Nederlanders zouden samenwerken met benden op West-Java Conflict over vertegenwoordiging in Kolen- en Staalgemeenschap INTERNATIONALISATIE VAN BERLIJN VOORGESTELD DINSDAG 4 JANUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 SENSATIES IN DJAKARTA'S FANTASIE-PROCES Wapens gedroptuit vliegtuigen van Britse en Amerikaanse ambassades in Djakarta De Nederlands Indische guerilla organisatie, welker leider Junschlager 18 Januari voor het landgerecht te Djakarta zal terechtstaan, heeft vol gens getuigenverklaringen in deze zaak, financiële hulp van westelijke mogendheden ontvangen. Vliegtuigen van de Britse en Amerikaanse am bassades in Djakarta zouden in West-Java voor benden wapens en munitie hebben afgeworpen. Enige malen ontvingen leden der organisatie grote bedragen geld ten kantore van de Amerikaanse inlichtingendienst in Dja karta en op de Britse ambassade. Aldus wordt gezegd in de officiële stuk ken, die betrekking hebben op deze zaak. Leon Nicolaas Huber Jungschlager wordt ervan beschuldigd de leiding te hebben gehad van een illegale be weging, gewapende en andere acties te hebben gevoerd om de regering omver te werpen staatsvijanden (steun te hebben verleend, en de hand te hebben gehad in het afwerpen van wapens en uitrustingsstukken in 1951 en 1952 ten behoeve van benden in West-Java. De heer Jungschlager werd maanden geleden gearresteerd. Zijn aanhouding geschiedde in het raam van arrestaties van een groot aantal personen in Djakarta en Ban doeng. In de zaak-Schmidt, die vier maanden geleden voor het eerst dien de, werd zijn naam verschillende ma len genoemd als leider van een orga nisatie, die zich het omverwerpen van de Indonesische regering ten doel stel de. Blijkens de stukken, die betrek king hebben op deze zaak, geschiedde het afwerpen, behalve met vliegtui gen van de Britse en Amerikaanse ambassades ook met vliegtuigen van de B.P.M. en de Standard Vacuum Oil Company en met een vliegtuig van de Indonesische luchtmacht, dat aan de voormalige Nederlandse militaire mis sie ter beschikking was gesteld. In de zaak-Schmidt heeft de ver dediger, mr. Bouman, vervolging ge- eist wegens meineed van de kroon getuige, Tomasoa, die verklaarde, dat Jungschlager zich in Indonesië be vond op een tijd, dat deze met verlof in Nederland was, waarvan de ver dediger de bewijzen overlegde. Een andere getuige, Amiroedin, voor malig burger-emploeyé, van de mili taire missie, verklaarde, dat Jung schlager werkte voor *n Nederlandse geheime organisatie en in die functie eenmaal 'n vergadering van de chef van de Nederlandse militaire missie, generaal Pereira, met staf-officieren had bijgewoond. Generaal Pereira zou bij die gelegenheid hebben verklaard 'n overeenkomst te hebben aangegaan met twee hooggeplaatste Indonesische officieren om de archieven van het kabinet van de president, van het ka binet van de minister-president, van het ministerie van justitie en van het parlement te vernietigen. Dit zou moeten geschieden met brandbommen. Jungschlager, die de bijeenkomst bij woonde, zou met de uitvoering wor den belast, aldus deze getuige. Waarnemers in Djakarta zijn van mening, dat voor de zaak-Jungschla- ger mogelijk nog grotere belangstel ling zal bestaan dan voor de zaak- Schmidt,-die onlangs voor onbepaalde tijd werd uitgesteld. Op 29 December werd in Paramaribo het Statuut voor het Koninkrijk der Nèderlanden plechtig afgekondigd voor wat betreft Suriname. Foto: Een beeld uit het Statengebouw te Paramaribo. De gouverneur van Suriname, mr. J. Klaasesz, heeft juist het Statuut afgekondigd en luistert hoe de aanwezigen een driewerf hoera op E. M. Koningin Juliana uitbrengen