c De moderne huisvrouw staat niet alleen met haar problemen VAN VROUW TOJ VROUW "OzcHwenpaqina „HAUTE COUTURE" VERLOOR EEN VAN HAAR TOPFIGUREN WINTERJASJES VOOR HUMMELS VAN TWEE JAAR VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 H2C GROOT VERSCHIL MET HONDERD JAAR GELEDEN Nederlandse Huishoudraad komt haar met raad en daad tegemoet! ...de Huishoudraad lost haar huis houdelijke problemen op! De huisvrouw van honderd jaar geleden bond op haar huweiyksdag voor haar leven de stryd aan methet stof. Zij moest dat wel doen, want te voren had zij haar woning zo vol mogelijk geladen met zoveel stofverwek- kende zaken, dat deze haar een ware levenstaak ging verschaffen. Die stryd tegen het stof ging gepaard met de even felle strijd tegen vuil en aanslag. Heel zo'n huishouding was één stuk werkverschaffing en wie er alleen voor stond, werkte als een koelie van heel vroeg tot heel laat. Geen wonder, dat de opgroeiende meisjes al door huishoudelijke taken werden verzwolgen en heus niet elders werk behoefden te zoeken! Die huisvrouw-van-vroeger werkte en zwoegde uitsluitend volgens het patroon der traditie; zoals moeder het haar eenmaal leerde, ging zij voort. Ze hoorde eens tijdens een theekransje een nieuwtje op het gebied van was sen, koken, schoonmaken of inmaak, maar zo erg voortvarend toonde ze zich dan nietwaarom af te wjjken van het beproefd-degeiyke, het ver trouwde zy leefde en arbeidde voort, naar eigen inzicht en volgens het bekende patroon Ja, dat kunnen wij, huisvrouwen in 1954, ons nauwelijks meer voorstellen. Maarwij staan ook niet meer al leen met onze problemen! Er zijn vrouwenbladen te kust en te keur, vrouwenpagina's in onze dagbladen, radiovoorlichting, vrouwenverenigin gen; kortom, we behoeven maar te le- lezen en te luisteren om van alle kan ten van alles te weten te komen. En die voorlichting is er heus niet alleen voor de jonge experimenteren de vrouwtjes, neen, die is van groot belang voor alle huisvrouwen. De huishouding is nog altijd een van de meest veelzijdige „ambachten"; hoe verder men in de huishoudeiyke pro blemen doordringt, hoe meer er zich voordoet en hoe beter het uitkomt, hoe verrassend groot dit terrein eigenlyk is! Om nu al te veel verenipperïng van onderzoek, controle en het uiten van wensen te voorkomen is enkele jaren geleden de Neder landse Huishoudraad opgericht. Via deze stichting, waarin alle vrouwenorganisaties samenko men, kan „de huisvrouw" haar stem laten horen tot zelfs aan de ministertafel. Welke huisvrouw van een eeuw geleden zou zoiets hebben mogeiyk geacht! Maar ook hier geldt: door samenwerking, door organisatie, kracht. De Ned. Huishoudraad is een stichting, gevormd door 14 grote lan delijke organisaties (van alle gezind ten), 3 voorlichtingsinstanties op het gebied van huishoudelijke-, gezins-, plattelands- en voedingszaken en een aantal deskundigen. Doelstelling is: het in het belang bevorderen van een doelmatig voeren van de huishouding en de ver tegenwoordiging van consumentenbe langen en huishoudelijke belangen by overheidsinstellingen, wetenscnappe- Igke instituten, industrie en handel. Nu mene de huisvrouw niet, dat zulk een toporganisatie zich alleen maar met de grote lijnen en met fraaie theorieën bezig houdt. Neen, het kunnen uw eigen vragen zijn, wel ke aanleiding geven tot het houden van enquêtes, tot het bestuderen van problemen door speciale commissies van deskundigen, tot het schrijven van lijvige rapporten, welke recht streeks aan de overheid worden ge stuurd. U uit uw vragen, u zegt uw moei lijkheden in de afdeling van uw vrou wenvereniging, Kan men u niet ant woorden, dan gaan die vragen of op merkingen door naar het hoofdbe stuur en tenslotte brengen de verte genwoordigsters van uw organisatie de kwestie in de Huishoudraad, Op deze wijze behoeft geen huis vrouw meer alléén te staan in haar zorgen, want, al kunnen wy nu het stof wel aan met de stofzuiger, al helpt de wasmachine ons door de was heen en staan nog talrijke andere