Bouw van een confectie-atelier te Vlissingen voor f 150.000 D©iiwe Egberts Zeeuwse Almanak KALODERMA GELEE ilMM) ZEEUWEN EN BELGEN ZULLEN DIT JAAR TEZAMEN OEFENEN VLISSINGEN WIL U.T.S. ALS STREEKSCHOOL VOOR ZEELAND Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG JAiNUAXU 1Ü0D VOORSTEL AAN DE RAAD Montagebedrijf en jachthaven op voormalig Vlismar-terrein B. en W. van Vlissingen hebben bü de raad van Vlissingen enkele voor stellen aanhangig gemaakt met betrekking tot de vestiging van een nieuwe industrie in deze gemeente en tot uitbreiding van een reeds bestaande. Zo stellen zij voor om te besluiten tot de bouw van een confectie-atelier met bijbehorende opslag- en expeditieruimte, cantine, was- en kleedruimte, toi letten, kantoor, rijwielbergplaats en twee woningen, waarvan de bouwkos ten globaal worden geschat op 150.000. Het complex zal worden opgetrok ken aan de Cruquiusstraat en in huurkoop worden gegeven aan de Neder landse Pcttenfabriek J. P. Mol N.V. te Breda. Het tweede voorstel heeft betrekking op de jachthaven, waarvan de aanleg thans zal geschieden in combinatie met de inrichting van een industrieterrein voor de N.V. Baker's Aannemersbedrijf uit Gorkum, die in Vlissingen reeds een afdeling heeft. De enquête, die enige tijd geleden te Vlissingen werd ingesteld naar het aantal beschikbare jeugdige vrouwe lijke arbeidskrachten voor de indu strie, had tot gevolg dat de gemeen te Vlissingen in contact kwam met de Nederlandse pettenfabriek te Bre da. Deze vennootschap wenste te be schikken over een ruimte voor ca 60 werkkrachten, waarvoor een terrein nodig zou zijn van ca 500 m2. Met de directie kwam men tot overeenstem ming over het bovengenoemde voor stel. De bedoeling is, dat het atelier voor de tyd van 15 jaar in huurkoop wordt gegeven, o.m. onder de voor waarden, dat vóór de ingebruikne ming 15% van de stichtingskosten wordt betaald, terwijl de rest of 85% gedurende 15 jaar in 15 gelijke ter mijnen zal worden afgelost, vermeer derd met rente, berekend tegen 3%% van het nog niet afgeloste gedeelte der stichtingskosten. De plannen voor de bouw van het atelier met toe behoren, wqrden ontworpen door de Dienst Gemeentewerken in overleg met de directie van de N.V. Men wil echter reeds begin Januari met het werk beginnen, waartoe de industrie tijdelijk kan worden onder gebracht in het vml. Burger-Wees huis aan de Badhuisstraat. Een deel van de avondschool voor nijverheids onderwijs kan tijdelijk in de Zeevaart school worden gehuisvest. Voorgesteld wordt daarom de benodigde lokalen aan de N.V. te verhuren. Voorlopig zal deze met ca 20 meisjes beginnen. De huurprijs is bepaald op 1500 per jaar. N.V. BIJKER Voor de aanleg van de jachthaven werd reeds in 1953 een bedrag van 43.000 gevoteerd, maar de plannen voor deze haven zijn thans gewijzigd. Zoals reeds eerder werd gemeld ligt Resten 13e eeuws bouwwerk bij 's-Heer Arendskerke Ten behoeve van werkzaamheden aan de Rijksweg GoesMiddelburg is door de Rijkswaterstaat te 's-Heer- Arendskerke een vliedberg afgegra ven. Een ter elfder ure door de^Rijks- dienst Oudheidkundig Bodemonder zoek ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat deze berg een middel lijn van 40 m en een hoogte van 10 12 m gehad moet hebben. Rond de voet werd in een onregelmatige kring baksteenpuin gevonden, afkomstig van een bouwwerk, dat, naar men aanneemt op de vliedberg gestaan heeft en waarvan de stenen 