Ir. Dibbits sprak voor Zeeuwse r 1 v* vissers over aisluitmg f klankbord'] Londen waarschuwt Chili om schepen met rust te laten „IN HET HOL VAN DE LEEUW...." Oostelijke dam in de Zandkreek komt waarschijnlijk bij Katse Veer Grote belangstelling voor visserijdag Zeeuwse Volkshogeschool SCHADE IN DE BIESBOSCH BLIJKT MEE TE VALLEN De ZATERDAG 8 JANUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUW8E COURANT 8 ZEELANDS VISSERIJ EN DE RIJKSWATERSTAAT heb ben gisteren de degens gekruist tijdens een bijeen komst in de Vlissingse Jeugdherberg van de Zeeuwse Volkshogeschool: ir. H. A. M. C. Dibbits, hoofdin genieur-directeur van het technisch bureau der domei nen uit Den Haag, sprak hier namelijk/voor de Zeeuw se vissers over het Drie-Eilandenplan en het Delta plan, „in het hol van de leeuw" zoals enige malen schertsend werd opgemerkt. En na deze causerie werd er uitvoerig gediscussieerd over allerlei aspecten van deze plannen, waarbij uiteraard de meningen vaak lijnrecht tegenover elkaar kwamen te staan. Aan de zijde van de vissers vielen daarbij enige malen woor den als „strijden" en „vechten tot het laatste", maar Ir. Dibbits meende, dat dergelijke uitdrukkingen niet juist waren: „Het gaat om het afwegen van belangen, en dat dient te gebeuren op nationaal niveau!" zo betoogde hij. Met nadruk wees hij ook het verwijt van de hand, dat werd geuit door burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke, als zou de rijkswaterstaat op de stoel van de regering gaan zitten. „Dat is onjuist", zo verklaarde hij, „rijkswaterstaat kan en mag slechts over technische zaken adviseren, doch de beslissing Er bestond voor deze eerste visserijbyeenkomst van de Zeeuwse Volksho geschool grote belangstelling, in de eerste plaats uit visserskringen er waren ruim 100 vissers en daarnaast ook van officiële zijde. Zo waren aanwezig de leden der Tweede Kamer C. Egas en dr. H. W. Vermooten, de burgemeesters van Arnemuiden, Breskens, Brouwershaven, Veere, Yer seke en Vlissingen, alsmede verscheidene landelijke autoriteiten op visse- rygebied, o.a. de voorzitter van de raad voor de vissery, ir. G. J. Lienesch en de bioloog dr. P. Korrïnga uit Bergen op Zoom. Het openingswoord werd gesproken door het lid van Ged. Staten en voorzitter van de Stich ting „Zevibel", de heer A. L. S. Lockefeer. Deze wees er op, dat de Zeeuw se vissery in het verleden „te weinig geconfereerd heeft." Men zal zich dienen te bezinnen op de plaats, die de vissery in het maatschappelijk be stel inneemt. Nodig daartoe is een sterke organisatie en een intensieve studie, zo betoogde de heer Lockefeer. ligt bij regering en volksvertegenwoordiging, dat is dus bij het Nederlandse Volk! Wel kan ik U verzeke ren, dat ingenieurs geen robots zijn, maar integendeel wel degelijk begrijpen, welke grote belangen met na me voor de visserij, met afsluiting zijn gemoeid". De causerie van ir. Dibbits bevatte enkele nieuwe punten over het Drie-Eilandenplan, namelijk dat de rijkswaterstaat sterk rekening houdt met een afsluit- dam iets ten Westen van de steiger te Katse Veer. Zo als bekend, was dit punt nog steeds niet beslist, om dat er ook een mogelijkheid was voor een dam zover mogelijk Oostelijk gelegen. In 1956 wil men begin nen met de aanleg van een werkhoven ten Noorden van Veere - op de plaats waar in 1944 het dijkgat is geweest - alsmede met de aanleg van een poldertje aldaar, dat dienen kan als „dok" voor de bouw van de sluitcaissons. Zijn deze caissons gebouwd, dan kan het polderdijkje