practische apparaten ons ten dienste in een woning, waar licht en lucht en behoorlijk te onderhouden meubilair de stofnesten van vroeger hebben ver vangen, nog altijd is de huishouding een veelzydig en een veeleisend am bacht! De raad legt contacten met de huis vrouwen op drie manieren, t.w. via in formatiegroepen waarvan er in het verslagjaar vijf zijn gevormd en deze tellen ieder 400 huisvrouwen, die be reid zgn haar mening over bepaalde artikelen of onderwerpen te zeggen: voorts door discussiegroepen en door besprekingen tussen deskundigen en verbruikers. Er werden in 1953 verschillende en quêtes gehouden, o.m., op verzoek van het Instituut Industriële Vormgeving, aangaande de wensen voor het ont werpen van nieuwe waterketels grootte, soort en materiaal) en even eens op verzoek, betreffende het ge bruik van kippeneieren. In samenwerking met het Bouw centrum te Rotterdam, werd, na tal- ryke informaties bij huisvrouwen een rapport opgesteld' over grondslagen voor de functionele woning, een bij drage ter vermeerdering van de ken nis omtrent wezenlijke behoeften op woongebied, waarvoor 'n studiegroep belangrgk werk heeft verzet. De commissie „informatieve eti kettering textiel" heeft zich weer bezi^ gehouden met de noodzaak, wasvoorschriften op de verschil lende stoffen en confectie-arti ke len aan te brengen. Men heeft thans een interessant plan naar Frans voorbeeld, om drie onder scheidingen te maken: veilig (d.i. normaal thuis te wassen), onveilig (d.i. stomen of chemisch reinigen) en twijfelachtig (d.i. zeer voor zichtig wassen) en deze door mid del van „stoplichtkleuren", dus groen, rood en oranje, op de stof aan te brengen in de vorm van een klein merkje .In Frankrijk ge bruikt men hiervoor dierenfiguur- tjes, resp. olifant, kat en vis. En zo zijn er tal van onderwerpen, waarmede de Huishoudraad, welke vertegenwoordigers in tal van desbe treffende organisaties of commissies telt, zich intens en met vrucht bezig houdt. De organisaties, aangesloten bg de Raad, tellen tezamen een half millioen -jden. De Raad werkt in feite als een zandloper: uit de grote groep aange slotenen komen klachten, vragen en gegevens binnen, de Raad bundelt en onderzoekt dit alles en zorgt voor contacten met de betrokken produ centen, zodat de antwoorden weer uitgestuurd kunnen worden via de andere kant van die „zandloper". Daarnaast kent de Ned. Huishoud raad natuurlijk ook vele eigen initia tieven ten bate van de huisvrouw en houdt hg contact met buitenlandse organisaties. Lekkernijen op Nieuwjaarsdag De keur van lekkernyen wel ke op Nieuwjaarsdag in allerlei Nederlandse steden en dorpen gegeten worden, is uitgebreid genoeg om de sterkste smulpa- penmaag voor geruime tgd grondig van streek te maken. Wie ae proef durft wagen heeft de keus uit een menu van: Nieuwjaarskoeken knijper tjes, stoeties en plassies in Drenthe; kniepertjes gekne pen in een vaak eeuwenoud wa felijzer met een huismerk en initialen erin ln Twente en de Achterhoek; rollertjes of oublies, spekkendikken en ou- dewijven in Friesland en Gro ningen; weggemannen in Lim burg; stamppot van snijbonen met worst in Blokzgl; suiker wafeltjes in Cadzand; worste brood in Brabant; duiveklaam- pers in Huybergen en duveka- ters in Amsterdam en vele an dere plaatsen. De duvekater was oorspronkelgk een brood offer in katervorm en werd la ter, als nabootsing van het scheenbeenoffer, een langwer- Teufel, in Zaandam knipbrood, in West-Friesland ruit. in Fijnaart Nieuwjaren, in Roe lof-Arendsveen krentenkater heet. MODEBALANS OVER 1954 H- en S-lijn toch aanvaard, ook in Zeeland (Van onze redactrice). „De H-lyn van LMorr ten hoep jurk-motief, geheel in stryd met de echte vrouwelijke iyn. Ais het dra gen van H-Ign japonnen in films verplicht zou worden gesteld, zou ik weigeren om ooit nog voor de film te spelen Dit kernachtige oordeel heetf de beroemde filmactric. Ava Gardner (achtereenvolgens echtgenote van Mickey Rooney, Artie Shaw en Frank Sinatra) dezer dagen