1954: SPORTJAAR VOL VERRASSINGEN Nederlandse sportwereld verdeeld door „oorlog" K.N.V.B. Ongekend aantal hoogtepunten in Zeeuws sportleven 1951 WAS EEN TOPJAAR IN GESCHIEDENIS ATHLETIEK PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Oranje-team uit impasse? - Successen zwemsters - Opkomst van Rusland HET JAAR 1954 bracht voor de Nederlandse sportwereld een ommekeer, waarover nog veel zal worden geschreven en gesproken. Ofschoon de ver schillende andere takken van sport, zeker niet minder belangrijk zijn, gaat de aandacht van het overgrote deel van het publiek nog altijd uit naar het voetbal. En juist hier voltrok zich een wijziging door het optreden van de N.B.V.B., aanvankelijk volkomen onderschat door de K.N.V.B., later fel bestreden totdat op die gedenkwaardige datum Zaterdag 13 November met overgrote meerderheid door het voetbalparlement de vrede werd getekend. De herinnering aan deze soms weinig verheffende stryd ligt nog te vers in het geheugen dan dat wjj hier alle feiten nog eens de revue zullen laten passeren. De situatie was evenwel allerminst eenvoudig en er kan thans met voldoening gewag gemaakt worden van een situatie in onze voetbal wereld, waardoor (eindelijk) ook het professionalisme aangepast aan de Nederlandse verhoudingen een kans krijgt. Ondanks het feit immers, dat de K.N.V.B. in de nazomer ook besloot om de spelers te gaan betalen, kwam er geen einde aan de activiteit van de N.B.V.B. In September en Octo ber kreeg men dus de voor Neder land ongezonde situatie, dat er twee bonden waren, elk met een aparte competitie. Toen men bij de K.N.V.B. tenslotte het wijze besluit nam, om de voet- balvrede te tekenen, bleek de nieuwe bond daartoe wel bereid. De resul taten zijn bekend. De 65-jarige K.N. V.B. bleef bestaan en de clubs van de nieuwe bond komen in zijn com petitie-verband uit. Zwemmen. De belangstelling van de ware sportliefhebber werd voorts getrok ken door de opmerkelijke successen, die onze zwemsters dit jaar hebben behaald. Tijdens de Europese zwem- kampiocnschappcn in Turijn legde Geertje Wielcma beslag op de titel bij de 100 meter rugslag, terwijl Jo ke de Korte de tweede plaats ver overde. Tijdens deze kampioenschap pen bleek duidelijk, dat de West-Eu- ropese zwemhegomonie aan het af takelen is. De meeste titels gingen naar Hongarije en andere landen achter het ijzeren gordijn. Een schitterende prestatie le verde in November de Neder landse damesploeg op de 4 x 100 meter wisselslag. De ploeg, be staande uit Joke de Korte, Ma ry Kok, Geertje Wielema en Ri ka Bruins, verbeterde het we reldrecord met liefst 4.1 sec. Het oude record stond op naam van Frankrijk met 5.6.2 min. Kort daarna werden op enkele on derdelen van de 4 x 100 meter wis selslag nog betere tijden gemaakt. Waaruit dus moge blijken, dat de Nederlandse damesploeg tot een be tere verrichting kan komen. Wielrennen Het in vele landen met veel be langstelling gevolgde wielerevene- ment, de Tour de France, is in het afgelopen jaar een bittere teleur stelling geworden voor de Nederlan ders. Het begon allemaal zo mooi. De eerste étappe startte in Amster dam en prompt bekroonde Wout Wagtmans die met een klinkende overwinning. En mèt die overwin ning bleef het onze landgenoten voor de wind gaan, tot Bordeaux. In het daaarop volgende gedeelte van de Tour kregen de Nederlanders te leurstelling op teleurstelling te slik ken. Het verlies van Wagtmans gele trui, daarna de opgave van de Ne derlandse crack, een Nolten, met een „beschadigde" knie, kortom, vele factoren droegen er toe bij, dat Ne derland zich in 1954 met een beschei den plaatsje moest tevreden stellen. In andere internationale wedstrij den kwam Nederland overigens goed voor de datr. We denken slechts aan de Giro d'Italia, toen Voorting de rose trui om zijn schouders kon trekken, de prestatie van Wim van