KAPPIE EN DE JUWELENROOF Minister van Marine wil geen terrein in Vlissingen aankopen EVEREST WALCHEREN „VITRITE" NAM AFSCHEID VAN TWAALFTAL WERKERS MAANDAG 3 JANUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 VERTROUWELIJKE NOTA Onderhandelingen, sinds 1949 gevoerd, bleven zonder resultaat B. en W. van Vlissingen hebben voor de raadsleden ter vertrouwelijke kennisneming een overzicht ter inzage gelegd over de onderhandelingen, die met het ministerie van Marine zyn gevoerd over de aankoop van een terrein aan de Prins Hendrikweg. In de raad werden namelijk diverse ma len vragen over dit onderwerp gesteld, omdat tot dusver gunstige resul taten uitbleven. Het blykt thans, dat in October 1951 de Staats-secretaris van Marine het gemeentebestuur heeft medegedeeld, dat in verband met de sterke styging van de kosten voor bouwwerken, de benarde toestand van 's Lands financiën en de limitering der defensie-uitgaven, van aan koop moest worden afgezien, niettegenstaande dp aanbieding van B. en W. het terrein voor een lagere prys ter beschikking te willen stellen. B. en W. hebben in deze gang van zaken niet berust, doch de minister van marine heeft tenslotte hetzelfde standpunt ingenomen als de Staats secretaris. De sinds Juli 1919 met de marine staf gevoerde en voorlopig beëindigde besprekingen over de verkoop van het terrein moesten weer geopend wor- den, omdat van de P.Z.E.M. een ver zoek was binnengekomen om een ter rein te mogen kopen voor de bouw van een nieuwe centrale. B. en W. hebben toen, omdat een andere op lossing, welke zowel voor de Konink lijke Marine als voor de P.Z.E.M. be vredigend was, niet was te vinden, aan de P.Z.E.M. het Noordelijker ge legen niet-opgespoten terrein aange boden, doch niet dan nadat men de grootst mogelijke zekerheid had ver kregen, dat de Marine het voor haar bestemde terrein zou nemen. Zonder voldoende zekerheid was het immers niet verantwoord geweest de reeds vroeger vaststaande verkoop van het kostbare industrie-terrein aan de Pr. Henarikweg aan de P.Z.E.M. onge daan te maken en het stedebouwkun- dige voordeel van vestiging van een nieuwe centrale aan de Prins Hendrik- weg prys te geven. Het college meen de, dat die zekerheid aanwezig- was door een brief van de minister van marine van 3 Juni 1950, waarin de be windsman mededeelde dat hij de nood zakelijke gelden op de begroting zou plaatsen. In 1951 evenwel werd door de marine van aankoop afgezien. Schoolschaakcompetitie. In de groep B van de Zeeuwse schoolschaakcompetitie werden weer enkele wedstrijden gespeeld. RHBS Middelburg I handhaafde zich aan de kop door een stevige 60 overwin ning op de ulo Middelburg. Het Gym nasium Middelburg en RHBS Middel burg II kwamen nog niet tot een beslissing, al hebben de gymnisias- ten in ieder geval één puntje binnen, want met één afgebroken partij heb ben zij een 32 voorsprong. De uit slagen waren: RHBS Middelburg I—ulo Middel burg: G. SnipJ, Thoma 10; J. LouwerseG. Kemper 10; P. Ce- vaalR. Overwheel 10; D- Koole C. van Vliet 10; J. LouwsD. Mondeel 10; A. TevelP. Wisse 1 0. Gymnasium MiddelburgRHBS Middelburg II: S. v. d. BroekeF. van Randwijck 01 D. KolffS. de Bree 10; R. Van BennekomK. Klap afg.; H. van BergenM. Vaan drager 10; J. de MeyH. Biersma 1-0; W. van WoerdenJ. Bulthuis 0—1. Vlissingen Subsidievoorstellen. B. en W. van Vlissingen stellen voor een garantie te verlenen in een eventueel tekort, dat een concert door het Rotterdams Kamerorkest zal op leveren. Op 12 Januari zullen name lijk hier twee concerten worden ge geven, namelyk een jeugd- en een avondconcert. B. en W. stellen voor om voor het jaar 1955 een subsidie van 520.te verlenen aan het bestuur van de Ka- le heer P. Faasse uit Souburg, die 50 jaar by de Vitrite Works in Mid delburg heeft gewerkt en van dit be drijf op Oudejaarsdag afscheid nam, kreeg bij de viering van dit jubileum te horendat hij onderscheiden was met de ere-medaille in brons verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. De burgemeester van zijn gemeente, de heer A. H. S. Stenierding (rechts) speldt de jubilaris hier het eremetaal op de borst. (Foto: P.Z.C.) Scheidende Veerse fitter. Commissaris der Koningin reikie de heer M. C. Geldof eremedaille O. N. uit. