Is een betere weersverwachting voor Zeeland mogelijk? BIJ JAN DE JAGER GAAN DE SCHAATSEN AL VIT HET VET ZeeuwseAlmanak Agenda KERSTBOOMBRAM OP HET VLISSIMS NOLLESTRAW 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 4 JANUARI 1955 VELE MOEILIJKHEDEN Tussen „Brussel" en „De Bilt" zijn er weinig verschillen. Is er een betere weersverwachting voor Zeeland mogelijk? Deze vraag wordt uitvoering behandeld in het Zeeuwse landbouwblad van vorige week, zonder dat er echter een definitief antwoord wordt gegeven. De klachten over de weersverwachting zijn niet van vandaag of gisteren. Vooral in de „uiteinden" van Nederland wordt reeds lang op de onvolkomenheid van de verwachtingen gewezen, terwyl met name in Zeeland wordt betoogd, dat „Brussel" betrouwbaarder zou zijn. In Limburg zijn soortgelijke klachten onderzocht door de rykslandbouwconsulent doch daarbij bleek, dat het ver schil in kwaliteit tussen de diverse weerberichten niet merkbaar was. Dit deelde de directeur der afdeling Weerdienst en luchtvaartmeteorologie, dr. K. R. Postma aan de redactie van het Z.L.M.-blad mede. In principe heeft „Brussel" de be schikking over dezelfde gegevens als „De Bilt". Wanneer het resultaat van de verwachting desondanks anders uitvalt, zal men hierbij verschillende oorzaken in ogenschouw moeten ne men. Het weer in België en de verwach ting voor de naaste toekomst zijn ge makkelijker te beschrijven door de korte kust en het ontbreken van veel water. Dit komt de regelmaat van het weer over het gehele land ten goede. In Nederland heeft men te maken niet de storende invloeden van IJssel- meer Zeeuwse en Zuid-Hollandse wateren en de Waddenzee. De meteo roloog stelt zich bij het opmaken van de weersverwachting in op het mid den van het land. Daardoor kan het inderdaad in Vlissingen al regenen, zonder dat men, gezien vanuit het centrum van het land, direct van een foutieve voorspelling behoeft te spre ken. Deze kwestie hangt ook in hoge ma te af van het aantal malen dat het weerbericht „ververst" wordt. Wan neer men de dagelijkse gang van za ken even volgt, wordt het duidelijk dat de meteoroloog, die des morgens om kwart over vijf het radiobericht voor de dagazelf opmaakt, deze ver wachting driemaal hoort uitzenden. Wanneer de laatste uitzending om acht uur des morgens -'laats vindt, heeft hij de verwachting al drie uur geleden opgemaakt. Des Zondags wordt datzelfde bericht, behoudens, bijzondere omstandigheden, zelfs nog om half tien de wereld ingezonden. In die drie uur kan er echter veel gebeu ren, vooral als men in een uithoek van het land woont, terwijl de ver wachting meestal voor het geheel is opgenjaakt. Daarna wordt voor de verdere uitzendingen steeds een nieuw bericht- gemaakt. Naast de verwach ting voor de dag zelf is er de verwach ting voor de volgende dag een ver wachting op langere termijn die voor het eerst omstreeks het middag uur de aether in. gaat. Daar de verwacntingstermljn steeds korter wordt, moet deze verwachting, die steeds wordt bijgewerkt, dus ook steeds beter worden. De grootste moeilijkheid zit dus wel in de morgenperïode, wanneer drie uitzendingen achtereen met dezelfde verwachting wordt gewerkt. Men kan daarom deze verwachtingen niet zon der meer onjuist noemen, doch wel achter op de feiten. Daarnaast blij ven er vanzelfsprekend ook een aan tal gevallen waarin de plank wordt misgeslagen. Maar daarvoor is het dan ook een verwachting. De weersverwachtingen voor' lange re termijn worden wel steeds beter, doch naarmate men voor langere tijd gaat voorspellen, moeten de termen voorzichtiger en vager worden gehou den. In, Brussel is men in dit opzicht nog enigszins in het