Koningin hield nieuwjaarsreceptie in Paleis op de Dam Biesbosch leed 5 millioen schade door overstromingen KLANKBORD) V.V.D.-FRACTIE HAD BEZWAREN IN DE EERSTE KAMER DONDERDAG 13 JANUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Voor leden van corps diplomatique Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gistermorgen om twaalf uur in het paleis op de Dam de leden van het corps diplomatique op de jaarlijkse nieuwjaarsreceptie ontvangen. Voor het paleis stond een erewacht aangetreden, bestaande uit een com pagnie van het garderegiment grenadiers met vaandel en vaandelwacht, die evenals de Koninklijke Militaire Kapel het kleurige en indrukwekkende ceremonieel tenue droegen. Aan weerszijden van de poort, naast een brede rode loper, stonden twee marechaussee's in ceremonieel tenue met getrokken klewang. fels gegeven en het geweer in de arm genomen: het protocolaire eerbewijs voor de gezanten. Acht keer klonken twee roffels en het commando „in de arm geweer" voor zaakgelastigden. Voor onze beide ministers van buiten landse zaken, de heren Beyen en Luns, beiden in gala met steek en degen, werd eveneens een dubbele roffel ge slagen en acht maten van de parade mars gespeeld. Kort voor twaalf uur reed het mo torescorte van de politie de Dam op gevolgd door een hofauto met het Koninklijk Paar. De kapel zette het Wilhelmus in en het vaandel neeg ten groet. De Landsvrouwe droeg een licht grijze robe met donkere motieven met daaroverheen een bontmantel. De prins was gekleed in het gala uniform met keep en wit bepluimde steek van luitenant-admiraal. Een kort gejuich weerklonk toen koningin en prins het paleis betraden. Om tien minuten over elf begon het aanrijden der auto's. Toen stond er nog geen lakei, deze verscheen eerst korte tijd later om het portier te ope nen. Na enige tijd werd zijn plaats in genomen door twee palfreniers in lan ge beige rijjassen en hoge hoed met cocarde. Gelukkig vroor het geen vier graden de grens der bespeelbaar heid van de koperen instrumenten. Een nog talrijk publiek stond voor het paleis het voorrijden gade te slaan en werd in de kou met enkele aardige tafereeltjes verrast. De Japanse am bassadeur verscheen ter receptie met zijn echtgenote en beide dochters, wel ke laatsten helkleurige kimono's droe gen, die scherp afstaken tegen de grijsblauwe paleismuur. De vrouwe lijke ambassadeur van Pakistan, de Begum Ra'ana Liaquat Ali Khan, ge kleed in nationaal costuum, schreed onder de eerste maten van het volks lied van haar land naar de poort. Daar keerde zij zich om en stond enige ogenblikken roerloos tussen de twee strakke marechaussee's terwijl foto toestellen klikten. Zeventien keer klonken de eerste strofen van evenzovele volksliederen over de Dam, nadat de tamboers vier roffels hadden geslagen, waarbij de erewacht het geweer presenteerde: de eerbewijzen voor een ambassadeur. Op de trommen werd 26 keer drie rof- Blinde passagier onder trein uit Parijs. Vreemd verhaal van ontvluchte Joegoslaaf. Dinsdagavond hebben beambten op het Centraal Station te Amsterdam een bewusteloze man aangetroffen, liggend naast de rails. Na onderzoek bleek, dat de man met een laatste krachtsinspanning van onder de D- trein, komende uit Parijs, te voor schijn was gekropen, en naast de rails in elkaar was gezakt. In volslagen uit geputte toestand is de man overge bracht naar het Binnengasthuis, waar de vreemdelingenpolitie hem een ver hoor heeft afgenomen. Het is de 29-jarige uit Joego-Slavië afkomstige A. C., die de politie mee deelde, na de oorlog wegens politieke vergrijpen tot 20 jaar