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft Vrijdagmiddag in de stijlvolle raads zaal van het Veerse stadhuis de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, op de borst gespeld van de lieer M. C. Geldof, die sinds 1911 in dienst is van het Provin ciaal Gasbedryf Zeeland als fitter en thans, op Oudejaarsdag, afscheid nam. Tevoren liet jhr. De Casembroot in een korte toespraak de verdiensten en werkzaamheden van de scheiden de functionaris de revue passeren. „Van 18 November 1911 af tot van daag om 12 uur dient U het gasbe drijf, dat in die tussentijd diverse naamsverwisselingen doormaakte", zo zei spr. „Iemand in uw functie kan zeggen: het publiek is er voor mij, maar ook: ik ben er voor het publiek. U bent het laatste devies echter steeds getrouw gebleven." Daarna stelde spr. de scheidende in kennis van de inhoud van het K. B. van 23 December. Burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael van Veere sprak de heer Geldof eveneens in waarderende be woordingen toe. Hij merkte o.a. op, dat deze en het gas voor de Veere- naren onafscheidelijk waren verbon den. „Geen moeite was de heer Gel dof ooit teveel", aldus spr. De directeur van het gasbedrijf, de heer P. L. Abrahamse, voegde aan zijn woorden van afscheid en waardering een' geschenk toe. Spr. zeionder meer, dat de heer Geldof zijn werkzaamheden steeds tot volle tevredenheid heeft verricht. Voor me vrouw Geldof waren er bloemen. Tenslotte sprak de heer A. H. Ie Feber uit Vlissingen, namens het ge zamenlijk personeel van het P.G.Z. Hy bood de heer Geldof daarby een fraai geschenk aan. De heer Geldof, die in Middelburg Middelburg Zilveren jubileum. Tijdens een intieme bijeenkomst werd Vrijdag de heer J. Duijvekot ge huldigd in verband met het feit, dat hij 25 jaar als concierge, is verbonden aan de Amsterdamse Bank in Middel burg. Namens de directie werd de zil veren jubilaris in waarderende be woordingen toegesproken en dank ge bracht voor zijn ijver en toewijding gedurende de verstreken periode. De heer Duijvekot mocht de gebruikelijke enveloppe met inhouAk in ontvangst nemen. Daarna bleef fien nog enige lijd bijeen. „Schuttevaer" vergaderde. De Kon. Schippersvereniging „Schut tevaer" afdeling Middelburg hield haar jaarlijkse ledenvergadering in de bovenzaal van café Groenewegen, on der voorzitterschap van de heer P. de Vos. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat er ook dit jaar weer een batig saldo was. Het aftre dende bestuurslid W. van Ouwerkerk Sr. werd bij acclamtie herkozen. De voorstellen voor de algemene jaarvergadering, welke in Gouda ge houden zal worden, werden vlot be handeld. Tot afgevaardigde naar de ze vergadering werd gekozen de heer R. Wissel, met als plaatsvervanger de heer L. M. Geluk. Het bestuur deed verder toezegging om zich zoveel mo gelijk te bijveren voor de belangen van de Binnenscheepvaart. In de pauze hield de heer L. J. A. Huybrecht een causerie over het red dingswezen, waarna besloten werd dat de vereniging toe zou treden als lid van de Zuid-Hollandse Redding Maatschappij. Ritihsm Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk te Ritthem werd gekozen de heer P. C. Dieleman. De heer W. Boogaard stelde zich als zodanig niet meer herkiesbaar wegens zijn hoge leeftijd. In 1930 werd de heer Boogaard kerkvoogd en in 1946 president-kerkvoogd. Voordien was hij no tabel en bekleedde hij ook nog ruim 13 jaar het ambt van diaken. Overgeplaatst. De wachtmeester van politie, de heer Smits, te Kamperland, is met ingang m 1 Januari overgeplaatst naar Hein- kenszand. werd geboren, kwam in 1919 naar Veere, waar hij als fitter te werk werd gesteld. Hij was tevens belast met de