voordeel, omdat de termijn voor de verwachting steeds iets korter is. Daarnaast zou voor het Zuid-Westen van ons land de weersverwachting be ter aan het doel kunnen beantwoor den, wanneer de verwachting via een eig^n regionale zender kon worden uitgezonden. Dit gebeurt reeds in Lim burg en Groningen, al legde dr Post ma er sterk de nadruk óp dat deze verwachting ook niet geheel aan haar doel beantwoordt, omdat de uitzending des avonds plaats vindt. En in de nacht kan er ook met de weersver wachting nog heel wat gebeuren. Of het dan niet mogelijk is een algemeen weerbericht met meer regionale specificaties de wereld in te sturen? In de practijk is ge bleken, dat het teveel ingaan op de details verwarrend gaat wer ken. „Men kan het" aldus dr Postma „bijna nooit zo duidelijk zeggen dat iedereen het begrijpt". Het is daarbij inderdaad een feit, dat men in België een wat vlotte re terminologie gebruikt, .zodat het luisteren prettiger is en de ter men ook gemakkelijker blijven hangen. Bij dit alles dient de persoon van de meteoroloog niet uitgeschakeld te worden. Voor een gedeelte berust zijn voorspelling op persoonlijk inzicht en. naarmate hij voor zijn voorspelling nauwere grenzen durft te trekken, loopt hij ook grotere risico's. Zowel een te ver gaan naar de ene als naai de andere kant is niet goed. In het ene geval is de weersvoor spelling niet goed, in het andere vol doet dit niet aan de hoge eisen die we daar tegenwoordig aan stellen, omdat er nog van alles kan gebeuren. Daarom krijgt de voorspeller pun ten als hij goed heeft voorspeld, .doch punten als hij niet goed of te ruim heeft-voorspeld. Zo controleert hij zichzelf steeds door het critielcsysteem dat de voorspelling naast de feiten zet. Voor critiek is men overigens in De Bilt niet bang, omdat men er steeds weer van leert en opbouwende critiek een aansporing is om steeds weer ver beteringen aan te brengen. In de toe komst zal dit met de weerberichten voor de uiteinden des lands, voor zo ver de personeelsbezetting die toelaat, ook zeker het geval zijn, zo werd uit drukkelijk verzekerd. Wanneer er een vlijmende wind uit het Oosten gaat waaien en Koning Winter met zijn ijzige adem de sloten en plassen doet verkillen, dan haalt Jan de Jager in de Westkerkepolder bij* Wolfaartsdijk zijn schaatsen van de zolder. Voor korte tijd valt het werk op de boerderij stil en bij de radio luistert de gehele familie gespannen naar de weerberichten. En wanneer de sloot voor het huis nog maar nauwelijks is toegevroren, klinkt in de ruimè woonkamer reeds het snerpende geluid van schaatsen, die geslepen worden, 's Avonds staat de deur niét stil, en ieder ogenblik komt er een schaatsliefhebber op bezoek met zijn Noren of Friese doorlopers onder de arm. Gezellig rond de kachel gezeten worden dan onder het toeziend oog van Jan de Jager de schaatsen gescherpt en komen er belangrijke dingen ter sprake,-als de dikte en de kwaliteit van het jjs en de kansen bij de mis schien komende schaatswedstrijden. Hoe zou het ook anders kunnen toe gaan bij iemand, die meegedaan heeft aan de Europese kampioenschappen en diè het Nederlands record over 1500 meter evenaarde? TRADITIE HERSTELD. Met de jaarwisseling is te Renesse weer een oude traditie in alle eer her steld. Het was ook in deze gemeente de gewoonte om het nieuwe jaar met klokgebeier te doen inluiden, maar sedert de oorlog was daarvan weinig VERHAAL 't Is wel lang geleden, maar 't is een mooi verhaal en gaarne vertellen wij het in dit hoekje na, ongeveer zoals wij het mochten optekenen uit de mond van de betrokkene zélf. Een nu sinds lang gepensionneerde post bode van een der Bevelandse dorpen. De zoon van buurvrouw was vrij geloot, zo vertelde hij, en zoals in die dagen te doen gebruikelijk was, moest buurvrouw tracteren op een soort pannekoeken, waartoe ze ijve rig een grote hoeveelheid beslag maakte en dat te vijzen zette in de bedstede, de deurtjes zorgvuldig ge sloten. Nu geviel het, dat omstreeks dat tijdstip diezelfde gepensionneerde postbode van thans het levenslicht zou aanschouwen. Buurvrouw werd er bij geroepen, ter assistentie. Ook dat was in die dagen gebruikelijk. 