PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Koude en sneeuw in vrijwel alle delen van Europa Voorontwerp nieuwe boten voor Westerschelde in April gereed BILT STRENGE BEPERKINGEN OP REIZEN DOOR DE SOWJETS SPROOKJE IN DE SNEEUW.... DUITSE DIPLOMAAT DOOR ZIJN VROUW IN MOEILIJKHEDEN Vandaag... 198e Jaargang - No. 2 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per •week; f 5.85 p. kw.; £r. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 4 Jan. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cont per mm. Minimum p. advertentie f3-—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) van 1—5 regels f 1-—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g, 3 OVERAL WORDT HET VERKEER ERNSTIG BELEMMERD Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 100, telef. 28. Acht graden vorst in West-Duitsland Uit 'bijna alle delen van Europa wordt koude en sneeuw gemeld. Op veel plaatsen ondervindt het verkeer veel hinder. In Zweden is door een sneeuw storm, waardoor 't, spoor-, weg- en luch tverkeer ernstig werd belemmerd, een einde gekomen aan enige dagen van helder vriesweer. Bij Grenoble in Frankrijk zijn bijna honderd auto's vastgelopen in de sneeuw, die plaatselijk tot twee meter hoog ligt. Op het station van Inns bruck (Oostenrijk) kwam het verkeer Maandag gedurende twee uur tot staan, doordat als gevolg van de vorst een electrische kabel brak. Op het station-West in Wenen stonden door de kou de klokken stil. Ook in België is het koud. In het Zuiden van het land ondervindt het verkeer veel hinder van sneeuw en gladde wegen. Hetzelfde geldt voor West-Duitsland, waar het kwik tot acht graden onder het nulpunt zakte. In Denemarken was het Maandag droog winterweer, doch er werd sneeuw verwacht. Aan de Italiaanse Ri- vièra is Zondagavond de eerste sneeuw van dit seizoen gevallen. Ook in vele delen van Noord-Italië heeft het gesneeuwd. In het grootste deel van Oost-Enge- land en in het Zuidwesten viel in de Nog geen beslissing inzake stormschade. In de Kabinetszitting is gisteren de vraag besproken of van overheids. wege schadevergoeding zal worden gegeven aan degenen die door de laatste storm waterschade hebben De regering kwam echter nog niet tot een bepaald standpunt. Donderdag komt de commissie voor de watersnood, een vaste com missie uit de Tweede Kamer, be staande uit 15 leden, bijeen. Aan de besprekingen zullen deelnemen de ministers Drees, Van de Kieft en Al- gera. Boodschap van de paus. Paus Pius de twaalfde heeft Maan dag gepleit voor vreedzaam naast eikaar bestaan van alle landen op grondslag van „de beginselen van Bethlehem". Het pleidooi is vervat in een Kerst boodschap, die de Paus door zijn ziek te niet voor Kerstmis heeft kunnen voltooien. De boodschap werd Maan dag gepubliceerd. De officiële tekst was in het Italiaans geschreven. Na een inleiding, omvat de boodschap drie hoofdstukken, „Naast elkaar be staan in angst", „Naast elkaar bestaan bij vergissing", en ,,Naast elkaar be staan in waarheid". Amerikaanse aviatrice verongelukt. De bekende Amerikaanse aviatrice, mevr. Diana Bixby is op een vlucht van Mexico naar de Ver. Staten met haar toestel ter hoogte van de Cali- fornische kust in zee gestort. Een duiker heeft het stoffelijk overschot van de 32-jarige mevr. Bixby uit het wrak van haar vlieg tuig geborgen. In 1950 trachtte zij, samen met haar echtgenoot, een recordvlucht om de wereld te maken. Zij moest toen in Calcutta de poging opgeven door motorpech. Diana Bixby en haar echtgenoot Robert onderhielden een luchtlijn voor vrachtvervoer. Beiden vlogen Zondag j.l. in afzonderlijke vracht vliegtuigen boven een afgelegen ge deelte van Zuid-Californië, toen zij haar man radiografisch mededeelde gebrek aan brandstof te hebben. nacht van Zondag op Maandag natte sneeuw, hagel en regen. Men verwacht-, te, dat voor Maandagavond de sneeuw buien van Frankrijk uit, Groot-Brit- tannië bereiken. Koninklijk gezin geniet van wintersport Het is in Sankt Anton nog steeds prachtig winterweer. De wind draai de gisteren naar het Oosten, zodat de