PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Hammarskjöld naar New-York terug met een vaag communiqué Heerst er onder Zeelands jeugd een „baldadigheids-epidemie" RIJNLANDSE HERBERGIERS IN TAP-STAKING RADIO-ACTIEVE SNEEUW OP KAP VAN ZIJN AUTO 198e Jaargang - No. 8 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred,: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 11 Jan. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. e-ivertenUe 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maxi 8 regels) van 1—5 regels t l.—. Iedere regel meer 20 :ent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No -.59300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststx. 63, telef- 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160, telef. 28 WEL OF GEEN SUCCES IN PEKING Peking sou voorstellen hebben gedaan tot betere verhouding De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, en de premier van communistisch China, Tsjou En-Lai, hebben gisteren hun laatste onderhoud gehad over de kwestie van de vrijlating van de Ame rikaanse en andere militairen. In een gemeenschappelijk communiqué wordt gezegd, dat het overleg betrekking heeft gehad op „kwesties, verband hou dende met de vermindering van de wereldspanning". In dit communiqué wordt overigens met geen woord gerept over de elf Amerikaanse vliegers, die wegens spionnage tot gevangenisstraffen zijn ver oordeeld noch over de andere militairen der Verenigde Naties, die sinds de Koreaanse oorlog worden vastgehouden. Men heeft in New York de indruk, dat Peking voorstellen heeft gedaan tot vermindering van de internationale spanning, welke voornamelijk zou den gaan over de verhouding van de Verenigde Staten tot rood-China. Hammarskjöld en zijn medewerkers zullen vanochtend per vliegtuig uit Peking vertrekken naar San Francis co. De Zuid-Koreaanse nationale ver gadering heeft aan iie secretaris-gene raal gevraagd een bezoek aan dit land te brengen teneinde de wederopbouw met eigen ogen te aanschouwen. India zou volgens een bericht uit Nieuw-Delhi van de „New York Ti mes" Peking hebben laten weten, dat het voorstander is van een overeen komst inzake spoedige vrijlating van de leden van de Amerikaanse lucht macht, die nog in China worden vast gehouden. De Indiase regering is van mening, dat het gevangen houden van Amerikaanse vliegers een ernstige be lemmering vormt voor het verminde ren van de internationale spanning. Vader Khan ontstemd op zoon Aly Prins Aly Khan heeft Maan dag te Cairo bekendgemaakt, dat hij zijn vader, de Aga Khan, zal. opvolgen als leider van de twintig millioen mohammeda nen van de Islaïlieten-secte. De Aga Khan, die te Assoean in het Zuiden van Egypte her stellend is van jicht en griep, brak in woede uit, toen hij kennis nam van de bekendma king van zijn zoon. Hij zeide, dat hij zelf zijn opvolger be kend wil maken en dat alleen hij gerechtigd is zulks te doen. Groot-Brittannïë tegen wapengemeenschap Het is onwaarschijnlijk, dat Groot- Brittannië zijn grote militaire- indus trie door middel van de door Frank rijk voorgestelde wapengemeenschap zal binden aan die van de landen op het Europese vasteland, aldus is Maandag in gezaghebbende kringen te Londen verklaard. Groot-Brittannië heeft nog niet be sloten of het op de bespreking van deskundigen over het Franse plan, die op 17 Januari te Parijs zal beginnen, tegenvoorstellen zal doen. Italiaanse politie zoekt douanebeambte PLEGER VAN AANSLAG TE ANCONA, De man, die Zondag een bomaan slag pleegde in een bioscoop te An- cona, waardoor twee personen werden gedood en 48 gewond, is de 40-jarige douane-beambte Michele Cannarozzo Hij is nog voortvluchtig en men vreest, dat hij nog meer aanslagen zal plegen. Bij huiszoeking heeft de politie een dagboek gevonden, waar uit blijkt, dat hij van plan is aansla gen te plegen in kerken en theaters. De gehele politie is op de been om de man op te sporen. In totaal hebben de besprekingen in Peking dertien-en-een-half uur ge duurd. In het communiqué worden de be sprekingen nuttig genoemd en de sa menstellers spreken de verwachting uit, dat het contact, dat bij deze bij eenkomst is gelegd, onderhouden zal kunnen worden. Foster Dulles zal van daag besprekingen voeren met Cabot Lodge, de Amerikaanse afgevaardig de bij de