PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Adenauer en Mendès-France zullen huidige situatie bespreken „Aspecten loonronden manen tot voorzichtigheid" STAAT VAN OORLOG VOOR MOLUKSE EILANDEN DEMOCRATEN HEBBEN DE LEIDING GENOMEN Ï98e Jaargang - No. 4 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; £r. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 6 Jan. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—S regels t 1.- Iedere regel meer 20 cent. .Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Buf. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304);Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerljstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 28. CONFERENTIE TE BADEN-BADEN Bondskanselier wil steun bij ratificatie-debat In Bonn wordt aan de op 14 Jan. beginnende conferentie tussen dr. Adenauer en premier Mendès-France in Baden-Baden een zeer grote be tekenis gehecht en men neemt aan, dat de beide staatslieden het gehele complex van de aan beide landen rakende vraagstukken zullen behande len. Men rekent hier op een conferentie, die drie dagen zal duren. Beide staatslieden zullen, naar in Bonn wordt verklaard, met omvangrijke sta ven van medewerkers naar Baden-Baden trekken. Het wordt in Bonn als een zeer gewaardeerde geste van Mendès-France opgevat, dat deze zijn eerste conferentie op Duitse bodem met dr. Adenau er zal komen houden. De bondskanselier vertoeft vanaf het einde dezer week in zijn vacantieverblyf en de Franse geste bespaart hem een nieuwe politieke reis in de periode, waarin de artsen hem hebben aangeraden rust te houden. aan te stellen hoge commissaris. Naar Bonnse opvatting is het wense lijk, dat daarover tussen Frankrijk en Duitsland overeenstemming ver kregen zal worden vooraleer de mi nisterraad der Westelijke Unie hier- De Bondsregering staat in het bin nenland onder een toenemend sterke druk van politici van alle schakering om zich met versterkte kracht te gaan wijden aan de taak de Westelij ke landen op de noodzaak van eer Duitse eenheid te wijzen. Daar voornamelijk van Franse zij de geen groot enthousiasme ver wacht wordt voor het nationale ver langen der Duitsers, neemt men hier aan, dat dr. Adenauer zal trachten nieuwe verzekeringen van zijn Fran se collega te verkrijgen, die hem bij zijn verdere ratificatie-procedure te stade zullen komen. Deze algemene politieke aspecten zullen de achter grond vormen van de gedachtenwis- seling over het verder aan te houden ratificatietempo voor de Parijse ver dragen. In Bonn wenst men onder de gege ven omstandigheden dit tempo zo sterk mogelijk op te schroeven, zon der daarbij opnieuw op de Fransen uit te lopen. Ieder uitstel brengt naar de opvatting in de bondskanselarij kansen op nieuwe storingsmaneu- vres met zich. De Bondsregering wenst zo mogelijk de gehele proce dure in Februari voltooid te zien. Saarprobleem. Rechtstreekse aanleiding tot de sa menkomst is het meningsverschil over de Saarregeling geweest. In Bonn verwacht men niet, dat dr. Adenauer zich er door de opposanten in zijn eigen kring toe zal laten bren gen een slechte sfeer in de conferen tie te brengen door aan te dringen op toegevoegde protocollen. Hij zal veel eer zijn aandacht concentreren op een gunstige regeling der bevoegd heden van de voor 1: Vorstelijk bezoek uit Zweden. De Koning en de Koningin van Zwe den hebben het voornemen van 25 tot en met 27 April in dit jaar 'n officieel bezoek te brengen aan H. M. de Ko ningin en Z.K.H. de Prins der Neder landen. Het vertrek uit Stockholm heeft plaats op 23 April en de terug reis vangt aan op de avond van 28 April na een onofficieel verblijf in Nederland gedurende de laatstge noemde dag. over definitieve besluiten zal moeten nemen. Voorts zal in Baden-Baden ge tracht worden tot overeenstemming te komen over de door Frankrijk ge wenste Europese bewapeningspool. Van Duitse kant schijnt men be reid te zijn in deze ver