Est, Nederlands beste rouleur, in de klassieker BordeauxParijs en de overwinningen van vele jongeren in binnen- en buitenland. Neen, over het; geheel genomen was het seizoen 1954 voor onze wielrenners zeker niet slecht. Schaatsenrijden. ..klasse apa. De Russen blonken in 1954 uit in tal van sporten en één daarvan was schaatsenrijden. Het begon al vroeg in het jaar, om precies te zijn 16 en 17 Januari, toen de wereldkampioen schappen hardrijden in Sapporo (Ja pan) werden gehouden. Nederlandse cracks woonden dit feest niet bij, want daar was geen geld voor. Met groot vertoon van macht legde de Rus Boris Shilkov beslag op de titel, terwijl de nummers 2 en 3 eveneens Russen waren. Ruim 20 dagen later hadden we de Europese kampioen schappen, welke in Davos werden verreden. Voor de Nederlanders werd' het een teleurstelling. De Rus Shilkov werd eerste, terwijl Broek- JAN WESTDORP ..succesvol amateur... man de beste Nederlander met een zesde plaats genoegen moest ne' men. Bepaald opwindend waren de resultaten van de Nederlanders niet- Dat was anders, toen op 3 Fe bruari bij het meest ideale weer dat men zich denken kan, de Elfstedentocht werd verreden. Nog nimmer was er zulk een groot aantal deelnemers, zowel aan de wedstrijd als aan de Toertocht. De onderwijzer Jeen van den Berg uit Nybeets, won met een kleine voorsprong in de recordtijd van 7 uur en 35 mi nuten. Geheel Nederland had ge durende die 71/2 uur in spanning de wedstrijd gevolgd via de ra dio: het enthousiasme voor deze tocht was in den lande zeer groot. Voetbal. Het Nederlands elftal heeft in de periode 1953-1954 weinig successen behaald. Twee magere 10 over winningen, één op België en één op Engeland (amateurs), en vier ne- drelagen van formaat waren de re sultaten. Zoals gezegd werd overge gaan tot semi-professionalisme, waardoor men in de toekomst betere resultaten hoopt te bereiken. Welnu, die zrjn reeds bereikt. Men denke slechts aan de wedstrijd Nederlands (bonds)elftal-Austria, welke ontmoe ting met 40 door Nederland werd gewonnen. Het vertoonde spel houdt veel beloften in voor de toekomst Rest ons tenslotte nog in het kort de wereldkampioenschappen voetbal 1954 te memoreren. Dé grote verras sing was Duitsland, dat gedurende het tournooi naar een grootse vorm froeide en die vorm tot in de finale andhaafde. De andere finalist was Hongarije. De Hongaren kwamen via overwinningen op Brazilië en Uru guay in de finale en zij startten dan ook met de beste papieren. Geheel volgens de verwachting namen de snele Magyaren spoedig een twee nul voorsprong, maar toen begon de Duitse voetbahnachine op volle toe ren te draaien. Uiteindelijk trok Duitsland met 3-2 aan het langste eind. Opmerkelijk is, dat de Duitsers met een geheel gewijzigde ploeg na het tournooi nederlaag op neder laag incasseerden. België won met 2- -0, Frankrijk met 31 en Enge land met 31. De eens zo machtige wereldkampioenen waren maar een schaduw meer van Bern. Enige we- Vlissingen beleefde in September een primeur, want voor het eerst in de geschiedenis van de Scheldestad ver scheen hier de Nederlandse Tour de France-ploeg bijna volledig aan de start. Interlandvoetbal. De resultaten van het Nederlands elftal in het seizoen 1953—1954 en in het eerste gedeelte van het seizoen 19541955 waren: 27 September 1953: Noorwegen— Nederland 40; 25 October 1953: Ne derland—België 10; 7 Maart 1954: NederlandEngeland (amateurs) 1—0; 4 April 1954: België—Neder land 4—0; 19 Mei 1954: ZwedenNe derland 6—1; 30 Mei 1954: Zwitser landNederland 31; 24 October 1954: België—Nederland 4—3. ken geleden smaakten de Duitsers toch het genoegen een zege uit het vuur te slepen, nl. 30 tegen Por tugal, dat algemeen niet als een sterke voetbalnatie wordt be schouwd.. Concluderend kan worden gezegd, dat 1954 op het gebied van sport velerlei verrassingen heeft geboden. En