Verenigde Naties, over de thgns ontstane situatie. Herziening douanetarieven Voorstel van Eisenhower President Eisenhower heeft Maan dag het Congres verzocht de wet, die het hem mogelijk maakt de douane tarieven te verlagen op basis van we derkerigheid, voor de duur van drie maanden te verlengen en hem de be voegdheid te verlenen de tariéven in deze periode met in totaal 15 procent te verlagen. Hij baseerde zijn verzoek op overwegingen, samenhangende met de nationale veiligheid en de in ternationale handel. Tegen de communisten op Malakka Grootscheepse actie Britse strijdkrachten, gestennd door vliegtuigen, hebben Maandag het zwaarste bombardement van de strijd op Malakka uitgevoerd op een groep van 60 communisten, die in een moe ras waren omsingeld. Het bombardement begon met een beschieting van het Koeala Langat- moeras, ongeveer 60 kilometer ten Zui den van Koeala Loempoer de hoofdstad van de federatie van Ma lakka door oorlogsschepen. De beschieting werd gevolgd door een bombardement met brisantbom men door „Lincoln'-bommenwerpers. Aan het bombardement werd ook deelgenomen door eenheden van de artillerie, die rond het moeras ston den opgesteld. Over het resultaat van de actie is nog niets bekend'. Verplichte opleiding voor a.s. advocaten De Nederlandse Orde van Advoca ten heeft besloten, voor aankomende advocaten een stage in te stellen. In principe zal een aankomend advocaat een leertijd van tenminste drie jaar op het kantoor van zijn patroon moe ten doorlopen, voor hij zich zelfstan dig kan vestigen. Wil hij terstond een eigen praktijk gaan uitoefenen, dan blijft hij gedurende drie jaar regel matig onder toezicht van zijn patroon. Na afloop van de opleidingstermijn dient de advocaat examen af te leg gen, dat op de praktijk is gericht. Dit examen wordt afgenomen door een examen-commissie, bestaande uit vflf advocaten of oud-advocaten. KOFFIE, VRUCHTENSAP EN MELK In Essen protest demonstratie De Rijnlanders hebben Maandag op him borreluurtje genoegen moeten nemen met koffie, vruchtensap en melk. Dat is niet ter ere van de komst van premier Mendès-France naar de Bondsrepubliek, doch als gevolg van een tap-staking, die door de herber giers is ondernomen als protest tegen de nog altijd bestaande belasting op het tappen van sterke dranken. Dertigduizend kasteleins in Noord- Rijn-Westfalen hebben dit land Maan dag voor drie uren droog gelegd. Wij selijk openden zij de kranen weer om zes uur, zodat de derving der inkom sten niet al te groot was. Tegelijk hebben vierduizend kaste leins in Essen een protestdemonstra tie tegen de tap-belasting gehouden, die door soortgelijke bijeenkomsten in Hannover, Kiel, Koblenz en andere steden zal worden gevolgd. De her- Twee Enscliedese knapen, Eenny Al- richs en Jolian de Kramer, sloten in het najaar van 1954 een weddenschap met hun zwemtrainer Piet Knol waardoor zij zich verplichtten in het buitenbad ^Havenzicht" te Enschede te blijven zwemmen tot half Januari. Nu echter de winter is gekomen, moet in het bad eerst het ijs worden stukgeslagen voor het ijs-water-fes tijn lean aanvangen. bergiers willen een algemene aanval ontketenen op de belasting, die in 1930 door een noodwet van rijkskan selier Brüning werd ingesteld. De wet heeft alle wisselingen der regiems overleefd en spekt thans nog altijd de kassen der gemeente-ontvan gers. De gemeenten houden, met slechts twee uitzonderingen, taai aan de belasting vast, ofschoon de kaste leins prediken, dat er bij het verval len der belasting zoveel meer getapt zal worden. Zij beloven de dranken voortaan tien procent goedkoper te zullen geven, wanneer Brünings nood wet eindelijk ten val gebracht zal worden. De twee steden, die geen drankbe lasting meer heffen, zijn Marl en Lüdenscheid, waar de liefhebbers van elke dag een glaasje het overwicht in de gemeenteraad hebben bevochten. De vorst van de laatste week was er de oorzaak van, dat vele vogels een moeilijke tijd door maakten: slechts met moeite konden zij hun voedsel verga ren. In Middelburg trokken de zwanen uit de vesten af en toe op onderzoek uit omdat er aan land meer te halen was dan op het (dichtgevroren) water. En soms hadden zij succes, zoals op bovenstaande foto blijkt. Twee kleuters zorgen voor een hapje. (Foto: P.Z.C.) Beiers Hollywood is te koop Voor 25 