Vele gevaren in de huidige economische situatie Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad? WY1ERT Zware aanvallen verwacht op het Kabinet van Mendès-France gelee Erazn KA LO DERMA GRISHIN BRACHT WERELDRECORD 1500 M MET 3,1 SEC. OMLAAG Kloosterbalsem „BALDADIGHEIDS-EPIDEMIE" ONDER ZEELANDS JEUGD? DINSDAG 11 JANUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT O EXTRA-VOORDEEL VALT WEG Dualisme in het prijsbeleid Op een vergadering in Utrecht heeft de voorzitter van het Verbond van Prot. Chr. werkgevers, de heer A. Borst Pzn. te Wassenaar gisteren in een nieuwjaarsrede een beschouwing gewijd aan de huidige sociaal-economi sche situatie. De heer Borst zeide, dat hü weliswaar niet pessimistisch ge stemd was maar toch niet het uitbundige optimisme ten opzichte van het verleden en voor het jaar 1955 kon delen. Het is nog niet de tijd om uitbun dig te juichen noch over de verkregen resultaten noch over blijde toekomst verwachtingen. Internationaal is er nog steeds on rust over de bewapening, die deze we reld en vooral West-Europa van het sluiten van de vrede in 1945 af ken merkte. Een feit is, dat de industri ële opleving in Noord-Amerika en in West-Europa nauw verband houdt met grote opdrachten voor de oor logsindustrie, onlangs weer vermeer derd met de opdrachten ten dienste van West-Duitsland. Het valt voorts niet te ontkennen, dat al deze bedrijvigheid gepaard gaat met een in bijna alle landen aan wezige inflatoire werking, die de kos ten van levensonderhoud dusdanig doen stijgen en de investeringen via de eigen middelen zodanig bemoei lijkt, dat menigeen financieel in ande- Advertentie. J maakt handen zacht als fluweel KORFBAL Bouwmeester leidt in Hoogorenschaaktournooi In de hoofdgroep van het Hoogoven- schaaktournooi te Beverwijk zijn en kele afgebroken partijen uit de eerste en tweede rolïde uitgespeeld. De uit slagen luiden: Eerste ronde: Milik, Joego-Slavië Czerniak, Israël Vz; Kovacs, Oos tenrijkdr Bergsma, Nederland Vz. Tweede ronde: Perez, SpanjePil- nik, Argentinië 0—1. De uitslagen van de partijen ge speeld in de derde ronde luiden: Kovacs, OostenrijkKramer, Ne derland Vz—Vz (na 23 zetten); Bouw meester, Nederland—Perez, Spanje y-y2 (na 40 zetten); Pilnik, Argen tiniëMilik, Joego-Slavië afgebr.; Prins, NederlandCzerniak, Israël afgebr.; dr Bergsma, NederlandDon- ner, Nederland 01. Na de derde ronde is de stand als volgt: 1. Bouwmeester, Nederland, 2% pnt.; 2. en 3. Pilnik, Argentinië, en Milik, Joego-Slavië, ieder PA punt en 1 af-' gebroken partij; 4. en 5. Kovacs, Oos tenrijk, en Donner, Nederland, ieder, 1 punt en 1 afgebroken partij; 6. en 7. Kramer, Nederland, en Perez, Spanje, ieder 1 punt; 8. Czerniak, Israël, punt en 2 afgebroken partijen; 9. en 10. Prins en dr Bergsma, beiden Ne derland, Vz punt en 1 afgebroken par tij. Animo en Atlas blijven lid van Zeeuwse bond Naar wij vernemen, hebben de korf balverenigingen Animo uit Souburg en Atlas uit Ritthem op een desbe treffende vraag van het bestuur van de Zeeuwse Korfbalbond geantwoord zich als lid van deze bond te beschou wen. Zoals men weet, gaat het- hier om de kwestie van het bijde bond in te stellen adspirantenreglement, waarin o.a. het opstellen van adspi- ranten bepaald dient te worden. De afgevaardigden van Animo en Atlas en van een viertal andere vereni gingen verlieten tijdens de vorig jaar gehouden ZKB-vergadering de zaal tijdens de behandeling van dit punt. Daarbij gaven zg te kennen, dat hun verenigingen uit de Bond zou- SCHAATSEN Vijf Russen beneden