nu maar wachten wat 1955 ons brengen! WAT BOOD HET AFGELOPEN JAAR? Schaatsliefhebbers konden hun hart ophalen - Wielersport bloeide OOK VOOR ZEELAND bracht 1954 een opgewekt sportleven. Successen werden vooral behaald by de wintersport bij uitnemendheid: het schaatsen rijden en voorts bij de wielersport en niet te vergeten bij het zwemmen. Terwijl liefhebbers van voetbal menige teleurstelling te verwerken kregen, kan er gewag worden gemaakt van een verheugende opleving in de athle- tiek. Korfbal, handbal en hockey treden meer en meer op de voorgrond, terwijl ook bij de denksporten vermeldenswaardige prestaties worden ge leverd. De gymnastiekverenigingen in Zeeland bloeien, en ook de wandel- sportverenigingen verheugen zich in een toenemende belangstelling. Eind Januari begroetten de schaatsliefhebbers de vriesperiode met onge kend enthousiasme. Immers schaatsenrijden is een sport, die door oud en jong wordt beoefend en die in ons land de grootste aanhang heeft. In Zeeland is men ook behoorlijk aan zijn trek gekomen. Tal van onderlinge wedstrijden werden georganiseerd, waarvoor gro te belangstelling bestond. Twee toer tochten, „De Eerste Walcherse Dor- pentocht" en „Sluis-Brugge-Sluis", werden o.a. een groot succes. Voor de hardrijders waren er de Zeeuwse kampioenschappen, georga niseerd door de IJsclub Heinkenszand onder voorzitterschap van de sportie ve burgemeester Harry J. J. Derckx. de revanche van deze titehvedstrijden en een wedstrijd Sluis-Brugge-Sluis. De kampioenschappen werden dit jaar weer een aangelegenheid van de bekende familie De Jager. J. L. de Jager uit Kapelle prolon geerde zijn titel en J. G. de Jager werd tweede. Bij de revanches was J. L. de Jager iets sneller dan de Zeeuwse kampioen. Al met al hebben de schaatsliefhebbers in Zeeland hun hart kunnen ophalen in het afgelo pen jaar. Wielrennen. -In Heinkenszand werd in Juli de „Eerste Kaperprijs" verreden, een wielerwedstrijd voor amateurs. Men had in dit kleine Bevelandse dorpje niets nagelaten om naast een puike organisatie een uitgelezen corps ren ners te krijgen. Over het algemeen was het wie- Ierseizoen oor Zeeland gunstig te noemen. Jeugdige amateurs, zoals Westdorp, De Roo e.a. behaalden vele successen. V. d. Lijke en De Wael waagden in 1954 de grote stap naar de professionals, nadat zjj in de rijen van de amateurs een reeks klinkende overwinningen en vele goede plaatsen hadden be haald. Het debuut van beide Zeeuwsch-Vlamingen was goed en De Wael bracht bij de grote broers reeds een wedstrijd op zyn naam. Een hoogtepunt in de wielersport vormde het optreden van de Neder landse Tour de France-ploeg bijna compleet in Vlissingen. Ook in Oostburg, Wilhelminadorp en Eede verschenen de Tourrenners aan de start. In het water. Ook op het gebied van de zwem- sport was er in 1954 het een en an der te doen. Wedstrijden als de Inter nationale Scheldebekerwedstrijd, de Havenwedstrijd van Breskens, de Ronde van Sas van Gent en de wed strijden in het Goesse Sas mochten zich in een grote belangstelling ver heugen. Opmerkelijk was, dat het Middelburgse „Luctor" het leeuwen aandeel van de titels by de Zeeuwse zwemkampioenschappen in de wacht sleepte. Ook in de zwemcompetitie van de Kring Zeeland van de Z.K.B. stak deze ploeg met kop en schouders boven de andere uit. Het nieuwe zwembad in Middel burg kwam dit jaar gereed, maar toch bestaat er in Zeeland nog een grote behoefte mm zwembaden. In de loop van het jaar werd een plan op gemaakt. voor het bouwen van 15 zwembaden in onze provincie, maar verwezenlijking daarvan blijft nog een toekomstdroom. Koning voetbal. De Zeeuwse voetballers is het in 1954 niet voor de wind gegaan. Had den we in het seizoen 19531954 vier tweede klasse clubs, thans bezitten we er nog drie. Terneuzen viel name lijk af en Hulst, dat kampioen werd van de derde klasse