dwangarbeid te zijn veroordeeld. Nadat hij enkele ja ren in een concentratiekamp nabij Belgrado heeft doorgebracht, wist hij een dag of vier geleden te ontvluch ten. Hij verborg zich onder een trein, waarmee hij via Milaan en Parijs in Amsterdam aankwam. Hij deelde mee, gedurende vier dagen niet te hebben gegeten of gedronken. De man is on gehuwd. De Amsterdamse politie stelt thans een onderzoek in naar de juistheid van dit verhaal. Ze acht het onwaarschijn lijk, dat de man vier dagen onder de zelfde trein heeft doorgebracht. In verband met eventuele repressaille- maatregelen acht de politie het beter de naam van de man in dit stadium niet te noemen. De Jeogoslaaf blijft voorlopig in het Binnengasthuis om op verhaal te ko men. „Spionnen" veroordeeld in Kwangtoeng Radio-Kanton heeft Woensdag ge meld, dat het provinciale hoge ge rechtshof van Kwangtoeng 23 Chine zen heeft veroordeeld tot „uiteenlo pende straffen" wegens spionnage te gen communistisch China. Zij waren door Amerikaanse en nationalistische spionnage-organisaties met vliegtui gen overgebracht naar Chinees gebied, aldus de radio. Tegelijkertijd werd bekend gemaakt, dat 37 mannen, die samen met de nu veroordeelden gevangen genomen wer den. op de plaats zelf waren gedood, omdat zij „het vuur openden ïnplaats van zich over te geven". Prijs van de schoolmelk voorlopig ongewijzigd. In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Over de prijs van schoolmelk in de grote gemeenten Amsterdam, Den Haag en Rotterdam is door de ge meente 's-Gravenhage meegedeeld, dat tussen deze drie gemeenten een bespreking is gehouden. Daarbij is besloten, geen maatregelen te nemen inzake de melkprijs op de scholen al vorens overleg is gepleegd met de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Angezien de mi nister op het ogenblik in het buiten land vertoeft, zal deze bespreking eerst kunnen worden gehóuden na zijn terugkeer. Tot het moment dat de resultaten van deze bespreking be kend zijn, zal dus de prijs van de schoolmelk ongewijzigd blgven. Vijftien mensen omgekomen bij vliegtuigbotsing De tweemotorige „Martin" van de „Trans World Airlines", met twaalf passagiers en drie bemanningsleden, en een Douglas DC-3 van een kleine maatschappij, met twee bemannings leden, zijn Woensdag met elkaar in de lucht in botsing gekomen, verscheide ne mijlen ten Zuid-Westen van het vliegveld, van Cincinnati nabij Bur lington in de Amerikaanse staat Ken tucky. Vijftien personen kwamen om het leven. TANDPASTA. In Kopenhagen heeft een heer een echtscheidingsprocedure gewonnen op een ganse reeks klach ten tegen zijn gade. Eén van de klach ten: „Mijn vrouw heeft de gewoonte in de slaapkamer de echtelijke tand pastatube niet goed uit te 'knijpen. Ze knijpt altijd in het midden inplaats van aan het einde". HERENMODE. Het vaktijdschrift van de Engelse herenkleermakers is een verwoede campagne begonnen voor de nauwe broekspijp. Men wil, dat de heren tot de smalle „buis"- pijpen terugkeren, die omstreeks het midden van de vorige eeuw in de mo de waren. GEEF ME 'N MENDèS. Sedert de Franse premier zich met glazen melk omgeeft als hij een toespraak houdt, is het melkverbruik in de Franse res taurants met 220% toegenomen. WEES ALTIJD PRECIES. De Fran se bevelhebber van luchtverdedigings- troepen zegt in een bekendmaking over de diensten voor het jaar 1955: De diensten voor het jaar 1955 vangen aan op 1 Januari 1955 en eindigen op 31 December 1955" VERHOGING VAN LOONGRENZEN Voorstellen aanvaard. (Van onze parlementaire redaeteur). Er Is goed nieuws voor allen, die iets met de in ons land