Broekman's wereldrecord. Uit de uitslagenlijst van de eerste dag der internationale wedstrijden te Alma Ata blijkt, dat niet minder dan 5 Russische rijders binnen de offi ciële wereldrecordtijd van Kees Broekman zijn gekomen. De laatste is dus van de eerste plaats op de wereldranglijst van de 5000 meter ge tuimeld naar de zesde. De uitslag van de 5000 meter was namelijk 1. Shilkov 7 min. 45,6 sec.; 2. Sa- kunenko 7 min. 54,9 sec.; 3. Kislov 8 min. 1,3 sec.; 4. Merkulov 8 min. 3,3 sec.; 5. Ivasjkin 8 min. 5,5 sec. BOKSEN Drie Vlissingers in finale C-kampioenschappen In Rotterdam werden in gebouw „Odeon" de halve finales gehouden om het bokskampioenschap van Neder land C-klasse bij de amateurs. Frans Riteco (Vlissingen) won in een goede partij over drie ronden op punten van Oppenspeer (School Spaans). In een op goed peil staande wedstrijd ver sloeg Fisser (Vlissingen) Knoop (Spaans) op punten. Beide Vlissingers komen evenals hun stadgenoot Nij- huis, uit in de finale, welke 24 Jan. a.s. te Rotterdam wordt gehouden. re dimensies is gaan denken dan 15 jaar geleden. Van zeer groot belang acht spre ker, dat een groot deel van de huidi ge geldwihsten niet als „normale" be drijfswinst kan worden aangemerkt, maar dikwijls een zeer incidenteel ka rakter draagt. De onderwaardering van onze gulden in het internationaal verkeer leverde, naast het voordeel, dat de voor de binnenlandse markt werkende producenten daarvan on dervonden, een extra-voordeel op voor de op export gerichte sectoren, vooral zolang het binnenlandse loon- en prijsniveau zich niet aan internatio nale verhoudingen had aangepast. Het einde daarvan komt echter in zicht, zo waarschuwde spreker. Reeds nu spreekt men over nieuwe loonsverhogingen en dus prijsverho gingen. Het extra-voordeel valt lang zaam maar zeker weg en de export bedrijven in Nederland komen in de positie, dat uitsluitend de situatie op de wereldmarkt en de productiviteit van ons bedrijfsleven beslissend zul len zijn voor het meedoen, het voort bestaan of het ondergaan. Dualisme In het beleid der Nederlandse rege ring op het gebied der bestrijding van prijsafspraken openbaart zich een zeker dualisme aldus de heer Borst. Het opmerkelijke feit doet zich voor, dat verschillende levensmiddelen vrg zijn in prijs en dus voor prijsconcur rentie vatbaar. De regering weigert terecht, aldus spreker, om minimum prijzen te stellen maar regelt ander zijds de prijzen van land- en tuin bouwproducten en garandeert de landbouwer en de veehouder wel een zekere basisprijs. Ook worden de grond- en pachtprijzen geregeld. Waar de C.A.Ó.'s steeds uitvoeriger worden, steeds meer regeling geven, schrgdt het proces van ae depersoni- ficatie verder voort, met als resultaat dat de band tussen werkgevers en arbeider steeds losser worat. Juist voor de Christen-onderne mers, die de zedelijke waarde van de arbeid erkennen en de gemeenschap in de onderneming bepleiten, ligt hier een belangrijke taak. Partij van de Arbeid gaat nieuwe voorzitter kiezen. Opvolger van Koos Vorrink. (Van onze parlementaire redacteur) De Partij van de Arbeid houdt op 22, 23 en 24 Februari a.s. in Leiden een congres, dat voor de noodzake lijkheid staat voor het eerst een nieu we voorzitter te kiezen. Haar eerste voorzitter, de heer Vorrink, die bij de oprichting van de P.v.d.A. in 1946 als zodanig aangewezen werd, heeft na melijk op het eind van het vorig jaar vanwege zijn slechte gezondheidstoe stand voor deze functie moeten be danken, nadat hij reeds op 30 Augus tus 1954 het lidmaatschap