Rapport over de Zwin-kwestie aan de beide regeringen ZWITSAL Zppiiwsp Almanak Gezonde dab/es KOELHUIS TE COLIJNSPLAAT OFFICIEEL IN GEBRUIK Iwin DRAISMA'S LEVERTRAAN PROBLEMEN VAN ZEEUWSE DEELVISSERIJ ONOPGELOST AKKERTJES J Agenda 2 PROVINCIALE ZEETJWSE COURANT DONDERDAG 13 JANUARI 1955 OP KORTE TERMIJN Adve/tentie.) Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Hij verklaarde, dat de Nederlandse beslissing om een dijk te bouwen aan de monding van het Zwin slechts wei nig belang heeft, aangezien de Maat schappij van Onroerende Zaken, waarvan hij de voorzitter is, vastbe sloten is op Belgisch grondgebied langs de grens een kanaal te graven. Dit plan is, na het jongste stormweer, gemakkelijk te verwezenlijken, aan gezien slechts nog een enkele rij dui nen de Zwinvlakte tegen de golven beschermt. Dit initiatief zou de onderneming der Nederlanders geheel te niet doen, aangezien zij dan toch zouden ver plicht zijn de internationale dijk te verhogen om hun polders te bescher men. De heer Lippens blijft op zijn stand- Situatie vraagt dringend om verbetering In een Woensdag te Cadzand gehouden bijeenkomst van de internatio nale Zwincommissio is besloten, dat de waterstaat-experts uit de commis sie, in samemverlting met do njituurhistorici, zo spoedig mogelyk een rapport zullen uitbrengen over de situatie rond het Zwin. De Zwincom missie zal dit rapport daarna aan de Belgische en de Nederlandse regering aanbieden. Zoals bekend, is enige tijd geleden door het waterschap „Het Vnje van Sluis" in Zeeuwsch-Vlaanderen bij Prov. Waterstaat een plan ingediend, dat afdamming van de Zwingeul be oogt. De kosten van deze werken zijn aanmerkelijk lager dan die voor het verbeteren van ae internationale dijk, welke daarover waren gisteren de Belgische en Nederlandse leden van de Zwincommissie het eens niet aan de eisen voldoet. Afdamming van de Zwingeul stuit echter op bezwaren van Belgische zijde, daar de bevloei ing van het natuurreservaat dan in gevaar zou komen. Tijdens de gisteren in Cadzand gehouden besprekingen kwam nog een derde mogelijkheid naar vo ren, namelijk het leggen van een dam, zoals door het waterschap beoogd wordt, doch dan voorzien van een inlaatsluis, welke bij over stromingsgevaar gesloten zou kunnen worden. Ook deze moge lijkheid zal door de deskundigen uit de commissie onder ogen wor den gezien. Men zal de grootst mogelyke spoed betrachten, daar het onjuist ge acht wordt, voor de tweede maal de winter af te wachten, zonder dat er in de situatie verbetering is gebracht. In de Zwincommissie hebben van Belgische zijde zitting de gouverneur van West-Vlaanderen, P. d'Oudrijve d'Ydewalle. ir. J. Verschave, hoofd ingenieur-directeur Bruggen en We gen en Hoofd Dienst van de Kust te Ostende (opvolger van ir. J. Block- mans in de commissie) en de botani cus prof. Robeyns; van Nederlandse zijde de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, ir. J. H. van der Burgt, hoofdingenieur-directeur der Rijks waterstaat in Zeeland (opvolger van ir. Heyblom) en prof. dr. G. J. van Oordt,' hoogleraar te Utrecht. Stem uit Knokke Juist op de dag. dat de internatio nale Zwincommissie vergaderde, meldde het Belgisch persbureau „Bei- ga", dat de buïgemeestér van Knok ke, de lieer. Lippens; er zijn verwon dering over had uitgesproken, dat de internationale Zwincommissie nog niet bijeen was gekomen om een be slissing te nemen over het geschil in zake het Zwin. punt in die kwestie. Hij stelt het her stel en de verhoging van de interna tionale dyk voor. Van de zyde van de Rijkswater staat werd naar aanleiding van de