worden doorgestoken en kunnen de betonnen gevaarten naar de plaats van bestemming worden gevaren. De totale afsluiting van de Zand kreek kan een feit zijn in 1960/1961, zo verwachtte ir. Dibbits. Noord Westen van Noord-Beveland een plaats aan ter hoogte van de An na Frisopolder, waar de garnalen- vissers van Veere en Arnemuiden dan een haven willen hebben. De lieer Dibbits verklaarde, dat dit „plan-Huijbrecht" zeker be studeerd zal worden, evenals de mogelijkheden van de haven van Colijnsplaat. By de daaropvolgen de discussie kwam vast te staan, dat bij keuze van een nieuwe ha ven vele factoren een rol spelen: vervoer, de verbinding met de vismeelfabriek enz, terwijl het ook de vraag is, wat er met de gar nalenvisserij gebeurt na afsluiting van de Oosterschelde. De neer J. H. Bal uit Tholen kwam op voor de belangen van de mossel- en oestercultuur en zeide, dat Deze spreker somde vervolgens enkele wensen van de visserij op: o.a. zelfde credietfaciliteiten als middenstand en industrie. Ten opzich te van het Deltaplan verklaarde spre ker. dat de stem van Zeelands vis serij moet klinken bij alle instanties, die met dit plan te maken hebben: „Wij moeten dit terrein tot elke prijs verdedigen en de oplossing moet zo zijn, dat aan alle bezwaren wordt te gemoetgekomen!" Ir. Dibbits hield zijn causerie na de gezamenlijke broodmaaltijd en wéés er in zijn inleiding op, dat de allerwege gehoorde opvatting, als zou pas na de ramp afsluiting dei- zeegaten een onderwerp van studie BRUID ALS ONDERPAND. Signore Amalia is hotelhoudster in het aloude Milano. Een jongeman kwam aanstui ven met z'n bruid en bracht bij sig nore Amalia enkele wittebroodsdagen door. Toen hij moest betalen kwam hij geld te kortHij wilde z'n bagage achterlaten als onderpand,, maar de signore was onverbiddelijk. Ze eiste als onderpand de bruid. De jongeman moest alleen afreizen., leende bij zijn familie geld en kwam vergezeld van schoonpapa terug in het hotel van Amalia om daar z'n geliefde los te ko pen. Met hem kwam de politie, die proces-verbaal opmaakte.. Vrijheids beroving noemt men zoiets. CORRECT MAN. In Oklahama (Verenigde Staten) deelt de politie pluimpjes uit aan autobestuurders- (sters) die voortreffelijk rijden. Op een dag stelde de politie vast, dat een heer, die een bepaalde auto bestuurde de pluim had verdiend. Ze liet de heer stoppen en begon hem te overladen met complimenten tot dat een droevig feit aan het licht kwamde heer reed al zeven jaar zonder rijbewijs. KEISBUREAU. De gepensionneerde kolonel Galal Mada te Cairo heeft zich in het handelsregister laten inschrij ven als houder van een reisbureau, dat tochtjes naar de planeet Mars orga niseert. Wanneer het eenmaal zover is. wil hij dit vervoersmonopolie opeisen. COMPONIST. De componist Robert Merrill (jazz) heeft verzekerd, dat hij al z'n melodietjes componeert op een k-.nderxylofoontje, dat zeven gulden heeft gekost. MARILYN. Be Amerikaanse film actrice Marilyn Monroe (pas ge scheiden) heeft ter gelegenheid van het. nieuwe jaar verklaard, dat ze graag een man wil hebben en als het zou kunnen twee babies. Ook hoopte ze. dat haar bijnaam „sex-bom" nog lang in gebruik zou blijven. „Er zijn", zei ze, zoveel onprettige bommen waterstofbommen, stink bommen, atoombommenen dan vind, ik van alle bommen de sex-bom toch maar de leukste". zijn geworden, volkomen onjuist is. Deze plannen waren reeds eerder in onderzoek, doch zijn door de ramp nader gestimuleerd. Hij vergeleek de Rijkswaterstaatsdienst