temperatuur ongeveer 10 graden onder nul blijft. Hoger in de bergen daalde hij zelfs tot 30 graden onder nul. Prins Bernhard is weer naar Ne derland teruggekeerd. Op Nieuwjaarsdag is de koninklijke familie al vroeg op pad gegaan om een skitocht te maken. H.M. en de prinsessen genieten de hele dag van de buitenlucht. Prinses Margriet heeft op Nieuwjaarsmiddag deelgenomen aan kinder-skiwedstrQden. Zij kwam uitstekend door, doch zag «5e voor laatste vlag niet, waar ze omheen moest. Daardoor kreeg ze strafpun- ten, waardoor ze niet de eerste, maar de tweede uit haar groep werd. A^AAAA^AAAA^AAAAAAAA^AAA_ Het blijft winteren. (Van onze weerkundige mede werker). Vaak is het in de winter bij vriezend weer in het Noorden van Nederland kouder dan in Zeeland, maar nu is het anders om. Schommelt het kwik in Groningen en Friesland om het vriespunt, in Zeeland werd 2 graden vorst gemeten. De oor zaak hiervan ligt in de weg, waarlangs de aangevoerde lucht zich beweegt in het Noorden stroomt deze eerst nog over de Oostzee, terwijl meer Zuidelijk de lucht rechtstreeks uit Polen en Duitsland wordt aangevoerd. Toen wij gisteren in de late avonduren dit overzicht opstel den, bewoog een sneeuwgebied zich over Frankrijk in Noordel. richting. Het is niet onwaar schijnlijk, dat vandaag ook bij ons enige sneeuw gaat vallen. Veel kouder zal het nog niet worden. Wel mag een kleine temperatuursdaling worden ver wacht, doch meer dan lichte vorst verwachten wij de eerste dagen nog niet. Ook in een groot deel van Oost-Europa komt niet meer dan lichte of matige vorst voor. WVWVVWVVN*\*\*VWWVV Rus in Wenen verdwenen De politie te Wenen heeft van de Russische autoriteiten het verzoek gekregen te helpen bij de opsporing van luitenant-kolonel Gregor Rapolof, directeur-generaal voor de vroegere Duitse activa in Oostenrijk, die spoor loos is verdwenen. HQ is Zaterdag ochtend voor het laatst gezien. TEGENMAATREGEL IN V. S. Strategische gebieden verboden De V. S. hebben Maandag nieuwe strenge beperkingen gesteld op het reizen van Sowjet-burgers in de Verenigde Staten, zulks in verband met de beperkende bepalingen, die voor Amerikanen in de Sowjet-Unie gelden. Minister Foster Dulles heeft in een nota de Sovvjet-ambassadeur in Wash ington, Zaroebin, van dit besluit op de hoogte gebracht. Door de nieuwe beperkingen zal ongeveer 27 procent van de Ver. Sta ten voor Sowjet-burgers afgesloten zQn, tegen ongeveer 30 procent van de Sowjet-Unie, dat niet door Ame rikaanse staatsburgers kan worden bezocht: In zijn nota verklaarde Dulles, dat, als de Sowjet-Unie van mening zou zQn, dat de internationale toestand verlichting van de beperkingen op reizen van Amerikanen in de Sowjet- Unie mogelijk maakt, ook de V. S. bereid zullen zijn hun beperkende maatregelen in gelQke zin te herzien. De voor Sowjet-burgers verboden gebieden omvatten in het algemeen industriegebieden en streken waar grote militaire installaties en atoom- Nieuw geneesmiddel tegen malaria Amerikaanse geleerden hebben een nieuw geneesmiddel tegen malaria gevonden, dat tevens gebruikt kan worden als middel om te voorkomen dat men deze ziekte krijgt. Met het middel, dat uit primaquine en chloroquine bestaat, zQn in de af gelopen zes jaar proeven genomen op gevangenen van de gevangenis in At lanta in de Amerikaanse staat New York, die zich daarvoor beschikbaar hadden gesteld. fabrieken zijn gevestigd, zóne van 25 kilometer lai Ook is een langs de Mexi caanse en de Canadese grens voor Sowjet-burgers verboden gebied. In totaal vallen ongeveer 367 Sow jet-burgers, o.m. verbonden aan de Russische ambassade en de Ver. Na ties, onder deze bepalingen. De beper kende bepalingen in de Sowjet-Unie gelden voor ongeveer 130 Aïnerika- nen. Arbeiders met speciale handschoenen, helmen en overalls zijn hier bezig met het af spuiten van een radioactieve B- 36 Superbommenwerper bij - de fa briek van de Consolidated Aircraft Corporation te Fort Worth in Texas. Oud-president Arias ondervraagd. Vermoedelijk geen schuld aan de aanslag. In Panama, waar naar gemeld Zondag op een renbaan