uitspraak van de heer Lippens mede gedeeld, dat het Zwinproject nog steeds in studie is en dat de Neder landse regering met de Belgische re gering over dit onderwerp geregeld en nauw contact heeft. Bevolking St Philipsland en Tholen nam toe. Met 35 zielen. Het zielental van de gemeente Tlio*- len en St. Philipsland nam in het af- felopen jaar toe met 35 of 0.2 Op 1 December 1953 bedroeg het aan tal ingezetenen 17.500 (8839 m. en 8661 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 358 (189 m. en 169 vr.) en door vestiging met 583 (280 m. en 303 vr.), het verminderde door overlijden met 152 (72 m. en 80 vr.) en door vertrek met 754 (368 m. en 386 vr.). Op 31 December 1954 be droeg het inwonertal dus 17.535 (8868 m. en 8667 vr.). Er werden 154 huwelijken voltrokken, er werden 2 echtscheidingen ingeschreven. Het jaar daarvoor verminderde de bevolking met 334 zielen of 1,87 ONDER GROTE BELANGSTELLING Bewaarruimte vergroot Met het omdraaien van een schake laar, welke de ventilatoren in bewe ging bracht, verrichtte de heer C. M. Hanson, voorzitter van de Coöpera tieve Vereniging „Koelhuis Colijns- plaat" G.A., Woensdagmiddag de sym bolische opening van het nieuwe koel huis, dat even buiten dit dorp, onder aan de zeedijk, is verrezen. Opnieuw werd hiermee 1000 ton aan de op Noord-Bcveland snel toenemende hoe veelheid bewaarruimten toegevoegd. Behalve de eigen leden, waren o.a. de burgemeester van Kortgene, de heer A. A. Schuit, alsmede vertegen woordigers van zusterverenigingen op het eiland tegenwoordig, om van dit belangrijk gebeuren getuige te zijn. Voordat de heer Hanson overging tot de officiële opening, zette hij in het kort- de. voorgeschiedenis uiteen. Uit zijn woorden bleek, dat het de initiatiefnemers aanvankelijk ook niet aan teleurstellingen ontbroken heeft. Het was namelijk anderhalf jaar ge leden, dat de plaatselijke landbouw- vereniging ,.Unitas" het initiatief nam om te trachten tot oprichting van een gekoelde aardappelbewaarplaats te komen. Er werden ver-schillende koel huizen bezocht, waarbij die te Nieuwe Tonge bijzonder in de smaak viel. Zó iets moest er ook op Colijnsplaat ko men Een miniatuur van dit gebouw kwam naar Noord-Beveland, doch op de eerste vergadering dat er over ge sprokén werd, kwamen er slechts op gaven voor deelname tot totaal 600 ton binnen. Een nieuwe excursie op het eind van 1953 om hiermee meer VAN TOT DEFECT Honderden fabrieksarbeiders en schoolkinderen te Sluiskil zijn Dins dagmorgen veeJ te laat op hun werk of in de klas verschenen. De oorzaak hiervan was een defect aan de elec- trische installatie van de brug, waar door deze raini een uur voor het ver keer gesloten bleef. Des middags was de storing weer verholpen en konden de wachttijden tot normaal worden teruggebracht. UIT DE KOU De brandweerleerlingen te Sint- Jansteen behoeven niet langer in de VOORRECHT Voor velen mag het hedendaagse snelverkeerzoals dat over 's heren wegen raast, dan een vertrouwd ver schijnsel zyn gewordenvoor de be jaarde, in smetteloze streekdracht gehulde Zeeuiose, die van Ter neuzen naar Vlissingen reisde was zulks nog geenszins het geval. In Terneuzen zócht ze zich een be scheiden hoekplaatsje in het-van nik kel en staal glanzende vervoermiddel, dat autobus genoemd wordt en waar mede op efficiënte wijze de verbindin gen worden onderhouden. Hetgeen voor de vrouw een openbaring bleek te zijn. Stilletjes zat ze in haar hoekje, de rimpelige handen gevouwen in do schoot' In haar nog heldere, bruine ogen vestigde zich in Terneuzen reeds een blik van oneindige verwondering en dat bleef