aan de Fran se wensen tegemoet te komen. Reeds heeft men in de Westduitse hoofd stad laten verluiden, dat men op een snelle inrichting van een grote eigen bewapeningsindustrie geen prijs zou stellen en liever zoveel mogelijk bui tenlandse wapens zou betrekken. De regeringsleiders zullen voorts de versterkte Frans-Duitse econo mische samenwerking bespreken. Van Duitse znde is bij monde van minister Erhard reeds te verstaan gegeven, dat men gaarne deze sam werking zoveel mogelijk in algemeen Europees kader zou plaatsen en wel om de argwaan weg te nemen, die in andere partnerlanden tegen een bilateraal samengaan van de beide belangrijkste continentale landen is ontstaan. BEVEL VAN DJAKARTA Zaak-Jungschlager uitgesteld Met ingang van 5 Januari is de staat van oorlog van kracht verklaard voor de eilanden Boane, Manipa, Haroekoe, Saparoe, Noesalaut, de Kei eilanden, de Aroe-eilanden, de Watoebela-eilanden en Ceram. In Djakarta neemt men aan, dat deze maatregel een gevolg is van de jongste rapporten betreffende de activiteit van de „Republiek Zuid-Mo- lukken." De behandeling van de rechtszaak tegen de heer Jungschlager, die beschuldigd wordt een subversieve organisatie te hebben geleid, vindt niet pdaats op 13 Januari doch wordt uitgesteld. De ambassadeur van de Verenig de Staten in Djakarta, Hugh S. Cum- ming, heeft heden verklaard, (lat hij had kennisgenomen in de pers van bepaalde beschuldigingen betreffen de ongepaste activiteiten, welke wer den toegeschreven aan de Ameri kaanse ambassade, waarbij misbruik werd gemaakt van een. vliegtuig van de marine-attaché. De ambassadeur verklaarde nadrukkelijk, dat er geen feiten bestaan, die deze beschuldigin gen kunnen steunen. Hij verklaarde, dat het de politiek van Amerika was en is de onafhankelijkheid van de Indonesische regering te steunen en te versterken. geraakt Altyd opnieuw bieden bepaalde aspecten van stad en "land weer een verrassend effectwanneer er sneeuw is gevallen. De Kuiperspoort in Mid delburg bood gisteren deze, welhaast broze aanblik; een teer spel van lijn, van licht en donker (Foto P.Z.C.) De echtgenote van bakker E. S. uit Herkingen is gistermorgen tijdens haar werkzaamheden plotseling be wusteloos geraakt. Toen haar man naar de telefoon liep om een dokter te waarschuwen, viel hij eveneens be wusteloos, nog voordat hg had kun nen bellen. Het zestienjarige neefje van de bakker, dat als knecht in de bakkerij werkzaam is, geraakte kort daarna ook in bewusteloze toestand. Een inmiddels ontboden geneesheer achtte de toestand van de drie perso nen niet ernstig. De bakker is na eni ge tijd weer aan de arbeid gegaan. Het knechtje werd evenwel naar zgn ouderlijke woning vervoerd en de vrouw zal enige tg'd rust moeten hou den. Bij het direct ingestelde onderzoek dacht men aanvankelijk aan een de fect geworden butagas-installatie. Het is echter vast komen te staan, dat deze installatie niet de oorzaak is. Evenmin is op dit ogenblik bewezen, dat de aanwezigheid van kolendamp moet worden aangemerkt. Het onder zoek duurt voort. Het Panamese schip ,,Kaiingo;'dal door de woeste stormwinden van 22 December van het vorige jaar bij Ber gen aan Zee op het strand werd ge worpen, ligt er nog steeds. Men is op het ogenblik druk in de weer om het zand, waarin het schip vastligt, erom heen weg te graven en men zal, zo dra deze werkzaamheden voldoende zijn gevorderd, zich tot het uiterste inspannen om de ,JKatingo" bij hoog water los te krijgen. Schietpartij te Tilburg. Vergeefse achtervolging. In de vroege avonduren heeft giste ren te Tilburg een tot dusverre onbe kende drie schoten afgevuurd op een hem achtervolgende burger zonder de ze te treffen. Rond zeven uur bemerkte een be zoeker aan de Oisterwijkse baan een hem onbekende man in een voor het café geparkeerde auto, waarvan hij de eigenaar binnen wist.. Onmiddellijk waarschuwde hij de eigenaar, die naar buiten rende en de blijkbaar gealar meerde