Bosbranden in Australië bedwongen. Veertienduizend schapen omgekomen. De hevige bosbranden in Adelaide in Zuid-Australië, zijn thans, met de komst van regen, geblust. Volgens schattingen is er een schade van meer dan een mïllioen Australische ponden. De vrijwilligers, die het vuur bestreden hebben, hadden de vlammen reeds bijna onder controle toen de regen het werk voltooide. In Victoria brand het hier en daar nog, doch volgens de laatste berichten heeft men het vuur daar in bedwang. De hoofdstad van Victoria, Melbour ne, had in de nacht van twee op drie Januari de warmste nacht sinds mensenheugenis na een dag waarop de temperatuur tot 105 graden fah- renheit was opgelopen. De leden van het personeel van de gouverneur van Zuid-Australië, ont snapten de dood door zich in natte dekens en lakens te hullen en dek king te zoeken achter een dijk. Het zomerhuis van de gouverneur ligt buiten Adelaide en de bewoners werden door de vlammen verrast. Rijk oogstland en boomgaarden zijn getroffen. Ook veel vee is omge komen. In de Australische staat Victoria zijn 14.000 schapen door de hevige bosbrand, die in Zuid-Australië heeft gewoed, om het leven gekomen, ter wijl ruim 400.000 vierkante kilometer weidegrond werd verschroeid. BRIEVEN. Marilyn Monroe, de 28-ja- rige filmster, die van haar tweede echtgenoot is gescheiden, heeft haar afdeling secretariaat -uitgebreid van vier op negen personen. Die moeten de 175.943 brieven beantwoorden, wel ke Marilyn ontving, nadat ze de hu welijksband verbroken hadHet waren overwegend troost- en liefdes brieven. SPOOK. Een inbreker in Turijn viel flauw toen hij in het door hem be werkte huis een witte gedaante op zich af zag komen. Even later viel de witte gedaante ook flauw, want dat was geen spook, maar de 82-jarige bciooonster van het huis. Juist voor het einde van de flauwvallerij arri veerde de politie, maar nog iets te laat om de inbreker te vatten, die bij kennis gekomen er toch nog in slaagde te ontsnappen. SCHOTELS. Het gebeurde in Leices- ter. Daar reed Percy Kelshaw met een verzameling aardewerkallemaal koppen en schotels. Men reed zijn wa gen ondersteboven. Koppen en scho tels stoven rond om vervolgens aan diggelen te vallen. Tussen de diggelen lag het boek „De vliegende schotels geland", dat Percy juist had terug gekregen van een cliënt, die het boek van hem had geleend!! COMMUNISTISCH PLAN Westelijke goedkeuring nodig West-Berlijn heeft Maandag zijn nieuwjaarsverrassing gekregen in de vorm van een bericht van het anti-communistische voorlichtingsbureau „West", volgens hetwelk het cëntrale comité van de socialistische een heidspartij in Oost-Duitsland zich momenteel bezig houdt met plannen voor een internationalisering van de vroegere Duitse hoofdstad. Deze plannen zouden inhouden, dat na het in werking treden van de Parijse verdragen het bestuur van Berlijn zou moeten worden overgeno men door een „internationale gouver neur", die zou worden bijgestaan door een „democratische volksvertegen woordiging". Tegelijkertijd zouden de communis ten, volgens het voorlichtingsbureau, de Westduitse bondsrepubliek en de Oostduitse republiek klaarblijkelijk willen samenbrengen in één organi satie, want behalve de Westelijke grote drie en de Sowjet-Unie zouden ook Polen, Tsjecho-Slowakije en de beide Duitse deelstaten deze over gang naar een internationale status moeten goedkeuren. Vliegtuig-televisie op 150 km afstand. Kortgeleden is op een vlieghaven van Orly een zeer unieke opspo ringsinstallatie geïnstalleerd. Het is een radartoestel, door een Franse maatschappij gebouwd, waar mee een toestel tot op een hoogte van ongeveer 10.000 tot 12.000 meter