Objectieve verdeling van gelden uit het gemeentefonds Duitsers beducht voor blijvende verdeling van hun land mmoKd] MINISTER MÈT 20-JAR1GE SCHONE NAAR AUSTRAUE WOENSDAG 5 JANUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S VOOR HET EINDE VAN 1955 ADVIES OVER: Debat in de Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur). Met het nieuwe jaar, dat de Eerste Kamer Dinsdagmiddag heeft inge zet, alsof zij sinds de dagen voor Kerstmis niet weggeweest was, zijn geen nieuwe wijsheid en geen zelfbeperking meegekomen. Het merendeel van de leden die het woord hebben gevoerd, verlustigde zich weer breedvoerig in detailbeschouwingen. Ter goedkeuring waren voorgelegd een wijziging van de wet van 31 Jan. 1952, houdende voorzieningen ten aanzien van de financiële ver houding tussen het Rijk en de gemeenten en een daarmede verband hou dend wetsontwerp tot regeling van de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten voor de jaren 1953 tot en met 1957. Er kwamen allerlei technische punten by ter sprake. De afgevaardigden vestigden er de aandacht op, dat het ge meentelijk belastinggebied is in gekrompen en daartegenover de uit gaven van de gemeenten zijn toege nomen. De spanningen en de moei lijkheden die hieruit kunnen ont staan, moeten zoveel mogelijk naar redelijkheid en billijkheid worden op gelost door uitkeringen uit het Ge meentefonds. Het gemakkelykst zou zijn de hantering daarbij van objec tieve maatstaven, maar wie vindt de Steen der Wijzen? De Commissie-Oud is al geruime tyd bezig naar de beste methode van de verdeling der gelden uit het Gemeentefonds te zoeken, maar zij stuit op schier onoverkomelijke be zwaren. Vandaar, dat een voorlopige regeling of een noodrégeling, die niet onberispelijk is, bij gemis aan wat beters, gehandhaafd wordt. Wat moeten we, verzuchtten de sprekers. Schijnoplossing. Een der afgevaardigden merkte op, dat aan de gemeenten voor het ont wikkelen van initiatieven een zo ruim mogelijk eigen belastinggebied f«laten behoort t.e worden. Het deel er gemeentelijke inkomsten, dat uit het Gemeentefonds geput moet wor den, wordt daardoor verkleind, en dat vergemakkelijkt weer het vinden van objectieve normen voor de uit keringen uit dat fonds. Theoretisch uitstekend geredeneerd, maar de re gering maakt allerminst aanstalten, liet gemeentelijk belastinggebied te vergroten, en zo blijft het touwtrek ken tussen de landelijke overheid en de gemeenten. De laatsten had den Dinsdagmiddag goede pleitbe zorgers. Aan het debat namen deel de heren Tjalma (AR), die sinds 1927 burgemeester van Hoogeveen is. de heer Reyers (CH), oud-burge meester van Kamerik en Zegveld, mr. di-. Baron de Vos van Steenwijk (WD), oud-Commissaris van de Ko ningin in Drente, de heer Van Til- Geen staatsleningen meer voor W.-Duitse scheepsbouw De Westduitse minister van finan ciën, Fritz Schaeffer, deelt in het of ficiële bulletin der regering mede, dat de Westduitse scheepsbouw vqortaan op particuliere financiering zal moe ten steunen. De tot nu toe verleende belastingfaciliteiten voor seheeps- bouwleningen zijn met de op 1 Jan. van kracht geworden belastingher vorming afgeschaft. De Westduitse autoriteiten zullen voortaan ook bij het verstrekken van z.g. wederop- bouwleningen terughoudendheid in acht nemen. De sterke aantrekkings kracht van deze leningen heeft er toe geleid, dat zelfs de ondernemingen met voldoende tonnage meer schepen gebouwd hebben, dan wanneer zij uit sluitend op de kapitaalmarkt hadden moeten steunen. Nadat