van de Tweede Kamer had neergelegd. Het Paascongres van de voormali ge S.D.A.P. in 1934 koos hem bij en kele candidaatstelling tot voorzitter. Sindsdien is zijn mandaat telkens verlengd. Als de twee candidaten, die op het aanstaande congres tegenover elkaar zullen staan, hoort men algemeen noemen de heren ir. Vos, oud-minis ter en Vermeer, lid van de Tweede Kamer. Eerstgenoemde is thans vice- voorzitter van de P.vd.A. en de heer Vermeer is een der secretarissen. Foreign Office weet niets van Maclean en Burgess Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft Maandag berich ten tegengesproken, als zou het op de hoogte zijn van de huidige verblijf plaats van de twee vermiste Britse diplomaten Donald MacLean en Guy Burgess. In de persberichten werd geze_ dat de Britse regering ervan op "de hoogte was, dat de twee diplomaten momenteel werkzaam zijn op het Rus sische ministerie van buitenlandse ken in Moskou. Advertentie. Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitamine- waarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée Davitamon-10 per persoon. Een tien voor gezondheid: DAVITAMON-10 Flacons a 50 en 100 dragées ORGANON - oss WIELRENNEN Successen voor Zeeuwse renners op home-trainers. Zondagavond organiseerde de wie lerclub te Hoogerheide, wedstrijden op home-trainers. Verscheidene be kende Zeeuwse renners vertoonden zich ook op de rollen en slaagden er in enige goede prestaties te leveren. Bij de nieuwelingen waren het P. Rentmeester en J. Huissoon, beiden uit' Yerseke, die respectievelijk de eerste en tweede plaats bezetten. Bij de amateurs eindigde Th. van Wijchen uit Goes* op de tweede plaats. Vierde werd J. de Roo uit Schore. In de pauze vertelde Wim van Est enkele belevenissen uit zijn wielerloopbaan. OP DE „WONDERBAAN" BIJ ALMA ATA Shilkov vestevigde eerste plaats op wereldranglijst Op de tweede dag van de internationale wedstrijden in het hfcrdrijden op de schaats op de „wonderhaan" bij Alma Ata zijn nog twee wereldrecords verbeterd. Evgeny Grishin, de 1500 meter specialist, slaagde erin het we reldrecord op deze afstand, staande op naam van Valentin Tsjaikin met een tijd van 2 min. 12.9 sec., gemaakt op 20 Januari 1952 te Alma Ata, met niet minder dan 3.1 seconde te verbeteren en te brengen op 2 min. 9.8 sec., een even fantastische prestatie als die van Boris Shilkov op de eerste dag op de 5000 meter. Schulte—Peters hebben Zondagmiddag te Gent een 100 kilometer koppelwedstrijd gewonnen met één ronde voorsprong op de Australiërs StromPatterson en het LuxemburgsItaliaanse koppel Gillen Terruzzi. Winnaar van de tweedaagse wed strijd over de vier klassieke afstan den werd Dmitri Sakunenko met een totaal aantal punten van 184.638, het geen eveneens een nieuw wereldre cord betekende. Dit record was in het bezit van Sverre Farstad (Noorwe gen) met 188.958 punten, gemaakt tij dens de Europese kampioenschappen te Davos op 5 en 6 Januari 1949. Vlak na de Olympische Winterspelen te St. Moritz in 1948 werd dit wereldre cord door de Internationale Schaat senrijders Federatie ingesteld en Far stad was de eerste en tot nu toe de enige houder van dit record. Het was namelijk alleen mogelijk om een lager puntenaantal dan Farstad te verkrij gen, indien op beide wedstrijddagen het weer en de conditie van het ijs schitterend zouden zijn. Dat is thans het geval geweest bij de internationa le wedstrijden te Alma Ata, waardoor het wereldrecord met niet minder dan ruim 4 punten naar beneden is ge bracht. Sakunenko was trouwens niet de