millioen mark Voor 25 millioen staat in Miinchen een klein Hollywood te koop. Voor precies gezegd 25.182.003,20 mark kan men eigenaar worden van West-Duits- iands bekendste droomfabrïek Geïsel- Gasteig. Hier heeft de Bavaria-film- maatschappij sedert het einde van de oorlog de zoete romantiek geprodu ceerd, waarmee de Duitse filmindu strie zich moeizaam weer een weg uit Göbbels misère heeft gebaand. De Bavaria is een der scheppingen van de geallieerde ontvlechtingslust uit de eerste periode der bezetting. Zij is de voornaamste splinter, die van de uiteen geslagen U.F.A. is afgevlogen. Nog maar kort geleden hebben de ge allieerden achter hun ontvlechtings pogingen ook in de filmindustrie een punt gezet. Sedertdien moet de bonds regering trachten de film-erfenis van het duizendjarige rijk te verkopen. De hele erfenis is voormalig rijksvermo gen en als zodanig aan de bondsrege- I ring toegevallen, die echter bij de wet verplicht is voor Juni een koper te zoeken. Tot dusverre zijn nog geen ernstige gegadigden komen opdagen, maar de verkoopsbrochure is al uit verkocht. Misschien komt er dus ook deze keer in Geisel-Gasteig nog een „happy-end". ANTWERPSE ARTS Hinderlijk lichteffect Toen de Antwerpse arts M. G. in de nacht van Zaterdag op Zondag huis waarts keerde uit Brussel, bemerkte hij ter hoogte van het Antwerpse voorstadje Boom, dat een soort sneeuwachtige poeder op zijn motor kap neerviel. Aanvankelijk sloeg hij hierop geen aandacht, doch toen hij de Van Rijswijcklaan in Antwerpen was genaderd, gaf hij zich plotseling rekenschap van een zeer merkwaar dig en verontrustend verschijnsel. Winterregens met veel wind (Van onze weerkundige medewerker) De snel dalende barometer kondigde gisteren slecht weer aan en dat was voor de vorst het sein om het hazenpad te kiezen. Langs de Waddenkust woei een stormachtige wind, terwijl in een groot deel van ons land een striemende regen op de nog bevroren grond neer kletterde. Het koufront van de stormdepressie. die over Zuid Scandinavië wegtrekt, zal van daag over ons land liggen en kan vrij veel regen veroorza ken. In het Noorden van Enge land viel plaatselijk meer dan veertig m.m. Het weer blijft onbestendig. Wanneer het koufront het ge hele land passeert, zal later, ook in Zeeland, de temperatuur weer iets kunnen dalen en de wind naar Noordwestelijke richting ruimen. De depressies zullen de vorst voorlopig geen kans geven terug te keren. DRIE MENINGEN Kinderen hieven gelijk, maar de omstandigheden veranderden IN TAL VAN ZEEUWSE gemeenteraden is de laatste tijd gesproken over de vérgaande baldadigheid van de jeugd en vaak werden daarbij ernstige voorbeelden van vernielzucht genoemd. En de ouderen schudden daarover het hoofd: „Tja, die jeugd van tegenwoordigHet is echter de vraag, of het met de tegenwoordige jeugd inderdaad erger is dan vroeger: elke generatie heeft immers haar wilde jaren. Dat is in het verleden precies zo geweest als het nu is. Maar wel zijn de omstandigheden veranderd en vooral de speelgelegenheid is vergeleken bij vroeger verminderd. Met na me in Zeeland kon men bijvoorbeeld jaren terug als kind „op avontuur gaan" langs dijken en wegen, springend over sloten en hollend over de wei landen. Voor de kinderen in de steden zijn deze mogelijkheden evenwel grotendeels weggevallen, zodat zij uiteraard naar andere zaken zoeken om hun bruisende energie te kunnen botvieren. En bovendien en dat geldt zowel voor de stad als het platteland in sommige gevallen laten de ouders hun kindeken té veel vrij, zodat hierdoor vaak verkeerde situaties ontstaan. Wij hebben over het „baldadigheids-probleem" de mening gevraagd van drie mensen, die daarbij nauw beirokken zijn: een commissaris van politie, een hoofdonderwijzer en een jeugdleider. Ziehier hun mening De Commissaris van Politie te Vlis singen, de heer C. v. d. Mark, wees ons er op, dat het meestal heel on schuldig begint met die baldadig heid: jongens zijn bijvoorbeeld aan 't spelen, doen steeds wilder en wilder, ze gooien elkaar omver en al spoe dig is er een soort wedijver ontstaan, wie het baldadigst kan doen. En dan is het hek van de dam, want al spoe dig komen er verboden zaken aan te pas, hetgeen voor de jongelui heel aantrekkelijk blijkt„Hoe ging dat vroeger?" zo vroeg de heer v. d. Mark. „Je ging