Stichting „Rozenoord" te Sluis viert veertigjarig bestaan 'join olijfje Zeeuwse Almanak Bij Scharendijke deed zich ernstige dijkval voor C.J.M.V.-JUBILEUMBONDSDAG TE KAPELLE OP TWEEDE PAASDAG ZWITSALINE gelée D.D.D. Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 11 JANUARI 1955 TEHUIS VOOR BEJAARDEN Oud herenhuis groeide uit tot een aantrekkelijke inrichting Vandaag, Vrijdag 14 Januari 1955, is het precies veertig jaar geleden, dat te Sluis een oud herenhuis in gebruik werd genomen, ten gerieve van een aantal bejaarden. Zij konden er hun levensavond rustig doorbrengen. Dat was het begin van de stichting „Rozenoord", die in de loop der jaren uitgroeide tot een op moderne, aantrekkelijke leest geschoeide in richting voor bejaarden. Het veertigjarig jubileum van „Rozenoord" wordt vandaag gevierd; vanavond zal de heer C. M. van den Broecke uit Aardenburg een herden kingsrede uitspreken. Morgenmiddag is er een receptie. In 1911 reeds nam de diaconie van de Ned. Hervormde Kerk in Sluis het initiatief tot het houden van een vergadering, waarop de mogelyk- heden tot stichting van een tehuis J. P. J. WAGE directeur voor bejaarden besproken zouden kunnen worden en op 2 December van dat jaar kwam men in Oostburg bijeen. Het duurde echter nog tot 1915 alvorens de eerste twintig ge gadigden onderdak konden krijgen. Ondanks de moeilijkheden in de be ginperiode, mede tengevolge van de eerste wereldoorlog, groeide in West Zeeuwsch-Vlaanderen de belangstel ling voor het tehuis en uitbreiding werd weldra noodzakelijk. In 1927 werd een nieuwe vleugel gebouwd, waardoor het aantal verpleegden kon worden opgevoerd tot vijftig. In de nieuwe vleugel kende men nog gedeeltelijk zaalverpleging, maar toch werd reeds een twaalf tal kamers ingericht voor echt- Saren en alleenstaanden, zodat idividuele verzorging mogelijk werd. Bij de recente uitbreiding in 1952 werd het principe van vol ledige zelfstandigheid binnen het geheel aanmerkelijk verder door gevoerd. Er is thans zelfs een lo- geergelegenheid voor familiele den van de verpleegden! Succes. Velen in het „Land van Cadzand" hebben voor „Rozenoord" gepionierd, vaak onder moeilijke omstandighe den, maar zij hebben succes gehad! Onder hen was de bekende Aar- denburgse predikant ds. N. J. Pat- tist, die ook na zijn vertrek uit West Zeeuwsch-Vlaanderen met be langstelling de ontwikkeling van de stichting bleef volgen. Andere „pio niers" waren o.a. de eerste voorzit ter, de heer L. G. James en ds. M. J. Beukenhorst uit Sluis. De meeste bewoners zijn afkomstig uit West Zeeuwsch-Vlaanderen; er zijn nog enige gerepatrleerden, maar deze vloeien geleidelik af. De vrij komende ruimte kan in de meeste gevallen vrijwel onmiddelijk weer in gebruik worden genomen. De huidige directeur, de heer J. P. J. Wage, is sedert 15 Juni 1936 aan de inrichting verbonden. De oudste bewoner? Dat is Saartje Kareis uit Schoon- dyke, die 14 Januari 1915, by de ope ning van „Rozenoord", bij dé stich ting in dienst trad als hulp in de huishouding. Als bewoonster is ze er naderhand gebleven. De oudste in jaren komt eveneens uit Schoondij- ke, het is de nu 92-jarige Daniël Smoor. Twee van de velen, die in „Rozen oord" een rustige levensavond ge nieten, dank zij het nu veertig jaar geleden genomen initiatief! Prijs witbrood in Zeeland niet omlaag op 17 Januari. Behalve in Middelburg, Vlissingen en Oost- en West-Souburg. Naar wij van de zijde van de Bak kerijcommissie Zeeland vernemen, heeft deze de