deze finan cieringsmogelijkheden verdwenen zullen zijn moeten lagere rentetarie ven er gedurende een overgangspe riode toe bijdragen, dat particuliere financiering ter verzekering in drin gende tonnagebehoefte vergemakke lijkt wordt. UIT DE BRAND. In een dorp van Jemen (Arabië) werd in de moskee een dankdienst gehouden. Men voelde zich daartoe verplicht, omdat het be lastingkantoor met alle belastingpapie ren was verbrand. GREGORY. De heer Peck bekend filmster uit „Roman Holyday" is op Oudejaar gescheiden van z'n vrouw. Hij moet haar f 160.000 per jaar beta len en nog 10 pet. van alles wat hij verdient. Gregory was al twee jaar lang niet thuis geweest! MATRASSEN. In Hamilton-County (Amerika) is men er trots op, dat daar de gezelligste gevangenis ter wereld staat. Een paar weken geleden hebben alle gevangenissen schuimrubberma trossen gekregen, omdat men daarop zo lekker slaapt. WAT ZE ZEGGEN. Dit zei een Zwitsers filosoof: „Een goed redenaar is iemand, die over een gedachte van twee minuten een toespraak van twee uur kan houden, zonder dat iemand het bedrog merkt ZO MAAR EEN BRIEF. De stem mingen in de Franse volksvertegen woordiging over de Duitse herbewa pening- hebben veel pennen in be weging gebracht. Blijkbaar ook van anonieme briefschrijvers, die meen den de afgevaardigden te moeten be- invloeden. Zo ontving de socialisti sche afgevaardigde Le Bail de vol gende brief: „Le Bail, als je stemt voor de her bewapening van Duitsland, stem je voor je eigen doodvonnis. We maken je af als een hond met een mes of een revolver in een straat van Limo ges, voor je deur of bij je thuis. We zullen je krijgen. Houd er rekening mee, vuile mof die je bent". burg (P. v. d. A.), wethouder van Financiën en van het havenbedrijf van Rotterdam, de heer Van Lies hout (KVP), wethouder van Socia le Zaken en Volksgezondheid in Eindhoven, en de heer Brandenburg (CPN), lid van de gemeenteraad van Amsterdam. Achter de rege ringstafel zaten de minister van Bim nenlandse Zaken, prof. Beel, en de minister van Financiën, de heer Van de Kieft. Zij kwamen des avonds aan het woord. Tot 1958. Minister Beel wees er in zijn ant woord op, dat de commissie-Oud nog voor het einde van 1955 een ad vies moet ggven over een objectie ve verdeling van het gemeentefonds. Ook de regering betreurt het, dat een regeling der grondslagen-wet tot 1958 zal moeten wachten, maar een definitieve regeling zal waarschijn lijk niet voor die tijd gereed zijn. Inderdaad is de wet moeilijk leesbaar maar de minister hield zich aanbevo len voor een betere versie. De door de watersnood 1953 getrof fen gemeenten zullen met souplesse worden bezien wat betreft de straat belasting. Minister Van de Kieft zeide o.m., dat vergoeding van de gederfde on dernemingsbelasting 32 millioen meer heeft gekost dan de geraamde 56 millioen. De gemeenten hebben bver '51 en '53 voorschotten ontvangen op grond van garanties uit de kas van het Rijk. Bij terugbetaling daarvan ver mindert de schuld van 's Rijks kas. Er is dus geen sprake van verrij king ten koste van de gemeente. Een mogelijke verhoging van het algemene uitkeringspercentage van 128 is in studie in verband met de laatste loonsverhoging van 6 procent. In ernstige overweging is voorts om in verband met de komende be lastingverlaging, het aandeel van de gemeenten in 's Rijks belastingen aan te passen. Na re- en dupliek werden de wets ontwerpen z.h.s. aangenomen. TILBURG STOND ER PAF VAN Krijgt nog een taart cadeau Als minister Suurhoff Zondag voor zijn