PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Franse premier kreeg medewerking van de Italiaanse regering Problemen Zeeuwse deelvisserij nog steeds niet opgelost BILT VERWARDE BERICHTEN OVER DE STRIJD IN COSTA RICA HEVIGE STORMEN TEISTEREN DE DEENSE KUST 198e Jaargang - No. 10 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 13 Jan. '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie t 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels 1.Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 53—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 3M); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160, telef. 26 VAN ROME NAAR B ADEN-B ADEN Brit eerste neutrale Hoge Commissaris in Saargebied Mendès-France heeft bij zijn besprekingen in Rome op belangrijke pun ten overeenstemming bereikt inzake het Franse voorstel tot instelling van een Europese wapenpool. Er is een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de Franse en Italiaanse onderhandelaars het raadzaam achten alle maatregelen welke gericht zijn op een Europese integratie in overwe ging te nemen „met inbegrip van de kwestie van de wapenfabricage". Ten aanzien van de onderliandelingen met de Sowjet-Unie wordt gezegd, dat de vooruitgang die reeds met de organisatie van het Westen is gemaakt het uitgangspunt dient te vormen voor een poging van de Geallieerde lan den om tot een internationale ontspanning en een vreedzame overeenstem ming tussen alle landen te geraken. Mendès-France zou voorgesteld hebben, dat een Italiaan de leiding zou hebben van het voorgestelde bu reau ter contrsle van de bewapening in het kader van het Westeuropese defensiestelsel. In Franse en Italiaanse bevoegde kringen wordt verklaard, dat Italië in grote trekken Mendès-France's voor stel voor een Europese wapenpool heeft aanvaard, doch dat Italië op be langrijke punten voorbehoud heeft ge maakt. Zo zouden de Italiaanse pre mier, Mario Scelba, en zijn minister van buitenlandse zaken, Gaetano Martino, in feite geweigerd hebben in te stemmen met het beginsel, dat de Amerikaanse militaire hulp via de door Mendès-France voorgestelde wa penpool en niet rechtstreeks van Washington uit verdeeld zou worden. In het eindcommuniqué wordt dan ook niet gezegd, dat Italië het wapen- pool-voorstel heeft aanvaard. Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat Italië tegenstander er van is, dat het initiatief genomen wordt tot een conferentie met Moskou, nog vóór de ratificatie van de accoorden van Pa rijs door de zeven landen van de voor gestelde West-Europese Unie. De besprekingen duurden drie uur langer dan oorspronkelijk was voor zien. Het enige exemplaar van het communiqué werd aan de wachtende correspondenten haastig voorgelezen en er heerste verwarring, aldus Reu ter. Belgische minister in opspraak Politieke spanning in Brussel In Brussel heerst op het ogenblik een zekere politieke spanning over hetgeen men de zaak Van Glabbeke noemt. De liberale minister van open bare werken, v. Glabbeke,' vertrouwde namelijk kort nadat hij minister was geworden de aanbesteding van een aantal openbare werken te Oostende, waarvan hij burgemeester is, toe, aan de pas opgerichte naamloze vennoot schap „Art et Technique", waarvan zijn zwager directeur is. Wanneer men de Katholieke oppo sitiebladen mag geloven zou het hier om een aanbesteding van 131 millioen Belgische franken gaan en zou het bedrijfskapitaal van de nieuwe firma slechts 50.000 franken hebben bedra gen. Het familielid van minister Van Glabbeke zou overigens slechts als brievenbus hebben moeten wer ken, aldus deze bladen.'Hij zou hier voor een commissie van enkele mil- lioenen hebben kunnen opstrijken. Donderdag zullen de senators Sle- dens en Ancot minister Van Glabbeke interpelleren over deze zaak. Edward Schofield uit Londen is opge nomen in het gilde der brouiverij- knechts. Dit ging gepaard met een niet zo zachtzinnige plechtigheid, die bestond uit het maken van een tochtje in een ton door de brouwerij een ton die beurtelings afgekoeld en verhit werd met tot. slot een jonas partij door de reeds bevestigde knechts. In Baden-Baden Vandaag beginnen in Baden-Baden de besprekingen tussen de Franse premier en Adenauer in een Duits ho