met een zee meeuw om zoveel mogelijk in styl van de vissery te blijven die al vliegend een overzicht krijgt, zowel van land als van zee. Zo heeft Rijks waterstaat tot plicht een overzicht te krijgen van alle facetten rond de Deltaplannen, dus niet alleen met be trekking tot de visserij, maar byvoor- beeld ook tot de landbouw. Over het Drie-Eilandenplan zelf zeide spreker, dat nu ernstig- reke ning wordt gehouden met een Oos telijke dam in de Zandkreek, d.w.z. Oostelijk van Katse Veer. De ver keerssituatie wyst in deze richting, terwyl ook de oestervisserij in de mond van de Zandkreek baat heeft bij deze plaats. Immers de dam zal dan komen op de plaats van het z.~ wanty, waardoor het gemiddeli stroombeeld niet zal veranderen. Ir. Dibbits herinnerde er aan, dat tot aan de afsluitoing van de Ooster schelde het boezemmeer in de Zand kreek zout zal blijven, hetgeen wel licht ook van belang is voor proef nemingen in dit afgesloten bekken ten dienste van de oesterteelt. Per soonlijk geloofde hij in dit verband echter niet aan perspectieven voor deze teelt, doch dit moet door des kundigen worden onderzocht. Tijdschema. Nadat ir. Dibbits in korte trekken het tydschema van het Drie-Eilan denplan had besproken en er daar bij op had gewezen, dat wellicht in 1956-1957 met de sluïsput in de Oos telijke dam kan worden begonnen, behandelde hij enige aspecten van het Deltaplan. Afsluiting van de Oosterschelde verwachtte ir. Dibbits zeker niet binnen 20 jaar: „Er is dus tijd om te beraden wat dient te ge schieden met de visserybelangen. In het kort ging hij vervolgens enkele factoren na, die met de nood zaak tot afsluiting verband houden: verzilting, bodemdaling enz. alsmede diverse moeilijkheden zoals bodem verzinking etc. Tenslotte bracht hij de Zuiderzee- steunwet in herinnering: „Het be hoort niet meer tot de stijl van de tegenwoordige tijd, dat men bij de pakken neerzit en dat men anderen laat zorgen", zo meende hij, „maar het gaat er thans om, dat men zelf aanpakt! En juist hier ligt een taak voor de vissery-verenigingen en ook voor het provinciaal bestuur!" Debatten. Bij de discussies b- achten ver scheidene sprekers de v.sserijbelan- gen met klem en vaak oo': met be wogenheid naar voren L.'e heer L. J. A. Huijbrecht uit Veere bepleitte de belangen van de garnalenvissers en vroeg daarbij of een haven in de Veere-gatdam niet mogelijk was. De heer Dibbits antwoordde ontkenhend, omdat de verzanding hier een te gro te rol speelt. Daarop stapte de heer Huybrecht naar de kaart van het Drie Eilandenplan en wees in het in het boezemmeer van de Zand kreek z.i. geen oestercultuur mogelijk was, doordat geen voedingsstoffen worden aangevoerd in het stilstaande water. Deze spreker bracht, evenals later dr. Korringa, de mogelijkheden van een „geperforeerde dam" naar voren. De kosten van deze dam, waarbij uiteraard vele kunstwerken nodig zijn, zullen vergeleken moeten women met de eventüele voordelen voor de vissery, aldus ir. Dibbits. Burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael wees op de recreatiemo gelijkheden na het totstandkomen van het Drie-Eilandenplan en be pleitte een niet te lage waterstand in de haven van Veere. Ook sprak nog burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke, wiens opvat ting lijnrecht stond tegenover die van ir. Dibbits. Maar in een laatste woord in dit debat tenslotte kwam het res pect voor het wederzijdse standpunt naar voren. De discussies werden op uitnemen de wijze geleid door de cursusleider