zo. Tot. Breskens. Ruim een uur had ze stil voor zich uit gekeken, van tijd tot tijd een blik werpend op het landschap, maar bo venal geboeid door het interieur van de bus. door de handelingen van de chauffeur en wellicht wie weet? door de nonchalancewaarmede haar mede-reizigers het avontuur on dergingen Want voor haar was het een avon tuur. een gebeurtenis, waar de klein kinderen 'ongetwijfeld nog veel ever zullen horen! Waarmede zij dan zullen ervaren, dat hét een voorrecht, is, wanneer men zich nog verwonderen kan! kou te zitten, wanneer zij hun waar devolle lessen ontvangen. De electri- sche kachels in de gemeente-secreta rie zijn namelijk vervangen door elec- trische generatoren, waarna de kachels naar het leslokaal van de brandweerkazerne werden overge bracht. ANKERS In de haven van Hansweert en We- meldinge zijn de ankervissers deze week druk in de weer geweest. In Hansweert brachten zij net 869 kg zware klipanker van het sleepschip „St Nicolaus" weer boven water en voor de sluis van Wemeldinge visten zij het 800 kg wegende anker van de „Richard 7" op. STEUN De spelers van de voetbalvereniging Steen I uit Sint Jansteen (4e klasse G) krijgen in het vervolg bij hun wed strijden georganiseerde morele steun, hetgeen him ongetwijfeld ten goede zal komen om de leidende plaats te behouden. Enkele lieden zijn namelijk van plan een supportersclub op te richten. KLOK Tien jaar lang heeft men in Zuiddor- pe tegen een bouwvallige klok moe ten aankijken, welke wel immer de ty'd aangaf, doch nimmer de juiste. Dit zal binnen niet al te lange tijd tot het verleden behoren, want thans is besloten tot de aanschaf van een nieuw uurwerk voor de R.K. kerk. KNAL Toen de heer M- B. in een labora torium aan de Prins Hendrikstraat te Axel de kachel aanstak, gebeurde er eerst niets bijzonders; enkele ogen blikken later echter weerklonk een daverende knalen buiten lag de schoorsteen aan scherven. In het la boratorium was geen schade. belangstelling te wekken, leverde geen resultaat op, zodat de plannen een tijdlang op dood spoor kwamen. Toen echter vorig jaar winter veel schade werd geleden doordat aard appelen in de putten bevroren, begon men meer het nut van aardappelbe waarplaatsen in te zien, zodat zich nog deelnemers voor 30.0 ton meldden. Begin Mei 1954 is daarop de bouw van het koelhuis aanbesteed, terwijl thans alle twintig cellen, van elk vijftig ton, gevuld zijn met aardappe len en uien. Het 880 vierkante méter' grote ge bouw is naar de modernste eisen op het gebied van de koelhuisbouw inge richt. Wanneer men drie jaar eerder tot de bouw was overgegaan, zouden de kosten geringer zijn geweest, zo moest ook de voorzitter erkennen, doch men zou dan,een koelhuis van ouder type hebben gehad. De twintig cellen, welke geïsoleerd zijn met een kurkwand, worden alle door de buitenlucht gekoeld. Met be hulp van ventilatoren wordt deze lucht onder de vloeren in de cellen geblazen, terwijl de afvoer van lucht langs boven geschiedt. De helft van deze cellen zijn zodanig gemaakt dat zij, zonodig na plaatsing van de be nodigde apparatuur, direct voor auto matische koeling gebruikt kunnen worden. Tussen de in twee rijen van tien opgestelde cellen is een ruime vorstvrije hal gelegen, zodat onder al le omstandigheden de cellen steeds zonder gevaar geopend kunnen wor den. Met veel interesse namen de geno digden kennis van deze nieuwe aan winst van de Noord-Bevelandse land bouw, waarna in een bijeenkomst in hotel „Zeelandia" nog verschillende woorden aan het heuglijke feit van de officiële opening wérden gewijd. Hierbij werd nog gesproken