grote emigratiereis van Schiphol naar Australië vertrekt, heeft hij een pittig blond meiske aan de arm; een Tilburgs meisje, Annie Meurs, een pronte banketbakkersdochter van 20 lentes, nit de Molenbochtstraat, die naar Australië emigreert om in Sema phore haar trouwlustige verloofde Henk Sorel, een Tilburgse pianist, op te zoeken. Dat Annie zo maar aan de arm van minister Suurhoff de grote reis waagt, is zo meldt de „Volkskrant", strikt genomen te danken aan moe der Meurs. Deze ondernemende vrouw, moeder van elf kinderen, was heel erg bezorgd over die grote Australische reis van haar jonge dochter. Toen zij in de krant las dat minister Suurhoff ook eens een kijkje bij de emigranten in Australië ging nemen had ze zo tussen de soep en erpels voor de grap gezegd; „Ja, met die minister Suurhoff zou ik m'n dochter wel mee durven sturen op reis". Even waren de disgenoten met stomheid geslagen; toen kwamen de tongen los. „Is dat dan zo gek, vraag het toch aan de minister hadden vader en de kinderen tenslotte heel brutaal gezegd. Op het briefje dat moeder Meurs na veel aarzelen naar minister Suurhoff schreef, kwam Maandag een telefonisch antwoord. Het accoord van de minister, die nu in allerijl de papieren van Annie in orde laat maken. Geen van de Meursen had ooit ge dacht dat er nog antwoord van de minister op het briefje zou komen. De verrassing in de Molenbocht straat, waar ze een grote taart voor de minister willen laten bakken, was er te groter door. Annie aan de arm van minister Suurhoff op reis naar Australië. Tilburg zal er paf van staan. De familie Meurs 6 meisjes en 5 jongens, heeft al een wonderlijk stukje emigratiegeschiedenis ge schreven. Vijf jaar geleden vertrok de zoon Frits als suikerbakker naar Australië. Toen hij moeilijk kon sla gen en ze hem thuis plotseling hard nodig hadden, nam hij de boot terug. In Melbourne stapten op dezelfde Engelse schuit drie vrolijke Australi sche meisjes aan boord, toekomstige verloskundigen, die in Londen en Den Haag in ziekenhuizen practijk gingen opdoen. Toen de meisjes in Frits een Hol lander ontdekten, was het ijs al spoe dig gebroken. Hij zou de verpleeg sters de weg inDen Haag kunnen wijzen, waar ze op de Zuidwal in een ziekenhuis moesten zijn. Om kort te gaan: de drie meisjes kregen een tweede ouderlijk huis in Tilburg bij de familie Meurs. Elke Vrijdag wa ren ze er practisch te vinden. Een van de meisjes, de dochter van de broekenfabrikant Jones, uit Warr- namboll werd verliefd op Frits, die het al lang te pakken had. Afgelopen Zondag was Frits, die nu hoog en droog in de zaak van schoonpapa zit, een jaar getrouwd. Van de boot in de boot zeggen zijn zusjes in Til burg, die de wereld in Brabant ook al te klein vinden. Doch vader en moeder Meurs gaan niet over één nacht ijs. Wat zegt U van zo'n pa en ma, die alleen een minister goed ge noeg vinden om een dochter op zo'n reis te vergezellen? Henk Sorel uit Tilburg, die in Semaphore werkt en wacht, kan gerust zijn. Een betere schutse had hij zijn toekomstige vrouw niet kunnen wensen. Tevredenheid hij de Staatsmijnen Aanleg nieuwe schachten De directie van de staatsmijnen heeft Maandag in 't Casino te Tree beek haar gebruikelijke Nieuwjaars receptie gehouden. Op deze receptie hield de heer H. H. Wemmers, di recteur-voorzitter, een toespraak, waarin hij uitvoerig terugblikte op de ontwikkeling van de staatsmij nen in 1954. Bij die terugblik, zo zeide hij, kun nen de staatsmijnen blijk geven van een zekere tevredenheid, welke in de eerste