Zeeuwen, die ons ontvielen Atoomexplosies hebben zekere invloed op het weer CINEMASCOPE-PRODUCTEN IN OPGEWEKTE STIJL CULTURELE" MUZIEK VOOR HET DUITSE LEGER HUURVERLAGING VAN BEPAALDE WONINGWETWONINGEN MOGELIJK 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 REGENS VAN SALPETERZUUR Ontploffingen doen temperatuur op de aarde dalen Er schijnt in de wetenschappelijke wereld enige onenigheid te bestaan over de vraag of de atoombom-explosies invloed hebben op het weer. Ver schillende mensen hebben namelijk de indruk, dat het weer de laatste ja ren slechter is dan ooit, en zij leggen dan een verband tussen dit verschijn sel en het feit, dat wij thans gebruik maken van vernietigingswapenen, die alles wat er vroeger op dit terrein bestond, in de schaduw stellen. Een geconstateerd feit is, dat de explosie van een atoombom het weer in de omgeving van de plaats waar zy heef t plaatsgevonden, gedurende enige tyd beïnvloedt. Men herinnert zich de radio-actieve regens, waarvan in het gebied rond de Stille Oceaan nu al enige jaren sprake is. Van tijd tot tijd duiken weer berichten op, als zou er weer een dergelijke regen geconsta teerd zijn. Hoe denkt men zich nu zo'n radio actieve regen te ontstaan? We kun nen dit begrijpen aan de hand van 'n voorbeeld uit het laboratorium. Wan neer men uiterst kleine deeltjes, de bouwsteentjes van de materie, die by bepaalde reacties door de materie worden uitgeschoten, in hun weg door de ruimte volgt, dan laat men deze deelties ontstaan in een afgesloten ruimte, die verzadigd is van water damp. Die waterdamp nu condenseert zodra zo'n geladen deeltje in de na- icomu En men ziet nu bij een bepaalde belichting het spoor van het deeltje als een lichtende streep, die fevormd wordt door de gecondenseer- e waterdamp, door fijne druppeltjes dus. Men zegt nu, dat het deeltje als „consendatiekern" voor de water damp optreedt. En hetzelfde kan zich nu voordoen in de atmosfeer. Bij de explosie van de atoombom ontstaan enorme hoeveelheden kleine deeltjes, die als condensatiekern kunnen optre den. De gevormde druppeltjes vallen vervolgens in de vorm van regen op aarde. Het is inmiddels sterk de vraag of er behalve deze plaatselijke invloe den ook gevolgen over langere tyd of over grotere gebieden aan te tonen zyn. De argumenten tegen deze mo gelijkheid zijn niet altijd even overtui gend. Zo is er aangevoerd, dat de energie, welke de zon ons per dag toe zendt in de vorm van straling, meer dan honderd millioen maal zoveel is als de hoeveelheid die vrijkomt by de explosie van een atoombom. Op het eerste gezicht lijkt het een verrassend argument, doch bij nader inzien blijkt hef evenwel nietszeggend. Immers, ook al is de energie, die een rol speelt by het branden van gaatjes in de huid met behulp van een brandglas, mi niem in vergelijking met bijvoorbeeld de energie die de Kachel u per dag doet toekomen, dan wil dit nog niets zeggen omtrent een geregeld aan brengen van brandwondjes met be hulp van brandglas op de huid. Gevaar Het gevaar van de atoombom ligt dan ook in het feit, dat een grote hoeveelheid energie in een uiterst korte tijd op een klein ge bied wordt vrijgemaakt. Op het ogenblik, dat een dergelijke ex plosie plaatsvindt, wordt de vrij stabiele situatie, die er even te voren nog heerste, op tot nu toe ongekende wijze verstoord. Het is wel bijzonder moeilijk te zeg gen of een dergelijke verstoring al dan niet in staat is over een langere periode invloed uit te oefenen op het weer over de ge hele aarde. We