PROVIKCIALE ZEEUWSE COURAHT Cl Malenkow over conferentie van de Grote Vier Toedelingsplan Herverkaveling Walcheren ligt thans ter visie ENORME BOSBRAND WOEDT IN ZUID-AUSTRALIE HAMMARSKJOELD NAAR PEKING DROEVE REEKS ERNSTIGE VERKEERSONGELUKKEN Ï98e Jaargang - No. 1 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. t 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 3 Jan. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 13.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f lr-Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304)Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Temeuzen, Brouwerijstr. 2; Zlerikzee. N. Bogerdstr. C 160, te.ef. 28. ANTWOORD OP VRAGEN VAN JOURNALIST In Moskou bespeurt men een zekere ontspanning De Sowjetrussisehe premier G. Malenkow heeft een aantal vragen be antwoord, welke aan hem gesteld waren door de Amerikaan Charles Ed ward Schott, medewerker van de Amerikaanse maatschappij Telenews, die televisiejournalen uitzendt. De antwoorden van Malenkow werden door de voornaamste Russische bladen op Nieuwjaarsdag gepubliceerd. Malenkow,.die de gebruikelijke verzekeringen van vredelievendheid gaf, zei er op te vertrouwen, dat het Amerikaanse volk in aanzienlijke mate zou bijdragen tot de zaak van de vrede. Op de vraag of hij voorstander was van een bijeenkomst der Britse, Fran se, Amerikaanse en Russische rege ringsleiders antwoordde hij ontwij kend. Hij zeide, dat men zich op zo'n bijeenkomst niet gesteld zou moeten zien tegenover reeds getroffen beslis, singen over vraagstukken, die in fei te op een viermogendheden-conferen- tie thuis behoren. Aan de Westerse landen verweet hij, dat zij op eigen houtje een oplos sing zoeken voor de belangrijkste in ternationale vraagstukken. Westerse waarnemers te Moskou merken op, dat Malenkow niet zo als andere Sowjetrussisehe woord voerders heeft gezegd, dat viermo- gendheden-besprekingen na de be- Nehroe zal een bezoek aan Moskou brengen. Premier Nehroe heeft op een pers conferentie te Calcutta meegedeeld, dat hij na de behandeling van de be groting in het parlement, welke be handeling in April eindigt, een bezoek aan de Sowjet-Unie zal brengen. Aan het einde van deze maand zal de Indiase premier de ministercon ferentie van het Britse Gemenebest te Londen bijwonen, waarna hij te Parijs besprekingen met minister-pre sident Mendès-France zal voeren. K.P.M. vervoerde geen troepen naar Z. Molukken. Kamerlid stelde vragen.. Het lid van de Tweede Kamer prof. P. Gerbrandy heeft vragen gesteld aan de Nederlandse regering over het vervoer van Indonesische troepen en wapenmateriaal naar Ambon of He Ambonese eilanden met schepen van de K.P.M. Het Kamerlid wilde weten of dit vervoer geschied is, of de troepen zijn gebruikt voor infiltratie in West Nieuw Guinea en of de Nederlandse regering bereid is het aan de K.P.M. van welke maatschappij de directie in Nederland is gevestigd om tegen de republiek der Zuid Molukken of te gen Nederland gericht vervoer onmo gelijk te maken," hetzij door een straf vervolging, hetzij door andere midde len. De Nederlandse regering heeft hier op geantwoord, dat de regering geen bemoeienis heeft met het vervoer van de K.P.M. in Indonesië. Zij heeft ech ter reden om aan te nemen dat door middel van de K.P.M. in de laatste tijd geen militair vervoer van bijzon dere omvang is verricht. In 1953 infiltreerde een aantal In donesische militairen op Nieuw Gui nea en in October 1954 een aantal In donesiërs, die tot een semi-militaire organisatie