tel, zodat de Duitsers niet gast zijn in hun eigen land. Aanvankelijk zou de conferentie gehouden worden in een door de Fransen gevorderde luxe villa „Mariahalden" maar thans komt men bijeen in het Duitse hotel „Hahn- hof". Behalve over de Saarovereenkomst en een nauwe Frans-Duitse samen werking, zal men het vraagstuk van de wapenpool bespreken. Naar verluidt zijn Frankrijk en Duitsland het er reeds over eens ge worden, dat een gepensionneerde Britse ambassadeur aangezocht zal worden om als eerste neutrale Hoge Commissaris voor het Saargebied op te treden. De benoeming zal moeten geschieden door de raad van ministers van de voorgestelde Westeuropese Unie. Beperkte heivaking ingesteld Voor district Zuid In de nacht van Woensdag op Don derdag omstreeks één uur is voor het district Zuid het telegram voor be perkte bewaking uitgegeven. Dit te legram wordt, zoals bekend is, uitge zonden wanneer naar verwachting voor een bepaald district, in dit geval dus voor district Zuid, een hogere wa terstand optreedt dan die, welke ge middeld twaalf keer in de tien jaar wordt overschreden. In de afgelopen nacht was het in district Zuid hoog water om 5 uur. De verwachte hogere waterstand was voor Vlissingen 3,30 meter en voor Hoek van Holland 2,30 meter. Het district Zuid omvat de bewa kingsdiensten van Zeeland, Noord- Brabant en Zuid-Holland, benevens het Zuidelijke gedeelte van de Noord- Hollandse kust tot ten Noorden van IJmuiden. Twee vliegtuigen van R.A.F. vermist Twee vliegtuigen van de R.A.F., die van de basis St Eval in Cornwall wa ren opgestegen voor een oefenvlucht boven de Atlantische Oceaan, worden vermist. De toestellen'hebben elk een bemanning van 9 leden aan boord. De mogelijkheid, dat de toestellen tegen elkaar zijn gevlogen, acht men niet uitgesloten. Vliegtuigen en schepen zoeken naar de vermiste toestellen. BEROEP OP DE VERENIGDE STATEN Opstandelingen zouden oprukken in de richting van San José Costarïcaanse ambtenaren te Washington hebben Woensdag verklaard, dat verscheidene plaatsen in het Noorden van het land in handen zijn geval len van de invallers, die oprukken in de richting van San José. Volgens hen was de verbinding tussen San José en de Costaricaanse strijdkrachten ver broken. Het eerste treffen tussen de Costaricaanse regeringstroepen en de opstandelingen vond Dinsdagmiddag plaats ten Zuiden van Villa Quesada. Een tweede stad zou door de opstandelingen zgn bezet. Ook zouden vlieg tuigen bommen hebben afgeworpen. In berichten over de strijd, die zeer makanaalzöne en de Panamese repu- verward zijn, wordt gemeld, dat de bliek in de richting van Costa Rica regeringstroepen van Costa Rica de stad Villa Quesada hebben heroverd. Costa Rica heeft aan de Verenigde Staten om militaire hulp verzocht „ter verdrijving van de invallers". Volgens het'Franse persbureau A. F.P. heeft president Somoza van Ni caragua categorisch tegengesproken, dat de troepen, die de Costaricaanse plaats Villa Quesada hebben ingeno men, uit Nicaragua afkomstig zou den zijn. Hij meent dat de regering van Costa Rica de openbare mening op haar hand wil krijgen door als een invasie voor te stellen wat slechts een opstand is. De in Nicaragua woon achtige Costaricanen hebben op dracht gekregen zich van elke inmen ging in de zaken van Costa Rica te onthouden. President Somoza zei, dat Villa Quesada 80 km van de grens met Nicaragua verwijderd ligt en dat het tussenliggende gebied met on doordringbare bossen is bedekt. Een Costaricaanse woordvoerder te Washington heeft verklaard dat Ve nezolaanse vliegtuigen over de Pana- zijn gevlogen. In een eerder gepubli ceerd Costaricaans communiqué werd gezegd, dat aanvallende vliegtuigen met Venezolaanse kentekenen uit de richting van Nicaragua waren komen vliegen. ,Kijk, kijk, daar zijn we al"!, zo schijnen deze lammeren wel haast te willen zeggen. Moeder schaap had meer belangstelling voor haar voedsel dan voor de fotograaf, maar haar kinderen bleken zich hun waardigheid terdege bewust. Ze aanschouw den rijkelijk vroeg in het jaar het levenslicht op het bedrijf van de gebroeders D. en C. Krijger, in ,J)e Poel", nabij Goes. De kleuters staan er nog wat kouwelijk bij, maar de win terjasjes zijn al besteld (Foto: P.Z.C.) Andere sfeer in