zyn zo beland op het terrein van de meteoroloog. Enkele deskun digen op dit terrein hebben reeds als hun mening te kennen gegeven, dat zij een dergelijke invloed op lange ter mijn uit meteorologische overwegin gen niet zeer waarschijnlijk achten. Doch daarmede is het probleem niet afgedaan. Want wanneer er over de invloeden van de atoombom gesproken wordt dan wordt niet altijd de invloed op het weer bedoeld. Er zijn nog andere invloeden, die wel niet direct hun uiting vinden in een regenbui of een overstroming, doch die op de lange duur wel degelijk een gevaarlijke in vloed kunnen doen gelden. Ook de radioactieve vergiftiging, één van de ergste gevaren aan de vrij making van energie uit de atoomkern verbonden, is niet alleen de oorzaak van de angst, die verschillende ge leerden hebben uitgesproken. Onlangs is deze kwestie nog ter sprake geko men in de Franse Academie van We tenschappen en daar heeft de physi- cus Martin een overzicht gegeven van de ernstige consequenties, welke voortzetting van de atoom-experi- menten kan hebben voor het even wicht in de natuur. Zo wordt by de ontploffing een enorme hoeveelheid stof de atmos feer ingeslingerd. Deze stofwolk is de ervaring opgedaan met vulka nische uitbarstingen heeft dat ge leerd in staat gedurende lange tijd, ja gedurende jaren misschien, ae straling van de zon voor 'n deel te on derscheppen. Geregelde explosies zou den tot gevolg hebben, dat de gemid delde temperatuur op aarde zou da len. Een ander gevaar ligt in de vor ming van salpeterzuur als gevolg van de explosie. B[j de ontploffing kunnen namelyk de stikstof en de zuurstof uit de lucht zich met elkaar verbin den tot stikstofoxyden en deze laat ste geven opgelost in water salpeter zuur. Hierdoor zouden zure regens kunnen optreden, die het gewas daar, waar zjj neerkomen, ernstig zouden kunnen aantasten. Hoe groot? Wanneer we de uitlatingen van ver schillende geleerden op ae keper be schouwen, dan komen we tot de ont dekking, dat er tocli heel wat minder onenigheid bestaat dan men op het eerste gezicht zou geloven. Men is het er over het algemeen wel over eens dat een zekere invloed wel aan nemelijk is. De meningen zyn verdeeld over de vraag, hoe groot die invloed wel zijn kan. Volgens een van de grootste ge leerden van onze tyd, prof. Soddy, is deze onenigheid een gevolg van het feit, dat de natuurkundigen, die zich hierover uitlaten, te weinig van schei kunde afweten! We zullen ons niet wagen aan een uitspraak over deze opmerking. Doch er schuilt zeker een grond van waarheid in, zij het dan een waarheid van meer algemeen ka rakter. Want hoezeer we ook discussi eren over de mogelijkheden en onmo- jkheden, de ervaring en de onder- kingen zullen moeten uitwijzen welke invloeden er zijn en hoe wij aan mogelijke gevolgen kunnen ontko men. Eén van die mogelijkheden is uiteraard een internationale overeen komst, waarby de experimenten met atoombommen en dergelijke voorgoed verboden worden. De mogelyke gevaren, die verbon den zyn aan een vredelievende ener gie-winning uit de atoomkern kun nen, wanneer internationaal overeen stemming over de samenwerking op dit terrein eenmaal is bereikt, zeker in gezamenlyk overleg bestreden wor den. Suiker twee cent goedkoper? Met ingang van 1 Januari is de ma ximumprijs van suiker van 82 cent per kilo door de regering vervallen verklaard. Dit herstel der vrye con currentie zal volgens ingewyden stel lig leiden tot een prijsverlaging van tenminste 2 cent per kilo. Minister S. L. Mansholt is by het