KAPPIE EN DE JUWELENROOF Bezorgdheid over stijging der lasten in land- en tuinbouw WALCHEREN DRS. VERBURG SPRAK VOOR VLISSINGSE MIDDENSTAND DINSDAG 11 JANUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE O U I WALCHERSE C.B.T.B. IN MIDDELBURG BIJEEN Interessante beschouwing over akkerbouwproblemen Tijdens de vergadering van de Christelijke Boeren en Tuinders Bond op Walcheren, die Maandagmiddag in de Middelburgse Bogardzaal werd ge houden, heeft de voorzitter, de heer P. Ton, zijn bezorgdheid uitgespro ken over het stijgen der lasten in land- en tuinbouw. Hij noemde dit een vraagstuk, dat nog vele moeilijkheden met zich zal kunnen brengen en pleitte in dit verband voor een zodanige verdeling van het volksinkomen, dat de agrarische sector daaruit het deel krijgt, dat hem toekomt. Als spreker in deze bijeenkomst, die zeer druk bezocht was, zou optre den ir. H. H. Smeenk, secretaris van de hoofdafdeling Akkerbouw van het sinds kort in werking getreden Land bouwschap. Deze bleek echter verhin derd en in zijn plaats was nu geko men de heer W. H. Kwakernaak, as sistent van ir. Smeenk, adjudant secretaris van bovengenoemde afde ling- De heer Kwakernaak liet in een in teressante beschouwing verschillende akkerbouwproblemen de revue passe ren. Hy begon met op te merken, dat het landbouwbeleid van de overheid de doorslag geeft bij de prijsvorming der producten. Op de wereldmarkt van thans, die in feite een oversehot- tenmarkt is, kan Nederland moeilijk concurreren, daar onze prijzen boven die van deze markt gelegen zijnwOp een vrije markt echter zou Nederland een goed figuur slaan. Aansluitend hierop behandelde spr. o.a. de kostprijsverschillen. Streeks gewijze verschillen bemoeilijken het prijsbeleid ten zeerste. Dit is een pro bleem waarmee, men thans kampt en dat opgelost zal dienen te worden. By het vaststellen van een lagere kost prijs van het product zullen verschil lende gebieden, waar de producten duurder zjjn, daar onder te lijden heb ben. De heer Kwakernaak meende, dat het vaststellen van pachtprijzen, die van streek tot streek variëren, misschien een tegemoetkoming aan dit euvel zou zyn. 'Hierna belichtte spreker enkele problemen betreffende akkerbouw producten. Ten aanzien van de sui- kerbietenoogst 1955 wees hij er op, dat een stijging van de gemiddelde Marktberichten GRAANBEURS ROTTERDAM. 10 Jan. Binnenlandse granen, officieuze noteringen per 100 "kg. franco Rotterdam. Tarwe: Rode op vochtconditie tot 27.30, voederdoel'einden moeilijk te plaat sen, voedergranen goed prijshoudend, zo- mergerst naar kwaliteit en vochtgehalte f 26.50—28,50, geschoonde gedroogde tot f 29.50, haver naar kleur en vochtgehalte f 25.50—27.50, extra blanke tot f 28., rogge doorsneekwaliteit f 22.50—23.25, bakrog- ge f 23—24.25. Peulvruchten: Groene erwten zeer kalm tot f 97.50, schokkers zeer kalm tot f 125, bruine bonen prijshoudend tot f 87.50. AARDAPPELBEtJRS ROTTERDAM. 10 Jan. Klei-aardappelen 25 mm op waarts. Eigenheimers f 12.0012.75; Bintjes f 7.508.00; Bevelanders f 11.5012.00; Meerlanders f 9.00; Alpha's f 6.50—6.75; Furore f 11.00. Zandaardappelen: geen no teringen. Voeraardappelen f 3.154.00. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoor- waarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. ROTTERDAMSE VEEMARKT. 