rechtstreeks gepromoveerd uit de vierde klasse slaagde er niet in het aantal Zeeuwse tweede klassers weer op vier te bren gen. Breskens verdween uit de derde klasse en Hontenisse nam de openge vallen plaats in. LJzendijke kwam na een zeer slecht seizoen in de afde ling terecht, terwijl Hoofdplaat de sprong van de afdeling naar de vierde klasse maakte. Na een periode van verscheidene jaren verscheen het Zeeuws elftal in 1954 twee maal in het veld. Tegen de Engelse profs van F.C. Folkestone werd met 31 verloren, maar lands kampioen Eindhoven zag zich in de Zeeuwse hoofdstad met 64 versla gen. Nu de constellatie van de K.N.V.B. gewijzigd is, bleef de afdeling Zee land ook niet achter. Een geheel nieu we trainingsmethode werd voor het Zeeuws elftal ontworpen, waarbij er terecht met nadruk op gewe zen werd, dat er voor profvoetbal in Zeeland geen plaats is. Het bekende Stadhuistournooi van Middelburg bracht een verrassing. Middelburg en Vlissingen kwamen namelijk in de finale tegen elkaar, na resp. een zege op Fluks uit Dor drecht en het Bossche B.V.V. Middel burg won toen door een 31 zege op Vlissingen zijn eigen tournooi. Bij de athleten. Het peil van de athletiek in Zeeland beweegt zich de laatste jaren in stij gende lijn. Een opvallende prestatie leverde de E.M.M.-athleet Hein Cujé, die in de „Silverrush" een tweede plaats veroverde achter de Neder landse chack Wim Slijkhuis, uit een veld van ruim 400 deelnemers! Mara thon uit Vlissingen behaalde vele successen met het trio Willy Cysouw, Nel Labruyère en Staf Dobbelaere, die langzamerhand tot de veteranen mag worden gerekend. Het grootste evenement in de Zeeuwse athletiek was de Internationale Boulevardloop in Vlissingen, die voor de derde maal STAF DOBBELAERE veteraan Bannister en Landy verwezenlijkten „droommijl". NEGENTIEN HONDERD VIER EN VIJFTIG is het belangrijkste jaar ge weest in de geschiedenis van de athletiek. Bij de heren werden niet minder dan 32 wereldrecords gebroken. Jarenlang had men met ontzag opgekeken naar twee grenzen: de mijl binnen vier minuten lopen en de kogel verder dan 18 meter stoten. Welnu, in het athletiekseizoen 1954 gelukte het Roger Bannister als eerste de mijl binnen 4 minuten te lopen. Enige maanden later was de Australiër John Landy nog sneller en toen deze twee athleten hij- dens de Britse Spelen in Vancouver tegen elkaar uitkwamen, bleven zij bei den beneden de vier minuten. Parry O'Brien overschreed de 18 meter-grens bij het kogelstoten meerdere malen. Een indrukwekkende piestatie lever den de Russen, die dit jaar meer we reldrecords hebben gebroken dan de Amerikanèn. De „stand" was: Rusland 9. Amerika 7 Tsjechoslowakije 6, Australië en Groot-Brittannië 5 en Noorwegen, Finland, Hongarije en De nemarken 1. In 1942 had de Zweedse hardlope: Gunder Hagg als eerste de 5000 meter in minder dan 14 minuten gelopen. Het zou tot 1954 duren, voordat het Hagg- wereldrecord omlaag werd gebracht, want toen werd het record vijfmaal gebroken. Wereldrecordhouder is nu de Rus Vladimir Kutz, die de F.ngels- man Chris Chataway na 17 dagen de titel afhandig maakte. „Droommijl'1 Hèt gebeuren in de athletiekwereld en ver daarbuiten was de fenomenale prestatie van de Engelse arts Roger Bannister. Op een zoele avond in Mei liep deze athleet de mijl voor het eerst in de geschiedenis binnen de vier mi nuten: 3.59.4. Meer dan 50 jaar is de vier-minuten mijl, de „droommijl", het duel geweest van de lopers. Nog geen 50 dagen na de fantasti- in successie werd gewonnen door de oud-Zeeuw Walther Rootsaert, waar door hij definitief in het bezit kwam van de Zilveren P.Z.C.