nemen van zyn beslissing na overleg met minister prof. dr J. Zylstra in gegaan tegen het bedrijfschap voor suiker, dat de maximumprys niet wil de laten vervallen, doch met één cent verlagen. Nu de omzetbelasting voor de detailhandel op 1 Januari vervalt, was evenwel de bewindsman in het kader van het huidige prysbeleid der regering van oordeel, dat er voor een maximumprys geen enkele reden meer bestond en dat de pry's voor de suiker geheel vrygelaten kan worden. FILMS IN ZEELAND In JJ GEEN ERIKA-MARSEN MEER Militaire korpsen gaan symphonieën spelen Het bureau-Blank in Bonn, dat al vier jaar lang bezig is de West-Duit se herbewapening voor te bereiden, wil een algehele hervorming doorvoe ren in de Duitse militaire muziek. Geen marsen meer, die het hoera- ►atriotisme aanwakkeren! Geen Ba- ieweiler-niaiu of „Heideblümelein Erilca". De militaire kapellen van het nieuwe Duitse leger moet een cultu rele rol worden toebedeeld, aldus de speciale afdeling voor militaire mu ziek in Bonn. Een culturele noot brengen in het steeds verder getechnificeerde solda tenleven: dat is volgens het bureau- Blank de taak van de nieuwe militaire muziek. Parade-marsen zullen bijkom stig worden. Dat brengt de motori sering van de legers met zich mee. Een muziekkapel zal immers nauwe lijks nog het geweld van paraderende tanks kunnen overstemmen. Boven dien achten de deskundigen het „tact loos" om een gemotoriseerde muziek kapel met vrolyke tonen achter een atoomkanon te laten optrekken. De militaire korpsen moeten sympho nieën gaan spelen en het harde koper moet worden vervangen door de mil de saxofoon. Intussen stromen de proefstukken van dichters en componisten in Bonn binnen, minstens drie dozyn per week. Een van deze soldatenliederen luidt: „In Bonn daar woont een grote man: [Adenauer, dat is van heel het Duitse land de. [allerbeste bauer. Hij ploegt vast en met sterke hand voor ons mooie vaderland en staat vast als 'n mauer, onze [Adenauer". Afgewisseld met „Wild West" de Nieuwjaarsprogramma's viert „CinemaScope" hoogtij; in drie theaters maar liefst draaien opge wekte producten in kleuren op het brede doek en zo brengt AJLHAMBRA (Vlissingen) de vrobjke en veelal geestige rolprent „Wy zoeken million- nairs". »Wy", dat zijn Marilyn Monroe, Betty Grable en Lauren Bacall als drie New Yorkse mannequins, die zich voornemen als a.s. echtgenoot slechts een millionnair te accepteren! De pogingen, welke de drie lieftalli ge, alleszins charmante dames daar toe aanwenden, leiden vaak tot zeer vermakelijke situaties en zo ontstond een plezierig ontspanningsproduct, vervaardigd onder üe beproefde lei ding van regisseur Jean Negulesco. Doris Day, de zingende blonde Hol- lywoodster, viert triomfen in „Lucky Me" (Schouwburgbioscoop, Middel burg); een musical in kleuren en CinemaScope, met als thema een voor musicals gebruikelijk, gezellig nonsensverhaal. Ditmaal over een re- vuegirl (Doris Day), die. verliefd wordt op een tekstschrijver. Veel zang, muziek en show completeren deze luchtige historie. „De avonturen van Prins Valiant" (Grand, Goes) is een CinemaScope- product in kleuren, waarin men met Prins Valiant velerlei avonturen kan beleven tegen een kleurryke achter grond van middeleeuwse ridderro- mantiek. Koning Arthur en de Rid ders van de Tafelronde, aantrekkeiy- ke dames uit adeliyke kringen en véél spannende gevechten en achter volgingen, ziedaar wat ge allemaal kunt beleven in „De avonturen van Prins Valiant". Van de CinemaSeope- mogelykheden is een