nog eens extra de nadruk op de vele gevaren, die het kind van de zij de der beeldromans bedreigen. Zuster Stellweg overhandigde de spreker na afloop een fraai Zeeuws wandbord. Examens ,De Ruyterschool" De heren J. C. Koster, M. E. Kooy en J. Ovaa, leerlingen van de „De Ruyterschool" te Vlissingen, behaal den het diploma A Scheepswerktuig- kunde. De heer P. Vos slaagde voor het examen 3 de stuurman G. H. V. Serooskerke (W.) Vergadering A.R.-kiesvereniging De heer J. de Wolf van Seroosker ke (W.) behandelde in de vergade ring wan de A.R. - kiesvereniging té Gostkapelle het reorganisatieplan van de A.R.-partij. Een drukke bespre king volgde op deze duidelijke uiteen zetting. De volgende vergadering werd vastgesteld op 7 Februari waar de gemeentepolitiek besproken zal worden. Officiële publicaties MIDDELBURG Aanvulling stratenlïjst. B. en W. van Middelburg, overwegende dat, in verband met de aanleg van een nieuwe brug over de Binnengracht, het nodig is de straten lijst c.a. aan te vullen besluiten: aan deze lijst onder bruggen toe te voegen: Herenbrug. voor de brug, welke de Herengracht en de Penning- hoeksingeï verbindt. Middelburg, 10 Januari 1955. VLISSINGEN Herkeuring maten, gewichten en meetwerktuigen B. en W; van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat het IJkkantoor te Middelburg, Beliinkstraat 34, na 1 Ja nuari 1955 voor de herkeuring van maten gewichten en meetwerktuigen zal zijn opengesteld van 9—12 en van 13.30—16.30 uur, op de 2e Donderdag en daaropvol gende Vrijdag van elke maand. Vlissingen, 11 Januari 1955. VLISSINGEN. SLUITING MUSEUM. B. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat het Museum aan het Bellamypark voor het publiek zal zijn ge sloten van Zaterdag 15 Januari tot en met Zaterdag 29 Januari 1955. Vlissingen, 13 Januari 1955. CIJFERS OVER 1954 WIJZEN UIT Het totale tonnage was daarentegen hoger Zowel ten opzichte van de zeescheep vaart als de binnenvaart op bet Ka naal TerneuzcnGent gedurende 1954, valt in het aantal schepen, dat bet ka naal bevoer een daling waar te ne men, ofschoon de totale tonnage van de schepen in niet onbelangrijke mate is gestegen Zo bedroeg het totale aan tal op- en afvarende zeeschepen in 1954 4041 (in 1953 4370) met een geza menlijke tonnenmaat van 4.833.965 brt (4.805.552 brt). Voor dc binnenvaart werden in totaal in 1954 geschut 40.774 schepen (41.261) met een gezamenlijke tonnage van 13.628.161 ton (12.669.265 ton). Ook het goederenvervoer door mid del van de zeescheepvaart op de ha ven van Terneuzen nam in 1954 af. In dat jaar bedroeg dit vervoer 140.860 brt (168.646 brt), doch het goederen vervoer op Sluiskil en Sas van Gent Waar zijn onze schepen? Alphard 13 te Montevideo. Annenkerk 13 te Rotterdam. - Boisevain 13 te Durban. Caltex Utrecht t. 13 v. Sidon n. R'dam Grootekerk 12 v. Rotterdam n. Bremen Leopoldskerk 13 te Catania. Loosdrecht 13 v. Bahrein n. Bombay. Noordam 12 500 ra. O.Z.O. Kp. Race naar Rotterdam. Perna t. 12 te Curacao. Rijnkerk 13 te Pt. Elisabeth. Stad Schiedam verm. 14 v. Narvik naar Bagnoli. Waterman 12 1000 m. Z.W. Fayal n. Wil lemstad. Willemstad 12 v. Aruba n. Pto. Llmon. Woensdrecht t. 12 v. Brunsbüttel n. R'dam Almkerk p. 12 Str. Messina n. Genua. Amerskerk 12 v. Alexandnë n. Genua. Bloemfontein 12 110 m. N.N.W. Kp. Blan co n. Southampton. Celebes 12 te Bremen. Drente 13 te Penang. Gaaslerkerk 13 te Port Said. Jonan van Oldenbarnevelt 13 te Melbour ne. Laagkerk 13 vm. te Antwerpen. Limburg p. 12 Gibraltar a. Belfast. Oranjestad 12 te Amsterdam Stad Alkmaar 12 v. Narvik n. Engeland Teiresias 12 v. Paulsboro n. New York. Alcyone 12 v. Ilheos n. Antwerpen. Alkaid 12 te Recife. Amsteldijk 15 ca. 1400 u. Le Havre verw. Esso Amsterdam t. p. 12 1840 u. Vlissingen Antwerpen Sidon n. Antwerpen. Slamat verm. n. 13/14 v. Hamburg naar Rotterdam. Tjisadane 8 te Santos. Tomini 13 8.00 u. v, Singapore n. Aden. Aardijk 