10 Januari. Aanvoer in totaal 2473 stuks. Vette koeien en ossen 1514; varkens 922; schapen of lammeren 37. Vette koeien per kg. in ct. Ie kw. 258 270, 2e kw. 238—250, 3e kw. 190—210. Varkens (lev. gew.) per kg. in ct. Ie kw. 184, 2e kw. 182, 3e kw. 179. Lammeren per stuk in gld. Ie kw. 110, 2e kw. 100, 3e kw. 90. Vette koeien aanvoer groot, handel kalm, met teruglopende prijzen, pri ma's boven notering; varkens (lev, gew.) aanvoer ruim, handel stroef, aanv. prijsh., afloop minder, enige prima's bo ven not.; lammeren aanvoer gering, han del matig, prijzen iets lager. VEILING GOES. 10 Jan. Groenten: Spruiten A I 3841; A II 30—33; B I 22—27; afw 15—23; Wit lof A I 6467; B I 5253; Rode kool A II 2530; B I 2022; afw. 15; Gr. Savoye kool A II 2529; afw. 1619; Boerenkool 26; Uien 38; Knolselderij 313; Kool rapen 56; Prei 4952; Kroten 39. VISMIJN VEERE. 10 Jan. Aangevoerd: 24 kg exportgar nalen 1,92. KERKNIEUWS. Jubileum ds. Steenbeek Ds. R. Steenbeek, emeritus-predi kant der Ned. Herv. Kerk, woonach tig te Doeveren, viert 16 Januari a.s. zijn veertigjarige ambtsjubileum. De jubilaris werd 18 April 1SS2 te IJs- selstein geboren en in 1908 candidaat in Groningen. Op 16 Januari 1910 werd hij te Sc-herpenisse in het pre dikambt bevestigd. In 1918 vertrok hij naar Driesum, welke standplaats hij in 1921 met Hoogeveen verwissel de. In 1924 werd hij predikant te Wapenveld en in 1929 verbond hij zich aan de gemeente Ridderkerk. In 1931 vertrok hij naar Zetten-An- delst. Hier was hij werkzaam tot aan zijn emeritaat op 1 Mei 1947. Na dat hij zijn laatste gemeente als hulpprediker had gediend, was hij tot 1 October 1953 werkzaam te Doeve ren. Vervolgens nog een jaar te An- del (N.Br.). Tot vicaris benoemd De heer F. Don Fzn. uit Middelburg werd benoemd tot vicaris bij de Ned. Hervormde gemeente van Veere. productiekosten met ongeveer 4 per ton te verwachten is. Dientenge volge zou de kostprijs dan op onge veer 51,40 moeten komen. Voorts wees hij er op, dat er kans bestaat, dat het suikerbietenareaal dit jaar waarschijnlijk te groot zal zyn, een feit, waaraan ook de minister van landbouw reeds aandacht besteedde. Tenslotte gaf de heer Kwakernaak, gezien de ontwikkeling van het ogen blik en de vele problemen, waarmee de akkerbouw kampt en nog zal moe ten kampen, de raad een zekere con tinuïteit in de bedryven te handha ven. Op zijn inleiding volgde nog een drukke discussie. Uienmarkt blijft willig Ook in de afgelopen week is de uienmarkt willig gebleven. Dank zij de over het algemeen geringe vorst was er in Zeeland een behoorlyke aanvoer en deze kon vlot worden af gezet tegen stijgende pryzen. In het begin van de week werd voor de export geschikte middelkwaliteit rond 25 cent per kg en Vrijdag was de prijs 27-28 cent per kg. Vooral Engeland was een belangrijk afne mer. De concurrentie van uien uit de Oost-Europese landen is thans iets minder geworden. Ongelukkig begin van de dag By het oversteken van de hoofd verkeersweg naar de Jac. Valcke- straat te Goes, is Maandagmorgen omstreeks half acht de wielryder v. d. H., op weg van hui naar zijn werk by de fa. Tamse, door een hem ach terop rijdende personenauto, bestuurd door zekere