bedrijfsgenoten in onze frovincie geadviseerd nog niet over e gaan tot verlaging van de prijs van het wittebrood met 1 cent op Maandag 17 Januari a.s. Dit advies geldt voor geheel Zee land, met uitzondering van de ge meenten Middelburg, vlissingen Souburg. De Bakkerijcommissie stelt zich voor binnenkort de met de verlaging voor de Zeeuwse bakkers samenhan gende problemen te bestuderen. Daar na zal opnieuw worden geadviseerd inzake de verder te volgen gedrags lijn. Natuurbeschermers spreken over de Deltaplannen De contact-commissie voor natuur- en landschapsbescherming zal op Za terdag 29 Januari a.s. in „Esplanade" te Utrecht een vergadering houden, gewijd aan de Delta-plannen. Dr. ir. P. P. Mesu, oud-directeur van de cul tuurtechnische dienst, zal hier spre ken over „De Delta-plannen in ver band met de zoetwaterhuishouding in ons land". Hierna houdt dr. M. F. Mörzer Bruijns, natuurbeschermings consulent bij het Staatsbosbeheer te Utrecht, een inleiding over het on derwerp „Verlies en Winst aan na- tuurbezit bij afsluiting der zeegaten". Advertentie. YAN TOT FRITES. Een voortvarend patates-frites-ver- koper in Axel, die met zijn kraam een vaste standplaats heeft op de Axelse weekmarkt, kwam op het lu mineuze idee, dat hij de zomerse ver schijning van het ijskarretje ook in zijn branche wel eens kon toepassen. Het denkbeeld werd werkelijkheid en zo verscheen dezer dagen op een kou de avond in de Axelse straten de rij dende patates-frites-kraam. Velen zijn er van overtuigd, dat het experiment een succes zal worden. VOORLIEFDE 't Is zeer waarschijnlijkdat het knaapje nog opgroeit tot een recht schapen mensmaar 't kan moeilijk ontkend worden, dat het thans een nogal onrechtschapen indruk maakt. Bevriende Middelburgse buurkin deren kennen hem als 'n klein, maar dapper ventje, dat het speciaal voor zien heeft op autopeds, sleden en zo genaamde vliegende hollanders. Hij steelt ze. Vijf jaar is ie, en o.m. uitgerust met groteonschuldige blauwe ogen en een massa blonde Icrullen. Gisteren bewoog hij een fraaie kin- derwagen voort. Een modern, uiterst luxueus vervoermiddel. In zijn kiel zog bevond zich een horde opgewon den leeftijdgenootjes, kleuters, die met verrassend talent heilige veront waardiging huichelden. „Hij heeft 't em gestoeld", riepen ze blij van zin, waar dan nog aan wei'd toegevoegd: .,En wij laten hem de kinderwagen terugbrengen!" „Zo braaf zijn wij", "diefden eventuele toeschouicers er b\j tc denken. De „dief" liet het koud. Volkomen onbewogen stópte hij met korte dribbelpasjes voort, 't ge stolen goed luchtigjes voortduwend, de blauwe kijkers welwillend gericht op zijn beschuldigers. 't 'Schuurtje, waar hij het vehikel gevonden had, stond nog open. Zon der wroeging duwde hij de kinderwa- gen er weer in, 't gejoel van de kin deren ging langs hem heen en gebruik makend van een ogenblik stilte, sprak hij peinzend: „Kom, ik ga maar eens naar tante Koos". t Vermoeden was gerechtvaardigd, dat hij voornemens was om ook al taar het rollend materieel eens aan >i kleine inspectie te onderwerpen, dij heeft er kennelijk een voorliefde voor SPEELTUIN. Even een zomers geluid tussendoor. Het bestuur van de Bond voor het Gezin te Sint-Jansteen heeft tijdens zijn laatst gehouden vergadering be sloten a.s. zomer te beginnen met het aanleggen van een speeltuin tussen de Oude Drydijck en de Prins Hendrik straat. Een besluit, dat door vele huis moeders ongetwijfeld zal worden toe gejuicht. PRIJS. De heer