't Werden bedrijvige uren voor buurvrouw, zéér bedrijvige uren. Want toen ze na enkele uren haar woning weer betrad en zich opmaak te om de koeken te gaan bakken, wachtte haar een verrassing. Het deeg was gerezen, gerézen De pan of emmer uitde bedstede in, over de dekens, de kiis- sens, en toen ze de bedstede-deurtjes opende, golfde de kleverige substan tie haar dreigend tegemoet Of de koeken nog gebakken zijn vermeldt de historie niet, maar be slag moet er ongetwijfeld voldoende geweest zijn'. meer gekomen. Er is natuurlijk 'ook vuurwerk afgestoken, maar zo ver nemen wij dit alles verliep ordelij ker dan de vorige maal, bij het af scheid van 1953, het geval was. AANSLUITING. In Renesse, of althans in de onmid dellijke omgeving van het dorp, kwam in het oude jaar een belangrijke aan sluiting tot stand. De wegen bij de Noorse woningen in de Hoogenboom- polder werden doorgetrokken tot de provinciale straatweg. De provisoire doorgang, welke tot dusver bestond, is thans afgesloten. IN DE AS GELEGD. Nabij de BelgischNederlandse grens ging nog juist voor het oude jaar afscheid nam in de grensbuurt „Het Spaanse Kwartier" onder Clinge een Belgische landbouwschuur in vlammen op. Het gebouw werd volko men in de as gelegd ende schade, welke ver in de duizenden guldens loopt, wordt slechts ten' dele door de verzekering gedekt. De oorzaak van de brand is onbekend. TONEELSTUK. „Kinderen van ons volk" is de titel van een bekend toneelstuk, geschre ven door Antoon Gooien. Begin Fe bruari zal de muziekvereniging „Hei kant" te Sint Jansteen dit mooie spel voor het voetlicht brengen. De regie berust bij de heer P, van Hooije. COLLECTE. In Oostkapelle rammelde de bus ten bate van de Klaproos-actie van het Nederlands Oorlogsgravencomité. De opbrengst van deze inzameling wa9 f 61,87. DIAMANT. Kloost'erzande heeft deze week een diamanten echtpaar. Het zijn de heer en mevrouw F. de WaalNeve, die door familie, vrienden en bekenden ongetwijfeld in de bloemetjes gezet zullen worden. De zes en veertig jaar oude Jan de Jager is momenteel Zealand's snelste man op de schaats en voorlopig denkt hy er nog niet aan om zyn schaatsen „aan de wilgen te hangen". Reeds op veertienjarige - leeftijd trokken zijn prestaties op de schaats de aandacht en daarom kwam hij in de leer bij de schaatskampioen C. de Koning uit Breda, de man, die nog steeds het werelduurrecord op zijn naam heeft staan. Onder leiding van de heer De Koning groeide Jan de Jager tot een gevreesd tegenstander. Vijftien jaar was hij, toen er in de omgeving geen wedstrijd gehouden kon worden, waarbij hy niet als over winnaar uit de strijd kwam. Een jaar later won hij de proef wedstrijden over 500 en 1500 meter, We hopen dat de Heren zö zullen lopen, dat U er gerust Uw Lexington van America's Best Tobaccos bij zult kunnen blijven roken. VANDAAG Middelburg Electro: „De misstap van dr Talbot", (18 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Lucky Me", (cine- masc.), (a.l.), 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Middernacht- zöne" (cinemascope), 18 jaar), 19 en 21 uur; Luxor: „Drums of Tahiti", (14 jaar), 20 uur; Concertgebouw: voorstelling P.v.d.A. door Enny