verzorging van de Veerse gas houder en met de zorg voor de straat verlichting. tholieke Jeugdzorg Don Bosco ten be hoeve van het jeugdwerk. Voorts wordt voorgesteld om aan de R.K. Middelbare school voor meisjes „Ko ningshof" te Veldhoven een subsidie van 665 te verlenen voor twee leer lingen uit Vlissingen en eveneens subsidie aan het St. Willibrord Colle ge te Goes voor elke leerling uit Vlis singen. Voorgesteld wordt ook aan de afdeling Vlissingen van de jeugdor ganisatie van het N.V.V. „Jonge Strijd" over 1954 een subsidie van 87.50 te verlenen. Biljartwedstrijden. Hedenavond om 8 uur worden in café Van de Velde te Vlissingen teamwedstrijden gehouden van het district WalcherenZuid-Beveland. De volgende biljartpartijen staan op het programma: I. v. d Velde Ruitenberg; IzeboudGabriëlse; De GrootVerhage. Cursus van het Groene Kruis. Het Groene Kruis te Vlissingen be gint 10 Januari in het Medisch Cen trum met een cursus zuigelingen- en kleuterzorg, welke 15 wekelijkse les sen zal omvatten. De cursus is be doeld voor moeders, verloofden, jonge meisjes enz. Jong Afrikaans dichter over Vlissingen. Joseph Gallaass-de-Gnohitha, - een 17-jarige zoon van de Afrikaanse Ivoorkust, ontmoette deze zomer in Parijs waar hij een lyceum bezocht een tweetal Vlissingse jongens en trad enkele dagen als hun gids op. In een gesprek zeide hij de Kerstdagen wel graag in Nederland te willen door_ brengen en zo is hij een 14-tal dagen de gast van een Vlissingse familie. Zijn ontmoeting met Vlissingen heeft grote indruk op hem gemaakt, een ontmoeting, die hij uitzingt in onder staande vers-regels, die wij terwille van de jonge neger-dichter, en met waardering voor zijn enthousiasme, gaarne een plaatsje geven. BONJOUR VLISSINGEN. Bonjour Vlissingen et Bonjour grande mer. Bonjour grands pères et Bonjour grand' mères. Bonjour mesdames et Bonjour messieurs Suis-je vraiment en Zélande? Bonjour pays des digues Me voild sur ton sol qu'ont pl/usieurs [fbis Outragé les guerres et les tempêtes. Maintenant que, sur lui, règne la paix, Regoit mon bonjour. Bonjour flats des ancètres Zélandais, Bonjour bois des terres froides Bonjour del du nord. Bonjour dans le brouillard d'liiver. Bonjour dans la lumière du sóleïl 'levant Et bonsoir sous les étoiles de ia paix. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Teraardebestelling L. Ribbens. Op de algemene begraafplaats te Terneuzen werd Zaterdag onder bui tengewoon grote belangstelling het stoffelijk overschot ter aarde be steld van de heer L. Ribbens, die de zer dagen nabij Brasschaet (België) om. het leven kwam bij een auto-on geluk. De plechtigheid op de be graafplaats werd geleid door ds. Middelkoop, die aan de groeve woor den van troost en medeleven tot de familie sprak en besloot met het On ze Vader. De voorzitter van de A.R. kiesvereniging, de heer M. C. Dees, schetste de verdiensten van wijlen de heer Ribbens, in het bijzonder voor wat betreft zijn werkzaamheid op het gebied van het jeugdwerk op Gereformeerde grondslag. De heer H. Ribbens, vader van de overledene, dankte voor de zeer grote belang stelling, waarna ds. Pestman, vader der verloofde van de heer Ribbens eveneens nog een kort woord sprak. Aardenburg Raad komt bijeen. Donderdag 6 Januari a.s. des n.m. 4 uur komt de raad van Aardenburg bijeen. Op de agenda staan o.m. de navolgende punten: Beslissing om trent bestemming schoolgebouw St. Kruis; benoeming gemeente-arts; be noeming schoonmaakster O. L. School; verzoek om subsidie door de Ver. voor Vreemdelingenverkeer te Aardenburg. Waar zijn onze schepen? Alnati Rotjerdam/B. Aires 8 te RIo de Janeiro verw. Bloemfontein Durban/Amsterdam verm. 31 v. Kaapstad 13 Tenerife verw. Boschfontein Amsterdam/O. Afrika 5 te Port Said verw. Cottica Amsterdam/Georgetown 6 Para maribo 9 Georgetown verw. Indrapoera vertr. 7 v. Tj. Priok n. R'dam. Jagersfontein vertr. 