bestaande so ciale voorzieningen te maken heb ben. De gevolgen van de op 1 Octo ber j.l. ingevoerde loonsverhoging met 6 worden namelijk in de so ciale verzekering verdisconteerd. Dit betekent: verhoging van de loon grens van f 5300.tot f 6000.ver hoging van de ouderdomsuitkeringen voor alle gemeenteklassen met f 72. per jaar voor gehuwden en met f 42 per jaar voor ongehuwden. Voorts verhoging met ingang van 1 October 1954 van de kinderbijslag van 48 tot 51 cent per dag voor het eerste kind, van 54 tot 57 cent voor het tweede en het derde kind, van 75 tot 80 cent voor het vierde kind en van 85 tot 90 cent voor ieder volgend kind. Voor de trekkers van invalidi- teitsrente, ouderdoms- en wezenrente worden de bedragen resp. f 13.25, f 14.90, f 19.50 en f 23.40 per maand. Voor de kleine zelfstandigen wor den de kinderbijslagen 32 cent per dag voor het eerste kind en 46 cent voor ieder volgend kind; de aanmel- dingsgrens voor de invaliditeitswet wordt verhoogd van f 3000.tot f 3600.— Al deze maatregelen gaan, voor zo ver niet anders vermeld, op 1 Jan. 1955 in. De Eerste Kamer heeft, nadat de Tweede Kamer er reeds op 22 De cember j.l. haar goedkeuring aan ge hecht had, thans ook tot deze verbe teringen besloten. Geheel critiekloos is dit echter niet gegaan. Prof. Mole naar van de V.V.D. vestigde er de aandacht op, dat de loongrens voor de zevende maal verhoogd wordt. Hij was er daarom lichtelijk over ont stemd, dat, nu de regering toch het klappen van de zweep kent, de Ka mers voor een overhaaste behande ling van de desbetreffende wetsont werpen worden geplaatst. De liberale afgevaardigde adviseerde de Staats secretaris, in studie te nemen de ge leidelijke verhoging van het percen tage, dat de werknemer in de premie bijdraagt, naarmate het loon stijgt, opdat hij bij een eventuele overgang naar de vrijwillige verzekering niet voor bijzondere moeilijkheden ge plaatst wordt. Het was voor prof. Molenaar de vraag of de middenstands- en land bouwbedrijven de zware lasten zullen kunnen blijven dragen. Tenslotte ver zocht hij de Staatssecretaris een on derzoek in te stellen naar de wense lijkheid om hen, die maatschappelijke verplichte steun ontvangen in de verzekering op te nemen. Afwijzing. De heer Van Rhijn was het niet met de heer Molenaar eens. De sug gestie van laatstgenoemde om het aandeel van de werknemer in de pre miebetaling geleidelijk op te voeren, wees hij van de hand met het argu ment, dat deze premie geheel een on derdeel geworden is van de loonbe- handeling en dat men er daarom moeilijk wijziging in kan brengen. Wel wilde hij de mogelijkheid on derzoeken van opneming van de maatschappelijk gesteunden in de verplichte verzekering. Minder lastig maakte de heer Oos terhuis van de P.v.d.A. het de Staats secretaris. Deze afgevaardigde was ingenomen met de wetsontwerpen en betoogde, dat bij een verdere stijging van lonen en salarissen de loongren zen van de sociale verzekering daar aan opnieuw aangepast zullen moe ten worden. Zonder hoofdelijke stemming keur de de Kamer de desbetreffende wets ontwerpen goed. De fractie van de '.D. kreeg echter aantekening, dat Australische versterkingen naar Malakka Naar inofficiële kringen verluidt zullen binnen enkele maanden Austra lische versterkingen naar Malakka ge zonden worden ter bestrijding vap de opstandelingen. Reeds herhaaldelijk hebben Australische officieren Malak ka bezocht om de vechttechniek in het oerwoud te bestuderen. Thans zijn er ongeveer 40.000 man Britse troepen. Tezamen met de plaat selijke politie en anti-opstandelingen troepen staan ongeveer 