G. Boeve, Belgisch zeeloods te Oostende, kocht een lot van de Koninklijke Nederlandse Centrale Vereniging tot Bestrijding der T.B.C. Hij was niet weinig verrast, toen hem dezer dagen bekend werd, dat hij de hoofdprijs had gewonnen. Deze was niet mis.... een auto! FEEST. De leerlingetjes van de kleuterschool te Bruinisse vierden Woensdag feest ter gelegenheid van de ingebruikname van het nieuwe schoolgebouw de dag tevoren. Zij mochten allen een keer de nieuwe schoolbel een geschenk van de heer Boone luiden en wer den rijkelijk getracteerd met door di verse winkeliers verstrekte lekker nijen. DIAMANT. Zaterdag a.s. is het voor het echt paar P. de Rot-de Bakker te Hulst groot feest, want de „echtelingen" vieren dan de dag, waarop zij 60 jaar geleden in het huwelijk werden ver bonden. Huldiging en serenade blij ven hier vanzelfsprekend niet achter wege. PROEF. Tussen Hulst en Kijkuit reed dezer dagen een personenauto in de sloot. Nu is dat op zichzelf niets bijzonders, maar de bestuurder van de auto kwam juist terug uit Hulst, waar hij.... zijn rijvaardigheidsproef had afgelegd! Ge lukkig heeft de examinator deze „ma noeuvre" niet gezien MIJN. Donderdagmorgen werd de scheep vaart gewaarschuwd voor een drij vende mijn. die zich zou bevinden in de monding van de Schelde. Een kijkje in de keurig ingerichte ontspanningszaal van fRozenoord" te Sluis. (Foto: P.Z.C.) Leider beschutte werkplaats benoemd Tot leider van de beschutte werk plaats voor minder valide arbeiders te Goes is benoemd de heer C. L. Soe- ters, die deze benoeming heeft aange nomen. De lieer Soeters is thans werkzaam als werkmeester le klasse bij de Om scholingswerkplaats te Middelburg en woonachtig -te Westdorpe. Proteststaking Belgische rivierloodsen Zeeloodsen beluigen adhesie Zoals gemeld hebben de Belgische rivierloodsen in Antwerpen besloten tot een proteststaking van 24 uur. Zij houdt verband met het niet nakomen van een officiële toezegging over ach terstallige wedden sinds 1 Januari 1951. In Maart van het vorig jaar ontvingen de betrokken loodsen de mededeling, dat dit achterstallig loon zou worden uitbetaald, doch tot dus ver is hiervan nog niets gekomen. Besloten is inmiddels, dat de staking in zal gaan Zaterdag te 0 uur. De Belgische zeeloodsen te Vlissin gen hebben zich eveneens beraden over deze aangelegenheid en besloten adhaesie te betuigen met de actie van de rivierloodsen. Hedenmorgen zou aan de Vereniging van Rivierloodsen te Antwerpen namens de zeeloodsen een sympathie-vei'klaring worden overhandigd, waarin bovendien ga ranties worden gegeven dat het ef fect van de staking door de zeelood sen niet zal worden tenietgedaan. Af schriften van deze verklaring werden afgegeven aan de betrokken dienst hoofden en aan het Beheer van het Zeewezen te Brussel. Prov. kerkvergadering koos moderamen Ds. van Willenswaard tot praeses benoemd Donderdag kwam de Provinciale Kerkvergadering van de Ned. Herv. Kerk van Zeeland ln haar nieuwe sa menstelling te Goes bijeen. De verga dering werd geopend door de oudste der aanwezige predikant-leden, ds. J. Homan te Hulst. Aangezien er een nieuwe periode van vier jaar begon, was deze bijeenkomst voornamelijk gewijd aan de samenstelling van het moderamen en de verschillende com missies. Als praeses werd gekozen ds. G. H. van Willenswaard te Dom burg, die deze benoeming in be raad heeft gehouden. Als assessor is gekozen ouderling P. van Kleu nen te Goés, terwijl als scriba werd herkozen ds. S. J. M. Huls