Mols- de Leeuwe, 20 uur. Goes Grand: „Duel op de zeebodem", (cinemascope), (14 jaar), 20 uur. welke de Koninklijke' Nederlandse Sehaatsrijders Bond in de provincie Zuid-Holland organiseerde. Met ver wondering zag men de ster van deze Zeeuwse schaatsenrijder stijgen en gaarne bezorgde men hem dan ook een plaats in de Nederlandse ploeg, die in de jaren 1928'29 en 1929'30 onze kleuren bij de Europese kampi oenschappen in Noorwegen hoog moest houden. In de heftige strijd, die daar gestreden werd, behaalde hij een plaats in de middenklasse. Toen kwam de militaire dienst de Zeeuwse schaatser voor een jaar opeisen en daarna volgden, enkele kwakkelwin tertjes. Maar in 1933 stond Jan de Jager weër op de gladde ijzers en maakte hij een snelheid op de vijf- j tienhonderd meter, waarmede hij het Nederlands record evenaarde. Het volgend jaar bracht hem het Bra bants kampioenschap en zo bleef het doorgaan. HET WERD TE KLEEN In een kastje aan de muur hangen meer dan negentig medailles en en kele wisselbekers. Allemaal overwin ningen. Het is een gloednieuw kastje, want het vorige wérd te klein en daarom liet mevrouw De Jager, die niet weinig trots is op de prestaties van haar man, een groter maken. „Ik hoop maar, dat de vorst door zet", zegt De Jager glimlachend, „want nu is het weer te groot en d'r zullen er dus een paar by moeten". Zyn grootste rivaal in Zeeland is. zyn broer Jaap uit Kapelle, die ook weet wat hard rijden is. „Maar op de vijfhonderd meter krijgt hij me niet", gnuift Jan. Het schaatsenrijden zit by de familie De Jager in het bloed. Zijn beide zoons weten de voetsporen van hun vader ook aardig te druk ken. Winnen doen 'zij echter nooit van hem en dat spijt De Jager wel eens. „Ze moesten een oude kerel als mij voorbijvliegen", meent hij. Ergens in huis ging de telefoon over en onze verteller moest even zijn verhaal onderbreken. Het bleek Staf Dobbelaere uit Schoondijke te zijn, die vroeg, wanneer mijnheer De Jager eens over kon komen om een groepje Zeeuwsch-Vlaamse schaatsenthousiastelingen te trai nen. „Op het ogenblik zitten de meest belovende schaatsers in Zeeuwsch- Vlaanderen", merkte de heer De Ja ger op, „en wanneer er wedstryden gehouden zullen Worden, dan hebben we aan hen de zwaarste dobber. Maar we zullen ze tegenstand bieden!" Buiten wees de barometer twee graden onder nul aan. Het belooft best weertje te worden voor de De Jagers en de vele andere schaatslief hebbers. In het plan-Bonedijlce te Vlissingen wordt een nieuwe Ned. Hervormde Kerk gebouwd. Als alles meeloopt staat er een goede kans, dat dezr i, k omstreeks Pinksteren gereed is. Een overzicht van de bouw. (Foto: P.Z.C.j (Advertentie.) KLAAR VOOR DE START 1955 Pakistaanse ambassadrice bezoekt Zeeland De ambassadrice van Pakistan mevr. Begum Liaquat Ali Khan heeft het plan'-in de tweede helft van de maand Januari een bezoek aan Zee land te brengen, in het bijzonder om zich op de hoogte te stellen van het maatschappelijk werk in deze pro vincie. Vuurwerk met gevolgen in Middelburg. Achi lichtgewonden! Naar thans is gebleken is de jaar wisseling te Middelburg toch niet zo rustig verlopen als aanvankelijk ge meend werd. Bij het ontsteken van een nieuw soort vuurwerk liepen acht jongelieden verwondingen aan de han den op en bij één slachtoffer moest zelfs een pink worden geamputeerd. Bovendien moest de politie tegen de onruststokers optreden, met het ge volg dat een dertigtal knapen een ge deelte van de Oudejaarsavond in het politiebureau heeft doorgebracht. Vooral in de binnenstad werd men des .middags en in de avonduren herhaal delijk opgeschrikt dóór bijzonder luide knallen, afkomstig van zogenaamde „kanonslagen". In