plaats steunt op de behaalde bedrijfsresultaten, die op hetzelfde niveau lagen als die over 1953. Deze tevredenheid strekt zich echter even zeer uit tot de ontwikkelingen op sociaal gebied. Belangrijk is de huidige en toe komstige aanleg van nieuwe schach ten. In aanleg zijn 'n vierde schacht voor de staatsmijn Emma, een derde schacht voor de staatsmyn Maurits en een vierde schaht voor de staats mijn Hendrik. Verder zijn inmiddels de voorbereidingen voor de aanleg van twee schachten der toekomstige staatsmijn Beatrix reeds ver gevor derd. Wanneer in het komende voorjaar de boringen voor deze schachten zijn aangezet, zullen de staatsmijnen be zig zijn met het afdiepen van vijf schachten. Dit feit is uniek in de geschiedenis der mijnen en illus treert wel zeer duidelijk een^ krach tige activiteit voor wat betreft de verder gaande ontsluiting van nieu we kolénlagen. Linsclag hebben de Minister van Oor log en Marine, Ir. C. Staf, de Staats secretaris van oorlog, Mr. F. J. Kra nenburg en de leden van de Defensie- commissie uit de Tweede Kamer een bezoek gebracht aan enige oorlogsbo dems te Rotterdam. Het gezelschap aan boord van de mijnenveger Hr. Ms. OnversaagdTweede van rechts: Minister Staf; links Mr. Kranenburg. Scherper toezicht op Nederlanders in Indonesië „Soepele plannen Het blad „Berita Indonesia" heeft in kringen van het ministerie van ju stitie vernomen, dat de regering het nodig acht, scherper toezicht uit te oefenen op de Nederlanders in Indone sië. Dit zou volgens het blad een ge volg zijn van de „vijandige houding van de Nederlandse regering ten op zichte van Indonesië", alsmede van het feit, dat groepen „restanten van de R.M.S. op de eilanden in de buurt van .Ambon aan land zijn gezet", voorts in verband met „de aard dei- ordeverstoringen op Ambon, die pa rallel liepen met het debat over Irian in de Verenigde Naties". Blijkens het bericht in „Berita In donesia", is 't de bedoeling meer aan dacht te schenken aan en scherper toezicht uit te oefenen op het doen en laten van de Nederlanders in Indone sië. Volgens het blad verklaarde men in kringen van het ministerie van ju stitie, dat „vergeleken met de maat regelen, die de Nederlandse regering ten aanzien van de Indonesiërs in Ne derland neemt, de plannen van de Indonesische regering soepel te noe men zijn". ROND PARIJSE ACCOORDEN Weldra nog een onderhoud van Adenauer met Mendès-France Een spoedige samenkomst van dr Adenauer en de Franse premier Men- dès-France wordt in Bonn waarschijnlijk geacht. Dit onderhoud zou moe ten plaats vinden voordat er ten tweede male wordt gedebatteerd in de Duitse Bondsdag over de Parijs© verdragen. De Bondsregering wil zich wa penen tegen nieuwe socialistische aanvallen als zou zij door haar verdrags- politiek de kansen op een herstel der Duitse eenheid verzwakken. „The Times" verwekte opschudding door in een hoofdartikel te gewagen van een overeenkomst met de Russen op basis van een Duitse verdeling. Uit Parijs wordt aan Bonn bericht, dat Mendès-France de nog resterende tijd vóór de ratificatie zou willen benutten om een dergelijke overeenkomst tot stand te brengen. Het is in deze omstandigheden dat de regering van Adenauer met bijzon dere voldoening heeft kennis genomen van de officiële verzekering van Lon den, dat de Duitse eenheid een uiterst beiangryk probleem vormt, dat dient te worden opgelost, wil men tot een vredestoestand geraken. Volgens schattingen van function- narissen te Washington zal het nog drie jaar kunnen duren voordat