door o.a. burgemeester A. A. Schuit, de heer G. M. F. Bom als een der initia tiefnemers, namens de koelhuisver enigingen van Kamperland, Wisseker- ke en Kortgene door resp., de heren K. A. van Langeraad, M. J. Doele- man en J. A. van Oeveren, en tenslot te bracht voorzitter Hanson in een dankwoord hulde aan architect, aan nemer en opzichter. Jeugddag Zeeuwse schoolkinderen in Cort Heyli gerskazerne Vandaag brengen verscheidene Zeeuwse schoolkinderen een bezoek aan de Cort Heijligers-kazerne te Ber gen op Zoom, waar ze de gasten zijn van het regiment veld-artillerie Prins Frederik. Het zijn 15 leerlingen van de Christelijke U.L.O.-school uit Wis- sekerke, 30 van de Christelijke U.L.O.- school te Axel, 20 van de openbare U.L.O. uit Tholen en 27 van de Ka tholieke U.L.O.-school uit Goes. Zeedijk bij Oosterland wordt verbeterd In een spoedeisende vergadering hebben de ingelanden van het water schap Oosterland en Sirjansland met algemene stemmen besloten de Zuide lijke zeedijk van de boerderij Schoof af tot aan het voormalig dijkgat Oos terland te herstellen en te verbeteren en wel op zodanige, wijze, dat de bui tenberm wordt verhoogd en een kist dam wordt geplaatst. Dit werk vor dert belangrijke bedragen, maar de ingelanden zijn overtuigd van de noodzakelijkheid van de uitvoering van dit werk. Een algehele verhoging der dijken werd noodzakelijk geacht, maar het waterschap acht zich hiertoe financieel niet in staat. Z.V.U. viert 25 Januari tienjarig bestaan Feestelijke bijeenkomst in Middelburg De stichting Zeeuwsche Volks Uni versiteit bestaat deze maand 10 jaar. Dit tweede lustrum zal Woensdag 25 Januari op bescheiden wijze in Mid delburg worden gevierd. Daartoe wordt des avonds in de Concert- en Gehoorzaal een feestelijke bijeen komst gehouden. Aan deze avond zullen o.a. mede werken Jo Juda en mr J. A. Abbing, dr L. de Jong, Willem Andriessen, Wim lbo en Cor Lemaire, Thomas Ma gyar en Willem Hielkema, alsmede enige Z.V.U.-leden. Tevoren is er voor het bestuur van de stichting, de leden der werkgroe pen. allen met hun dames en voor de medewerkers een maaltijd in hotel „De Nieuwe Doelen". Ter gelegenheid van dit jubileum heeft de werkgroep Middelburg een circulaire doen uitgaan aan de Z.V.U.- leden, waarin hun aandacht wordt ge vestigd op de schamele inrichting van het secretariaat in Middelburg. De werkgroep merkt daarin op, dat een bescheiden bijdrage van alle leden uit Zeeland er toe zou kunnen leiden, dat het centrum van het Z.V.U.-werk in waardiger stijl kan worden ingericht, hetgeen indirect het organisatorisch werk van het secretariaat ten goede zal komen. De leden worden dan ook opgewekt ten behoeve van deze ge wenste verbetering een gift te doen overschrijven c in Middelburg. De heer C. M. Hanson, voorzitter van de Coöperatieve Vereniging Koel huis Colijnsplaat", stelde gistermid dag het nieuwe koelhuis in gebruik. (Foto: P.Z.C.) (Advertentie.) f— Ihum'szwvtt Eerste steenlegging door Zweedse koning Naar wij vernemen bestaat de moge lijkheid, dat de Zweedse' koning, die eind April een bezoek aan Zeeland brengt, de eerste steen zal leggen voor de nieuwe kleuterschool te St. Maar tensdijk. Jaarverslag over 1954 Vlissingse Nutsspaarbank Gunstig economisch leven beïnvloedde spoorverkeer Uit het jaarverslag van de Vlissing se Nutsspaarbank over 1954 blijkt nog maals duidelijk, dat de gunstige ont wikkeling van het economische leven gedurende het afgelopen jaar in sterke mate het spaarwezen beïnvloedde. De versnelde groei der spaarbanken zette zich gestaag voort. Voor de eerste maal sedert Mei 1952 werd