de toekomst zal streng toezicht worden uitgeoefend op de verkoop van vuurwerk en op het afsteken er van. Het is bepaald niet de bedoeling, dat men de jaarwisseling gedurende de gehele Oudejaarsdag „viert"; het afsteken van explosieve voorwerpen van onschuldige aard omstreeks middernacht wordt vol doende geacht! Eén millioen schade aan Zeeuwse dijken. Tijdens de Decemberstormen De schade, die de Decemberstormen aan de Zeeuwse zeeweringen hebben veroorzaakt, zal een bedrag van één millioen gulden niet te boven gaan. Dit deelde de Commissaris der Konin gin, jhr. inr. A. F. C. de Casembroot, mede tijdens een bijeenkomst met en kele persvertegenwoordigers. Hij wees er op, dat de waarschuwings- en be wakingsdiensten in de provincie Zee land voortreffelijk hebben gewerkt. De onderlinge contacten waren goed. Gebleken is, dat het sluiten van spoorweg-coupures in de dijken nog bijzondere voorzieningen zal eisen. Dit geldt, speciaal voor het traject KruiningenKrabbendijke: Op korte termijn zal overleg worden gepleegd om dit moeilijke punt te regelen. Bedrijf in Zierikzee weer hersteld. Naar wy vernemen zullen de nieu we gebouwen van de Coöperatieve Vereniging voor Zuivelbereiding „De Duif" te Zierikzee op 2 Februari in gebruik.'worden genomen. Dit is het eerste totaal ver woeste bedrijf, dat na de ramp weer in productie komt. Zwincommissie bijeen De Belgisch-Nederlandse Zwincom missie zal op 12 Januari a.s. een be spreking houden te Cadzand over de waterstaatsbelangen, die gemoeid zijn met de instandhouding van liet Zwin. Een zekere Keesje „richtte enige da gen geleden via de pers een oproep tot de Vlissingse bevolking" om mede te werken aan een door hem en zijn kor nuiten te organiseren Nieuwjaars vreugdevuur op het Nollestrand. Tot biandstof hadden de ondernemende jongelieden de kerstbomen bevorderd, die weliswaar tijdens de Kerstdagen goede diensten hadden bewezen, maar voor verder gebruik toch vrij waarde loos waren. Met uitzondering van het door .Keesje c.s. voor ogen gestelde doel!- i De opzet is volkomen geslaagd. Tal rijke jongens, die nog van hun vacan- tie genoten, hebben daarvan een mid dag opgeofferd om de bomen van hein de en ver aan te slepen naar het Nol- lostrand, waar er des avonds gister- avond de vlam in zou worden ge- s.oken. En de vlam ging er in! Aangewak kerd door de harde Oostenwind ston den de ex-kerstbomen spoedig in lich ter laaie, de gretig aanschouwende gezichtjes van honderden Vlissingse kinderen verlichtend, die waren sa mengestroomd al dan niet onder lei ding van vader, moeder, zuster of broeder om van het machtig ge beuren getuige te zijn. Zo'n formidabele brand met uitslaan de vlammen is immers nog. altijd heel wat anders dan het stiekum gestookte vuurtje en wat belangrijker is ook veel minder gevaarlijk. De politie was er natuurlijk wel bij, maar de jeugdige organisatoren van het vreugdevuur hadden alles zo keu rig geregeld, dat de agent eigenlijk he lemaal niet nodig was. Helicopterdiensten tijdens de E 55. Het staat thans vast, dat ter gele genheid van de grote tentoonstelling „E-55", die in Rotterdam wordt ge houden, een helicopter-dienst Rotter dam—Zeeland georganiseerd zal wor den. Er zal driemaal per week worden gevlogen, behalve op .Walcheren wordt ook op Schouwen-Duiveland geland, terwijl nog in overweging is om de dienst naar Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren door te trekken. Op Donderdagen, Vrijdagen en Za terdagen zal de „Sabena" deze vluchten van en naar Brussel uit voeren en tevens zullen er rondvluch ten boven het expositie-terrein en Rotterdam worden ondernomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2