uitstekend ge bruik gemaakt en voorts valt deze film op door het voortreffelijke kleu- renprocédé. „Hondo" (Electro, Middelburg) is in dapper cavallarist, die geen vrees toont voor wrede Apachen en zich „te vuur en te zwaard" door tal van moei lijke situaties heenslaat. Hondo (John Wayne) treedt ook nog op als be schermer van een moeder met een kind en voldoet derhalve aan alle voorwaarden, waar een filmheld in een Wild. West nu eenmaal aan vol doen moet. Zyn charmante tegen speelster in deze film is Geraldine Page. Zo mogelijk nog opwindender dan in „Hondo", gaat het toe in „Hyena's van het Wilde Westen" (Luxor, Vlis singen), waarin de aantrekkelyke ac trice Donna Reed een hoofdrol ver tolkt. Woeste achtervolgingen, over vallen op postkoetsen, liefde, avon tuur en romantiek; ziedaar wat deze rolprent naar goede, oude film- trant biedt Talloze kuizen werden vernield en duizenden bewoners kwamen op straat te staan toen hevige overstro mingen, veroorzaakt door zware re genval, de -wijken van de stad Kena in Opper-Egypte, ten Noorden van Luxor, teisterden. Foto: een overzicht van de zeer grote ravagedoor het overvloedige water aangericht. O De leiding der Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld dat „B-36"-vliegende reuzenvestingen hebben deelgenomen aan proefnemingen met atoomwapens. Na de proeven zijn de toestellen zorgvuldig van elke radio-activiteit ontdaan. MINISTER VERKLAART Indien gebouwd met woningwetsteun-1950 Tijdens de behandeling van de be groting voor het dienstjaar 1955 van het ministerie voor wederopbouw en volkshuisvesting in de Tweede Ka mer, heeft de minister toegezegd, dat hjj zou toestaan dat de huren van wo ningwetwoningen zouden worden be rekend op een lager percentage dan vier, zoals thans geschiedt. Deze wyze van berekening zal bo vendien niet alleen van toepassing zijn op nog te bouwen woningen, maar ook op woningen die reeds gebouwd zyn. De minister behield zich voor, de modaliteiten van een en ander nog nader te bezien. Thans heeft de minister de gemeen tebesturen medegedeeld dat met in gang van 1 Januari 1955 de huurpry- zen van woningen, gebouwd, of nog te bouwen met steun ingevolge de be schikking bijdragen woning we tbouw 1950, indien het gemeentebestuur zulks verzoekt, kunnen worden vast gesteld met inachtneming van het rentepercentage van de voor het des betreffende complex aangetrokken langlopende geldlening. Evenwel zal bedoeld rentepercentage vooralsnog niet lager worden gesteld dan 3J/&. Deze bepaling kan tot gevolg heb ben, dat de huurprijs van het aantal reeds bewoonde woningen lager kan worden gesteld. Een lagere huurprijs kan niet worden vastgesteld voor wo ningen, die tot stand zyn gekomen met een andere financieringsregeling, dan de bovengenoemde. Ook voor woningwetwoningen die wel met behulp van de bydrage-rege- ling woningwetbouw 1950 zyn tot stand gekomen, zal huurprijsverla ging niet steeds mogelijk zyn. De be woners van dergelijke woningen zul len van burgemeester en wethouders, dan wel van, het bestuur van de wo ningbouwvereniging, zo spoedig mo gelijk vernemen of zy met ingang van 1 Januari 1955 een lagere huur prijs verschuldigd zijn. REFLECTERENDE STROKEN VOOR 1000 MELKWAGENS De actie van de K.N.A.C. inzake de reflecterende stroken heeft succes ge had. Door deze actie, welke enige maan den geleden werd bewonnen, zijn nu ongeveer 1000 melkwagens aan de achterzijde van rood reflecterende strippen voorzien, zodat het achterop rijdend verkeer tijdig op de aanwezig heid van