bergen te Hoedekenskerke. Behalve deze drie leden van het moderamen zijn als leden van het breed-moderamen gekozen ouderling D. Botje te Middelburg, diaken W. Harthoorn te Nisse en ds. M. J. W. Schopenhauer te Schoondijke, terwijl hier voorlopig één vacature blijft voor de plaats van een ouderling kerkvoogd. Als secundus van de assessor is ge kozen ouderling D. Botje te Middel burg en als secundus van de scriba ds. M. J. W. Schopenhauer te Schoon dijke. Als leden van de Prov. Commissie voor het Opzicht zijn aangewezen de ouderlingen P. van Kleunen en D. Botje en de predikanten ds. S. P. de Roos, 's Heer Hendrikskinderen, ds. J. Homan, Hulst en ds. M. J. W. Schopenhauer, Schoondijke. Herkozen zijn de drie gedelegeer den voor de 'toelating tot de Evange-.. lie-bediening ds. S. P. de Roos, ds. M. J. W. Schopenhauer en ouderling I. Risseeuw-Brakman te Zuidzande. Nadat nog verschillende zaken wa ren besproken, die betrekking hadden op de richtlijnen voor het kerkewerk in de provincie, is aan het modera men en breed-moderamen opgedragen deze nader te bezien en voor een eerstvolgende vergadering voor te bereiden. Benoemingen Stoombootdiensfen Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Januari '55 benoemd in vaste "dienst bij de Prov. Stoombootdïensten in Zeeland: de he ren A. de Looze te Zierikzee tot pon tonknecht, P. Mulder te Vlissingen tot stoker, C. J. Lenaerts en W. Beekman te Vlissingen tot werkman/ vakman. Alleen waren voordien werk zaam op arbeidscontract. Bevorderd tot stuurman/aflosser werd met in gang van 1 Januari 1955 de matroos J. Harinck. UITGEBREID PROGRAMMA Feestelijke samenkomst in veilinghal Op Tweede Paasdag hoopt de Pro vinciale Commissie Zeeland van het O.J.M.V. voor de 50ste maal liaar Provinciale Bondsdag te houden. De ze feestelijke gebeurtenis zal worden gevierd in de veilinghal te Kapelle. Men rekent er op, dat minstens 1000 jongeren op Tweede Paasdag in Kapelle aanwezig zullen zijn. Vanzelfsprekend vereist een derge- lyke jubileumbondsdag voorbereiding. Een speciale commissie is daarom reeds bezig om alles op Tweede Paas dag in orde te hebben. Voorzitter van deze commissie is de vice-voorzitter van het C.JJVI.V. in Zeelaijd, de heer M. Allewijn uit Hoe dekenskerke, en secretaris-penning meester de heer P. G. Vermaire te Kapelle. In grote lijnen is het programma thans klaar. De morgenvergadering is het meer officiële gedeelte van de dag. Dan zal o.m. de Bondsrede wor- Advertentie.) tEvoor mooiesachtehanden^fj ,*Spuit-dag" in Goes In samenwerking tussen de afde ling Zeeland van de Bond van Agra rische Loonbedrijven, de Technische Commissie van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland en de Rijks- landboiiwvoorlichtingsdienst zal op Vrijdag 28 Januari een „spuïtdag" worden gehouden in „de Prins van Oranje" te Goes. Een aantal sprekers zal in woord en beeld hun visie over actuele onderwerpen geven. Tevens zal er een tentoonstelling van verschillende materialen worden gehouden. De heer K. Schipstra te Wageningen zal spreken over de che mische bestrijdingsmiddelen en hun toepassing, waarna de heer R. C. C. de Bruckere uit Axel, een lezing zal houden over het onderwerp „Wat thans in Zeeland vooral onze aan dacht vraagt". In de middagvergadering behandelt de heer P. de Jonge uit Wageningen de actuele vraagstukken op het ge bied van de spuittechniek. De verga dering wordt besloten met een sa menvatting, te geven door dr. ir. C. W. C. van