PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Spoedige uitvoering van Drie-Eilanden plan in elk geval gewenst In de toekomst ernstig gebrek landarbeiders in Zeeland aan de BILT DELTA-COMMISSIE ADVISEERT: Kostenraming bedraagt veertig millioen gulden Vierde Interimrapport van de Delta-commissie verschenen WINTER DOET ZICH GELDEN IN SCHOTLAND EN ZWEDEN VAN GLABBEKE TREEDT AF ALS BELGISCH MINISTER 198e Jaargang - No. 11 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; £r. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 14 Jan. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie t 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels Ij— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven Qf adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160, telef. 28 „Dan geeft Thea een kort pasje naar Betty, die een hoge voorzet geeft naar Trudy, Trudy kopt vér naar vo ren, waar Wil de hal onhoudbaar in het net knaltWoensdagavond is te De Bilt de oprichtingsvergade ring gehouden van de damesvoetbal club „Herbido". Ook werd de avond meteen benut om een stevige portie theorie te behandelen. Zou dit een nieuwe toekomst voor ons nationale elftal betekenenf De Deltacommissie heeft in haar vierde interim rap port de regering geadviseerd zo spoedig mogelijk over te gaan tot de uitvoering van het zogenaamde Drie- Eilandenplan, dat voorziet in de afdamming van het Veeregat en de Zandkreek. Het Drie-Eilandenplan is sinds tal van jaren bij de Rijkswaterstaat in studie. Thans is de voorbereiding zover gevorderd, dat het plan binnen afzienbare tijd in behandeling zou kunnen worden genomen. De kos tenraming bedraagt 40 millioen gulden, verkavelin gen e.d. inbegrepen. De spoedige uitvoering van het Drie-Eilandenplan is volgens de commissie nodig oipdat de bouw van de dam in het Veeregat meer ervaring zal kunnen leveren inzake constructiewijzen, materialen en materieel, wel ke zullen worden toegepast bij de grote afsluitdam- men van Brouwershavense Gat en Oosterschelde, zo hiertoe wordt besloten. Het is van groot belang de periode van proefnemingen over enige jaren te kun nen uitstrekken om in ruime mate ervaring te kunnen opdoen tijdens ongunstige omstandigheden van wind, stroom en golven. De Delta-commissie meent, dat het niet nodig is de afdamming van het Veeregat en de Zandkreek afhankelijk te steUen van de beslissing over de Delta-werken, zoals zij deze in het derde interim-rapport heeft voor gesteld en waarin uiteraard het Drïe-Eilandenplan past. Immers, wanneer in afwijking van het gegeven advies in het algemeen aan versterking van het bestaande dijkstelsel de voorkeur zou worden ge geven, zou toch plaatselijk voor versterking der zeeweringen langs Veere gat en Zandkreek afdamming van deze wateren zijn aangewezen. Evenals vrijwel alle buitenwaterke ringen in Zeeland zijn ook de dijken langs het Veeregat en de Zandkreek te laag en te zwak. In plaats van door versterking van deze dijken kan men door de afsluiting van het Vee regat en de Zandkreek voor verschei dene millioenen guldens minder een veel grotere veiligheid verkrijgen, omdat in dat geval de korte afsluit- dammen een betrouwbare zeewering zullen vormen, waarachter de andere dijken als een tweede verdedigingsli nie zullen blijven liggen. Drie punten Dat zowel de afsluiting van het Veeregat als die van de Zandkreek een onderdeel vormen van elk plan tot verbetering van de veiligheid door middel van de afsluiting van de zee armen, kan als volgt worden ver klaard: der zee-armen wordt een enkele dam in de mond van de Oosterschel de, lopende van Walcheren naar Schouwen, om waterbouwkundige en financiële redenen niet aanbevelens waardig geacht, zodat de Ooster- Schelde en het Veeregat afzonderlijk zullen moeten worden afgesloten; 2 De afsluiting van het Veeregat alleen zou, met