en op een afstand van om en nabij 150 kilometer opgespoord kan wor den. De radarbeelden van de aldus op gevangen toestellen verschijnen op een televisie-scherm van 35 vierkan te meter oppervlakte (het grootste televisiescherm van Europa). Met dit toestel kan men b.v. op Orly de toestellen „zien", die over het Loire-dal of de Franse kusten vliegen. Het is bestemd voor het Noordelijk regionale controle-centrum van de luchthaven Orly. Op de met knipperlichten beveiligde onbewaakte overweg bij het dorpje Berkum in de gemeente Zwollerker spel, is Maandagochtend vroeg een vrachtauto uit Leeuwarden gegrepen door de sneltrein, welke uit. Zwolle in de richting Groningen reed. De be stuurder van de "auto, F. V. uit Leeuwarden werd op slag gedood. De auto werd vrijwel geheel vernield. Eet ongeluk had een aanzienlijke stremming van de treinenloop tenge volge. Foto: De vernielde wagen bij de paal. enkele meters van de overweg waar hij werd tegenaan geslingerd. Alle acht landen zouden moeten zgn vertegenwoordigd in deze orga nisatie, waaraan de gouverneur ver antwoording verschuldigd zou zijn. Peter Florin van de afdeling interna tionale contacten van het centrale comité van de socialistische eenheids partij zou over deze plannen verslag hebben uitgebracht aan het ministe rie van buitenlandse zaken van Oost- Duitsland, aldus het bericht. Deze plannen zouden uitvoerig zijn behan deld in een memorandum dat op 20 Sept. 1954 zou zijn voorgelegd aan de Oostduitse ministerraad. In West- Duitsland wordt deze kwestie be schouwd als een „proefballon". Kort geding inzake boek over Han van Meegeren. Een kort geding over het boek „De alchemist van Ro.cquebrune", waarin het leven van de op 30 December 1947 te Amsterdam overleden schilder Han van Meegeren wordt beschreven, is Maandagmorgen als eerste zaak in het nieuwe jaar voor de president van de rechtbank te Amsterdam behandeld. De eerste echtgenote van de schilder, mevrouw De Voogt, eist de onmiddel lijke stopzetting van de verkoop van dit boek met een dwangsom van 100 gulden per exemplaar, dat na het von nis wordt verkocht. Zij heeft voorts een civiele procedure voor schade loosstelling bij de rechtbank aanhan gig gemaakt over dezelfde kwestie, -die vandaag wordt behandeld. Het in November 1954 bij de N.V. Ditgeversmaatschappij P. Vink te Til burg verschenen boek is geschreven door de heer J. Baesjou. De raadsman van eiseres, mr J. R. Voute te Am sterdam, zeide o.m. dat zijn cliënte, die in 1912 met Van Meegeren trouw de en in 1923 van hem werd geschei den, het boek stotend voor haar eer en goede naam acht. De advocaat van de eerste gedaag de, de schrijver mr P. F. C. van Geer 9 Dr. ir. J. A. Ringers, die voor de twee de keer president van het Koninklijk in stituut van ingenieurs was, heeft wegens drukke werkzaamheden deze functie wil len neerleggen. In zijn plaats werd gekozen dr. L. Ne- her, onlangs afgetreden als directeur- generaal van de P.T.T. en oud-minister van wederopbouw en volkshuisvesting. Aan dr. Ringers werd het erelidmaat schap aangeboden. te Amsterdam, deelde mede, dat de auteur van het boek van de tweede echtgenote van Han van Meegeren volledige medewerking had gekregen en dat met grote piëteit over de eer ste vrouw is geschreven. De advocaat van de uitgeverij, mr A. Steinhauser te Amsterdam, die eveneens tot ontzegging van de vor dering concludeerde, zeide dat ner gens in het boek iets wordt vermeld, dat met opzet krenkend is bedoeld. Algemeen bekende en vaststaande fei ten zijn gebruikt voor het psycholo gische verhaal. De president zal Vrijdag a.s. vonnis wijzen. Scheepvaartverkeer in Suez-kanaal hervat. Enorme convooïen