12 v. Galveston te New Orleans. Abhekerk 11 te Hongkong. Alamak 12 v. Colombo, n. Calcutta. Aïgenib 12 v. Bremen te Rotterdam. Batavier I 12 v. Mazagan te Bordeaux Gottiëa 12 te Paramaribo. Heemskerk 12 te Adelaide. Hydra 11 v. Trinidad te Grenada. Kieldrecht 11 v. Calcutta te Rotterdam. Oranjefontein 11 v. Amsterdam te Durban. Schouten KPM 11 204 m. Z.W. v. Sabang. Tegelberg 11 v. Mauritius Tibia 11 40 m. N.N.O. v. Rockhampton. Marktberichten GRAANMARKT SINT MAARTENSDIJK Tarwe 25—26; Gerst 26—28; Haver 26— 27; Bruine bonen 6085; Kleine erwten 60—90; Schokkers 80125; Karwijzaad 146; Maanzaad 225; Koolzaad 63. VEILING TERNEUZEN. 13 Jan. Rode kool 3238; Savoye kool 20-28; Witte kool 26; Prei 28; Uien H 3—10; Witlof 39—51: Koolrapen 7—8: Veld sla 6667; Waspeen 33; Breekpeen H 3 15; Boerenkool 1619. Appelen: Golden Delicious keuken 21 24; fabr. 613; Guodreinette huish. 1 13—24; huisb. n 15; keuken 10—18; fabr. 10; Jonathan huish. n 8: Keuken 1418; fabr. 47; Lombart Calville huish. 1 25 —30: Overige soorten appelen 3—18. Peren: St Remy keuken 1516; fabr. 10; Overige soorten peren 32L VISMIJN VEERE. 13 Jan. Aangevoerd: 191 kg exportgar nalen 2.73—2.30; 41 kg schar 57—58; 34 kg bot 4853; 7 kg schardijn 2732. Voor het candidaatsexamen schei kundig ingenieur slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft de heer P. D. Marijs, te Axel. HOOG EN LAAG WATER 15 Januari 0.+M.AF U.-f-N.A.P. U.—N.A.P. U.N.A.P Vlissingen 6.21 1.79 18.50 1.71 0.10 1.69 12.58 2.01 Terneuzen 6.53 1.97 19.19 1.89 0.49 1.82 13.28 2.14 Hansweert 7.19 2.09 19.51 2.05 1.23 1.99 14.00 2.31 Zierikzee 7.40 1.17 20.09 1.36 1.15 1.32 13.39 1.71 Wemeldinge 8.03 1.39 20.25 1.57 1.25 1.53 13.51 1.96 65. Na een autotocht van Dljna een nail uur stopu- de taxi bij de Oude Watermolen van Veenbelt, een schilderachtig plekje dat in de zomervacantae altijd veel bezoekers trok en dat dan wel duizendmaal per dag werd gefotografeerd. Het was een watermolen die niet meer in bedrijf was en die er dan ook vrij ver vallen uitzag. Jimmy stapte uit de taxi, terwijl hij tegen de chauffeur zei: „Wilt u zo vriendelijk zijn te wachten. Ik ga met u terug naar de stad". En tegen Koriander zei hij: „Kom er uit en wijs mij de weg. Zit ze daar alleen of laat je haar door anderen be waken?" De man die er doodsbleek en beklagenswaar dig uitzag, schudde zijn hoofd. „Ze zit er alleen", zei nij oiina onhoorbaar. Hij ging Jimmy /ooi en open de een kleine deur die toegang gaf tot het Inwendi ge van de molen Het was er vrij donker en Jimmy hield zijn vuisten gebald, gereed om er onmiddellijk op te kunnen trommelen als dat nodig mocht rijn. Ko riander klom langs een smal laddertje naar boven en toen stootte hij opnieuw een deur open. Het was de deur van een soort opkamertje boven Sn de molen. Door een raam viel enig licht raar binnenJimmy trad binnen en was toen met twee stappen bij Korina. die in een hoek van het vertrek op een oude matras lag. Zij keek Jimmy vrij wezenloos aan en scheen hem nauwelijks te herkennen. nam aanzienlijk toe; Sluiskil 240.207 brt (172.368 brt) en Sas van Gent 51.379 brt t49.653 brt). zodat het to tale goederenvervoer coch nog een stijging van 41.779 brt te zien geeft. De grote bedrijvigheid, welke de laat ste tijd bij de industrieën te Sluiskil valt waar te nemen, is daar voorna melijk de oorzaak van. Het aantal en de tonnage van de binnenschepen die te Terneuzen. Sluiskil en Sas van Gent in 1954 heb ben gelost of geladen, aamen even eens af. Voor Terneuzen bedragen de ze cijfers 2699 (4004) schepen, meten de 695.878 (911.024) ton. voor Sluiskil en Axelse Sassing 2829 2960) schepen 1.376.739 1.176.540 ton, voor Sas van Gent en Passluis 1983 (2017) schepen. 554.357 (561.788) ton Het goederen vervoer met binnenschepen voor Ter neuzen bedroeg in 1954 537.865 ton, in 1953 718.409 ton. Wat de zeescheepvaart betreft werd het kanaal bevaren door schepen van 24 nationaliteiten, waarbij Engeland met 572 schepen. 