West. Duitsland kan beginnen met het le veren van strijdkrachten ten behoe ve van de Westerse defensie. Amerika heeft reeds gevechtsuit rustingen ten behoeve van ongeveer de helft van de voorgestelde 12 West. duitse divisies in voorraad. De waar de wordt geraamd op 500 millioen tot 750 millioen dollar. De snelle Westduitse industriële ontwikkeling zal het waarschijnlijk mogelijk maken, dat Duitsland meer voor zijn eigen bewapening kan doen dan oorspronkelijk was voorzien. Duitsland zal geen militairen kun nen oproepen voordat de opleidings staf zelf voldoende geoefend is. Het zou wel eens tot 1958 kunnen duren, voordat de Duitse divisies als zodanig opgeleid zyn. Een woordvoerder van het Foreign Office heeft verklaard, dat de Sow- jet-Unie zich bereid moet tonen om de voorwaarden van het Westen ter re geling van de Europese vraagstukken te aanvaarden, alvorens Groot-Brit- tannië bereid zal zijn om een brjeen- roeping van een vier-mogendheden- conferentie te steunen. De ratificatie van de accoorden van Parijs ter bewapening van West- Duitsland zal op zich zelf niet de weg openen tot een vier-mogendhedencon- ferentie, zo voegde hy hier aan toe. In officiële kringen te Londen, al dus Reuter, is men nl. enigszins ver ontrust over wat men noemt een groeiende neiging in sommige Euro pese hoofdsteden, om het op een vier- mogendhedenconferentie aan te stu ren, zodra de accoorden van Parijs van kracht geworden zijn. In het Westen heerst geen onenig heid omtrent het voorstel van premier Mendès-France om voort te gaan met het uitsteken van diplomatieke voel horens, terwijl de ratificatie van de Parijse accoorden in de onderscheide ne landen nog gaande is. Eind April is nog steeds de streef datum van het Westen voor de ratifi catie van de Parijse accoorden. Antwerpse havensleepboot gekapseisd. Drie opvarenden van een Antwerp se sleepboot zijn Dinsdag om het le ven gekomen, toen de boot omsloeg tijdens het slepen van het Britse m.s „Adelaide Star" in de haven van Ant werpen. Alleen de kapitein van het schip, dip op de brug stond, kon wor den gered. Bosbranden in Australië. Een trooste loze, geblakerde ruïne is het enige dat er is overgebleven van de zomer residentie van de Gouverneur van Zuid-Australië. Sir Robert George nadat het huis door een zware bos brand in vlammen is gezet. iA ,N.P~.- tele foto). Het Wereldgebeuren Verjaardag Vandaag viert dr. Konrad Ade nauer zijn 79ste verjaardag De gezondheid van de Westduitse bondskanselier is nog tamelijk goed. Buitenlanders in Bonn hebben de stellige indruk, dat htf ondanks zijn hoge leeftyd de „regerings"-touw tjes vrij stevig in handen houdt. Hij staat echter regelmatig onder controle van enkele artsen, die hem tot rust dwingen zodra ze dat no dig oordelen. Zo ook nu. Dr. Konrad Adenauer zal zich over enkele dagen naar het Zwarte Woud begeven om een paar weken wintervacantie te nemen en uit te rusten van de einotie's dei- laatste weken. Tot die emotïe's behoort ongetwy- feld het meemaken van het scherpe spelletje, dat Mendès-France in de Franse Nationale Vergadering heeft gespeeld met de Parijse accoorden. Die vergadering heeft de West duitse herbewapening goedgekeurd in een zo vertroebelde en toch eigenlijk ook zo wantrouwende sfeer, dat bondskanselier Adenauer er nauwe lijks over tevreden kan zijn. Er is geen sprake geweest van een Frans-Duitse toenadering. Integendeel de scheidslijnen zijn nog eens extra scherp getrokken. Men gaat met West Duitsland alleen maar in zee omdat dan de Britse