28 x 14 x 7 cm groot waren. Waarschijnlijk dateert het gebouw uit de 13de eeuw. het in de bedoeling van de fa Bijker in Gorkum om een constructiebedrijf te stichten op het voormalig Vlismar- terrein, waar ook de jachthaven is ge_ projecteerd. Besloten is nu om beide plannen te combineren doch het ge volg daarvan is, dat de kosten van de jachthaven thans 6300 hoger ko men. Dit houdt mede verband met ho gere e^en, die Rijkswaterstaat stelt aan dP glooiing van de havenmond- Men zal binnenkort beginnen met de werkzaamheden, die omvatten het maken van de jachthaven, de aanleg van een perskade voor het opspuiten van het terrein en het aanbrengen van een stalen dam- wand voor de N.V. Bijker. B. en W. stellen de raad voor, zich te verenigen met het gewijzigde plan en tot het verlenen van een aanvullend crediet. Aan de Vereniging voor Wa- tertourisme„Schelde" zal te zijner tijd een geldlening worden verstrekt tot het bedrag, dat deze vereniging aan de gemeente voor de aanleg moet terugbetalen, alsmede een jaarlijkse subsidie in de exploitatiekosten. B. en W., merken nog op, dat de plannen van deze vereniging voor de inrich ting van de haven, zoals bv. stichting van een clubgebouwtje, nog niet tot een afgerond geheel zijn gekomen, zo dat het niet is uitgesloten dat in de toekomst verdere kapitaalsverstrek king nodig zal zijn. Rustige jaarwisseling. De jaarwisseling is in Zeeland rus tig verlopen. Klokken, scheepsflui- ten, autoclaxons enz. zorgden als ge bruikelijk voor het nodige lawaai, waarmede het nieuwe jaar steeds wordt begroet. En bij deze klanken werden ook dit jaar vele „rake" klappen gehoord, veroorzaakt door allerlei ontplofbare stoffen, die nu eenmaal bij oud-en-nieuw horen en die soms de zonderlingste namen dragen: gillende keukenmeiden, voet zoekers, rotjes, zevenklappers, don derbussen Enkele malen echter bleken deze projectielen niet zonder gevaar, want zowel in Middelburg als in Vlissingen moesten diverse lieden zich onder doktersbehandeling stellen, doordat zij verwond raakten bjj het afsteken van dit miniatuurvuurwerk. §chepen liepen vast op Westerschelde. H^t Amerikaanse motorschip Nancy Lykes", dat op weg van |Amtwerpen naar Rotterdam Vlissin- ~gen passeerde, is Zaterdag in het Oostgat aan de grond gelopen. Het schip kwam echter weer vlot en is naar Vlissingen gegaan voor onder zoek. Het Engelse motorschip „Dash- wood". dat Zaterdag in de Wester schelde aan de grond liep, is op eigen kracht vlot gekomen. Burgemeester Aardenburg secretaris Vlassersbond. De heer J. M. A. C. van Dongen, burgemeester van Aardenburg, is per 1 Januari benoemd tot secreta ris-adviseur van de R.K. Zeeuwsch- Vlaamse Vlassersbond. Zoals bekend, is onlangs de heer H. M. Francken te St. Jansteen afge. treden als secretaris.van de Vlassers bond. (Advertentie.) tabak VAN imn TOT VEESTAPEL. De veestapel in Kruinlngen heeft nog steeds niet de sterkte bereikt van vóór de ramp van 1 Februari 1953. Dank zy echter de uitnemende hulp van vele zijden, werden de vee houders in staat gesteld hun bedrijf voort te zetten. Naar het schijnt, werkt moeder Natuur zelf mee om het geleden verlies te herstellen. Het mag reeds een bijzonderheid heetten, wanneer een koe een kalverentwee- ling ter wereld brengt; zeer uitzon derlijk is het dus wel, dat binnen drie dagen twee koeien in dezelfde stal vier vaarskalveren het leven schon ken! Dit geschiedde in de stal van de DE