enige, die dit wereldrecord over 4 afstanden in één wedstrijd van Far stad heeft verbeterd, want ook Jury Golovtsjenko, Jury Ivashkin, Anatoly Pavlov, Gennady Vorobjev en Jury Kislov bleven met hun puntentotaal in het algemeen klassement beneden de 188.958 van de Noor. Inmiddels is Boris Shilkov er nog in geslaagd zijn eerste plaats op dè wereldranglijst van alle tijden te ver- Advertentie.) Juist nu! Nu zoveel mensen om U heen ver kouden zijn, mag U vooral Uw keel niet verwaarlozen. Geef de bacillen geen kans, gebruik A ;en er- stevigen. Op de eerste dag had hij deze eerste plaats op Andersen ver overd toen hij de 5000 meter in de we reldrecordtijd van 7 min. 45.6 sec. af legde. Zijn puntenaantal over de vier afstanden zakte daardoor tot 185.303. Maar zijn verbetering van 2 min. 13.3 sec. tot 2 min. 11.4 sec. op de 1500 meter bracht hem opnieuw kostbare winst en thans staat hij ongenaak baar aan de kop van de wereldrang lijst met 184.337 punten, op de voet gevolgd door Dmitri Sakunenko met 184.638 'punten. Drie jongens van 10 tot 11 jaar gooi den op het Oostherkplëin te Middel burg de ruiten stuk van dit oude huisje. Het was gelukkig onbewoon baar verklaardmaar niettemin kwam een dergelijke vernielzucht niet te pas (Foto: P.Z.C.) Stijging van aantal eerstejaarsstudenten. Een tussentijdse telling van het aantal eerstejaarsstudenten, door het Centraal Buerau voor de Statistiek gehouden in October 1954, heeft ge leerd, dat het aantal eerstejaars, ver geleken met het resultaat van een soortgelijke telling; in October 1953, met 21 is toegenomen. De stij ging, welke reeds in het studiejaar 1953-'54 was begonnen (2 heeft zich dus in het jaar 1954-'55 in ver sterkte mate voortgezet. (Advertentie.) WINTERhanden en -voeten Voor velen een jaarlijkse kwel ling. Onmiddellijk verzachting van jeuk en pijn met het ideale middel, dat ontsmet en geneest: (Slot van pag. 1) komen „recidivisten" onder de balda- digen vrijwel niet voor: wanneer ze eenmaal op het politiebureau zijn ge weest, dan passen zij in het vervolg beter op. Wat nu tegen deze baldadigheid te doen? Uitbreiding van de politie? Dan zou zij zo sterk moeten worden uitgebreid, dat de kosten daarvan een veelvoud zouden bedragen van de schade, die er door wordt voorko men. zodat dit niet in de eerste plaats als dé oplossing kan worden beschouwd. Meer speelterreinen Misschien, zo heeft men het in som mige gemeenten geprobeerd met ter reinen, waar de jeugd baldadig mócht zijn: er konden auto's uit elkaar worden gehaald enz., maar het op merkelijke was, dat na verloop van tijd de belangstelling zakte en de jongelui weer voornamelijkinteresse hadden voor de straat. Nodig Js vooral, dat er samenwer king is tussen onderwijzers, ouders en politie om het kwaad zoveel mo gelijk te voorkomen, nodig is ook, dat iedereen meewerkt om het kwaad dc kop in te drukken en dat men niet schroomt de politie of de ouders te waarschuwen. Dan wordt de jeugd behoed voor erger en eventuele scha de voorkomen. H oofdond erwijzer In Goes hebben wij het oordeel van een hoofdonderwijzer gevraagd, n.l. de heer G. J. van Liere, hoofd van de Prof. dr Kohnstammsehool. .,Is baldadigheid nu niet een te groot woord en komt het in Zeeland wel veelvuldig voor?", vroeg de heer Van Liere zich af. „Zeker, kwajongensstre ken komt men af en toe wel eens te gen, maar uitgesproken baldadigheid, neen hieraan geloof ik niet". Naar zijn mening krijgt de tegen woordige jeugd echter wel veel meer kans om tot baldadigheid te komen dan de vroegere generatie. Vele