Washington Ten aanzien van het veiligheidsprobleem President Eisenhower steunt het be sluit van het hoofd van de organisa tie voor werkzaamheden in het bui tenland, Stassen, om Wolf Eadejinsky een belangrijke functie te geven. La- dejinsky, een deskundige op het ter rein van agrarische hervorming, was door de Amerikaanse minister van landbouw, Benzon, van zijn post in Japan teruggeroepen om veiligheids redenen. Ladejinsky zal door Stassen naar Zuid-Vietnam worden uitgezonden. De Reuter-correspondent Rankine heeft bij de mededeling over Ladejins ky aangetekend, dat Eisenhower ge tuigenis heeft afgelegd van een nieu we sfeer te Washington, wat betreft veiligheidsrisico's in de regering. Een jaar geleden had Eisenhower onomwonden verklaard, dat hij iedere voorzorgsmaatregel zou nemen om de veiligheid van de staat tegen commu nistische infiltratie te beschermen. Woensdag maakte de president dui delijk, dat hij de persoonlijke veilig heid van het individu niet in gevaar zal brengen. De president heeft geen enkele maal de naam van senator McCarthy genoemd. ZEVEN GRADEN VORST IN LONDEN In Parijs leek het wel voorjaar In de Alpijnse districten van Zwitserland is gewaarschuwd voor de mo gelijkheid van lawines, nu de temperatuur stijgt en het 36 uur achtereen heeft geregend. Londen had van Dinsdag op Woensdag de koudste nacht van het jaar, met zeven graden vorst. Het sneeuwde Woensdag boven het grootste ge deelte van Noord-Engeland en Schotland. Uit Bonn meldt Reuter, dat het in Zuid-Beieren hevig heeft gesneeuwd. In het Beierse berggebied is gewaarschuwd voor lawinegevaar. De Deense kust wordt door hevige stormen geteisterd. In Zweden werd sneeuwval gevolgd door krachtige vorst. In het Noordelijke en het Westelijke gedeelte van Noorwegen woeden hevi ge sneeuwstormen, hetgeen gepaard gaat met strenge koude. In dë nacht van Dinsdag op Woensdag vroor 't in Oslo twaalf en te Gvarv in de provin cie Telemarken, 22 graden. Doch in Parijs geleek het wel voor jaar. Er viel een lichte motregen. Overstroming in Griekenland. Tengevolge van zware regens in Joegoslavië worden opnieuw Griekse gebieden met overstroming bedreigd. De Axios is reeds op verscheidene plaatsen buiten haar oevers getreden en grote gebieden bij de Grieks-Joego- slavische grens staan blank. Het dorp Axioepolis is reeds geëvacueerd. In Oost-Macedonië en West-Thra- cïë zijn de rivieren de Strymon en de Neston buiten haar oevers getreden. Volgens de minister van landbouw staan 35.000 ha blank en zijn 225 wo ningen weggespoeld. Vliegtuigen werpen voedsel en kle ding af op geïsoleerde gebieden en troepen hebben vele bewoners van getroffen gebieden in veiligheid ge bracht. Naar gemeld wordt zijn twee vrouwen en twee baby's bg reddings pogingen verdronken. Overigens neemt de vloed hier af en de genie is doende bruggen te her stellen. NAAR OPLOSSING WORDT GEZOCHT Voor dit seizoen is er echter een tijdelijke regeling Een historisch gegroeide verhouding in de Zeeuwse garnalenvisserij begint hoe langer hoe meer een klemmend probleem te worden. Men weet het, op de vissersvloten van Breskens, Vlissingen, Arnemuiden en Veere kent men geen bazen en knechten, in de zin als men die in andere takken van bedrijf heeft. Er is een schipper-eigenaar, terwijl de andere opvaren den onder een maatschapscontract werken. Zij ontvangen hun „loon" in de vorm van een gedeelte van de gemaa kte besommingen. Geen arbeiders dus in de zin van de sociale wetgeving en dat betekentgeen wacht geld- en werkloosheidsuitkering, geen kinderbijslag, geen ziektegeld Hier moet iets aan gedaan worden, oordeelt men. Er is reeds veel over gesproken en geschreven, doch de oplossing van het probleem is moeilijk, zeer moeilijk, zo hoorden wij uit de mond van de secretaris van de Vereniging tot Bevordering van de Zeeuwse Visserij- belangen, drs. R. Cambier. In enkele sociale wetten, o.a. de Werkloosheidswet, komt het artikel voor, dat onder de werking van deze wet vallen: „zij, die in dienst van een ander de visserij uitoefenen en hun loon ontvangen in de vorm van een gedeelte van de opbrengst der ge maakte besommingen". Zo op het oog zou de zaak voor de knechts dus ge regeld zijn. Zij zijn echter niet in dienst, doch hebben een maatschaps contract. Dan