100.000 man tegenover vijf- tot zesduizend commu nistische opstandelingen, die zich in het oerwoud verschuilen. Twee spoorwagons op drift Te Lonneker (gemeente Enschede) zijn gisteren twee spoorwagons op drift geraakt. Na een rit in de mist van plm. twee en een halve kilome ter trof de voorste wagon, die gela den was met briketten, een -vracht auto met aanhangwagen op de over- in de Hengelose straat in de Hier kwamen de wagons tot stilstand. De vrachtwagen werd in elkaar gedrukt en het verkeer werd vier uren gestremd. De schade be- 0, draagt naar schatting 10.000. Op tegen verhoging van de loongren- hun route passeerden de wagons 7 zen was. drukke overwegen. De aankomst van Tiet vorstelijk paar bij het paleis op de Dam. Executie Chessman weer uitgesteld Aan Caryl Chessman, auteur van het hoek „Dodencel 2455", die zes-en- een-half jaar geleden wegens aanran ding van vrouwen en ontvoeringen ter dood is veroordeeld, is opnieuw uit stel van executie verleend. Chessman zou Vrijdag in de gevan genis van San Quentin in San Fran cisco worden terechtgesteld. Hij heeft feiten naar voren gebracht, die naar de mening van de rechter misschien een beroep en een herziening van zijn proces rechtvaardigen. Chessman verdedigt zijn zaak zelf. Eden ook naar Ankara De Britse minister van buitenlandse zaken, sir Anthony Eden, heeft beslo ten op zijn reis door Aziatische lan den (ter gelegenheid van de Z.O.A. V.O.-conferentie in Bangkok) op de thuisreis ook Ankara, de Turkse hoofd stad, aan te doen. De minister, zo verneemt Reuter uit diplomatieke bron, beoogt met zijn be zoek aan Ankara de voltooiing van de defensieketen van West-Europa tot het Verre Oosten. Doordat Turkije verbonden is met de NA.V.O. en een verdrag heeft met Pakistan, vormt het indirect een scha kel tussen de N.A.V.O. en de Z.O.A. V.O. DESKUNDIGEN RAMEN: Reeds nu voorzieningen in kader Delta-plan gevraagd Deskundigen van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant heb ben de kapïtaalschade in de Biesbosch (schade aan waterkeringen en grond) officieel geraamd op vijf millioen gulden. De schade in de Lang straatpolders bedraagt 150.000, en in de Dongepolders 350.000. Tienduizend hectare grond is overstroomd en de schade aan voorraden en bedrijfsuitrusting wordt op 350.000 geraamd. Voorts zijn duizenden ha wintergewassen geïnundeerd, waarvan men het grootste deel als ver loren beschouwt. De schade aan gebouwen bedraagt 200.000. Deze cijfers zijn Dinsdag medege deeld aan leden van de watersnood commissie uit de Tweede Kamer die een tocht door het geïnundeerde ge bied hebben gemaakt. Van de zjjde der Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant is er bovendien de aandacht op gevestigd, dat iedere week wachten met herstel, vergroting van de schade betekent. De Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant heeft er bij de parle mentaire watersnoodcommissie op aangedrongen, de schade in de Bies bosch en omliggende gebieden te ver goeden op gelijke basis als dat in 1953 is geschied, en voorts om nu reeds voorzieningen ter bescherming- van de Biesbosch te treffen in het kader van het Delta-plan. De stichting Alexander de Grote, die geleefd heeft van S56 tot 323 v. Chr., is tot nieuw leven gebracht door de filmspeler Richard Burton uit Wales, die hier staat bij een beeldhouwwerk van de grote militaire leider, geschminkt en gekleed voor de titelrol in de film Alexander de Grote", welke op het ogenblik in Engeland wordt gemaakt. Drie lange jaren van voorbereiding en naspeuringen en twee jaren schrij ven gingen vooraf aan de eerste op namen. Niet minder dan 10.000 rui ters op ongezadelde paarden, 100 dansers en 150 sprekende acteurs ko men in de film voor naast de acht hoofdrolspelers. grondt haar verzoek op de volgende argumenten: 1. De abnormaal hoge waterstand van December j.l. kan men niet reke nen onder het normale risico dat ge nomen zou moeten worden. 