de U. uit Middelburg, aangereden. De wielryder werd met het hoofd tegen het wegdek geslin gerd en is op advies van dokter Bruynzeel naar het ziekenhuis St. Joanna overgebracht. Middelburg Vitrite wil vijf percelen grond van gemeente kopen Middelburgse industrie heeft plannen tot uitbreiding Toenemende bedrijfsdrukte, voort schrijdende mechanisatie en de verbe teringen van de transportmiddelen in het bedrijf, hebben bij de N.V. De Vi trite Fabriek de wenselijkheid naar voren doen komen om te kunnen be schikken over de naast het bedrijf liggende terreinen, teneindè tot uit breiding te kunnen overgaan, zo delen B. en W. van Middelburg de raad mee. Het college voerde hieromtrent onder handelingen met De Vitrite en stelt thans voor grond gelegen aan de Oude Werfstraat, de Loskade en de Mais- baai aan deze N.V. te verkopen. Het betreft hier o.a. ongeveer 985 vierkante meter grond aan de Oude Werfstraat, die deel van deze straat uitmaken. Deze straat dient in ver band hiermee aan het openbaar ver keer te worden onttrokken. Dit per ceel zal worden verkocht voor f 7387,50 Verder wordt voorgesteld te verkopen 386 vierkante meter grond, gelegen aan dezelfde straat, voor f 3377,50on geveer 221 vierkante meter grond aan de Loskade, voor f 1993,75; 5080 vier kante meter grond, eveneens aan de Loskade, thans nog in huur bij de Fa Alberts, voor f 44.450 en ongeveer 232 vierkante meter grond, een deel van de Maisbaai, voor f 1740. Wederom aanvullend subsidie in restauratie Gasthuiskerk De gemeenteraad van Middelburg besloot op 2 Juni 1953 in de kosten van restauratie van de Gasthuiskerk der Chr. Geref. kerk een subsidie te verlenen tot een maximum bedrag van f 12.300. Bij'besluit van 19 Jan. 1954 werd deze subsidie verhoogd tot een maximum van f 15.600, daar de nadere raming der totale kosten ho ger bleek te liggen. De raad der Chr. Geref. kerk heeft thans medegedeeld, dat alsnog de kosten nader zijn ge raamd. Zij blijken nu f 164.000 te bè- dragen, hetgeen een toename van f 60.000 betekent. Verzocht werd dan ook in dit meerdere bedrag een sub sidie van 15 procent te willen ver strekken. De stijging der kosten is een gevolg van de vele extra werkzaamheden, waarvan aanvankelijk gedacht werd, dat deze niet nodig zouden zijn. Bij voortgang der restauratie bleek echter, dat deze werkzaamheden niet achter wege kunnen blijven, wil men tot een verantwoorde restauratie komen. Het college stelt voor aan het verzoek van de raad der Chr. Geref. kerk gevolg te geven en de gemeentelijke bijdrage te brengen op f 24.600. Burgemeester Bolkestein vice- voorzitter Wegschap Walcheren. Het dagelijks bestuur van het Wa terschap Wegschap Walcheren heeft mr dr N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg, benoemd tot waarne mend voorzitter. Voorzitter is, zoals bekend, burgemeester J. L. Dreg- mans van Koudekerke en Biggekerke. Geen subsidie Wit-Gele Kruis B. en W. van Middelburg stellen de raad voor af te wyzen een subsidie verzoek van de Provinciale Bond „Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis" in Sluis ten behoeve van de geestelyke volksge zondheid. B. en W. gronden dit voor stel op het feit, dat reeds subsidie werd verleend aan de Dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid in Zee land ten bedrage van 0.30 per in woner. Zij merken daarbij op, dat de ze dienst een overkoepelende organi satie is, als zodanig een samenbun deling van particuliere organisaties, waarbij alleen het Zeeuwse Wit-Gele Kruis heeft gemeend zich niet te kun nen aansluiten. Rechtsherstel oud-wethouder B. en W. van Middelburg delen de raad mee, dat de oud-wetnouder, de heer P. Ph. Paul, bij schryven van 25 November 1954 om rechtsherstel heeft verzocht. Op grond van de be palingen in de betrokken wet dient zulks hem te worden verleend. Om diè reden verzoekt het college het terza ke benodigde crediet te willen ver strekken. Vlissingen Openbare leeszaal. Het boekenbezit van de Openbare Leeszaal te Vlissingen werd uitge breid met de volgende nieuwe wer ken: Van der Beugel; Een snufje van dat; Blaman, Op leven en dood; Cary Meneer Johnson; v. Dyk-Has, Jeugd zoekt een haven; Huizinga, Adriaan contra Olivier; Mons, Koffie ver keerd; Norel, S. O. S. „Wij komen"; Wittkampf, Geld verdienen; Zun- zunegu. De zweer van Don Lucas; Monsarrat, Depen ds what you mean by love; white, Woman at Lucas; Monsarrat, Depens what you the window; Deane-Drummond, Spel met de vrijheid; Maclaren, Cocos aan eenzame kust; David-Neel, India; Kaptein, De Unie van Zuid-Afrika; Bakker, De grondslagen van de be drijf sbudgetering; von Buddenbrock, Het liefdesleven der dieren; Verza meling technische onderwerpen 1953; Rotshuizen, Het dak; Dendermonde en Dibbits, De dyken; Roorda, Radio techniek; van Schaik-Zillesen, Zelf een roeiboot bouwen; Buiter, Gereed schappen voor de automobielmonteur 3 delen; Buiter. Het rijwiel met hulp motor; de Groot, Het rijwiel voor de vakman; Pepnink, Geheimen van het autostuur; Werumeus Buning, Ik vaar waar gij niet vaart; Wereld kroniek 1953 I. In de maand December werden uit geleend 985 studieboeken, 2554 ro mans, 321 roman in vreemde talen en 1322 jeugdboeken (totaal 5092). De tydschriften en krantenzaal werd bezocht door 479 mannen en 73 vrouwen. De jeugdleeszaal werd be zocht door 109 meisjes en 42 jongens. Waar zijn onze schepen? Aardyk 8 nm. te Galveston. Alchiba p. 9 Ouessant n. Buenos Aires. Arendskerk 8 v. Djibouti 9 200 m. O. Aden n. Penang. Axeldijk 10 te Montevideo. Bacchus 8 v. Madeira n. Rotterdam. Bloemfontein 8 340 m. Z. Monrovia n. Las Palmas. Cistula t. 9 v. Singapore n. Mena al Ahmadi. Clavella t. 9 v. Singapore n. Pt. Sudan. CotUca 9 te Georgetown. Esso Amsterdam t. p. 8 nm. Gibraltar n. Antwerpen. GaaBterkerk 9 v. Genua n. Pt. Said. Grootkerk 9 te Rotterdam. Heemskerk p. 9 vm. Kp. Leeuwin n. Ade laide. Johan van Oldenbarnevelt p 9 Albany n. Melbourne. Kieldrecht 8 te Antwerpen. Kota Agoeng p. 9 Kp. Finisterre n. Pt. Said. Kota Gede 8 v. Surabaja n. Balikpapan. Laurenskerk 9 te Rotterdam- Lekhaven 10 nm. Rotterdam verw. Leopoldskerk 9 v Pt. Said n. Catania Lutterkerk p. 9 Ouessant n. R'dam Macoma t. 9 v. Algiers n. Berre. Malea t. 10 te Miri. Manoeran 9 v. Marseille n. Genua. Merwede 9 140 m. N.W. Flores Azoren n. Houston. Metula t. 8 v. Singapore p. 9 South Na- tuna Ell. n. Yokohama. Ouwerkerk 8 te New Castle n. NSW Overijsel 9 te Rotterdam. Perna t. 9 te Trinidad. Salawati 9 te Pt. Said. Schiedijk 8 v. Londen n. Kingston Sliedrecht t. 