kin deren lopen vaak nog des avonds laat op straat en men vraagt zich dan wel eens af, wat de ouders toch bezielt om hiervoor toestemming te geven. Wan neer er dan van baldadigheid sprake is, kan men de oorzaak in vele ge vallen terugvinden bij de ouders. Men is de laatste jaren soms te veel geneigd het kind aan zijn lot over te laten. Het komt veelvuldig voor, dat het kind, wanneer het na schooltijd thuiskomt, niemand aanwezig vindt en dan maar weer de straat optrekt. Op de school is er bijna geen tijd over ASSEMBLEE WEER BIJEEN Verkiezing van nieuwe voorzitter De Franse nationale vergadering zal vandaag terugkeren van het Kerst reces en men verwacht, dat in de komende zittingsperiode, die tot Pasen zal duren, het kabinet van Mendès-France aan zware aanvallen zal komen bloot te staan, die wellicht tot de val van de premier zullen leiden. Tot dusverre heeft Mendès-France zich staande kunnen houden tegen de oppositie in de nationale vergadering, die geleid wordt door de oud minister van buitenlandse zaken Bidault (M.R.P.) en ex-premier Pinay (conservatief). Doch nu hij, in de ogen van de oppositie, West-Duitslands bewapening beeft opgeknapt, zien zijn tegenstanders geen reden om hem aan de macht te laten. Wellicht zal een debat over Noord- Afrika, dat naar men verwacht eind Januari of in Februari gehouden zal worden, aan de oppositie een gelegen heid verschaffen om de regering ten val te brengen. Sommige radicale en Gaullistische aanhangers van de rege ring zijn erg ontevreden over het be leid in Tunesië en Algerije. De moge lijkheid bestaat, zo meent men, dat deze afgevaardigden bij een eventuele stemming over de hervormingsplan nen in Noord-Afrika met de oppositie zullen stemmen. De vrienden van Mendès-France verwachten, dat het moeilijk zal zgn het leven van de regering tot na Fe bruari te rekken, doch sommige van Mendès-France's medewerkers zijn veel optimistischer gestemd en wijzen op de successen van de premier in het verleden bij het afwenden van wat dodelijke aanvallen van de oppositie in het parlement leken te zijn. Tot ongeveer 20 Janari zullen de beide huizen van het parlement zich bezig houden met eigen interne kwes ties: de verkiezing van voorzitters en hernieuwing van de talrijke parle mentscommissies. Alleen al de natio nale vergadering telt 21 commissies. De belangrijkste verkiezing zal zijn die van de voorzitter van de nationa le vergadering. De aftredende voorzit ter, de socialist Le Troquer, stelt zich herkiesbaar. De officiële oppositiecan- didaat is Robert Bruyneel. Le Troquer zal het niet gemakkelgk krijgen. Hg werd verleden jaar gekozen met steun van de communisten. Deze beschuldi- fen hem er nu echter van, dat hij de ewapening van West-Duitsland be gunstigde. Daarom willen zij hem niet langer steunen. Koersherstel in New York Gisteren stegen bij de opening de koersen op de New Yorkse effecten beurs snel door grote aankopen. De markt zette het herstel voort van de koersinzinking, die de vorige week ge durende 2 dagen kon worden waarge nomen. De aankopen hadden zulk een grote omvang, dat de ticker spoedig bij de transacties ten achter bleef. De koers van United States Steel steeg 2 dollar bij verkoop van een pakket van 6500 aandelen en die van Bethlehem Steel 2,87 dollar door ver koop van een pakket van 5000 aande len. De notering van le New York Central Railway steeg 2,31 dollar door verkoop van 25.000 aandelen. om nog meer aandacht aan dc opvoe ding van het kind te besteden. Het leerplan is daarvoor te overvoerd en de