13 v. Amsterdam n. Durban. Johan van Oldenbarnevelt Amsterdam/ Sydney 9 Fremantle verw. Nieuw Amsterdam 2 terug v. Cruise te New Vork verw. Noordam 2 v. Rotterdam te New York verw. Oranjefontein Amsterdam/Durban 8 kaapstad verwacht Oranjestad Cristobal/Amsterdam 1 Trini dad 2 Barbados verw. Waterman vertr. 4 v. Rotterdam via Wil lemstad n. Wellington. Willem Ruys vertr. 6v. T(. Priok n. Rot terdam. Willemstad Amsterdam/Cristobal 8 te Tri nidad verw. Zuiderkruis vertr. 21 v. Amsterdam naar Kaapstad. 't Heerlijke volle aroma van Everest geeft U steeds meer voldoening. Deze lange Amerikaan is Uw sigaret zonder weerga: vers, geurig en zeldzaam zacht. ever best IN CELLOPKAAN VERPAKT 85 o Benzineprijs omhoog. Met- ingang van 3 Januari worden de prijzen van verscheidene aardoliepro ducten gewijzigd, zo deelt men ons mede. Deze wijziging is een gevolg van het in werking treden der wet op de omzetbelasting 1954. De volgende producten worden in prijs verhoogd: autobenzine (met O.L cent per liter), gasolie (met 10 cent per 100 liter) en tractorpetroleum (met 10 cent per 100 liter). De prijs van lichtpetroleum wordt daarentegen verlaagd (met Yi cent per liter). Officiële publicaties VLISSINGEN. GEMEENTERAADSVERGADERING. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat op Vrijdag 7 Ja nuari 1955 des namiddags te 2.00 uur, een openbare vergadering van de gemeente raad zal worden gehouden. Vlissingen, 31 December 1954. HULDIGING VAN TWEE JUBILARISSEN Ere-medaille in brons Orde Oranje-Nassau voor scheidende gouden jubilaris, 'e heer P. Faasse. Het bedrijf van de N.W The Vitrite Works in Middelburg heeft op de laatste dag van 1954 afscheid genomen van een twaalftal van zijn werkers. Eén van hen viel daarbij de eer van een koninklijke onderscheiding te beurt. Het was de heer P. Faasse uit Souburg, die uit banden van zijn bur gemeester, de heer A. H. S. Sterner- ding, de ere-medaille in brons ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau, mocht ontvangen. De heer Faasse vierde tevens zijn 50-jarig jubileum. Voorts was er nog een zilveren jubi leum, namelyk va nde heer J. Blaas se. Ter huldiging van de jubilarissen werd in de conferentiezaal een bij eenkomst van directie en bedrijfslei ding gehouden. De eerste, die het woord tot de heer Faasse richtte, was de directeur, de heer B. A. Hesselink. Deze schetste de loopbaan van de ju bilaris, die in 1903 in dienst kwam en steeds in de perserij werkzaam is ge weest. Spr. betoogde, dat de heer Faasse in de kwaliteit van perser een „proefkonijn voor moeilijke zaken" is geweest. Dhr Hesselink zei, dat het 'n eer voor het bedrijf is geweest, dat men zulk een kracht in dienst had en bood tenslotte de gebruikelijke enve loppe aan. Burgemeester Stemerding stelde ver volgens de jubilaris in kennis van de inhoud van het K.B. van 26 Novem- bei 1954. In een kort woord noemde spr. de heer Faasse een trouw en rus tig burger van Souburg. Namens de Personeelsraad was het de heer P. Meliefste, die gelukwensen uitsprak. Hij gewaagde van de bijzondere ga ven, waarover de jubilaris beschikt en herinnerde er aan, dat de heer Faas se reeds het vorig jaar met pensioen was gegaan, maar daarna teruggeroe pen werd om nog een jaar zijn krach ten aan het bedrijf te geven. Voorts spraken de heren R. E. Kampman, een vroegere chef van de jubilaris H. de Vries, zijn huidige chef en J. Wes terweel, namens het personeel van de perserij. Hierna richtte de heer Hesselink zich tot de zilveren jubilaris, de heer Blaasse, die eveneens op de persserrj werkzaam is. Spr. kenschetste de heer Blaasse als een prettige figuur die 'n voorbeeld voor vele kan worden ge noemd en overhandigde ook deze jubi laris de enveloppe. De heer Meliefste voerde het woord namens de perso neelsraad en verder spraken de heren R E. Kampman, De Vries en A. Poortvliet de heer Blaasse toe. De laatste deed zulks namens het perso neel, onder aanbieding van een ge schenk. Ten slotte werd in de cantine een bij eenkomst gehouden, waarin directie en bedrijfsleiding afscheid