9 nm. te Pt. Said. Sloterdljk 9 te Antwerpen. Stad Alkmaar 9 te Narvik. Stad Schiedam 10 te Narvik. Straat Mozambique 10 te Pt. Swettenham. Tjisadane 8 v. Rio de Janeiro n. Santos. Waterman 9 230 m. Z.Z.W. Fayal n. Wil lemstad. Weltevreden 10 te New Orleans. Willemstad 9 v. Pt. of Spain n. Laguaira. Annenkerk 10 te Antwerpen. Arendsdijk p. 9 Sable Eil. n. New York Blltar 9 v. Pt. Said n. Napels. Gouwe 11 te Bremen verw. Kota Agoeng p. 9 Lissabon n. Pt. Said. Lawak 10 te Balboa. Limburg 10 te Marseille. Mariekerk 10 vm. te Antwerpen. Meliskerk 8 v Zanzibar te Dar es Salaam (verbetering). Noordam 9 380 m. Z.W. Sable Eil. naar Rotterdam. Oranje p. 9 n.m. Gibraltar n. Pt. Said. Oranjestad 9 480 m. ZW. Plymouth n. Ply mouth. Polyphemus 10 te Suez. Stad Maastricht vertr. 12 v. Huelva n. Sluiskil. Tegelberg 9 te Mauritius. Willem Ruys 10 210 ra. O. Ceylon n. Co lombo. Zonnewijk p. 9 Guadeloupe n. Italië. Alcyone 8 te Vltoria. Almkerk 9 v. Pt. Said n. Genua. Alnati 9 te Rio de'Janeiro. Celebes 9 v. Amsterdam n. Bremen. Cohgostroom 9 te Amsterdam. Slamat 10 n.m. v. Bremen n. Hamburg, Oosilcapelle VERGADERING Z.L.M. De afdeling Oostkapelle van de Z.L.M. vergaderde in café' „Interna tionaal" onder voorzitterschap van de heer K. de Buck. De secretaris, de heer W. van Liere, hield een inlei ding over het ontstaan, werkzaam heden, samenstelling en wijze van contributieheffing voor de Publieke Bedryfsorganisatie voor de Land bouw. Na de pauze sprak de Ryksveeteelt- consulent, ir. W. Harmsen over „De stalinrichting en de zorg voor de stal". Hierop volgde een drukke be spreking. Biggekerke E.H.B.O.-diploma's uitgereikt. Dezer dagen werd in Biggekerke een aantal EHBO-èeriheidsdiploma's uitgereikt aan de candidaten, die daarvoor in December waren ge slaagd. De uitreiking geschiedde door burgemeester J. L. Dregmans, voor zitter van de afdeling Koudekerke van het Nederlandse Rode Kruis. De leden van de transportcolonne hadden er een feestavond van gemaakt, waarop zang, voordracht en sketches elkaar afwisselden. De voorzitter achtte dit feit een be wijs, dat men met genoegen aan de cursus terugdenkt. Spreker wekte voorts op, de bestaande goede verhoudingen te handhaven en in het vervolg weer re gelmatig byeen te komen, daar het behalen van een diploma zonder ver dere oefening geen betekenis heeft. Vervolgens reikte de burgemeester 16 diploma's uit. De avond stond onder leiding van de voorzitter der trans portcolonne, de heer P. Labruyère. HOU EN LAAG WATER 12 Januari <J +N A l U.+N A Jr. U.—IM A .f U. N.A.F Vlissingen 4.13 2.24 16.43 2.20 11.01 2.29 23.00 1.91 Terneuzen 4.46 2.38 17.12 2.34 11.33 2.41 23.32 2.03 Hansweei't 5.26 2.46 17.55 2.45 12.07 2.59 Zierikzee 5.50 1.40 18.18 1.54 11.29 1.84 23.44 1.42 Werneldinge 6.09 1.65 18.30 1.79 11.53 2.12 INLEIDING OVER DELTA-PLAN Geleidelijke industriële groéi en maatschappelijke Veranderingen Voor de leden der drie Vlissingse middenstandaverenigingen gaf drs. M. C. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch Instituut te Mid delburg, .Maandagavond In het „Strandhotel" te Vlissingen een uiteenzet ting over het Deltaplan, de technische uitvoering ervan en de economische betekenis voor Zeeland. De spreker werd ingeleid door de voorzitter van de Vmssingse Middenstandscentrale, de heer W. G. A. de Njjs, die aan het einde van de voordracht de heer Verburg ook dank bracht. Na in het kort de historische ont wikkeling van Zeeland te hebben ge releveerd, kwam drs. Verburg op het ontstaan van het Delta-plan. Dit is niet geheel nieuw. Reeds jaren gele den werd de behoefte gevoeld de Del- ta-armen af te sluiten, maar de wa tersnood van Februari 1953 heeft de doorslag gegeven voor de uitwerking ervan. In de Oost-West-rich ting is met de gestadige inpoldering een goe de verbinding gecreëerd en met het Delta-plan zal een verbinding in de Noord-Zuid-richting worden verkre gen. Vervolgens trok spreker een verge- lyking tussen de kosten van een ver steviging der zeeweringen en de uit voering van het Delta-plan. Het eer ste wordt op 1,6 milliard geraamd en het tweede op 1,75 milliard, een ver schil dus van „slechts" 150 millioen gulden. Bij nadere beschouwing van de aan 't Delta-plan verbonden voor- en nadelen (vissery) blykt echter, dat het grootste deel van de totale kos ten, berekend over 25 jaar, door de voordelen wordt gedekt Hy noemde in dit verband de verhoogde Veilig heid (ca 300 millioen), de verkeers- verbeteringen (ca 210 millioen), de zoetwatervoorziening en daardoor de verbetering van de landbouwvoor- waarden (ca 50 millioen) en het vreemdelingenverkeer (ca 250 milli oen). Belangrük achtte de heer Verburg het, dat bijvoorbeeld de Kon. Mij. de Schelde tot dusver niet is geslaagd VOETBAL R.C.S, deelde de buit met Nieuw Borgvliet (33). Er ontwikkelde zich in het eerste half uur van de wedstrijd RCS Nieuw Borgvliet een aantrekkelyk partytje voetbal, met een technisch beter QCS en een veel sneller spe lend Borgvliet. De bezoekers hadaen na een kwartier spelen succes, toen een vrye trap, even buiten de 16 me ter-lijn, genomen door him midvoor, van richting veranderde en keeper Beun volkomen verraste. R.C.S. kwam met goed combinatie-spel door de Borgvliet-verdediging, maar de afwerking was slecht. V. d. Dries schoot zelfs, alleen voor doel, recht in de keeper z'n handen. Toen hij het even later beter deed en de keeper reeds was geslagen, sloeg een ach terspeler de bal uit het aoel. Melse plaatste de bal uit de toegekende strafschop in de handen van de doel man. Kort voor de rust manoeu vreerde de midvoor der gasten door de verdediging van RCS en gaf Beun geen kans (02). Na de rust begon RCS met een offensief. By één van de vele aanvallen speelde een achter speler van Borgvliet de bal met de hand; de penalty, genomen door Mel se, bracht de stand op (12). Enke le ogenblikken later stelde Passenier V. d. Dries in staat om gelyk te sco ren (22). Borgvliet maakte zich los en drukte RCS in de verdediging. Ongeveer 20 minuten na rust nielp de rechtsbuiten Borgvliet weer aan een voorsprong, ha eerst hands te hebben gemaakt, wat de scheidsrech ter ontging. De laatste 10 minuten werden nog sensationeel doordat RC S nog twee penalties wegens ,,handsr' kreeg toegewezen. De eerste werd door Melse geno men, maar de keeper kon de bal uit zyn doel slaan. De tweede, enkele minuten voor het einde, door V. d. Dries genomen, leverde de gelykmaker op (33). Oost- en West-Souburg Benoeming. Tot onderwyzer aan de Juliana- school te Souburg is benoemd de heer Abr. Goedhart te Ritthem, vanaf Sep tember jL werkzaam aan een Herv. Chr. school te Terneuzen. Meliskerke Meliskerke op de schaats De enkele dagen, dat de vorst het water dichtlegde. heeft men daarvan in Meliskerke druk gebruik gemaakt. Het had er iets van weg, dat Melis kerke op dit punt iets op de andere dorpen voorhad, want van overal uit de omstreken kwam men naar dit dorp toe om de schaatsen onder te binden. 