leerkrachten zijn tè veel aan een bepaald programma gebonden. „Een mogelijkheid tot verbete ring? Deze is zeker aanwezig, in dien allen dan ook hieraan mede werken. We moeten het kind eni ge verantwoordelijkheid opleggen, zelf iets laten doen, gelegenheid geven zich een groot mens te voe len. Daarnaast moet de jeugd meer contact hebben met de ge meentelijke instellingen, wier ar beid dikwijls de prooi is van hun baldadigheid, bijvoorbeeld de plantsoendienst. Leerlingen van onze school hebben eens een be zoek aan de gemeentelijke kweke rij gebracht, wat veel meer resul taat had dan vele uitbranders". In verband met de ontspanningsmo gelijkheden voor het kind wees de heer Van Liere op het schrijnende te kort aan sport- en speelterreinen. Na de schooltaak is beweging voor het kind een eerste vereiste en daarin moet men tegemoetkomen. De straten bieden hiervoor geen gelegenheid. Wil men het probleem van baldadig heid tegengaan, dan is de aanleg van speelterreinen een zeer belangrijk punt". „Het zal waarschijnlijk moeilijk blij ken het baldadigheidsprobleera op te lossen, doch wanneer een ieder mede werkt, dan mogen wij de toekomst met optimisme tegemoet zien", aldus de heer Van Liere. Jeugdleider „Ik zie als één van de oorzaken het feit, dat de jongens veel meer vrijheid genieten dan vroeger het geval was. Zij zwerven vaak op straat, omdat vele ouders hun kinderen niet thuis houden". Aldus de mening van de heer C. D. Hamelink, voorzitter van de Mid delburgse CJ.M.V. Als een andere oorzaak zag de heer Hamelink de om standigheden, waaronder deze jeugd tijdens en na de oorlog moest opgroei en. „Zij hebben in die tijden veel staaltjes van baldadigheid gezien...." Naar deze jeugdleider verder ver telde. komt in de jongensclubs de bal dadigheid soms tot uiting b.v. in het herrie verwekken, o.a. door middel van ontplofbare stoffen. „Maar ja, dat kwam vroeger ook wel eens voor", zo zei hij. De heer Hamelink tenslotte kwam nog eens terug op de boven ge signaleerde grotere vrijheid van de jeugd. Ook dit is in verenigingsver band vaak te bemerken aan de wijze, waarop de jongens tegen hun leiders optreden. „Vroeger zagen zij tegen de leider op, maar nu „spelen" zij met hem.... als zij dat althans kunnen.." In de drie meningen, die hierboven werden weergegeven, is een gemeen schappelijke basis te herkennen, na melijk dat ouders en opvoeders zich bewust moeten zijn van hun verant woordelijkheid, maar dat daarnaast gezocht moet worden naar een goede ontspanning voor de jeugd, vooral in de steden. Men zal het baldadigheids probleem waarschijnlijk nooit "geheel de baas worden, maar wel kan het worden teruggebracht tot zo klein mogelijke proporties. Rode luchtaanval op Tatsj en-eilanden Communistisch-Chinese bommen werpers hebben Maandag aanvallen gedaan op de nationalistische eilan den in de Tatsj en-ei land en groep aan de kust van Zuid-Tsjeki3ng, doch vol gens een nationalistische militaire woordvoerder werd geen schade aan gericht. De woordvoerder zei, dat 66 com munistische vliegtuigen in drie golven hadden aangevallen. Hun doel vorm den waarschijnlijk de vaartuigen %ran de nationalistische marine in dit ze- bied. De bommenwerpers werden geëscor teerd door straaljagers van het type „Mig-15". De meeste bommen vielen in zee, doch enkele sloegen in en veroorzaak ten brand in huizen van de burger bevolking. Een communistisch vliegtuig werd door het luchtafweergeschut neerge schoten. De aanval was de eerste van het jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7