een negatief maandsaldo opgele verd door October, toen bij de Vlis singse Nutsspaarbank 3400 meer werd terugbetaald dan ontvangen, ge volgd door December met een terug betaling. welke 35.000 hoger was dan de inleg. Over het gehele jaar werd ingelegd 5.822.695,25 en terug betaald 4.502.714,75, zodat het saldo meer ingelegd 1.319.980,50 bedraagt. Er werden 2371 nieuwe boekjes uitge geven en 1019 afbetaald, hetgeen dus een vermeerdering betekent van 1352 spaarboekjes. Al deze cijfers hebben betrekking op het hoofdkantoor te Vlissingen, de bijkantoren Souburg, Goes, Wolphaartsdijk, Zaamslag en Axel en het agentschap te Terneuzen. De rente werd berekend op 2.16 pro cent volgens de dagelijkse methode en het rentegevend maximum werd op 10.000 gehandhaafd. Voor de afhaaldienst werd een ren te vergoed van 0,5 px'ocent over het laagste saldo per kwartaal. (Slot van pag. 1) werkloos worden en een inkomen van minder dan 3000 hebben. Deze in- komengrens werd ontleend aan de Middenstandsnota, daar gesteld als grens tussen liet volwaardige bedrijf en het x'andbedrijf. Verder werd verzocht om vrijstel ling van betaling der vereveningshef- fing en om de sociale voorzieningen los te zien van de omzetting van de maatschapsverhouding in een loon- dienstverhouding. De commissie stel de zich op het standpunt, dat deze omzetting steeds op basis van vrijwil ligheid zal moeten geschieden, gezien de grote betekenis van deze historisch gegroeide verhouding voor de deel- vissers. Zij oefenen dit bedrijf in fami lieverband uit en hebben langs deze weg de mogelijkheid, eigenaar te worden. om schipper- Tijdelijke regeling Een half jaar later in October 1954 is hierop een bespreking ge volgd met Soc. Zaken, waarbij o.a. ook de burgemeesters van de vissers gemeenten en vertegenwoordigers van werknemersbonden tegenwoordig wa ren. Antwoord op de brief was toen nog niet ontvangen, doch wel werd bij deze bespreking voor de garna- lenvissers een gunstige regeling bij werkloosheid, voor het seizoen 1954- 1955 verkregen. Onderhoud kanaal Terneuzen Gent en rijksweg aanbesteed In het gebouw van de directie Zee land van de Rijkswaterstaat in Mid delburg werd Woensdag aanbesteed 't onderhoud van het Nederlandse ge deelte van het Kanaal van Terneuzen naar Gent met bijbehorende werken, alsmede het onderhoud van rijksweg 61, gedeelte Terneuzen-Belgische grens, een en ander gedurende 1955. De inschrijving geschiedde in per celen en in massa. De uitslag luidde als volgt: perceel 1: G. A. van der Straaten te Terneuzen, 119.600: J. en T. de Oude te Bier vliet, 120.100. Perceel n en II: W. J. de Bruijn te Terneuzen, voor 416.000; perceel III: fa gebr. De Bokx te Terneuzen, 102.770; J. en K. T. de Oude te Biervliet, 98.975. Massa I, H en Hl: C. v. d. Klippe te.Vlissingen, 548.600 Aann. bedr. T. A. Swets Bzn. te Har- dinxveld, 552.400; P. J. de Bour- graaf te Wemeldinge, 556.900. De gunning werd aangehouden. (Advertentie.) 1/ooilwill SCHUIMRUBBER BED HAZET BEDDEN* EN MAIRASSE N.F ABRIEKEN IE ZEVENBERGEN TELEFOON No t bedden gemaakt! Het is nu zo, dat wanneer vanwege het ongunstige weer niet kan worden uitgevaren, de deelvissers zich moeten melden bij het arbeidsbureau. Indien zij niet in het vrije bedrijf kunnen worden geplaatst, kunnen zij in de so ciale hulpregeling voor zelfstandigen worden opgenomen of tewerk worden gesteld op een object van de gemeen telijke sociale werkvoorzieningsrege- ling voor handarbeiders. Als voor waarde geldt echter steeds inschrij ving bij het arbeidsbureau. Voor de schippers-eigenaren geldt een zelfde regeling. Intussen is