11. Bas de Kruik en Peu- kie liepen wat ze lopen kon den, maar ze konden hun achtervolgers niet kwijtra ken. „Ze zitten ons nog dicht op de hielen" hijgde Bas de Kruik, toen zij op hun vlucht bij de kade aankwa men, „als we ons niet gauw ergens kunnen verstoppen, krijgen ze ons te pakken" Opeens zage.i ze een aan tal mannen, die met éta lagepoppen liepen te sjou wen, welke zij uit een ma gazijn bil de kade ophaal den. „Vlug", siste Bas, „laten we in dat magazijn ook «er. pop ophalen en ons bij du lui voegen, dan denken ze dat we erbij horen". Zij sto ven het magazijn binnen en pakten ieder één der pop pen, die daar in grote ge tale stonden. De list geluk te; de magazijnknecht die dacht, dat zij bij de werk lieden behoorden, liet hen rustig begaan en zo konden de beide boeven zich onopgemerkt oy de stoel voe gen. Zy verscholen zich zoveel mogelijk achter hun last, toen Jelle Kniep en Kappie op de kade aan kwamen. 'l „Wat doen al die lui met die poppen?" vroeg Jelle Kniep. „Ze brengen ze by mij aan boord", antwoordde Kappie, „het is een lading, die ik moet vervoeren. Maar waar zyn die oandleten gebleven?' Vergeefs tuurden zy de kade af. maar zy dachten er niet aan, de voortvluchtigen tussen de mannen te zoeken, die de poppen aan boord van de Kraak brachten. In haar bedrijlsspecialisatie, omdat de werf te veel in een „uithoek" van het land ligt. Wanneer de verbindingen zijn verbeterd, is *n dergelijke specia lisatie wel mogelijk. Spreker zag voorts geen geweldige voortgang in de industrialisatie van Zeeland, maar wel een gestadige ontwikkeling. TRADITIES. Als één der belangrijkste gevolgen zag spreker de maatschappelijke ver anderingen. welke zich in het Delta gebied zullen voltrekken. In psycho logisch opzicht zal veel werk verzet moeten worden en bestaande tradities zullen bliik moeten geven pit te be zitten, willen zij niet verloren gaan. Het mensentype zal geleidelyk veran deren. wanneer de basis van isole ment vervalt. Tydens de discussie sprak de heer Verburg er naar aanleiding van een gestelde vraag zyn bevreemding over uit. dat er stemmen zyn opgegaan te gen het inschakelen van een in genieurs-bureau door B. en W. van Vlissingen om zich te laten adviseren over de plannen van Rykswater staat met de Vlissingse zeewering. Voorts kwamen o.m. nog ter sprake het zo genaamde plan Josephus Jitta om by de afsluiting der zeearmen gebruik te maken van aoorstroomcaissons, en de door de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen verstrekte op dracht om de mogelykheden te onder zoeken tot het aanleggen van een tim nel door het Land van Saeftinghe. Anderson speelde tweemaal remise tegen De Graag Voorronden om persoonlijk Nederlands kampioenschap In de voorronden om het persoon lek damkampioenschap van Neder land speelde de