van de Zeeuwse Volkshogeschool, ir. H. J. Lugtmeyer. Drs. Cambier van Zevibel sprak een slotwoord. Garnalenvissers wijzen de plaats aan, waar zij op Noord-Bevéland een nieu we haven willen na totstandkoming van het Drie-Eilandenplan. Na afslui ting wordt immers de haven van Veere onbruikbaar. Deze foto werd genomen in de Vlissingse Jeugdher berg, tijdens de Visserijdag van de Zeeuwse Volkshogeschool. (Foto P.Z.C Strijd om dijkverhoging De hnisraadschade, veroorzaakt door de jongste dijkdoorbraken in de Bies- bosch, blijkt over het algemeen zeer mee te vallen. Zoals bekend, zal deze schade door het Rampenfonds worden vergoed. In de gehele Biesbosch wordt de schade op een paar ton geschat, hetgeen minder is dan in 1953. Op verschillende plaatsen in de Bies bosch zijn reeds de draglines aan het werk om ringdijken aan te leggen en de eerste schade zoveel mogelijk te herstellen. Het werk wordt echter be langrijk gestagneerd door de vorst van de laatste dagen. In de Biesbosch heerst thans bin- r tnskamers een stille strijd over de waterstaatkundige en landbouwaspec- ten van het gebied. De agrariërs zijn voorstanders van hoge dijken, waar door watersnoodrampen in de toe komst kunnen worden voorkomen. Hiertegen verzetten zich echter de waterstaatkundige experts, die de Liesbosch primair als een waterber- ghisgebied beschouwen en in hoge dij ken hier gevaren zien voor de om liggende gebieden. Er zijn er echter ook, die de mogelijkheid van een compromis zien. Dit zou dan bestaan in het houden van de dijken op de hui dige hoogte, doch daarnaast kan men de binnentaluds zwaarder en steviger maken. Het water kan dan over de dij ken heen, doch deze aan de binnen zijde niet meer ondermijnen. De Biesbosch is niet van plan zich zonder meer neer te leggen bij het besluit van de regering, waarbij de schade aan de dijken daar niet zal worden vergoed. Vooral is men ver ontwaardigd en verbaasd over de ar gumentatie van de regering, nl. dat de Biesbosch altijd waterbergïngsgebied is geweest en daarvan altijd de conse quenties heeft kunnen voorzien. Dit weekeinde vrij vervoer voor militairen. Naar de legervoorlichtingsdienst meedeelt is aan alle militairen die dit weekeinde met bewegingsvrijheid zijn gegaan of nog zullen gaan, vrij ver voer voor rijksrekening gegeven. Op deze wijze wil men overtredingen van het liftverbod gedurende dit week einde zoveel mogelijk voorkomen. Gehoopt wordt, dat volgende week een regeling voor opneemplaatsen voor liftende militairen tot stand is gekomen. Zoals bekend zal voortaan eenmaal in de drie weken vrij ver voer worden gegeven. Vragen over Nederlandse anthraciet De heer Reuter, lid der Tweede Ka mer, heeft aan de minister van Eco nomische Zaken de volgende vragen gesteld 1. Kan de minister de oorzaak me dedelen van het feit, dat er zo goed als geen Hollandse anthraciet als huis brand bij de detailhandel te verkrij gen is. 2. Is het de minister bekend, dat tengevolge daarvan de verbruikers van de z.g. huisbrand genoodzaakt worden buitenlandse anthraciet te be trekken tegen belangrijk hogere prijs? 