nu van Sociale Zaken ook antwoord op het schrijven van Mei 1954 ontvangen, waarin afwij zend op de destijds gedane verzoeken werd beslist. De regering neemt het standpunt in, dat iedere werkgever de premies op gelijke wijze moet beta len. Vrijstelling of verlichting van de kleinere ondernemer, zou ook ver zwaring van de lasten van de anderen tengevolge hebben. Bovendien zouden er verschillende technische bezwaren aan te voeren zijn. Wel kon Sociale Zaken de opvatting onderschrijven, dat de overgang van liet maatsehaps- contract naar het arbeidscontract in vrijwilligheid moet geschieden. Voor dit seizoen zijn dus met name de moeilijkheden bij werkloosheid on dervangen, doch hiermee is het socia le probleem nog niet definitief opge lost. Hoe het dan nu verder moet? Het is moeilijk om hierop direct een afdoend antwoord te geven, vindt drs. Cambïer. Herziening Er staat nu een technische herzie ning van de Wachtgeld- en Werkloos heidswet op stapel. De Federatie van Bedrijfsverenigingen heeft aan de Be drijfsvereniging voor de visserij enz. ook haar opvatting gevraagd over de verzekeringsplicht voor deelvissers. Hoe wenselijk en aantrekkelijk ook, zal hierbij echter de moeilijkheid blij ven, dat een zeer groot deel van de schippers-eigenaren de premies niet zal kunnen betalen. Opleggen van deze plicht zal waarschijnlijk leiden tot inkrimping van de vloot. Drs. Cambier zou de oplossing van het gehele vraagstuk meer willen zoeken in de richting van een „war me" sanering. Door verbetering van de bestaande schepen, outillage enz. zouden de exploitatie-uitkomsten op gevoerd kunnen worden, waardoor het wellicht mogelyk wordt dat de premies wél betaald kunnen worden. Er wordt bijv. op Breskense vaar tuigen reeds geëxperimenteerd met 'n mechanische zeef, die arbeidsbespa rend werkt, alsmede met een echo- fraaf bij het opsporen van de schar- ijn. Nu dus de vissers zelf de eerste stappen reeds hebben gedaan om te trachten het bedrijf verder op te voe ren, zou het niet juist zijn, wanneer van hoger hand rigoureus zou worden ingegrepen. Intussen zal de commissie van de Stichting Ned. Vissery naar aanlei ding van het antwoord van Sociale Zaken nog naar andere wegen voor een oplossing zoeken. Er zal iets die nen te gebeuren. Maar, zoals gezegd, het is moeilijk, zeer moeilijk! KUNST Rotterdams Kamerorkest speelde in Vlissingen Herman Krebbers, viool Thomas Meijer, fluit Aart Smit, clarinet Tot dè momenten uit de muziekli teratuur van het Westen behoort on der meer de grootse passage uit Beet hoven s fameuze vioolconcert, waarin de soloviool na een virtuoze cadens het thema uit het eerste deel inzet, slechts begeleid door pizzicati-noten in de strijkers. Grote spanningen wor den tevoren in die cadens opgewekt, vele malen het motief gevarieerd, waarbij het wordt getoond in vaak ge compliceerde gedaanten. Maar daar na komt de inkeer, een triller, waarin alle spanning is weggeëbd, die ten slotte overgaat in de expositie van het thema in zijn simpelste vorm, opge bouwd uit de tonen van D-majeur. Dolce, liefelijk, ziedaar wat de parti tuur de solist voorschrijft, wanneer hij op dit punt is gekomen en beter lean het niet worden gezegd. Niet zoetig- sentimenteel, niet nadrukkelijk of fors, neenliefelijk. Men kan deze paar maten de toetssteen voor violisten noemen, want het. gaat er hier om, dat zij na alle emoties van het eerste deel de muziek in haar edelste en puurste vorm gestalte geven. Dat is een zware opgave, maar Herman Krebbers, die gisteravond in het Con certgebouw te Vlissingen met het Rot terdams Kamerorkest dit