Zeeuwse kampioen L. Anderson uit Goes, twee partijen te gen de kampioen van Noord-Brabant De Graag. Beide partijen eindigden in remise. De partijen tussen de kam pioen van Brabant en de kampioen van Limburg, de Nederlandse jeugd kampioen Okrogelnik zijn eveneens in remise geëindigd. Anderson, die nog tegen Okrogelnik moet uitkomen, hoeft aan drie punten nit twee partijen genoeg om zich in de finale te spelen. De Graag en Anderson hébben in hun partyen van Zondag elkaar wei nig toegegeven. Serieuze winstkansen waren er in geen van beide partyen. Toch waren de matches buitengewoon spannend en werd fel om elke „duim gronds" gestreden. Eén kleine fout zou onmiddellyk zijn afgestraft, maar aan beide zijden werden geen fouten gemaakt. In zyn party tegen Okrogel nik wist De Graag, kampioen van Noord Brabant, positioneel voordeel te behalen, maar de Limburger verde digde zich vindingryk. Tweetal leiderscursussen binnenkort in Middelburg Zaterdag 15 Januari a.s. wordt in Middelburg wederom een/cursus voor korfbaljeugdleiders gehouden. De deelnemers krygen 's middags onder richt in de korfbal training voor ad- spiranten. Het avondprogramma ver meldt practische oefening en de orga nisatie van binnenspelen. Het geheel staat onder leiding van de heer J. Portegies, secretaris van de jeugd- schoolkorfbalcommissie van de KN KB. De middagby een komst wordt ge houden in dé Ryksleerschool, de avondbyeenkomst in zaal-Van Giezen. Daarnaast wordt Woensdag 26 Januari gestart met de cursus voor korfballeider. Deze cursus wordt ge geven door docenten uit Holland en uit Zeeland en duurt een tiental mid dagen en avonden. Een twintigtal deelnemers gaf zich reeds op. Ook de ze cursus wordt in Midde'lburg ge houden. Algemene jaarvergadering Z.K.B. 29 januari in Goes Kwestie adspirantenreglement zal wederom worden behandeld De Zeeuwse Korfbalbond zal Zater dag 29 Januari a.s. in „De Landbouw" te Goes zijn jaarlijkse algemene ver gadering houden. Het belangrijkste agendapunt is wel het bestuursvoor stel tot vaststelling van een adspi rantenreglement. Men zal zich herinneren, dat deze kwestie in de vorige vergadering aan de orde werd gesteld, naar aanleiding van de weigering van verschillende verenigingen om zich te dezer zake aan de opdrachten van competitielei der en oestuur te houden. Tijdens de discussie verlieten afgevaardigden van een zestal verenigingen de zaal. Verschillende verenigingen hebben bij het ZKB-bestuur thans opmerkin gen ingediend betreffende het ont- werp-reglement, dat in deze vergade ring aan de orde zal komen. Sommi gen willen meisjes en jongens van 15 jaar by de senioren opnemen. Het be stuur wil niet verder gaan dan de concessie, dat bij het bereiken van de 16-jarige leeftyd overgang mag ge schieden Een andere vereniging stelt voor het laten meespelen van jongens en meisjes, van welke leeftyd dan ook, aan de beoordeling van de club besturen over te laten. Het bestuur kan zich hiermee niet verenigen, daar het zich bewust is van de gevaren, die dit meebrengt. Verder bevat de agenda o.a. de be handeling van de begroting, vaststel ling van ae contributies, een bestuurs verkiezing en de benoeming van tech nische kascommissie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3