schepen, die zich aan beide ingangen van het Suezka- naal hadden verzameld sinds op Oudejaarsavond het Liberiaanse tank schip „World Peace" in aanvaring kwam met een spoorwegbrug en de doorgang versperde, zijn thans uit Suez en Port Said het kanaal binnen gevaren. De beschadigde Westelijke overspan ning van de spoorwegbrug van El Fer- dan is door reparatieploegen geheel verwijderd. De hoofdingenieur van de Suez-ka- naalmaatschappij, Alphonse Grange, heeft meegedeeld, dat de schepen uit Suez zich zullen verzamelen op de grote Bittermeren, terwijl de schepen die uit de richting Port Said komen zullen worden gemeerd in'het uitwijk- kanaal bij El Kantara in afwachting van het gereedkomen van de oprui mingswerkzaamheden bij de spoor wegbrug. ONENIGHEID TUSSEN C.N.V. EN K.A.B. Betekenis van adviserend comité (Van onze parlementaire redacteur) Er is onenigheid tussen het Christelijk Nationaal Vakverbond en de Ka tholieke Arbeiders Beweging over de aanwijzing door de minister van economische zaken, prof. Zijlstra, van een lid van de Protestants Christe lijke Mijnwerkersbond inplaats van een vertegenwoordiger van de Katho lieke Mijnwerkersbond als werknemersvertegenwoordiger in het Raadge vend Comité van de Kolen- en Staal Gemeenschap. Op de mérites van dit geschil gaan we hier niet in. Het komt, wat de feiten betreft, hierop neer: 2 jaar gele den droeg de minister voor de heer Fr. Dohmen, voorzitter van de Katholieke Mijnwerkersbond voor de bezet ting van een zogenaamde effectieve zetel in het Raadgevend Comité. Een vertegenwoordiger van het N.V.V. werd aangewezen als „observateur". Over een juiste verdeling van de voor Nederland beschikbare functies in het Comité was de Raad van Vak- centralen het niet eens geworden, met het gevolg, dat elk der drie verbonden C.N.V., K.A.B. en N.V.V. zelf standig zijn zienswijze aan de minis ter gaf. Het C.N.V. was voorstander van een rouleersysteem en zij kreeg daarop, naar het bestuur beweert, het fiat van de K.A.B., die dit in een brief aan de minister bevestigde. Niet in orde. De K.A.B. beweert thans, dat er iets niet met die brief in orde is, dat het althans nooit haar bedoeling is ge weest om zich voor het rouleer systeem te verklaren. Aangezien het merendeel der mijnwerkers georgani seerd is in de Katholieke bond, name. lijk ongeveer 80 procent tegen slechts 3,4 procent in de Christelijke bond, meent de K.A.B., dat de heer Dohmen de aangewezen man is om weer be noemd te worden. De minister van economische zaken houdt evenwel vast aan de voordracht van de heer K. Feenstra van de Prot. Chr. Mijnwerkersbond. Geheel afgezien van de vraag, wie er behoort benoemd te worden en wie er in werkelijkheid benoemd wordt, lijkt het ons van belang 'aandacht te wijden aan de betekenis van het lid maatschap van het Adviserend Comi té en dus eigenlijk aan de betekenis van dit Comité zelf. Toen de K.S.G. in 1951 werd opge richt, betekende dit een wezenlijke verandering in de politieke structuur van een aantal Europese landen. Men aanvaardde namelijk het supra-natio- nale karakter van de Europese ge meenschap voor Kolen en Staal, dat wil zeggen: de deelnemende staten stonden een stukje van hun souvërei- niteit af aan een nieuw college, de Hoge Autoriteit genoemd, dat voort aan bindende regelen voor de leden van de gemeenschap zou kunnen uit vaardigen. 