slootje springen of op verboden weilanden lopen." Dat was ook baldadig, maar er ontstond daardoor geen schade. Tenzij je in de sloot sprongMaar in een stad kup, je geen slootje springenen dan volgt er kattekwaad, waarmee de politie dikwijls de handen vol heeft. Er wordt op muren en deuren gekrast, jongens gaan met katapul ten schieten, ruiten sneuvelen, op bouwwerken worden beschadigingen aangebracht, enz.". Het merkwaardige is,, dat dergelij ke baldadigheden soms optreden als een soort epidemie. Het gaat bijna als bij het kinderspel, op eens is vrij wel elk kind bezis met tollen, doch een paar maanden later is b.v. het knikkeren nummer één. Ieder doet er aan mee, zonder dat precies is aan te geven, waaróm nu juist op dat ogen blik er wordt geknikkerd. En zo kan het gebeuren, dat de politie in een zekere periode telkens weer wordt gealarmeerd voor baldadigheden van één „soort". Wanneer echter in de bewuste wijk de scholen worden aan geschreven en ook de ouders, dan blijkt dit vaak te helpen en kan de „epidemie" als bedwongen worden beschouwd. Opvallend is ook, dat in de zomer, als het volop strandweer is, of in een koude winter, er de minste klachten binnenkomen, in tegenstelling met najaar en voorjaar. Het is hier geen kwestie van „misdrijf", maar eerder van een wat al te energieke jeugd. Evenmin is het een zaak van milieu of opvoeding, want de knapen, die op gezette tijden op het matje van de Commissaris komen, blijken uit al lerlei kringen afkomstig. Overigens .(Vervolg op pag, 5), Alle lichten die hij tegenkwam, zo wel de straatverlichting, de blauwe, gele en rode lichtsignalen als de auto- en rijwiellichten, vormden namelijk vanaf zgn motorkap brede en steeds in beweging zijnde lichtbundels. Dit verschijnsel hinderde de be stuurder ernstig en omdat hg de oor zaak ervan niet kon vinden, reed hij onmiddellijk naar een bureau van de Antwerpse verkeerspolitie. Hier bleek dat de geneesheer niet aan hallucina ties leed, doch dat zich inderdaad een lichteffect voordeed, waarvoor men geen verklaring kon vinden en dat zeer hinderlijk was. De geneesheer zelf meent, dat het sneeuwachtige poeder, dat hg op zjjn motorkap zag vallen, wel eens radio actief zou kunnen zjjn. Hij Is (lan ook voornemens door natuurkundigen een onderzoek te laten instellen. Kolendampvergiftiging in Den Haag. De deur was dicht In een onbewoonbaar verklaarde hofjeswoning in de Loggerstraat te 's-Gravenhage heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorge daan. Toen daar Zondag visite kwam, trof deze de bewoonster, de 32-jarige J. H. B.van D. in versufte toestand aan. Het 3-jarig zoontje lag bewuste loos in bed. Het kind is naar het Ju liana kinderziekenhuis overgebracht en maakt het goed. De vrouw werd naar het Nebo-zie- kenhuis getransporteerd, doch kon dit spoedig weer verlaten. Het bleek dat de schoorsteen over een afstand van 25 centimeter verstopt was. De vrouw wist dit wel en stookte daar om met de deur open. Vanwege de kou had zij de deur echter dicht ge daan Kon. familie weer thuis. Omstreeks half twee zijn de Konin gin en de oudste drie Prinsessen gis teren uit Sankt Anton aan het sta tion Baarn gearriveerd. Zij begaven zich direct per auto naar het paleis Soestdrjk. Vijfhonderd arbeiders bij Jongerius ontslagen Aan 500 personeelsleden van .J. Jongerius carrosserie en constructie bedrijf N.V. te Utrecht is ontslag aangezegd. Vier honderd man behoeven vandaag niet meer terug te komen, terwijl een kleine 100 personeelsleden voorlopig nog blijft werken om de lopende orr ders af te werken, doch ook hun is ontslag aangezegd. De N.V. Jongerius is enige tijd ge leden in riaat van faillissement ver klaard. na geruime tijd surséance van betaling te hebben gehad. Volgens de curatoren is dit massa ontslag de enige methode om uit de moeilijkheden te geraken, nadat po gingen om het bedrijf te verkopen hadden gefaald. DE VERWACHT... DOOI. Zwaar bewolkt met af en toe regen. In de Noordelijke provincies: Over wegend matige Noord-Westelijke wind. Lichte dooi. In de Zuidelijke provin cies: Overwegend krachtige en langs de kust af en toe harde wind tussen Zuid en Zuid-West. Verdere stijging van temperatuur. ZON EN MAAN. 12 Januari Zon op 8.45 onder 16.52 Maan op 22.19 onder 10.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1