3. Is de minister bereid maatrege len te nemen, waardoor of toevoer voor binnenlands gebruik van Holland se anthraciet gewaarborgd wordt, of de verkoopprijs van buitenlandse an thraciet te verlagen tot de prijs van het Hollandse product, eventueel door middel van subsidie? Nederlandse lesvliegtuigen voor Lufthansa" Op het vliegveld Fuhlsbiittel van Hamburg zyn Donderdag twee SAAB „Safir" vliegtuigen geland, die destjjds door „De Schelde" te Dordrecht zijn gebouwd. De vliegtuigen zullen dienen voor op leiding van bemanningen der Luft- bansa. Is Een vrolijk groepje Volendammer jongens en meisjes, volop genietend van het ijsfestijn. STEUN AAN WALVISVLOOT „Zuidpool-bestand" moet worden nageleefd De Britse Koninklijke marine zal elk Brits schip, dat op walvisvaart aan de Zuidpool wordt lastig gevallen, steun verlenen, aldus maakte het Britse ministerie van marine Vrijdagavond bekend. De woordvoerder van dit ministerie zeide dit in een commentaar op een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken van Chili, dat de strook van 200 mijl (ongeveer 360 km) die dat land beschouwt als territoriale wateren, zowel voor het Zuidpoolgebied, als langs de kust aan de Grote Oceaan geldt. Deze verklaring had in Britse scheepvaartkringen enige vrees ge wekt, dat Chileense oorlogsschepen mogelijk een poging zouden doen Britse walvisvaarders aan te houden op dezelfde manier, als Peru onlangs de walvisvloot van Onassis heeft aangehouden. Het Britse ministerie van buiten landse zaken zeide echter, dat En geland niet van plan was het „Zuid pool-bestand" te schenden. Op basis van deze overeenkomst hebben En geland, Argentinië en Chili op zich genomen, gedurende het visseizoen niet meer oorlogsschepen naar de Zuidpool te zenden dan „gebruike lijk" was. Het walvisseizoen werd Vrijdag geopend. Uit gezaghebbende kring wordt echter vernomen, dat de Britse rege ring haar houding met betrekking tot het „Zuidpool-bestand" zou her zien, indien Britse walvisvaarders zouden worden bedreigr1 door de Chi leense marine. In het Zuidpoolgebied bevinden zich dit seizoen expedities van twee Britse en één Zuidafrikaanse walvis- vaartmaatschappij, UITSPRAAK HOGE RAAD: Staat niet aansprakelijk voor lekstoten van schip Vordering van 20 mille afgewezen De Nederlandse Lloyd e.s. hebben tegen de Staat der Neder landen een vordering tot betaling van omstreeks 20.000 ingesteld op grond van het feit, dat het sleep- schip „Vios" in het Merwedekanaal op een stenen zuil is gestoten, welke van de kanaalbodem omhoog stak. Een en ander ve. oorzaakte een scha de tot bovengenoemd bedrag. Nadat het gerechtshof te Amster dam de vordering had afgewezen, heeft de Hoge Raad thans in cassa tie vastgesteld, dat de staat slechts aansprakelijk zou zijn, indien zou blijken, dat van staatswege niet danige zorg voor de veiligheid is presteerd als nodig was. Dit is met bewezen geacht. Het beroep van de eiseresse werd mitsdien verworpen. Het Wereldgebeuren Generaal De zoon van generaal Anastasia Somoza is naar Zweden geweest om 25 jachtbommenwerpers (P 51 Mustang) te kopen, die daar over tollig waren. De vliegtuigen werden destijds door Zweden aangekocht uit Amerikaanse overschotten. Ze waren verouderd, hoewel nog bruikbaar. Omdat Zweden op dit ogenblik ge noeg moderne vliegtuigen heeft, was men daar wel bereid de oude beestjes over te doen aan de zoon van So moza. Nu is de oude generaal Somoza se dert 20 jaren dictator van de staat Nicaragua en als hij de vliegtuigen inderdaad geleverd krijgt men fluistert, dat de Verenigde Staten bezwaren hebben geopperd dan heeft zijn luchtmacht plotseling een welhaast verpletterende superio riteit over de luchtmachten van de andere Middenamerikaanse repu bliek j es. De heren, die in de andere republiekjes de lakens uitdelen, vin den dat bepaald oprettig. Ztj verdenken generaal Somoza er van, dat hij onvriendelijke bedoe lingen heeft jegens enkele na- buurstaten. Om