150 millioen. Belangrijk was voorts de schepping van een markt van 150 millioen con sumenten en tenslotte leidden ook de pooling van hulpbronnen op het ge bied van kolen en staal en het elimi neren van restrictieve practijken, ver. oorzaakt door kartels en buitenspori ge concentratie van economische machten, een nieuw tijdperk in. We vestigen hierop speciaal de aan dacht, omdat blijkt, dat aan de Hoge Autoriteit dus een uitgebreide macht in handen gelegd werd. Temeer daar kolen en staal de hulpstoffen zijn van elementaire groot-industrieën. Natuurlijk is de macht van de Hoge Autoriteit niet onbeperkt. Bij het ver drag is tevens voorzien in de benoe ming van een raad van ministers, waarmede contact wordt onderhou den en in de oprichting- van een ge meenschappelijk parlement, waarvan de leden worden gekozen uit de natio nale parlemtenen. Van Nederlandse zijde werden voor de eerste assemblée op 10 September 1952 aangewezen de Kamerleden Van der Goés van Naters, Korthals, Bruins Slot. Vixseboxse, Rip, Nederhorst, mej. Klompé, Sassen," Kapterjn en Blaisse. Hof van Beroep. Aangezien conflicten mogelijk wa ren en het nodig kon zijn de bepalin gen van het verdrag juridisch te in terpreteren en de juriste uitvoering ervan te waarborgen, werd ook een hof van beroep ingesteld. Daarin kre gen de Nederlanders Serrarens en Van Kleffens zitting, In het hoge gezagsorgaan zelf kreeg de Nederlander Spierenburg- zitting. Tenslotte is ook ingesteld de raad gevende commissie, waarover thans het conflict tussen C.N.V. en K.A.B. loopt. Deze commissie, waarin verte genwoordigers van de werkgevers, van de werknemers en van de consu menten zitting hebben, heeft tot taak in bepaalde gevallen, met name tech nische details betreffend, het hoge ge zagsorgaan van advies te dienen. De leden ervan worden door de raad van ministers benoemd. Dit comité bestaat uit 51 leden, te weten 17 vertegen woordigers van de vakbeweging: Frankrijk en het Saargebied 5 leden. Duitsland 5, Italië 5, Luxemburg l, België 2,5 en Nederland 1.5. De halve zetels worden samengevoegd tot één zetel, die afwisselend door een Neder lander en een Belg worden bezet. Er zijn 17 vertegenwoordigers van de werkgevers en 17 van de consumen- Het Wereldgebeuren Ambassadeur Tjjdens zijn studie aan de Sorbon- ne in Parijs had hg een machtig ideaal: hij wilde hoogleraar in de kunstgeschiedenis worden. Hij, dat was Louis Joxe, die op het ogenblik 53 jaar oud en Frans am bassadeur in Moskou is. Maar toen hij voor de keuze stond tussen een universitaire loopbaan en de over heidsdienst, koos hg de overheids dienst. Hij kreeg een baan bn de on derstaats-secretaris voor luchtvaart. Zijn studievriend George Bidault thans leider van de (Katholieke) volksrepublikeinen in de Franse Na tionale Vergadering bekleedde in die jaren het rustige ambt van ge schiedenisleraar aan een middelbare school. Bidault's loopbaan was wisselval lig totdat hij tijdens de oorlog een machtige figuur werd in de Franse verzetsbeweging. Daarna probeerde hg enige malen zijn stempel te druk ken op de Franse buitenlandse po litiek, totdat hij in conflict kwam met Pierre Mendès-France. de huidi ge Franse premier. Bidault en Men dès-France zijn op dit ogenblik bit tere vijanden. Zo ging het niet mét Louis Joxe.... Hij nam als lid van de Franse delegatie deel aan de ontwape ningsconferentie van 193.V34. Hij speelde een belangrijke rol bij de op bouw van het universitaire studie centrum voor buitenlandse politiek te Parijs. Ook werkte hij bij de voor lichtingsdienst van de toenmalige volkerenbond. Tijdens de oorlog kwam hij in de Franse verzetsbeweging weer in contact met zijn studie vriend Bidault en tenslotte kon het gebeuren, dat men hem een belang rijke post gaf bij de voorlopige Fran se regering. Generaal de Gaulle vond het zelfs nodig Joxe staatsraad te maken, maar Joxe. liet zich toch lie ver door Bidault overhalen om de lei ding te nemen van de culturele afde ling bij