open Oosterschel de, ontoelaatbare getijstromen in de Zandkreek veroorzaken; 3 De afdamming van de Zandkreek alleen zou de stormvloedstanden in het Veeregat en de Zandkreek, zij het in geringe mate, verhogen. In de afsluitdam in de Zandkreek is een schutsluis geprojecteerd, ten Voor de tweede maal in deze winter werd Zeeland verrast met een flink pak sneeuw. Onze fotograaf maalde gisteravond dit plaatje in Vlisslngen. Een spel van licht en donker behoeve van de scheepvaart door het Kanaal door Walcheren. Uiteraard zal de sluis gereed moeten zyn, voor dat tot de afdamming overgegaan lean worden. De sluisbouw komt dus bij de uitvoering op de eerste plaats. Zoals bekend leeft in Zeeland reeds lang de wens het eiland Noord-Beve land een vaste verbinding met Zuid- Beveland en/of Walcheren te geven. Oorspronkelijk werd aan een brug- verbinding bij Kortgene gedacht, la ter aan afdammingen, die tevens stormvloedbeveiliging beoogden. (Vervolg op pag. 3) Het conflict tussen Nicarapa en Costa Rica Somoza daagt Figueres uit President Anastasio Somoza van Nicaragua heeft president Figueres van Costa Rice uitgedaagd om aan de grens van de twee landen een duel met revolvers uit te vechten. „Het is niet nodig het bloed van onschuldige mensen te vergieten", zo verklaarde Somoza, een vijand van Figueres se dert in April van het vorige jaar een aanslag op zijn leven werd gepleegd. De commissie van onderzoek van de organ :satie van Amerikaanse sta ten is Donderdagmiddag uit Panama in San José, de hoofdstad van Costa Rica, aangekomen. In Managua is be kendgemaakt, dat de grens van Ni caragua met Costa Rica is gesloten „met het oog op het binnenlandse conflict in Costa Rica. De berichten over de strijd zijn nog steeds ver ward. Volgens het Franse persbureau A.F.P. beheersen de regeringstroepen van Costa Rica het gehele land, op enkele punten van de provincie Gua- nacaste na. Democratische critiek op Eisenhower De leiding van de democratische partij in de Verenigde Staten heeft haar eerste openlijkè aanval op de politiek van president Eisenhower ge daan. In de „Democratic Digest", het officiële orgaan van de partij, komt een artikel voor waarin staat dat Eisenhower sinds zijn verschijning op het politieke toneel zoveel verschil lende gezichten heeft getoond, dat het onmogelijk is er een duidelijk beeld van te krijgen. Turkije wenst een schakel te zijn Tussen Westen en het Arabische blok Turkije wenst de verbinding te vor men tussen de Atlantische landen en de landen van het Arabische blok, al- aldus heeft een der leden van de Turkse delegatie haar de Turks Iraakse besprekingen in Bagdad een gezamenlijk communiqué samengevat. In het communiqué wordt aange kondigd, dat een verdrag tussen Tur kije en Irak zal worden gesloten, dat open staat voor alle landen die een defensiegemeenschap wensen tussen de Westelijke wereld en de Arabische landen. De Egyptische minister van buiten landse zaken, Fawzi, heeft Donderdag het voorgestelde verdrag tussen Tur kije en Irak een afwijking van de Arabische politiek genoemd, waardoor de politieke opbouw van het Midden- Oosten nadelig beïnvloed zou worden. Sowjet-nota aan landen van West-Europese Unie Het Sow jet-Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft Donderdag avond te Moskou nota's doen overhan digen aan de landen van het Verdrag van Brussel, waarin wordt gezegd, dat ratificatie van de Parijse overeenkom sten, krachtens welke West-Duitsland wordt bewapend, in strijd is met het Geneefse protocol van 1925. OVERSTROMINGEN IN WEST-EUROPA Slachtoffers in Italië en Noorwegen Verschillende delen van West-Europa worden op het ogenblik geteisterd door overstromingen als gevolg van zware regenval en smeltende sneeuw. In de Oostenrijkse Alpen is, als gevolg van de plotselinge dooi, een waar schuwing van kracht voor