onbekende in een naburige straat zag verdwijnen. Hij zette direct de achtervolging in. Waarschijnlijk in het nauw gebracht bleef de vluchte ling onverwacht staan om kort achter een drie schoten af te vuren zonder zijn achtervolger te raken. De dader verdween toen in het duister, en heeft zich naderhand blijkbaar verder uit de voeten gemaakt met een rijwiel dat enige tijd later voor een perceel aan de Oisterwijkse baan werd vermist. De Tilburgse recherche heeft ter stond een onderzoek ingesteld, re kening houdend met het feit dat hier wel eens sprake zou kunnen zijn van een „zeer zware jongen." OPENINGSZITTING CONGRES Medewerking voor Eisenhower De democratische oppositie heeft Woensdag formeel van de republikei nen de leiding overgenomen in het nieuwe, 84ste Congres van de Verenig de Staten. Leiders van de democratische party hebben reeds verzekerd dat zij het president Eisenhower en de republikeinse regering niet onno dig moeilijk zullen maken. In de Senaat hebben de democraten thans, met dc steun van het enige onafhankelijke lid van het Congres, senator Wayne Morse (Oregon), een meerderheid van slechts twee stemmen. Hun meerderheid in het Huls van Afgevaardigden bedraagt echter 29 zetels. Vóór de formele opening van 2le zitting woonden de president en de leiders van het Congres een speciale kerkdienst bij, waar, zoals ieder jaar, werd gebeden. Dit jaar werd een speciaal gebed uitgesproken voor de missie van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammers- kjöld, die zich thans in Peking be vindt om te onderhandelen over de vrijlating van Koreaanse krijgsgevan genen, die zich nog in communistisch China bevinden. Ook de formele zitting in de zaal van het Congres werd geopend met enkele gebeden. Als gevolg van de democratische meerderheid is de Zuidelijke demo craat senator Walter George thans voorzitter van de Senaat, in plaats van vice-president Richard Nixon. De nieuwe democratische voorzitter van het Huis van Afgevaardigden is Sam Rayburn. Gedurende de openingszitting van VOORZITTER K. v. K. ZEEUWSE EILANDEN IN JAARREDE: Verheugende bedrijvigheid in voormalige rampgebieden „De aspecten van de in de laatste jaren toegepaste loonronden manen tot voorzichtigheid. Hoe gaarne het ook de betrokkenen wordt gegund, de toenemende verhoging- van de kostprgs van het eindproduct zal het in de naaste toekomst steeds moeilijker maken, bestaande exportmarkten te be houden of nieuwe afzetgebieden te exploreren. Bovendien worden door ver hoogde prijzen in het binnenland de voordelen der loonronde in vele ge vallen weer vrijwel te niet gedaan". Aldus de Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden, de heer C. A. Kam- meraad uit Middelburg, in de tradititionele jaarrede, die hij Woensdag te Goes hield bij de aanvang van de algemene vergadering der Kamer. Hij noemde het verder een gevaar voor onze welvaart, wanneer het bedrijfs leven tengevolge van deze te hoge kostprijzen niet meer over voldoende concurrentievermogen zou beschikken. „Vooral bij een kentering van de hebben", zo zei de heer I De voorzitter merkte op, dat de in zijn vorige jaarrede geuite verwach ting, dat het herstel van de ramp- schade een verhoogde activiteit in tal van branches teweeg zou bi-engen, ten volle bewaarheid werd. In de voorma lige Zeeuwse rampgebieden heerst dan ook een verheugende bedrgvig- heid. Enerzijds om te herstellen wat verloren ging en anderzijds om door uitbreiding en nieuwbouw meer mo gelijkheden voor de toekomstige wel vaart te scheppen. Spreker noemde in dit verband de initiatieven, die in 1954 in Zeeland werden genomen ter opvoering en verbetering van de productiviteit. Hij gewaagde van de oprichting der pro vinciale commissie voor de producti- viteitsbevordering, van de daaruit voortgekomen regionale discussie groepen en van de totstandkoming van de afdeling Zeeland van het Ne derlands Instituut voor Efficiency. Dit waren zeker geen toevallig