DERDE.. Waarmee het dan weer zo ver is. Alle oliebollen gegetenalle punch gedronken en alle heilwensen uitge sproken. Alle nieuwjaarstoespraken aangehoord, alle reportages beluis terd, alle kranten uitgelezen. Alle bezoeken afgelegd, alle radio-pro gramma's en voetbaluitslagen, ver werkt heeft u Wim Kan ook ge-f hoordf alle weerberichten uitge speld. Door het barre winterweer, t nxeu- we jaar begon wel fris van de lever, door het tfarre winterweer over Zeeuwse landwegen en langs stadse straten naar familieleden en beleen den getogen, de heilwens gereed op de van kou verstijfde lippen, in 't achterhoofd nog nagalmend de feest klanken en vreugdeknallen van t middernachtelijk uur op de 31e De cember 105!,. Blijmoedig voomcaarts, 195o vi, van Zaterdag l.naar gelukkigZondag 2 en vandaag de dag is het dan al weer de derde. ,t De toekomst wenkt weer, 't verle den dient te rusten, 't Feestgedruis kan verstommen, 't lied van de arbeid klinkt weer op. En vóór we 't vergeten: de beste veehouder J. Sinkede Visser te Kruin ingen, MEER MANNEN In Aardenburg zijn aanmerkelijk meer mannen dan vrouwen en nog steeds loopt dit verschil verder op. Op 1 Januari 1954 waren er in de ge meente 2079 mannen en 1980 vrou wen, een verschil dus van bijna 100, en nu, op 1 Januari 1955, zijn er reeds 132 mannen meer dan vrouwen. De getallen luiden thans respectie velijk 2083 en 1951. KLOPJACHT. Op de landerijen van de gebroeders Van Dijke in de Prins Hendrikpolder te Sint-Philipsland is dezer dagen een klopjacht gehouden. Buit: 21 ha zen, enkele patrijzen en één fazant. JUBILEUM. De heer J. P. Boone te Krabben- dijke was op 30 December jl. 25 jaar in dienst der Nederlandse Spoorwe gen. De jubilaris is thans eerste sta tionsbeambte te Krabbendijke. SERENADE. De muziekvereniging „Apollo" te Domburg bracht dezer dagen een se renade aan mejuffrouw dr. H. C. M. Ghijsen, in verband met de koninklij ke onderscheiding, welke zij Donder dag ontving. SCHILDERIJ. In de raadszaal van het gemeen tehuis te Sint-Annaland hangt sinds korte tijd een nieuw schilderij. Het is van de Arnhemse schilder Leen Mo lendijk en stelt voor een gezicht op de haven en het dorp Sint-Annaland. Het gemeentebestuur kocht dit werk aan, omdat met de uitvoering van het Delta-plan het beeld van de lia- ven wel enige verandering zal onder- gaan. maakt handen zacht gli JluinvU Fitter M. C. Geldof van het Provin. ciaal Gasbedrijf Zeeland nam op Oude jaarsdag in het Veerse stadhuis tij dens een bijeenkomst afscheid van dit bedrijfdat hij sinds 1911 diende. Bij die gelegenheid deelde de Comviissa- ris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot de scheidende mee, dat deze was onderscheiden met de bron zen ere-medaille van de Orde van Oranje-Nassau. Met het op de borst spelden van deze medaille voegde de Commissaris (links) daarna de daad bij het woord. (Foto P.Z.C.) Algemene teeltvoorwaarden voor zaaizaden. Reeds geruime tijd waren bespre kingen gaande tussen de commissie zaadteelt van de Stichting voor de Landbouw en de vereniging voor de teelt van en de handel in tuin- en bloemzaden, alsmede de veren, voor de handel in landbouwzaaizaden, in zake een herziening van de algemene teeltvoorwaarden (ATV). Aan deze besprekingen is tevens deelgenomen door de directeur van het rijksproef' station voor zaadcontröle, de rijks- landbouwconsulent voor de zaadteelt, de N.A.K., de N.A.G., vertegenwoor digers van de contract zaadtelers- vereniging en de kwekersbond. Deze besprekingen hebben tot vol ledige overeenstemming geleid. Het ligt in de bedoeling,, de gewijzigde „A.T.V." begin Januari te deponeren, Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen zal trachten de be langstelling en liefde voor de zang en het Nederlandse Volkslied op te wekken en geeft daarom een cursus in de Volkshogeschool te Bergen (N.