het ministerie van buiten landse zaken. Na de oorlog was Joxe de aange wezen man om Frankrijk te verte genwoordigen in de Unesco, totdat Bidault weer eens een vertrouwens man nodig had voor een moeilijke post. Bidault klopte bij Joxe aan en na enig aarzelen aanvaardde Joxe die moeilijkë post: hij werd Frans ambassadeur in Moskou. Men zegt van Joxe, dat hij genlijlk alleen uit nieuw leid deze baan aanvaardde. Hg wilde wel eens weten hoe het in Rus land toeging en of het absoluut on mogelijk was met de Russische rege ring te praten. Thans bevindt Joxe zich in de wel zeer merkwaardige situatie, dat hij opdrachten moet uitvoeren van Mendès-France, die een heftig vijand van zijn vriend Bidault is. En naar men in Moskou beweert, doet Joxe zijn werk nog goed ook. Joxe is de enige ambassadeur, die met de Russische regering vrij veel te praten heeft, omdat hij nogal wat mededelingen van Mendès-France heeft over te brengen. Er is enig verschil tussen de Brits- Amerikaanse en de Franse politiek jegens Rusland, hetgeen mee brengt, dat de Franse ambassadeur niet kan volstaan met de mededeling, dat hij instemt piet de vertogen van zijn Engelse en Amerikaanse colle ga's. Hij moet er steeds zelf op uit en de Russen vinden dat wel zo aan trekkelijk. Zij moedigen hem bepaald aan, ook bij het aanpeilen van de mogelijkheden voor een vreedzaam bestaan tussen Oost en West. Sommige diplomaten in Moskou hebben zich wel eens vrolijk gemaakt over de teleurstellingen, welke Joxe bij dit alles ondervonden heeft. Zo moet het gebeurd zijn, dat hij bij zijn eerste bezoek aan het Kremlin door Stalin allerzonderlingst werd ontvangen. De grote dictator barstte namelijk in een haast onbedaarlijk lachen uit toen de keurig geklede Joxe op hem toetrad. Niemand heeft ooit aan Joxe verteld waarom Stalin zo luid en onbeleefd lachte. Een andere grap over Joxe is sym bolisch. Toen hij op 7 November j.l. op een receptie bezig was met Molotow te klinken en daarvoor een glas spuitwater gebruikte Joxe drinkt geen alcohol trad Ma- lenkow op hem toe en wierp een flinke scheut wodka in het mineraal water glas. waarna Joxe beleefd heidshalve wel verplicht was met wodka te klinken Ziedaar de grote allesbeheersende vraaghoeveel Russische wodka zal er in het Franse spuitwater ge mengd moeten worden, opdat men in vrede en vriendschap kan leven? Malenkow heeft enkele dagen ge leden opmerkelijk welwillend gesproken over die vriendschap met het Westen en hij heeft ook iets gezegd over een Viermogendheden- conferentieOpmerkelijk vinnig heeft het Britse ministerie van bui tenlandse zaken deze vriendelijkhe den van Malenkow afgewezen en be toogd, dat er helemaal niet gepraat kan worden alvorens de accoorden van Pai-ijs zijn geratificeerd Heeft Engeland zo snel en zo vinnig geantwoord, omdat Mendès-France reed3 een weinig gevox-derd is met zijn toenadering tot Rusland? En heeft Joxe enig succes in Moskou? Deze vrager, sri-u^n is ze ker nog niet haar bevestigend be antwoorden. Maar het zou wel eens kunnen, dat de heer Joxe bezig is betekenisvolle dingen te doen!! Nederland afwisselend een of twee vertegenwoordigers en wat de consu menten betreft, kan Nederland op twee vertegenwoordigers aanspraak maken. De adviserende raad heeft een be langrijke taak. Het is derhalve begrij pelijk, dat de Nederlandse vakbonden er veel aan gelegen is, iemand uit hun midden aangewezen te krijgen. Het is iemand van de K.A.B. geweest. Het ziet ernaar uit, dat de minister voet by stuk zal houden en dat thans een vertegenwoordiger van het C.N.V. ten. Wat de werkgevers aangaat heeft benoemd zal worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3