behoorden. Zij kwamen in prauwen. Van de infiltranten zijn nog slechts twee op vrije voeten. Bij de Indonesi sche regering zijn protesten inge diend. Uit niets is gebleken, dat de K.P.M. heeft deelgenomen aan tegen Nedei-land gericht vervoer van troe pen en wapens. Er is geen bewijs voor enig strafbaar feit. Hammershjöld op weg naar Pelting... Dag Hammarskjöld (l.) de sceretaris- generaal van de Verenigde Naties, en Huang Hsing, de Chinese zaakgelas tigde in Londen, lopen hier samen over een van de landingsbanen van London Airport, waar Hammerslcjöld gp Oudejaarsdag uit New Yorlt ar riveerde. De secretaris-generaal had een bespreking met Anthony Eden voor liy verder vloog naar Peking. krachtiging van de Parijse accoorden „zinloos" zouden zijn. Malenkow's woorden worden te Mos kou uitgelegd als een veelbetekenende ontspanning in de Russische houding. De Britse regering achtte de ver klaring van Malenkow belangrijk ge noeg om er een officiële verklaring aan te wijden. De Britse regering zegt daarin, dat een verdere conferentie over het Verre Oosten nuttig kan zijn wanneer een bepaalde kwestie rijp is voor bespreking. Geconstateerd wordt, dat de Russi. sche premier zich niet bereid heeft verklaard tot een viermogendheden- conferentie op het hoogste of enig an der niveau. Er kan echter geen spra ke zijn van een conferentie vóór de ratificatie van de Parijse accoorden. Tot zover de Britse reactie. Afgescheiden van het bovenvermel de heeft de Russische regering Vrij dag aan de Amerikaanse regering een nota doen toekomen, waarin de uitlevering van twee Amerikaanse mi litairen wordt aangeboden, die in '49 te Dresden werden gearresteerd. De Amerikanen wordt verzocht elf Rus sische kinderen terug te zenden. Het betreft hier kinderen van Russen, die tijdens de tweede wereldoorlog in Duitsland vertoefden en van wie zich thans een achttal in Amerika bevindt. Britse treiler vergaan. De Britse treiler Evelyn Rose is Vrijdagochtend aan de Westkust van Schotland vergaan. Twaalf van de veertien bemanningsleden kwamen om het leven. Twee overlevenden spoelden aan land, nadat de treiler in de duisternis bijna honderd meter uit de kust op de rotsen was gelopen en gezonken. Koninklijk gezin in Sankt Anton. Prins Bernhard is Donderdagavond half negen in Sankt Anton aangeko men. Hij is met de auto tot Bludenz gereisd en daarna verder per trein. Des avonds woonde de Koninklijke familie het eerste gedeelte van het op treden van een Tiroler gezelschap in het hotel bij. De volgende morgen vroeg is zij per kabelbaan naar de Va- luga gegaan. 350.000 gestolen in Suriname. De Surinaamse politie is het nieu we jaar begonnen met een onderzoek naar wat de grootste diefstal in de geschiedenis van Suriname is. Uit de kluis van de Surinaamse bank in Nic_ kerie wordt namelijk een bedrag van 350.000 vermist. Begroting „Avifauna": 32.000 deficiet. Na een besloten vergadering heeft de gemeenteraad van Alphen aan den Rijn zijn goedkeuring gehecht aan de begroting 1955 van het vogelpark „Avifauna". De begroting werd slui tend gemaakt met 32.000 deficiet. Het onvoorzien beloopt ruim 14.000. De begroting is gebaseerd op een be zoekersaantal van 282.000. Voor uit breiding vogelstand etc. wordt ge raamd 30.000. Het totaal sluit met 568.000. TIJDENS EEN HITTEGOLF Over front van 160 kilometer breedte. In de Zuid-Australische staat Ade laide, waar de temperatuur thans 43 graden Celsius bedraagt, woedt een bijzonder hevige bosbrand, waar door een gebied over een front van ongeveer 160 kilometer in vuur