2. De schade is even groot geweest als in 1953 en door geen enkele ramp in het verleden overtroffen. 3. Het tijdstip voor herstel is thans veel ongunstiger dan in 1953. 4. Ruim een derde van de doorbra ken is geschied op dezelfde plaatsen als in 1953 en andere plaatsen die in 1953 reeds door het water waren aan getast doch niet waren doorbroken, 5. De schade is thans vaak groter dan de waarde van de cultuurgrond bedraagt. 6. De verkleining van de vloedkom sinds 1930 schept grotere gevaren voor de overige polders. 7. De indijking van de Biesbosch was reeds in voorbereiding in 1953. Door het Delta-plan wordt de indij king thans verder uitgesteld tot gro te schade van de betrokken gebieden. V.S. willen „mobiele strijdkrachten" vormen Eisenhower zeide gisteren op een persconferentie, dat de Verenigde Staten de vorming beogen van „mo biele strijdkrachten" om het hoofd te bieden aan kleinere vijandelijke ac ties. Deze lichte strijdkrachten zouden in geval van opstanden en ondermij ning zonder grote hulp van buiten af door een bevriende regering, te hulp kunnen worden geroepen. Mendès-France in audiëntie bij de Paus. Paus Pius XH heeft Woensdag de Franse minister-president Pierre Mendès-France in de bibliotheek van zijn paleis in particuliere audiëntie ontvangen. Dit was een buitengewone eer voor de Franse staatsman, omdat het de eerste audiëntie was, die de 78-jarige geestelijke leider van de Rooms-Ka- tholieken, die nog erg zwak is na zijn ernstige ziekte, aan iemand buiten de kring van zijn naaste medewerkers heeft toegestaan. Vliegers e secretaris-generaal van de Ver- enigde Naties, Dag Hammars- 1 kjbló f" >n Peklnp' geweest en is in Peking geweest en communiqué verschenen. In dat stuk werd geconstateerd, dat dc Chinese premier. Tsjoe En Lai, had geconfe reerd met dc heer Hammarskjöld, maar wat er besproken was, werd niet openbaar gemaakt. Toch had men erg veel gepraat, want de laatste confe rentie auürde niet minder dan vijf uur. Daaraan waren besprekingen van vrijwel even lange duur voorafge gaan. De beide heren, die tegenover elk aar aan de conferentietafel zaten, wa ren wat ervaring betreft wel aan elk aar gewaagd Tsjoe En Lai is 56 jaar oudhg woonde in Frankrijk en in Duitslandhg spreekt vloeiend Engels en hij is een leidende figuur in het rode China. De heer Hammars kjöld is 49 jaar oud en een Zweeds staatsman van internationale reputa tie. Hij werd gekozen als secretaris generaal van de Verenigde Naties om dat na heel veel bezwaren tegen andere candidaten de Sowjet Unie geen bezwaar had tegen deze Zweed. Officieel is in Peking gepraat over de terugkeer van een aantal Amerikaanse vliegers, die na de Koreaanse oorlog nog altijd in China worden vastgehouden. Van Chinese zijde zegt men, dat deze Amerikanen spionnen waren, die boven Chinees grondgebied hun spionnage-opdrach- ten uitvoerden. Van Amerikaanse zij de beweert men, dat het hier gaat om Amerikanen, die onder de vlag van de Verenigde Naties deelnamen aan de oorlog in Korea. Vandaar dan het bezoek van Ham marskjöld aan Peking. Vrij algemeen wordt aangenomen, dat Hammarskjöld in Peking gepraat heeft over heel wat belangrijker din gen dan het vrijlaten van elf Ameri kaanse vliegers, die streden voor de Verenigde Naties. Hij zou