627.000 brt, de eerste plaats innam; Nederland werd met 450 schepen, 225.000 brt, tweede; Duitsland met 445 schepen en 354.000 brt derde en Zweden met 161 schepen en 283.000 brt vierde. Van Deense na tionaliteit werden m de Terneuzense zeesluis geschut 69 zeeschepen, van Spaanse 57, van Noorse 56. van Finse 39, van Belgische 31, van Italiaanse 29, van Portugese 26, van Franse 25, van Poolse 20 en van Panamese 14, bene vens nog 35 scheper, van 10 andere na tionaliteiten, namelijk uit Sowjet-Rus- land. Griekenland, Costa Rica, Libe ria, Venezuela, Zwitserland, Hondu ras, Roemenië, Joego-Slavië en Ier land. De nationaliteiten der omenschepen, die in Terneuzen werden op- en afge schut, waren als volgtNederland 27518, België 11.624, Frankrijk 714, Duitsland 398, Zwitserland 381, Lu xemburg 90 en van diverse andere na ties 49 schepen. In hel bijzonder valt op, de grote sprong naar boven, welke in 1954 door Duitse schepen werd ge maakt. Gedurende 1954 hebben te Terneu zen 227 (250) zeeschepen 174.450 (216.624) brt gelost of geladen, te Sluiskil 86 (80) schepen 177.412 (131.705) brt en te Sas van Gent 16 (32) schepen, 38.392 (33.694) brt. Het type der opgeschutte zeeschepen te Terneuzen was: kustvaarders tot en met 499 brt 863, zeeschepen van 500 tot en met 1000 brt 401, van 1001 tot en met 4500 brt 29 en van 4501 tot en met 7500 brt 2. Van de verschillende sluizen te Ter neuzen gaven de zee- of Westsluis en de Middensluis een toename te zien, zowel wat betreft het aantal schepen, dat er gebruik van maakte, als de ton nage daarvan; de Oostsluis daaren tegen werd minder gebruikt. Dit laat ste als gevolg van het feit dat in 1953 vóór de dichting der dijken zeer vele zogenaamde steenbakken van deze sluis'gebruik maakten. Rapport van hst LE.I. (Slot van pag. 1) Cijfermateriaal Het rapport bevat bovendien uit voerig cijfermateriaal, dat menig maal voor Zeeland een ernstige waar schuwing inhoudt. Zo wordt er o.m. op gewezen, dat het aantal agrari sche beroepspersonen tussen 1909 en 1947 in Nederland toenam met 12%, een tempo dat belangrijk trager is dan van de totale bevolking (65%), maar in Zeeland is de agrarische be roepsbevolking zelfs verminderd! Het aantal landarbeiders in de Nederland se zeekleigebieden zo berekent het L.E.I. verder is tussen 1909 en 1947 gemiddeld met 11% verminderd. Wanneer men de index 1909 op 100 stelt, dan is dit index-cijfer ln Zee land in 1947 gedaald tot 73! Daarnaast is voor de toekomst een prognose opgesteld, die uiteraard een sterk voorwaardelijk karakter heeft. In het algemeen geeft deze prognose een sterke achteruitgang ie zien. Sterke daling Berekend is namelijk, dat het aan tal landarbeiders In de akkerbouw- en in de weidegebieden in de komende 15 jaar met ongeveer 20% zal afne men. Overigens treden verschillen op in de diverse akkerbouwgebieden: de berekende achteruitgang is het grootst in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat een vermindering met ruim 50% geeft te zien. Neemt men daarnaast alle facto ren, die de werkgelegenheid beïnvloe den in ogenschouw, dan ligt het in de verwachting, dat in de komende 15 jaar de werkgelegenheid in totaal met ongeveer 15% zal verminderen. Ver gelekt men voor deze 15 jaar de af neming van de werkgelegenheid met de daling van het aantal landarbei ders. dan blijkt dus dit laatste sneller te dalen. NAGEKOMEN ADVERTENTIES I-Ieden overleed, zacht en kalm, onze lieve Man. Vader. Behuwd-, Groot- en Overgroot vader K. VAN WILLEGEN JZN. in de ouderdom van 76 jaar. Uit aller naam, T. VAN WILLEGEN— KODDE. Kapelle, 13 Jan. 1955. De begrafenis zal plaats vinden a.s. Za terdag. "s middags om 12 uur. J. M. SCHERPHUIS —VOOGD Keel- neus- en oorarts houdt in plaats van heden middag, spreekuur in het Gasüiuis van 1112 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3