en vlam is gezet. De brand woedt van Saddleworth, by na honderd kilome ter ten Noorden van Adelaide, tot het ongeveer vyftig kilometer ten Zuiden van de stad gelegen Stra- thalbyn. In het getroffen, bergachtige ge bied, bevinden zich verscheidene ste den en dorpen. Bepaalde gebieden zijn geheel ontruimd. President van Panama vermoord. Kolonel José Antonio Remon, pre sident van Panama, 46 jaar, is in de nacht van Zondag op Maandag over leden aan de zware verwondingen, die hem Zondag op de renbaan door onbekende aanvallers werden toege bracht, aldus te New York opgevan gen radioberichten. De aanvallers openden het vuur met lichte machine geweren. Hierbij werden nog zes per sonen getroffen, van wie een lid van zijn lyfwacht, noodlottig. De president werd doorzeefd met kogels in het ziekenhuis opgenomen. De president, een gewezen hoofd van de politie, werd 11 Mei 1952 met een grote meerderheid gekozen. Panama wordt door een coalitie van vijf partijen geregeerd. ffi;- Jm "W. Er zijn ook slachtoffers te betreu ren. Een man is in zijn huis ver brand. Het huis van een vrouw te Longwood is door het vuur omringd. Een auto, waarin zich twee vrouwen en twee kinderen bevonden, wordt vermist, evenals twee patrouille-mo torvoertuigen der politie. De brand wordt door zes honderd vrijwilligers bestreden, onder leiding van brandweerofficieren. Een vlie ger meldde, dat rook en as tot op drie duizend meter hoogte konden worden waargenomen. Vandaag... ....hoopt mevrouw A. M. r KorthalsFuchs te Baarn haar K c honderdste verjaardag te vie- vv\\vvwvvv\*AfWwl\<\*vv DE GEARRESTEERDE VLIEGERS Dulles hoopt er nog het beste van. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft op zyn laatste persconferentie in 1954 verklaard, dat hjj geen mis lukking voorzag van Hammars- kjöld's reis naar Rood China om daar de vrijlating van een aantal Amerikaanse vliegers te bewerken. Hammarskjöld is Zondag te Nieuw Delhi gearriveerd voor een bespre king met premier Nehroe. Op weg naar Peking had Hammarskjöld reeds eerder een bespreking te Lon den, Parijs en Karatsji. Premier Mendès-France stelde hammarskjöld volkomen op de hoog te van het Franse standpunt ten aanzien van actuele politieke pro blemen. De Franse regering steunt de eis tot vrijlating van de Ameri kaanse vliegers. De premier van India, Nehroe, Verhoging van Amerikaans minimum-loon. President Eisenhower zal in zijn „State of the Union' boodschap die hij op 6 Januari a.s. tot het Con gres zal richten, een sterke verhoging van het nationale minimumloon aan bevelen, zo deelde de pers-secretaris van het Witte Huis mede. Hij zei niet, welke verhoging de president zou aan raden, maar verwacht wordt, dat hij het Congres zal verzoeken het be staande minimumloon van 75 dollar cent per uur tot 90 dollarcent te ver hogen. De tweede grote Amerikaanse vak vereniging, de A.F.L. en de C.I.O., hebben een minimumloon van 1*4 dollar per uur gevraagd. verklaarde, dat de behandeling van de kwestie der Amerikaanse vlie gers tot nog toe „ongelukkig" is ge weest. De Chinezen menen, dat deze vliegers niets met de Koreaanse oor log te maken hadden. Zij zijn geen Koreaanse gevange nen. Het officiële persbureau van de communistische regering heeft op 2 Januari een mededeling over de vlie gerkwestie gepubliceerd. Daarin be weren de Chinezen, dat John Dow ney, één der gearresteerde Ameri kanen, een bekentenis heeft afge legd. Hij zou toegegeven hebben, dat het vliegtuig, waarin hij zich boven Noord-Oost China bevond, opdracht had een agent van de