geveld over één van de opzinebarendste modenieuw tjes van het achter ons liggende jaar: de H-lyn van de Partyse ontwerper Christian Dior. Ava Gardner is niet de eerste, die haar afschuw van deze nieuwe mo delijn niet onder stoelen of banken steekt. Toen in Augustus jJ. deze nouvéauté uit de Paryse salons de weerld inging, kwamen de denigre rende op. en aanmerkingen van alle kanten los! Op- en aanmerkingen, waarvan de beroemde Christian zich overigens heel weinig aantrok. Hij werkte zgn nieuwe idee rustig verdei uit en, zoals het altgd gaat: ondanks alle afkeuring werd de H-lgn uitein delijk toch geaccepteerd, evenals de S-lgn van Jacques Fath. welke aan- vankelgk ook geen onverdeelde be wondering oogstte. Reeds in de Ne derlandse herfstcollecties van dit jaai waren beide nieuwe modelijnen terug te vinden, zg het dan in enigszins „aangepaste" vorm Het voorjaar van 1954 had weinig nieuws op modegebied gebrach't. Het enige revolutionnaire aspect van de voorjaarsmode van het afgelopen jaar werd gevormd door een poging van Jacques Fath om de „wespen taille" weer in te voeren; een poging welke weinig succes had. Verder was de voorjaars- en zomermode van 1954 Er is, dit gehele jaar lang, één categorie vrouwen geweest die ik vergeten heb toe te spreken. Feitelijk is vergeten ook weer het juiste woord nietmaar zou ik eerder van een opzettelijk verzuim wiUen reppen. Want deze categorie is niet alleen vaak weinig aantrekkelijk, maar vooral zo moeilijk bereik baar. Zij luisteren nooit naar een ander. Zij klepperen altijd zo luidruchtig met het molentje van haar eigen grieven, dat de welwillendste en welmenendste tegenspraak niet eens tot haar doordringt. Het zijn die onge- néeslijk ontevreden, die eeuwig te kort gedane vrouwen, die al- leen maar die ene onoverkome lijke grief tegen het bestaan koesteren, en haar wezenlijke rijkdom niet eens beseffen. Maar misschien maakt de Oudejaarsavond met zijn sche merige stilte vóór de eerste slag van twaalf, haar voor één keer in het jaar wat toegankelijker voor andermans mening. Ik waag het eropzij zijn tenslotte beklagenswaardiger dan meni ge wezenlijk zwaarbeproefde vrouw! Want het werkelijke leed verleent vaak een zekere grootheid; het koesteren van grieven maakt alleen maar kleinzielig. Als ik daarom één kolom per jaar voor de ontevreden vrouw schrijf, dan doe ik dat met de persoon van één van haar in mijn gedachten. Zij vertegen woordigt het type: het beklag kan variërende houding is al tijd dezelfde. En het is die hou ding, die zo onnodig ongeluk kig maakt. Nu moet ik meteen ronduit ver klaren, dat ik deze vrouw in kwestie niet heb ontmoet. Ik ken zelfs haar naam niet. Ik heb alleen over haar horen pra ten door twee van die fikse, practische huismoeders die men zo vaak terecht achter be stuurstafels aantreft. En het praten was ook niet een zweem pje bijgekleurd door de neiging tot plezierig roddelen. Nee, de ze kordate boerinnen verbaas den zich oprecht erover dat een mens zijn eigen leven zo gron dig bederven kan om een klei nigheid. Maar ja, geen erger doven dan die niet willen ho ren „Zij kwam vanmorgen even aanfietsen"zei de ene. „Ik had net de koffie bruin, dus dat trof ze. Maar ik zei: Lieve mens, je bent er óók vroeg bij icant ze woont nu niet direct naast mijn deur. Is er soms zwarigheid t Nee, er was hele maal geen zwarigheid. Alleen, zij kon het in huis niet langer harden. Zij woont prachtig, maar heel eenzaam, weet u. En als nu haar man en haar grote kinderen de hele dag weg zijn, dan kan zij het gewoonweg van ongedurigheid niet uithou den. Zij moét praten, zij moét andere mensen zien, zij kan niet alleen wezen. En zij zat gewoon te huilen in haar kof fie over dat huis, altijd maar weer over dat afgelegen huis. Ik ben óók soms een hele dag alleen thuis, maar ik heb nog nooit geweten wat verve ling is. En met dat huis van haar wil ik dadelijk oversteken. J- 1)if( oingets geluk Zo ruim en zo licht en met al lerhande gemakken. En een uitzicht om te