te beginnen jegens de staat Costa Rica, waar president José Figueres een soort democratisch be wind heeft gevestigd, nadat dictator R. Calderon Guardia uit Costa Rica was verdreven. Calderon woont thans in Nicara gua en hij is bij de familie Somoza kind aan huis. Naar verluidt zou Calderon bezig zyn aanhangers en betaalde soldaten byeen te brengen langs de grens van Costa Rica om op het juiste ogenblik een omwenteling in Costa Rica tot stand te brengen. Bij dit alles zou de (Amerikaahse) United Fruit Cy een hoofdrol spelen. Deze Company is, zoals bekend, in de meeste Middenamerikaanse republie ken bijgenaamd de bananen-repu blieken de grootste werkgeefster op de fruitplantages. Costa Rica moet een nieuw contract met de United Fruit Cy afsluiten en enige politieke onrust zou aan deze Com pany niet onwelgevallig zijn, om daardoor de onderhandelingspositie van de Costaricaanse regering een ietsje te verzwakken. eze gehele geschiedenis herin nert sterk aari de jongste om wenteling in Guatemala, waar de heer Carlos Armas met behulp van gewapenden, die uit de staat Honduras opdoken, ten gerieve van de United Fruit Cy een nieuw régime instelde. Dat régime bevindt zich op het ogenblik midden in de moeilijk heden, want er heerst ernstige werk loosheid, ontevredenheid in het leger en een grote goederenschaarste, waardoor de prijzen sty gen. Moeilijkheden zyn er ook in de re publiek Panama, waar enige dagen geleden president Rémon door onbe kend-gebleven lieden werd doodge schoten. Kort tevoren had de presi dent zyn handtekening gezet onder een verdrag met de Verenigde Staten betreffende het beheer van de Pana ma-kanaal-zone. In dat nieuwe verdrag werd be paald. dat de Panamezen, die in dit gebied werken niet langer goedkope artikelen uit de Amerikaanse (staats) winkels mogen betrekken. Ongeveer 17 000 mensen werden door dit verbod getroffen en men moet vrezen, dat uit de kringen van deze ontevredenen de plegers van de aanslag op de president zijn voortge komen. Wanneer men nu nog weet, dat er ook grote sociale onrust heerst in het republiekje El Salvador en dat men in de staat Honduras altijd levendig geïnteresseerd is in omwentelingen, welke zich in naburige staten afspe len, dan mag wel gezegd worden, dat geheel Midden-Amerika onrustig is. In het State-department te Wash ington volgt men stellig de ontwik keling in Midden-Amerika met grote aandacht, maar na het (verkap te) Amerikaanse ingrijpen in Guate mala is men niet meer geporteerd voor nieuwe omwentelingen. De New York Times heeft al ge vraagd om een halt toe te roepen aan generaal Somoza en inderdaad heeft de Amerikaanse regering iets ge daan. Zij heeft laten weten, dat Costa Rica Amerikaanse wapens mag ko pen. wanneer het.zich bedreigd ge voelt. Voor generaal Somoza, die altijd een trouwe zij het erg dictatoriale vriend van Amerika is geweest, moet dat pijnlijk nieuws geweest zijn. Generaal Somoza had zich voorge steld, dat in Maart van dit jaar een conferentie van de Middenameri kaanse republieken in Guatemala zou bijeenkomen... dat hij daar de lei dende figuur zou zyndat er een hechte organisatie zou verrij zen on der zyn presidium kortom, dat hij met zijn luchtmacht en zijn persoon lijk gezag de grote man van Midden- Amerika zou worden. Helaas heeft men in Washington liever te maken met een groot aan tal „kleine" mannen, dan met één frote man en daarom ziet het er voor e plannen van Somoza niet roos kleurig uit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5