vioolconcert vertolkte, slaagde er in deze taak vol ledig te volbrengen. Via de gramo- foonplaat is zijn interpretatie van dit werk de laatste tijd zeer bekend ge worden en de betrokken plaat behoort tot de „best-sellers" van de Nederland se phonografische industrie. Dat nu is volkomen te begrijpen, want Kreb bers speelt dit werk grandioos. Hij is in feite een romantisch musicus, maar begiftigd met een groot gevoel voor stijl en daardoor met name gedispo neerd voor deze Beethoven-klanken. Mede dank zij zijn werk werd het con cert, dat het Rotterdams Kamerorkest in Vlissingen gaf, een avond van be tekenis. Ook de fluitist Thomas Meijer en vooral de clarinettist Aart Smit had den een groot aandeel in het welslaT gen van dit concert. Zij speelden de „Tarantella" opus 6 van Saint Saëns samen met het orkest en oogstten met dit charmante werkje een dusdanig succes, dat het gebisseerd moest wor den. Het Rotterdams Kamerorkest, dat onder leiding van Piet Ketting stond, begon de avond met Bach's Suite nr. 3 en de Praagse Symphonie van Mo zart. Er werd over het algemeen in deze werken goed gemusiceerd, maar met name bij Bach klonk alles wat formeel en zonder veel innerlijke span ning. Er werden keurig noten gespeeld en dat gebeurde weliswaar precies, zoals de muziek het voorschreef, maar toch ontbrak er iets: het had verfijn der gekund, doorzichtiger ook, en vooral spiritueler. Mozarts muziek klonk in dit opzicht al iets beter en bij Beethoven waren gelukkig de be zwaren grotendeels verdwenen. Het publiek was in vrij groten getale opgekomen en dankte dirigent en so listen met uitbundig applaus. de K. Lezing Nederland-Frankrijk in Middelburg Dinsdagavond hield Auguste Angles voor de afdeling Zeeland van het Ge nootschap Nederland-Frankrijk in het gebouw van het Zeeuwsch Genoot schap in Middelburg een causerie over het theaterseizoen in Parijs. Spr. schetste hoe in begin October een groot aantal nieuwe toneelstukken gelanceerd wordt en noemde een aan tal theaters, dat een eigen genre ver tegenwoordigt: de Comédie Francaise voor de klassieken, enkele boulevard theaters voor de „vlotte stukken" en. enige avant-garde theaters voor het experimentele genre. Ook valt een streven te bespeuren, onder leiding van mensen als Jean Villars, Gérard Philipe, Thierry Monnier om het to neelspel in moderne zin te hernieu wen en de klassieken onder de arbei dende klasse te brengen. Zulks ge schiedt met groot succes, o.a. in het Theatre National Populair. De heer Angles gaf een levendig verslag va.n enkele stukken, die in de volle belangstelling staan, namelijk Cinna van Corneille, Port Rouyal van Henri de Montherlant, het gróte eve nement van dit seizoen en La Condi tion Humaine van André Malraux, be nevens Cérisaie en Les Trois Soeurs van Tsjechow. Het publiek toonde zich dankbaar voor deze boeiende voordracht, vol heldere en rake type ringen. Het Genootschap Nederland- Frankrijk kan andermaal op een zeer geslaagde avond terugzien. (Advertentie.) Snipverkouden Straks hebt U griep, tenmin ste als U die infectie niet gauw en goed de kop in drukt met één of twee L ...die helpen direct! VANDAAG Middelburg Electro: „The Card", (a.l.), 19 en 21.15 uur. Vlissingen Alhambra: „De verovering van de Mount Everest" (a.l.) 19 en 21 uur; Luxor: „Politiespionne" (18 jr), 20 uur; Concertgebouw: Lezing over „Moderne schilderkunst", 20 uur. Goes Grand: „De verovering van de Mount Everest" (a.l.), 20 uur; De Landbouw: Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde, lezing over bloeibeïnvloeding, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2