Amerikaanse geheime dienst aan boord te nemen, die een maand tevoren op een be paalde plaats was neergelaten. Suez-kanadl door neerstortende brug geblokkeerd. Bij El Ferdan in Egyptetien mijl ten Noorden van Ismaüta, is een spoor brug over het Suez-kanaal op een tankboot gestort, waardoor het we reldbekende kanaal voor de scheep vaart volkomen werd afgesloten. De World Peage in de greep van de slalen bogen. Wonderlijk genoeg werd bij het ongeluk niemand gewond. Radiografisch overgebrachte telefoto. Suez-kanaal versperd. Het scheepvaartverkeer door het Suezkanaal was geblokkeerd, doordat Vrijdag de spoorbrug bij Ferdane, 64 km ten Zuiden van Port Said, door het Liberiaanse tankschip „World Peace" werd aangevaren en op het achter schip van de tankboot neerstortte. Vanmorgen vroeg zullen de eerste schepen hun vaart door het Suez kanaal kunnen hervatten. Volgens een bericht van Lloyds uit Singapore is het 10.000 ton metende Liberiaanse tankschip later vrijgeko men en op weg naar Singapore. TIJDENS DE JAARWISSELING Een autobestuurder is voortvluchtig. In de Nieuwjaarsnacht ongeveer half een is de 20-jarige A. van Een- bergen uit Uden op de weg Boekel- Gemert door een personenauto aan gereden en gedood. De auto is doorge reden, doch kon later worden opge spoord in een garage te Mïerlo-Hout. De bestuurder van de auto, een zeke re G. uit Mierlo-Hout, is voortvluch tig. Op de Oudejaarsdag en tijdens het weekeinde zijn vele dodelijke onge lukken voorgevallen. Op Oudejaars- NEGENDUIZEND BETROKKENEN OPGEROEPEN Eigenaren, gebruikers e.d. kunnen zich overtuigen en in beroep gaan Niet minder dan in totaal negenduizend Walcherse grondeigenaren grondgebruikers, hypotheekhouders op grond e.d. kunnen zich van van daag af definitief overtuigen van de ligging en grootte van de kavels, hun toegewezen ingevolge de Herverkavelingswt Walcheren. Op het Bureau Ruilverkaveling aan de Loskade in Middelburg ligt nameiyk het toedelings plan ter visie, hoewel de betrokken kavels uiteraard reeds lang in gebruik zijn. In de Zuidwatering en het gebied rond Westkapelle werden zy reeds drie jaar geleden toegewezen en in de overige districten ongeveer twee jaar geleden. Niettemin is deze „nadere kennismaldng" met het plan van groot nut. Men kan thans nameiyk nauwkeurig op de kaart zien, waar-men aan toe is, terwyl vanzelfsprekend ook bezwaren kunnen worden geopperd. Ambtenaren van de Herverkavelingsdienst zyn ter ontvangst en voorlich ting aanwezig. Zy kunnen weliswaar aan de bezwaren niet tegemoetkomen, maar wel de betrokkenen wijzen op do beroepsmogelijkheden. Men kan een bezwaarschrift indienen bij de Herverkavelingscommissie, en als men het op dit niveau niet eens kan worden, if er nog de Raad van Beroep, die in laatste instantie de bezwaarschriften zal behandelen. plichtingen, die niet officieel zijn vastgelegd, maar die voor het ge bruik van die kavels toch onmisbaar zijn. Het plan van toedeling heeft hier mee geen rekening gehouden, zodat het er thans voor vele betrokkenen op aan komt, deze dienstbaarheden alsnog vast te doen leggen. Ook in dit opzicht weten zij, na het bezoek aan dit bureau, beter waar zy aan toe zijn. Om de dienstbaarheden alsnog erkend te zien, dienen zy eveneens een be zwaarschrift in te zenden. De Herverkavelingsdienst heeft aan alle 9000 betrokkenen een aan getekend schrijven gezonden, waarin zij van een en ander in kennis zijn gesteld. Voor Kerstmis nog waren alle brieven op de post. Die betrokkenen wonen uiteraard niet alleen op Wal cheren: er zyn