Beekom, Rijkslandbouw- consulent voor dé Zeeuwse eilanden. ANGSTIGE UREN Dijkbewaking werd Donderdagmorgen om 8 uur opgeheven In de nacht van Woensdag op Donderdag heeft Scharendijke angstige uren beleefd. De kantonnier, die tegen zes uur des morgens zijn bij hoog water gebruikelijke ronde deed, bemerkte tot zijn schrik dat bij de havenbocht op de Plattendijk, over een breedte van twintig meter de zeewering was weggezakt. Dé onverwachte dijkval, ongeveer achttien meter lang en der tien meter diep, was ongetwijfeld een gevolg van een felle stroom bij hoog water; wellicht dat een onvoldoende ondergrond mede oorzaak werd van deze voor de polder précaire toestand. Onmiddellijk werd het Waterschap Schouwen van de situatie op de hoogte gebracht; de dijkwacht was reeds in de voornacht opgeroepen. uur in de middag was men begonnen met het opbrengen van rijsbeslag en stortsteen om de noodvoorziening vast te houden. Hoewel geen gevaar areigt, blijft uiterste waakzaamheid geboden, temeer waar dit een in 1953 onbescha digd gebleven dijk betreft. Tijdens een kort onderhoud ver klaarde ir H. D. J. Swaters, hoofd ingenieur-directeur van de Pro vinciale Waterstaat in Zeeland, dat het nog nooit Is voorgekomen, dat een dijkval ontstond bij hoog getij, zoals thans in Scharendijke het geval was. Donderdagmorgen kon de schade worden vastgesteld, maar het herstel werd bemoeilijkt door het vertraagde afgaan van het water. Tegen de mid dag begon een groep dijkwerkers met de consolidering van het gat. Met be hulp van een bootje wordt de bazalt- wering, die eveneens over vijftien me ter was weggeslagen, uit het water naar boven gehaald. Door het aanleg gen van een noodkade aan de binnen zijde van de dijk zal getracht worden de zeewering te verstevigen. Aan het noodherstel is tot Donder dagavond laat gewerkt. Omstreeks 5 i Advertentie./ Bijna 00 jaar makfin wij lakens, en slapen, 'iio'g'Hseds klink U gèen betcr'e kopen. Hij meende, dat deze dijkval zon der twijfel een onderwerp van aandachtige studie zal gaan uit maken. De zeewering was weggevallen tot aan de bovenste perkoenrij. Vóór de val werd (vorig jaar tijdens een pei ling, zoals die tweemaal per jaar wor den gehouden) een diepte van 70 cm onder laagwater ter plaatse gemeten. Volgens de eerste voorlopige ge gevens bedraagt de diepte thans 7 tot 13 meter. DIJKBEWAKING OPGEHEVEN. Donderdagmorgen om ongeveer 8 uur is de beperkte dijkbewaking voor district Zuid opgeheven. Zoals gemeld, was het telegram uitgegaan omstreeks één uur in de nacht van Woensdag op Donderdag. Behalve de dijkval bij Scharendijke, waarover men elders meer kan lezen, is nergens schade van enige betekenis aan de Zeeuwse zee weringen geconstateerd. De Dienst Dijkbewaking Zeeland, waarvan de centrale post in het bu reau van de Provinciale Waterstaat in Middelburg is gevestigd, was in touw en verder waren het provinciaal be stuur en de hoofden van de verschil lende bij de bewaking betrokken dien sten op de hoogte gebracht. De toe stand ontwikkelde zich echter derma te gunstig, dat de bewaking niet be hoefde te worden uitgebreid en reeds 3 uur na het hoogwater kon worden opgeheven. De tijdens het hoogwater van 5 uur Donderdagmorgen in de onderschei dene delen van de provincie genoteer de standen luidden: Vlissingen 3,14 meter plus N.A.P. (verwacht was 3,30 meter), Terneuzen 3,30 meter plus N. A.P. en Zierikzee 2,62 meter plus N. A.P. den uitgesproken door de ere-voor- zitter van het C.J.M.V.. ds. P. Veen te Utrecht. De dag zal beginnen met een bid stond waaraan medewerking wordt verleend door afgevaardigden uit ver schillende takken van het C.J.M.V.