en Amerikaanse troepen op het Europe se vasteland gelegerd blijven. En voor het overige zou men graag zien. dat het Westduitse leger zo beperkt en zwak bewapend bieef als maar enigszins toelaatbaar is. Voor Adenauer met zijn droom van een Verenigd West-Europa binnen een „Europese gemeen schap", moet de Franse houding je gens de accoorden van Parijs bitter teleurstellend zijn geweest. Die te leurstelling kwam aan het einde van een jaar, dat voor Adenauer toch al uiterst zwaar was. Adenauer heeft te worstelen met tegenstand in zijn eigen partij en onder zyn coalitie-genoten. Vooral zijn Saar-politïek heeft hem in de eigen kring heel wat sympathie ge kost, en waarschijnlijk zal die Saar- politiek één van de grote struikel blokken worden bij Adenauer's po ging om straks de Parijse accoorden door de Westduitse bondsdag te doen aanvaarden. De A.N.P.-correspondent te Bonn meldde dezer dagen, dat in West Duitsland zelf de weerstanden tegen de Duitse herbewapening nog geens zins gebroken zijn. De internationale politieke situa tie, waartoe een ratificatie der ac coorden van Parijs zou voeren, houdt voor Duitsland zelf naar algemene overtuiging grote gevaren in zich. Reeds thans registreert men in Bonn met uiterste bezorgdheid alle uitin gen in het buitenland, waaruit zou kunnen blijken, dat men daar bereid zou zijn het probleem der Duitse hereniging naar een onbepaalde toe komst te verschuiven. Adenauer viert zijn verjaardag juist in een periode, waarin de vrees zich verdicht, dat de Wes telijke binding van de bondsrepubliek de achttien millioen Oostelijke Duit sers niet van hun banden aan het Russische blok zal bevrijden. De so cialisten zijn van plan Adenauers politiek daarom nog harder te gaan geselen, dan zij tot dusverre reeds hebben gedaan. Een voorbode daar van is de felicitatie, die zij hem hebben doen toekomen. „De mens Adenauer moge nog vele gelukkige jaren beleven, voor de staatsman Adenauer moet echter spoedig het uur slaan, wil het Duitse volk de weg naar zrjn eenheid terugvinden", aldus de bittere gelukwens, die de socialistische persdienst publiceerde. Ook de aanhangers van Adenauer maken er zich geen illusie over, dat de bondskanselier zorgen tegemoet gaat. die voor vele jongere schouders te zwaar zouden kunnen zijn. Alhoe wel Adenauer naar het uiterlijk nog een lichamelijk en geestelijk onge broken man is, menen zijn beste vrienden er op te moeten aandringen, dat hij een deel van het werk aan jongere medewerkers moet overdra gen. Dr. Von Brentano staat al ge ruime tijd klaar om de functie van minister van buitenlandse zaken over te nemen. Ivonrad Adenauer.... naar de leeftijd der zeer sterken. Notarieel pensioenfonds. De minister \an justitie heeft bij be schikking van 31 Dec. 1954 bekend ge maakt, dat bij de stemming, gehouden ender de notarissen en candiöaat-nota- rissen over de oprichting van een no tarieel pensioenfonds, een naar zijn oordeel belangrijke meerderheid der notarissen en candidaat-notarissen zich voor het notarieel pensioenfonds heeft uitgesproken. Bij de notarissen zijn 573 stemmen voor en 255 stemmen tegen het pen sioenfonds uitgebracht. Bij de voor stemmen zijn volgens het bepaalde in artikel 4 van de wet van 16 Septem ber 1954 35 niet uitgebrachte en 2 blan co stemmen meegerekend. Bij de can didaat-notarissen zijn 575 stemmen voor en 129 stemmen teeen het Den- sïoenfonds uitgebracht. Onder de voor stemmers zijn 24 niet uitgebrachte stemmen begrepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5