schilderen! Maar ja, daar heeft zjj geen oog voor. Zij jammert maar over die akelige afgelegen plek, zij voelt zich de hele dag ver- - laten, zij wordt zenuwziek als zy daar altijd moet blijven wo nen Ik loist er ook geen raad mee, hoor. Klokke half elf en dan al in tranen: dat is mij wel wat vroeg op de dag Ik luisterde met een glimlach, en zag na haar beschrijving, het huis in al zijn glorie daar staan midden in de verrukkelijke mu ziek van ruisende dennen. Ik zag de grote ramen die een be koorlijk uitzicht omlijsten; ik zag de bank met helkleurige kussens onder het raam, en de haard die lustig brandde in de betegelde schoorsteen. Ik meen de de geur van late chrysan then, brons en geel in een aar den kruik op tafel, te ruiken En ik dacht aan de duizenden vrouwen, die voor zo'n huis, zo'n uitzicht, zo'n stilte en zo'n vrijheid een jaar van haar le ven zouden over hebben. Al die vroutcen, die zich schik ken moeten in de bekrompen heid van een huurkamer met het uitzicht op troosteloze ach- terbalcons met wasteilen en ko- lenkisten. Alle moeders met een veel te klein pensioen die bij de kinderen wel onderdak, maar geen huis vinden. Alle jonge moeders met kleine kinderen op piepkleine flatjes vier hoog. Alle weduwen met inwoning boven haar hoofd, alle chroni sche zieken in een smal voorka_ mertje aan een doodse straat. Ik zag alle vertimmerde zol derverdiepingen, alle noodwo ningen, alle houten keten, alle woonschuiten en alle éénka- merhuisjes. Ik zag vochtige bedsteden en tochtige vlierin gen, ik hoorde alle burenruzies en alle radio's en alle koffer- gramofoons en alle krijsende babies en alle jengelende kin deren door alle dunne wanden. En ik tuist meteen wat ik te gen zo'n huilend mevrouwtje om klokke half elf bij de kof fie zeggen zou. Zomaar zonder inleiding of omwegen: „Schaamt u zich niet Schaamt u zich niet zo onuitsprekelijk, dat u meteen uw hoed opzet en terugfietst naar dat heerlijke huis van ii, om midden in uw zonnige kamer uw beide han den dicht te knijpen van pure dankbaarheid En om ver volgens, op Nieuwjaarsdag te beginnen, uw dag zo vol te stoppen met werk, met belan geloze aandacht voor anderen, dat u doodgewoon geen minuut van zelfbeklag meer over houdt f Waarom gaat geen braille schrift leren, om de honderden blinden in ons land aan boeken te helpen f Waarom gaat u geen brieven schrijven aan ver. re of eenzame onbekenden, of broekjes en borstrokjes breien voor kindertehuizen, die altijd veel te weinig van dat spul hebben Waarom gaat u geen taal leren of een nieuwe hand werktechniek of typen of knip pen en stofversieren of musice ren voor mijn part? Als u maar op houdt met huilen omklokke half elf, want daar is het écht nog te vroeg voor. Weet u. u moet in dat nieuwe jaar, dat u zomaar weer gratis voor niks cadeau krijgt, elke dag om die tijd eens vijf vingers opsteken. Als u ze dan allemaal nog be zit: Gezondhied, Dak boven het hoofd. Eten voor morgen. Toe- geu-ijde echtgenoot. Levens lustig gezin dan kunt u ver der voor die dag de zakdoek wél opbergen. Want, dan be hoort u tot de categorie Schat- ryke vrouwen!" SASKIA. >^VVV>AVS(VV\VWVVVVVVW(\\WWA^^\WWVVVVWV Deze aardige ruime winterjasjes zijn getekend voor kleine hummels van V/s a 2 jaar. Ze zijn beiden volgens hetzelfde patroon; ze hebben een bre de overslag, lekker warm voor de winter en kunt er naar verkiezing een kap of een kraagje op maken. In de voorpandjes naait u de dub bele voeringzakjes aan het zaksplitje, dat u met een klepje van dubbele stof afwerkt. Evenals de kraag en de man chetjes worden ze langs de rand 2 of 3 maal doorgestikt. De zij- en schou- dernadeh sluiten en de knoopsgaten paspoileren. Denkt u eraan, dat het jasje voor jongens naar rechts en voor meisjes naar links sluit? Tegen de voorkanten stikt u het beleg, dat u desgewenst ook aan kunt knippen. De mouwnaad wordt gesloten, waarbij u de achterkant op ellebooghoogte even inhoudt, en de onderkant te beginnen bij het kruisje tussen de dubbele stof van de