president Re- mon werd doodgeschoten, is het Maandag rustig geweest. De politie zette de nasporingen naar de moor denaars voort. Naar verluidt zijn vele verdachte personen gearresteerd. Oud-president Arnulfo Arias werd door de politie op zijn rQke koffie plantage, ongeveer 450 km van de hoofdstad, voor ondervraging aange houden. Politieke waarnemers nemen evenwel niet aan, dat dr. Arias iets met de moord uitstaande heeft. Te New York verklaarde de Pana mese afgevaardigde bQ de V.N., Er nesto de la Ossa, dat er een vrouw was aangehouden, die zich bij het ge zelschap van president Remon had oegd en de president aan de aan vallers had aangewezen. Zij bleek een revolver in de hand te hebben, aldus 1 afgevaardigde. Het stoffelijk overschot van dr. Re mon lag Maandag opgebaard in een kapel van de kathedraal te Panama, waar de bevolking de president de laatste eer beweés. De eerste vice-president, José Ro man Guizado, legde in een buitenge wone bQeenkomst van de nationale vergadering de eed als president af. ONTSLAG AANGEBODEN Zij noemde Engeland vijandelijk gebied" Oskar Schlitter, de Duitse zaakgelastigde in Londen, wiens echtgenote volgens persberichten op een Kerstviering in de ambassade te Londen, Engeland „vijandelijk gebied zou hebben genoemd, heeft Maartdag aangeboden ontslag té nemen uitde Wesfduitse diplomatieke dienst. Dit is meegedeeld door een officiële Westduitse woordvoerder m Bonn, waar Schlitter Maandag aankwam. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat nog geen beslissing is geno men. Schlitter is voorlopig met verlof gegaan, zo zei hij. Na aankomst in Bonn is mevr. Schlitter, een voormalige filmsteren schoonheidskoningin, ingestort. ZQ is onmiddellQk onder dokterstoezicht geplaatst. Haar toestand zou ernstig zQn. In een officiële verklaring is ge zegd, dat mevr. Schlitter haar ver gissing, die, te wQten was aan ze nuwachtigheid en onervarendheid, ten zeerste betreurt. Op het Britse ministerie van bui tenlandse zaken heeft men nog geen commentaar willen leveren op de kwestie-Schlitter. In de officiële verklaring werd voorts gezegd, dat mevr. Schlitter onverwachts op het Kerstfeest moest optreden als gastvrouw en de gasten moest verwelkomen. Toen zQ de le den van de Duitse missies in het ZIJLADING VOOR KRUININGEN Model vanhaven van Breskens in waterloopkundig laboratorium Er wordt thans hard gewerkt aan de verbetering van de veerverbindin- gen over de Westerschelde. Zo zal het voorontwerp van de twee nieuwe gro te boten, die een capaciteit krijgen van ca 100 auto's, waarschijnlijk in April a.s, gereed zQn, terwijl men eveneens druk bezig- is met de plannen voor de nieuwe haven van Breskens. Nog deze maand zal in het Waterloopkundig Laboratorium te Delft een model van de nieuwe haven worden gedemon streerd voor het Provinciaal bestuur. Voorts wil men trachten ook voor Kruiningen en steiger met zylading in te richten. Met Rijkswaterstaat is thans contact opgenomen om de steiger in Terneuzen te verzwaren, waar door een hier vrijkomende ponton kan worden gebruikt voor de haven van Kruiningen. Is de steiger in Kruiningen gereed, dan wordt overwogen een of meer reserveschepen met zylading te huren. De mogelijkheid bestaat namelijk om twee na de oorlog gebouwde Belgische veerboten te hu ren, die thans in St. Anna liggen. Ook ïs een veerboot beschikbaar, die in Gorcum ligt. Dit deelde de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr mr A. F. C, de Casembroot, mede, tijdens een bijeen komst met enkele persvertegenwoor digers. De kans bestaat zoals reeds ge meld dat de thans beschikbare veer boten „Prins Bernhard" en „Prinses Juliana", verbouwd zullen worden om de tweede dek klasse onder het dek te brengen. Wanneer de nieuwe grote boten voor Kuriningen beschikbaar komen zal daar een periode voorzien moeten worden, waarin met twee fuiken wordt gevaren namelijk een voor de smalle boten van de Provinciale Stoombootdiensten en een voor de Deze boerderij in Mexico, Missouri, V. S., werd door zware sneeuwval om getoverd in een speelgoeddorpje, dat zo