moeten deze maat schapscontracten worden omgezet in arbeidscontracten, zou men kunnen oordelen, maar juist dan beginnen eerst goed de moeilijkheden. De exploitatie-uitkomsten van de garnalenvisserij laten het na melijk niet toe, dat de schipper- eigenaar de verschuldigde premies voor de sociale verzekeringen be taalt. Aan de hand van rapporten van het Landbouw Econ. Instituut over de visserij-uitkomsten in '51, wérden hierover berekeningen ge maakt. Na het opnemen van de premies voor soc. wetten onder de uitgaven, zouden voor alle drie ca tegorieën van vaartuigbezitters de uitkomsten negatief zijn geweest. Bij het inwerkingtreden van de Wachtgeld- en Werkloosheidswet is de kwestie echter wel zeer actueel geworden. Bij vorst e.d. kwamen landarbeiders e.a. voor uitkering in aanmerking, terwijl de opvarenden van de vissersschepen, door dezelfde oorzaak niet in staat him werk te verrichten, buiten deze wet vielen. De „Zevibel" heeft daarom in Sep tember 1953 bij een bespreking op het Departement van Sociale Zaken ge vraagd, de premiebetaling voor reke ning van het Rijk te nemen. Dit ver zoek werd afgewezen, doch het de partement bleek wel bereid om voor het seizoen 1953-1954, zo nodig de re geling voor sociale hulpverlening aan zelfstandigen op deze vissers van toe passing te verklaren. „Zevibel" kreeg toen tegelijk het verzoek haar visie te geven over een sanering, hetgeen uiteraard voor een belangen-vereni- ging moeilijk is. Landelijk onderzoek Later heeft de Stichting van de Ned. Visserij deze zaak overgenomen, waarna uit de „Zevibel". de Ned. Vis sersbond en de Combinatie van IJs- selmeervissers, een commissie is ge vormd, die de bestudering van het gehele probleem van de sociale ver zekering ter hand heeft genomen. Het resultaat van deze studie was, dat na mens de samenwerkende organisaties op het gebied van de garnalenvisserij en de LTsselmeervisserij, in Mei 1954 een brief aan de minister van Sociale Zaken werd gericht, waarin met klem van argumenten werd betoogd, dat zonder meer invoering van de soc. verzekeringswetten bij de garnalen- en IJsselmeervisserij niet mogelijk is, daar dit geweldige tekorten op de ex ploitatie zou geven. Daarom werd gevraagd om vrij stelling van premiebetaling te willen geven aan de schippers-eigenaars. wier bedrijfseconomisch inkomen klei ner is dan 3000. Voorts werd ver zocht de regeling voor zelfstandigen ook van toepassing te willen verkla ren voor schippers-eigenaren, die .(Vervolg op pag. 2) Zij trouwden in Engeland Twee Nederlandse jongelui, de 24-jarige student A. M. Hens en de Delftse gymnastieklera- res Ingrid Unger. konden van hun ouders geen toestemming krijgen om te trouwen. Toch „conden si bi malcander wel com en", want anders dan in het middeleeuwse lied was hier het water niet te diep. Ze staken over naar Engeland en daar zijn ze Woensdag getrouwd. In Be verley, Yorkshire, om precies te zijn. Ze hadden prima getui gen: leden van de Engelse po litie, die bovendien voor hun onderdak hebben gezorgd. Woensdagavond zijn de jongelui weer scheep gegaan om als echtpaar naar Delft terug te keren. W\*W\*WWVWf\^*WVW Liftverbod overtreden Twee militairen gestraft Aan twee uit Amsterdam afkom stige en in Den Haag gelegerde mili tairen is door hun regimentscomman dant wegens overtreding van het lift verbod zes dagen verzwaard arrest opgelegd. De motivering was, dat zij „met het kennelijk doel om het door de mi nister van oorlog uitgevaardigde lift verbod voor militairen te ontduiken zich op 3 Jan. te plm. 7.30 uur naar de Sloterweg begaven in de hoop al daar een auto te ontmoeten, voorzien van de letters M.M.M. of soortgelijk teken, waarbij, naar hun door een be richt in de dagbladpers bekend was, tot uiting wordt gebracht dat militai ren gratis mogen meerijden, en na al daar inderdaad een dergelijke auto ontmoet te hebben in deze auto mee zijn gereden naar hun standplaats Den Haag". DE VERWACHT... GURE NOORD-MESTER. Zwaar bewolkt met op vele plaatsen sneeuwbuien, afgewisseld door opkla ringen. Krachtige, nu en dan harde en langs de Waddenkust tijdelijk storm achtige Noord-Westelijke wind. ZON EN MAAN. 14 Januari Zon op 8.43 onder 16.55 Maan op onder 10.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1