manchetjes genaaid. De mouw tjes over de kop even ingehouden met de naad 1 cm. voor de zijnaad inzet ten. De halsrand naait u tussen de dubbele stof van het kraagje. De on derkraag schuin knippen. Leuk staat het zo, om kraag, manchetjes en zak- klepjes van fluweel te nemen. Inplaats van de kraag kunt u een kap aanzetten of die ïaar verkiezing met knoopjes onder de kraag bevesti gen Voert u de kap met teddy, zorg dan dat de buitenkap iets ruimer ge knipt wordt. Hetzelfde geldt ook als u het gehele jasje met teddy voert. ELLA BEZEMER. Dit muis-gele wundelcostuum met het sierl\)ke nerz-kraagje teas één der laatste scheppingen van Jacques Fath, die in het afgelopen jaar is overleden. weer bijzonder vrouwelijk, gracieus en eenvoudig. De meeste ontwerpers bouwden voort op Dior's succesvolle „tulpenlyn" van het jaar daarvoor, en tot grote vreugde van veel vrou- ven keerde de klassieke en altgd ge distingeerde combinatie marine- blauw-wit in het modebeeld terug! Opzinebarender en schokken der echter dan al deze nouvéau- té's was het bericht uit Parijs, dat in November j.L de gehele mode wereld in opschudding bracht: het bericht omtrent de dood van de beroemde modekoning -Jacques Fath, die na een langdurige ziek te op 42-jarige leeftijd overleed. Behalve een geniaal ontwerper, een tovenaar met schitterende stoffen en originele vondsten, was de knappe blonde Fath idool van vele vrouwen! ook een vooraanstaande figuur in het Pa- rysc mondaine leven. Zgn vrouw Géneviève die de zaak voortzet, wacht in het komende jaar een zware taak; met haar voorjaars- collectie-1955 zal zy moeten bewy- zen dat haar scheppingen die van haar beroemde echtgenoot kun nen evenaren Tenslotte bracht 1954 aan Parijs nog de terugkeer van een beroemd ontwerpster uit de twintiger jaren: ..Coco" Chanel, wier „come back" echter op een fiasco is uitgelopen. Ongetwgfeld tot heimelgke voldoe ning van vele harer collega's, die aanvankelgk grote concurrentie van deze in vroeger jaren zo succesvolle couturière verwacht hadden! Ook de Nederlandse modewereld heetf in 1954 niet stilgezeten. De Ne derlandse confectie is goed voor de dag gekomen, mte name tijdens de Amsterdamse „Fashionweek" van vorige maand, waar de Nederlandse confectiekleding voor het komende vorojaar getoond werd. Een deel van deze Fashionewek-modellen heeft in Engeland grote successen geoogst. Verder waren er in Nederland mo deshows by de vleet. Ook de Zeeuwse zakenlieden bleven op dit gebied niet achter en organiseerden zowel in het voorjaar als in de herfst weer een se rie verzorgde modeshows, waarvoor de belangstelling nog steeds zeer groot bleek. De nieuwe H- en S-lijnen waren op bijna alle Zeeuwse mode shows van dit najaar reeds vertegen woordigd! Hartige hapjes voor de Oudejaarsavond. Een hartig hapje dat snel kan wor den gereedgemaakt, mag op Oude jaarsavond niet ontbrekenMet toast kunnen we zulke hartige hapjes in korte tijd klaarmaken. Toastjes moeten bros zijn. Blijkt bij het openen van blik of pakje dat dit niet meer helemaal het geval is, b.v. omdat U ze te lang bewaard heeft in een slecht gesloten blik, dan verdient het aanbeveling de toastjes in de oven, op de kachel of in een braadslede of pan op het fornuis enkele minuten te verwarmen. Belegt U ze vooral voor het gebruik! Heeft U hiertoe geen ge legenheid neemt U dan liever dun ge sneden brood in plaats van toastjes. Als belegging kunnen dienst doen Kaasboter: weekgeroerde boter of margarine vermengd met geraspte kaas. Ham met een garnering van eiboter (weekgeroerde boter of margarine vermengd met gezeefde eidooier). Gebraden gehakt met garnering van augurk. Mengsel van gehakte, gekookte lever en pekelvlees. Garnalen, vermengd met een wei nig mayonnaise. Reepjes gerookte paling met gehakte peterselie. Uitgesneden bokking gegarneerd met tomatenketchup. Stukjes pikante haring (appetit sild e.d.). Plakjes gerookte zalm of zeezalm, gegarneerd met ei en peterselie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7