-wisselbeker. Balsporten. In de Zeeuwse Korfbalcompetitie legde het Middelburgse Swift" een nek-aan-nek-race met het Goesse „Togo" voor de twaalfde achtereen volgende maal beslag op de titel. Een record, dat moeilijk verbeterd kan worden! Op het eind van de compe titie dreigde in de Zeeuwse Korfbal competitie een splitsing te ontstaan, toen diverse clubbesturen van mening waren, dat er zich onregelmatighe den hadden voorgedaan. Gelukkig werd dit conflict spoedig bijgelegd. De handballers in Zeeland hadden geen ongunstig jaar. Het aantal clubs werd uitgebreid, terwijl voorts een zaalhandbaltournooi werd gehouden. Eén Zuidelijke Zeeuwse klasser viel af, namelijk Tonido. maar de Goese- naren blijken nu van plan het verlo ren terrein te heroveren. Een hoogte punt was de ontmoeting in Vlissin gen tussen landskampioen Hellas en een Nederlandse Bondsploeg. De Mixed Hockeyclub Middelburg promoveerde met zijn dameselftal naar een hogere afdeling, terwijl het eerste herenelftal een bescheiden plaats innam op de ranglijst van de tweede klasse Zuid. De veteranen van Middelburg behaalden goede resulta ten in het landelijk veteranen-tour- Denksporten. Voor de eersie maal in de geschie denis kwam het voor, dat een Zeeuwse club, G.D.C. uit Goes, wist door te dringen in de finale van hel landelijk clubkampioenschap. Mocht de ploeg in de voorronden op goede prestaties terugzien, o.m. een overwinning op het sterke Haagse D.I.O., in de finale behaalden de Zeeuwen geen noemens waardige resultaten. De Zeeuwse damkampioen L. Anderson legde voor de zevende maal beslag op de titel Teleurstellend voor de Zeeuwse schakers was, dat Middelburg uit de landelijke competitie van de tweede klasse verdween, maar dit verlies werd gecompenseerd door de promo tie van Terneuzen naar de tweede klasse. Tafeltennis kan men nu niet be paald onder ..denksport" rangschik ken, maar niettemin moeten de be oefenaars wel degelijk „hun hersens sche prestatie van Bannister no teerde de Australische student, John Landy, 3.58, met welke tijd hij ruim onder het record van de Britse arts bleef. En passant ver beterde hij het wc re Id re cord op de 1500 meter (3.41.8). Maar nog was het niet genoeg, want anderhalve maand later zegevierde Bannister in Vancouver over Landy. Beiden bleven daarbij onder de vier-minu- tengrens. ROGER BANNISTER ..verwezenlijkt als eerste de „droommijl". februiken". In onze provincie wordt eze tak van sport al vrij vee! be oefend, maar het. spelpeil ligt begrij pelijk) op een lager niveau dan b.v. in vele andere provincies. Andere sporten. Een tak van sport in Zeeland, die ook een groot aantal beoefenaars heeft is de gymnastiek. Onze provin cie telt tal van bloeiende verenigin gen, die ook buiten Zeeland een goed figuur slaan. Zelfs staat Zeeland op het gebied van turnen goed aange schreven, want twee Zeeuwen, de febroeders V. d. Sande, behoren tot e vaste leden van de Nederlandse kernploeg. Voorts wordt veel aan gymnastiek gedaan op de scholen. Een gezonde en ontspannende sport als het wandelen treedt in Zeeland meer en meer op de voor grond. Niet alleen is dit een sport voor jongeren, maar zelfs oude ren, die reeds de vijf of zes kruis jes achter de rug hebben, zijn en thousiaste beoefenaars. In Zeeland komen zij behoorlijk aan hun trek, want elk jaar weer worden er tal van wedstrijden georganiseerd. De motor- en autosportliefhebbers konden dit jaar hun hart ophalen. Di verse wedstrijden, waarvan de Bene- luxronde de belangrijkste en meest spectaculaire was, werden verreden. Evenals dat elk jaar het geval is, trokken de Zeeuwse motorterrein- kampioenschappen 1954 op het Indus trieterrein in Vlissingen wederom grote belangstelling. Rest nog te vermelden, dat de enige Zeeuwse baskettbalclub, O.N.A. van de Spiegelglas fabriek te Sas van Gent dit jaar werd opgeheven. Niettemin is men voornemens bij voldoende belangstelling de vereniging op nieuw leven in te blazen. Dat wordt dus 1955, in welk jaar Zeeland weer vele sportgebeurtenissen staan te wachten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 23