- H.), waaraan 28 dames zullen deel nemen. Uit Zeeland zijn hiervoor uitgeno digd de dames D. Taai-Korporaal en J. W. Minderhoud, beiden uit Mid delburg; A v. d. Leden uit Goes en L. G. Nieuwenhuize-van Iwaarden uit Oudelande. Rampslachtoffer. Het vorige week in het Zijpe ge vonden stoffelijk overschot is thans geïdentificeerd als dat van de 48-ja- rige Pieter Siese, die in de ramp nacht "van 1 Fehrfsri 1953 ^erdronk. Nieuw laboratorium voor „Zeelands proeftuin". Zeelands Proeftuin te Wilhelmina- dorp, zoals bekend thans Lamlelyk Proefstation voor de fruitteelt in de volle grond, krijgt binnenkort een nieuw modern laboratorium. Het be staande laboratorium zal dan worden benut voor de fruitteeltscliool, welke thans onvoldoende is gehuisvest. Voorts komt er een nieuwe schuur op de proeftuin. Suikerbietencampagne beëindigd. Vorige week Donderdag heeft de suikerfabriek „Dinteloord" als laat ste van de drie V.C.S.-fabrieken de campagne beëindigd. De totale pro- ductie van deze drie fabrieken heeft 928 millioen kg bieten bedragen Cultuur-technische mij. in Terneuzen. Dezer dagen is in Terneuzen ge vestigd een afdeling van de cultuur technische maatschappij „Hermus" te Veghel. Deze afdeling, waaronder geheel Zeeland ressorteert, staat on der leiding van de heer J. C. Min- naard. De maatschappij Hermus houdt zich bezig met de uitvoering van cultuurtechnische werken op het gebied van egalisatie; drainage, ont watering enz. Kleuterschool te Bruinisse. .Op Vrijdag 14 Januari zal te Bruinisse de kleuterschool worden geopend, die kon worden gebouwd dank zij giften uit binnen- en buiten land, die naar aanleiding van de ramp in 1953 zijn ontvangen. Rijkskweekschool won het damtournooi der scholen. In de finale van het schooldam- tournooï te Middelburg won de Rijks kweekschool met 16—4 van ulo Dwarskaai C en de ulo Singelstraat B met 119 van lagere school Mo lenwater A. De prijzen werden dus als volgt toegekend: 1 Rijkskweek school (beker); 2 ulo Dwarskaai C (beker)3 ulo Singelstraat B (lau wertak); 4 lagere school Molenwater A (zilveren medaille)5 Chr. H.B.S. (bronzen medaille^; 6 lagere school Singelstraat (bronzen medaille). Na afloop van dit bijzonder ge slaagde tournooi, waarvoor zowel van de zijde van de leerlingen als van die van de onderwijzers en leraren veel belangstelling bestond, reikte de voorzitter van de Middelburgse Damclub, de heer M. F. de Jonge, de prijzen uit Hij deelde mede, dat het de bedoeling is, om volgend jaar in de eKrstvaeantie weer een dergelijk tournooi te organiseren. Hiema sprak de wethouder van onderwijs, de heer J. W. Kögeler. die nog eens het nut van de damsport onderstreepte en zijn waardering voor dit tournooi uitdrukte. Examen De heer I. W. Nortier te Stavenisse slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft voor het cand. examen civiel-in- genieur. GEWESTELIJK RODE KRUIS HAD GOED JAAR Ledental der kring thans 17.000 Het Zeeuwse Rode Kruis kan op een bijzonder goed jaar terugzien, aldus blijkt uit het