deze langzaam rijdende voer tuigen opmerkzaam wordt gemaakt. De K.N.A.C. verwacht dat nu bin nen afzienbare tijd alle melkwagens in ons land met reflectiemateriaal zul len zijn uitgerust. Januari 2 M. Arendse, Souburg. Oud-lld van de gemeenteraad, oud-ontvanger van de Ned, Herv. Kerk en oud penningmeester Chr. Volksonder wijs. 15 W. J. Mazzola, Vlissingen, in geheel Zeeland bekend neus-, keel- en oorarts, oud-bestuurslid Alge meen Middelburgs Ziekenfonds, oud-bestuurslid Ziekenfonds Walche ren en oud-voorz. Sociëteit „De Ver- genoefrin Erasmus, oud-burgemeester van Oostburg, oud-lid van de Prov. Staten van Zeeland, oud-voorzitter van de „Watering Cadzand". 27 Dr. B. Vaandrager, Domburg, In gehele provincie békend arts, ge meentegeneesheer van Domburg en Aagtekerke en geneesheer „Zonne veld". Ridder OJN., vervulde tal van bestuurfuncties. Februari 4 Jan Heyse, Veere. Vooraan staand kunstschilder en illustrator van boeken (handdrukken en lino- leumdrukken). 4 P. P. Renier, Terneuzen. Oud- oommissaris van het Ned. Loods wezen te Terneuzen. 4 C. F. Schijf, Driewegen. Gene rale brandmeester van de plaatse lijke brandweer. 5 J. C. de Bruine, Haamstede. Raadslid der gemeente. 6 J. van Ballegooijen, Zierikzee, gepensionneerd hoofd o.l. school. 6 A. C. van Nieuwenhuyzen, Vee- re. Administrateur Bevolkingsonder zoek, oud-lid van de raad van Veere. 7 J. Jacobusse, Krabbendijke. Ruim 40 jaar penningmeester Groe ne Kruis, drager zilveren ereme daille van de Oranje Nassau-orde. 8 Mr. A. Meerkamp van Enibden, Middelburg. Oud-Rijksarchivaris van Zeeland, oud-secr. Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen, in oorlog burgemeester van Middel burg. 11 Iz. P. Boidin. Agent V.O.V. voor West Zeeuwsch-Vlaanderen, secretaris van de afdeling Oostburg van het Groene Kniis, Destuurslid van de Vereniging voor Ziekenhuis- verpleging in Z.-V., bestuurslid van het bijkantoor Oostburg van de Nutsspaarbank Middelburg. 12 H. F. Stobbelaar, Yerseke. Be kend mosselkweker. 13 W. Snoep, St. Annaland. Raads lid en regent van het Wezen-Arm bestuur. 22 J. Maat. Oud-orgeltrapper, -koster en -diaken van de Ned. Herv. Kerk te Driewegen (Bev.). 24 Iz. de BruijneCappon, Cad zand. Bestuurslid Tienhonderd en Zwartepolder, oud-president-kerk voogd, bestuurslid paardenassuran- tie. Maart 4 A. van Damme, Koewacht. 11 J. v. d. Berg, Bruinisse. Jaren lang voorzitter van de afdeling Schuttevaer. 12 Henrietta A. Stips, St. Jan steen. Zy werd 84 jaar oud en des tijds bekend toneelspeelster en lid van het Zuid-Nederlands Toneel. 13 H. L. K. LeUs, Baarland. Oud leraar tuinbouwonderwijs. 13 J. I. Karelse, Wissekerke. Oud voorzitter der waterkering cal. pol ders Onrust, Jacoba en Anno-Friso, dijkgraaf Onrustpolder, kerkvoogd Ned. Herv. Gemeente Kamperland. 20 H. C. Beek, Vlissingen, chef bureau Ned. Loodswezen, mede orga nisator van Internationale Schelde- bekerzwemwedstryden. 21 Kr. Dekker, Meliskerke. Wet houder, kerkvoogd Ned. Herv. Kerk. 22 W. J. Harthoorn, Yerseke. Lange jaren lantaarnopsteker, 40 jaar koster van de Vrij Evangelische Gemeente. 27 N. Bolijn, Zierikzee, oudste lid Chr. Geref. Kerk. 29 J. Goudswaard, Bruinisse. Raadslid, bestuurslid Coöp. Boeren leenbank en bestuurslid waterschap. April 11 H. K. Leendertse, Wissekerke. Dijkgraaf van de Cal. Anna Friso- polder en van de Rippolder, bekend paardenfokker te Kamperland. 