- werk, namelijk een ringbestuurder, een afdelingsvoorzitter', een afdelings lid en een jongensleider. Verder zul len in de morgenvergadering de af gevaardigden aan het woord komen en zal hierin optreden de orkestver eniging „Apollo" te Kruiningen o.l.v. de heer A. B. Holster. In de middagbijeenkomst zal wor den opgevoerd het toneelspel „Een zomerzotheid" naar de gelijknamige roman van Cissy van Marxveld. Ver der zal er rhythmische gymnastiek zijn van de gymnastiekvereniging uit Hoedekenskerke, terwijl er ook een muziekclub komt en naar alle waar schijnlijkheid een mannenkoor. Ook zal in de middagbijeenkomst de ju- bileumgift van de Zeeuwse C.J.M.V.- ers en oud-C.J.M.V.-ers aan het pro vinciaal bestuur worden overhan digd. Voorts wordt er ook op gerekend, dat een groot aantal Belgen deze Bondsdag bij zullen wonen. Hiervoor is reeds contact niet de Belgische Bonden opgenomen. Zeeuwse groententelers vergaderen in Middelburg Plannen voor proeftuin stagneren De Zeeuwse Groententelers Vereni- .ging zal op Woensdag 19 Januari haar jaarlijkse ledenvergadering hou den in de afmijnzaal van de veiling „Walcheren" te Middelburg. Tijdens deze bijeenkomst zal de heer K. Ton, hoofd Économische Afdeling van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit te 's-Gravenhage, een lezing houden over enkele aspecten van de Zeeuwse tuinbouw. In de middagvergadering zullen de heren M. Wattel en A. van Oosten in leidingen houden over de teelt van aardbeien in Zeeland. Na een samen vatting door ir. J. J. van Hennik zul len tenslotte enkele geluidsfilms wor den vertoond. Uit het jaarverslag over 1954 blijkt dat in het afgelopen jaar vele geëva cueerde leden zijn teruggekeerd. Ook over de rampschade-vergoeding heerst tevredenheid, hoewel een snel lere afwikkeling verwacht was. Daar voldoende voorschotten opgenomen kunnen worden, is de definitieve uit kering echter niet dringend. Het le dental bedraagt momenteel 193. Betreffende de plannen voor een proeftuin heeft men thans nog moei lijkheden van financiële aard. Momen teel is het bestuur in onderhandeling met de Stichting voor de Landbouw, welke per 1 Januari is overgegaan in het Landbouwschap. Tot dusver kunnen geen verdere plannen ge maakt worden, alvorens de onder grond financieel in orde is. Een po ging om een cursus in ziektebestrij ding te organiseren werd wegens te weinig belangstelling gestaakt. W aterschapsbenoemingen Bij K.B. zyn benoemd in de provin cie Zeeland: tot lid van het bestuur der waterkering van de calamiteuze Zimmermanpolder, H. J. Sentse, te Rilland; tot gezworene van de Molen polder, J. Rouw te Yerseke. (Advertentie.) Krabben en peuteren E'fl'lï'BffH- rnaalct (ie kwaal steeds erger. De helder vloeibare UlïSl0.ö ,tlrlnSt diep in de J ponèn door, üuivert, ont smet en geneest de huid. VANDAAG. Middelburg Electro: „Moord in de rue Morgue". (18 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Het begon in Shanghai". (18 jr.), 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Demetrius en de Gladiatoren", (18 Jr.). (cinemasco pe), 19 en 21 uur; Luxor: „Fernandel weet 't te vertellen", (a.l.), 20 uur. Goes Grand; „Mensen .coals jij en ik", (14 jr.), 20 uur; „Prins van Oranje": streekavond L. J. G., 20 uur, Restau rant „April": kader-weekend C.J.B.T. B,. 14 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2