lawines. Verscheidene belangrijke wegen zijn reeds door lawines versperd, waaronder ook de Arlbergpas. Andere wegen zijn door aardverschuivingen geblokkeerd. In de Alpen-valleien worden ver scheidene dorpen door overstromingen bedreigd. Ook in Oost-Frankrijk hebben over stromingen vele verbindingen verbro ken. Volgens de laatste berichten is ook het spoorwegverkeer tussen Dyon en Rijssel stopgezet, doordat de Mar- ne buiten haar oevers is getreden. In de buurt van Genève, in Zwitser land, hebben zware regens en smel tende sneeuw overstromingen veroor zaakt. Uit het kanton Valais worden RAPPORT VAN HET L.E.I. In Zeeuivsch-Vlaanderen een daling van 50 pet. verwacht Het toenemend tekort aan landarbeiders wordt een dusdanig' ernstig probleem, dat maatregelen op korte termijn nodig zijn. Tijdens vergaderin gen van Zeeuwse landbouworganisaties is hierop de laatste tyd bij herha ling gewezen en daarbij werd met instemming verwezen naar een rapport, dat over deze aangelegenheid is uitgebracht door het Landbouw Econo misch Instituut in Den Haag. In September jl. werd dit rapport onder de titel „De landarbeiders in Nederland, een beroepsgroep in beweging" voor het eerst gepubliceerd en reeds enkele maanden daarna was een tweede druk noodzakelijk. „De aanwezigheid van een voldoend aantal arbeiders hebben de boeren vroeger min of meer als vanzelfsprekend beschouwd", zo zegt de directeur van het Institunt in zijn voorwoord, „nu benauwt ecliter velen het spook van toenemend gebrek aan arbeidskrachten!" Er werd daarom in de zeeklei- en weidegebieden, alsmede in de veenkoloniën een omvangrijk onderzoek ingesteld, waarbij allerlei belangrijke punten met be trekking tot dit onderwerp aan de orde werden gesteld. Hiertoe werden enquêtes gehouden in 59 met zorg uitgekozen gemeenten, waarvan er 13 in Zeeland lagen. Het is dus niet verwonderlijk, dat met name deze provincie steeds weer in het rapport wordt genoemd, zodat deze publicatie van het L.E.I. van het grootste belang is voor de landbouw in dit gewest. Het rapport komt tot de conclusie, dat de belangrijkste vraagstukken met betrekking tot de landarbeiders stand liggen op het gebied van de af vloeiing, de seizoenwerkloosheid en de sociale positie. Afvloeiing van de na tuurlijke aanwas uit de landarbeiders- groep is gezond, want de opname-ca paciteit van de landbouw is beperkt en zal in de toekomst waarschijnlijk nog kleiner worden. De relatieve on aantrekkelijkheid van het landarbei- dersberoep kan echter tot gevolg heb ben, dat in een aantal gebieden in het bijzonder in de weidegebieden en in Zeeuwsch-Vlaanderen een te kort aan arbeidskrachten ontstaat. Een verbetering van de wijze van af vloeiing welke overigens in hoge mate gewenst is zal het vertrek van landarbeiders en landarbeiders- Om een voldoend aantal vakbekwa me landarbeiders voor de agrarische bedrijfstak te behouden, kan het dan ook gewenst zijn een voldoend zwaar tegenwicht tegen deze afvloeiing te vormen. Noodzakelijk zal ook zijn, dat het concurrerend vermogen van het land arbeiders-beroep wordt vergroot, ter wijl voorts verbetering van de sociale positie gewenst kan worden geacht. Er zijn echter vele factoren, die het maatschappelijk aanzien van een be roep bepalen: hoogte der lonen, ar beidsvoorwaarden, werkomstandig heden, promotie-kansen, ontwikkeling en geschooldheid, huisvesting, regel maat in de werkgelegenheid enz. Ver betering van de sociale positie zal dus betekenen verbetering van deze factoren. Seizoenwerkloosheid Een belangrijke factor, die bij draagt tot de geringe waardering voor het landarbeidersberoep is de seizoenwerkloosheid. Noodzakelijk is daarom een zo constant mogelijk ver loop van de reële vraag naar arbeids krachten gedurende het gehele jaar. Om dit te bereiken kan o.m. worden fedacht aan een verlenging van de ar- eidstijd