heden, maar zoals de heer Kammeraad het uitdrukte „het onmiddellijk gevolg van de aanwezigheid van een werkelijk bestaande behoefte en een drang naar verbetering van beste inde -productiemiddelen en productie methoden". Wat dit onderwerp betreft, meende spreker verder, dat het geen schande is te bekennen, dat hier nog een uit gebreid terrein vrijwel geheel braak ligt. Zich te bezinnen op rationeler werkmethoden en doélmatige mecha nisatie achtte de heer Kammeraad met name voor de kleinere bedrijven, die in het district van de Kamer in grote getale aanwezig zgn, een steeds duidelijker naar voren komende be- staanseis. Bouwvolume Het woningprobleem in de industrie gemeenten en in de omgeving daar van, is een ernstige handicap voor een gezonde industriële ontwikkeling van Zeeland. De voorzitter constateerde met teleurstelling, dat het verstrekte bouwvolume „berekend op grond van een ongunstig uitkomende for mule", zoals hij zei voor het be langrijkste bedrgf in het gebied der Kamer volstrekt ontoereikend is om voldoende werkkrachten aan te trek ken. Daardoor heeft dit bedrijf met onderbezetting te kampen. Het ver kregen extra-contingent vangt de moeilijkheden niet voldoende op. Het gemiddelde aanbod van werk lozen gedurende 1954 in Zeeland be droeg 17 per duizend van de manne lijke beroepsbevolking, tegen slechts 14 in 1953. Deze stijging van het ge middelde was een gevolg van de ver mindering der werkgelegenheid, die door de Februari-ramp ontstond. Het aanbod is in de rayons Zierik zee en. Kruiningen nog vrij laag, in de rayons Goes en Tholen vertoont het een stggende lijn, terwijl de werk loosheid in de rayons Middelburg en Vlissingen op hetzelfde niveau als van vóór de ramp bleef. De heer Kammeraad gaf daarna 'n uitgebreide schets van de gang van zaken in alle sectoren van het be drijfsleven op de eilanden gedurende het Congres legden een aantal nieu we leden, waaronder 14 nieuwe Se natoren, de eed af. Na een herden king van de Congresleden, die sinds de vorige zitting van het Congres zijn overleden, en de traditionele me dedeling aan het Witte Huis, dat het Congres opnieuw in zitting is gega werd de vergadering geschorst Vandaag komt het Congres op nieuw bgeen, om de boodschap over de „State of the Union" aan te ho ren, die zal worden uitgesproken door president Eisenhower. Sckrpere Russische controle in Oostenrijk. Russische troepen hebben in de afgelopen weken acht nieuwe con- tröle-puntcn ingesteld op wegen in Oostenrijk, n'dus verklaarde Woens dag een woordvoeder van het mi nisterie van binnenlandse zaken. Som mige van deze nieuwe controle-pun ten zijn ingesteld op belangrijke we gen, 'die naar Wenen leiden. De controle-punten bestaan uit houten huisjes, uitgerust met een te lefoon, die in verbinding staat met het dichtstbijzijnde Russische hoofd kwartier. Er zijn echter geen slag bomen of wegversperringen. Drie arbeiders onder vallende muur. Op de Groeneweg te Amsterdam zijn gisteren drie arbeiders onder een vallende muur terechtgekomen, waardoor zij min of meer ernstige verwondingen opliepen. 1954, waarover men elders in dit num mer kan lezen. „De grote omvang der verrichte werkzaamheden en de daarmee ge paard gaande personeelsuitbreiding, alsmede de aanschaffing van appara tuur hebben zware eisen gesteld aan de geldmiddelen van de Kamer", zo zei de heer Kammeraad. Hij was er echter van overtuigd, dat het bedrijfs leven van een en ander de vruchten zal plukken, omdat de Kamer volko men voor "haar laak is berekend. Aan het eind van zijn rede bracht de voor zitter dank aan het personeel der Ka mer, voor het vele werk, dat dit in 1954 heeft verzet. VERWACHT... OOSTELIJKE WIND. Zwaar bewolkt met verspreide op klaringen en droog weer Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Overwegend matige Oostelijke wind. 7 Januari Zon op Maan op ZON EN IVIAAN. 8.47 onder 1645 15..39 onder 7.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1