gesproken hebben over de voorwaarden, waaronder Rood-China bereid zou zijn zich als „vredelievend land" te scharen onder de vaan van de Verenigde Naties. Zo'n bespreking zou tot voor kort niet mogelijk zijn geweest, omdat de Verenigde Staten zich daartegen sterk verzet zouden hebben. Maar se dert kort is het duidelijk geworden, dat Eisenhower en Foster Dulles hun China-politiek hebben gewijzigd. De Verenigde Staten willen complicaties met Rood China vermijden en toen men dat in Peking begreep, heeft men zich daarvan zorgvuldig rekenschap gegeven. De heer Hammarskjöld werd dus met het vereiste eerbetoon en de gebruikelijke diners ontvan gen en men liet hem weten, dat de vliegerskwestie weliswaar moeilijk lag, maar dat er over alle andere kwest':s te praten viel met Rood- China. De belangrijkste kwestie was voor de heer Tsjoe En Lal de toelating van Rood China tot de Verenigde Naties. Men staat daarop in Peking en in Washington is men daar voorlopig nog tegen. Voorlopig, want men begrijpti dat die toelating niet kan uitblijven. Op dit ogenblik is het zo, dat Amerikaan se kranten schrijven over een toela ting in 1956. Daaruit- zou afgeleid kunnen wor den, dat de toelating een kwestie is van het geschikte ogenblik. Het moet wel dat Hammarskjöld over dat ogenblik in Peking heeft ge praat en men behoeft geen profeet te zijn om te voorspellen, dat dit ogen blik dichter bij is, dan velen menen. Bedrijfsarbeid voor 14 en 15-jarigen. Op 1 Juli 1955 zal in werking tre den een wijziging van de arbeidswet 1919, strekkende tot een verbod van bedrijfsarbeid voor 14-jarige meisjes. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft thans tot de S.E.R. het verzoek gericht, na te gaan, of niet ook bepaalde voorzieningen moeten worden gteroffen ten aanzien van de 14-jarige jongens en de 15-jarige jon gens en meisjes. In zijn brief aan de S.E.R. zegt de staatssecretaris, dat het ondanks het feit, dat de met dit vraagstuk samen hangende verhoging van de leerplich tige leeftijd niet binnen korte tijd kan worden verwezenlijkt, van belang is, reeds thans na te gaan, welke de ge volgen van zodanige maatregelen zul len zijn, speciaal met betrekking tot de 14-jarige jongens. Het onderzoek zal zeer uitgebreid moeten zgn en een intens contact met het bedrijfsleven vergen. Mede met het oog daarop is het gewenst, het on derzoek reeds thans ter hand te ne men. Mijnwerkersbus in botsing met vrachtauto Op het kruispunt rijksweg Zuid- Wilhelminastraat te Sittard is giste ren een autobus met mijnwerkers, be stuurd door V. uit Putbroek, komen de uit de richting Maastricht, in bot sing gekomen met een vrachtauto, die de rijksweg wilde oversteken. De vrachtauto werd door de bus in de flank gegrepen. De bestuurder van de vrachtauto en vier mijnwerkers, alle vier afkom stig uit Koningsbos, wei-den gewond en overgebracht naar het ziekenhuis te Sittard. Na behandeld te zijn kon den de mijnwerkers naar huis worden vervoerd. De chauffeur, die er vrij ernstig aan toe is, moest worden op genomen. Bovenleiding spoorwegen bij Eist defect. Om 6.50 uur is gisteren op het em placement te Eist de bovenleiding de fect geraakt tijdens het passeren van de electrische trein van 6.42 uur uit Ngmegen en Arnhem naar Zwolle. Het was hierdoor niet mogelijk tus sen Ngmegen en Arnhem electrisch te rijden. Er was een pendeldienst met dieseltreinen ingelegd tussen Nijme gen en Arnhem. Om 9.25 uur was de leiding hersteld en kon de dienst nor maal worden voortgezet. KLEURRIJK SCHOUWSPEL IN DE KOU Het Wereldgebeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3