van onder de kerstboom kon zijn weggehaald. aanmerkelijk bredere nieuwe boten. Zoals bekend, wordt de mogelijk heid bestudeerd om de dienstregeling voor het veer VlissingenBreskens „om te keren". Indien de wijzigingen inderdaad in gevoerd zullen worden, zulllen de eer ste drie boten vanuit Vlissingen ver trekken om 5.20, 6.20 en 7.20 uur en vanuit Breskens om 5.50, 6.50 en 7.50 uui (in verband met de treinenloop op die uren) en nadien vanuit Vlissin gen om 8.25 en vanuit Breskens om 8 55, en zo vervolgens. Nauw aanslui- ten<3 op de treinenloop derhalve. De Commissaris der Koningin con stateerde, dat het publiek voor deze wijziging is geporteerd en hij voor zag dat tijdens de a.s. zomerdienst volgens de nieuwe regeling gevaren zal worden. Te Kruiningen-Veerhaven is het nood-café gereed; men zoekt daarvoor niets was gebeurd. nog een exploitant. Het ontwerp voor het definitieve dienstgebouw is bin nenkort gereed. Dat gebouw zal om vatten een kantoor, een café-restauT rant en een nachtverblijf voor het boot-personeel, dat elders woont. Voor dit definitieve gebouw heb ben zich reeds een zeventigtal exploi tanten aangemeld. Wat de veerboot „Koningin Emma" betreft, die tien meter verlengd zal worden, bestaat de hoop, dat men over vier tot vijf maanden met dit werk gereed zal zijn. In verband met de gestadige toene ming van het verkeer met Schouwen- Duiveland zal naast de „Oosterschel- de" ook de „Zandkreek" nodig blij ven voor de verbinding met Schouwen Er kan op gerekend worden, dat de plannen voor de nieuwe veerhaven aan de Val te Ziegrikzee dit jaar aan- bestedingsklaar komen. Er zal eerst een inrichting voor boten met zijla ding bij deze haven komen. De weg van de haven naar Zierikzee is reeds geprojecteerd. Er komt een direct fietspad van de Val naar Zierikzee. Onafhankelijkheid van Tunesië. De secretaris-generaal van de Tu nesische Neo-Destour partij. Salah Ben Yoessef, heeft verklaard dat Frankrijk niet heeft laten blijken van plan te zijn zijn beloften inzake de Tunesische onafhankelijkheid te zul len inlossen. Salah Ben Yoessef zei dat de Tu nesische vrijheidsstrijders hun strijd hadden gestaakt omdat zij vertrouwen hadden gehad in de beloften van de Franse premier, maar dat tot nu toe buitenland wilde waarschuwen niet te vergeten, dat „de herinneringen aan de vreselijke gebeurtenissen van de jongste oorlog nog niet waren vervaagd" had zQ de niet te verde digen uitdrukking „vQandelQk ge bied" gebruikt. Bondskanselier Adenauer heeft op dracht gegeven onmiddellQk een on derzoek in te stellen, aldus de ver klaring. Betrekkingen met Moskou verbroken. Irak gaat nauwer samen mei Turkije. Irak heeft besloten de diplomatie ke betrekkingen met de Sowjet-Unie te verbreken, zo wordt van officiële zijde te Bagdad vernomen. Men voegde hieraan toe, dat Irak aanvankelijk gewacht had tot de Sowjet-ambassade in Bagdad, na de sluiting van de Iraakse ambassade in Moskou, gesloten zou worden, doch dat dit te lang duurde. De Sowjet-ambassade in Bagda<3, zo verklaarde men, had slechts wei nig te doen en de bezetting was veel te groot voor de geringe werkzaam heden. Er bestaat maar weinig han delsverkeer tussen de Sowjet-Unie en Irak en ook de betrekkingen op ander gebied hebben weinig te bete kenen. In diplomatieke kringen merkt men voorts op. dat het besluit van de Iraakse regering slechts enige dagen voor de komst van premier Menderes van TurkQe. d.w.z. op een ogenblik dat de betrekkingen tus3en Turkije en Irak zich naar nauwere samenwerking schQnen te gaan ont wikkelen, is genomen. ...hoopt ds. B. v. Neerbos, eme- c ritus-predikant der Gerefor- S meerde gemeente te Rilland- Bath, te VIaardingen zQn 85ste verjaardag te vieren. DE VERWACHT... OOSTELIJKE WIND. Geldig tot Dinsdagavond: Zwaar bewolkt mét verspreide op klaringen en plaatselQk wat sneeuw. Matige tot krachtige en aan de kust tijdehjk harde OostelQke wind. Tem peratuur om het vriespunt tot lichte vorst 5 Januari Zon op Maan op ZON EN MAAN. 8.47 onder 16.43 13.32 onder 5.37

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1