15 C. Th. v. d. Bilt, Axel. Oud wethouder, meer dan 50 jaar orga nist van de R.K. Kerk en meer dan een kwart eeuw voorzitter van het „Wit-Gele Kruis", *aarvan hij een der oprichters was. 24 F. G. C. Rothuizen, Goes. Oud directeur gemeentewerken. Mei 8 L. N. de Jonge, Ovezande. Was 30 jaren gemeente-ontvanger, 28 ja ren gemeente-secretaris. Voorts ont vanger-griffier waterschap Ovezand en secretaris-penningmeester bur gerlijk armbestuur en directeur-or ganist R.K. kerkkoor. 8 L. Goense, Driewegen. Lid van de raad en voorzitter van de raad van toezicht van de plaatselijke Coöp. Boerenleenbank. 11 J. D. de Kater, Brouwersha ven. Directeur Bergingsmaatschap pij, oud-wethouder, oud-viceconsul van Zweden, ridder in de Wasa-orde. 16 R. Planten, Goes. Arts. 23 Ab. J. Bierens, notaris te St. Annaland, dijkgraaf van het water schap, voorzitter van de weegbrug vereniging „De Waarborg", secre taris van het Gx-oene Ki-uis, rent meester ambachtsheerlijkheid enz. Juni 5 H. P. Hubregtse, Zuidzande. Voorzitter en regisseur rederijkers kamer, lid van de muziekvereniging „Veronica". 10 Ds. H. O. P. M. Wiebosch, pre dikant der Ned. Herv. Gemeente te Biervliet 20 C. van der Weel, Middelburg. Pionier socialistische beweging in Zeeland, vóór de oorlog lid van Middelbui'gse raad voor S.D.A.P., mede-oprichter afdeling Middelburg Juli 2 Chr. Bank, Middelburg, oud-lid gemeenteraad en ruim 25 jaar voorz. ANMB Middelburg. 4 O. M. Mooleuburgh, Burgh, be kende en geziene figuur in Burgh, oud-wethouder, hoofdingeland Water schap Schouwen. 8 A. W. H. F. Pey, te Vogelwaar de, arts. 10 J. Goossen, Cadzand, lid van de raad, destijds voor de S.D.A.P. tot 1939, oprichter en voorzitter van de afdeling Cadzand van de A.N.L.B. 10 E. Hoek, oud-hoofd o.l. school B, Vlissingen, bestuurslid Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. 18 Joh. H. Caro, bekwaam en ge zien musicus, o.a. dirigent „Tot Oefe. ning en Uitspanning" en „Ver. voor Instrumentale Muziek", oud-dirigent Middelburgs muziekcorps en M'burgs Mannenkoor, kreeg in 1949 bronzen erepenning van stad Middelburg, oud. leraar muziek Rykskweekschool Mid delburg. 19 J. B. van Damrae, Sluis, pen ningmeester Katholiek Armbestuur. 20 J. W. de Wilde, gezworene van het Waterschap St. Maartensdijk. 21 Iz. 31, Hage, voorzitter van het Weezen-Algemeen Armbestuur te St Maartensdijk. 29 C. Dekker te Baarland, oud raadslid en wethouder dezer gemeen te. 31 P. J. de Pag ter, Ritthem, gedu rende 36 jaren lid "van de raad, vele jaren wethouder, oud-kerkvoogd N. H. Gemeente, secretaris van de Co- op. Boerenleenbank en voorzitter van de Oranjevereniging. Augustus 13 A. Calatz, Vianen, lange tijd on derkapelmeester Middelburgs Muziek corps, oud-dirigent „De Stem des Volks," Middelburg en van een aantal muziekver. in Walcherse dorpen, com ponist o.a. van marsen. 28 K. K. Brink, Goes, oud-directeur Gem. Gasbedryf. September 9 C. Jongepier, Koudekerke, van 19171947 kassier Boerenleenbank Koudekerke, voorts vele andere be stuursfuncties. 9 G. J. van der Cingel, Kerkwerve, oud-wethouder dezer gemeente, oud voorzitter Coöp. Landbouwvereniging „Landbouwbelang", oud-voorz. van afdeling Groene Kruis, lid Burgerlijk Armbestuur. 12 W. J. Vermeulen, Waterland kerkje, wethouder en lid van de raad dezer gemeente, kerkvoogd en ont vanger N.H. Kerk, voorzitter Groene Kruis, bestuurslid Kleuteronderwijs, voorzitter IJsclub. 13 Fr. Buijs, Arnemuiden, oprichter van de S.D.A.P. te Arnemuiden, voor zitter Bestuurdersbond N.V.V., oud lid van woonruimtecommissie en oud directeur van de vereniging „Arne's Genoegen". 19 A. Vingerling, Goes, hoofdbe stuurder Ned. Chr. Landarbeiders- bond. October 4 M. Pieters, Zuiddorpe. 