overzicht van 1954 van de kringsecretaris, de heer A. D. Con- standse uit Middelburg. Het aantal leden steeg in dit jaar van 14.000 tot 17.000. Er kwamen 5 afdelingen bij. De jaarlijkse inzameling noteerde in onze provincie het record-bedrag van f 53.104.01, ruim 73% van het streef bedrag. Landelijk bezien staat Zeelan d daarmee aan de spits. Het beste af delingsresultaat was voor St. Philipsland met niet minder dan 2100 byna S70% van het streefbedrag. In 1954 werd ook een Hygiënische Dienst opgericht. De in de onder scheidene districten opgebouwde sec ties begonnen onlangs met hun taak. Hoofd van deze dienst is dr M. J. Mol uit Middelburg. Met de nieuwe en reeds officieel op gerichte afdelingen Kapelle, St. Jan steen (met Koewacht, Clinge en Nieuw-Namen), Hulst, Hontenisse (met Vogelwaarde en Graauw-en- Langendam) en S?ls van Gent, telt het Rode Kruis thans 25 Zeeuwse af delingen. Dé EHBO-cursussen genieten een dermate grote belangstelling, dat de colonnes van het Rode Kruis Korps nog steeds groeien. Om die reden moest ook het aantal commandanten worden uitgebreid. In het verslagjaar werden dan ook 1 colonne-comman dant, 1 waarnemend commandant en een vijftal commandanten benoemd. Gedurende de afgelopen zomer werd met het Belgische Rode Kruis in Terneuzen een uitermate nuttige bespreking gevoerd, ten doel hebben de een wederzijdse bijstand in geval Vertraging bij veerdiensten in Zeeland. In de afgelopen dagen is er enige vertraging geweest op sommige tra jecten van veerdiensten iu Zeeland. D veerboot „Krammer" voer Vrij dag bij de aanlegsteiger te Zijpe vast en bij het vlot brengen brak het roer, zodat deze boot uitgeschakeld moest worden. Een tweede boot, de „Wil lemsdorp" van de Prov. Stoomboot diensten in Zeeland, werd ingescha keld, doch deze raakte Zondagmor gen defect. Thans wordt de dienst onderhouden met de „Grevelingen" van de Rotterdamse Tramweg Maat schappij. Op de spitsuren moet voor het au tovervoer met de mogelijkheid van enige vertraging rekening worden gehouden. In Breskens ontstond Nieuwjaars dag een defect aan de mechanische inrichting van een der heftorens van dé landingsbrug. De brug kon dien tengevolge niet worden neergelaten en de veerboot kon niet uitvaren. Technici van Rijkswaterstaat stelden een onderzoek in. Des avonds om half acht was de brug hersteld en kon de dienst na een vertraging van ongeveer drie uur worden hervat ONDERZOEK INGESTELD Raad moet zich over stichting uitspreken. Zoals wy reeds meldden bestaan er in Vlissingen plannen tot oprichting van een uitgebreid technische school als streekschool voor Zeeland. B. en W. hebben zich thans met een voor stel tot de raad gewend met het ver zoek zich uit te spreken, dat stich ting in Vlissingen nodig wordt ge oordeeld. Uitvoerig wordt dit voorstel gemo tiveerd, waarbij wordt medegedeeld, dat uit het onderzoek bij diverse in stellingen gebleken is, dat een derge lijke school inderdaad wordt gewenst. Énkele in de gemeente Middelburg ger vestigde bedrijven hadden te kennen gegeven, dat zij zich vóór vestiging in Vlissingen niet kunnen uitspreken, o.a. omdat reeds van de vereniging „Ambauhtsschool" te Middelburg een adres tot stichting van een dergelijke school is uitgegaan. Een tweetal an dere in Middelburg gevestigde bedrij ven heeft echter wel de verklaring in gezonden, dat zij instemmen met ves tiging van de school in Vlissingen. De Kamer van Koophandel