Belgen bij, inwoners van de N.O.P. en ook emigranten. Belangrijk is deze tervisieligging ook voor de z.g. erfdienstbaarheden, byzondere verplichtingen, die aan be paalde percelen kleven, bijv. tot het dulden van een duiker aan de kavel, die uitweg geeft op een openbare weg. Verder rusten op vele gronden z.g. „onzichtbare dienstbaarheden", ver-. Bezwaren zullen er wellicht ook zijn tegen de grootte van de toegedeelde grond, tegen de kwaliteit of tegen het feit, dat men tuindersgrond heeft ontvangen, in plaats van boerengrond. De Herverkavelingscommissie krijgt de beroepschriften te behandelen en tracht dan met de indieners er van overeenstemming te verkrijgen. Ge lukt dit niet, dan komt de Raad van Beroep er aan te pas, die volgens de wet bezwaren tegen de doelmatig heid bestudeert. Deze raad is samen gesteld uit agrarische deskundigen en enkele rechtsgeleerden. Zijn uit spraak is bindend. Organisatie. Men venvacht niet, dat alle negen duizend belanghebbenden hun schre den naar de Loskade in de Zeeuwse hoofdstad zullen richten. Toch wordt op een grote opkomst gerekend, voor al in deze week en de twee volgende. Het zal dus druk worden in het ge bouw Ruilverkaveling, waar juist voor de jaarwisseling- de laatste voor bereidingen voor deze massale ont vangst gereed kwamen. Er zijn vijf herverkavelingsdistric ten: de Zuidwatering, en de gebieden rond Koudekerke, Westkapelle, Oost- kapelle en Veere. Voor elk district is gedurende de eerste drie a vier weken een groep ambtenaren aanwezig. Alles is berekend op een vlotte af werking, ook het komen en gaan, is „georganiseerd." Men rekent er echter op, dat voor eind Januari de grote stroom bezoe kers is geweest. Daarna zal nog slechts één ambtenaar aanwezig zyn om eventuele „klanten" te woord te staan. dag werd in de Clercqstraat te Am sterdam een 15-jarig meisje gedood, dat met haar fiets tegen een autobus reed. Op het station te Weesp viel de 57- jarige heer van der A. uit Amsterdam bij het uitstappen tussen perron en rijdende trein. Hy was op slag dood. Op de weg NistelrodeHeesch kwam nabij Oss een vrachtwagen, waarop zich een tiental arbeiders be vond, in botsing met een veeauto. De chauffeur van de vrachtauto en een der arbeiders kwamen om het le ven. In het ziekenhuis te Baarn overleed de heer K. uit Soest, die op Oude jaarsdag door een auto was aangere den en zwaar gewond werd. Te Zaandam werd in een modder poel het lijk gevonden van een twin tigjarige jongeman, die des avonds op zyn fiets was gestapt om een Nieuw jaarsbezoek te gaan brengen en die blijkbaar door de duisternis misleid, in de modderpoel was geraakt. Sneeuwval en gladde wegen. Verkeer in Zuid-Limburg belemmerd. Door de gladheid van de wegen in Zuid-Limburg is het autobusverkeer op de lijn MaastrichtNoordbeek Slenaken met ongeveer 15 minuten vertraagd. Op andere lijnen in Zuid- Limburg ondervindt het verkeer geen ernstige moeilijkheden, dank zij het feit, dat de Rijkswaterstaat reeds om half twaalf gisterochtend op de grote wegen zand had laten strooien. De ge meente-autobus van Maastricht kon Zondagavond vanaf 19 uur niet meer rijden. Enkele slachtoffers van de £>adheid werden door de G.G.D. be handeld. DE VERWACHT... OOSTELIJKE WIND. Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen en plaatselijk wat sneeuw. Matige tot krachtige wind tussen Oost en Noordoost. Lichte vorst tot tempe ratuur om het vriespunt. 4 Januari Zon op Maan op ZON EN MAAN. 8.47 onder 16.42 12.49 ondes 4.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1