in de periode van de top drukte, stimulering van de mechani satie der seizoen-toppen, het inscha kelen van arbeidsoverschotten uit andere gebieden tijdens de seizoentop- pen, aanpassing van het bouwplan binnen de gegeven natuurlijke en eco nomische omstandigheden en stimule ring van het vaste dienstverband. Bovendien is het van belang om een stand van vakbekwame arbeiders zo veel mogelijk aan de landbouwbedrij ven te binden, zodat een regeling van de vaste kern in combinatie met een subsidiëring binnen zekere grenzen zou overwogen kannen worden. Ook de gesubsidieerde aanvullende werk gelegenheid is in dit verband van be lang. Tot zover enkele conclusies. (Vervolg op pag. 7) lawines gemeld, terwijl vele bergwe gen door aardverschuivingen zijn ge blokkeerd. In Duitsland is de koude Donderdag weer teruggekeerd. In Frankfort vroor het gisteren vijf graden Celsius en ijzel bemoeilijkt het verkeer op vele wegen in het midden en Zuiden van West-Duitsland. In dit gebied wordt weer sneeuw verwacht. SLACHTOFFERS. Te Irsina in Zuid-Italië verpletter de een grondverschuiving Donderdag een huis. waardoor een man en twee jongens om het leven kwamen. In Zweden was het Donderdagoch tend zeer koud. De temperatuur daal de er tot 31 graden Celsius onder nul. In Noorwegen zijn Woensdagavond twee manen om het leven gekomen door een lawine, toen zij huiswaarts keerden met medicijnen voor het tien maanden oude dochtertje van een van hen, dat ernstig ziek lag met longont steking. De Orkaden, ten Noorden van Schot land zijn geïsoleerd door een zware sneeuwstorm. In Schotland is het ver keer tot stilstand gekomen. Telefoon- en electriciteitskabels geraakten on klaar. In het Noorden van het land lie pen Woensdagavond verscheidene passagierstreinen vast in de opge waaide sneeuw. De passagiers van deze treinen zijn Donderdag in de loop van de dag door een speciale hulptrein opgehaald. In Londen begon het Donderdag avond te sneeuwen. Dode bij autobotsing Op de weg HardenbergCoevorden heeft zich Woensdagavond een auto botsing voorgedaan, welke aan de heer Van B., amployé der P.T.T., het leven kostte. Hrj is* later aan de ge volgen van zijn verwondingen over leden in het ziekenhuis te Harden berg. De andere auto werd bestuurd door de arts G. uit Coevorden. De oorzaak van de botsing is nog niet vastgesteld; de politie stelt een on derzoek in. FAMILIELID BEVOORDEELD Liberalen hebben reeds opvolger aangewezen De Belgischi liberale minister van openbare werken, Van Glabbeke, heefbt ontslag genomen. Zoals men weet, wordt de minister ervan be schuldigd een familieb'd te hebben be voordeeld bij de toekenning van open bare werken te Oostende, waarvan de heer Van Glabbeke tevens burge meester is. Eerste-minister Achiel van Acker heeft Donderdagmorgen na zijn te rugkeer van het koninklijk paleis ver klaard: „Ik heb hedenmorgen een brief ontvangen van de liberale mi nister van openbare werken Van Glabbeke waarin deze zijn ontslag aanbiedt. Ik heb hierop audiëntie- aangevraagd bij de koning, die het ontslag van de heer Van Glabbeke heeft aanvaard". In antwoord op een vraag deelde de premier mee dat aangezien de heer Van Glabbeke zijn ontslag had ingedient als minister, het geen zin had hem .og te interpelleren over het gunnen van de aanbesteding van openbare gebouwen te Oostende aan een familielid. Omtrent een opvolgér van de heer Van Glabbeke kon de e;.-ste minister nog geen mededeling doen doch de liberale partij zou het kamerlid Hilaire Lahaye hebben aan gewezen. VERWACHT... TIJDELIJK SNEEUW. Overwegend zwaar bewolkt met op vele plaatsen sneeuw. Matige tot vrij krachtige Zuid-Oostelijke tot Ooste lijke wind. Temperaturen omstreeks het vriespunt. ZON EN MAAN. 15 Janauri Zon op 8.42 onder 16.57 Maan op 0.42 onder 11.01

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1