in Middelburg neemt het standpunt in dat stichting van deze schoof in Midden-Zeeland noodzakelijk wordt geacht. De Kamer is niet in staat zich voor stichting in Vlissingen uit te spreken, omdat reeds eerder ten gunste van Middel burg een dergelijke verklaring werd afgelegd. Hieraan wordt echter toe gevoegd, dat de keuze van plaats tus sen Middelburg en Vlissingen van minder belang wordt geacht en dat aan het beleid van de overheid kan worden overgelaten of Middelburg dan wel Vlissingen moet worden ge-1 kozen. van oorlog, rampen e.d. te organise ren. Om dit streven te bereiken, zal het nodig zijn, dat beide organisaties gezamenlijke oefeningen houden. Dit zal in het komende voorjaar dan ook geschieden, hetzij in België, hetzij in ons land. In het begin van dit jaar zal voor Zeeland een moedermelkcentrale worden opgericht. Hierover zijn in December 1954 in Goes bespre kingen gevoerd met de besturen der Kruisverenigingen, wijkzusters verpleegsters en andere belang hebbenden. In samenwerking met de dames Staverman uit Hein- kenszand en L. Franken uit Goes zal de kring-secretaris de organi- satie van deze centrale ter hand nemen. De Bloedtransfusiedienst blijft zich in steeds toenemende mate in de belang stelling! van de Zeeuwen verheugen. Er werd in de verschillende zieken huizen een toename van donors gere gistreerd. In 1954 kwamen er 200 bij, wahrdoor het totaalcijer thans 1800 bedraagt. Het aantal transfusie was ongeveer 1000. De afdelingen hielden in het verslag jaar in totaal 53 propaganda-avon- den, waarvan het programma met filmvertoning of cabaret werd ge vuld. Het lcringbestuur werd in het afgelopen jaar gecompleteerd met uitzondering van één vacature. Dr J. Spuyman, afdelingsvoorzitter van Vlissingen, werd benoemd tot opvol ger van mr J. de Jongh van Arkel uit Middelburg, terwijl dokter H. J. S. Timmer uit Cadzand, bestuurslid van de afdeling West Zeeuwsch-Vlaande ren, dokter Jongsma uit Groede op volgde. Het jaaroverzicht vermeldt ten»- slotte nog, dat op 1 Januari de com mandowisseling bij het Rode Kruis Korps is geschied. Dokter P. C. J. van der Slikke uit Middelburg, droeg het f ewestelijk commando over aan dok- er M. Huygens uit Westkapelle, ter wijl deze zrjn functie van chef-staf aan dokter H. Friraa uit Zoutelande overgaf. Motorrijder uit Goes bij ongeval ernstig gewond. Op Oudejaarsavond is de 21-jarige korporaal bij de Marine H. J. Ba- rendsen uit Goes het slachtoffer ge worden van een verkeersongeluk op de Rijksweg te Kloetinge. B. die met verlof op weg was naar huis, kwam op een motor uit de richting Bergen op Zoom en merkte waarschijnlijk niet op. dat een voor hem rijdende vrachtwagen met aanhangwagen bij de spoorwegoverweg te Kloetinge linksaf wilde slaan. B. kwam in volle vaart in botsing met de achterste wagen. In zorg wekkende toestand is hij naar het zie kenhuis St. Joanna overgebracht. De chauffeur van de vrachtwagen had tijdig zijn knipperlichten in wer king gesteld. VANDAAG. Middelburg Schouwburg: „Lucky Me", (cinemasc), (aJ.), 20 uur; Electro: „Hondo". (14 jr.). 19 en 21.15 uur; „Kunstmuseum": Expositie schilde rijen „Coloriet", 15—17 en 19—21 uur. Vlissingen Alhambra: „Wij zoeken mil- ïionnairs!" (cinemascope), (a.l.), 19 en 21 uur; Luxor: „Hyena's in het Wilde Westen", (14 jr.), 20 uur. Goes Grand: „De avonturen van Prins Valiant", (cinemascope', (14 jr.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2