namen van een aantal personeelsleden. Het me rendeel van hen kan op een respectabel getal dienstjaren terug zien. Namens de directie spraken bei de directeuren, de heren Hesselink en ir J. P. Berdenis van Berlekom de scheidenden toe. Ook ir. G. Kranen had voor sommigen een persoonlijk woord namens de bedrijfsleiding, evenals de heer J. Ch Hendriks ter wijl de Personeelsraad wederom door zijn voorzitter, de heer Meliefste werd vertegenwoordigd. De scheidenden St Maarten door storm getroffen. Het Antilliaanse eiland St. Maarten (boven de wind) is Zondag getroffen door een zware storm. Er kwamen rukwinden voor met een snelheid van 120 kilometer per aur. Op het vlieg veld hebben de zware slagregens, die de storm vergezelden, schade aange richt, o.m. aan het radio-station. De berichten spreken niet over persoon lijke ongelukken. Conflict in Franse socialistische partij. Bij de stemming over de Paryse accoorden in de Franse Nationale Vergadering hebben ondanks het bin dend advies van het partijbestuur 18 van de 104 socialistische Kamerleden tegengestemd. In verband daarmede besloot het bestuur van de socialisti sche partij Max Lejeune uit de party té stoten en zeventien andere afge vaardigden te schorsen. De partij zal op 5 en 6 Februari a.s. een nationaal congres houden. 0 De Joegoslaviër Milovan Djilas, die ln Januari vorig jaar wegens burgerlijke neigingen uit het bestuur van de Joego slavische communistische party werd ge stoten, is nu ook uit de socialistische alliantie gezet. Djüas zal vervolgd worden wegens „het verspreiden van vijandige propaganda in het buitenland". Collecten. De te St. Annaland gehouden collecte voor de Gereformeerde Zendingsbond bracht in de Ned. Herv. Kerk f 109.op. spraken tenslotte vrijwel allen een dankwoord. Tevoren waren de mees ten reeds in eigen afdeling toegespro ken namens de collega's. Hun namen en diensttijden zijn: P. Faasse, perserij, 50 jaar; L. P. Gem ier, machinewerkplaats, 48 jaar; P. J. Steinz, perserij, 45 jaar; W. F. Kraak, timmerman, 45 jaar; P. Paulusse, fit- terij, 44 jaar; C. Sinke, slijper, 44 jaar; A. van Elsacker, perserij, 41 jaar; J. A. Hooftman, steekproefcon- troleur, 41 jaar; C. J. Mabilot, schoon maakdienst, 39 jaar; J van Belzen, sorteerafdeling, 36 jaar; H. Wonder- gem, magazijn, 30 jaar; J. Meulmees- ter, glasovenbedrijf, Arnemuiden, 8 jaar. HOOG EN LAAG WATER 4 Januari Ü.+N.A.P. Q.-fNA. F. U.N.A.P. U.—N-A.F. Vlissingen 9.21 1.51 22.07 1.64 3.11 1.47 16.00 1.76 Terneuzen 9.48 1.69 22.35 1.82 3.36 1.59 16.27 1.88 Hansweert 10.14 1.82 23.04 1.94 4.05 1.77 16.54 2.06 Zierikzee 10.32 1.20 23.22 1.40 4.02 1.16 16.35 1.50 Wemeldinge 10.49 1.38 23.39 1.60 4.10 1.42 16.50 1.76 kan niets bijzonders aan die twee ontdekken", dacht Kappie, naar de twee heren op de kade turend, „waarom vindt de Maat ze zo raar? De klont haalt zich ja altijd muizenissen in het hoofd". En hardop riep hy het tweetal toe: „Wilde U mg spreken?" „Graag", antwoordde hel kleine heertje, „maar Uw stuurman heeft de loop plank ingehaald." „Leg de loopplank weer uit, klont!" zei Kappie te gen de Maat. „wat zijn dat voor manieren? 1" „Laat ze niet aan boord 1" Jammerde de Maat. „Heus, ze zijn niet gewoon! ze „Doe wat ik zeg, klont!" bulderde Kappie. „Ogen blikkelijk I" Mopperend voerde de Maat het bevel uit. Zodra de verbinding tussen schip en kade weer was hersteld, tilde het kleine heertje zijn grote metgezel op en liep de loopplank over: Hier keek Kappie toch óók van op. „Wat heb ik nu aan mijn mast hangen?I" riep hij uit. „kan hij niet lopen? Waarom draagt U hem, alsof hij een pop is?" „Het heertje. van die poppen, die" ik graag door Uw schip "wilde laten vervoeren". Hiermee was meteen een hoop verklaard. Maar de wn ihiai mn h i jlne was er nog lang niet mee ingenomen. „Een la- een étalage-pop. Ik heb een hele lading ding poppendacht hy, „altüd iets raarsl Dat geeft weer onrust en Hendel"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7