9 G. Mol, Baarland, oud-secretaris penningmeester van het burgerlijk Armbestuur en oud-agent arbeids bemiddeling. 18 Fr. L. Timmerman, Zierikzee, industrieel. 20 Fr. Tramper, Yerseke, oud-voor zitter van de Vereniging Handelsbe langen aldaar, bekend figuur in Zeeuwse slagerskringen. 21 31. Schroevers, Arnemuiden, voorzitter plaatselijke afd. Chr. be- dryfsgroepen-Centrale, bestuurslid van het Centraal Genootschap, van „D.E.L.", de Mannenvereniging op G.G. en de Chr. Besturenbond. 25 J. M. Verhoeks, ouderling Ned. Herv. Kerk. November 4 E. Weemaes, Clinge, lid Bur gerlijk Armbestuur. 10 C. A. Verlindc, Terneuzen, expe diteur en gargadoor, vele jaren lid van de raad en wethouder, geruime tijd waarnemend-bux-gemeester. 11 J. J. Labruière, Vlissingen. voorzitter Chr. Mxddenstandsvereni- ging. 13 S. J. Kleinepier, Middelburg, o.m. bestuurslid van ver. „Handelsbelang", secr. van college van collectanten Ned. Herv. Kerk M'burg. 16 C. van Putte, Clinge. 25 Iz. J. Porreij, Yerseke, vroeger bekend veerman op de veerdienst Yerseke-Gorishoek. 25 Mevrouw H. G. Stenvert-Weus- tenenk, oud-voorzitster Vrouwen groep afdeling Terneuzen van de P.v. a.A. Vervulde een belangrijke rol in het jeugdwerk van de P.v.d.A. 30 mr, H. F. Lantsheer, Oostkapel- le, in brede kring geziene figuur, van 19101918 burgemeester van Arne muiden, van 19181947 voorzitter Polder Walcheren, lange tijd kamer heer in buitengew. dienst H.M. de Ko ningin, president-commissaris O.B.W. M., voorzitter raad van beroep directe belastingen, plv. voorz. college van toezicht" op het beheer der kei-kelyke goederen der N.H. Kerk in Zeeland. December 9 dr. L. A. J. Burgersdijk, Velp, van 19071935 docent Stea. Gymn. Middelburg en van 1918 af conrector van deze instelling. 11 W. Spinnaaij, M'burg, hoofd bestuurslid voor Zeeland van de Ne derlandse Onderwijzersver.; was voorts voorz. afd. Middelburg „Volks onderwijs", gaf land- en tuinbouw- cursussen, dir. hulpbank Middelburg van de Spaarbank N.O.G., leraar Rykskweekschool en Rijksleerschool. 14 31. Breen, Goes, oud-leraar R.H. B.S., oud-directeur Handelsavond school. 14 L. A. Boonman, Rilland-Bath, lid van de tijdelyke gemeenteraad, en van de raad tot 1953, vooraanstaand landbouwer, had zitting in diverse commissies St. v. d. Landbouw, in de Stichting 1940-1945, Steun Wettig Ge zag, B.B. enz. 15 Iz. Willemsen, Yerseke, bekend oestei-kweker, oud lid van de raad voor de A.R.-partij, oud-wethouder, oud lid van de provinciale staten, oud voorzitter van het Centraal Comité van A.R.-kiesverenigingen, mede-op richter vereniging Coczo. 15 ds. A. van Stuijvenberg, Aagte kerke, predikant van de Geref. Ge meente, was sinds kort In Aagteker ke gevestigd. 16 K. Minderhoud, Westkapelle, oud-wethouder en loco-burgemeester dezer gemeente. 19 B. Hubregtse, Vlissingen, was o.m. sedert 1930 regent van het Gast huis te Vlissingen. 20 A. Traas, Nieuwdorp, voorzitter kleuterschoolbest., voorz. oudercom missie o.l.s. en kerkvoogd Ned. Herv. Kerk. 22 J. Bir/.a, Aagtekerke, hoofd Diaconie school, ouderling Ned. Herv. Kerk, voorz. plaatselijke afd. ver. „Het Groene Kruis". 22 P. van Sluys, Middelburg, oud- oud-gemeenteraadslid van Domburg. 24 mr. dr. J. van den Hoek, ge boortig uit Vlissingen, bekend advo caat en procureur in Rotterdam. 27 B. J. Lammens, gemeentesecre taris, Sas van Gent. 29 J. Stoutjesdijk, Stavenisse, ge ziene figuur in deze gemeente, van 19461949 lid van de raad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4